S)e ftzidaeSouAoiit RODE 1-MEIDAG IN MOSKOU EN BERLIJN BETOGINGEN IN SPANJE EN PORTUGAL CUBA ZAL AAN SUIKER-EXPORT VERPLICHTING BLIJVEN VOLDOEN ALBANIËlijk van Stalin op last van Chroesjtsjow gecremeerd GROTE MOND VAN FIDEL IN 1 MEI-REDE ZATERDAG 2 MEI 1964 54e JAARGANG No. 16.215 Directeur J F J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BDREAD PAPENGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NAAR DE BOLLEN Telet 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,18 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. nun„ Telefoontjes 1,15 DREIGEMENTEN EN INCIDENTEN Tijdens de 1 mei-parade heeft de Sowjet-Unie nieuwe raketten ge toond. Volgens Tass kan één ervan onder water worden afgeschoten. Zij zou een krachtige kernlading over grote afstand kunnen vervoeren. De parade duurde veertig minuten. In zijn traditionele rede zei de minister van defensie, maarschalk Rodin Malinofsky, dat de Sowjet- Unie dit jaar de militaire, uitgaven heeft verminderd uit zorg voor het welzijn van het volk en niet wegens economische moeilijkheden. Aan een lunch voor de buitenland se gasten, zei premier Chroesjtsjov dat de Amerikaanse dreigementen aan het adres van Cuba en de her haalde schending van het Cubaanse luchtruim voor verkenningsvluchten „rampzalige gevolgen" kan hebben. Sommige landen schijnen te menen, dat zij het met de soevereiniteit van kleine staten niet zo nauw behoeven te nemen, aldus de Russische pre mier, maar de Sowjet-Unie aanvaardt dat niet. Zij zal de landen, die zulk een taktiek voeren „actief bestrij den". VLIEGEMEPPER Op het praalgraf van Lenin had ook de minister van binnenlandse zaken van Kenia, Oginga Odinga, die zaterdag naar China vertrekt, plaats genomen. Hij wuifde de Rus sische arbeiders, die langs het praal graf trokken, met eenvliegemep- per toe. RODE-VLAGINCIDENT Twee Amerikaanse militaire trei nen zijn vrijdagavond in Potsdam enkele uren opgehouden, omdat de OM JE OVER OP TE WINDEN! jyiORGEN IS DE veel bespro- ken bijeenkomst der Car- listen op de Monte Jura, een berg in de buurt van de plaats Estella in de Spaanse provincie Navarra. Zoals bekend zouden prins Hugo en zyn jonge vrouw, prinses Irene, van plan zijn, deze bijeenkomst bij te wonen. Er is sprake van „veelbespro ken" in een groot gedeelte van de vaderlandse pers, ofschoon enkele maanden geleden men nog nooit van „carlisten" ge hoord had, laat staan, dat men zich zou hebben druk gemaakt om een betoging die aanhan gers van een monarchistische partij in een ander land wilden beleggen. Wij Nederlanders bemoeien ons hevig met de Spaanse poli tiek en wij zijn overal tegen: tegen Franco, omdat die fascist is en de vrije mening aan ban den legt (misschien ook om ohaos te voorkomen, want een zuidelijke samenleving, die nog niet getraind is in democrali- scahe opvattingen, wil nogal eens struikelen over de eigen benen), we zijn tegen het Huis van Bourbon en zéker tegen de Parmese tak, omdat zij Irene weggekaapt heeft en het Ne derlandse volk en regering en op de eerste plaats onze konink lijke familie met leugens tracht te te misleiden en.... nu ja, we zijn vandaag eigenlijk te gen alles wat Spaans is. Tegen 5 december zullen de gemoede ren wel weer verhit raken. Toen Hugo en Irene in Rome trouwden waren er carlisten bij. Gelukkig waren er weini gen onder ons die „schande" riepen. Maar toen er met vlag gen werd gezwaaid zeiden we: zie je wel, je reinste demonstra tie. Als wij die carlisten - zo lang wij het moeten doen met de anti-voorlichting - nu eens met rust lieten. Wij occuperen ons ook niet met de aanhan gers van ex-koning Umberto van Italië en met de bewonde raars van het Huis Hohenzol- lern en we schamperen ook ruiet op Fransen, die liever een Bourbon op de stoel van De Gaulle zouden zien zitten. Laat die jongens nu maar; dat moeten ze toch allemaal zelf weten. Ze zijn in elk geval aan hankelijk genoeg en ze hebben gevoel voor symboliek, al leg gen ze het er dik boven op. De Kareltjes gaan morgen feest vieren. Dat deden ze jaren ge leden ook al en er vielen geen doden. Moge het zien van een rode baret ons niet té zeer op de zenuwen werken. De welp- jes bij ons vereren Baden Po well (en vraagt u maar eens aan de Zuidafrikanen wat hij omtrent de Boerenoorlog uit haalde) en ze dragen groene petjes. Kom, we zijn nuchtere Nederlanders; wij laten ons niet kennen, hè, morgen? Amerikanen weigerden een rode vlag op de locomotief te voeren, aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder Kort na middernacht zetten de treinen hun reis, onderscheidenlijk naar Frankfort en Bremerhaven in West-Duitsland, voort zonder rode vlaggen. De eerste trein (voor Frankfort) kwam om half acht in Potsdam aan en stopte om een andere locomotief te nemen. Maar de Oostduitsers lie ten een locomotief komen met een rode vlag (waarschijnlijk omdat het 1 mei was). De Amerikanen pro testeerden. Met de Amerikaanse trein voor Bremerhaven, die om tien uur in Potsdam stopte, gebeurde het zelfde. Maar kort na middernacht werden locomotieven zonder vlaggen aan bei de treinen gekoppeld, die daarna de reis voortzetten. Geallieerd protest tegen 1 mei parade in Oost-Berlijn. De drie geallieerde bevelhebbers in Berlijn hebben vrijdag geprotes teerd tegen de militaire parade, die 's morgens ter gelegenheid van de 1-meiviering in Oost-Berlijn werd gehouden. In een gezamenlijke ver klaring zeggen zij, dat deze „militaire demonstratie met veel vertoon" een schending van de status van Berlijn vormde. Ben Bella in de Sowjet-Unie. President Ben Bella van Algerië die in de Sowjet-Unie vertoeft heeft vrijdag de onderscheiding „held van de Sowjet-Unie" gekregen. President Brezjnev overhandigde het Algerijn se staatshoofd de aan deze onderschei ding verbonden versierselen. VANDAAG CORSODAG IN DE BOLLENSTREEK Schoten in Lissabon KONINGIN: maatstaven van elk gezin in Nederland Koningin Juliana heeft gis teravond om acht uur voor ra dio en tv (zonder beeld) een dankwoord uitgesproken voor de uitingen van medeleven, die zij heeft ontvangen rondom de verloving en het huwelijk van haar dochter Irene en bij haar verjaardag, die zoals H.M. zei „direct op deze veel bewogen periode volgde". De koningin bracht dank mede namens prins Bernhard en de prinses sen en zij verklaarde dit te doen „in het volle besef, dat u ons hiermee door deze moei lijke en treurige periode hebt heengedragen". „Men veronder stelt soms", zo zei de vorstin o.a., „dat de eisen en plichten van mijn ambt en die van mijn moederschap met elkaar in con flict zijn gekomen. Wat daar ook van zij, toch heeft dit mij niet in tweestrijd gebracht omdat wij, als familie, dezelfde maatstaven aanleggen als ieder ander goed Nederlands gezin". De koningin bracht ook dank „voor uw liefde voor onze doch ter Irene, van wie wij zoveel houden". In het centrum van Lissabon is het vrijdagavond tot een botsing ge komen tussen enige duizenden de monstranten en de politie. De beto gers eisten „amnestie" en „vrijheid". De politie trachtte hen uiteen te drij ven. Ook in de Spaanse stad Bilbao moest de politie optreden tegen on geveer tweeduizend personen, die om „vrijheid" riepen en „wij willen vrije vakbonden". Er werden daar 17 personen gearresteerd. Bij de betoging in het centrum van Lissabon kwam het verkeer geheel stil te liggen. De politie, gewapend en met helmen op, wisselde schoten met de demonstranten. Een burger werd gedood en twee gewond. Ver scheidene betogers werden gearres teerd. Een woordvoerder van het ir.'bi- sterie van binnenlandse zaken, 'in Lissabon zei, dat de schoten werden gelost voordat de politie ingreep, en dat geen politieman had gevuurd. Bij het incident sneuvelden enige ruiten van het nationale ministerie van voorlichting. De minister heeft een onderzoek gelast. Met vaart schijnt dit bloemenpaard de Lissese veilinghal uit te willen „stuiven" om aan de grote tocht van Sas- senheim naar Bennebroek vice versa te beginnen. Niets is vergeten om het feestelijk karakter, dat de bollen streek vandaag biedt, te onderstrepen. Zelfs de wuivende pluim op de paardekop ontbreekt niet. Pag. 9 en 10. CARLISTEN DEMONSTRATIE wACalf Montde Biscaye Morson, FRANK- Sayonna RUK san Sebastian; Oloron 4/ <JG VHorlo JS' „pawlonwV „Estella c Jaca \montejurra 1 Arnedo ,~J Tllj, JOHNSON CONTRA BUTLER Donderdag drong een groep voor aanstaande republikeinen in de V S. erop aan „aHes te doen wat mogelijk is om de vrije wereld over te halen De Cubaanse premier Fidel Cas- geen handeI te drijven met commu. tro, heeft in een radiorede medege- „istisch Cuba". De groep zei, dat het f- ,Tx- Cuba aan zijn exportver- geen normale vredestijd is wat de plichtingen voor suiker zal voldoen, betrekkingen tussen Cuba en de V.S. ook al zou het daarvoor suiker van betreft, en dat de Britse premier, sir andere landen moeten kopen. Hij be- Alec Douglas-Home, „een van de antwoordde daarmede de mededeling laagte behoorde te zijn die denken van het Amerikaanse ministerie van dat het wel zo is", buitenlandse zaken, dat Cuba opzet telijk de omvang van zijn sniker- oogst te laag zou ramen om de prij- Op een Londense kunstveiling zen hoog te houden. Castro voegde heeft vrijdag een Stradivariusviool, aan zijn mededeling nog toe, dat Cu- gebouwd in 1719, 80.000 gulden op- ba voor suiker een politiek van ge- gebracht. Koper was de violist Hugo heimhouding zou blijven volgen. JOHNSON BEZORGD Rignold. In de Westduitse mijn „Ewald Kohle" bij Recklinghausen zijn vrij dag twee Duitse arbeiders door een ^resident Jonnson neen tegen cle instorting om het leven gekomen. Engelse minister van buitenlandse zaken, Butler, zijn „buitengewone bezorgdheid" over het voortgaan met handeldrijven op Cuba door Enge land uitgesproken, zo hebben welin- Het lijk van Stalin is op last van cremeren en die eveneens de onsterfe- Chroesjtsjow gecremeerd, zo schreef het lijke denkbeelden van het Marxisme- ult6COt/iU1Vcii 11CUUC11 orgaan van de Albanese communistische Leninisme door het vuur heeft willen gelichte kringen in Washington vrij partij „Zeri i Popullit" gistermorgen in laten verteren", aldus het hoofdartikel. dag gezegd. De president heeft vol- een aan de een-meiviering gewijd hoofd- ..In het Chroestjtjowisme zijn alle ver- gens ben een onderhoud met Butler artikel. „Op de tribune van het mauso- radelijke denkbeelden van het revisio- gehad woensdag op het Witte Huis, i«„m Lenin had plaatsgenomen de nisme verenigd". dat eèn kwartier duurde en waarbij1 man, die het lijk van Stalin heeft laten Dit is de eerste maal dat uit commu- Johnson zeer kritisch en beslist over nistische bron melding wordt gemaakt dit onderwerp heeft gesproken. De van de crematie van het stoffelijk over- Amerikaanse president zou niet kun- schot van Stalin. nen aannemen, dat de Britse rege- Na de dood van Stalin op 5 maart '54 rjng de verkopen aan Cuba niet kan werd het lijk, naar bekend, gebalsemd verbieden. Hij staat onder sterke po en kort daarna in een glazen doodkist litieke druk, die wil dat hij Enge- naast het stoffelijk overschot van Lenin land doet inzien hoe de Amerikanen in het mausoleum op het Rode Plein over Cuba denken, geplaatst. Op het tweeëntwintigste par tijcongres in oktober 1961 deelde Chroesjtsjow die tevoren nieuwe bij zonderheden over „de misdaden van Stalin" had onthuld mee, dat bij be sluit van het congres „het lijk van Sta lin zou worden begraven aan de voet van de muur van het Kremlin, naast de graven van andere leiders van de re volutie". De overbrenging van het lijk geschiedde in het grootste geheim in (Advertentie) „De revolutionaire Cubaanse rege- de nacht van 31 oktober op 1 november rinS beschouwt de Amerikaanse ver- nu nnmmer bestaat uit lfi nntnna'a 1961. nadat het mausoleum van Lenin kenningsvluchten boven Cuba als DeStaat U" lb Pa?ma 1 en Stalin „in verband met werkzaam- gewapende agressie", zo heeft de Cu- heden gesloten" was. Nadien is van Rus- baanse premier Fidel Castro in zijn sische zijde nimmer meer iets hierover een-meirede gezegd. „Daarom", zo meegedeeld. voegde hij hieraan toe. „zullen wij ze met de wapens beantwoorden". In een toespraak van twee uur tot IRENE Sïl CjAlREOS meer dan 1°0*000 mensen zei de Cu- ONBESTENDIG ■m T T V/UUd xnuuenit: en uue. - op huwelijksreis - pens ter bescherming van het lucht je J ruim had geleverd en belaagd door pers De Bilt, zaterdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: 0 tt - Het frontensysteem van een diepe de- £alnSe_^^emier _dat, Sowjet-Unie pressie midden in de oceaan naderde Cuba moderne en doeltreffende wa- vanmorgen over Engeland ons land. Het vormt de begrenzing van vochtige oce- aanlucht. Na het passeren van de bijbe horende regenzone zal daarom veel be wolking blijven voorkomen. Langs de Azoren trok intussen alweer een vol- ruim had geleverd en dat Cubanen al anderhalf jaar in het gebruik er van waren opgeleid. Maar Cuba zal eerst via interna- Het hotel „Le Sirenuse" in Posita- tionale organisaties en de druk van ""nde in hetpicpni* tn(.nPmpnHe 5(nrinn no in de buurt van Napels, waar de openbare mening in de wereld gende m beteke™ toenemende storing, prins Charles en prinses Irene ver- trachten een einde te maken aan de blijven, werd vrij dagochtend-vroeg verkenningsvluchten, al belegerd door fotografen én tour- Premier Chroesjtsjow had kort nalisten, die wachtten op de terug- voor Castro's toespraak in Moskou STzal toeneme^uitTiM hü'iïvf keer van het paar in de loop van de verklaard dat voortzetting der Ame- H t d h" middag. rikaanse vluchten „rampzalige ee- "et ,weer beh°"<« dus een onbestendig De markies van Sersale, eigenaar volgen" zou kunnen hebben, van het hotel, trachtte vergeefs de wachtenden op een dwaalspoor te brengen. Kort na de lunch poseerde het paar welwillend enige minuten voor de fotografen, op het terras van het hotel, maar prins Charles weiger de vragen van journalisten te beant woorden. Beiden waren in strandkle- waarvan verwacht mag worden dat hij morgen de Britse eilanden zal bereiken. Deze storing zal morgen waarschijnlijk opnieuw regeh brengen, waarbij de karakter. Turkse speldeprikken ZON- en MAANSTANDEN Prinses Irene en prins Charles Hugues, arm in arm gefotografeerd op het terras van hotel „Le Sirenuse" in de Italiaanse badplaats Positano. Een Turks patrouillevaartuig heeft 3 Mei: zon op 5.10, onder 20.08; vrijdag de Griekse territoriale wa- maan op 1.45, onder 9.33. teren van de rivier de Maritsa ge- 4 Mei: zon op 5.08, onder 20.09; ding. Zij vertrokken vervolgens in schonden en twee Griekse vissers maan op 2.24, onder 10.37. een motorbootje in de richting van vandaar ontvoerd. De Griekse autori- het eiland Capri. teiten stellen een onderzoek in. Volgens in Athene ontvangen be- In Amerika is vrijdag een wet richten, heeft vrijdag een Turks van kracht geworden krachtens wel- vliegtuig een half uur lang boven het ke alle nieuwe Amerikaanse televi- eiland Rhodos gevlogen, en in het sietoestellen 82 kanalen moeten heb- bijzonder boven het gebied, waarin ben. De wet beoogt de oprichting het vliegveld gelegen is. Voorts is van meer TV-stations, grotere ver- gemeld, dat nabij het eiland Cos, be scheidenheid van programma's en horende tot de Dodecanesos, drie Hoogwaterstanden 3 Mei: v.m. 6.50; n.m. 19.22. 4 Mei: v.m. 7.43; n.m. 20.17. KORRELTJE betere plaatselijke ontvangst. Wie niet voorwaarts streeft, neemt torpedobootjagers zijn waargenomen, het niet ernstig met zichzelve.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1