3)e£öidóe(Bomci/iil: =r= Gokker liet Fokker Friendship SngzdadS«k'nu bejubelden Chroesjtsjow Vliegongeluk bij Lima46 doden 800 vrouwen gaan demonstreren tegen de NATO-kernmacht VIER DODEN BIJ AUTO-ONGELUK TE ZWOLLER KERSPEL DRIE DODEN BIJ BOTSING OP DE LEKBRUG Turkiji de orde in Nog steeds geen zekerheid omtrent namen van doden stelt Cyprus aan Den Haag A MAANDAG 11 MEI 1964 IN iitil BUREAU PAPENGRACHT 32 /IFPPIV^JFF Directeur F j M KOENS KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ f 3,35 p.mnd., f 10,05 p.kw., Franco p.p. i 10.55 Adv 20 et p. mm„ Telefoontjes 1.75 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, is zondag in Den Haag, waar hij de komende N.A.V.O. conferentie zal bijwonen, aangekomen. De be windsman werd op het station Hollandse Spoor begroet door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, John S. Rice (r.). vraagstuk Vietnam. Er bestaat geen twijfel over hun mening omtrent dit probleem. Rusk weigerde op verdere vragen te antwoorden en vertrok per auto naar de ambtswoning van ambassa deur Rice. MINISTER RUSK GISTEREN IN ONS LAND AANGEKOMEN antwoordde de minister lachend: „Nee, dat denk ik niet". Hij voerde hierbij aan, dat de NAVO een hecht bondgenootschap is en dat de Atlan- De Amerikaanse minister van tische gemeenschap de druk uit het „NUTTIGE BIJEENKOMST' THEE DRINKEN OOST-WEST PROBLEMEN Zondagmiddag heeft hij een be- leefdheidsbzoek gebracht aan de Ne derlandse minister-president mr. V. G. M. Marijnen. Minister Rusk was bij zijn bezoek aan het Catshuis ver gezeld van de Amerikaanse ambas- De heer Rusk verklaarde dat de sadeur in Nederland, de heer J. S. Rice. Minister Rusk begon met het over- Den Haag aangekomen Hij werd ook zaken binnen het bondgenoot- brengen van hartelijke groeten van op het perron van het station «f*»» en daarbuiten". Hij hoopte, president Lyndon Johnson voor UAnnv, Jon rioAr dat men „een nieuw hoofdstuk" voor nister-president Marijnen. Kort Si- Hollandse Spoor verwelkomd dooi het N00rdatlantische bondgenootschap dat de Amerikaanse bewindsman het r® Amerikaanse ambassadeur in zou schrijven en zei te verwachten, Catshuis was binnengegaan, verlie- Nederland, de heer J. S. Rice en dat de bijeenkomst „zeer interessant' diens echtgenote, alsmede door zou worden. Buitenlandse Zaken, Dean Rusk! oosten goed weet te doorstaan, vergezeld van zijn echtgenote en enkele leden van de Amerikaanse delegatie naar de NAVO-minis- tersvergadering, die a.s. dinsdag in de Haagse „Julianakazerne" begint, is zondag tegen het mid- NAVO-ministers oost-west aangele- daguur per trein uit Brussel in genheden zouden bespreken. „Maar Den Has op het ten hij en de minister-president het drinken. mr. baron R. B. van Lynden, chef minister zei voorts nog dat de binken. van de directie kabinet en proto- NAVO-leden staten „grote belangstel- Het bezoek van minister Rusk col van het ministerie van Bui- ling aan de dag leggen voor het heeft ongeveer een half uur geduurd. tenlandse Zaken, die de Ameri- kaanse minister en zijn gezel- ww regering begroette. Nederlandse mi]j0en E^Dt dWCIl De heer Rusk, die de Amerikaan- se delegatie naar de NAVO-bijeen- I I II pen, dat de aanstaande conferentie J «J „een van de nuttigste bijeenkomsten zal zijn, die we sinds lang gehad E®11 uitbundige ontvangst Is pre- meer besloten zittingen zullen wor- hebben". m'er Chroesjtsjow dit weekeinde ten den gehouden voor het einde van tt;; ,q; deel gevallen aan het begin van zijn het bezoek van de Sowjetleider op w T V Z1J" ?"ste be20ek bezoek van 16 dagen aan Egypte. In 25 mei. aan Nederland IS en dat hij met ver- rairn re^d Hi» RiU naast nrp^iHpnt langen uitziet naar een ontmoeting Naier dw aSto van het station naai Aangenomen kan worden dat Nas- met leden van de Nederlandse rege- het n^idenüële ïafeil De nomle ser zal vragen om meer economische ring. Presidentiele paleis. De politie hulp aanvaarding van de neutralis- Toen hem gevraagd werd. of niet bes<.heTmen "tegen" de^opdringende tisc.he r#l' v00r'se2et'e wapenleve- met het oog op de moeilijkheden l|niEte Sjaar sfhattinc wfren er een ranl,es en 20 moRelljk een verkl?" binnen de NAVO de komende confe- ha,? mn'joen mensen op de bcen v00r steun van «e Sowjet-ün.e rentie de moeilijkste zal worden, die de NAVO-landen ooit hebben gehad. In een toespraak die Chroesjtsjow tijdens een banket in Cairo hield, Een vliegtuig van de Argentijnse duinenrij gevlogen, neergestort en in brand gevlogen. Van de 49 inzitten den kwamen er 46 om het leven. Slechts een achtjarig meisje, een 13-jarige jongen en een lid van de bemanning overleefden de ramp, verklaarde hij naar Egypte te zijn tie-Jemen. het Arabische geschil met Israël. Gisteren hebben Chroesjtsjow en Nasser ook gesproken over de kwes- Na het onderhoud woonden de twee staatslieden een jeugdparade bij in het volle stadion van Cairo, dat 100.000 personen plaats biedt. Chroesjtsjow trok hier fel van leer tegen het Britse offensief tegen de gekomen om met president Nasser te beraadslagen over „de wijze waar op wij de bestaande Egyptisch-Rus- sische vriendschap en samenwerking nog kunnen uitbreiden en verdie- pen". ic b—om—Pe Sow jet-premier zei: „U bent door jemen gesteunde rebellen in de luchtmacht is vrijdagavond vlak voor erin geslaagd de buitenlandse troepen Zuidarabische federatie, de landing in Lima, Peru, tegen een kwijt te raken en u heeft het Suez- kanaal genationaliseerd. Wij hebben u in deze strijd op elke mogelijke wijze geholpen, onder meer door het leveren van wapens". Chroesjtsjow riep in 'zijn tafelrede op tot een grotere gemeenschappe lijke krachtsinspanning voor T weede verzekeringsgevaV Volgens welingelichte kringen in San Francisco heeft de in het wrak van de donderdag in Californië ver ongelukte Fokker Friendship gevon den revolver toebehoord aan een ze kere Frank Gonzales, een 27-jarige Philippijn. Gonzales vestigde zich in 1960 in San Francisco na zijn land op de Olympische Spelen in Italië als zeiler te hebben vertegenwoordigd. Hij was volgens zijn broer een ver woed gokker en schijnt de laatste tijd grote bedragen te hebben verloren in de Amerikaanse „gokstad" Reno. Vlak voor de vliegtocht zou Gonza les een levensverzekering voor meer dan honderdduizend dollar hebben af gesloten met zijn vrouw Patricia als begunstigde. De piloot van het verongelukte toe stel is, naar bekend, volgens onbeves tigde berichten neergeschoten. In het wrak zou men een geluidsband heb ben gevonden waarop de piloot zegt: „Mijn God, ze hebben op me gescho ten. Ik ben geraakt", waarop een gil volgt. Gonzales behoorde tot de vieren veertig inzittenden van het toestel, die allen bij het ongeluk het leven verloren. Op het vliegveld van San Francis co werd zaterdagavond een man aan gehouden, die met een geladen re volver een straalvliegtuig naar Dallas wilde binnengaan. Kort tevoren had hij een verzekering op zijn leven ter waarde van 45.000 dollar gesloten. De aandacht was op de man gevallen, toen hij de revolver van de ene zak in de andere deed. Volgens de poli tie was de man de 29-jarige L. J. Anderson, een taxichauffeur uit San Francisco. Het vliegtuig vertrok met een half uur vertraging, nadat de bagage van Anderson uit het toestel was ge haald. De taxichauffeur wordt be schuldigd van het dragen van een verborgen wapen en van overtreding van het federale verbod om met wa pens aan boord van een vliegtuig te gaan. Meer dan 800 vrouwen uit prak tisch alle NAVO-landen, onder wie een achternicht van ZKH prins Bern- hard, zullen a.s. woensdagmiddag om half drie een „zeg-het-met-bloemen" demonstratie tegen het NAVO-kern- vlootplan gaan houden voor de in gang van de Julianakazerne in Den Haag, waar dan de ministers van de NAVO bijeen zullen zijn voor de voorjaarsvergadering van deze orga nisatie. De organisatie van deze vreedzame betoging van voor het merendeel huisvrouwen is in handen van de NATO Women Strike for Peace", die drie jaar geleden in Washington DC is opgericht. Alle deelneemsters zullen zich woensdagmiddag per bus vanuit het Scheveningse conferentie-oord „Op Gouden Wieken" naar de Juliana kazerne begeven, om daar indien mogelijk petities te overhandigen, waarin de vrouwen hun grote be zorgdheid uitspreken over het kern- vlootplan, dat in hun ogen „tot een gevaarlijke verdere verspreiding van het gebruik van kernwapens leidt". Vier mensen zijn zondagmiddag te Zwollerkerspel omgekomen doordat een auto met vijf inzittenden in de Willemsvaart reed. De bestuurder van de auto, de 42-jarige G. Schip horst, hoofd van een school te En schede, wilde zijn auto parkeren bij het ZAC-terrein aan de Oude Veer- weg. De auto schoot daarbij door de berm het kanaal in. De 41-jarige G. P. A. Rouing uit Enschede, twee zoontjes van hem en één van de be stuurder van de auto verdronken. De bestuurder werd gered door een in de nabijheid wonende winkelier, de heer A. Davidson, en diens zoon die zich dadelijk te water begaven. De voetbalwedstrijd ZACVosta, die zojuist was begonnen, werd wegens het ongeluk gestaakt. Op de Lekbrug bij Vianen kwa men gisteravond twee auto's frontaal met elkaar in botsing. Een derde auto reed later nog op de veronge- Interventie niet uitgesloten De Turkse minister van buiten landse zaken, Feridum Cemal Erkin, is vastbesloten de kwestie-Cyprus aan de orde te stellen op de komende voorjaarsconferentie van de Navo, die van dinsdag tot en met donder dag in Den Haag wordt gehouden. Hij deelde dit aan verslaggevers me de, toen hij zondagmiddag uit An kara op Schiphol aankwam. „Wij hadden gehoopt, dat de in terventie van de troepen der VN op Cyprus de Grieken het gebruik van geweld onmogelijk zou maken", zo begon hij, „maar helaas gaan de Grieken steeds met hun aanvallen voort. Dit veroorzaakt in Turkije grote ongerustheid en opwinding". Minister Erkin betreurde het, dat de alarmerende situatie op het eiland onverminderd voortduurt. Gevraagd of de Turkse regering van plan was om tenslotte met geweld van wape nen in te grijpen, antwoordde hij „Wij zullen eerst afwachten of er een beslissing valt op de komende conferentie in Den Haag en zo ja welke. Ik ben vast van plan de kwes tie-Cyprus daar aanhangig te ma ken". Op de vraag of hij met een be paald voorstel uit Turkije was geko men, antwoordde de minister beves- maar werden ernstig gewond Behal- vinden van een oplossing voor de ve Argentijnen bevonden zich 11 Pe- voornaamste ruvianen, 3 Uruguezen en een Span- stukken op jaard aan boord. Vliegtuigongelukken in de Ver. Staten Boven de luchtmachtbasis Hamil- internationale vraag- sis van een vreedzame samenwerking tussen volken, die 'n afwijkende maatschappij vorm ken nen. Geheim gesprek Chroesjtsjow en Nasser zijn giste ren geheime besprekingen begonnen bijgestaan door hun hoogste advi- ton in Californië is zaterdagmiddag seUrs. De conferentie vindt plaats een F-105 „Thunderbird"-straaljager achter de bewaakte muren van het ontploft. Het toestel maakte deel uit Koebbah paleis. Twee en mogelijk van een formatie van vier straalja gers die voor de landing nog een stunt maakte. Het bevond zich op een hoogte van ongeveer tweehon derd meter boven het vliegveld toen het plotseling loodrecht omhoog vloog en ontplofte. In de buurt van het dorpje Coo- perton in het zuidwesten van Paus Paulus over technische hulpverlening In een audiënte voor het interna tionaal colloquium over technische staat Oklahoma stortte zaterdag een ^^rS en" de opleiding van militair transportvliegtuig van het eenpelite in Bde ontwikkelingslanden, type C-124 neer. De zes inzittenden d d dagen in Rome gehouden verloren het leven. Het toestel is ver- hee(tsPaus Pavdus verklaard, moedelijk in een orkaan terechtgeko- da( bj( de hulpverlening aan de ont- men die in dit gebied woedde. wikkelingslanden niet dezelfde fou- ten gemaakt mogen worden als bij de SPOORWEGONGELUK IN POLEN industrialisering van Europa in de Op het traject Krakow-Oswiecim 19e eeuw. Toen werd in Europa op in Polen is zaterdag een passagiers- technisch en materieel gebied bewon- trein op een stilstaande goederen- derenswaardige vooruitgang geboekt, premier chroesjtsjow in geanimeerd wagon gereden. Dit ongeluk heeft maar deze ging niet vergezeld van nresident mevrouw Tahia 13 mensen het leven gekost. 14 Men- de noodzakelijke en geestelijke ver- V.A.R.-president, mevrouw lama sen werden gewond. dieping. gesprek met de 18- jarige dochter van Nasser. Hoda, en de echtgenote van Nasser (r.), na een vaartocht op de Nijl, welke de Russische gast naar Alexandrië bracht. lukte auto's in. Het ongeluk gebeur de omstreeks tien uur. Op de vier- baansweg kwamen de drie inzitten den der 2 personenauto's, die bei de aan het inhalen waren, om het le ven. De slachtoffers waren de 58-ja- rige Georgie Bakos uit Waalwijk en zijn echtgenote, en de 33-jarige H. Rolman uit Doorn, de bestuurder van de andere auto. De drie inzittenden van de derde auto werden niet ernstig gewond. Het verongelukte busje Zondagavond was bij de Rijkspo litie te water in Vlaardingen nog steeds niet met zekerheid bekend wie de drie inzittenden waren van het busje, dat zaterdagochtend bij Middelharnis van de „Stad Zierik- zee" in het Haringvliet is terechtge komen. Wel wijst alles er tot nu toe op, dat het inderdaad drie sportvis vers uit Rotterdam waren. De werkgever van een der sport vissers heeft zich namelijk met de politie in verbinding gesteld en mee gedeeld dat een van zijn werkne mers een blauw-kleurig Volkswagen busje mocht gebruiken om met en kele anderen te gaan vissen. Veel meldingen, die bij de politie zijn bin nengekomen van verontruste familie leden zijn weer ingetrokken, omdat de vader of zoon veilig thuiskwam. Enkele meldingen zijn echter niet teruggenomen, doch de politie wil eerst volkomen zekerheid hebben, voordat zij de namen bekendmaakt. tigend, doch de inhoud ervan wilde hij geheim houden tot op de confe rentie zelf. V.N. STELDEN TURKEN TELEUR De Turkse vice-premier, Kemal Satir, heeft gisteren op een bijeen komst van de republikeinse volks partij in Ankara gezegd, dat Turkije in staat is binnen 6 uur op Cyprus in te grijpen. Turkije had met vreed zame middelen de kwestie-Cyprus willen regelen om de wereldvrede te bewaren, maar de activiteit van de Verenigde Naties had de Turken niet tevreden gesteld. De Turkse minister van voorlich ting, Gogoes, heeft in een rede de mening uitgesproken, dat de billijk- ste oplossing van de kwestie-Cyprus een verdeling van het eiland is Een deel van het eiland zou dan aange sloten kunnen worden bij Turkije en het andere bij Griekenland. Luther King kondigt massale betogingen aan Dominee Martin Luther King, een van de negerleiders in de V.S. in de strijd tegen rassenscheiding, heeft gisteren in een televisievraaggesprek gezegd, dat deze zomer in Alabama betogingen op grote schaal gehouden zullen worden om een eind te maken aan de rassenscheiding in deze Ame rikaanse staat. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Minder bewolking; hogere temperaturen Gedurende het weekeinde heef zich een van de Azoren afkomsti hogedrukgebied naar het noordoos ten verplaatst. Vanmorgen was he' zwaartepunt ervan boven midden Frankrijk aangekomen. Aan df noordwest-flank ervan voeren zuid westelijke winden nu warmere luch' aan, waarin morgen geheel West Europa zich zal bevinden. De bewo1 king zal daarbij van het zuiden ui' afnemen en de temperaturen zulle' een aanzienlijke stijging ondergaan vooral in het binnenland. Op de oceaan trekken enige sto ringen in noordoostelijke richtinr naar Schotland, maar deze zullen he" weer in ons land morgen nog niet be invloeden. ZON- en MAANSTANDEN 12 Mei: zon op 4.51, onder 20.22 maan op 5.32, onder 21.19. Hoogwaterstanden 12 Mei: v.m. 3.12; n.m. 15.37. KORRELTJE Leven, dat is niet ademen, het t handelen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1