Onhoudbare toestand van het verkeer in Bodegraven Waarom wordt omleidingsweg niet afgemaakt? Groot viadukt ligt al enkele jaren klaar Flinke nederlaag van Leidse Damver. LAZARUSHUYS WAARIN MIN EN ZOTTERNIJ IDENTIEK ZIJN ZATERDAG 9 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Zoals reeds eerder door ons meegedeeld, heeft de heer E. J. M. Kolfschoten, burgemeester van Alkema de en lid van de Tweede Kamer, aan de minister van verkeer en waterstaat een aantal vragen gesteld met betrekking tot de voltooiing van de omleidingsweg bij Bodegraven. De heer Kolfschoten vroeg of het waar is, dat de afwerking van de omleidingsweg (een nieuw gedeelte van rijksweg 11 Leiden-Alphen a. d. Rijn-Utrecht) „andermaal is uitgesteld" en of het de minister be kend is, dat „de bebouwde kom van Bodegraven voor het doorgaande-en lokale vervoer steeds langdurige stagnatie en zodanige gevaren oplevert, dat van nor maal verkeer nauwelijks meer kan worden gespro ken". Voorts heeft de heer Kolfschoten gevraagd of de minister bereid is „te bevorderen, dat de afwer king als hoogste urgentie zal worden aangemerkt" en of hij kan meedelen „wanneerde openstelling van dit twee en halve kilometer lange weggedeelte kan worden verwacht". Op uitnodiging van het gemeente bestuur van Bodegraven hebben wij ons met eigen ogen kunnen overtui gen van de werkelijk onhoudbare toestand, die het verkeer door de voornaamste straat van Bodegraven schept. De oude weg (Rijksweg 11) loopt n.l. midden door het dorp op de oude historische „breedte". Het verkeer en in verband met de rondom gevestigde industrie met ver voer van zware produkten als beton, en baksteen komt van het toch al niet overmatig brede gedeelte van de rijksweg en moet zich dan plotse ling de flessenhals aan het begin van de dorpsbebouwing inwringen. Na tuurlijk heeft de Dorpsstraat vele zijstraten, die ook hun tol aan het verkeer leveren en in het dorp de toestand nog verergeren. Weliswaar heeft men door verkeerslichten de toestand wat in de hand gekregen, maar dat betekent weer opstoppin- L Dit is het dagelijkse beeld op de hoofdstraat van Bodegraven op het kruispunt van het noord-zuid en oost-west verkeer. Deze smalle straat vormt een onderdeel van rijksweg 11 Leiden-Utrecht. En de omleidingsweg, die deze Dorpsstraat moet ontlasten, wordt maar niet af gemaakt. gen en wagenfiles, die soms meer dan een kwartier gaans lang zijn. Dat daar ongevallen uit voortvloeien valt te begrijpen, al mag het een wonder heten dat in het dorp zelf vrij ern stige ongelukken nog niet veel zijn voorgekomen. Die komen meer op de „grote" rijksweg voor. Maar ook die hebben gevolgen voor het ver keer in het dorp, omdat de rijkspoli tie dan aandacht moet besteden aan die gesignaleerde ongelukken en het dorp zelf dan zonder voldoende po litietoezicht en -hulp achterblijft. Toen wij woensdag een rondrit door het dorp maakten, konden wij ove rigens weer een gekraakte auto zien staan. KRUISPUNT Daar komt nog bij, dat Bodegraven een kruispunt vormt van noord-zuid en west-oost verkeer en ook dat be moeilijkt de situatie nog in ernstiger mate. Een oplossing is niet slechts van lokaal belang, dat belang reikt veel verder en met name vanwege het toerisme. De Hollandse zeekant ligt per auto op slechts goed twee uur afstand van het Roergebied. De stroom toeristenauto's was b.v. het afgelopen weekeinde één onafgebro ken file van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en dat klemt te meer, daar het vervoer van de industrie over het algemeen zeer zwaar, doch juist door de zwaarte van de ver voerde produkten (stenen, betonnen heipalen, enz.) ook vrij langzaam vervoer is. De gevolgen van het constant drukke en zware verkeer zijn dan ook duidelijk waar te nemen. Scheu ren in de langs de weg liggende hui zen, weggezakte en kapotgereden trottoirs, omdat grote en zware wa gens bij het passeren van elkander noodgedwongen de trottoirs moeten oprijden, hetgeen dan weer gevaar oplevert voor de voetgangers. KERKGANGERS EN KINDEREN Daar komt nog bij, dat aan het be gin van het dorp de Zwammer- damse zijde de katholieke kerk staat met daarbij verschillende scho len en een internaat. Dat men een kwartier moet wachten om daar over te steken behoort zeker niet tot de zeldzaamheden en als men dan na gaat dat de jeugd schoolgaand of niet het wachten spoedig moe is en dan gauw-gauw wil oversteken, dan weet men wel welke gevaren daar dreigen. Nemen we dan ook nog in aanmer king de situatie bij een bocht in de weg in voormalig Zwammerdam, waar twee chauffeurscafé's zonder parkeermogelykheid juist tegenover elkander zijn gelegen, waardoor die bocht door vele geparkeerde vracht auto's bijna niet te overzien is, dan begrijpt men ook de moeilijkheden op die plaats. WAAR ZIT DE „VERTRAGER"? Het is het Bodegraafse gemeente bestuur een raadsel, welke instantie voor de vertraging van het werk verantwoordelijk is. Het viadukt over de spoorlijn LeidenUtrecht (als enige in het land met verwarm- baar wegdek, zodat ijzelvorming en gladheid door sneeuw wordt uitge sloten), ligt al sinds 1962 gereed, het weglichaam ligt er ook al een heel lange tijd, maar het is (en wordt?) nog steeds niet voorzien van een harde rij laag, hetzij klinkers of be ton. Technische moeilijkheden, die de verharding zouden kunnen op houden, zijn er niet, zo heeft men ons verzekerd. Voor verdere inklink van het zandlichaam behoeft niet meer te worden gevreesd. Men weet niet waar de oorzaak of het doel van de vertraging in de totale afwerking van deze 21/: km. lange omïeidings- ge, die we tot nu toe circa vijf mil joen heeft gekost, is te zoeken. Men schat, dat de kosten voor de verharding nog ruim een miljoen zullen bedragen. Ligt de oorzaak dan bij het departement van financiën? Overigens zal men voor die verhar ding wel ongeveer anderhalf jaar nodig hebben. Spoedig is men dus van nu af aan al niet van de narig heid af. Zou men binnenkort kunnen beginnen, dan wordt het toch einde 1965 eer van de weg geheel gebruik zal kunnen worden gemaakt. NIEUW GEVARENPUNT Men wees ons er overigens op en wij hebben de situatie daar ook zelf kunnen opmerken dat ook de nieuwe omleidingsweg niet zonder gevaar zal zijn. Ze kruist n.l. de zeer drukke weg naar Gouda gelijkvloers. Suggesties voor een viadukt of des noods een tunnel ter plaatse heeft waterstaat altijd van de hand gewe zen. Wèl zal daar dan een verkeers lichteninstallatie worden aange bracht. Maar de praktijk heeft al verschillende malen bewezen, dat zo'n installatie niet altijd een waar borg is tegen ongelukken. Al met al zit men in Bodegraven met veel narigheid en spoedig uit zicht op verbetering is er niet. Ten zij men de zaak snel kan aanpakken. En dan duurt het toch nog anderhalf jaar! Ben sterk combinatie-team van de Leidsche Damvereniging heeft naast het toch reeds overladen kampioens- programma kans gezien om in Utrecht een jubileum wedstrijd te spelen tegen het gecombineerde ODI-Excelsior, die enige tijd geleden een fusie zijn aangegaan. Of de Leidenaars het nu allemaal te licht hadden opgevat, of dat zij het niet zo serieus namen en wat combinaties wilden uitproberen is een open vraag, maar een feit is, dat de LDV een fikse nederlaag te slikken kreeg. Met 20-10 bleven de Utrechtse, dammers baas in eigen huis. Van de vijftien Leidenaars konden er slechts drie hun partijen in winst omzetten. De jeugdige Ton van Ho ve - door zijn overschrijving mag hij nog niet in de competitie meedoen - stelde zijn kandidatuur voor een plaats in het eerste door aan het ze vende bord een klein voordeel doel treffend af te sluiten en zijn tegen speler Spelbos voor een voldongen feit te plaatsen. Ook Teleng en Mandi wonnen hun partijen, maar daar bleef het verder bij. De gedetailleerde uitslag luidt: H. van Rooijen (ODI-Excelsior)-E. P. Bronstring (LDV) 2-0; A. v. d. Stoep- W. Heemskerk 2-0; J. Selhorst-Th. Uittenbogaard 2-0; W. Verbon-J. J. Mertems 2-0; J. Drees-P. v. d. Stel 2-0; W. van Schaik-A. Kammeraat 1-1; J. Spelbos-A. van Hove 0-2; G. Bak ker-A. Sladek 2-0; J. Abeleven-J. Brinks 2-0; A. Wilschut-I. Teleng 0-2; I. Sluijmers-Alb. Huisman 1-1; M. van Bomert-W. Kleyn sr. 2-0; J. v. d. Berg-I. Mandi 0-2; A. Vrees wij k-J. M. E. Masurel 1-1; J. Kocken- C. B. Janssens 1-1. Totaal: ODI-Ex- ceisior-LDV 20-10. DE BOLLEN BLOEIEN NU OP HUN MOOIST Het hoogtepunt in de bloei van de bollenvelden is nu aangebroken. Gro te velden met felgekleurde tulpen vormen een prachtig kleurenpalet dat zeer veel bezoekers trekt. Vooral wanneer men gebruik maakt van de vele goede binnenwegen heeft men een uniek uitzicht op de bloeiende velden. Op de Keukenhof vindt men nog narcissen in bloei, naast gedurende pastelkleurige hyacinten en duizen den tulpen. Ook in de z.g. „koude kas" bloeien nu honderden tulpenva riëteiten, die daar een uitzonderlijke grootte bereiken. VOORSCHOTEN Toonschaal '64 De tentoonstel ling Toonschaal '64, die als onder werp heeft de keramiek en tapijten, zal op maandag 11 mei a.s. om 20.00 uur doorburgemeester L. de Kool in het Cultureel Centrum worden geopend. Dol toneel bij dies „St. Augustinus" WILLEM GODSCHALK van Focquen- broch moet wel een bijzonder in de liefde teleurgesteld man zijn ge weest. Zijn tijdgenoten waren er trou wens ook niet naar om het uitbeelden van zijn eigen ontgoochelingen naar waarde te schatten. Van Focquenbroch (16401675), die de Nederlandse ko medie „De Min in het Lazarushuys" schreef, neemt evenmin als Breeroo een blad voor de mond, maar daarenboven is hij voor zijn mede-Gouden-Eeuwers onverteerbaar door zijn pessimistisch levensvisie en in zijn sarcasme en don kere kijk op de dingen doet hij typisch modern aan. Geen wonder, dat de bezoekers van de Leidse schouwburg, waar gisteravond Van Focquenbrochs spel met min en zotternij werd opgevoerd door de to neelgroep van het Syndicat d'Initiatieve Artistique bij gelegenheid van de 71e dies natalis van de R.K. Studentenver eniging „Sanctus Augustinus", veel en thousiasme en waardering konden op brengen. Er werd bovendien uitstekend gespeeld. Het stuk, dat weinig diepgang vertoont stelt evenwel door zijn taal en de boertige geest dat het ademt bij zondere eisen aan de verolkers. Het SIA heeft al eerder bewezen niet in het minst door Le dame de chez Maxim spel van zeer goede kwaliteit te kunnen leveren; ook onder eigen regie, zoals dit gisteren het geval was onder Agatha Croiset-Witteman, Nob Smeele en Jan van Geldrop. Het valt vooral te prijzen, dat bij de vele dwaze verwikkelingen een al te grote hang naar het dolkluch- tige en wanorde op het toneel werd vermeden. H. De flessenhals bij de katholieke kerk van Bodegraven, waar het zeer drukke verkeer zich van de twee- baansweg de Dorpsstraat moet in wringen. LEIDERDORP Geboren: Christiaan z.v. P. Verra en E. v. Weelden; Maria d.v. L. J. Rasser en M. Verhoeks; Niels Gordon z.v. J. P. Heck en J. S. Blankenstein. Getrouwd: Willem Schotel 32 j., elektronikus, en Anna Elisabeth* Ma rie Wille 28 j., secretaresse; Michel Vleeschhouwer 56 j., ladingcontro leur, te Amsterdam, en Corstina Fre- derika Lange 50 j., correspondent Franse taal; Adriaan Hendrikus van Mourik 23 j., verwarmingsmonteur, en Johanna Teuntje Rooda 20 j., kan toorbediende. De Kleine Does In de komen de zomercompetitie zal DKD met 5 zeventallen aan deze competitie deel nemen, t.w. 2 heren-zeventallen, 1 dames-zevental en 1 jongens- en 1 meisjes-zevental. Het eerste heren zevental komt uit in de 4e klasse te gen DES I (Den Haag), LAK I en RZPC I (beiden Rotterdam), en SHELL(R) I (Vlaardingen). JJET GEKKENHUIS Lazarus laat Van A A Focquenbroch niet alleen bevolkt zijn door zijn gekken, maar ook door normale lieden, die er toevallig, of uit noodzaak zoals de jonge edelman Ferdinand, die meent een zeker Reinoud vermoord te hebben en nu in het zot huis wil onderuiken een onderdak hebben gevonden. Maar in dit huis, waar zotten minnen en de Min zelf een zot is, lopen dwaas en gezond door el kaar. Ferdinand brengt het hoofd van enkele maagden op hol en doet het „vuur" hoog op branden. De maagden zijn over het algemeen vrij normaal qua geestesgaven, maar om hun amoureuze doeleinden te be reiken geven zij er de voorkeur aan voor gek te spelen, evenals Ferdinand trouwens, die een ontdekking van zijn ware identiteit vreest. Van het begin tot het einde is het een kwestie van zotten, min en zin en beminnen. Wij kunnen ons geen andere situatie voorstellen, waar ruwer en meer ongezouten liefdesparen uiteinde lijk positieve resultaten boeken. Waar vindt men groter dolligheid en zotternij dan in dit huis? Van Focquenbroch is weliswaar niet afkerig van een forse breedsprakerigheid en hij is ook niet bang twintig keer of veel meer op het zelfde terug te komen, maar ook met enige beperking had hij kunnen over tuigen van zijn ongeloof in de zotte min. VEEL TE GENIETEN gaf vooral het spel van Cees Arkesteyn als Fer dinand, Gé Wartna als de knecht Leo nard, Clemens Hoogervorst als de re gent Jorisvaer en Ton Goddijn als een zotte dokter. Ook de dames gaven goed tegenspel te zien. De verzameling zotten gaf een opvoering op zich; dankbaar werd hier van de gelegenheid gebruik gemaakt, eens helemaal gek te doen. Onder deze omstandigheid speelde de tekst geen enkele rol. Het decor was ietwat wankel maar zeer fraai. Na af loop was er veel applaus voor SIA. De plaats waar de nieuwe schouw burg te zijner tijd moet verrijzen. Wanneer? Het antwoord ligt in de nevelen van de toekomst versluierd. 1968 werd genoemd als de gemeen telijke streefdatum. De tijd moet het leren

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3