Maleisië en Philippijnen herstellen betrekkingen MAANDAG 4 MEI 1»94 D« LEIDSE COURANT Opdat wij niet zullen vergeten Leerlingen van de Leidse lage re scholen hebben ook vanmor gen (pl.m. 11 uur) weer de doden herdacht van de afgelo pen oorlogsjaren. De jeugd legde bloemen aan de voet van het bevrijdingsmonument nabij molen De Valk. Hij deelde mede dit gedaan te heb ben naar aanleiding van een verkla ring, die prinses Alice van Bourbon, een dochter van de Carlistische troonretendent Carlos de Zevende, die in 1872 aan het hoofd van Car listische eenheden, vergeefs gepoogd heeft zich van de Spaanse troon meester te maken, dezer dagen te genover een Madrileense notaris heeft afgelegd. Volgens Don Jaime heeft prinses Alice hierin verzekerd dat, na het overlijden in 1936 van de „laatste Carlistische troonpretendent, prins Alfonso Carlos van Bourbon", en na de dood van ex-koning Alfonso, „de Carlistische troonopvolgingsaanspra ken, volgens het door de Carlisten zelf aangehangen beginsel van de rechtstreekse mannelijke troonsop volging, thans zijn overgegaan op Don Jaime van Bourbon en wel in zijn hoedanigheid van oudste zoon an Alfonso de XIII". Haags gerechtshof Hoger beroep R.A.-Vener zonder succes Terzake van wederspannigheid te gen de politie was een inwoner van Roelofarendsveen door de politierech ter veroordeeld tot 150 boete of 30 dagen hechtenis, benevens twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met proeftijd van 3 jaar. Van dit vonnis kwam verdachte in hoger beroep bij het Haagse gerechts hof. Het Hof heeft arrest gewezen en het vonnis van de politierechter be vestigd. De Amerikaanse posterijen zul len op 29 mei een postzegel van 50 cent met de beeltenis van wijlen president Kennedy in omloop bren gen. Het zal dan 47 jaar zijn geleden, dat Kennedy werd geboren. Meisje op trottoir Hoge Rijndijk doodgereden Hedenmiddag is op het trottoir langs de Hoge Rijndijk onder Zoe- terwoude-Hoge Rijndijk de 5-jarige Annemieke Winkelmolen door een vrachtauto aangereden en gedood. Zij was met haar vriendinnetje, de 4-jarige Betty de Haan, eveneens af komstig uit Zoeterwoude-Hoge Rijn dijk, op weg naar huis. Zij reden samen op één step, op het trottoir. Ter hoogte van de uitrit van een transportbedrijf werden zij geraakt door een juist aankomende vracht auto, waarvan de chauffeur, doordat hij uitsluitend op het verkeer op de rijbaan van de Hoge Rijndijk lette, de meisjes niet opmerkte. Annemie ke Winkelmolen raakte met haar hoofd onder de achterwielen van de auto en was op slag dood. Het andere meisje liep lichte schaafwonden op en kon na verlening van de eerste hulp naar huis. Brandkast van Haagse supermarkt gekraakt: buit 40.000 gulden Prins Bernhard bij huwelijk van petekind Prins Bernhard en prinses Mar griet hebben zaterdag in een zeven eeuwen oud dorpskerkje in Engeland het huwelijk bijgewoond van mej. Gay Furber. De ouders van de 20- iarige bruid zijn goede vrienden van het koninklijk gezin. Prins Bernhard is de peetvader van Gay Fiörber. Haar vader dr. Stanhope Furber heeft de prins in de oorlog behandeld voor nekklachten. De twee families raak ten bevriend en hebben elkaar na dien verscheidene malen bezocht. Prinses Margriet, gekleed in een olijfgroen mantelpakje, trad aan de arm van haar vader door 'n haag van fotografen de kerk van het dorpje Warfield binnen. Gay Furber trad in het huwelijk met een advocaat, Mar tin Buckley. OOK DON JAIME DE BOURBON THANS „HERTOG VAN MADRID" Aanspraken op Spaanse troon versterkt Don Jaime de Bourbon, hertog van Segovia en oudste zoon van wijlen koning Alfonso XIII van Spanje, heeft zondag in zijn Parijse woning tegenover journalisten verklaard, dat hij voortaan niet slechts in de lijn der Bourbons, doch ook in die der Carlisten aanspraken zal doen gelden op de Spaanse troon. Om zijn aan spraken in de Carlistische lijn te on derstrepen zal hij in het vervolg ook de titel van „hertog van Madrid" voeren. Men weet, dat prins Xavier van Bourbon-Parma deze titel aan zjjn -zoon Charles Hugues heeft verleend vóór hij in het huwelijk trad met prinses Irene. Er zijn dus nu twee kandidaten der Bourbons (Don Juan van Bourbon en Don Jaime van Bourbon) en twee der Carlisten (prins Charles Hugues van Bourbon- Parma en Don Jaime van Bourbon) voor de Spaanse troon. Don Jaime, die het hoofd is van het huis Bourbon, is hiermede terug gekomen van zijn besluit om, ten gunste van zijn jongere broer Don Juan, graaf van Barcelona, zijn aan spraken op de Spaanse troon prijs te geven. SOEKARNO„MIJN De president zei: „Mijn geduld is tv tc fllD" ten einde. Ik kan niet tegen het In- bhDULlJ 15 \Jr donesische volk zeggen om het aan De Philippijnen en Maleisië zijn **4) over te laten. Nu kan ik alleen overeengekomen met ingang van 18 maar tegen het Indonesische volk mei de diplomatieke betrekkingen te zeggen om Maleisië te verpletteren: herstellen, die vorig jaar september het hangt van u af." werden verbroken toen de Philippij- Zaterdag zei de president in een nen weigerden de nieuwe federatie rede op een andere massabijeenkomst te erkennen. De eerste stap is vesti- dat hij zijn bevel zou geven aan de ging van consulaten in Manilla en .>21 miljoen vrijwilligers." „Wij heb- Koeala Loempoer. In diplomatieke ben thans de sterkste armada, lucht kringen wordt deze ontwikkeling als macht, landmacht en politie in Zuid een tegenslag gezien voor Indonesië's oost-Azië. De geschiedenis zal uit- confrontatie-politiek jegens Maleisië, wijzen wie de baas is. Morgen zal ik Djakarta rekende hiervoor op volle mijn actie-bevel uitgeven," aldus de steun van Manilla, waar het in het president, die opriep tot herstel van begin ook op leek. de macht en roem van Indonesië in In Koeala Loempoer is het nieuwe .deed van de wereld, terwijl hij kabinet geïnstalleerd na de verkie- hermnerde aan de oude Indonesische zingen vorige week, waarbij premier ri)hen van Snwidrjaja en Madjapahit. Rahman een overweldigende meer- Meld president See- DOOR SUPERFOSFAAT karno zondag zijn lang aangekondig- nrnAT de rede, waarin hij zijn „bevel tot DEiHUlj VliJM actie" aan 21 miljoen „vrijwilligers" gaf voor de strijd tegen Maleisië. In Gisternacht omstreeks kwart over twee punten gaf hij voor een gehoor een zijn twee mannen, die werkzaam van 400.000 mensen aan de vrijwilli- waren in een loods van de firma Al- gers het bevel om: de vitaliteit van batros Superfosfaatfabriek N.V., aan de Indonesische revolutie te vergro- de Minervahaven in Amsterdam, vrij- ten; de volkeren van Malakka, Sin- wel geheel door fosfaat bedolven, gapore, Serawak, Broenei en Sabah Een ongeveer tien meter hoge wand (Noord-Borneo) „te helpen met de van een partij superfosfaat stortte ontbinding van Maleisië en het ver- naar beneden, toen men bezig was krijgen van nationale onafhankelijk- de partij in een schip te laden met heid." behulp van een grijper van 'n drij- vende bok. Beide mannen werden naar het Wilhelminagasthuis ver- n i TvifTiTTorrn t mvnr* voerd. De een werd na onderzoek CAO ADMINISTRATIEF naar huis gebracht. De ander, die vermoedelijk twee gebroken benen PERSONEEL GRAFISCH og—open'is in het 2iekenhuis BEDRIJF GOEDGEKEURD Zwaargewonde bij De Stichting van de Arbeid heeft vecfitnartu in kor de CAO voor het administratief per- VCLIUpdl UJ III Ddi soneel in het grafisch bedrjjf en de CAO voor administratief personeel BlJ eel} dronkemansruzie in een in het dagbladbedrijf voor 1964/1965 J>ar aan he* Huygensplem in Den goedgekeurd. Alle salarisherzienin- Haag is zaterdagavond de 28-jarige gen werden door de Stichting aan- l°s werkman W. P. uit Den Haag ®aard ernstig met een stukgeslagen glas De herzieningen betreffen voor- en fles aanhoofd en hals gewond namelijk de jeugdlonen, een verho- door een 16-jarige leerling-metselaar, ging van de salaristabellen met Deze had ruzie gehad met zijn vrien- 5 procent per 1 februari, een verrui- dinnetje en verkeerde daardoor in ming van de mogelijkheid tot beta- een slechte bui. De ruzie ontstond ling van boven-minimaal salaris en volgens de politie om niets. De da- een verlenging van de vakantie tot der die zich thuis had verkleed en drie weken. daarna naar een café was gegaan, De werkelijke salarisverhoging zal meldde zich bij de politie toen hij in elk geval 10 procent bedragen van had gehoord dat P. ernstig was ge- het in december 1963 geldende sala- wond. Zowel de dader als zijn slacht ing. offer zijn bekenden van de politie. Brandkastkrakers hebben in de nacht van zaterdag op zondag in een supermarkt van een groot winkel bedrijf in De Stede in Den Haag een bedrag van ruim 40.000 gulden buit gemaakt. Van de daders ontbreekt tot dusver ieder spoor. De brandkast in de supermarkt is opzij geschoven en de zijkanten zijn bewerkt met acyteleenbranders, ver volgens zijn de betonnen binnenvul- lingen weggehakt en de binnenwan den doorgebrand. De inbrekers heb ben een deel van hun gereedschap twee acyteleenflessen met meters en slangen achtergelaten. De buit is vermoedelijk meegeno men in een aantal weekendtassen, deze worden tenminste ook vermist. Haagse politierechter BROMFIETS IS LANGZAAM VERKEER De foutieve gedachte welke bij ve le bromfietsberijders blijkt te be staan, dat zij van rechtskomend voor rang hebben op gemotoriseerd ver keer, heeft reeds vaak tot ernstige ongelukken aanleiding gegeven. Het was die gedachte die ook een jeugdige bromfietser uit Katwijk aan Zee er op na bleek te houden, zo dat op de Noorderweg te Katwijk een ernstig ongeluk plaats vond waarbij een 16-jarig meisje uit Rijnsburg, dat bij de jongeman achterop de brom fiets zat, zodanige verwondingen o.m. aan een been opliep, dat dit geampu teerd moest worden. CORSO IN DE REGEN Zaterdagochtend om even over half elf is het Bloemencorso Bollen streek 1964 vanaf de Warmonderdam in Sassenheim vertrokken. Helaas deed de motregen zowel deelnemers als toeschouwers hun parapluis ontvouwen. Het was voor de 17de maal dat dit jaarlijkse evenement plaats vond. De tocht ging van Sassenheim via Lisse en Hillegom naar Bennebroek en langs dezelfde weg weer terug. Van de 39 praalwagens behaalde de „Black Diamond" van de Black Diamond Lines in Rotterdam de ereprijs in klasse één. De wagen werd door de jury bovendien aan gemerkt als de mooiste wagen van het corso. „De heks" van de af deling Lisse van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur behaalde de ereprijs in klasse twee. Deze wagen was tevens het meest humoristische. Ereprijs klasse drie kreeg „Jebo- man" van Verdugt's Industrie en Handelsonderneming in Tiel. De mooiste kleurencombinaties had „Charme" van de afdeling Noordwij- kerhout van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. De kwalificatie van de meest originele wagen werd toege kend aan „EEG", een combinatie van de Nederlandse, Franse en Duitse vestigingen van de firma Willemse uit Hillegom. Een groot aantal muziekkorpsen, voornamelijk afkomstig uit de Bollenstreek, maar ook uit andere delen van het land, nam aan de optocht deel. Nancy lady Astor is zaterdag op 84-jarige leeftijd te Londen overleden. Zij was reeds enkele weken ziek. Lady Astor, die op 19 mei a.s. 85 zou worden, was een „feministe" en de eerste vrouw die het lidmaatschap van het Engelse parlement verwierf. Al aan het begin van deze eeuw vóór 1910 zat zij al in het Lagerhuis toonde zij zich een heftig tegenstand ster van Churchill. Van haar en de grote Engelse staatsman is een beroem de dialoog bekend. „Als ik uw vrouw was", zo voegde lady Astor Chur chill toe, „zou ik vergif in uw koffie doen". Churchill antwoordde meteen daarop: „Als ik uw man was, zou ik die koffie prompt opdrinken ook..." gen, dit in verband met zijn toe komstige positie. Het vonnis luidde 200 boete be nevens ontzeggen der rijbevoegdheid gedurende een jaar. j Verontrusting in Kath. f Journalistenkring v De Kringraad van de Katholieke Nederlandse Journalistenkring heeft in een zaterdag te Maastricht gehou den vergadering zijn ernstige veront rusting uitgesproken over de recen te gebeurtenissen rondom De Nieu we Linie. Men deed dit in de vol gende motie: De kringraad van de Kath. Ned. Journalistenkring, op zaterdag 2 mei 1964 in het Staargebouw in Maas tricht bijeen, vernomen hebbende van de recente gebeurtenissen rond om De Nieuwe Linie, wenst niet te treden in deze kwestie, zover zij een interne aangelegenheid is van de Je- zuietenorde, maar wenst wel aan haar ernstige verontrusting uitdruk king te geven en dringt er bij het bestuur op aan, zich te bezinnen of en op welke wijze deze verontrusting aan in deze kwestie gezaghebbende instanties kenbaar kan worden ge maakt." KARDINAAL ALFRINK IN BANNEUX Kardinaal Alfrink heeft gisteren deelgenomen aan de nationale bede vaart naar het Mariabedevaartsoord te Banneux. De kardinaal heeft voor de pelgrims om 11 uur een pontifi cale H. Mis opgedragen, het lof ge celebreerd en de ziekenzegen gege ven. 4500 Nederlanders namen aan het ziekentridium van 1 t/m 3 mei deel. Ex-miljonair arm gestorven In het ziekenhuis Zeeburg te Am sterdam, waar hij twee weken gele den met een ernstige tumor in de rug werd opgenomen, is zaterdag op 51-jarige leeftijd arm en eenzaam overleden Nic den Besten. Drie jaar geleden is hij veelvuldig in het nieuws geweest. Als miljonair, direc teur van de N.V. Socrates werd hy na langdurige berechting wegens eenvoudige bankbreuk veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Hem was ten laste gelegd op lichting van de Amsterdamsche Bank voor zeven miljoen gulden. SCHEEPSBERICHTEN Achilles 4 te Guayaquil verw.; Agamemnon 2 v. Bremen n. Ham burg; Algorab 3 te Salvador; Aludra p. 4 Lissabon n. Antwerpen; Beng- kalis 4 te Tarawa verw.; Casamance 2 v. Rouen n. Dakar, p. Ouessant; Gaasterdijk 3 te Savannah; Hercules 3 te San Juan; Katelysia (t.) 4 te Massawah verw.; Kinderdijk 3 te Le Havre; Kopionella (t.) 1 v. Abidan n. Singapore; Koratia (t.) 3 te T.g. Priok; Kosicia (t.) 4 te Thamesha- ven; Kossmatella (t.) 4 te Darwin; Loosdrecht 2 v. Suez n. Aqaba; Phi- lidora (t.) p. 2 Corsica n. Prt. Said; Philippia (t.) 2 dw. Bizerta n. La ve ra; Rijndam 3 te Quebec; Seroos- kerk 3 te Kaapstad; Sophocles 4 v. Port of Spain n. Barbados; Van Waer- wyck 3 te Balikpapan; Alblasserdijk 4 te Rotterdam; Grotedijk 3 te Rot terdam; Kennemerland 3 v. Amster dam n. Hamburg; Kloosterdijk 2 v. Rotterdam, 3 te Hamburg; Korenia (t.) 2 te Rotterdam; Sarpedon 2 v. Amsterdam n. Hamburg. De jongeman verleende ni, geen ^-v 1* 1* 1 voorrang aan een auto, omdat hu Uude socialisten verontwaardigd over meende als van rechts komend, voor- o rang te hebben. Dat bromfietsers,7 111 evenmin als fietsers dit recht op een pFOffTcllUlllcl IS IlCl lOCVHlllS enkele uitzondering na niet bezitten, 1 was de jongeman onbekend. Hij reed door en de botsing volgde. Lijnrecht tegenover elkaar stonden gekregen dat in deze uitzendingen Ook verdachte betreurde niu de ge- meningen op de zaterdag in Hil- 'n loopje genomen wordt met overtui- volgen van hetgeen had plaats ge- versum gehouden Vara-verenigings- gingen, die vroeger het socialisme vonden, al beriep hij zich op onbe- raadsvergadering, toen de televisie- kenmerkten. kendhedd met de situatie ter plaatse, uitzending „Zo is het toevallig ook Hij toonde zich met name ernstig Na het pleidooi van mr Van der n°£ eens een keer" ter sprake kwam. gegriefd over de uitzendingen op 4 Plïï? 55 de ^iteecSer afveT- Het was de heer J. W Rengelink, januari op 21 aprü. Deze manier daohjte een gevangenisstra! op te leg- Hij 5S.'SstVeS zei een warm voorstander van dit Albrecht, die oud-secretaris van de programma te zijn, naar zijn mening Partij van de Arbeid is. een goede uitzending". De heer Rengelink wees nog op Het lid van het college van Gede- het z.i. „ontzaggelijke" verschil in puteerde Staten van Drenthe, de beoordeling van dit programma tus- heer E. F. Albrecht uit Rolde, oefende sen ouderen en jongeren en stelde ernstige kritiek op deze programma's tenslotte dat men de goede bedoelin- en vooral de wijze, waarop in dit Sen van „Zo is het" niet mag misken- programma sommige dingen behan- nen- deld worden ontmoette hij hem be- zwaren. Hij zei de indruk te hebben Socrates-direkteur ■e.--.—

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3