geschenk van deze iveek van tlëfotografie DODELIJK ONGELUK GOOWEG berecht voor het Leids Kantongerecht WAS VERDACHTE ONDER INVLOED Haagse politierechter Zeeman gedood door stapel betonnen platen foto-mini-tips en film-mini-tips KIND DOOR AUTO DOODGEREDEN Jongetje bij brand in Urk omgekomen Jonggehuwden blijven n paar dagen op Canarische eilanden „De Nederlandse rechtsstaat in verval" DINSDAG 5 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT Na hun bezoek van het weekeinde aan Spanje hebben prinses Irene en prins Charles maandag hun huwelijksreis voortgezet. Van het vliegveld Barajas bij Madrid vertrokken de jonggehuwden maandag naar Santa Cruz op het eiland Tenerife (foto). HIJ WIL WIJZIGING BRENGEN IN LANDBOUWSCHAP De landbouwer G. W. Voortman uit Eefde, voorzitter van het ruim een jaar geleden opgerichte „Comité handhaving vrijheid en recht", dat tot doel heeft, „door voorlichting wij- ziging te brengen in het landbouw schap", heeft een brochure geschre ven, getiteld „De Nederlandse rechts staat in verval". Volgens hem heb ben bepaalde groeperingen getracht, „de terreur en de dwang, welke on der het Hitler-regime zegevierden, te doen voortbestaan". Die dwang- zucht bestaat naar zijn mening ook bij het landbouwschap. Provinciale gezondheidsdiensten voor vee zijn volgens hem door de „dwangbacterie" geïnfecteerd. Hij uit in zijn brochure beschuldigingen te gen de directeur van de provinciale gezondheidsdienst voor Gelderland, dr. W. B. van den Burg, die volgens hem op roekeloze wijze met de vee stapels zou zijn omgegaan, en tegen de voorzitter van deze gezongdheids- dienst, de veehouder T. Boschloo uit Almen, die onjuiste voorlichting zou hebben gegeven. In de brochure wordt ook gewag gemaakt van de oprichting van een werkgroep, bestaande uit leden van de boeren- en tuindersorganisateis, die in een schrijven aan de minister president en de ministers van justi tie, van sociale zaken en volksge zondheid en van landbouw en visse rij hun verontrusting over de ontwik keling van het landbouwschap heb ben geuit. Ondertekenaren van de brief zijn de landbouwers J. C. Koot reed, vestigde u de indruk „onder in vloed" te zijn en deze getuige merkte na het ongeval ook op, dat u naar al cohol riekte", las de kantonrechter ver der nog in het proces-verbaal. „Van een biertje word ik niet dronken en zeker niet als ik daarna flink wat heb ge geten", wees verdachte de verklaring van de hof-chauffeur van de hand. Toen een 30-jarige schuurknecht uit Hillegom in de late avond van de 21ste juni 1963 met zijn auto op het voor rangskruispunt Langelaan-Gooweg on der Noordwijk geen voorrang verleende aan een bovendien nog van rechts komende 10-tons truck met oplegger had dit een fataal gevolg. Tengevolge van de enorme klap der botsing vloog de naast hem zittende vriend van, ver dachte namelijk uit de auto en kwam onder een der achterwielen van de truck. Hij werd op slag gedood. Ver dachte zelf kwam er vrij goed vanaf. Zijn auto werd totaal vernield en moest naar de sloper worden gesleept. Ter zitting oogstte verdachte bij de kantonrechter, mr. W. de Koning, noch bij de officier, mr. N. J. Oud, enige waardering voor de wijze waarop htf dwars tegen de feiten en de getuigen verklaringen in volhield geen schuld aan de overtreding te hebben. „Het bord, dat de nadering van een voorrangskruispunt aangeeft was moei lijk te zien. Toen ik het zag remde ik krachtig af maar toen was het al te laat", probeerde verdachte een foutieve plaatsing van genoemd bord te slijten. „De truck reed met groot licht op en dat had u in ieder geval moeten zien" repliceerde de kantonrechter. De chauf feur van de truck heeft bovendien nog aanhoudend hoornsignalen gegeven". „U had nogal wat alcohol gebruikt voor u op huis aanging", informeerde de kan tonrechter hierna nog. „Slechts één biertje" verzekerde ver dachte. „U bent blijkens informaties an ders die avond van het ene café naar het andere gereden". Daar heb ik alleen maar wat gegeten", antwoordde ver dachte laconiek en gaf ongevraagd een opsomming van het juiste aantal cro- quetjes, belegde broodjes e.d., dat hij na dat ene glaasje bier had geconsu meerd. „Volgens objectieve getuigen toevallig de chauffeur van H. M. de Koningin die geruime tijd achter u zicht ter plaatse bijna 200 m. bedraagt en verdachte dus ongeacht welk ver keersbord ook wel' degelijk de truck heeft kunnen zien naderen. Gezien het gevolg achtte hij verdach- tes grove onoplettendheid dermate af keurenswaardig, dat hij naast een geld boete van ƒ150.— ook intrekking rij bewijs voor één jaar eiste. De rechter vonniste conform. Dubbele Nelson en „Kopstoot1" Een monteur uit Bodegraven had aan gekondigd om een of andere reden een kantoorbediende in de „dubbele Nel son" te nemen. Het liep heel anders uit, want de monteur stak de kantoorbediende met de vingers in diens ogen en op zijn beurt gaf de kantoorbediende de monteur o.m. een „kopstoot". De monteur stond wegens mishande ling terecht voor de Haagse politierech ter, want hij zou zijn begonnen, hoewel hij- dat beslist ontkende. Volgens verdachte kwamen enkele jongelui, die bij een cafetaria stonden, dreigend op hem af. Daarom had hij de woorden „judo" en „ketch-ketch" ge bezigd, teneinde vrees in te boezemen. Maar echt vechten had hij niet gedaan. De boekhouder en later ook diens vriend als getuigen, deden een geheel ander verhaal. Men had de indruk ge kregen dat verdachte niet zo serieus moest worden genomen. Het pakte evenwel anders uit, want plotseling stak de monteur zijn vingers in de ogen van de boekhouder. „Het deed knap pijn", zo verklaarde hij, hetgeen echter niet wegnam, dat hij de monteur een paar stompen en de vermaarde „kopstoot" toediende. „Daar was u dus nog wel toe in staat", constateerde de politierechter. „Ik was door het dolle heen", beken de de boekhouder. De Officier vond het toch 'n vreemde manier van verdachte en eiste 100. boete of 20 dagen hechtenis, omdat hij het tjen'laste gelegde bewezen achtte, waar verdachte het overigens niet mee eens was. De rechter veroordeelde conform de DE DANS ONTSPRONGEN „U bent dit keer de dans ontspron gen, maar het betekent niet, dat het allemaal in orde was", waarschuwde de Haagse politierechter een 40-jarige los arbeider uit Bodegraven. Hij had een transistor-radio gekocht op afbetaling en die weer verkocht, voordat de betaling was geschied. „De winkelier vond het goed als ik de termijnen maar bleef betalen" lichtte verdachte in. „Maar dat deed u niet", constateerde de Officier van justitie. Dat was door allerlei huiselijke om standigheden gekomen, zoals verdachte uiteenzette. Eigenlijk had de winkelier niet eens aangifte van het gebeurde wil len doen. De Officier wees erop, dat reeds eer der moeilijkheden met verdachte zijn geweest en eiste daarom twee maanden gevangenisstraf. De verdediger wist in deze zaak niet veel te zeggen, want op het laatste mo ment had verdachte zijn hulp ingeroe pen en het geval was nogal ingewik keld geworden. De rechter zag evenwel juridische bezwaren, doordat er geen sprake was van een overeenkomst met eigendoms voorbehoud en op grond daarvan werd verdachte vrijgesproken. Doch hij kreeg een extra waarschuwing mee. uit Leiderdorp en P. van Hulst uit Zevenhoven. Dr. van den Burg heeft meege deeld, niet voornemens te zijn in te gaan op de door de heer Voortman tegen hem geuite beschuldigingen. De strijd van de heer Voortman tegen de gezondheidsdienst is al lang geleden begonnen. Er is indertijd vee bij hem weggehaald omdat hij niet aan de wettelijke verplichting tot aansluiting wilde voldoen, en met dr. Van den* Burg heeft hij onenigheid gehad over de vraag of een hem toe behorend rund wel of niet tbc-vrij was. Met ingang van 1 mei is de ver plichting voor de veehouders, zich bij een gezondheidsdienst aan te slui ten, vervallen. Ook de „wet bestrijding run- dertuberculose is met ingang van 1 mei ingetrokken en de be strijding is overgenomen door het Landbouwschap, dat nu in plaats van de gezondheidsdiensten regelen stelt. De 17-jarige Zweedse zeeman Store D. J. Johansson is gisteren in de Rot terdamse Waalhaven om het leven gekomen, toen hij, om zijn aan Pier I gemeerde schip sneller te bereiken, door een gait in een stapol betonnen platon kroop. Juist toen hij onder de platen doorkroop, vielen zeven van de platen, die ieder een gewicht van 20 kg. hebben, boven op hem. Enkele politiemannen hebben hem bevrijd, maar toen men hem naar het Zui- der Ziekenhuis had vervoerd, bleek hij te zijn overleden. Juwelen ter waarde van 20.000 gulden gestolen van diplomatenvrouw De echtgenote van de Nederland se ambassadeur in de Ver. Staten, mevrouw Margaret Schiirmann Brook Pack, is in het Scheveningse Kurhaus-hotel beroofd van 20 stuks juwelen en sieraden met een (ver zekerde) waarde van ƒ20.000. De dieven-hebben zich overdag toegang verschaft tot de hotelsuite van het Kurhaus, waar de Nederland se ambassadeur en zijn vrouw gerui me tijd geleden hun intrek hadden genomen. Hij en zijn echtgenote vertrekken deze week weer naar Amerika. Vo,or degene, die aanwijzingen verstrekt welke leiden tot opsporing, is een be loning van ƒ2.000 uitgeloofd. Tijdens de nationale dodenherdenking op de Dam in Am sterdam, welke maandag werd bijgewoond door H.M. Koningin Juli?.»en Z.K.H. Prins Bernhard, werd het lange staan voor een van de leden van de erewacht te veel. Het geweer in de hand geklemd viel de man voorover, waarna hij door behulpzame handen uit de rijen werd geholpen. De voeten in de rest van de rij bleven onwrikbaar op hun plaats. Een zesjarig zoontje van de fami lie De Zwart te Mijdrecht is gister middag overreden door een achter uitrijdende vrachtauto. Het kind was op slag dood. Het was het enige oontje uit een gezin van acht kin deren. Bij een brand in Urk is vanmor gen de tweejarige Jelle Hakvoort om het leven gekomen. De brand brak vanmorgen om 8 uur uit in een der buiten het dorp Urk staande houten noodwoningen, bewoond door 't ge zin Hakvoort, man vrouw en twee kinderen. De moeder was met de twee kinderen thuis, een van hen lag nog in bed. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de moeder slechts met een kind van vier jaar de vlammen kon ontvluchten. Het andere kind, de tweejarige Jelle kwam in de vlam men om. Ijlings toegesnelde omwonenden konden weinig uitrichten en wisten aanvankelijk niet dat er nog 'n kind in huis was. De brandweer stond door gebrek aan water vrijwel mach teloos. Toen er water kwam was de woning reeds ingestort. De brand weer kon de aangrenzende hui zen, die inmiddels ontruimd waren, behouden. De oorzaak is niet bekend, daar de moeder niet in staat was 'n ver klaring af te leggen. BOERDERIJ AFGEBRAND In de gemeente Fijnaart is gister morgen de boerderij van de heer G. v. Oorschot afgebrand. De schade wordt geschat op f 50.000. De boer derij was slechts voor een gering bedrag verzekerd. Naar de oorzaak van de brand stelt de Rijksrecherche uit Den Bosch een onderzoek in. Men vermoedt dat kortsluiting is ontstaan in de motor van de landbouwtractor die in de schuur stond. Het vuur werd aangewakkerd door een sterke wind. Aanvankelijk vrees de men dat de aan de schuur gren zende woning ook in rook en as op zou gaan. Het vee uit de boerderij heeft men ternauwernood kunnen redden. Kardinaal B. J. Alfrink heeft maandagochtend op de erebegraafplaats in Loenen een Heilige Mis opgedragen, ter herdenking aan de gevallene*'van dë tyyeede wereldoorlog. Uit eigen beweging niet naar Montejurra Prinses Irene en Prins Charles Hugues zijn gisteravond uit Madrid in Tenerife, het grootste der Cana rische eilanden, aangekomen. Zij zet ten hiermee hun huwelijksreis voort die in Italië is begonnen en zater dag door een verrassend uitstapje naar de Spaanse hoofdstad werd on derbroken. Het paar zal enkele da gen op Tenerife blijven. Het staat inmiddels wel vast, dat het jonge paar zondagmiddag in een sportvliegtuig wat boven Madrid heen en weer heeft gevlogen zonder in de richting van de berg Montejurra te vliegen waar een carlistenbij een komst plaats vond. Toch in omgeving van getrouwen. Waarnemers achten het niet on waarschijnlijk, dat prins Charles Hu gues met deze vlucht zijn aanhan gers heeft willen bewijzen, dat hij, ondanks de bezwaren van de Spaan se regering tegen zijn aanwezigheid op de Montejurra, tijdens de bijeen komst „in de omgeving van zijn ge trouwen vertoefde". Naar in carlistische kringen in Ma drid is vernomen, zouden de prins en de prinses zondag op eigen initia tief verstek hebben laten gaan op de carlistiche landdag in Montejurra. „Zij zouden trouwens niet de tijd hebben gehad om zich naar Monte- juïra te begeven", zo werd hieraan toegevoegd. Voorts werd vernomen, dat het aan Spaanse militairen die de bijeenkomst wilden bijwonen, verboden was in uniform te gaan. Naar aanleiding van dit verbod had generaal Rafael Garcia Valino, de kapitein-generaal van Madrid die in de burgeroorlog het bevel voerde over de carlistische militairen aan de zijde van generaal Franco, tenslotte besloten de bijeen komst niet bij te wonen. De vergoeding per oefening voor de noodwachters zal. aldus een me dedeling van minister Toxopeus, worden verhoogd van ƒ1.tot 1.50. Deze verhoging is geldig voor zover de oefening korter dan acht uur duurt. Veertig mille voor huwelijksgeschenk prinses Irene Het comité dat zich onder leiding van dr. J. Gribling te Nijmegen be ijvert om prinses Irene ter gelegen heid van haar huwelijk een geschenk aan te bieden heeft tot dusver on geveer 40.000 gulden ontvangen. Er komen op het ogenblik per dag ge middeld 800 giro-overschrijvingen binnen, aldus dr. Gribling. De reke ning van het comité bij de Neder landse Kredietbank te Nijmegen (giro 926203) blijft tot 1 juni geopend. Over de aard van het geschenk zal nog contact worden opgenomen met prinses Irene. Tijdens de receptie te Rome heeft het comité-lid, dr. Schul- te uit Maastricht, een telegram en een brief aan de prinses overhan digd, waarin zij op de hoogte werd gesteld van het werk van het co mité. - Inmiddels is de samenstelling van het comité uitgebreid. Er is samen werking tot stand gekomen met de „Actie Jongeren", die tot uitdruk king is gekomen in het toetreden van de heer J. E. M. Akkermans uit Hattum tot het „Comité Huwelijks geschenk". Een tot levenslange gevangenis straf veroordeelde OAS-leider, de 44- jarige voormalige adjudant Mare Ro bin, is zaterdag uit het ziekenhuis te La Rochelle ontsnapt. Losgeld voor kopje zeemeermin De krant „B.T." in Kopen hagen heeft een anonieme brief ontvangen met het aanbod het hoofd van het standbeeld „de kleine zeemeermin" terug te bezorgen voor een losgeld van 10.000 kronen. Het hoofd van dit bronzen beeldje werd een week geleden afgezaagd door een onbekende. Men is bezig een nieuw hoofd te gieten en de geschatte kosten gaan ver uit boven de geëiste som, schrijft het blad. Het beeldje is in de loop der jaren, sinds het in 1913 werd opgericht ter her innering aan Hans Christian Andersen, het symbool van Kopenhagen geworden. Vraag aan uw fotohandelaar het Landbouwer schreef brochure

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9