S)e Gald6e6oti^aAtt Wet tegen REM-eiland naar de Tweede Kamer MAATREGELEN SPOEDIG TREFFEN Commentaar van Verolme Vier vliegtuigongelukken op één dag REGERING WIL VOORGESTELDE WEER DODEN OP CYPRUS Waarschijnlijk meer dan 90 doden Een zeven artikelen tellend wetsontwerp, dat toepassing van wet telijke voorschriften voor installaties, in zee gebouwd of te bouwen op het onder Nederlandse souvereine rechten vallende „continen tale plat" beoogt te regelen, is heden aan de Tweede Kamer aange boden. Het is door de ministers van justitie mr. Y. Scholten en van Buitenlandse Zaken mr. J. Luns, ondertekend. Toepassing van wet telijke voorschriften zou bij Algemene Maatregel van Bestuur moe ten worden geregeld. Deze maatregel kan in het belang van de scheepvaart, van de visserij, het in stand houden van de levende rijkdommen van de zee of wetenschappelijk onderzoek alsook ter bescherming van andere door het volkenrecht erkende belangen worden uitgevaardigd. Handelingen in strijd met genoemde alge mene maatregel van bestuur kunnen worden gestraft met een geld boete van ten hoogste tienduizend gulden. Het strafbare feit wordt beschouwd als overtreding. Het wetsontwerp is gebaseerd op de souvereine rechten, die ons land ontleent aan het in 1958 gesloten verdrag inzake het continentale plateau of „plat". De regering, zo staat in de memorie van toelichting, heeft behoefte aan voorzienin gen, waardoor kan worden voorkomen, dat partikulieren door ves tiging van een installatie in volle zee zich kunnen onttrekken aan de werking van elke nationale wet. plat* Deze hebben echter niet de sta- lDUIAjWë tZHlv jus van eilanden. De kuststaat kan dus wettelijke maatregelen ten aan- TCCht&ll zien van de installaties nemen, niet alleen ter voorkoming van ongerecht vaardigde overlast voor de scheep vaart enz., en ter bescherming van eigen souvereine rechten, maar ook ter behartiging van andere belangen. Dit verdrag laat zich niet uit over de uitoefening van souvereine rech ten ten aanzien van installaties voor andere doeleinden, dan het onttrek ken van natuurlijke rijkdommen aan de zeebodem. Hiervoor moet te rade worden gegaan bij de algemene ge schreven en ongeschreven regels van het volkenrecht betreffende de volle Bij het wetsontwerp gaat het er dus om in het nationale recht een basis te scheppen voor zo nodig te nemen maatregelen. De Nederlandse overheid kan niet duldèn, dat voor onze kust een kunst matig eiland wordt gevestigd, waar op geen enkel voorschrift van natio naal recht van toepassing zou zijn, aldus de Memorie van Toelichting. Aangepast In het verdrag ligt vast, dat de kuststaten souvereine rechten uit oefenen over het daarin omschreven plat, waarvoor niet een daadwerke lijke of fictieve bezetting of uitdruk kelijke proclamatie nodig is. Deze rechten hebben betrekking op de ex ploratie en exploitatie van de na tuurlijke rijkdommen van het plat. Bij de uitoefening ervan moet reke ning worden gehouden mette be schermen volkenrechtelijke belangen, zoals die van de scheepvaart, visserij en wetenschappelijk onderzoek. Het verdrag erkent de rechtsmacht van de kuststaat over installaties op het CHROESJTSJOW KOOPT VRIENDEN OHROESJTSJOVS bezoek aan Egypte is er vooral om begonnen om de Afrikaanse wereld goed te laten zien dat de Sowjet-Unie niet, zoals Tsjoe En-lai nog geen half jaar ge leden, alleen maar mooie woorden over heeft voor de onderontwikkel de naties van dat werelddeel: het legt de nadruk op de Russische hulp bij de bouw van de Assoean-dam. Er is Chroesjtsjov veel aan gelegen een goede indruk op de Afrikanen te maken. Zo mag men het ook zien dat hij Algerijes Ben Bella met ge schenken overladen heeft, waaronder een dergelijk etalagestuk als de stuw dam en een grote staalfabriek. Toch heeft de rode leider van bei den niet zoveel te verwachten: Nas ser vervolgt zijn communistische landgenoten fel en ook Ben Bella heeft laten doorschemeren, dat het socialisme in zijn land in overeen stemming moet zijn met de Koran en dat is het Moskouse communisme met zijn anti-religieuze aspecten in zijn ogen bepaald niet. Chroesjtsjov koopt dus vrij duur vriendschap, ongeveer op dezelfde gronden als het Westen dit doet: om te voorkomen, dat die landen in het communisme verzeild raken, waarbij de Rus uiteraard alleen denkt aan het communisme van Mao Tsetoeng en Tsjoe En-lai. Hij heeft de welwillendheid van de ongebonden naties nodig om te voor komen dat de Chinezen kans zien hem van dit terrein uit te bannen, het enige waar het communisme voorlo pig veld kan winnen. En dan heeft hij liever dat die landen desnoods tegen de communisten zo fel optre den als Nasser doet, dan dat ze zich aan Tsjoes zijde plaatsen. Tenslotte moet eens de ruzie tussen Peking en Moskou beslist worden en dan moe ten de Chinezen asjeblieft niet te veel aanhang hebben verworven op de enige plaats waar dat kan: in de onderontwikkelde landen. Hoezeer Peking hoopt in deze kring de aanhang te verwerven die het de Chinezen mogelijk moet maken in het komend dispuut een meerderheid achter zich te krijgen, blijkt ook wel uit het in hun laatste boodschap aan Moskou geuite Chinese streven dit dispuut zo lang mogelijk uit te stel len. Nu zouden zij als dwalenden in de leer uitgestoten worden; later wel licht zouden zij die positie kunnen omdraaien. Een verschil dat ze om de propagandistische waarde zeer op prijs stellen: ze zijn bereid te wach ten in de overtuiging dat de tijd hun de noodzakelijke Afrikaanse en Azia tische ideologische satellieten 2al le veren. En dat poogt Chroesjtsjov met geld te voorkomen. De regeling biedt mogelijkheden tot een bij de omstandigheden aan gepast optreden. Zij verklaart niet de gehele wetgeving automatisch van toepassing op de binnen haar bereik vallende installaties. Volgens de toelichting komen in elk geval de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht in aanmer king om van toepassing te worden verklaard. Voorts ligt het in de be doeling maatregelen tegen een onge autoriseerde televisiezender mogelijk te maken door bepalingen van de te legraaf- en telefoonwet toepasselijk te verklaren. Het ANP en de Nederlandse Radio- Unie zullen, in het komende zomer seizoen op weekdagen (maandag tot en met zaterdag) zeer korte nieuws uitzendingen geven 's ochtends om elf uur en 's middags om vier uur. Het geldt hier een proef over één zender, in de programma's van AV RO, VARA en VPRO. Een woordvoerder van de VN op Cyprus heeft gisteren meegedeeld, dat bij een heftige schietpartij in de oostelijke haven Famagusta gisteren twee Griekse Cyprioten en twee Turk se Cyprioten zijn omgekomen. Een persoon werd ernstig gewond. De poorten van de ommuurde stad wer den afgezet door Ierse VN-troepen, die een onderzoek instelden. De woordvoerder zei voorts, dat de sterkte van de VN-strijdmacht in de sector Kyrenia van 180 op 550 man zal worden gebracht. In deze sector al leen zouden gevechten voorkomen, een woestijn-hoofdbedekking en in zijn khaki-uniform met vele on- de andere zijn rustig. Vrijheden Het „verdrag inzake de volle zee" somt een aantal vrijheden op, waar onder niet die tot oprichten van in stallaties is genoemd. Het maakt ge wag van, doch noemt erkende vrij heden niet met name. Een op de zelfde dag gesloten verdrag inzake „de visserij en het in stand houden van de levende rijkdommen van de volle zee" bevat een uitdrukkelijke bepaling omtrent in de zeebodem verankerde apparatuur voor vis vangst. Volgens de memorie van Toe lichting kunnen bakens, wetenschap pelijke waarnemingsposten of alge mene visserij-installaties tot volken rechtelijk erkende vrijheden worden gerekend. Over het standpunt, dat andere installaties niet zouden mogen wor den opgericht, zegt de Memorie van Toelichting: „Wat hiervan zij, vast staat in elk geval, dat dergelijke installaties voor al op druk bevaren routes hinderlijk, en zelfs gevaarlijk voor de scheep vaart kunnen zijn. Bovendien kunnen zij worden ge bruikt als ruimtelijk steunpunt voor allerlei activiteiten die schadelijk zijn voor internationale of nationale be langen. Er is geen regel van volken recht welke zou impliceren, dat zul ke activiteiten steeds ongemoeid moe ten worden gelaten. De heer C. Verolme een der belangrijkste aandeelhouders en initia tiefnemers van de R.E.M. heeft naar aanleiding van het ontwerp van wet de volgende verklaring afgelegd: „Ik kan mij niet voorstellen dat een wetsvoorstel van zeven artikelen voldoende is om het grondwettelijk recht van de verkondiging van de vrije mening in Nederland te verbieden. Om enige wet in Nederland van toepassing te verklaren moet eerst vaststaan wat het Nederlands grondgebied omvat. En dit is neergelegd in onze grondwet. Om een Nederlandse wet buiten het grondwettig bepaalde grondgebied van toepassing te verklaren moet dus naar mijn mening" aldus de heer Verolme, „de grondwet worden gewijzigd". „Rijst ook de vraag, is het wetsontwerp in harmonie met de interna tionale verdragen? Hier zet ik toch wel een vraagteken achter. Het ontwerp van wet baseert zich zoals wordt gezegd op de souve reine rechten ontleend aan het in 1958 gesloten verdrag inzake het continentale plateau. Het is duidelijk dat dit verdrag uitsluitend wil voorzien in de exploitatie van de bodemrijkdommen van het „conti nental shelf" en zeer zeker niet in iets wat met deze al of niet veron derstelde bodemrijkdommen niets te maken heeft". „Waarom werpt de Nederlandse regering zich op om het Nederlands recht van toepassing te verklaren op een zogenaamd stuk grondgebied waarover zij geen enkele jurisdictie heeft, volgens welk nationaal of internationaal recht dan ook? De consequentie van het wetsvoor stel zal mijns inziens", aldus de heer Verolme, „meebrengen dat de Nederlandse regering de Westduitse of andere reclame-tv aansprake lijk kan stellen voor beweerde schade aan de openbare orde, aan pu blieke zeder- in Nederland of voor schade toegebracht ingevolge de Nederlandse Telefoon- en Telegraaf wet, of welke andere inbreuk op Nederlandse wetten dan ook". „Dit zou toch inconsequent zijn en bepaald in strijd met het ingebo ren rechtsgevoel van het Nederlandse publiek". „Tenslotte doe ik nog een beroep op het gezonde verstand van de Nederlandse kiezers en hun vertegenwoordigers in de Staten-Gene- raal om het recht van het vrije woord en de vrije meningsuiting, waarvoor wij eeuwenlang op de bres hebben gestaan, te handhaven", aldus de heer Verolme. derscheidingen heeft koning Hoessein van Jordanië maandagochtend in Vaticaanstad een bezoek gebracht aan Paus Paulus VI. Het was de tweede ontmoeting tussen de koning en de Paus, die elkaar eerder ontmoetten tijdens het bezoek van de Paus aan het Heilige Land. De foto geeft een beeld van de hartelijke begroeting. Vier ongelukken met vliegtuigen hebben gisteren een zeer groot aan tal slachtoffers geëist. Wellicht zijn bij deze rampen ongeveer 90 mensen om het leven gekomen; velen liepen ernstige verwondingen op. Een straaltransportvliegtuig van er moeilijkheden waren. Het toestel kwam uit Hawaii. Uit een voorlopig onderzoek is ge bleken, dat het toestel bij het neer storten in aanraking is geweest met een taxi, waarvan een inzittende op slag dood was. Toen het vliegtuig verongelukte stormde en regende het. Een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine met tien man aan boord is maandag 40 km ten zui- den van Cadiz (Spanje) in zee ge- de"Ame rikaaïise lMh^chi~een'c- Er Jwareg 8«en tekenen van 135, is gisteren enige honderden me- overlevenden Het toestel was voor ters van de luchtmachtbasis Clark, een oefenvlucht opgestegen van het ten noorden van Manilla, neergestort marinestation Rota bij Cadiz Een met 83 mensen aan boord. Van de Spaanse «per heeft gezien, dat de inzittenden kwamen 71 personen om madune het water raakte en in brand het leven. De twaalf overlevenden vlooS- werden in kritieke toestand in een Nabij Andover, in het zuiden van ziekenhuis opgenomen. Inmiddels zijn Engeland, is gisteravond een Vulcan- enkele gewonden overleden, waar- straalbommenwerper neergestort en door het aantal doden op 74 is ge- in brand gevlogen. Van de zes inzit- komen. tenden zijn er vier omgekomen. De TT twee anderen, die met de schietstoel Het toestel vervoerde 73 passagiers het vliegtuig hadden veriaten, zijn allen mihtmren, voornamelijk van zwaar sw0*d. de luchtmacht. Een aantal employes van het vliegtuig werd gedood en ge- B« Sea!e 'n Alabama heeft giste- wond als gevolg van het ontploffen ren veen mil,it!Hr„ transportvliegtuig van het toestel. van bet type C-119 met 43 parachutis- T-. ten aan boord een noodlanding ge- De piloot was vlak voor de landing maakt Twee in2ittenden ï^me„ in radiocontact met het vliegveld, daarby om het j EIf maar gaf geen enkele aanwijzing dat werden gewondi van wie zes ernstig. Geen regels Voorts wordt gezegd dat zeesche pen onder jurisdictie van de vlag- staat vaillen, maar dat voor vaste in stallaties op de zeebodem geen inter nationale regels bestaan. De vaste geografische positie is daarom in het wetsontwerp als criterium genomen voor de beantwoording van de vraag, welke staat geacht kan worden in de eerste plaats geroepen te zijn voor het uitoefenen van de rechtsmacht ter bescherming van aangetaste of be dreigde belangen. De uitoefening van jurisdictie zal beperkt moeten blijven tot hetgeen redelijkerwijs nodig is voor de be scherming van internationale of ei gen nationale bélangen. De uitoefening van jurisdictie zal beperkt moeten blijven tot hetgeen redelijkerwijs nodig is voor de be scherming van internationale of eigen nationale belangen. In de Memorie van Toelichting wordt duidelijk gesteld, dat de plan nen voor het REM-eiland gewenst maakten om op korte termijn voorzie ningen te treffen, „die elke twijfel uitsluiten omtrent hetgeen zal ge schieden bij eventuele verwezenlij king van die plannen". Er wordt een regeling voorgesteld volgens welke de bedoelde installa ties voor de toepassing van wettelij ke voorschriften geacht worden tot het grondgebied van Nederland te behoren. Die wettelijke voorschriften kunnen nader bij Algemene Maatre gel van Bestuur worden aangewezen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's MEER BEWOLKING Tussen een hogedrukgebied, dat zich van Frankrijk naar het Alpen gebied verplaatst en een depressie op de Oceaan voerden zuidwestelijke tot zuidelijke winden belangrijk war mere lucht aan. Het hogedrukgebied verwijdert zich echter naar de Bal kan, terwijl het depressiegebied op de Oceaan in diepte toenemend naar IJsland trekt gevolgd door een nieu we rug van hoge luchtdruk, welke zich morgen van de Golf van Bis- caje naar West-Europa zal uitbrei den. Deze ontwikkeling van de luohtdrukverdeling zal tot gevolg hebben, dat minder warmere lucht over de Britse eilanden naar onze omgeving gaat stromen waardoor het morgen minder warm zal zijn dan vandaag, er meer bewolking zal ko men en de kans op enige regen groter wordt. ZON- en MAANSTANDEN 13 Mei: zon op 4.50, onder 20.24; maan op 6.05, onder 22.44. H oogwaterstanden 13 Mei: v.m. 3.53; n.m. 16.21. KORRELTJE Zo vertrok prinses Alexandra van Kent met haar tien weken oude baby James Robert Bruce en haar man, Angus Ogilvy, maandagochtend van haar woning „That ched House Lodge" in Richmond, Surrey, naar het Buc kingham paleis in Londen, waar de baby maandagmid dag zou worden gedoopt. Op weg naar het Buckingham hoy.A paleis werd «n besoek gebracht aan prinses Margaret in het Kensington pale». middel Z Se5® toït h»ÏÏ Directeur J F J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 12 MEI 1964 54e JAARGANG VROUWEN ZETTEN HUN ZIN DOOR (Zie pagina 5) Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes f 1,75

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1