Opstand in psychopatenasiel te Groningen snel bedwongen U ZIT GOED ALS U SPAART Auto van toerist in Delft geplunderd Vrije boer verkocht illegaal volle melk De Nerveuze Nerviërs Twintig procent hoger salaris DE SCHADUW VAN EEN MAN WOENSDAG 13 MSI 1904 DE LËIDS2 COURANT PAGINA 9 naar Groningen vertrokken voor het plegen van overleg met de geneee» heer-directeur, het eventueel treffen van voorlopige maatregelen en het opmaken van een rapport voor de minister van Justitie. Verder vindt een onderzoek door de politie te Groningen plaats naar eventueel ge pleegde strafbare feiten. Met het herstel van de aangerichte materiële schade is inmiddels een begin ge maakt. Vorig jaar Vorig jaar op 6 januari brak er in dit psychopatenasiel 's avonds om half tien een oproer onder de gede tineerden uit. Een aantal gevangenen weigerde toen, nadat zij in de ver gaderzaal een bijeenkomst hadden bijgewoond, naar de cellen terug te keren. In de hoofdgaanderij op de eerste verdieping van de noordvleu gel staken zij toen meubilair en oude rommel in brand, waarna zij de rui ten insloegen. Het bewakingspersoneel kreeg toen assistentie van de gemeente- en rijkspolitie, alsmede van de Konink lijke Marechaussee. De brandweer wist met behulp van een magirus- ladder van buitenaf de brand met een miststraal te blussen. Mr. A. C. W. Beerman, de toenmalige minister van justitie, bracht de dag daarop een bezoek aan het psychopatenasiel. vergezeld van de inspecteur van het gevangeniswezen, mr. M. A. Peter sen, en het hoofd van het Stafbu reau Wetenschappelijke Adviezen van het ministerie van Justitie, dr. G. H. Veringa. Naar aanleiding van het oproer van vorig jaar werden enkele maatrege len genomen. Onder meer werden enkele personen toegevoegd aan het lagere personeel van dit asiel. Voorts werden aan de verouderde noord- vleugel provisorische verbouwingen verricht. (Advertentie) Spaartegoed maakt, dat u er goed voor staat. Straks. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling In effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT (Advertentie) In het rijksasiel voor psychopaten „dr. S. van Mesdag" te Groningen zijn dinsdag enkele gedetineerde ter beschikkinggestelden in opstand geko men. Zij drongen door in het nieuwe deel van het gesticht en vernielden daar een aantal ramen, terwijl ook een deel van de inventaris het moest ontgelden. Later heeft de gestichtswacht met assistentie van het personeel van het gesticht de orde weten te herstellen. Op de foto zien we een exterieur van het nieuwe deel van het gesticht, waarop duidelijk de ver nielingen aan de ramen zichtbaar zijn. volle melk voor u en mij", stond op meegevoerde borden te lezen. „Ik had geen vergunning, maar het was mij niegen melk, ik had het dezelfde morgen gemolken", aldus verdachte P. Lefferstra uit Wijckel, voorzitter van het actiecomité van Dinsdagmiddag van circa half twee Directie Gevangeniswezen en een in- in de rioolput achter "de"woningge- - - - van af vonden in het dr. S. van Mesdag- specteur asiel te Groningen ongeregeldheden plaats. Deze zijn begonnen na het luchten aan het begin van de na middag, toen een aantal gedetineer de terbeschikkinggestelden zijn bin nengedrongen in twee gemoderni seerde afdelingen van de zuidvlengel. Zij hebben toen een bewaarder en een verpleger de sleutels afhandig gemaakt. In de genoemde afdelingen zijn vrij ernstige vernielingen aan gebracht. Het eigen personeel van het gesticht en de gestichtswacht, ge assisteerd door manschappen van de gemeentepolitie van Groningen, had den binnen een uur de situatie weer in de hand, onder meer door traan gas te gebruiken. Vooralsnog is niet gebleken dat er eén bijzondere aanleiding voor de ongeregeldheden is geweest Daarbij zijn vermoedelijk ongeveer tien pa tiënten betrokken geweest die nu afzonderlijk zijn ingesloten. De ove rigen op de genoemde afdelingen ver blijvende patiënten hebben zich af zijdig gehouden. De brandweer behoefde niet in ac tie te komen, daar er geen brand bleek te zijn. Wel schijnen de op standelingen een van de bewakers te hebben overmeesterd. Zij riepen naar de politie en de overige bewa kers, dat er niet moest worden ge schoten, daar zij één van hen in hun macht hadden. Een groot aantal po litiemannen was uitgerukt om het oproer te dempen. Burgemeester J. Tuin van Groningen bevond zich eveneens ter plaatse. Naar Groningen Uit Den Haag zijn de inspecteur- generaal voor de Psychopatenverple- ging, het waarnemend hoofd van de Naar eerst thans door de politie te Delft bekend werd gemaakt is in de nacht van zaterdag op zondag de auto van K. B. uit Frankfurt am n. ««.ncwmnc van Main die bij een hotel in Delft was ^ZemenU«eMbank te wal'van "menfna geparkeerd, geplunderd. Drie koffers. f ..„warden mr H w Knin»rc 1}oeK- M,r' kuipers was van mening, inhoudende kleding, een caasette met -kt*,,,, conform de eis de 'eerste !|at verda*te vermoedelijk niet zijn parelcolliers, twee gouden kettingen. Tr1ie botr dte terechtstond werrns X T'X meegenomen. By on een gouden armband en nog ver- ^u^eXcr^ vÏn volU \bf .na™ scheidene andere sieraden werden u„ het publiek veroordeeld tot twee- Howel dfliffTeïr hlX'Xnd. meegenomen. De politie heeft een maai t <?oo hoete of tweemaal da Tioewei de officier begrip toonde onderzoek ineesteld maai j juu boete oi tweemaal ju da- voor het standpunt van de verdachte, onderzoek ingesteld. gen hechtenis, waarvan tweemaal vond dit toah* nie, reëel w(j koJ gen hechtenls men zo bij anarchie terecht", aldus KIND IN RIOOLPUT OMGEKOMEN ™r Kuipers. „Als dit doorgaat, zal De demonstratieve melkverkoop de politie anders moeten optreden". Gisteren is het 1^-jarige zoontje vond Plaats te Sneek op 19 maart De heer Lefferstra vond het treurig, van de familie J. H. van Oers te Hee- en was in stri'd met de beschikking dat er zoveel jaren na de oorlog nog melkstandaardisatie. en de zuivel- geen vrijheid bestaat, hoewel de eco nomische politierechter getracht had hem duidelijk te maken, dat we renveen in een onbewaakt ogenblik meiKstanaaaraisui .ut achter de woning ge- verordening 1958. Gevangeniswezen vallen en gestikt. „De service van de boerenpartij is Een vervolgverhaal van Sugke en Wiske deze gecompliceerde wereld vele dingen niet meer op eigen houtje kunnen doen. Lokkertjes in advertenties „Zij die hij ons in dienst treden garanderen wij een twintig procent hoger salaris dan het huidige". Dit stond in een advertentie. Het cen traal Sociaal Werkgeversverbond (CSWV) heeft, naar het in het or gaan „De Onderneming" meedeelt, de aandacht van de looncontrole- dienst op deze advertentie gevestigd. Het CSWV noemt zoiets zonder meer stimuleren van inflatie. Het constateert, dat het middel ook niet helpt, want morgen nemen de col lega's wraak en is de onrust gebo ren. Intussen blijft de krapte op de arbeidsmarkt voortduren. Tot de meer bijzondere adverten ties, die het CSWV signaleerde, be hoorde ook: „Wij hebben nog enkele woningen en zoeken daarvoor per soneelsleden". Het opstellen van aan trekkelijke personeels-advertenties schijnt nog altijd tot de veelbeoefen de kunsten te behoren. Dr. Hewlett Johnson, de voor malige „rode deken" van Canterbu ry is gisteren per vliegtuig naar communistisch China vertrokken waar hij een maand vakantie hoopt door te brengen. Johnson is 90 jaar Aetherklanken 1 DONDERDAG 14 MEI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.01 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Progr.-overz. en lichte gram. 9.00 Ochtendgymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Klass. gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Kerkorgelconcert. 11.50 Lond en- se koffiehuizen, vroeger en nu, praat je. 12.00 Licht ensemble en zangsol. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.40 Licht ensemble en zangsol. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble met zangsol. 14.00 Stereof. uitz.: Sopraan en piano: mo derne liederen. 14.30 Hou je aan je woord, een programma vol speelse invallen en literaire spitsvondighe den (herh. van 12 mei jl.). 15.10 Oude gram. 15.30 Stereof. uitz.: Pia no a quatre mains: klass. en moderne muziek. 16.00 Voordracht. 16.20 Lichte gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Gespro ken brief. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Uitz. v.d. PvdA: Partijdig. Een programma van de PvdA, waarin iedere luistèraar wel ongeveer weet wat hij waagt met presentator: Theo Eerdmans. 18.30 Licht ork. en zang sol. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Sport- parade. 19.30 Dansork. en zangsol. 20.00 Nws. 20.05 Stereof. uitz.: Piano sol. met Radlophilh. ork.: klass. muz. 20.45 Het dodelijk dilemma, hoorspel; 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.05 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. ?.i5 Ouverture radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip v.d. jeugd. 8.20 Lichte gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V.d. kleuters. 10.10 Concertgebouwork.: mod. muziek. 11.00 V.d. zieken. 11.45 Van alle markten thuis: lichte gram. 12.15 Le ven op het land, gesprek. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week, act. kroniek. 13.00 Nws. 13.15 Klass. gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Marsmuziek (gr.). 14.35 Lichte orkestmuz. (gr.). 14.45 Piano recital: klass. muz. 14.55 Klass. gram. 15.35 NCRV-Vocaal ensemble: oude en moderne liederen. 16.00 Leven naar Pinksteren, Gódsd. uitz. 16.30 Viool, fluit en piano: klass. en mod. muziek. 117.00 V.d. jeugd. 17.20 Lich te gram. 17.30 Schoolzang. 17.45 Me- tropole-ork. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instrumentaal kwintet. 18.50 Soc. perspektief, lezing. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Mannenkoor.' Geeste lijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht instrumentaal trio. 20.05 Yo- lanthe, savoy-opera (opn.). 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Rondom het kind. pedagogische etherleergang. 23.30 Operamuz. (gr.). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00 V. d. vrouw. 15.45 Pau ze. 16.00-16.15 V.d. kinderen. 19.30 De Flinstones, tekenfilm (dl. 28). NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Act. NTS: 20.30 Hamlet at Elsinore, tra gedie. 23.20-23.25 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27) NCRV: 20.30 De kleine Vijf, een film reportage van de NBC. 21.15-22.05 Geheime Brigade, speelfilm. 92 Wij gingen de trappen af naar de salon, die ik had gereserveerd en waar de thee al klaar stond. Een paar minuten later kwam Mercia bin nen. Ondanks alles, wat zy had door gemaakt, zag zij er betoverend lief uit, toen zij enigszins verlegen de ka mer in kwam. Billy was zo onder de indruk, dat hij van zijn stoel op sprong en een onderdrukte kreet van bewondering slaakte. „Sapperloot, Mercia." zei hij. „Je moest tweemaal per dag geschaakt worden. Het maakt je mooier dan ooit." Zij lachtte allerliefst en liep het vertrek door naar de plaats, waar ik stond. „Ik vrees, dat ik dan meer mooi zal zijn", antwoordde ze. „tenzij er nog meer roekeloze mannen in de we reld zijn." Ik trok haar arm teder door de mijne. „Voor mij behoef je niet mooier te worden, Mercia", zei ik, „ik zou bang zijn, als het zo was." Er werd aan de deur geklopt en de binnenkomende kellner kondigde „Mijnheer Gordon", aan. Glimmend en beleefd als altijd, volgde hij de kellner op de voet. „Doe geen moeite mij een verkla ring te geven", zei hij, terwijl hij ons allen de hand drukte. „Ik heb maar tien minuten tijd en ik heb al een volledige beschrijving van uw zeero verij waarmede ik natuurlijk vol komen instem ontvangen. Ik heb Wilton be-neden ontmoet in de hal." „Wij verwachten- hem op de thee". Gordon schudde zijn hoofd. „U zult hem niet zien", zei hij. „Wilton heeft als particulier detective wel enige verdiensten, maar buiten zijn vak is hij een mirakel van be deesdheid en lummelachtigheid." Hij lachte op zijn kalme, vermoeide manier. „Maar hij verzocht mij toch, u te feliciteren." „Mij te feliciteren?" herhaalde ik. „Waarom?" Gordon nam een kop thee aan, die Mercia hem aanbood. „Met vijftigduizend pond inkomen, geloof ik", zei hij slepend. „Er is ongetwijfeld veel meer hier of daar, als wij het kunnen vinden." Wij staarden hem allen met onge veinsde verbazing aan. Glimlachend keek hij ons van on der zijn eigenaardige zware oogleden beurtelings aan. „U schijnt zich onbewust vriend van de onrechtvaardige Mammon ge maakt te hebben dat is alles. Die papieren, waarmede die bewonde renswaardige Milford ons verraste die, welke aan mijnheer Horsfall ge adresseerd waren bevatten een be kentenis en tevens een laatste wils beschikking. Northcote heeft u alles vermaakt." Ik sprong van mijn stoed. „Goede hémel." riep ik. „U schertst toch zeker?" Gordon schudde zijn hoofd. „Maar waarombegon ik. „Zover ik het kan nagaan", onder brak de advocaat mij, werkte de geest van onze overleden vriend zo: De kans was natuurlijk groot, dat u voor de drie weken om zouden zijn, ver moord zou zijn, in welk geval al de landgoederen, welke zijn eigendom waren en welke hij niet had kunnen verkopen, aan Maurice in eigendom zouden overgaan, als zijnde de naaste bloedverwant. Dit nu was hij beslo ten te voorkomen, want het schijnt toen bij hem vastgestaan te hebben, dat Furnivall hem verraden had. Hij schreef een volledige verklaring hoe de zaak stond en zond het document aan Horsfall, met een brief erbij, dat het sleohts geopend mocht worden, in geval van zijn overlijden. Aange zien deze verklaring bewees, dat hij nog in leven was, hetgeen als condi tie gesteld was, zou het voldoende zijn het document te laten rusten, tot hij het veilig zou vinden zelf weer op te duiken, of indien nodig, met de justitie te onderhandelen." „Maar zijn laatste wilsbeschik king?" viel ik in. „O", zei Gordon. „Zoals vele ruwe •churken denk ik, dat Prado een soort fatalist was. Ofschoon hij op behendige wijze verdwenen was, ge loof ik, dat hij een soort voorgevoel had, dat zijn dagen geteld waren. Hij zinspeelt er feitelijk op in zijn laatste wilsbeschikking, welke hij zoals hij Horsfall mededeelt, had opgesteld, in geval al zijn voorzorgen zouden blij ken nutteloos te zijn. Het is een zeer eenvoudig document. Hij ver maakt u alles, alleen in het on waarschijnlijke geval, zoals hy het uitdrukt, dat u hem overleeft. In dien, 'dat niet gebeurt, vervallen de eigendommen aan liefdadige instel lingen." „En krijgt Maurice niets?" „Geen kruimelantwoordde Gordon vriendelijk. „Als hij in geld verlegenheid komt, raadt de erflater hem aan zich in verbinding te stellen met San Luca. Ur vermoed, dat dit de enige grap is, welke Prado ooit ge maakt heeft." „Maar zal het rechtsgeldig zijn?" vroeg ik. Gordon haalde zijn schouders op. „Ik denk het wel", zeide hij. „Het is enigszins onregelmatig, natuurlijk, maar er is niemand om 't te betwis ten, behalve Furnivall en als hij niet krankzinnig is, zal hij zioh duivels stil houden. Ik heb genoeg bewijsmate riaal voor moordaanslag te Wood ford te eisen. O ja, dat herinnert er mij aan: u zult er waarschijnlijk niet op gesteld zijn verder met uw Zuid- Amerikaanse vrienden geconfronteerd te worden. Zij zijn vanmorgen met de ,New York City" uitgevaren. Ik kan hen natuuryk bij aankomst in Amerika laten arresteren, als het nodig is, maar voor alles vind ik het beter hen maar te laten gaan." Ik knikte toestemmend. „Wij zullen hen wel missen, vind je niet, Billy?" Zelfs de beste vrienden moeten schei den." „Dat is zo", stemde Gordon toe, ter- wil hij zijn horloge uit zijn zak haalde. „Ik moet om kwart voor zessen in het Lagerhuis spreken en het is al vijf minuten later. Komt u morgen om half elf op mijn bureau, dan zullen wij de zaken afhandelen", zei hij, ter wijl hij ons allen de hand schudde. Hy nam zijn hoed en handschoenen en ging haastig naar de deur. „Tot ziens dus", knipoogde hij, „en haal geen ondeugende streken meer uit." „Vijftigduizend pond", schreeuwde Billy, toen Gordon weg was. „Alle machtig, geef mij nog wat thee, ik voel me beslist duizelig." „Mercia schonk hem nog een kop in, die hij zwijgend ledigde.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2