BRIEF KOST NA 1 JULI VIJFTIEN CENT ROMEINSE VLOOTBASIS UIT 47 NA CHRISTUS BIJ VELZEN ONTDEKT MOET NEDERLAND ZWICHTEN VOOR EUROP. OMZETBELASTINGSTELSEL? KLEUTER DOODGEREDEN OOK TELEGRAM EN TELEFOON WORDEN DUURDER Kind door lange splinter gewond ADMITTANCE IRlVNSStas *ltl M FKOSlCUTIö AMJIA MVUMO HAPABVUMIRM Lagere benzineprijs in Nederland De 12,arjge Klaas Lispit,in een CHRISTELIJK LYCEUM LEIDEN VRAAGT GRATIE Dr. SOUMOKIL ZATERDAG 9 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT Het leggen van een waterleidingbuis bij de zuidoostelijke afrit naar de Velser tunnel heeft een unieke gelegenheid geboden onderzoekingen te verrichten naar sporen, nagelaten door Romeinse troepen aldaar in de tijd tussen 40 en 50 jaar na Chr. Waarschijnlijk heeft zich hier een Romeinse haven voor expeditieschepen bevonden. Verrassende vondsten bij graafwerk Het leggen van een waterleiding buis bij de zuidoostelijke afrit naar de Velser tunnel bood een unieke mogelijkheid waarnemingen te ver richten betreffende de sporen van de aanwezigheid van Romeinse troepen aldaar in de tijd tussen 40 en 50 na Christus. De eerste ontdekkingen op dit terrein werden gedaan in 1947 bij het dichten van de door de Duitse Wehrmacht aangelegde tankgrach ten. De datering der gevonden aar dewerkfragmenten (met name terra sigillata) suggereerde een verband met de strafexpeditie tegen de Chau- ken, no hun brandschatting van het gebied aan de Rijnmond in 47 na Christus. Deze expeditie stond onder leiding van de veldheer Corbulo. De bij de huidige graafwerkzaam heden verrichte waarnemingen leid den tot het vaststellen van vondst concentraties. Ter hoogte van de meest belovende daarvan, werd een werkput gegraven, die door bronbe maling kon worden drooggehouden (de vondstlaag bevindt zich namelijk tot circa twee meter beneden NAP). In deze werkput werden tal van voorwerpen uit de periode tussen ongeveer 35 en 45 na Christus ont dekt: bronzen munten, een bronzen medaillon, hierplaatjes, veiligheids spelden, schildrandbeslag, romeins aardewerk (o.a. vroege Zuidgallische terra sigillata) en goed geconserveer de stukken leder. Opvallend was, dat over een geringe oppervlakte ver spreid, enkele malen de scherven van een vrijwel compleet, reconstru eerbaar stuk aardewerk werd aange troffen. CASTELLUM FLEVUM? De grootste verrassing was de ont dekking van een dubbele rij fraai aangepunte palen, die in de bodem bleken te zijn geslagen. Gedacht wordt aan ,een beschoeiing of steiger 'van een havenaanleg. Is hier de plaats aangetroffen, van waar bij verschil lende gelegenheden romeinse expe dities per schip naar het Eemsmond- gebied vertrokken? Dit is ook een dertigtal jaren vóór Corbulo's expe- ditieditie het geval geweest. De re cente vondst van een scherf van Ita lische terra sigillata uit de tijd Brief van personeel St. Jansehool aan onderwijzersverbond Het personeel van de St. Jft'fis- school (L.O.M.-schooI) Rapenburg 48, te Leiden heeft een brief gericht aan het K.O.V., de sectie B.O. van het K.O.V., de redactie van het Katho lieke Schoolblad en de redactie van het tijdschrift voor R.K. Buitenge woon Onderwijs. Bovendien werd een afschrift van het schrijven ge zonden aan het secretariaat van de BLO-bond en aan collega's van ande re scholen. Daar men naar aanlei ding van de recente maatregelen in salariëring van de onderwijzers bij het g.l.o. die voor het b.l.o. niet zal gelden, nog niet mocht vernemen hoe de organisatie over een en ander denkt, heeft men deze organisaties om inlichtingen gevraagd. Onofficieel kreeg men reeds te ho ren: „Wees maar rustig, er komt nog wel iets voor het B.L.O. ook". Ook werd meegedeeld: „Tegen het eind van de carrière, na 27 dienstja ren is alles toch wel in orde. Men moet dit in groter verband zien, enz." Men vraagt zich echter af wanneer het dan zal komen. En zal het voor gestelde werkelijk zodanig zijn, dat de onrechtvaardige verhouding - de teruggang in verschil salariëring g.l.o. - b.l.o. weer volkomen teniet ge daan wordt? Reeds zes jaar is een punt van overleg geweest: herziening van de marge van „zes punten". Het resul taat echter thans: geen verschil met g.l.o. van zes punten, maar drie pun ten verschil. Men stelt zich op het standpunt met ingang van 1 januari j.l. ij deze onrechtvaardigheid ingegaan, met in gang van 1 januari j.l. zal ze dan ook moeten verdwijnen. Tragisch ongeluk: bij het redden van kind om het leven gekomen Op de spoorbaan tussen Uitgeest en Beverwijk is aan het einde van de middag een man door een trein, die van Alkmaar via Uitgeest op weg was naar Amsterdam, aangereden en gedood. Het ongeluk gebeurde onder bij zonder tragische omstandigheden. De man was namelijk een kind te hulp gekomen, dat met een voet klem was geraakt tussen de rails. Terwijl hij daarmee bezig was, naderde 'n trein. De machinist van de trein, die plot seling twee figuren voor zich op de rails zag opdoemen, remde uit alle macht maar kon niet verhinderen, dat de trein de man en het kind raakte. De man kwam om het leven en het kind werd ernstig gewond. Zijn voetje werd afgereden. Dit is een exclusieve foto van Joshua Nkomo, de Zuid- Rhodesische nationalistenleider, gefotografeerd aan de met verbodsborden aangegeven grens van zijn verban ningsoord. Nkomo is veroordeeld een jaar lang te ver blijven in Gonakudzingwa, een alleen door leeuwen bewoond gebied op honderd mijl afstand van de hoofdstad Salisbury. Ieder die spreekt met Nkomo stelt zich bloot aan een straf van duizend pond sterling of vijf jaar gevan genis. Nederland zal zijn verzet tegen in- voèring van een omzetbelasting volgens het stel?! van de toegevoSie waarde in de EEG-landen niet kunnen handhaven. Niet alleen Frankrijk, Duitsland en Ita lië zijn ervan overtuigd, dat dit stelsel Vrijdagmiddag óm half twee Werd" het vierjarig dochtertje Lukièn van de familie G. Feunekes in Leek (Fr.) door een kleine vrachtwagen aange reden en gedood. Het meisje wilde op weg naar de kleuterschool een straat oversteken. Zij liet eerst een auto passeren, daarna wilde zij ach ter een geparkeerde auto de weg op gaan. Op dat moment werd zij ge grepen door de vrachtauto. In de Zuidslavische plaats Travnik hebben zich verscheidene honderden gevallen van voedselver giftiging voorgedaan. Volgens „Tan- joeg" zijn meer dan honderd perso nen in ziekenhuizen opgenomen. De vergiftigingen waren ontstaan na het nuttigen van roomijs. -geschikt is om in alle zes de landen te worden toegpast, doch ook de EEG- commissie is op grond van studies van ambtelijke werkgroepen en op eenstem mig advies van een comité van des kundigen tot deze conclusie gekomen. Voorts hebben het Europese parlement en de meerderheid van het economisch en sociaal comité van de gemeenschap zich ervoor uitgesproken. ^it verklaarde de heer J. C. Jansen, hoofd van de afdeling indirecte belas- tingen' tij de EEG-commissie, vanoch tend in Den Haag op de belastingcon sulentendag van de Nederlandse Fede ratie van belastingconsulenten. De heer Jansen vertolkte de verba zing van zijn Brusselse collega's, dat er in Nederland buiten een kleine kring van functionarissen zo weinig belang stelling voor deze materie bestaat. „Het gaat hier toch om zeer ingrij pende wijzigingen, niet alleen in de wijze van de heffing der omzetbelasting, maar ook in haar uitwerking op eco- -nomisch en sociaal gebied. Voor Neder land (ook Luxemburg) zal de invoering van een gemeenschappelijk tarief voor de omzetbelasting zeker uitlopen op een verzwaring van de omzetbelasting- druk. Dit opent echter de mogelijkheid om de druk van de directe belastingen te verlagen". tussen het begin onzer jaartelling en het jaar 20 bij Assendelft, sugge reert, dat ook uit deze vroege pe riode in dit gedeelte van het weste lijk Nederlands kustgebied sporen van Romeinse activiteiten konden worden verwacht. De recente ont dekkingen steunen de door enkele onderzoekers naar voren gebrachte hypothese, dat het door klassieke auteurs genoemde Castellum Flevum in deze omgeving gezocht moet wor den. De onderzoekingen te Velsen wer den verricht vanwege het instituut voor prae- en protohistorie (IPP) van de universiteit van Amsterdam, aanvankelijk onder leiding van drs. H. H. v. Regteren Altena. Zoals bekend, heeft zich op 13 april bij fyet verrichten van waar nemingen in de waterleidingsleuf 'n instorting van een profielwand voor gedaan, waarbij de laatstgenoemde en de heer H. L. A. Ruten, assistent IPP, zich niet tijdig in veiligheid konden stellen en gedeeltelijk bedol ven geraakten. Daar de heer v. Reg teren Altena tengevolge van 'n dij beenfractuur werd uitgeschakeld, werd de dagelijkse leiding overgeno men door de heer Rutten. De voorzetting van het onderzoek is met name mogelijk gemaakt door medewerking van de heer A. J. Schot man en leden van de archaeologi- sche werkgemeenschap voor Neder land (AWN). Duits koor mag op 10 mei niet zingen, maar Deventer betaalt De gemeente Deventer zal alle kosten moeten dragen, die direct of indirect veroorzaakt zijn door het besluit van b. en w. om de uitvoe ring van de Missa Solemnis van L. van Beethoven op zondag 10 mei a.s. door het koor van de Stadtische Mu- sikverein Arnsberg niet door te la ten gaan. B. en W. van Deventer namen dit besluit naar aanleiding van een pro test van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Ne derland. In de gemeenteraad had wet houder J. Krooshof al toegegeven, dat de datum vrij ongelukkig was gekozen. Hoeveel deze kosten zuilen bedra gen is nu nog met geen mogelijkheid te zeggen, deelde de heer G. J. Lu- gard op de vergadering van de Cul turele Raad mede als woordvoerder Met ingang van 1 juli a.s. worden De exploitatie van de postdienst van de delegatie, die in opdracht van veej pTT-tarieven-verhoogd. Ook het zal pndanks de verhogingen verlies- b. en. w. deze penibele kwestie in de abonnement op de draadomroep wordt gevend blijven. In 1964 wordt het o°p vaii de dag xn Arnsberg monde- duurder. verlies teruggebracht tot ƒ50 mil- ling heeft toegelicht. In ieder geval Duizenden tieners hebben in de veilinghal van Blokker genoten van de Engelse zanger Cliff Richard. Cliff had soms moeite zijn enthousiaste ge hoor te overstemmen. De belangrijkste verhogingen zijn: en ™^965.,?al er .nog een ver" het priefport wordt verhoogd van 12 lle» van 5°.""ljoen,1ZU?' J tot 15 cent, op de drukwerken moet van tarieven, al- Allereerst zjjn daar de kosten van straks 7 cent ^was 5 cent). op brief_ dus de PTT, is in overeenstemming fL6!Ue,'ien tellende, Nordwestdeut- kaarten 10 cent (8 cent) buit^nland. met de prijsgedragsregels van het sche Philharmonie uit Herford al- se brieven 40 cent (30 cent) ministerie van economische zaken, len beroepsmisicu met vier be- De telegramtarieven worden ver- Brieven tot en met 20 gram wor- kende solisten, die voor dit concert hoogd van 80 cent tot 1.25 voor den 15 cent, brieven van 20 tot en eerste tien worden; het abonnements- met 100 gram 30 cent (was 24), brie- geld voor de telefoon wordt met één ven van 100 tot en met 200 gram 45 gulden per maand verhoogd; lokale cent (was 35), brieven van 200 tot telefoongesprekken zullen geen vier, en met 500 gram 60 cent (was 50). moet vastgesteld worden, dat deze kosten niet gering zullen zijn. hebben laten lopen. Voorts was het vervoer reeds helemaal geregeld, waarbij als verdere moeilijkheid naar maar «nt «aan k0Ste" en h6t a?g'a B°chu™ abonnement op de draadomroep en Dordtmund afkomstig was. Voorts WQrdt verhoogdPvan 2.60 tot ƒ3- zijn een aantal leden van deze koren r maand Bij drukwerken worden de tarie- werkzaaT en h? Xhten va^l De verhoging van de PTT-tarie- ^IMgr'a^ll deze personenkost uiteraard veel ven ^noodzakelijk .^verband met -was 1Q) boyen 100 gram per 50 gram, blijft het 5 cent, monsters worden thans 10 cent tot en met 50 gram (was 5 cent). De brieven naar het buitenland: tot 20 gram 40 cent (was 30), en voor elke 20 gram meer 25 cent (was 20). De brieven naar de Beneluxlanden behouden het binnenlands tarief, en naar Duitsland zal er minder op moe ten, n.l. 20 cent (was 30 cent). moeite: en vooral ook geld. Uitdrukkelijk is in ieder geval ge- de verliessituatie, waarin PTT zich bevindt. Voor 1964 zullen de verho gingen 40 miljoen meer aan inkom- NO AiAfiirtMOO AR4 m,4 lAtmm tumtum* uttatmAtw.4 tt MUJAAAV steld, dat alle rekeningen die ver- r sten opbrengen, terwijl voor 1965 80 band houden met deze kwestie opge- milioen me|r geraamd wordt zonden kunnen worden naar het ge- milioen meer geraamd wordt, meentebestuur in Deventer en betaal baar worden gesteld. De ministerraad van de EEG heeft kinderspeeltuin in Roermond op de gisteren in Brussel het gemeenschap- glijbaan gewond door een circa 80 pelijke buitentarief voor de invoer centimeter lange houtsplinter, die zich vraagt voortaan honderd gulden aan van olieprodukten vastgesteld op in het glijvak bevond. entreegeld (was 75), en de abon- een niveau, dat lager is dan op het Het hout drong door zijn boven- nementskosten worden 5.75 (was ogenblik voor Nederland geldt. In- been, doorboorde zijn buik en kwam 4.75) voor de kleinere netten, 6.50 dien het EEG-douanerecht, dat op door zijn rug naar buiten. In allerijl (was 5.50) voor de middelgrote net- 1 november van kracht moet wor- is de jongen naar het ziekenhuis te ten, en 7.25 (was 6.25) voor de den, geheel zal worden toegepast, Roermond gebracht waar hij direct grote netten. dan zal in ons land de benzineprijs geopereerd werd. De toestand van de Lokale gesprekken gaan een cent Telefoon. Een nieuwe telefoonaansluiting kunnen dalen met 0.4 cent per liter jongen is redelijk, voor gewone en 0.3 cent voor super. om hoog. Nieuw is een tarief van een kwartje, dat extra betaald moet wor- den als een interlokaal gesprek via In Palermo op Sicilië is vrijdag een telefoniste wordt aangevraagd. Nederland heeft thans een invoer recht voor benzine van ongeveer 10 een proces tegen 23 mensen begon- procent. Voor de EEG wordt dat 6 nen, die zich als leden van de ge- procent. De zes EEG-landen zijn heime organisatie de Maffia schuldig One lAtirl VÏÏÏT Nï^lR AK echter niet verplicht het gemeen- zouden hebben gemaakt aan moord iuouai\ schappelijke buitentarief geheel toe en samenzwering, te passen, daar hun nationale doua- Vier Tsjechoslowaken drie nerechten nog maar voor 60 procent mannen en een vrouw die per aan het EEG-niveau zijn aangepast, vliegtuig op de terugreis waren van Voor andere olieprodukten dan Havanna naar Praag, hebben bij een benzine en petroleum zullen de dou- tussenlanding in Gander op New- anerechten hoger moeten worden. In foundland politiek asiel gevraagd, ons land geldt daarvoor een volledige De Franse rock- en twistzanger vrijstelling van invoerrechten, ter- Johnny Holliday is als dienstplichtige wijl voor de EEG een toltarief is in VOOR OUDE AUTO'S" In vier jaar werden 100.000 geïmporteerd __w_ In de afgelopen 4 jaar zijn 100.000 ge- onder de wapens gekomen. Hij dient bruikte auto's in ons land geïmporteerd, gesteld van 3.5 procent voor stook- bij een regiment mariniers, dat in de aldus het RAI-orgaan „De laatste tijd". Vorig jaar kwamen er zelfs 36.000 ge bruikte wagens ons land binnen. „Naar de kwaliteit van deze wagens is het niet moeilijk gissen, als men bedenkt, dat de gemiddelde waarde nog geen 640 gulden bedraagt. Er zullen dus heel wat kneuzen bij zijn", aldus het RAI- orgaan. Dat de omzetbelasting niet wordt be rekend over de verkoopwaarde (in Ne en gasolie en 7 procent voor smeer- Westduitse plaats Offenburg is ge- olie. Voor aardgas zal geen invoer- legerd. Normaal is de diensttijd an- recht worden geheven. derhalf jaar. Het Christelijk Lyceum in Leiden heeft namens bestuur, curato- derend)" "maar over "de Wimportwaarde ren, leraren, personeel en leerlingen een telegram gezonden aan noemt het blad uniek en zeer merk- president Soekarno, waarin op grond van de verbeterde betrekkin- waardig omdat door dit systeem de in- gen tussen Indonesië en Nederland een vurig beroep wordt gedaan voer van gekreukelde wagens wordt ge- om gratie te verlenen aan dr. Soemokil. Dr. Soemokil is oud-leer- stimuieerd. Deze import voor 90 pet ling van deze school. Een bijzondere militaire rechtbank in Dja- Ult Duitsl^nd heeft ongustige gevol- karta heeft de 58-jarige dr- Christiaan Robert Steven Soemokil, fn ™or ?e verkeersveiligheid, voor de vroeger leider van de republiek der Zuid-Molukken eind april ter al°dnuVheet ^Lgaan.Tt zënTrS dood veroordeeld wegens zijn verzet tegen de centrale regering. besluit met erop te wijzen, dat ons land Hl] werd vorig jaar december gevangen genomen tijdens een aan- bekend staat als „de vuilnisbak voor val van Indonesische troepen op zijn laatste bolwerk op Ceram. oude auto's".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9