Afwisselend programma van 't West Ned. Symfonie Orkest GROOT FEEST BIJ DE JARIGE PACELLISCHOOL ROMEINSE EN MIDDELEEUWSE RESTEN GEVONDEN IN DE BURCHT Leidse Agenda Noodschool voor Katholiek Lager Onderw. in Leiderdorp dringend nodig WOENSDAG 13 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Gisteravond concerteerde het West- Nederlands Symphonie Orkest on der leiding van Sam Swaap in de Ned. Herv. kerk te Zoeterwoude. In deze prachtig gerestaureerde acoustisch goed klinkende kerk werd een zeer mooi en afwisselend program ten gehore ge bracht ALLEREERST een Concerto Grosso in D dur op. 6 no. 1 van A. Corelli (16531713). Corelli was een beroemd violist en als componist heeft hij grote Invloed uitgeoefend op b.v. Handel, Muffat e.a. Hy gaf aan het Concerto Grosso qua structuur en inhoud een zeer hoge vorm. Een concerto grosso wordt uitgevoerd door het concertino, een groep solo-instrumenten en 'n orkest. Enige Brandenburgse concerten van Bach zfln in feite ook concert! grossi. Het concerto grosso in D dur van Corelli is uit een verzameling van con- certi grossi en kerkmuziek, die, onder opus 6, in 1712 werd uitgegeven. Sam Swaap hield alles in de juiste stijl. Het 4e deel heeft een kort thema als basis waarop kunstig polyfoon wordt voortgebouwd, herinnerend aan de tijd toen muziek nog vocaal werd gedacht. De inzetten van de solopartijen waren nog wel eens ongelijk. Dit kan voor komen worden. DE „SINFONIA" in bes van Joh. Seb. Bachs jongste zoon Joh. Chr. Bach doet reeds aan Mozart denken. Het werk is als amusementsmuziek gedacht en 't orkest speelde deze sinfonia inderdaad vlot en vloeiend in uitstekende klank verhouding. Het andante is een hobo solo, omspeeld door het orkest. De solo werd zeer mooi geblazen, zoals wij van deze hoboïst gewend zijn. VOOR DE PAUZE hoorden we nog twee bekende lyrische stukken voor strijkorkest van Edw. Grieg nl. „Herz- wunden" en „Letzter Frühling". Oor- sprokelij k voor zangstem geschreven, heeft Grieg deze liederen later omge werkt voor strijkers. Ontroerend mooi bijna heeft Swaap met zijn orkest deze werkjes vertolkt. Het publiek overwon toen alle „kerk-schroom" en spontaan werd met applaus dank betuigd. NA DE PAUZE hoorden wij acht „Russische Volkswijzen" van A. Lia- dov (18551914) een leerling van Rims- ky-Korsakov. Deze heeft van de Volks wijzen prachtig geïnstrumenteerde mi niaturen gemaakt, die even fijntjes en muzikaal werden gespeeld. Een MAJESTEITELIJK gespeelde symphonie van Joseph Haydn was het slot van de avond. Het was de 104e symphonie in D dur, ook wel genoemd: „De Londener Symphonie". Joseph Haydn is tweemaal met groot succes in Engeland geweest. Zelfs een hoge on derscheiding werd hem deelachtig. Tij dens zijn tweede verblijf heeft hij nog vier symphonieën geschreven. De laat ste van deze vier kregen wij te horen. Haydn is de eerste geweest die de z.g. „thematische dialektiek" heeft ontwik keld en daardoor de „logica" in de sym- phonisch.e muziek heeft gebracht, mede doordat hij de doorwerking van de thema's geheel afleidde uit de motieven waaruit die thema's bestaan. En wat Haydn met die motieven kon doen hebben wij in die 104e symphonie uit stekend kunnen beluisteren dank zij het analyserend dirigeren van Sam Swaap. Het Menuet wordt bij Haydn een onder deel van een symphonie en is dan niet meer de statige en gracieuze dans wat het oorspronkelijk was. Het Allegro spirituoso voert naar een groots slot. Wij hebben dit concert, dat slechts door ruim 40 personen werd be zocht, met grote voldoening en met bij zonder genoegen beluisterd. THEO TEN HOOVEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Claudia Clasina d.v. J. N Rosier en S. M. Weijers; Douwe z.v. D. Cosijn en C. B. v. Gent; Mo nica Maria d.v. A. L. Kranendonk en G. M. v. d. Voort; Maria Geer- truda d.v. H. P. de Goede en G. H. C. Heemskerk; Petrus Casper z.v. H. P. de Goede en G. H. C. Heemskerk; Sylvia Geertruida Maria d.v. G. Bouwmeester en E. M. Schoonder- woerd; René z.v. J. Zee en J. M. Ooijen; Susanna Johanna Maria d.v. C. v. Oosten en M. C. v. d. Holst; Paulus Johannes Andreas z.v. J. J. v. Vliet en J. M. P. v. Bezu. Overleden: Z. Verwaal 56 j., m.; E. M. Kroon 72 j., w.v. C. v. Rijs; C. Blom 92 j., w.v. F. Eswilder; H. G. Vriend 89 j., m.; C. Stolk 86 j-, w.v. A. v. d. Schoor. VRIJDAG 15 MEI Pinksterbijeenkomst voor alle christenen, 8 uur n.m., Pieterskerk. VRIJDAG AANSTAANDE: Pinksterbijeenkomst in Pieterskerk De Doopsgezinden, de Lutheranen, de Nederlands-Hervormden, de Re monstranten, de Gereformeerden, de Oud-Katholieken en de Rooms-Ka- tholieken zullen weer bijeen komen. Dit zal gebeuren op vrijdag aanstaan de, 15 mei, des avonds om 8 uur. De plaats van samenkomst is de Pieters kerk, een kerkgebouw van de Ne derlands-Hervormde Gemeente. Men zal drie kwartier bijeen zijn. Het is een voorbereiding op Pinksteren. Het thema van de samenkomst is: „Be waart de eenheid des Geestes door de band des vredes". (Eph. 4,3.). Het programma is als volgt: 1. Gemeenschappelijke zang. Psalm 67 vs. 1. 2. Schriftlezing uit het Oude Testa ment. Psalm 139. 3. Een kinderkoor zingt het: „Kom Schepper, Heilige Geest, daal af'. (Het „Veni Creator" in een Neder landse vertaling). 4. Schriftlezing uit het Nieuwe Tes- tamént. Joh. 3, 1-21. 5. Gemeenschappelijke zang. Gezang 257, vs 3 en 4. 6. Een predikatie van 7 minuten, met als thema: „Bewaart de eenheid des Geestes (door de band des vredes)". Eph. 4, 3. 7. Gemeenschappelijke zang. Gezang 76 vs. 1. 8. Een predikatie van 7 minuten. 9. Een zogenaamd litaniegebed tus sen de voorganger en het volk. Wij komen bijeen, niet omdat wij één zijn, of, omdat wij willen doen, alsof er al eenheid is. Er is nog steeds verschil van geloofsovertuiging, en wij willen dit''hiët'verdoezelen. Er is - laten wij het maar toegeven - nog wel wantrouwen ten opzichte van el kaar. Er zijn nog vooroordelen. Er bestaat nog een verkeerde voorstel ling van zaken over en weer, omdat ROMEINS Als onderdeel van de restauratie van de ringmuur op de Burcht heuvel te Leiden zijn onderzoe kingen ingesteld naar mogelijke resten uit vroegere tijd dan de vermoedelijke „geboortedatum" van de Burcht, die waarschijnlijk in de buurt van het jaar 1000 ligt. Deze onderzoekingen, verricht door de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, hebben reeds tot op merkelijke resultaten geleid. Zo is gebleken, dat in de fundering van de ringmuur puin van een Ro meins gebouw is verwerkt. Naar prof. dr. H. Brunsting, conservator van het Rijksmuseum voor Oudheden ons meedeelde, is dit Romeinse puin naar aUe waarschijnlijkheid afkom stig uit grachten in de onmiddellijke omgeving van de Burcht. Kaninefaten hebben in of vlak na de Romeinse tijd hier de Burchtheu vel opgeworpen met materialen, af komstig uit die grachten. Aangezien het vrijwel vaststaat, dat in de om geving Hoge Land (vergelijk de „Hooglandse Kerkgracht") en Hoge Woerd een Romeinse bewoning is ge weest, zullen resten van cultuur van deze bewoners ongetwijfeld terecht zijn gekomen in de grond, die de Kaninefaten hebben gebruikt bij het opwerpen van de Burchtheuvel. AFVOER Men heeft bij deze onderzoekingen ook een middeleeuwse afvoer ge vonden, die tot buiten de ringmuur is blootgelegd, en waarin zich een vrij grote hoeveelheid schervenma- teriaal bleek te bevinden, van ge mengde samenstelling. Ónder de scherven, die uit de vroege middel eeuwen dateren, zijn ook bovenge- Een gedeelte van de middeleeuwse afvoer buiten de muren, waarin de scherven zijn gevonden. KINDEREN IN AKTIE Een groot aantal ouders en een paar honderd leerlingen kwamen gisteravond om half acht bijeen in het St. Antonius Clubhuis voor het laatste punt van een programma rond het 10-jarig jubileum van de Pacelli-school (Damlaan). 's Morgens om 9 uur werd de dag ingezet met een H. Mis in de St. Leonarduskerk, waarna een gemeenschappelijk ont bijt in de school plaats vond. Voor kinderen geen groter jubileumge schenk denkbaar dan een vrije mid dag; voor de kinderen, die niet des avond voor ouders en genodigden zouden optreden, was er de vrije middag, terwijl de anderen generale repetitie hielden. Die zal wel niet zo geslaagd zijn geweest, want de uit voering was voortrefeflijk. Nadat de voorzitter van het ouder comité, de heer A. Doeleman, de avond had geopend, kregen de toe schouwers de gelegenheid om een. bijzondere schooldag aan de Pacelli- school mee te maken. Onder het wa kende oog van een portret van Paus Pius XII (Paus Pacelli), (het portret is bij de oprichting van de school door de paus zelf geschonken) werd een bijzonder rooster afgewerkt. De lessen werden muzikaal gedoceerd, zonder dat het muzieklessen waren. De heer P. Rijnbeek, zangpedagoog aan de school, wist met de leerlingen op het jujste moment het juiste lied je te zingen. Tezamen werden maar liefst 14 liedjes naar voren gebracht; de meeste getuigden van een grote originaliteit en een goede uitvoering. De liedjes werden voor zover moge lijk uitgebeeld. Het „Orkest op de boerderij" was in dat opzicht dank baar ten tonele te brengen. Met zorg en toewijding dit geldt eigenlijk voor de hele avond waren cos- tuums en spelers en speelsters (uit) gekozen. IJs Tijdens de pauze werden de kin deren in de zaal getrakteerd op ijs; het gejuich bij de bekendmaking van dit feit was begrijpelijk als men be denkt, dat naarmate de tijd verstre ken was de temperatuur ook behoor lijk was gestegen. Na de pauze tra den evenwichtskunstenaars op met acrobatiek terwijl er een clown goo cheltoeren vertoonde. Voor wat be treft het eigen aandeel van leraren en leerlingen in de avond kan men spreken van een zeer geslaagd be sluit van de feestelijkheden. Alles maakte een goed georganiseerde en stijlvolle indruk, waarvan het pro gramma-boekje het concrete bewijs voor de geschiedenis zal vormen. Bromsnor geeft les voor de Pacel- li-klas. Met de autoped de klas bin nen en toch geen bekeuring, omdat „Bromsnor" ook Rijnbeek heet. Mo ment uit de „revue" die door de kin deren van de Pacelli-school werd op gevoerd ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de school. wij eikaars Belijdenis nog niet vol doende kennen. Toch komen wij bijeen. Want. wij verlangen allemaal naar de een heid. Wij heben erkend, dat de ver deeldheid een zonde is, en deze zon de willen wij uit onze wereld zien verdwijnen. Wij willen één worden met elkaar, omdat Jezus Christus dat wil. Want Hij heeft - dat geloven wij toch allen - op de avond vóór Zijn Lijden als volgt gebeden voor hen, die in Hem geloven: „Mogen zij al len één zijn, zoals Gij, Vader, in Mij en Ik in U; dat zij ook in Ons mogen zijn, zodat de wereld gelove, dat Gij Mij gezonden hebt". (Joh. 17,21). Wij willen werken aan de eenheid. Kardinaal Alfrink schreef hierover in zijn brief aan het Moderamen van de N. H. Kerk het volgende: „Slechts in een gezamenlijk zoeken van alle Kerken, die de Christus belijden, naar de ene, heilige Kerk, zoals door Christus is bedoeld, zal de verloren eenheid hervonden worden". Komt ook U, vrijdagavond om 8 uur, in de Pieterskerk, met Uw me dechristenen, bidden om de eenheid des Geestes door de band des vredes? J. P. Seijsener. JUBILEUM M. J. VISSER BIJ DE N.Z.H. Niet alleen de heer C. J. den Edel, maar ook de heer M. J. Visser vier de gisteren het feit, dat hij veertig jaar als ambachtsman I aan de NZHVM was verbonden. De foto van de plechtigheid in de koffiekamer van het stadhuis, gisteren geplaatst, toonde het moment, waarop de bur gemeester van Leiden de heer M. J. Visser het eremetaal opspelde. Abu sievelijk is daarbij de naam Den Edel genoemd. De heer Den Edel heeft zich echter aan een openbare huldi ging onttrokken. noemde resten uit nog vroeger tijden gevonden. Het oude middeleeuwse woonvlak, dat binnen de te restaureren muren ligt, is voor een klein gedeelte ter grootte van enkele vierkante meters blootgelegd. Hierop Wer den dierebeenderen en scherven van blauwgrijs aardewerk en het zgn. Pingsdorf gevonden. RESTAURATIE Aan de restauratie van de Burcht- muren wordt hard gewerkt. De bui tenste steenlaag wordt afgebikt, en daaroverheen wordt een laag van een grijskleurige steensoort aangebracht. De kantelen, die bij de laatste res tauratie slecht en slordig werden af gewerkt met grote blokken beton, krijgen nu weer hun oorspronkelijke vorm en steensoort. De poort is geheel beschermd door een ombouw van hout. Op de plaats, waar de Romeinse en mid deleeuwse resten zijn gevonden, heeft men het onderste gedeelte van de muur geheel verwijderd. BB-DISTRICTSWEDSTRIJDEN Op het BB-oefenterrein aan de Mid delstegracht vonden gisteravond de jaarlijkse districtswedstrijden tussen de zelfbeschermingsploegen van Voorschoten en Leiderdorp en de wijkploegen van Leiden/Oegstgeest I en Leiden/Oegstgeest II plaats. Deze wedstrijden vormden weer een ge slaagde afsluiting van het oefenpro gramma 1963-1964 en hadden het ka rakter van selectiewedstrijden, daar de winnende ploeg het District „Lei den" zal vertegenwoordigen bij de Kringkampioenswedstrijden, welke eind deze maand in Alphen a.d. Rijn zullen worden gehouden. Onder de velen, die van hun be langstelling blijk gaven, bevonden zich het H.B. van de A-Kring Zuid- Holland, de heer G. J. WuLfhorst, het plv. H.B. van deze Kring, de heer A. J. Paling, de burgemeester van Lei derdorp, mr. B. M. Gallas en het Leidse Districtshoofd, de heer J. P. van der Meulen. De opgave, die de vier ploegen elk bestaande uit een commandant en veertien leden binnen de'tijd van 25 minuten tot een zo goed mogelijk einde moesten brengen, bestond ook ditmaal weer uit eenvoudig blus- sings-, redding- en EHIO-werk. De jury werd gevormd door dr. H. M. van der Horn (EHIO), -de heer W. A. Kosten (brandweer) en J. van den Oever (reddingswerk). Na afloop maakte de heer Wulf horst de uitslag bekend. Hieruit bleek dat Voorschoten met 36 punten be slag op de eerste plaats had gelegd en dus zal deelnemen aan de Kring kampioenschappen. Leiderdorp bleef ditmaal met 31'/t pt. op de tweede plaats steken terwijl Leiden/Oegst geest I en II beide 29Vï pt. verzamel den en dus de derde en vierde plaats deelden. OEGSTC.EEST POPPENSPEL van kapelaan Egbers vertoond voor katholiek Vrouwengilde Het is nu ongeveer anderhalf jaar geleden dat kapelaan J. Egberts (paro chiekerk van het H. Kruis te Amers foort) begon aan de opbouw van een poppenspel, een zuivere hobby, die een steeds grote omvang aanneemt. Dat ka pelaan Egberts in het genoemde korte tijdsbestek reeds grote resultaten beeft bereikt, konden gisteravond de leden van het kvg in de grote zaal van het parochiehuis aanschouwen. De kapelaan-poppenspeler-kunstenaar gaf het bijbelse spel „In de levenstuin", waarin voor de pauze de thema's „Schepping", „De uittocht van de Joden uit Egypte" en de „Beproeving van Job" werd uitgebeeld. De begeleidende muziek was met zorg gekozen en de harmonie tussen geluids- en lichteffecten én de beweging van de poppen was voortreffelijk. Bij de uit beelding van de Scheing (een grote ontluikende bloem) hoorden we o.a. het „Sacré du Printemps". Bij de uittocht uit Egypte was het een opname van Geslaagd Aan de Rijksuniversi teit te Utrecht is geslaagd voor het kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heer C. Th. Barbas te Leiden. Louis Armstrong, die de spiritual zong „Let my people go". De contrastvolle muziek werkte direct tot de verbeelding Na de pauze werden de thema's „De menselijke liefde" uitgebeeld naar frag menten uit het Hooglied; „Goed en kwaad", zijnde de parabel van de ver loren zoon, waarna besloten werd met „Het jaar nü", een versie op het ge wone dagelijkse leven in een straat. Dit laatste bewees sterk dat de bijbel ook nu nog springlevend is en van deze tijd. Kapelaan Egberts bezorgde met zijn poppenspel (hij heeft er thans 100 en is aan z'n 35e opvoering) de aanwezigen een indrukwekkende avond. Hij heeft zelfs een uitnodiging uit Duitsland ge kregen om in Bochem op te treden. Mevrouw J. Staal-van Sandvliet sprak een woord ter verwelkoming waarin zij o.m. meedeelde dat dit de laatste zaal bijeenkomst was van dit seizoen. Zij bracht tevens in herinnering dat de jaarlijkse modeshow die georganiseerd wordt door de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting dit jaar op don derdag 18 juni in de grote zaal van het parochiehuis zal worden gehouden. Aan het eind van de avond bracht zij hulde aan kapelaan Egbers. en zijn assis tent voor het vertoonde. Vóór september drie nieuwe klassen Aan de katholieke leergangen te Tilburg is geslaagd voor pedago gie MO A, mej. C. Groot te Leiden. Om tien voor half vijf gister middag moest de brandweer van Leiden uitrukken, omdat er in de Wiardi Beckmanstraat een bromfiets in brand stond. Het vehikel"was in brand gevlogen, doordat bij 't star ten door de eigenaar terugslag in de carburator ontstond. De brandweer heeft het vuur met de nevelspuit ge blust. Vanochtend trad mej. Ober, 8 jaar kleuterleidster aan de kleuter school aan de Haarlemmerstraat, in het huwelijk met de heer Hoffman in de St. Willibrorduskerk te Oegst- geest. Na afloop van de huwelijks mis van 11 uur kwamen de kleuter:# haar en haar echtgenoot in het pa rochiezaaltje feliciteren. LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksniversiteit te Leiden is geslaagd voor het Doct.ex. Kunst geschiedenis, de heer H. G. J. Wen- nekers Luxemburg Dr. Sicking volgt prof. Van Groningen op Dr. C. M. J. Sicking, leraar aan het Nederlands Lyceum te Den Haag is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aan de Rijksuniversiteit te Leiden om on derwijs te geven in de Griekse taai en letterkunde. Ouderavond van Ariënsschool te Leiden met onder meer lezing dr. v. Egeraat In de aula van de Alfons Ariëns school aan de Timorstraat belegde het Oudercomité van deze school gis teravond een ouderavond, die bijzon der goed bezocht werd. Daar waren twee oorzaken voor: de heer Van Dijk, het nieuwe hoofd van de school, werd aan de ouders voorgesteld en dr. L. van Egeraat hield een causerie over vakantie en alles wat daarmee samenhangt. De voorzitter van het comité, de heer L. J. Wagenaar, was dan ook in zijn openingswoord blij zoveel ouders te kunnen verwelkomen. Ook mocht hij pastoor Van Kleef, pater Fischer en dr. G. W. M. Kallenberg begroe ten. Alvorens het nieuwe hoofd werd verwelkomd, bracht de secretaresse verslag uit over de vorige vergade ring. Naar aanleiding hiervan ont stond er enige dtécusie over de reeds lang toegezegde noodschool te Lei derdorp. Het Bestuur van het Ouder comité deed de mededeling, dat, vol gens toezegging van de Gem. Leider dorp de noodschool er beslist in sep tember a.s. zal staan. Uit mededelin gen uit de kring van de ouders bleek dat dit nog niet geheel vast staat. Er bestaat bij de ouders dan ook enige ongerustheid over de houding van de gemeente Leiderdorp. Het bestuur van het oudercomité zegde, evenals later Dr. G. W. M. Kallenberg, toe, dat er met de Gem. Leiderdorp ten spoedigste overleg gepleegd zal worden. In ieder geval zullen de belanghebbende ouders op kort termijn bericht krijgen over de juiste gang van zaken. Hierna werd het nieuwe hoofd van de school, de heer Van Dijk, aan de ouders voorgesteld. De heer Van Dijk zal op 1 augustus a.s. zal taak aan vaarden. In een sympathiek dankwoord sprak de heer Van Dijk de wens uit, dat er een goede samenwerking zal ontstaan tussen de leerkrachten, ouders en het oudercomité. Na de pauze was alle aandacht ge richt op Dr. L. van Egeraat, die op de hem bekende enthousiaste wijze de ouders voorlichtte over een juiste besteding van de vakantiedagen. Dit agendapunt was door het bestuur van het oudercomité goed gekozen, nu ieder door het fraaie zomerweer inde juiste stemming was gekomen! Noot redaktie: Uit informatie bij de gemeente Leiderdorp is ons gebleken, dat de drieklassige houten noodschool aan de mr. Splinterlaan (Droststraat) er zeker zal staan voor september. Men is met de bouw al begonnen. Deze noodschool wordt door de gemeente Leiderdorp gebouwd en verhuurd aan het katholiek schoolbestuur te Leiderdorp.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4