meer comfort met Esso Gas TWEE AUTO'S DOOR DE BERM OP RIJKSWEG BIJ OEGSTGEEST VIJF MAANDEN GEEIST WEGENS FRAUDE Vereenvoudiging bollenexport Roemenië laat veel politieke gevangenen vrij WOENSDAG 13 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Vier inzittenden naar ziekenhuis Op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag, ter hoogte van de AJmonde- weg tè Oegstgeest reed gisteravond een auto met vier inzittenden in de richting Den Haag. Een daarachter rijdende wagen wilde inhalen en gaf daartoe signalen. Hierdoor is de be stuurder van de eerste wagen klaar blijkelijk geschrokken. Hij verloor de macht over het stuur en reed de berm in, waar de wagen 'n volks wagen over de kop sloeg en on dersteboven in de sloot terecht kwam. Arbeiders, die in de nabijheid op het land werkzaam waren, schoten direct te hulp en wisten de vier inzittenden op het droge te brengen, zij het de bestuurder op de bermkant en de 3 overige inzittenden (dames) aan de andere zijde van de sloot. Zeer spoe dig waren EHBO en enkele artsen aanwezig, want de vier inzittenden bleken allen gewond. Ook een juist passerende wegenwacht van de ANWB verleende hulp, voornamelijk met een zuurstofkoffer ten behoeve van een der dames, die bewusteloos was. De chauffeur van de veronge lukte auto klaagde over inwendige pijnen en de twee andere dames had den schrammen, schaafwonden en builen opgelopen. Alle vier werden per ambulance-auto voor nader on derzoek naar het AZL overgebracht. Terwijl men nog met dit geval be zig was, gebeurde eenzelfde ongeluk een honderdtal meters aan de andere zijde van het viadukt bij de Almon- deweg. Hier reed een Ford-station- 900 Bestuurders gemeenten bijeen in Noordwijk De Vereniging van Nederlandse Gemeenten hield gisteren en van daag in Noordwijk haar jaarlijkse algemene ledenvergadering en con gres. De tweedaagse bijeenkomst stond onder leiding van de voorzit ter van de vereniging mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag. Zij werd bijgewoond door ruim negenhonderd gemeentebe stuurders. Na afloop van de algemene leden vergadering vond een gemeenschap pelijke koffiemaaltijd plaats, waarna de congressisten een autobustocht naar de Kennemerduinen en het Am sterdamse bos of een boottocht óp de Kagerplassen maakten. Aan het slot van de middag wer den de leden ontvangen doof het ge meentebestuur van Noordwijk. Gis teravond bood het gemeentebestuur de congresdeelnemers een ontspan ningsprogramma aan, waaraan me dewerkte het „Lurelei-kabaret". De congresbijeenkomst van van daag was gewijd aan de behandeling van het onderwerp „de gemeenten en de openluchtcreatie". DE BOS-FLATS wagen, komende uit de richting Haarlem, die een met stenen gela den vrachtwagen wilde inhalen. De ze inhaalmanoeuvre mislukte echter. De stationcar kreeg van de vracht wagen een zodanige tik, dat de car over de linkerrijbaan vloog en in de berm terechtkwam, waar het voer tuig op de rand van de sloot tot stil stand kwam. De bestuurder kwam hier met de schrik vrij. Het mag ech ter een wonder heten, dat er op dat ogenblik geen tegemoetkomend ver keer was, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Kapitaalkrachtige 3p het direct zwerver wil niet wee enden O Al ruim een week zit de Rotter damse politie „in zijn maag" met een Spaanse zwerver, die weigert ons land te verlaten. De zonderlinge man, die enige tijd geleden slapend in een ge parkeerde auto werd aangetroffen, schijnt geestelijk gestoord te zijn. Bij zijn aanhouding had hij een kapitaal tje van 10.000 gulden op zak. Gisteren leek het zover te zijn, dat de politie zich van deze last zou kun nen bevrijden: men had de zwerver ervan kunnen overtuigen, dat hij be ter naar zijn land kon terugkeren. Toen hij echter voor de trap van het vliegtuig, dat hem naar Spanje zou terugbrengen, stond, stopte hij, en weigerde nog een stap in de richting van het vliegtuig te zetten. Er zat toen voor de Vreemdelingendienst niets anders op dan de man weer te rug te brengen naar Rotterdam. De Rotterdamse politie zal zich nu in verbinding stellen met Spaanse autoriteiten, om te trachten de man op een andere manier naar Spanje te doen terugkeren. DE SP0RTT0T0 Vele winnaars maken spoeling dun Het aantal deelnemers aan toto 37 bedroeg 441.597. Met de bijzondere prijs van f25.000 was in totaal een bedrag van f182.079 beschikbaar. Voor de eerste prijs, groot f 86.393,45 kwamen geen meldingen binnen, zo dat de 51 winnaars van de tweede prijs een bedrag van f133.517 (eer ste en tweede prijs) moesten delen, hetgeen voor ieder een bruto bedrag van f2618 betekende. De extra prijs der gelijke spelen van f23.561,85 leverde voor de 126 winnaars een netto-bedrag van f187 op. Niet minder dan 274 gegadigden meldden zich voor de bijzondere prijs van f25.000. Ieder toucheerde f91. TOTO 38 Aan toto 38 namen 444.658 mensen deel, hetgeen een prijzenbedrag van f168.268 betekende. Dertien deelne mers voorspelden alle uitslagen feil loos en deelden de eerste prijs van f 92.547,40, zodat zij f 7119 rijker wer den. Voor de tweede prijs (f50.480,40) was grote belangstelling: 164 kandi daten ontvingen ieder f 306. De spoe ling voor de 427 winnaars van de extra prijs was bijzonder dun. Zij ontvingen vaii dè f 25.240,20 slechts De officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank heeft gisteren te gen de 40-jarige bedrijfsleider J. W. H. uit Laren wegens medeplegen van fraude vijf maanden gevangenisstraf geëist. Het ging hier om de vraag of bij de bouw van 73 flats in het com plex Bos te Noordwijk zou zijn af geweken van het originele bestek, waarop de flats zouden zijn verkocht. Gistermorgen werd met de behan deling der zaak, die op 14 april werd begonnen, voortgegaan. Nog enkele getuigen a décharge werden ge hoord. Zij verklaarden tevreden te zijn over de wijze waarop de flats zijn opgeleverd. De officier van Justitie was echter van oordeel, dat hier wel degelijk gebruik is gemaakt van een vals be stek, dat het uitgangspunt der gehele procedure is. Het originele bestek was namelijk gedeponeerd bij een notaris en werd aan de kopers later niet meer te zien gegeven. Juist vanwege de huidige situatie op de bouwmarkt zijn kopers van huizen vaak onvoldoende beschermd en overgeleverd aan de willekeur van bouwers, die met hen kunnen doen, wat zij willen, aldus de offi cier van Justitie. Er is een wonder lijk spel gespeeld door verdachte. Door het maken van een ander be stek is de grens overschreden, na melijk het leveren van iets anders, dan hetgeen werd verkocht, aldus de officier. De verdedigers, mr. K. R. Beks en mr. J. E. Petersen, beiden uit Hil versum, bespraken uitvoerig de af levering terzake en concludeerden tot vrijspraak. Vonnis op 26 mei. Felicio gaat weg bij Pipo de Clown Jan Pruis zal nóg één keer aan bet televisie-kinderprogramma rond Pi- po de Clown meewerken. Hij heeft bij de terugkeer van zijn vakantie op Mallorca gezégd, dat hij het pro gramma „te moeilijk" vindt voor kin deren. Voorts heeft hij onenigheid met de VARA over o.a. de reiskos tenvergoeding. Hij speelde in het Pipo-verhaal de rol van de zigeuner Hoek v. Holland-Harwich race snel van start De negentiende aanbrengwedstrijd voor de North Sea-race ging onder uitzonderlijk goede weersomstandig heden van start. Als het weer niet omslaat, belooft het een zeer snelle oversteek te worden en kunnen de 17 schepen in de loop van woensdag morgen na 120 zeemijlen in Harwich worden verwacht. Met de Britse, Franse en Duitse jachten zullen de Nederlanders daar na deelnemen, aan de North Sea- race over een afstand van 220 mijl. Het dan tot rond tachtig aangegroei de aantal jachten wórdt met Pink steren in dë Befghaven terugver wacht. De afgelopen vier dagen zijn in de Duitse bondsrepubliek vier vlieg- tüigeft van de Westduitse luchtmacht, waaronder twee „Starfighters" neer gestort. Daarbij verloren drie vlie gers het leven. De 44-jarige mevr. A. A. J. Hart man-Klokke van Steenwijk uit Haar lem is gisteravond, kort nadat zij op de Rijksstraatweg in haar woon plaats was aangereden door 'n brom fietser, in een ziekenhuis overleden. Zij fietste met haar 14-jarige doch ter in de richting van de binnen stad. Een 17-jarige jongeman op 'n bromfiets botste bij het passeren te gen mevr. Hartman. Pinksterkamp in Anloo Rond 2.000 padvinders zijn druk bezig met de voorbereiding van het 35e noordelijk Pinksterkamp dat van 15 tot 19 mei nabij Anloo, in Drenthe, wordt gehouden als de grootste jaar lijkse padvindersmanifestatie in West-Europa. Padvinders van alle ge zindten bouwen vrijdagmiddag 15 mei in enkele uren tijds op een ter rein van 29 ha hei, bos en zandver stuiving bij Anloo een compleet dorp op dat beschikt over eigen waterlei ding, een kamprestaurant en een cen trale keuken waar voortrekkers da gelijks circa 1.000 maaltijden berei den, een geneeskundige dienst en ee±± radio- en telefoondienst. Dit jaar worden allerlei bijzonderre activitei ten georganiseerd. Zo zullen de ver kenners de ouden van dagen uit An loo inviteren enkele uren hun gast te zijn, om onder meer te zien hoe padvinders op hun houtvuur toch smakelijke maaltijden weten te be reiden. DAVID ZINMAN DIRIGENT KAMERORKEST Tot dirigent van het Nederlands Kamerorkest is benoemd David Zin man, die samen met de muzikaal- directeur Szymon Goldberg de con certen zal dirigeren. Patiënt in sanatorium doet doctoraal Nijmeegse hoogleraren hebben vanochtend om tien uur in het Ne derlands Studentensanatorium te La ren (N.H.) de heer L. J. J. van Meer het doctoraal examen notariële stu die afgenomen. De heer Van Meer, die in Nijmegen heeft gestudeerd, is al meester in de rechten. Hij is ge slaagd. SCHOLIER IN ZWEMBAD VERDRONKEN Vanmorgen heeft de politie in het natuurbad „De Warande" te Ooster hout hét stoffelijk overschot öpge- dregd van de 14-jarige zoon van de familie Van Gils uit Teteringen. Gisteravond fietste hij ha school tijd naar het bad. Hij zei om zeven uur weer thuis te zullen kotrien. Hij kwam echter niet. De ongeruste ouders gingen naar het zwembad en vonden de kleren en fiets van hun zoon. De politie werd direct gealar meerd en is uren aan het dreggeh geweest. Hoe onmisbaar gas In de keuken is merkt u pas als u het heeft. U kunt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gas! Voor heet water uit de kraan In de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder. Bij hem staat uw eerste fles Esso Gas al klaarl Met Esso bent u beter uit! Drie gewonden na ruzie om betaling Een ruzie Over geld, waarop een een woonschip aan het Zandpad in Utrecht verblijvende prostituee recht meende te hebben, is gister avond geëindigd in een steek- en vechtpartij, waarbij drie personen zijn gewond. Een 27-jarige Utrechtse kantoor bediende, die de vrouw bezocht, was de aanleiding tot de ruzie. De vrouw nam geen genoegen met de beta lingsregeling die de kantoorbediende had voorgesteld. De man ging er daarop vandoor, waarop de vrouw naar buiten holde en de assistentie van haar vriend riep. Deze wilde de kantoorbediende te lijf gaan, maar de man maakte een afwerende bewe ging met een mes, waarbij hij de vrouw in de bofst raakte. Twee man nen op fietsen achtervolgden daarop de kantoorbediende, smeten hem te gen de grond en schopten hem tegen hoofd en lichaam. Dat ging zo hard, dat zijn kaak brak. De vriend van de vrouw kreeg nog een steekwond in een arm en een hand. Mexicaanse ambassadeur verliet Nederland Vanfnorgen is de ambassadeur van Mexico, dr. Rafael Fuentes, met zijn vrouw en dochter naar Rome ver trokken. Dr. Fuentes, die meer dan vijf jaar ambassadeur in Nederland is geweest, zal thans zijn land in Rome gaan vertegenwoordigen. Dr. Fuentes was zeer bevriend met ons koninklijk gezin. Toen hij in '59 naar Nederland kwam had hfj reeds enkèlé malen kennis gemaakt met pfinS Bernhard tijdens de bezoeken, die de prins in 1950 en 1952 aan Mexico had gebracht. Wie zijn op- vólger in Nederland zal Worden is nog niet bekend. Nieuw overleg PVS—Bedrijfschap Tegenvaller voor de bollenexpor- teurs! Want het ziet er naar uit dat de vereenvoudiging van de export procedure simpelen uitvoermeldin- gen i.p.v. de papier- en tijd-verslin- dende nitvoermachtigingen nog wel even op zich zal laten wachten. Men kon vorige week in de verga dering van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel al iets proeven van een ietwat hooglopend verschil van mening tussen dit Bedrijfschap en het PVS. Het bedrijfschap deed het in een besloten zitting af, maar gisteren kwam het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen in openbare vergadering bijeen en toen vormde dit probleem een punt van diepgaande én langdurige bespreking. Er zal voor de zoveelste maal! overleg met het Bedrijfschap plaats vinden, En alles moet al heel vlot gaan lopen, willen de exporteurs het straks met een eenvoudige export- melding af kunnen. Voor het overige verliep deze ver gadering vlot. De minimumexport prijzen voor voorjaarslevering van bijgoedartikelen werden, op 'n enkel punt na, niet gewijzigd. De zgn. ge splitste dahlia's vormen nog 'n punt van bespreking. Voor Guernsy kwa men ook al weinig wijzigingen in de prijzen. Wel zullen een speciale warmtebehandeling en koeling apart worden berekend. Van de Nèd. Glad. Ver. was het verzoek binnengeko men om de prijzen van vorig jaar ongewijzigd te laten. Het bestuur van het PVS had daar geen bezwa ren tegen. Verder hield men zich bezig met de opkoop van hyacinten boven 14 cm voor een gulden. Het bestuur van de vereniging „De Hyacinth" vond dat wat duur, maar het PVS was het daarmee niet eens. Volgend jaar zal deze opkoop van abnormaal opnieuw onder de loep worden genomen. Voor 1964 blijft de oude regeling ge handhaafd. In Roemenië blijken de afgelopen veertien dagen vele politieke gevan genen geruisloos in vrijheid te zijn gesteld. In doorgaans betrouwbare kringen in Belgrado zei men dinsdagavond, dat de gevangenen werden vrijgela ten toen Roemenië blijk gaf van een grotere onafhankelijkheid ten opzich te van Moskou. 78: De reeds in de vorige strip zo mistig aangeduide persoon-met-ver rekijker was niemand minder dan Vittório Cacalobbo, kapitein bij het grensbewakingsdetachement van de bergjagers. „Te wapen! Oorlog! Vijf de colonne!" riep de dappere Vitto- rió en hij stormde zijn kamer uit, nerveus op zijn alarmfluitje blazend. Dat bracht natuurlijk de nodige schrik en ontsteltenis teweeg bij de bergjagers en een paar stafofficieren kwamen onthutst töegerend. „On middellijk met volledige wapenrus ting aantreden!" beval kapitein Ca calobbo. ..Broodzak, veldfles en de hele zooi meenemen! Ik kondig hier bij de staat van oorlog af. Vergeet dus de munitie niet!" De stafofficie ren gingen Onmiddellijk deze beve len doorgeven aan de troep en nu ontstond dat vreemde geharrewar, dat op de een of andere manier eigen schijnt te zijn aan alle soldaten ter wereld, wanneer zü moeten aantre den. En speciaal in deze kazerne was het geharrewar zó groot, dat het voor onze tekenaar onmogelijk was deze ongedisciplineerde troep dwazen be hoorlijk uit te beelden. Soldaten en sergeants, korporaals en luitenants, officieren van piket en kamerwach ten, oorveeërs en adj ud a nten - af sta nd - schatters, kortom, iedereen, die ook maar iets met de strijdmacht had uit te staan begon op de dolzinnigste wij ze rond te sjokken met dekens, was- blikjes en noodrantsoenen. Doch wel dra tekende zich enige orde af in de schreeuwende massa lawaaischoppers. Secties en pelotons vórmden zich, de compagnie stelde zich op en de tanks kwamen aanrijdenEen kwartier later stond alles keurig in het gelid op hat kazerneplein en brachten de commandanten rapport uit aan kapi tein Cacalobbo. Er waren slechts ze ventien deserteurs te melden „Voorwaartsmars!" brulde Vit- torio, die zelf in de eerste tank kroop om goed te kunnen uitkijken naar verdachte bewegingen van mogelijke vijanden. Voor wie het nog niet heeft gezien, zij hier vermeld, dat het een Amerikaanse tank was, die goed kleurde bij het Amerikaanse tuniekje van kapitein Cacalobbo. Ze zaten dus goed ln de spulletjes, die Italianen, maar ja, dat is niet vreemd, want wie tegenwoordig militaire hulp van Ome Sam wil ontvangen, moet eerst een oorlogje op frisse wijze zelf verloren hebben VRIJSTELLING THEORETISCH RIJ-EXAMEN NA SCHOOL- VERKEERSEXAMEN BEPLEIT Het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht te bevorderen, dat leerlingen, die met goed gevolg een schriftelijk verkeersexamen op een der scholen voor voortgezet on derwijs inclusief het kweekschoolonder- wijs hebben afgelegd, vrijstelling van het theoretische deel van het rij-examen wordt verleend. DE GAULLE NAAR BONN. President De Gauile zal in het raam van het in het Frans-Duitse vriend schapsverdrag vastgelegde regelma tige topoverleg vermoedelijk op 3 en 4 juli in Bonn besprekingen voeren met bondskanselier Ludwig Erhard, zo is van welingelichte zijde te Parijs vernomen. Aanrander in Z.-Afrika kreeg 50 jaar celstraf Een 38-jarige neger, Paul Molepo, die in Johannesburg terecht stond op beschuldiging van het aanranden van vier blanke vrouwen en het beroven van een vijfde, voerde tot zijn verde diging aan, dat de wijze waarop zijn slachtoffers waren gekleed hem mede tot zijn daden had gebracht. Rechter Claasen zei hierop, dat „vele vrou wen in Zuid-Afrika zich positief on fatsoenlijk kleden en er op uit zijn de begeerte van mannen op te wek ken". Desalniettemin veroordeelde hij de beklaagde tot vijftig jaar ge vangenisstraf. Op 18 februari j.l. werden in Dur ban twee blanken politiemannen tot resp. acht jaar en anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens verkrachting van een Afrikaanse vtouw. Vliegende huisvrouw in moeilijkheden Mevrouw Joan Merriam, die op 17 maart uit Oakland (Californië) ver trok om in haar eenpersoonsvlieg tuigje een reis om de wereld te ma ken, heeft gisteren via haar radio de hulp van de Amerikaanse kustwacht ingeroepen. Zij zei op vierhonderd kilometer van de Californische kust boven de Stille Oceaan in moeilijk heden te verkeren doordat haar vlieg tuig motorstoring vertoonde. Het toe stel heeft twee motoren. Mevrouw Merriam, de 27-jarige echtgenote van een marine-officier, was bezig aan 't laatste stuk van haar vierduizend ki lometer lange tocht. Zondag moest zij op dit traject, door motorstoring gedwongen, terugkeren naar Hono- loeloe. Begeleid door twee vliegtuigen van de kustwacht bereikte mevr. Merriam het vliegveld van Oakland, waar zij haar toestel veilig en wel aan de Srond zette. Het laatste gedeelte van e route had zij op één motor gevlo gen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8