Duitsers halen nauwelijks gelijkspel in hard hockey i'Jy TE WEINIG PRODUKTMTEIT IS DE GROOTSTE NEDERLANDSE FOUT Mid k f SUCCES VOOR ZOET EN KARSTENS IN RONDE VAN BELGIE ENTHOVEN BESTE NEDERLANDER IN LllIK-BASTENAKEN-LUIK ZEGE in MAROKKO voor COEN VISSER MAANDAG 4 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 In de keiharde hockey-stijl, die zij met alle daar bij behorende voetbalelementen van heup-, schou der- en ellebogenwerk de laatste jaren hebben ontwikkeld, hebben de Duitsers het Nederlands elftal zaterdagmiddag in Amstelveen een gelijk spel afgedwongen: 11. De ruim 7000 toeschou wers, die op deze kille, druilerige middag naar het Wagener-stadion waren gekomen, zagen op het zware en gladde veld een wedstrijd, verdeeld in twee helften met geheel verschillend spel- beeld: een eerste helft, waarin de strijd voorna melijk om de heerschappij van het middenveld ging met af en toe een doelkans aan beide zijden, en een tweede helft, waarin een sterker Neder lands elftal toonde over een gevaarlijker en beter combinerende aanval te beschikken dan de Duit sers, die sedert de dagen, waarin de huidige coach Hugo Budinger zelf de voorhoede dirigeerde, aan merkelijk aan stootkracht hebben verloren. de kleedkamer gebracht, waar bleek dat hij twee tanden miste en een gescheurde bovenlip had opgelopen. Geen schietkracht Het is jammer, dat het met de schietkracht van de nationale aanval nog niet erg wil lukken. In de an dere onderdelen van het spel be schikken wij over een sterke ploeg met een goede onderlinge samen hang. Conditie, techniek en vecht lust zijn de sterke fundamenten, waarop dit elftal is gebouwd. In de verdediging, waar doelman Jan Veentjer het in zijn 25e inter land eigenlijk niet eens moeilijk had, was Jaap Leemhuis de grote man. De gehéle middenlinie speelde zeer sterk en vooral Fiolet was weer in grote vorm. In de aanval ontbrak dus de finishing touch, maar indivi dueel werd er goed gespeeld, al werd er op het moeilijke veld nogal eens een pass gemist en een bal slordig afgegeven. T oonaangevend Na een serie kansen en mislukte strafcorners kwam in de negende minuut na rust de strafbal. Een schot van Voigt werd door Winkler ge stopt. De doelman viel half over de bal. Scheidsrechter Parmentier gaf een strafbal voor Nederland en dat leek een te zwarte straf. Later bleek dat Winkler de bal voor een moment ook nog met zijn arm had afge schermd, hetgeen de beslissing recht vaardigde en de protestanten ongelijk gaf. Fiolet plaatste de bal feilloos achter Winkler: 10. Het Wagener stadion trilde op zijn grondvesten. Vanaf dat ogenblik bleef Neder land de toon aangeven en was het voor de Duitsers in de allereerste plaats zaak verdere treffers te voor komen. Voigt, De Keyzer, Van Vroon hoven, om beurten kregen zij kan sen, waarbij de prachtige combinatie met het schot van Voigt tegen de paal als afsluiting het hoogtepunt vorm de. De tijd verstreek, de overwinning kwam steeds dichter bij en ook de Duitse toeschouwers moesten toege ven, dat die zege verdiend zou zijn. WIELRENNEN ZEGE VAN HOEKSTRA De Fries Henk Hoekstra uit Ureterp heeft zaterdag een internationaal wie- lercriterium in Gelsenkirchen op zijn naam gebracht. Hjj won aan het eind van de 80 km. de sprint voor de Frans man Badts en de Duitser Gombert, met wie hij het peloton was ontvlucht. De tijd van Hoekstra was 1 uur 58 min. en 52 sec. De spurt van peloton, dat een achter stand van 50 m. had, leverde een over winning op voor de Duitser Pichotka, voor Heinz Rueschoff, de winnaar van Enschede-Münster. De beide Nederlan ders Nieuwkamp en Steinbach werden resp. zesde en zevende. Peter Post tweede in Ronde om Keulen De sterke Duitse renner Horst Olden burg zorgde zondag bij de traditionele wedstrijd „Rond om Keulen" voor een verrassing. Na een rit over 204 km. verwees hij met een scherpe eindsprint onze landgenoot Peter Post op de 2e plaats. De wedstrijd die dwars door de Eifel ging, vroeg veel inspanningen van het veertig man grote veld. Tot enkele kilometers voor het einde ble ven de renners bij elkaar, totdat een tiental zich losmaakte. Pech had Peter Post, toen hij door een defect aan zijn rijwiel werd terug geworpen, maar na een bijzonder fraaie achtervolging kwam hij toch weer te rug in de kopgroep. Bij stromende re gen en een stormachtige wind tegen bereikten de deelnemers Keulen, waar Peter Post na zijn inspanningen niet opgewassen bleek tegen de sprint van Horst Oldenburg. De uitslag luidt: 1. Oldenburg (Did) 204 km. in 5.16.46, 2. Peter Post (Ned.) z.t., 3 Mai (Did), 4. Kunde (Did), 5. Kersten (Ned.), 6. Geurts (Belg.), 7 Luyten (Belg.), 8. Jun- kermann (Did), 9. Puschel (Did), 10. Harings (Ned.), 12. Van der Borgh (Ned.) 5.19.31, 17 Knops (Ned.) 5.20.06, 21. Schroeder (Ned.), 26. Van Kreunin- gen (Ned.). HALF AND HALF SHAG RIK VAN LOOY LEIDT IN RONDE VAN SPANJE De vijfde etappe van de ronde van Spanje bestond uit twee gedeelten, de eerste rit voerde over 115 kilometer van Salou naar Barcelona en werd 'n over winning voor de Belg Armand Desmet. De tijd van Desmet was 3 uur 9 min. en 10 sec. Twee seconden later flitste Rik van Looy over de meet, die de sprint van het volledige peloton won, voor zijn landgenoot Frans Melcken- beeck. Het tweede gedeelte van de etappe bestond uit een criterium op een circuit in Barcelona over 49.8 km. De Span jaard Antonio Barrutia werd eerste in 1.22.21 voor de Belg Rik Dewolf, zijn landgenoot Sune en de Belgen Vic van Schil en Ward Seis. André van Aert werd de beste Nederlander door als 10e te eindigen. Voor alle renners werd dezelfde tijd afgedrukt. Na vijf etappes luidt het algemeen 1. Van Looy (België) 15.45.40, 2 Velez (Sp.) 15.46.45, 3 Perez Frances (Sp.) 15.47.07, 4 Seis (B.) 15.47.16, 5 Poulidor (Fr.) 15.47.24. Onze landgenoot Piet Rentmeester gaf in de vijfde etappe op. De Nederlanders nemen in het algemeen klassement de volgende plaatsen in: 17. Piet van Est 15.53.36, 33 Michel Stolker 15.54.16, 36 André van Aert 15.54.28, 37 Fons Steuten 15.54.36. Steriel Dat de oranjeploeg tegenover deze betrekkelijke steriliteit zelf maar een doelpunt stelde nog wel uit een strafbal had verschillende oorza ken. Voor alles moeten wij echter er kennen, dat de produktiviteit in de Nederlandse aanval, hoe fraai vooral na rust ook werd gecombineerd en hoe geraffineerd er met handig swit chen en shortpassing door vijf tech nisch sterke spelers met de steun van een superieure middenlinie naar ope ningen werd gezocht, nog steeds on voldoende is. Ook wanneer men in aanmerking neemt dat de fortuin onze aanvallers in de steek liet, toen Jaap Voigt na een schitterende actie hard tegen de paal schoot, toen Van Vroonhoven' de bal uit een door Krol ingezonden corner van richting veranderde maar juist naast zag gaan, toen een kogel van Arie de Keyzer vlak over de lat zeilde en toen een der Belgische ar biters een strafcorner in plaats van een strafbal toekende, nadat de ove rigens voortreffelijk spelende Duitse doelman Winkler na een solo van De Keyzer op de bal was gaan zitten. Een bewijs voor de onvoldoende produktiviteit is ook weer te lezen uit het lijstje corners, dat aangeeft, dat Nederland geen der zeven korte en drie lange hoekslagen heeft kun nen benutten. En wat hierbij dan toch nog aan doelrijpe kansen over bleef, werd in de weg gestaan door een sterke Duitse defensie, waarin in voorkomende gevallen het grove werk van de voor deze ontmoeting gepasseerde Helmuth Nonn was overgenomen door rechtsback Aichin- ger. Het Nederlandse en het Westduitse heren-hockeyteam hebben zaterdagmid dag in Amstelveen met 11 de punten gedeeld. Foto: doelman Veentjer in actie bjj een Duitse aanval, die er slechts eenmaal in slaagde hem te verrassen. Konsekwent Vaak kon de Duitse achterhoede het menigmaal te korte Nederlandse spel een halt toeroepen door conse quente dekking van iedere oranje man, die maar gevaarlijk kon wor den. Maar niet altijd lieten Jaap Voigt en zijn helpers zich zo simpel uitschakelen. Soms glipten zij door een opening de cirkel binnen op weg naar een schietpositie. Dan werd door de Duitsers aan de noodrem getrokken en voor Theo van Vroonhoven werd dat een minuut of elf voor het einde fataal. Hij was er al door en had de bal al gespeeld toen Aichinger hem met een wilde zwaai van zijn stick vol in het gezicht raakte. Hevig bloe dend werd de Utrechtse student naar Taktische fout Maar wat is „verdiend" in de sport? Wanneer niet meer kansen worden benut en wanneer een tactische fout de oorzaak wordt van de gelijkma ker? Die fout kwam een minuut na dat Van Vroonhoven door Frank Zweerts was vervangen. Er was in eens een enorm gat in het midden veld, waar Keiler en Schuier als val ken indoken. De bal ging naar rechtsbuiten Woeller en een doelworsteling ont stond. Een schot van Schuier werd door Leemhuis tien centimeter voor de doellijn weggewerkt, maar toen werkte Keiler de bal in een klein gaatje tussen de legguards van Veentjer en de linker doelpaal: 11. De strijd was gestreden, de zoveel ste sensationele NederlandDuits land was achter de rug. De Neder landse scheidsrechters Lathouwers en Elgerhuizen, die de eer genieten de voor Tokio beslissende tweekamp tussen West- en Oost-Duitsland te leiden, krijgen het niet gemakke lijk. De Sassenheimer Bert Zoet heeft za terdag de zevende etappe van de Ronde van België voor amateurs op zjjn naam gebracht. Zoet won de sprint van een kopgroep van 10 man, waarin ook de Zuidhollander Jan Pieterse binnen kwam. De uitslag van de zevende rit van Hoeilaart naar Hoeselt luidt: 1. Bert Zoet 3.17.30, 2 Vrancken (B.), 3. Boons (B.), 4. De Bruyne (B.) allen z.t.; 10 Pieterse (Ned.) 3.17.34. De Belg Herman van Springel is win naar geworden van de Ronde van Bel gië voor amateurs. In het eindklasse ment werd onze landgenoot Gerben Karstens derde. De uitslag van de laatste etappe was: 1. P. Naessens (B.) 124 km. van Hoe selt naar Beringen in 3.26.00, 2. S. Roe- lants (B.) z.t.; 3. J. d'Hondt (B.) z.t. Eindklassement: 1. Herman v. Sprin gel (B.) 25.37.13; 2. Rik Pauwels <B.) 25.37.30; 3. Gerben Karstens (N.) 25.38.15, 7. Bert Zoet (N.) 25.40.17, 11 Jan Pie terse (N.) 25.40.43. In het ploegenklassement werd Ne derland tweede achter de formatie van dr. Mann. WIELRENNEN In het Cannon Hill Park van de Engelse stad Birmingham heeft "Sjoukje Dijkstra dit weekeinde het vijfde tulpenfestival van die stad geopend. Tevens koos en kroonde de wereldkampioene kunstrijden de tulpenko ningin, mej. Diana Thomas, die donderdag voor een bezoek aan Nederland op Zestienhoven aankomt. De foto toont Sjoukje tijdens het festival met de charmante tulpenkoningin. Luik Bastenaken Luik 1964 heeft, evenals zovele voorgaande edi ties van deze vermaarde klassieker, een zeer boeiend verloop gehad. Reeds dadelijk na de start, op de Cote d'Embourg, ontbrandde de strijd. De Brit Ramsbottom plaatste met on ze landgenoten Dick Enthoven en Jan Hugens de eerste demarrage, die later zulke belangrijke gevolgen zou hebben. Want het drietal breidde zijn voorsprong gestadig uit en kwam in Bastenaken (na 94 km) bijna drie minuten eerder door dan de Belgen Van de Weyer en Van Wijnsberghe, die op hun beurt weer een minuut voorlagen op het peloton. TE LANG Voor Jef Planckaert was Luik BastenakenLuik 1964 twee kilo meter te lang. De dappere Vlaming, in 1962 winnaar van deze klassieker, scheen door een gedurfde solovlucht de wedstrijd opnieuw als eerste te gaan beëindigen. Helaas voor planc kaert, de finish was niet meer op de zelfde plaats als twee jaar geleden. De aankomst was verlegd naar de wielerbaan te Rocourt en dat werd Planckaert fataal. Nauwelijks twee kilometer voor de eindstreep werd hij achterhaald door een groepje van drie, bestaande uit de Italiaan Vittorio Adorni, Georges van Coningsloo, de winnaar van Pa rijs-Brussel, en Flandria - ploegmaat Willy Bocklandt. Tot het laatste ogenblik had Blocklandt, die enke le weken geleden zo'n enorme steun voor Peter Post was geweest in Pa- rijs-Roubaix, getracht door afstop pen de vlucht van Planckaert te doen slagen. Pas op het moment, dat hij met Adorni en Van Coningsloo in de straten van Luik Planckaert éénvou dig passeerde, hield Blocklandt op de voorbeeldige ploegmaat te zijn en ging hij verder voor zijn eigen kans rijden. Onder aanvoering van de jon ge Van Coningsloo - een compleet renner - arriveerde het drietal op de baan van Rocourt, waar Block- landts zijn aanvalsdrift tot de laatste bocht intoomde. Toen kwam hij, terwijl Adorni vertwijfeld trachtte zich nog in de strijd om de eerste plaats te mengen, onweerstaanbaar over Van Coningsloo heen. Op dat moment bleek echter de grote kracht van Georges van Coningsloo. On danks het feit, dat hij de laatste ki lometer vrijwel onafgebroken aan kop had gelegen, pareerde hij de aan val van Blocklandt nog op voorbeel dige wijze. Hij slaagde er echter net niet meer in de achterstand geheel te niet te doen. BERGKLASSEMENT Het bergklassement werd gewon nen door onze landgenoot Dick Ent hoven, die op de tien cotes driemaal als eerste, viermaal als tweede en tweemaal als derde de top bereikte. Slechts op de laatste cote werd hij niet geklasseerd. De uitslag van de 50ste Luil-Baste- naken-Luik was als volgt: 1 Willy Bocklandt (België) 245 km in 7 uur 06 minuten en 09 seconden; 2 Georges van Coningsloo (België) z.t.; 3 Vottorio Adorri (Italië) z.t.; 4 Jef Planckaert (België) 7.06.25; 5 Martin van den Bossche (België) 7.06.31; 6 Dick Enthoven (Nederland) 7.06.58; 7 Alphonse Hermans (Bel gië) 7.07.29; 8 Willy Monty (België) 7.07.31; 9 Raymond van Wijnsberghe (België) 7.08.57; 10 Theo Mertens (België) 7.09.56; 11 Piet van Est (Ne derland) 'z.t. De Nederlandse amateur Henk Pe ters blijft het uitstekend doen in de ronde van Marokko. Zaterdag was hij in de 16e etappe, die over een af stand van 129 km van Essaouira naar Safi voerde, meegegaan met de goe de ontsnapping, waaraan tenslotte zeven man deelnamen. Daarbij be- vonden zich de grote favorieten. De Belg Jos Timmerman won de eindsprint voor Peters, de Span jaard Antonio Tous, de Marokkaan El Gourch, de Fransman Daniël Bo- din, de Pool Dylik en de Spanjaard Gines Garcia. De tijd van de winnaar was 3.46.42. De sprint van het peloton werd gewonnen door de Santpoorter Coen Visser, die een achterstand van bij na acht minuten opliep. LAATSTE ETAPPE Onze landgenoot Coen Visser heeft zondag de laatste etappe van de Ronde van Marokko, Safi-Casa- blanca, gewonnen, de Marokkaan El Gourch werd eerste in het eindklas sement. Het eindklassement van de Ronde van Marokko 1964 ziet er als volgt uit: 1 El Gourch (Marokko) 66.45.13; 2 Timmerman (België) 66.46.14; 3 Tous (Spanje) 66.52.18; 4 Gines Gar cia (Spanje) 66.55.09; 5 Henk Peters (Nederland) 66.56.53; 6 Bodin (Frank rijk) 66.59.49; 7 Fornalczyk (Polen) 67.03.17; 8 Mikkelsen (Denemarken) 67.04.09; 9 Mendiburu (Spanje) 67.04.21; 10 Coen Visser (Nederland) 67.04.26. De Belgische renner Willy Bocklandt heeft zondag de klassieker Luik-Baste naken-Luik op zijn naam gebracht. Hij versloeg in de sprint zijn landgenoot George van Coningsloo en de Italiaan Vittornio Adorni, die resp. tweede en derde werden. De maker van de koers Joseph Planckaert, die het tot een voor sprong van bjj de twee minuten had gebracht, zag deze tegen het einde ge heel verloren gaan. Foto: Bocklandt, Van (toningsloo en Adorni v.Un.r. aan de eindstreep

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11