Een brokje Frankrijk nabij de Zuidpool KERGUELEN, 1 wetenschappelijk van bijzondere betekenis DE RETDSE COURANT (Bijzonder mededwerking). Weet u, dat een gebied van ruim een miljoen vierkante kilometer nabij de Zuidpool behoort tot het Franse Rijk? Is het u bekend, dat Kerguelen met zijn „bemanning" van vijftig koppen een, ook strategisch, belangrijke Franse voor post is halverwege tussen de Kaap en Australië? „Ja we gaan maar eens op bezoek bij onze Franse vrienden in Port au Francais", zei de kapitein van de ijsbreker, aan boord waarvan ik de Australische nederzetting in het Zuidpool gebied had bezocht Ik moet eerlijk bekennen, dat ik nog nooit van Port au Francais had gehoord. Ik vertelde dit aan de kapitein. Hij antwoordde: „Geen wonder, want Port au Francais is een erg jon ge nederzetting al is het dan de „hoofdstad" van de Kerguelen Archipel Veel wijzer maakte deze mededeling mij niet. Daarom dook ik in de scheepsbibliotheek om iets minder dom te worden. In de boekerij ont dekte ik, dat er in 1745 in Quimper (Frankrijk) een knaapje geboren werd. dat Yves-Joseph de Kerguelen-Trémarec heette. De jongen was avontuurlijk van aard. Hij ging naar zee en bracht het tot vice-admiraal. Hij maakte een aantal reizen naar de zuidelijke delen van de Indische Oceaan. Daar ontdekte hij in 1722 een drietal eilanden, die hij Hes de la Fortune en lie Ronde noemde. Dankbaar was zijn vader land hem niet, want toen hij terugkeerde in Frankrijk zette men hem gevangen in het slot Saumur. Hij stierf in 1797. Pas later eerde men zijn verdiensten, en door de door hem ontdekte eilanden zijn naam te geven: De Kerguelen Ei landen. TERRE ADéLIE Di, eilandengroep ligt tussen 48° en 50° Z.B. en 66° en 68° O.L., ongeveer halverwege tussen Australië en Kaap de Goede Hoop. Vroeger kwamen er slechts vissers en rol^njagers. Een permanente vestiging was er niet. In 1949 ech ter besloot de Franse regering om er een vaste nederzetting te maken van mannen der weten schap en militairen.- In 1952 kwam dit plan tot uitvoering en werd Port au Frangais geboren. Waarom nam de Franse regering dit besluit? Waarom kende zij aan die verlaten, weinig her bergzame eilanden zoveel betekenis toe? Om dit te kunnen begrijpen, moet men weten, dat Frankrijk sedert 1938 een „Zuidpool-mogend- heid" van betekenis is. Op de eerste april van dat jaar bracht een presidentieel decreet de landen, eilanden en wateren nabij de zuidpool, gelegen ten zuiden van de zestigste breedte graad en tussen 136° en 142° O.L., formeel bin nen het Franse rijk. Anders gezegd. Frankrijk trok de souvereiniteit aan zich over een antarc tisch gebied, waarvan het landoppervlak naar schatting bedraagt ruim een miljoen km2, dus dat ongeveer dertig maal zo groot is als Neder land. Frankrijk noemde zijn antarctische rijks deel Terre Adélie. De basis, die de Franse regering vestigde op de Kerguelen Eilanden heeft tot taak om weten schappelijke onderzoekingen te doen en tevens om enige politie-controle uit te oefenen in de zuidelijke delen van de Indische Oceaan. Stra tegische overwegingen waren mede in het ge ding. Immers, indien het Suez-Kanaal lange tijd voor de West-Europese scheepvaart geslo ten zou worden, zou Port au EYangais (zo noemde de Franse regering de nieuwe basis) van grote betekenis zijn als tussenstation op weg van de Kaap naar Australië. Ook als lucht haven voor de vliegtuigen, die boven de Indi sche Oceaan vliegen, kan Port au Francais van belang worden. Bovendien: Port au Fran gais ligt (betrekkelijk) dicht bij het Franse Zuidpoolgebied en dit gebied zal in de komende jaren vermoedelijk tot ontplooiing komen. An tarctica sluit immers brote potentiële moge lijkheden in zich. GUL ONTHAAL Naar deze Franse basis zette onze ijsbreker dus koers. Op een mooie dag lieten wij het an ker vallen (tegenover de Franse nederzetting) in de Baie du Morbihan. De staf en de beman ning hadden recht op een dagje „Franse afwis seling" na alle sneeuw- en ijservaringen der laatste maanden. Op Kerguelen was het immers reeds zomer. Groen en bruin waren de tinten van het golvende land, dat wij voor ons zagen. Een heerlijke aanblik na de blanke oneindig heid, die achter ons lag. Nauwelijks was het geratel der ankerkettin gen verklonken of reeds spoedde zich een snel le kotter naar ons schip. Aan boord bevonden zich de commandant van Port au Frangais met een aantal zijner medewerkers. Zij begroet ten ons hartelijk. Wij waren voor hen wat zij voor ons waren: Een uiterst welkome afwisse ling. Immers, ook in Port au Francais ontvangt men (net als op de Australische bases in An tarctica) slechts eens per jaar bezoek, namelijk, als het aflo9sings- en bevoorradingsschip aan komt. Des avonds organiseerden wij een ge zellig samenzijn aan boord van ons schip. De Franse gasten verhoogden de vreugde door een half dozijn smakelijke eenden, wat „vin ordi naire" en veel Franse esprit mede te brengen. Wollen mutsen, dassen en insignes werden ge ruild. Herinneringen en avonturen kwamen ter sprake. Hoewel de meesten onzer geen Frans en de meeste Fransen geen Engels verstonden, vlotten de gesprekken toch uitstekend en wer den zij doorspekt met menige vrolijke noot. De volgende ochtend gingen wij naar de vaste wal, waar ons een even gul en hartelijk onthaal wachtte als de Fransen van ons hadden gekre gen. Foto boven: Jean-Ma- rie Cannaud, machinist op Kerguelen, met een deel van het krachtsta- tion (twee generatoren, elk van 132 KW). Foto onder: In de ge zellige varkensstal op Kerguelen gaat het de varkens naar den vleze. Foto midden: Mevr. Peretti, echtgenote van de onder-commandant van Kerguelen. in ge zelschap van een aantal Fransen. Australiërs en Denen tijdens een Australisch-Deens be zoek op Kerguelen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6