Gemeente Voorschoten koopt voor drie ton grond in Noord Hoflandse polder Turks-Cyprioten keren zich tegen de Ver. Naties Zware beschieting van kasteel Wilhelminavereniging te Voorschoten 60 j. Russische berg brak in tweeën Dorp bedreigd met overstroming Eerste prijs voor Nederlandse bloemen A. MOURITS Heerlijk vlees bü voorjaarsgroenten Woensdag koopjes MAANDAG 27 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 VELE KLEINE ZAKEN PASSEERDEN DE REVUE Zonder al te veel uitgebreide dis cussie werd door de raad van Voor schoten een agenda van 20 punten af gewerkt. Afwezig waren de heren Rombouts en Bakels. Met de infor maties over het woonwagenkamp te Leiden waren de raadsleden ingeno men. Mevrouw Stoker was verheugd over de regelmatige uitgave van een adresboek. Zij stelde enige vragen over de uitgegevrij en de versprei ding. Over de volledigheid van dit adresboek hangt veel af van de bur gerij en de verenigingen, die de juis te gegevens dienen te verstrekken. De verspreiding zal per post huis aan huis geschieden. De servieedienst die achter de aanschaf van de legesma chine staat wordt voldoende geacht. Het voorstel tot verhoging van de jaarwedden van de wethouders van f 4800 tot 6500 werd door de raad goedgekeurd. Het geschenk aan het provinciehuis, dat van Voorschoten een bijdrage vergt van f 0.04 per in woner werd door de raad goedge keurd. De heer Kamminga wenste aantekening te hebben tegengestemd. De beide gymnastieklokalen zullen met materiaal worden uitgebreid, zo als bruggen, matten enz. De uitgave vergt een bedrag van f 7000. De open bare ulo krijgt een betere verlichting met TL-armaturen. De kosten bedra gen f 1800. De derde openbare lagere school en de te stichten nutsschool krij gen beide een tijdelijke huisvesting. De nutsschool komt voorlopig te ■taan op een perceel grond gelegen aan de Oude Adegeesterlaan ten noordwesten van het protestants christelijk bejaardencentrum. De mo gelijkheid is thans aanwezig om de ze gebouwen te huren. Naderhand kan aan deze gebouwen weer een an dere bestemming worden gegeven, zodra tot de stichting van een per manent gebouw is overgegaan. De huurprijs van deze prefabricated scholen wordt aangegaan voor de duur van 5 jaar tegen een huurprijs van f 15.925 per jaar. Na vijf jaar zullen deze scholen worden overge- nemen tegen een prijs van f 3000 per stuk. Er moeten funderingen worden gemaakt. De bijkomende kosten wor den geraamd op f 40.750. Deze kosten omvatten o.a. de fundering, aanleg speelplaats, verwarming, afrastering, rijwielberging, vloerbedekking enz. De raad ging accoord met deze voor stellen. De wandelsportvereniging SVLV had de gemeente om een sub sidie gevraagd. Deze zal haar worden verleend. De heer de Groot maakte aanmerking op de lage contributie van f 0.10 per week per lid. Doch bij nadere inlichtingen bleek, dat per lid al f 0.20 wordt betaald. De financiële kant zal nog met de sportraad wor den besproken. De vereniging krijgt echter een subsidie van 15 pet van de kosten verbonden aan het deelne men aan de organiseren van wandel tochten, met dien verstande dat het jaarlijks subsidie niet meer zal be dragen dan f 2.75 per jeugdlid per jaar. Aan de bestaande centrale anten neinstallatie van de woningcom plexen der gemeente zal uitbreiding worden gegeven, zodat ontvangst van het tweede net mogelijk wordt. De kosten bedragen afgerond f 7900. Grieks-Cyprische strijdkrachten* hebben gisteren de hele dag- met mortieren geschoten op het kasteel Sint Hilarion aan de noordkust bij de haven van Kyrenia. Het schieten be gon om half negen in de ochtend. Za terdag bezetten Griekse Cyprioten de heuvels in de nabijheid van het kas teel, een bolwerk van de Turkse Cy prioten. Minstens vijf personen wer den hierbij gedood en negen gewond. De Cyprische minister van binnen landse zaken, Georghadjis, had za terdag gezegd, dat de actie in de heu vels bij Kyrenia noodzakelijk was om „wet en orde" te herstellen om dat „Turkse terroristen" van deze heuvels schoten losten op Grieks- Cyprische dorpen. In de omgeving van Kyrenia zijn naar schatting 15 Turken gesneu veld bij een Griekse aanval op een aantal versterkingen, die door de Grieken werden veroverd. V .N.-COMMANDANT BEDREIGD Generaal Gyani had gisteravond een onderhoud met dr. Kutchuk, de Turks-Cyprische vice-president. Bij zijn vertrek van de woning van dr. Kutchuk werd Gyani's auto met ste nen bekogeld door een menigte Turks-Cyprioten, die zich voor het huis verzameld hadden en die hem toeschreeuwden: „Gyani, ga naar huis" en „Gyani, slachter van Isla mieten". HTLLEC.OM Feest in Bloemswaard Echtpaar Schoen-Borst te Hillegom 55 jaar getrouwd Woensdag 29 april herdenkt het echtpaar J. A. Schoen-C. Borst zijn 55-jarig huwelijksfeest. Het was on geveer een jaar voordat zij in Bever wijk in het huwelijk werden verbon den, dat de 23-jarige Cornelis Borst, geboren te Schagen en toen reeds werkzaam in Haarlem bij de firma Beijnes als wagenmaker, naar Bever wijk toog om kennis te maken met de 23-jarige Cornelia Borst, die de huishouding waarnam van haar va der. Omdat vader Borst het plan had te hertrouwen en hij voor twee huis houdsters onvoldoende werk had, was het bezoek van de heer Jan Schoen hem welkom, nu deze ook een „huis houdster" zocht. Zo werd het 'n dub bel feest. En feestende is het stel Schoen-Borst verder door het leven gegaan. Bruidegom en de bruid, beide even oud en even kras met hun 79 jaar, hebben 50 jaar in Haarlem gewoond en nu een rustplekje gevonden in een der gezellige bejaarden-woningen behorende by het kath. bejaarden centrum „Bloemswaard" te Hillegom. Als dinsdagmorgen het feest ge vierd wordt zullen daarbij hun drie kinderen met hun echtgenoten en 16 kleinkinderen en ook nog 2 achter kleinkinderen aanwezig zijn. Er is om 10 uur een H. Mis in de kapel van „Bloemswaard" en daarna een geza menlijk ontbijt bij de zusters. TURKSE DEMONSTRATIE TEGEN V.N. De V.N.-bemiddelaar voor Cyprus, de Fin Tuomioja, is gisteren in Athe ne aangekomen voor besprekingen met de Griekse regering. In Nicosia demonstreerden enige duizenden Turks-Cyprische vrouwen en kinde ren tegen de Verenigde Staten. Zij droegen Turkse vlaggen en span doeken met teksten ii het Turks en het Engels, waarmee onder meer de commandant van het V.N.-leger op Cyprus, generaal Gyani, ervan werd beschuldigd „moordenaars te be schermen". Van het R.K. Parochieel Armbe stuur te Rotterdam zal de gemeente Voorschoten grond kopen ter grootte van 12.41.18 ha voor de prijs van f 304.062.50. Hier is ook een opstal bij. Deze opstal is verpacht aan me vrouw P. E. van Vliet-Berg. Aan de transactie is door de verkoper de voorwaarde verbonden dat uiterlijk 1 augustus 1964 de definitieve eigen domsoverdracht zal moeten plaats hebben, terwijl hem tot aan deze overdracht van 1 april 1964, zijnde de datum, waaraan verrekening van alle baten en lasten zal geschieden, over het bedrag van de koopsom een rente, berekend naar 5 pet. 's jaars zal zijn verschuldigd. Voorts zal op het moment van het definitieve tran sport met de pachtster een regeling omtrent tussentijdse pachtbeëindiging moeten zijn getroffen. Dit is de eer ste grote grondaankoop van de ge meente in de Noord Hoflandse pol der. De heer de Groot sprak er zijn vreugde over uit, dat nu een begin is gemaakt met de grondaankoop. Naast grondaankoop kwam er ook grond- verkoop in de raad. De gronden van Boschgeest worden nu verkocht aan adspirant gegadigden. Aan de heren L. Koenders en ir. Medlener werd elk 400 m2 grond verkocht tegen een grondprens van f 72 per m2. Idem elk 400 m2 tegen een zelfde prijs aan de heren drs. W. F. Broggel te Noord- wijk en F. A. Lampe te 's-Gravenha- ge. 7250 m2 grond verkoopt de ge meente Voorschoten tegen een prijs van f 50.per m2 aan N.V. Bouw bureau Brandwijk te 's-Gravenhage, voor de bouw van 7 bungalows met garages. De fractie van de PvdA fulmineer de tegen dit plan. 7000 m2 grond dat is 1000 m2 per bungalow. Is dat nog wel verantwoord in het westen van het land? Het college verzette zich hier fel tegen. Het uitbreidingsplan is vastgesteld en goedgekeurd door de raad. Daar geven b. en w. uitvoe ring aan. De grond aldaar is bouw rijp gemaakt en dat heeft geld ge kost. Wijziging van dit uitbreidings plan zal opnieuw geld gaan kosten. De gemeente probeert juist de zaken effectief te maken met de minste kos ten voor de gemeente. De heren Veldhuis en van Eerde stemden te gen dit voorstel. De driehoek Oranjekade-Wijngaar denlaan-Papelaan krijgt de naam van Jonh. F. Kennedyplantsoen. De heer Fortanier was er verheugd over, dat aan het verzoek van de raad zo snel gehoor is gegeven. De plaats voor dit plantsoen is goed. De heer Veldhuis informeerde bij de rondvraag naar ge dane toezeggingen van het college. De prefab gymnastieklokalen zijn bij het rijk aangevraagd doch hier op is nog geen antwoord ontvangen. Plan Bijdrorp I is aan een kadastrale recherche onderworpen. Daarom blijft het wat langer uit. De aard gasnota komt ook spoedig, doch er zijn rapporten bij b. en w. binnenge komen die nadere studie vereisen. Met de enquetering bij de burgerij naar de in gebruik zijnde toestellen is een aanvang gemaakt. De heer Pels bracht het keuzeplan van de Nationale Woningraad onder de aan dacht van het college en de heer Kamminga informeerde naar de gang van zaken van de afstoting van het gemeentelijk woningbezit. Deze zaak loopt nu ai 2 jaar. Van de 400 gega digden zyn er 47 overgebleven. Zeer binnenkort is de eerste phase achter de rug. De raad zal hierover worden ingelicht. Gezondheidscentrum Het Ge zondheidscentrum aan de Wijngaar denlaan is op 30 april gesloten, daar om is het zuigelingenbureau van dok ter Kostense verplaatst naar 29 april van 13 tot 14 uur. door Herr Landrat Moes. Deze prijs was beschikbaar gesteld door burgemeester Moser van de gemeente Litselsteten op Mainau. Bij deze uitreiking was ook aanwezig de heer W. Roozen van de Commissie Onpersoonlijke reclame van het Centraal Bloembollencomité Haar lem. Deze eervolle onderscheiding sluit het werkzame leven af op het gebied van de dahliakwekerij van de heer De Ruyter, daar zijn tuingrond in handen van de gemeente is overgegaan om tot bouw grond te worden bestemd. HET GEHEIMZINNIGE YEMEN Op dinsdagavond 28 april om 20 uur zal de heer D. van der Meulen, die lan ge tijd Nederlands consul in Djedda was, voor de afdeling Oegstgeest van de Volksuniversiteit K O, een lezing houden in het Rijnlands Lyceum, M. H. Tromplaan, over „Het geheimzinnige Yemen". De heer Van der Meulen is nog geen week geleden behouden van e$n reis naar dit ontoegankelijke land teruggekeerd, waar hij via de Wadi's van Hadramauth getrokken was naar de ruïnes van Ma'rib (uit de Sabaeische cultuurperiode van 1000 tot 2000 voor Chr.). Over deze monumenten, die slechts voor zéér enkelen voor korte tijd bereikbaar zijn, zal een inleiding gegeven worden, alsmede over het grote verleden van dit gebied, waar eens de Koningin van Scheba .troonde. De vele dikwijls vreemde belevenis sen, die de heer Van der Meulen op zijn bezoeken aan dit land meemaakte, als mede de huidige ontwikkeling zullen besproken worden. Vele kleurendia's zullen het land laten zien, dat zo lang voor alle vreemdelingen verboden ge bied was. De apotheek te Voorschoten zal in gaande 30 april a.s. op bepaalde zon en feestdagen van 8 tot 22 uur ge sloten zijn. De dienst zal dan worden waargenomen door de dienstdoende apotheek te Leiden. OEGSTGEEST terrein reeds gevestigd door een pe riodieke sportdag tussen beide insti tuten, is zaterdagavond ook op cul- De bekende dahliakweker, de heer tureel gebied tot stand gekomen, W. de Ruyter alhier ontving een ere- toen de rederijkerskamer van 't Was- prijs in de vorm van een prachtige zil- senaarse college de bewoners van veren schaal voor zijn inzending dahlia Leeuwenhorst een uitvoering aan- „Mrs De Ruyter Memory" welke als bood van het laat-middeleeuwse mi- koningin der dahlia's werd bekroond op rakelspel „Mariken van Nieume- de tentoonstelling op het eiland Mainau ghen". aan de Bodensee. Deze prijs werd ten huize van de heer De Ruyter uitgereikt Dat de band tussen Adelbert en NOORD WUKERHOUT ADELBERTCOLLEGE (WASSENAAR) bracht „Mariken van Nieumegen" in seminarie-aula De relaties tussen het Wassenaarse Leeuwenhorst tot stand kwam en de St. Adelbert-college en het klein- innigheid daarvan steeds verdiept seminarie Leeuwenhorst, op sportief wordt, zal zonder twijfel mede te danken zijn aan de uitstekende her innering. die regent A. C. Raadschel- ders aan zijn Wassenaarse tijd en on der meer bij St. Adelbert heeft be waard. ZATERDAG BEGONNEN (Leidschendam), „Benvenuto" en 1Y1? fülTGnrirTvr »St. Laurentius" (Voorschoten) en UL, de drumband „Jahn" Leiden). De dames en heren van Adelbert, die dit stuk onder leiding van de heer N. H. Duister hadden ingestu deerd om op te voeren ter gelegen heid van het zilveren feest van hun conrector, de heer Brons, voelden zich op het in vergelijking met hun behuizing in Wassenaar wijdse toneel van de Leeuwenhorst-aula zeer goed thuis en de nauwlettende toehoor ders vormden voor speelsters en spe lers een dankbaar publiek. Er was dan ook veel te genieten, ook voor de iongsten, die op deze avond door de leraar Nederlands waren voorbereid. Men had enige (Koninginnedag) be- moeite gehad om de eigenlijk te klei- grote kinderoptocht, ne coulissen aan de ruimte van de De feestelijkheden te Voorschoten Donderdag zijn reeds begonnen. Koninginnedag gint met de 1964 wordt dit jaar gevierd met het waarna burgemeester L. de Kool de aula-planken aan te passen, maar 60-jarig bestaan van de Koningin kinderen zal toespreken in het bur- hei resultaat mocht er zijn en onder Wühelmina-vereniging. Daarom is gemeester Berkhoutpark. Op deze de vele verlichtingsmogelijkheden er een korte feestweek van gemaakt, dag verder de puzzel rit voor wielrij- kwamen de door St. Adelbert in Zaterdagmiddag werd het feestter- ders en de puzzelrit voor auto's, eigen atelier vervaardigde costumes rein op het voormalige Marine Op- scooters en bromfietsen, kinderspe- feeëriek uit. komst Centrum door het bestuur van len en volksspelen Om 17 uur be de. Kon. Wilh.-ver. geopend.. Daar gint de voetbalwedstrijd SVLV— Dit was de vierde opvoering, die staan diverse attracties zoals bots- Rouwkoop om de Wethouder Schra- het gezelschap van dit stuk speelde autotjes, draaimolen, een schiettent ma-beker. De feestelijke receptie, die en het zou bepaald jammer zijn ge en alles wat op zulk een feestterrein het gemeentebestuur het bestuur van weest als het tot opvoeringen alleen thuishoort. Om 14 uur begon ook de de Koningin Wilhelmina-vereniging in eigen kring beperkt zou zijn ge- wielerwedstrijd, waar U elders in dit aanbiedt begint om 4 uur en duurt bleven. De indruk, die de dames en blad meer over leest. tot 6 uur. Deze receptie vindt plaats heren van het St. Adelbert-college Woensdag organiseert de schaak- in de raadszaal. met deze uitvoering op Leeuwen vereniging Voorschoten in het lokaal horst hebben achtergelaten is der- naast de Gereformeerde kerk een Toonschaal 1964 Van 11 t/m 19 mate goed, dat zij verdienen voor een speciale schaakwedstrijd, waaraan mei a.s. zal in het Cultureel Cen- volgend stuk opnieuw te worden uit- door een ieder kan worden deelge- turm een keramiektentoonstelling genodigd. Regent Raadschelders no nomen. De wedstrijd begint om 8.15 worden gehouden, waarmee beoogd digde in zijn dankwoord aan het ein- uur 's avonds. Woensdagavond 29 wordt een indruk te geven van het- de van de avond in ieder geval het april wordt 6p het terrein bij de gëen Nederland op dit, gebied thans gezelschap uit de gasten te zijn van Vlietschool een taptoe geblazen. De biedt. Naast keramiek zullen ook en- Leeuwenhorst als daar op 23 mei a.s. deelnemende korpsen zijn „Excel- kele voorbeelden van tapijtkunst een bekend toneelgezelschap een uit- sior" (Wassenaar), „St. Caecilia" worden geexposeerd. voering komt geven. Nagekomen familiebericht In Russisch Midden-Azië, in de staat Oezbekistan, wordt een groot gebied, waarin twee flinke steden liggen, bedreigd met overstroming omdat een berg een reusachtige dam heeft opgeworpen in de rivier de Se rafsjan. Na wekenlange regenval was de berg Darivorsj zo verzwakt dat hij spleet. Een van de helften stortte in de Serafsjan sn vormde er een reus achtige dam. De rivier werd over een lengte van 250 meter en over de volle breedte dichtgegooid; de dam sluit aan op de bergen aan de andere kant van het rivierdal. De dam is nergens lager dan tachtig meter en er zjjn stukken waar hij vierhonderd meter hoog is. Een grote zware boom die boven op de Darivorsj stond, is terugge vonden aan de andere kant van de rivier. Hij staat er midden in de ver schoven aarde alsof hij er altijd heeft gestaan. Bevolking geëvacueerd Het water in de Serafsjan steeg na de afsluiting door de dam met een angstaanjagende snelheid. De berg sipleet in de nacht van vrijdag op za- De „Premier grand Prix d'Honneur" van de om de 3 jaar gehouden „Flo ralies Internationales de Paris" is met algemene stemmen door de jury toe gekend aan de Nederlandse inzen ding. Deze collectieve inzending van bol- bloemen, snijbloemen en sierheesters beslaat 1.600 vierkante meter van dit Parijse bloemenfestijn, dat vrijdag j.l. werd geopend en tot en met 3 mei zal duren. Ruim 25 landen dongen mee naar de prijzen. Aan de Nederl. inzending werd zo wel collectief als individueel deelge nomen. De arrangementen werdeo onder algemene leiding van Dick Schuyt uit Haarlem gemaakt. Onder de inzenders zal een bedrag van 35.000 Franse franken (bijna 25.000), verbonden aan de prijs, wor den verdeeld. terdag. Een etmaal later was het water al 25 meter gestegen Nu stijgt hei met ongeveer tien meter per 24 uur. Het zo plotseling ontstane meer wordt groter en groter. De bevolking uit de dorpen die gevaar lopen over stroomd te worden, is in het week einde geëvacueerd. Tot dusverre is er nog niemand omgekomen. De kans dat de nieuwe dam het op geeft is uitgesloten. Specialisten dur ven het niet aan, in de dam een nieu we loop voor de rivier te maken met springstof. Zij zyn bang dat er dan te veel water te plotseling doorbreekt en dat daardoor tv/ee grote steden stroomafwaarts zouden worden over stroomd. Oude geschiedenis De belangrijkste van deze steden is het in de vierde eeuw voor Chris tus door Alexander de Grote gestich te Samarkand. De stad staat vol his torische bouwwerken. Er is veel in dustrie. Zij heeft circa tweehonderd duizend inwoners. DAGGELD VERLAAGD Het tarief voor daggeld (call mo ney) is, ingaande heden, met een half procent verlaagd tot 2procent. Dit omdat de geldmarkt iets ruimer zal worden als gevolgd van betalingen van het rijk aan de gemeenten waarmede een bedrag is gemoeid van circa f 500 min. Op 22 april werd ge noemd tarief met een kwart pro cent verhoogd tot drie procent. KORTE GOLF Een Duitse soldaat van de leger plaats Budel, de 20-jarige Werner Kobus, is gistermiddag, nabij Weert op de Helmondseweg door 'n brom fietser aangereden. Hij is enige uren later overleden. Het ongeluk gebeur de toen hij uit zijn geparkeerde auto omliep op het rijwielpad met de be- doelang zijn verloofde uit te laten stappen. Hij is met een zware sche- delbasisfractuur in zorgwekkende toestand naar 't ziekenhuis in Weert overgebracht, waar hij enige tijd la ter is overleden. LEIDERDORP Geboren: Jacobus Johannes zn v. J. J. Kok en J. C. Bekker; Ruben Alexis Férenc zn v. L. J. A. Straathof en C. A. P. van Elswijk; Johanna dr v. G. Boot en J. M. de Haas. Ondertrouwd: Peter Frans Hendricus van Proosdijk, 29 jaar, bedrijfsleermees- ter, wonende te Leiden en Lydia Meijer, 25 jaar, onderwijzeres; Jan Willem de Jong, 22 jaar, machinist, wonende te Den Helder en Marrigje Geerlof, 22 jaar, zonder beroep. Overleden: Hans IJssennagger, 41 jaar. Heden overleed, na een geduldig gedragen lij den, toch nog onver wacht, tot onze diepe droefheid, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, mijn innig ge liefde man en onze zeer zorgzame vader, broeder, behuwdbroe- der en oom MARIANUS HENDRICUS ROZIER echtgenoot van Maria Gerarda de Haas op de leeftijd van 77 jr M. G. J. Rozier de Haas C. P. P. Rozier H. P. M. Rozier Leiden, 26 april 1964 Reitz3traat 1 De H.H. Uitvaartdien sten zullen worden ge houden op woensdag 29 april a.s. in de parochie kerk van de H. Leonar- dus a P.M. (Haagweg), om 8 uur de gelezen H. Mis en te 9 uur de plechtig gezongen H Mis van Requiem waar na de begrafenis vanuit de kerk om 10.30 uur op het r.k. kerkhof. Zijlpoort. Rozenkranstoidden: maandagrvond om 8 u. thuis en dinsdagavond om 8 uur in de kerk. KOUDEKERK a.d. RIJN Agentschap DE LEIDSE COURANT Voor: ABONNEMFNTEN ADVERTENTIES DRUKWERKEN Lagewaard 55 ADVERTEREN DOET VERKOPEN Heerlijk mals Kalfsvlees, magere Varkenslapjes, lekkere verse Worst, Tartaar of Baconlapjes Te veel om op te noemen KOM KIJKEN. KEUREN en KOPEN Zet uw gezin het beste voor. Maak een fijne maaltijd DE PRIJS laat het toe. 4 TARTAARS pl.m. 320 gr1*0 Magere HAMLAPPEN3.20 Extra magere BACONLAPJES1.98 Magere SPEKLAPPEN of VERSE WORST 1.69 Varkensbiefstuk 250 gr. 1.98 Gehakt 1.79 150 gr ham 0.98 250 gr. leverworst 0.69 250 gr. paling rookworst 0.79 Nassivlees 250 gr. 1.39 Runderlappen 1.98 Lever 1.48 Ossestaart 1.28 Kalfslapjes 2.98 Carbonade 2.38 Vleeskrabjes 1.08 Bakspek 1.25 Runderlappen 2.60 Ger. kinnebak 1.28 GEHAKT h.o.h. 1.69 'n kwaliteitsproduct 'n Heel kilo 3.0(1 1 kg. doorr. RUNDERLAPPEN 3.29 TAST TOE

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7