3,24 IMPS RIJKSPOSTSPAARBANK De Rijkspostspaarbank deelt mede dat te rekenen van 1 januari 1964 de rente op gewone spaarrekeningen is verhoogd van 3% tot Raad van Nieuwkoop - voor tweede maal - in besloten zitting over „Schoonderwoerd" De Nerveuze Nerviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN DINSDAG 12 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het maximale bedrag waarop deze rentever goeding van toepassing is, blijft gehandhaafd op f10 000.- Van Baerlestraat 27, Amsterdam, tel. (020)-73 12 71 het gesloopte gymnastieklokaal zal hiervoor door de gemeente beschik- baar worden gesteld. De raad hecht te hieraan zijn goedkeuring. SPEELPLAATS Het noordelijk gedeelte van 't braak liggende terrein in plan Oost, be grensd door de Irenelaan, Margriet - laan en Bernhardlaan, is bestemd voor de bebouwing met 16 bejaar denwoningen. De zuidelijke helft van dit terrein is bedoeld als plantsoen, het maken van speelgelegenheid voor de jeugd en parkeerterrein. Ter eerste uitvoering van dit plan stelden b. en w. nu de raad voor dit zuidelijk gedeelte ter grootte van 40 x 50 m voor de bestemming gereed te doen maken, hetgeen aldus het ter tafel gebrachte plan inhoudt, dat er een rolschaatsbaan zal komen ter grootte van 40 x 8 m, voorts een be tegelde speelplaats met een afme ting van 25 x 10 m, terwijl tevens 'n groot gedeelte als parkeerruimte zal worden gereed gemaakt. Een en an der zal door groenstroken en beplan ting worden verfraaid. BEJ^ARDENWONINGEN Dit wordt door de raad ten zeerste toegejuicht, want aan al deze be stemmingen is grote behoefte. Over de bebouwing van de Noordelijke helft van dit terrein met 16 bejaar denwoningen is men echter minder eens. De heer Stoppelenburg wijst er op dat de bewoners van de wo ningen van N.V. Bakhuizen deze hebben gekocht onder de garantie, dat vrij zicht ter plaatse gehand haafd zou blijven en hij verwacht van de zijde der bewoners aldaar dan ook felle protesten tegen de voorge nomen bouw van bejaard en wonin gen. Volgens hem wordt het 'n op gepropte boel, evenals dit het geval is bij de woningen aan de Koekkoek straat en spr. vindt dat er voor ge waakt moet worden in plan Oost de zelfde fout te maken. De heer De Haan vraagt in dit verband of het geen aanbeveling verdient te komen tot het instellen van een commissie voor grondgebruik, die de plannen kan bestuderen en advies uitbren gen aan de raad, hetgeen ook de heer Markman ondersteunt. Deze vond dat b. en w. een zware verantwoordelijk heid te dragen hebben, waarin zij door een commissie uit de raad ge steund dient te worden. TWIJFEL NTS: 20.15 Concert opgenomen in De voorzitter antwoordde verschil- het klooster van Einsiedeln, Zwitser- lende sprekers door erop te wijzen, land: Het Collegium Aureum van het dat hij het'in het koopcontract ge- klooster, het kloosterkooi en solis- stelde Vrije uitzicht betwijfelt, voorts ten: klassieke muziek, 21,1522.40 dat het plan al eerder door de raad Marty, speelfilm. is vastgesteld, waardoor wijziging Hoewel het vrijdagavond geen spoedeisende vergadering was, waar voor de gemeenteraad bijeenkwam, was het wel zo, dat de raad slechts enkele dagen geleden de agenda voor deze vergadering had ontvangen, waaruit geconstateerd moest worden, dat deze vergadering wel plotseling nodig geworden was. Voornamelijk was dit het geval naar aanleiding van het punt verkoop boerderij Schoon- derwoerd, waartoe de raad in zijn laatste besloten vergadering besloot. Er waren nl. inzake deze verkoop enkele belangrijke brieven binnen gekomen, welke b. en w. ertoe brach ten ter bespreking daarvan de raad opnieuw in besloten vergadering bij een te roepen. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt nog een aantal openbare punten aan de agenda toe te voegen, die overigens niet onbelangrijk bleken te zijn en nog vrij langdurige bespreking verg den. PARKEERRUIMTE Het terrein aan de Kerkstraat, waar straks na goedkeuring door G.S. de geplande winkelpanden zullen ver rijzen, daar waar vroeger de opstal len van de timmerfabriek Stam en Visser stonden, ligt er rommelig en oneffen bij, hetgeen een onverzorg de aanblik geeft. B. en w. hebben nu een aannemer bereid gevonden dit terrein voor het grootste gedeelte tegen een vergoeding van f3100,- te egaliseren en daarmede geschikt te maken als tijdelijke parkeergelegen heid, waaraan in de dorpskern in steeds toenemende mate behoefte is. Het benodigde puin, afkomstig van SOS-berichten, 22.40 Avondoverden king, 22.55 Lichte orkestmuziek, 23.15 Lichte grammofoonmuziek, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, inter nationaal jeugdjournaal, VARA: 17.10 17.45 Voor de kinderen; NTS: 19.30 Directe reportage van de finale van het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars te Brussel; 20.15 Jour naal; 20.25 2e helft van de voetbal wedstrijd; VARA: 21.15 Actualiteiten, 21.45 Inspecteur Leclerc - Die aard- dige kinderenTV-film, 22.10 Filmvenster; NTS: 22.3522.40 Jour naal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27) (Advertentie) A etherklanken WOENSDAG 13 Mei 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek (Om ca. 7.30 Van de voorpagina), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 8.50 Ochtend gymnastiek voor de vrouw, 9.00 Kookpraatje, 9.05 Klassieke grammo foonmuziek, 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio, 10.00 Lichte grammo foonmuziek, 11.00 Voor de vrouw, 11.40 R.V.U.: Filmrevue: De dwaling van de Duitse film, door H. Wielek, 12.10 Musette-orkest, 12.30 Medede lingen tb.v. land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Electro- nisch orgel en zangsolist: lichte mu ziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Licht or kest, vocale ensembles en zangsolis ten, 13.45 Lenin als lid van de twee de Internationale: zijn onuitgegeven brieven, lezing, 14.00 Radiokameror kest, radiokoor en solisten: moderne muziek, 14.50 De huurverhoging, toe spraak, 15.00 Voor de jeugd, 16.50 Voor de zieken, 17.20 Tentoonstel lingsagenda, 17.25 Licht ensemble met zangsolist, 17.50 Regeringsuit- zending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers, 18.00 Nieuws, 18.15 Lichte grammofoonmuziek, 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: Luis tert naar de stem van de VVD, 18.30 RVU: Muzikaal Spectrum, door Klaas A. Posthuma, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Artistieke Staalkaart, 19.40 Licht instrumentaal trio met zangso liste: Jazzmuziek, 20.00 Nieuws, 20.05 Radophilharmonisch orkest: moderne muziek, 21.20 Natafelen, cabaret, 21.50 Promenade-orkest en zangsoliste, 22.20 Sport halverwege, 22.30 Nieuws, 22.40 Balans: actuele kroniek. 22.55 Nederlandse kamermuziek, 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM H 298 m 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.10 Dagopening, 7.20 Klassieke grammofoonmuziek, 7.45 Radiokrant, 8.00 Nieuws, 8.15 Akkor- deon en orgelspel (gr.), 8.30 Lichte grammofoonmuziek, 8.45 Zuid-Afri kaanse liedjes (gr.), 9.00 Voor de zie ken, 9.35 Grammofoonmuziek, 9.40 moeilijk zal zijn en vervolgens dat het instellen van alweer een nieuwe commissie met voorzichtigheid zal moeten geschieden. We hebben in de raad nu al verschillende commissies en men kan niet op deze wijze door blijven gaan. Toch wil de voorzitter dit voorstel met zijn wethouders be spreken. Overigens wordt uit de raad wel opgemerkt, dat men eigenlijk niet voldoende ter zake kundig is een uitbreidingsplan geheel te voor zien en dit toch moet worden over gelaten aan hen wier speciale werk dit is. De heer Markman voegt hieraan nog toe dat we de laatste jaren maar doorgaan met het bouwen van wo ningen, maar eigenlijk niet voldoen de de recreatiemogelijkheden voor de jeugd en de ouderen, het parkeer probleem etc., in de gaten gehouden hebben. Hij meent dat dit zich in de toekomst zal gaan wreken. De ge meente Nieuwkoop heeft het geluk gehad over goedkope bouwgrond te beschikken, maar spreker vindt dat de?e niet volgepropt moet worden ter wille van de rentabiliteit met woningen, maar dat ten gerieve van de inwoners naar meer ruimte bij de bebouwing gestreefd zal moeten wor den. BALDADIGHEID Van de rondvraag wordt gebruik ge maakt door de heer Kempers, die er op wijst dat de openbare waterkraan aan de Hoogt ten gerieve van de wa tersporters weer defect is en repara tie vraagt. Hierop kreeg hij ten ant woord, dat deze kraan al vele malen is gerepareerd, maar enkele dagen later toch weer stuk was, ja zelfs ver nield en dit wordt toegeschreven aan minder goed gedrag van de water sporters zelf. In dit verband wordt de toenemende baldadigheid ook van de plaatselijke jeugd nog weer eens fel afgekeurd en deelde de voorzitter mede, dat een brief zal uitgaan naar de Rijkspolitie ten einde hieraan zo veel mogelijk paal en perk te ^tel len en door middel van strenge straf fen een voorbeeld te gaan stellen. Hierna ging de raad in besloten zitting over. Een vervolgverhaal vbd Suske en Wiske Voor de huisvrouw, 10.10 Moderne kamermuziek (gr.), 10.30 Leven naar Pinksteren, Godsdienstige uitzending, 11.00 Hobo en piano: moderne muziek 11.15 Tot ziens in Jeruzalem, Bijbel se quiz, 11.50 Lichte grammofoonmu ziek, 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw, 12.33 Triptiek: vakan tieprogramma, 12.50 Grammofoonmu ziek, eventueel aktualiteiten, 13.00 Nieuws, 13.15 Licht instrumentaal kwintet, 13.55 Pianospel (gr.), 13.50 Amusementsmuziek (gr.), 14.15 Frag menten uit musicals (gr.), 14.45 De Graaf van weet-ik-veel, operette, 15.10 Klassieke kamermuziek, 15.50 Bij bel vertelling voor de jeugd, 16.00 Vooi de jeugd, 17.15 Orgelspel met ritmische begeleiding, 17.40 Promena de-orkest en piano: amusementsmu ziek, 18.15 Meisjeskoor, 18.30 Het Spektrum: lezingen, 18.45 Nieuwe grammofoonplaten, 19.00 Nieuws en weerpraatje, 19.10 Op de man af, praatje, 19.15 Leger des Heilskwar- tier, 19.30 Radiokrant, 19.50 Klassie ke grammofoonmuziek, 20.15 Zen dingsliederen, 20.30 Eén Evangelie, één kerk, één wereld, gesprek, 21.00 Klassieke kamermuziek (gr:), 21.10 Lichte orkestmuziek gr.), 21.40 Ze venvoudige probelemen en hun op lossingen, lezing, 21.55 Omroeporkest en koren: Psalm 147, 22.30 Nieuws en 91) „Gaat u mee naar Londen om het slot van het drama te zien?", stelde ik voor. ,Zij hebben my nu welis waar als moordenaar vrijgesproken, maar ér bestaan nog allerlei mogelijk heden, die zeer verrassend kunnen zijn, Ik zal vermoedelijk gearres teerd worden onder beschuldiging, dat ik tienduizend pond van North- cote gestolen heb en ik denk, dat het gebeuren zal zodra ik in Londen terug ben." „In ieder geval", zei Billy met een glimlach naar Mercia, „hebben wij een brpiloft te wachten." „En misschien een begrafenis op de koop toe", voegde ik er aan toe, „als ik Maurice toevallig tegenkom." „Ik zou het graag doen", zei Cum- ming, terwijl hij met bedreven hand ons bootje tussen de andere vaartui gen door naar de kade stuurde, maar ik zal eerst mijn boot naar Maldon brengen. Ik geloof, dat het be ter is dat zij maar buiten de haven van Burnham blijft, in geval uw vriend Sangatte hier zijn anker uit werpt. Ik moet in ieder geval morgen naar Londen, dus als u mij uw adres wilt geven, kom ik graag mijn op wachting maken." „Doet u dat" riep ik hartelijk. „Ais ik niet in Bowstreet gevangen zit kunt u mjj vinden in het huis van lord Lammersfield in Park-Lane. „Je vergeet", zei Billy, „dat het je nu niet meer toebehoort." „Dat doet het we)", zei ik met over tuiging. „Ik heb Northcote op ere woord beloofd daar te blijven en ik ga niet weg voor de drie weken zijn verstreken." „Goed", zei Billy. „Wij moeten toch eigenlijk ook nog een grap hebben met de erfgenaam, wie het ook wezen mag." Cumming legde zijn boot aan de kade vast en begeleidde ons naar de auto. Ik weet niet of onze operaties op de „Seagull" vanaf Burnham ge zien waren, doch zeker is,' dat onze oude baliekluiver niet bijzonder veel belangstelling aan de dag legde. Hij stak de vijf shilling welke ik hem gaf voor het bewaken van de auto in zijn zak en slofte toen zonder meer recht op een kroeg af. „Tot ziens dan", zei Cumming, toen wij goed en wel in de limousine za ten. „Ik zal Sangatte de groeten van u allen doen, als ik hem voorbij vaar." „Bij voorbaat dank", zei ik, „en wordt maar niet kwaad, als hij zich een beetje aanstelt. U behoeft niet bang te zijn, want George Gordon heeft gezegd, dat wij wettelijk ge rechtigd zijn, alles te doen, behalve moord". „Een schurk minder zou anders geen onherstelbaar verlies zijn, vind ik", zei Cumming, toen wij wegreden en hij ons hartelijk nawuifde. Wij draaiden de hoek om en hielden voor het telegraafkantoor stil om een telegram aan Gordon te zenden. „Onderneming geslaagd", schreef ik „Verwacht u in het Westminster Palace-Hotel om halfzes", „Het is vlak tegenover het Lager huis", verklaarde ik Billy, „al heeft hij het druk, dan kan hij toch even overwippen. Ik brand van nieuwsgie righeid, om te weten, wat er gebeurd is, nadat wij zijn heengegaan." ,.Ik brand van nieuwsgierigheid ot er iets te eten is", zei Billy, toen wij buiten kwamen en naar de auto gin gen. „Ik geloof, dat miss Solano van hetzelfde gevoelen is." Mercia schudde haar hoofd. ,Ik heb heus geen trek", zei ze, „laten we liever wachten, tot we in Londen zyn." Zoals u wilt", zei Billy teleurge steld. „Kom er nu maar in, Billy", zei ik „Als wij in Londen zyn, krijg je een fijn diner, tenzij men ons tevoren ar resteert." In snelle vaart gingen we over de zelfde wegen welke wij kort te voren in geheel andere gesteltenis hadden bereden. Ik was te gelukkig om te kunnen spreken; bijna de gehele tyd zat ik achterover, met Mercia's hand in de mijne, terwijl Billy, om zijn honger te stillen, de gapingen aan vulde, welke ontstaan waren in de inderhaast gegeven verklaringen tij dens de boottocht. Indien hij nog enige twijfel aangaande Mercia mocht hebben gekoesterd, dan was deze nu geheel verdwenen. Zij was nu deelgenote in de zaak; zij be hoorde bij ons. Het was aan zijn manier van doen duidelijk te zien, dat hij die mening thans was toege daan. Big Ben sloeg juist kwart over vijf, toen wij de hoek van de Parlia ment-Square omsloegen en naar het Westminster Palace-Hotel reden. Wij hadden allen een opknappertje aan ons toilet hard nodig, dus bood het kwartier, dat ons overbleef, voor Gordon zou komen een welkome ge legenheid daartoe. Ik wist, wat my betreft, dat ik door het stof van de wegen en de overblijfselen van mijn gevecht met Sangatte, er zo vage bondachtig uitzag, dat het my ten zeerste verbaasd, dat de portier van het hotel ons had binnengelaten. Een bad, een kam en een borstel doen in zulke omstandigheden echter wonderen. Ik had dan ook spoedig een respectabel uiterlijk en zette mij op de rand van het bed om op Billy te wachten, die op zyn beurt gebruik maakte van de toiletbenodigdheden. Ik stak in die tussentijd onwillekeurig myn hand in mijn zak en voelde een stuk papier; het bleek het briefje van lady Baradell te zijn, dat ik geduren de mijn inspannende bezigheden ge heel had vergeten. Ik opende het met levendige nieuwsgierigheid en las: „Ik geloof, dat ik u dankbaar moet zijn, maar ik twijfel er aan of ik het ben. Met de beste wensen. A.B." Ik las langzaam door en het beeld van een mooie vrouw, met bronzen haar, die haar wonderlijke amber kleurige ogen op mij gevestigd hield, rees in volle klaarheid voor mijn geest op. Met een lichte zucht nam ik een lucifer, streek die tegen de achter kant van het bed aan en hield het vlammetje bij het papier. „Wat verbrand je daar?" vroeg Bil ly onder zijn handdoek uitkijkend. „Een stukje van het verleden." Hij trok zijn handdoek over zjjn gezicht en grinnikte er onder. „Als je daarmee gaat beginnen, Jack", zei hij, „kon je beter je witte broodsweken by de Vesuvius gaan doorbrengen. Dat zou voorkomen, dat je jezelf aan lucifers ruïneerde." Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2