„Kwestie-Irene" veroorzaakt nog moeilijkheden tussen KVP en PvdA IËÉL Rede van Fons Hermans bij 71ste lustrum „Augustinus" tas op stroomdraad In drie jaar tijd 200.000 van anderen verbrast Echtpaar Rietveld-Kooij 50 jaar getrouwd Waarom ik? ZATERDAG 9 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 KVP-verklaring op 13 mei - t De KVP heeft zich bereid verklaard in de uitzending van de aktualiteiten rubriek van de VARA „Achter het nieuws" op 13 mei a.s. een toelichting te geven op de documentatie, die het partijbestuur van de KVP heeft toe gezonden aan het partijkader over de houding van de KVP-politici tijdens de gebeurtenissen rond het huwelijk van prinses Irene. Zoals bekend heeft de VARA enkele weken geleden tijdens dezelfde aktualiteitenrubriek én in een aan de KVP gerichte brief bezwaar' gemaakt tegen opmerkingen in deze dokumentatie over de „voorlichting van socialistische zijde". De gevraagde toelichting zal worden gegeven door de secretaris van de KVP, dr. L. A. H. Albering. BEZWAREN De KVP heeft in de door de heer Wouter Perquin, directeur van het partijbureau van de KVP, gestelde brief aan de redacteur van „Achter het nieuws", de heer H. Wigbold, wel enige bezwaren opgesomd, waar van de voornaamste zijn: de KVP acht het op zichzelf minder gewenst om nu nog weer eens, veertien dagen na het huwe lijk van prinses Irene, een diskussie te houden over bepaalde aspekten van de gebeurtenissen daaromheen en daardoor weer allerlei zaken op te rakelen, die nu toch eindelijk tot rust zouden moeten komen. de KVP heeft ook bezwaar te gen het in televisiekringen snel toe nemende gebruik om mensen maar op te commanderen zich te komen verdedigen, waarbij de ervaring heeft geleerd, dat men, wanneer men aan een dergelijke „uitnodiging" geen gehoor geeft op welke goede gronden dan ook in de hoek wordt geplaatst van die mensen, die zich niet durven verantwoorden voor hft- geen zij zeggen en waarbij minstens de suggestie wordt gewekt, dat men dus aan him beweringen terecht kan twijfelen. Toch heeft de KVP besloten te komen, „aangezien wij u niet de kans willen geven de schijn te wekken, dat wij het door ons gestelde niet zouden kunnen of willen verant woorden". NOG EEN CONTROVERSE Het huwelijk van prinses Irene is ook nog op een ander terrein de oorzaak van een controverse tussen de KVP en de Partij van de Arbeid. Zoals bekend heeft de voorzitter van de KVP, mr. P. J. M. Aalberse, Studenten eisen einde discriminatie door ministerie Het nationaal congres van de Ne derlandse Studenten Raad heeft una niem geëist dat de regering de dis criminatie van de verenigingseetta fels t.o.v. de algemene mensae zal beëindigen. Een resolutie van dergelijke stek king is gisteren op het congres van de N.S.R., dat in Den Haag wordt ge houden, aangenomen. In deze resolutie wordt o.m. ge steld, dat het ministerie van O. K. en W. in zijn contacten met studen tenvertegenwoordigers blijk heeft gegeven niet op zakelijke basis over deze kwesties te willen onderhande len. Opgemerkt wordt ook, dat de ar gumenten waarmee het departement zijn beleid heeft verdedigd, niet ge fundeerd zijn op een feitelijk inzicht in de situatie van de studentenvoe ding. PRINS ZENDT NSR TELEGRAM Ter gelegenheid van de opening van het nationaal congres van de Ne derlandse Studenten Raad, waarop de Nederlandse student zijn sociale positie bespreekt heeft prins Bern- hard zich telegrafisch tot de con gressisten gewend. „Weest ervan overtuigd dat het nationaal congres mijn warme be langstelling heeft. Ik hoop dat de re sultaten een constructieve bijdrage zullen leveren aan de bewustwording van de student als partner in het maatschappelijk bestel. „Mijn beste wensen vergezellen u", aldus de tekst van dit telegram van Prins Bernhard. in de Volkskrant van 20 april een uiteenzetting gegeven over de be treffende documentatie, waar ook de „Brandpunt-kwestie" om draait, op verzoek van de heer J. G. Suur- hoff, de voorzitter van de PvdA. De heer Aalberse heeft zich zowel in de uiteenzetting van de Volks krant van 20 april als in zijn van daag verschenen meer uitgebreide verklaring gericht tegen „tendenties van anti-papisme en politiek oppor tunisme". Hij verwijt verder de PvdA, dat haar politici al te zeer de rol van de grote voorvechters voor godsdienstvrijheid hebben gespeeld, maar door de tendentieuze voorlich ting vooral door de televisie tot op het belachelijke af ons volk hebben gewaarschuwd voor de gevaren, die ons van de kant van Spanje en het Carlisme bedreigden. De PvdA heeft de menselijke aspecten in deze zaak geheel en al uit het oog verloren. TENDENTIEUS De „tendentieuze voorlichting van socialistische zijde" wordt door de heer Aalberse in vier punten nader uitgewerkt: de VARA heeft iedere gelegen heid tot muziekprogramma's toe aangegrepen om op haar eigen wijze de toestanden in Spanje te hekelen onder „op haar eigen wijze" wordt verstaan een eenzijdige en in die eenzijdigheid sterk over drijvende voorlichting, waarbij ge dacht wordt aan opmerkingen voor de VARA-televisie, dat de prins van Bourbon-Parma hier onderhand maar eens beschouwd moet worden als een ongewenst vreemdeling e.a. het feit, dat de VARA niet heeft willen medewerken aan een recht streekse uitzending van het huwe lijk te Rome, waarvoor men geen excuus kan aanvoeren. Immers, men is het erover eens, dat een TV-om- roep of zijn taak als één van de be langrijkste voorlichtingsorganen niet verstaat, wanneer zij een gebeurte nis niet uitzendt, die als zodanig we reldnieuws is of dat andere en in dit geval politieke overwegingen daartoe aanleiding moeten zijn, het geen dan ten aanzien van een NTS, welke niet eenzijdig politiek gericht mag zijn, niet aanvaardbaar kan worden geacht. Tien jaar na 't bisschoppelijk mandement Tien jaar na het verschijnen van wel begrijpen, dat vele andersden- het bisschoppelijk mandement, op 1 kenden destijds wantrouwend zijn mei 1964, is er een grote wijziging gaan staan tegenover het katholi- gekomen in de denkwereld van de cisme. Nederlandse katholieken. Onder het Na de lezing vond er op 't „Eigen pontificaat van paus Johannes XXIH Huis" een informeel feest plaats. Het trad een stroomversnelling in, in het verenigingscabaret trad op met een kerkelijk leven en de theologie. Nu geheel nieuw programma, waarmee vegeteren we niet meer voort in de men waarschijnlijk binnenkort op zekerheid van een star geloof. Maar tournee zal gaan. de verhouding tussen de Nederland- se katholieken en hun andersden- in kende landgenoten kreeg door het Ynf*tn2) I lf*I* WIPfTI mandement een deuk, waarvan nu Ul/IIICIlll/I M nog de gevolgen te merken zijn. «11 Het bovenstaande werd betoogd door de heer Fons Hermans, voor- malig hoofdredacteur van het blad Treinen moesten Stoppen „De Nieuwe Eeuw thans medewer- ker van het weekblad „Vrij Neder- Qp middag van Hemelvaarte- land". Hij sprak ter gelegenheid van de 71e dies natalis van „Sanctus daS 2|Jn een Paar voetballers van Augustinus", waarvan wij in onze de Amsterdamse voetbalvereniging vorige editie reeds melding hebben ZSG0 00rzaak ^worden van een gemaakt. De heer Hermans behoort sinds het einde van de oorlog tot 'n treinvertraging. Enige voetballers groep van progressieve katholieken, hielden zich op het station in Weesp die van mening zijn dat eenheid van onl.di_ __t wernen van tassen van geloof niet direct eenheid in maat- onlet»e met werpen van tassen van schappelijke opvattingen behoeft te het ene perron naar het andere, betekenen. waarbij zij ook trachtten tassen over Hij gaf een schets van de emanci- patie van de katholieken na 1795, de elektrische rijdraad te gooien. Om toen grondwettelijk vrijheid van acht minuten voor vijf bleef een der godsdienst werd afgekondigd. Maar tassen aan de rydraad hangen. Vier de onderdrukking van de voorgaan- de eeuwen beïnvloedde de katholie- minuten voor vijf moest de sneltrein ke mentaliteit. Het katholicisme was richting Amsterdam passeren, hermetisch gesloten. In de tweede helft van de negentiende eeuw ont- Om elk gevaar uit te sluiten heeft stonden allerwege katholieke orga- men op het station Weesp de snel- nisaties, waarin de geestelijkheid een trein voor de spoorburg bij het sta- beslissende rol speelde. Na de twee- tion opgehouden, alsmede de daarop de wereldoorlog ging de R.K. Staats- volgende stoptrein, die om dertien partij goeddeels op in de KVP. En- minuten over vijf uit Bussum ko- kelen echter ijverden voor het los- mende van Weesp moest vertrekken, maken van de politieke keuze en de De draad moest stroomloos ge- godsdienst. Toen in mei 1954 't man- maakt worden, wat in Amsterdam dement verscheen, betekende dat moest gebeuren. Daarna heeft men voor de progressieve katholieken 'n met een lange stok de tas kunnen teleurstelling, voor de niet-katholie- verwijderen. Dit alles kostte zoveel ken een ontstellende schok. Hoezeer tijd dat de sneltrein uit Enschede 33 ook de bisschoppen van toen bezield minuten vertraging had en de stop waren door een werkelijk pastorele trein uit Bussum richting Amster- bezorgdheid, thans is de vrijheid in dam twintig minuten, de Kerk zozeer toegenomen dat het Tegen de voetballer die de tas over mandement van 1954 in 1964 als gro- de draad wierp werd proces-verbaal tendeels achterhaald niag worden opgemaakt. De man was herhaalde- beschouwd. We kunnen nu echter lijk gewaarschuwd. heeft zijn bruid „veroverd" in Rijn- saterwoude. De bruidegom was in die dagen een z.g, deeltuinder, dat wil zeg gen iemand, die de halve week in een eigen bedrijfje werkte en de andere helft van de week bij een baas. In die dagen kreeg de heer Rietveld voor een zak peulen of doppers de prijs van 10 cent en soms nog minder. Bijzonder slecht te spreken is de heer Rietveld nog steeds over de vergoeding, die werd toegekend aan zijn vrouw, toen hijzelf vanwege de mobilisatie in 1914 onder de wapenen werd geroepen. Dat was namelijk een bedrag van 60 cent per dag, waar toen zijn vrouw en eei. kind van moesten leven. In 1930 is het echtpaar naar Alphen gekomen, eerst in de omgeving van De Halve Raak en later Herenweg om vervolgens in de Raadhuisstraat zo'n dertig jaar geleden een grooenten- en fruitbedrijf te openen, waarin hij steeds een goede boterham heeft verdiend. Thans is het de zoon en naamgenoot, die dit bedrijf heeft overgenomen. Er werden zeven kinderen geboren waarvan er nog vijf in leven zijn. Er zijn 28 kleinkinderen en twee achterkleinderen. Het familiefeest zal morgen in ge bouw „Concordia" plaats vinden waar tevens van 4 uur tot 5.30 uur gelegen heid zal bestaan voor feliciteren. De gezondheid van de bruidegom laat de laatste tijd nog wat te wensen over, enkele operaties hebben hem wel wat verzwakt, vandaar dat hij met grote dankbaarheid getuigt van de steun van zijp vrouw, die hem zo prachtig terzijde staat De 43-jarige vertegenwoordiger A. A. K. uit Den Haag wordt ervan ver dacht de laatste drie jaar dertien mensen in Zuid-Holland te hebben benadeeld. Hij leende van hen 350.000, waarvan hij twee ton uit gaf aan goede sier. De man zou hebben voorgegeven, dat hij op voordelige wijze meubel transacties tot stand kon brengen. Hij had daarvoor grote bedragen no dig. In totaal leende hij 350.000. Hij ging akkoord met de bedongen fikse rente of aandeel in de winst. Aan vankelijk voldeed hij aan zijn beta lingsverplichtingen, maar later zou hij het ene gat met het andere heb ben gestopt. Daartoe zou hij zijn gekomen door de grote uitgaven die hij aan het Haagse uitgaansleven besteedde. Bij de Haagse politie, die K. reeds kende als een kleine oplichter, zijn twee aangiften binnengekomen, van een oud-notaris en een ambtenaar uit Den Haag, die resp. voor 100.000 en voor 60.000 werden benadeeld. de grond in Nederland hem te heet onder de voeten was geworden, en hij naar Oost-Duitsland wilde vluch ten. In Hannover bedacht hij zich en liet zijn vluchtplan varen. In Den Haag wachtte de politie hem op. Kraak in Den Haag: BUIT NIET 40, MAAR 57 MILLE Niet f 40.000 maar f 57.000 blijkt het afgelopen weekeinde te zijn ont vreemd uit de opengebrande brand kast in de supermarkt van Albert Heijn aan de Stede in Den Haag. Dit is door de Haagse politie meegedeeld. Inmiddels is ook vast komen te staan, dat behalve het geld nog che queboekjes uit de supermarkt zijn verdwenen. Hoeveel boekjes en wel ke waarde ze vertegenwoordigen, kon een woordvoerder van het be drijf niet meedelen. Woensdag is in enkele dagbladen een advertentie verschenen waarin een Amsterdamse expertissebureau een beloning uitlooft - een bedrag wordt niet genoemd - voor aanwijzin gen, die kunnen leiden tot de opspo- riring van het gestolen bedrag. De Franse filmspeler Alain De- Ion heeft woensdag een ongeluk ge had bij opnamen van de film „l'In- soumis". Volgens het draaiboek van de door Alain Cavelier geregisseerde film moest Delon een gewonde te hulp snellen op een rotshelling in het gebied van Marseille-Veyre. Hij gleed echter uit en sloeg enkele ma len over de kop tot hij tegen een rots terecht kwam. Hierbij brak hij een been. ALPHEN AAN DEN RIJN T^den6 een gevecht in de arena van Valencia nam een getergde stier de banderillero Juan Gomez Perales op de hoorns. He man werd ernstig gewond. Morgen zal het een halve eeuw ge leden zijn, dat in Ter Aar de heer M. W. Rietveld (74) en mej. F. W. Kooij (72) in het huwelijk traden. De heer Riet veld, die een geboren Ter Aarder is, 'Ik stook kolen, omdat iedereen bij ons thuis van gezelligheid hoüdt.En niets is zo gezellig als een stuk brandend kolenvuur in je kamer. "Wij kunnen het weten, want wij hebben cen trale verwarming in onze villa. Tenslotte: gemak dient de mens, nietwaar?' Aldus me vrouw H. J. van Meerten-de Zwart, Wagner- laan 2 in Hilversum. Merkwaardig - om een kolenhaard te nemen als je al C.V. hebt? Luister verder: 'Kijk, zo'n knop in je kamer, waarmee je automatisch de temperatuur in je hele huis regelt, is bijzonder praktisch. Maar een knop lééft niet. Roept niks op. En daarom hebben we een kolenhaard neer gezet. In de woonkamer. Omdat dat de kamer is waarin je leeft. En omdat kolen datgene doen wat warmwater-buizen niet kunnen. Lééfwarmte! Warmte waar je wat aan beleeft. Begrijpt u?' Zo ÏS het! GEZELLIGE MENSEN STOKEN Maandag j.l. werd K. in zijn wo ning aangehouden. Hij was juist te rug uit Hannover. Daar was hij te recht gekomen, toen hij meende, dat

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11