S)e GcidAeSoii^cmt Minister Luns bepleit voorzichtige benadering van de Sowjet-Unie VANDAAG KOMT CYPRUS TER SPRAKE Minister Luns: niet meedoen aan protest tegen Zuid-Afrika CHROESJTSJOW EN EDEN SPRAKEN TIJDENS SUEZ-CRISIS OVER VECHTEN Lavastroom uit Etna Be¥ë gaat over bedreigt Stadje op Nederlands aardgas Binnen Vesuvius rommelt het weer Frankrijk stopt hulpverlening aan Tunesië Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BÜREAO PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 13 MEI 1964 54e JAARGANG No. 16.223 Gewurm in Delft (zie pagina 9) Telef 2.09.35 Red 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. ƒ0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes f 1,75 Eerste dag van Navo-conferentie De kwestie-Cyprus heeft op de •erste dag van de Navo-conferentie een grote rol gespeeld, zo niet bij de besprekingen maar dan toch vooral •p de achtergrond. Enkele ministers van buitenlandse zaken, vooral de Canadees Martin, hebben er over ge sproken. De Turk Erkin heeft aan gekondigd vandaag een lange uiteen zetting over dit vraagstuk te zullen geven. Minister Luns heeft slechts kort pver dit vraagstuk gesproken. Hij legde er vooral de nadruk op, dat het belangrijk is, dat Griekenland en Turkije een basis voor discussie vin den, temeer daar het gaat om een geschil in een strategisch zo belang rijk ^deel van Europa en er twee bond genoten bij betrokken zijn. Politiek van ontdooiing De acht ministers die gisteren het woord voerden, hebben veel aan dacht besteed aan de verhouding tus sen Oost en West. Hoewel de minis ters van oordeel waren, dat de eind doelen van het communisme geen verandering hebben ondergaan, toon den zij zich vergeleken bij vroegere conferenties meer geneigd tot een politiek van ontdooiing. Minister Luns pleitte voor een voorzichtige benadering van de Sow jet-Unie. In een aantal „satelliet-lan den" toont men meer de neiging zich wat meer te richten op het Westen, bijvoorbeeld op het gebied van han del en cultuur. Nederland en Polen hebben een overeenkomst gesloten over een uitwisselingsprogramma voor studiebeurzen. De Westduitse minister Schroder, die zei de ontspanningsgedachte niet opgegeven te hebben, waarschuwde er wel voor, dat men niet de wens de vader van de gedachte moet laten zijn. De Russische houding jegens de bondsrepubliek heeft invloed op de Duitse bereidheid op dit punt. Hij verweet de Russen haatpropaganda tegen de Bondsrepubliek, het vast houden aan onaanvaardbare eisen en de incidenten bij de Berlijnse muur. Rusland is er steeds op uit Duitsland te isoleren van zijn bondgenoten. Maleisië Minister Butler heeft op de confe rentie de aandacht van zijn collega's gevestigd op de moeilijkheden rond Maleisië. Dit is voor mr. Luns aan leiding geweest om een uiteenzet ting te geven van de Nederlands-In donesische betrekkingen, speciaal in verband met het bezoek van zijn collega, dr. Soebandrio, aan Den Haag enige tijd geleden en zijn aanstaande Minister Luns acht het gezien de bijzondere verhouding tussen Neder land en Zuid-Afrika „minder doel treffend" mee te doen aan een inci denteel unilateraal protest tegen de politieke processen die in Zuid-Afri ka- worden gevoerd. Hij geeft de voorkeur aan een behandeling van deze kwestie in het kader van de Verenigde Naties, „waar deze mate rie de voortdurende aandacht heeft". De bewindsman zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de Twee de-Kamerleden mr. G. H. Slotema- Paus begaan met lot van gevangenen in Zuid-Afrika Paus Paulus heeft de Verenigde Naties laten weten, dat hij tracht de over Afrikaanse nationalisten in Zuid-Afrika uitgesproken doodstraf fen verzacht te krijgen. De speciale VN-commissie inzake apartheid had de Paus gevraagd voor de „slachtoffers van dé rassenstrijd" in Zuid-Afrika te interveniëren. In een brief van kardinaal Cicog- nani, Vaticaans staatssecretaris, aan de commissie wordt gezegd, dat de Paus „binnen de grenzen van de mo gelijkheden" en zoals hij ook in het verleden heeft gedaan zijn invloed aanwendt ongedaan te krijgen, dat de levens van ter dood veroordeelden worden gespaard en de rechten van de mens worden geëerbiedigd. bezoek aan Djakarta. Het Nederland se standpunt in het geschil tussen Maleisië en Indonesië is ongewijzigd strikt neutraal. MINISTER LUNS NAAR MOSKOU In conferentiekringen in de Juli- anakazerne in Den Haag is gisteren gezegd, dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, een uitnodiging voor een bezoek aan Moskou in de komende maanden heeft aanvaard. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd verklaard, dat indien de Nederlandse minister een zodanig bezoek zou brengen, dit, zoals ge bruikelijk is in dergelijke gevallen, in de twee hoofdsteden tezelfdertijd bekend wordt gemaakt. De woord voerder kon op dit ogenblik niets zeggen. FILM OVER PAUS JOHANNES In het najaar zullen de eerste op namen worden gemaakt voor een film over het leven van Paus Johannes XXIII. De producent van de film, Erman- no Olmi, wil voor het uitbeelden van de figuur van Paus Johannes gebruik maken van documentaire films. GEEN RECHT VAN KLAGEN! In sommige van de eerste reacties op de indiening van minister Scholtens wetsvoorstel tegen instal laties onder de Nederlandse kust op de Noordzee, waarmee de regering wettelijke maatregelen beoogt te ne men tegen eventuele onrechtmatige handelingen van elke denkbare aard, is men al zó afkeurend te werk ge gaan, dat de mening schijnt te heb ben post gevat, als zou de regering zich in alle geval en onder alle om standigheden tégen reclame in de televisie hebben gekeerd. Wie de nog slechts korte maar al voldoende be wogen geschiedenis van commerciële TV en reclame via de TV kent (het geen ten overvloede nog eens als twee strikt gescheiden zaken dient te worden vermeld!), weet wel beter, dat het voorgaand kabinet zich op een totaal ander standpunt stelt dan die overtrokken critieken nu schij nen te suggereren en binnen 't hui dig regeringsteam zetelen zonder twijfel meer dan voldoende leden, die de nota van de toenmalige staats secretarissen Veldkamp en Scholten (nu werkwaardigerwijs beide minis ter en de laatstgenoemde uitgerekend die van Justitie nog volledig onderschrijven. Geen gerechtvaardigde angst dus, dat de regering slechts óm re clame in de ether te weren zich wil wapenen teneinde tegen een zoge naamd TV-eiland langs onze kust te kunnen optreden. Ze heeft slechts langs normaal juridische weg de mo gelijkheden willen openstellen, dat de bestaande wetgeving zo nodig op onoirbare handelingen binnen het Nederlands territoir, waartoe krach tens internationale verdragen ook 'n stuk van de Noordzee (continentaal plat) behoort, een greep kan krijgen. Zij die nu gewagen van gelegenheids wetgeving, zouden dienen te beden ken, dat men dezelfde argumenten als deze commentators gebruiken met gelijk recht op een lange reeks ande re wetten zou kunnen toepassen, wel ke voor een aanzienlijk deel zijn tot stand gekomen, nadat de behoefte er aan was gebleken. Ook de wetgever kan niet alle ontwikkelingen en om standigheden in het koffiedik lezen; Hij moet zich aan de evolutie aan passen en niemand, die zal kunnen bestrijden, dat deze in onze jaren stormachtig kan zijn, zodat die wet gever zelfs het risico moet lopen de schijn tegen zich te krijgen. Dat het echter met de werkelijkheid zo zou zijn, vermogen wij niet in te zien! Tot de luide ach-en-wee-klagers be horen natuurlijk ook diegenen, die zich op commerciële basis voor een „TV-eiland" hebben geïnteres seerd en op goed geloof van gelijk- krijgen en ongelijk aan de kant van de overheid veel geld in deze wan kele onderneming hebben gestopt. Zij hadden kunnen weten, dat maat regelen in petto waren, als die thans in het wetsvoorstel zijn aangekon digd en mogelijk gemaakt Hun klachten doen in dat verband wel wat onwezenlijk aan. Het gaat toch niet in de afwijzing van dit wets voorstel (de teleurstelling van de REM-promotoren kan natuurlijk iedereen wel begrijpen) om een ver krachting van het vrije woord ten tonele te voeren, een „miskenning van de vrije meningsuiting, waar voor eeuwenlang is gevochten" en zoveel fraais meer....! Nogmaals: de regering legt die vrijheden geen strobreed in de weg, tegen reclame boodschappen in de ether heeft ze zich allerminst uitgesproken en een commissie aan het werk gezet, die een oplossing voor dit vraagstuk moet zoeken, terwijl ppsitieve plan nen nog steeds in portefeuille lig gen. De regering mag het niet over haar kant laten gaan, wanneer al zou het dan nog maar in theorie zijn iedere willekeurige eilandbe woner onder onze kust datgene zou willen gaan doen en exploiteren, waartegen de wetten van het land zich verzetten. Hier klemt 'n plicht van bescherming tegen alle eventu aliteiten, al worden de TV-reclame- plannen, welke daartoe behoren, ook nog zo onschuldig afgeschilderd, het geen ze natuurlijk in werkelijkheid ook best kunnen zijn. De wetgever heeft ontegenzeggelijk de plicht vooruit te zien (hetgeen immers re geren is) en de snelle ontwikkeling van de techniek een stapje vóór te zijn, althans bij te houden. Het valt te hopen, dat de parlementaire be handeling van dit wetsontwerp de luidkeelse klagers dat nog eens dui delijk zal maken! Alleen vriendschap op .handelsbasis" „Tijdens de crisis rond Suez heb ik tegen premier sir Anthony Eden (lord Avon) van Engeland gezegd: als u wilt vechten, dan verklaar ik in naam van de Russische regering, dat wij er niet met de armen over elkaar bij zullen blijven staan". Dit heeft Chroesjtsjow gisteren ont huld bij een bezoek aan een chemi sche fabriek in de buurt van Cairo. Lord Avon had hem gezegd, dat hij „met alle hem ter beschikking staande middelen zou vechten" als Engelands oliebelangen in het Mid den-Oosten bedreigd zouden worden. Chroesjtsjow zei, dat hij het on derhoud tussen hem en Eden weer gaf, omdat „Eden nog in leven is en in de archieven kan naslaan of hij, Chroesjtsjow, de waarheid had ge sproken". Chroesjtsjow had de toenmalige Britse premier ook gezegd, dat hij begreep, dat Engeland olie nodig had. „Maar als u olie nodig hebt", zo had hij eraan toegevoegd, „dan moet u het kopen van de landen die het be zitten". Chroesjtsjow zei verder in zijn toespraak tot de arbeiders van de fabriek, dat de Russen vrienden van de Britten willen zijn, maar dan „op handelsbasis". Wij willen vriend schap, maar wij zullen nooit Enge lands imperialistische politiek steu nen in de koloniën, die Groot-Brit- tannië nog heeft in verscheidene de len van de wereld, aldus de Russi sche premier. Niet onder de indruk Na een rondwandeling door de fa briek, die met Russische hulp ge bouwd is, zei Chroesjtsjow tegen de arbeiders, dat hij nu niet bepaald onder de indruk was gekomen van de prestaties. Maar, zo voegde hij hier direct aan toe, het feit, dat u iets gemaakt hebt, is een grote vreug de. Ik geloof, dat ik uw gevoelens begrijp. Het bezit van een eigen in dustrie is van essentieel belang. U kunt nu zien wat u nodig hebt in de strijd tegen het imperialisme. Alleen door uitbreiding en versterking van hun economie, cultuur en wetenschap kunnen de onderdrukte volkeren de overwinning behalen. BIJ DAM VAN ASOEAN De Russische premier is vandaag, vergezeld door zijn vrouw Nina en zijn dochter Rada en in gezelschap van president Nasser van Egypte en echtgenote, de eveneens van zijn vrouw vergezelde Egyptische vice- president veldmaarschalk Amer en de Jemenitische president Sallal, per vliegtuig uit Cairo in Assoean aan gekomen om aldaar de feestelijkhe den ter gelegenheid van de voltooi ing van de eerste fase van de gelijk namige dam bij te wonen. Onmiddellijk na aankomst gingen Chroesjtsjow, Nasser c.s. aan boord van een Nijlboot, om van daaruit het voltooide gedeelte van de dam van Assoean in ogenschouw te ne men. Dinsdagmiddag is het eerste gebouw het administratiegebouw van „Het Dorp" bij Arnhem officieel in gebruik gesteld. De opening werd ge symboliseerd door het hijsen van de nationale vlag door de nieuw-benoem- de directeur van „Het Dorp", mr. Bijleveld <r.), en dr. Klapwijk. De plech tigheid werd ojn. bijgewoond door mevrouw Mies Bouman. Frans-Duits onderonsje tijdens de NAVO-conferen tie in Den Haag; de ministers Couve de Murville (links) en Schroeder in gesprek. De vulkaan de Etna heeft gister avond een brede stroom lava uitge braakt, die in de richting van de 20.000 zielen tellende plaats Brontesi stroomt en waardoor grote onrust is gewekt. De lavastroom bevindt zich op het ogenblik enkele honderden meters van een bos tussen de krater en de stad en kan wanneer de lava door blijft stromen in de richting van de plaats vanmiddag Brontesi bereikt hebben. NA 20 JAAR RUST De Vesuvius in de omgeving van Napels is gisteren onverwacht weer gaan werken. Dit ging gepaard met enkele lichte aardschokken, terwijl uit de krater een dof gerommel op steeg. De bodem van de krater zakte ongeveer 15 meter omlaag. Dit ver zakken heeft de geleerden van het Vesuvius-observatorium verontrust. Tussen 1910 en 1913 werd een zelfde soort instorting geregistreerd. Daarna begon op 15 juli 1913 de vul kaan te werken tot 1944 toe. In maart 1944 had de laatste uitbar sting plaats. Hierbij kwamen 29 mensen om toen de huizen instortten onder het gewicht van as en stenen. Sinds 1944 is de Vesuvius, de be roemdste en de enige nog werkende vulkaan op het vaste land van Euro pa, betrekkelijk rustig geweest. Frankrijk heeft alle hulpverlening aan Tunesië voorlopig stopgezet. Het heeft dit gedaan in antwoord op het eenzijdig besluit van president Bour- guiba om in strijd met het verdrag van maart 1963 alle landbouwgron den, die zich nog in buitenlandse handen bevinden te nationaliseren. President Bourguiba heeft giste ren in het Tunesische parlement me degedeeld, dat hij gisterenmiddag het daartoe strekkende wetsontwerp zou ondertekenen. In zijn rede zei hij, dat slechts Tunesiërs in het vervolg nog landerijen in Tunesië zullen kun nen bezitten. De NAM en Distrigaz (België) heb ben in beginsel overeenstemming bereikt om geleidelijk de gehele openbare gasvoorziening in België over te schakelen op aardgas uit Ne derland, zo is door de NAM meege deeld. In Brussel is vorige week een voorlopig contract voor 20 jaar geslo ten tussen de Nederlandse aardolie maatschapij (NAM) en de particulie re vervoermaatschappij „Distrigaz", die het merendeel van de distributie bedrijven in België van gas voorziet. Een dergelijke overeenkomst zal, naar wordt verwacht, zeer binnen kort worden gesloten tussen de NAM en de andere grote Belgische gas- transportmaatschappij „Savgaz" te Luik. Behoudens goedkeuring van de be trokken autoriteiten kan het eerste gas uit SI och teren over 2 jaar voor gebruik in België beschikbaar zijn. Tien bemanningsleden van een pa trouillevliegtuig van de Amerikaanse marine zijn dinsdag door Japanse vissers gered. Het vliegtuig was voor de westelijke kust van Japan in zee Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wisselend bewolkt Het front, dat in diepte toenemend naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland trok is in de nacht van dinsdag op woensdag met enkele buien ons land binnengedrongen. Achter het front stroomt koelere lucht binnen waarin de temperatu ren meer dan vijf graden lager zijn dan gisteren toen in Brabant maxi mum waarden van 28 graden geme ten werden. Boven de oceaan be vindt zich ten zuiden van New Foundland een depressiesysteem, dat langzaam naar het zeegebied ten noorden van de Azoren onderweg is. Dit wordt vooraf gegaan door een rug van hoge luchtdruk, die van de zuidpunt van Groenland tot de Golf van Biscaye reikt. In verband hier mee zal morgen de bewolking wisse lend zijn met overwegend weste lijke wind. De kans op enkele locale buien blijft bestaan. De temperatu ren zullen over het algemeen iets bo ven de normale waarden voor de tijd van het jaar blijven. ZON- en MAANSTANDEN 14 Mei: zon op 4.48, onder 20.26; maan op 6.49, onder 23.58. Hoogwaterstanden 14 Mei: v.m. 4.38; n.m. 17.05. KORRELTJE Mensen die weifelen slagen nooit in hun ondernemingen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1