FEEST VAN KLANK EN KLEUR HET SUCCES VAN JONG EN JOLIG" JONG BLIJVEN DOOR VAN WERK 'N HOBBY TE MAKEN" ZATERDAG 25 APRIL 1864 DT LfüDSE COURANT Aldus is het mogelijk een ruim batig saldo te kweken, maar dit wordt dan weer voor een deel gesoupeerd voor nieuwe instrumenten, een of twee dagen uit met de gehele groep, of voor de jaarlijkse avond, waarop een nieuw pro gramma aan de eigen supporters wordt vertoond. Dat is een avond waar geld bij moet, welk geld graag wordt neer geteld. Sempre Avanti's Jong en Jolig be staat 25 jaar. De voorstellingen die diinsdag- en woensdagavond worden ge geven in de Stadsgehoorzaal te Leiden zijn feestvoorstellingen, die een hoogte punt moeten zijn in de kwart eeuw van het bestaan. „With a song in my heart" naar ideeën van Hans van Oos- terom en Wim van Ark is weer zo'n echt Jong en Jolig-programma in een operette-achtige sfeer, veel kleurrijke kleding en voortreffelijke muziek. Dit laatste is mede te danken aan de voor treffelijke dirigent Koos Kukler, die eigenlijk de grote machine achter dit gezelschap is. Toen hij in 1950 de diri geerstok van de heer Van der Pluym overnam wist hij zijn medebestuurs leden ervan te overtuigen, dat men een nieuwe koers moest gaan varen, een koers van veel kleur en beweging; men moest een spel voor oog en oor gaan brengen. Dat zijn visie juist was bewijzen de resultaten. Jong en Jolig dat een ietwat noodlijdend bestaan had als mandoline- en zanggezelschap maak te een vuurpijl-carrière. Dat hij daarbij veel steun ondervond van oude rotten in het vak als Henk Chaudron, W. van Rooyen en Wim van Ark en niet te vergeten de duizendkunstenaar Henk v. Oosterom. die naast voortreffelijk regis seur, toneelspeler, ook uitstekend teke naar is, behoeft geen betoog. Karakteristieke scène voor Jong en Jolig: Oostenrijkse gezelligheid met de solisten: v.l.n.r. Nel de Vries, Gerard Koolhaas, Lyda Spaans en Wim Brugman. Drie zuilen van Jong en Jolig: v.Lmr.: Wim van Ark, Hans van Oosterom en Koos Kukler KUKLER HEEFT het voordeel een goed arrangement te kunnen schrij ven. Zonder het karakter van een muziekstuk geweld aan te doen, brengt hij de werkjes binnen het bereik van zijn amateurs, die de mandolines, man- dola's, accordeons, piano en bas met virtuositeit bespelen. Geluk heeft hij echter ook gehad met zijn solisten, waarvan we de oubollige Wim Bruman (van het begin af lid!), Gerard Koolhaas met een typisch Italiaans bel canto geluid en de dames Nel de Vries, Lyda Spaans, Tiny Arnoldus, Jopie de Haas en Tiny Zonneveld kunnen noemen. „Sempre Avanti" heeft haar naam eer aan gedaan, steeds voorwaarts. En dan Op 23 april zijn de bruidsdagen in gegaan van het echtpaar Cornelis Hendrikus Kortekaas en Bernardina Petronella Kortekaas, geboren Boere. De bruidegom, geboren in Voorhout op 13 november 1885 aan de Dins dagse-Wetering, leerde zijn bruid kennen ook in Voorhout, precies ge zegd, zoals hij zich nog herinnerde, op het „laantje van Leen van der Poel" aan de Jacoba van Beieren - weg. Daar was zij toen werkzaam als dienstbode bij boer Hoogenduin. De bruid is geboren op 28 april 1886 te Zoeterwoude, dus hoopt zij in deze bruidsdagen ook haar ver jaardag te vieren. Dan wordt zij evenals haar man 78 jaar. Vanaf haar jeugd heeft ook zij altijd in Voor hout gewoond. De bruidegom begon zijn loopbaan na de lagere school als boerenarbei der voor 1,- per week. Bij ons be zoek, waar wij dit alles hoorden, merkte de bruid op: „En toen ik van school kwam verdiende ik 0,40 per week" Daarna werkte de heer Kortekaas bij bloembollenkwekers en export zaken en probeerde, al was het dan werken van 's morgens vijf uur tot 's avonds acht uur, ook zelf wat bloembollen te telen, dus in eigen tijd. Dit heeft zich uitgebreid met hard werken tot het moment, dat hij voor zichzelf kon beginnen. Zijn vrouw heeft hem hierbij daadwer kelijk bijgestaan al was het dan op deze manier. „Ja, u moet weten, zei zij, mijn man kon fietsen vóór dat wij getrouwd waren (ik heb het ge leerd in mijn trouwen en heb dit gedaan tot mijn 75ste jaar), maar had geen fiets. Ik vond maar da,t hij zo ver moest lopen naar de Koe hoorn bij Lisse. Ik spaarde toen 80 voor een fiets. Dan kon hij 's mid dags thuis komen eten". Toen is het zover gekomen dat Kortekaas een stuk land kocht aan de 's-Gravendamse weg, waar nu eèn bollenschuur en huis op staat waar zijn zoon het bedrijf voert. Als het goed weer is rijdt de 78-jarige nog elke dag op zijn bromfiets naar de tuin om wat te werken, waaruit blijkt dat hij zich wel gevoelt. Beide wonen nu in een kamer in huize St. Agnes en hebben het daar heel goed. Tot voor een paar jaar is Het was op 30 april 1914 dat de heer J. Versteegen en mevr. M. G. Versteegen-Belt elkaar in de St. Jan's Onthoofdingskerk in Zoeter- woude de ringen aan de, vinger schoven. De bruid en de bruidegom zijn beiden geboren in 1890. Hij op 12 januari en zij op 18 mei. Ondanks hun 74 jaren zijn ze ech ter allebei nog vitaal. Ze waren bei den de oudste uit het gezin, zodat ze het werken al vroeg leerden. Uit een echt boerengeslacht, was het niet verwonderlijk dat ze op de boerderij kwamen in de Weipoort. In 1914 moest de heer Versteegen een jaartje onder de wapenen, maar kon toen weer naar zijn vrouw en dierbare boerderij terugkeren. Hun huwelijk werd gezegend met 9 kinderen, 6 dochters en 3 zonen, wel ke ze allen mochten behouden. Zeven kinderen zijn in de loop van tijd getrouwd, maar ze wonen allemaal binnen de grens van Zuid- Holland, zodat ze nog dikwijls in de Weipoort op visite kunnen komen. Er zijn nu 32 kleinkinderen. Het bruidspaar heeft altijd op de boer derij gewerkt en, nu het bedrijf in handen is van hun zoon, melkt de bruidegom toch nog elke dag trouw 5 koeien. Ook al rentenieren ze nu al 5 jaar, stilzitten kunnen ze niet. Met gerechtvaardigde trots kunnen ze terugzien op een arbeidzaam le- De heer Versteegen is al sinds ja ren bestuurslid van de Vincentius- vereniging in Zoeterwoude. Ook gaf hij nu al 30 jaar zijn krachten aan het kerkbestuur, waarvoor hij deze week uit handen van deken J. A. v. d. Boog de onderscheiding „Pro Ex- clesia et Pontifice" mocht ontvan gen. Vanwege Koninginnedag op 30 april is besloten om de bruiloft maar op woensdag 29 april a.s. te vieren. Ze zullen dan een feest geven in het parochiehuis en het bruidspaar hoopt dat het net zo'n gezellige brui loft zal worden als hun 25-jarig hu welijksfeest. 's Morgens om 10 uur zal er voor het gouden bruidspaar een H. Mis worden opgedragen in de zelfde kerk alwaar hun huwelijk werd ingezegend. de bruid ook kerngezond geweest. Zij moet het thans wat kalm aan doen. Beiden zijn zeer tevreden over hun gezondheid en ook over het le ven dat achter hen ligt. Zo zei de bruid: „Je kunt het je niet inden ken", waarop de bruidegom zei: „Ja, want wij kennen elkaar nu al 60 jaar". Uit hun huwelijk zijn 14 kinderen geboren waarvan er nu nog 11 in leven zijn, zeven dochters en 4 zoons, welke allen getrouwd zijn. 66 Klein kinderen omringen de beide bejaar den. Op 13 mei a.s., de dag van hun trouwen, zal er een plechtige heilige mis worden opgedragen in de kapel van Huize St. Agnes, vermoedelijk door een neef van het bruidspaar. In de middag zal het bruidspaar aanwezig zijn in café-rest. „Boer- haave", waar zij met hun kinderen en kleinkinderen een rustige gezel lige middag hopen te hebben. DE ROKENDE MIJNWERKERS Op verzoek van de katholieke fe deratie en na overleg met het staats toezicht op de mijnen heeft de di rectie van de Dominiale Mijn te Kerkrade besloten de van haar kant wegens overtreding van het rookver bod genomen maatregelen te ver zachten. De ontslagen personeelsle den in een lagere functie zullen weer in dienst kunnen treden. Disci plinaire maatregelen, genomen ten aanzien van een aantal arbeiders, zullen worden opgeheven. Ongeregeldheden in strafgevangenis te Winschoten Dinsdagavond is in de gevangenis in Winschoten één der gevangenen met geweld uit zijn cel gebroken. Hij nam daarop een dreigende hou ding aan tegenover bewakers, die be zig waren andere gevangenen naar een nieuwe cel te brengen. De direc teur is er in geslaagd de man te kal meren. Dit heeft de politie in Winschoten gisteravond meegedeeld. De officier van justitie in Groningen heeft de gemeentepolitie in Winschoten op dracht gegeven deze zaak te onder zoeken. De politie deelde verder nog mee, dat het incident is gebeurd, nadat een der bewakers had ontdekt, dat de deuren van vijf cellen zo maar van binnenuit konden worden geopend. De sloten van deze deuren waren onklaar gemaakt. De bewakers troffen in de cellen een zaagje en een slagwapen aan, dat in de gevangenis was gemaakt. De strafgevangenis in Winschoten is door de minister van justitie aange wezen voor huisvesting van zoge naamd vlucht- en maatschappelijk ge vaarlijke gevangenen, die zware straffen ondergaan. Op het ogenblik wordt de gevan genis verbouwd. in Rijnsburg, waar ik voor 'n kwartje per week op de steiger stond als leer ling-voeger". De jonge Van der Zeeuw had feeling voor het werk en hij studeerde hard om zich verder ook theoretisch te be kwamen. Hij nam lessen algebra en meetkunde in het Leidsch Volkshuis (5 cent per les!) en was in 1909 zover, dat hij in Amsterdam toelatingsexamen voor de meester-cursus kon doen. Met trots haalt de heer Van der Zeeuw zijn diploma uit de kast, ondertekend door de grote bouwheren Cuipers en Ber- lage. Met het predikaat beste leerling kwam hij uit Amsterdam terug en in latere jaren zou hij zich de faam ver werven van „beste metselaar van Lei den". Vele jaren werkte Van der Zeeuw met zijn zwager de heer Verhoeven als aannemer van metselwerken. In deze hoedanigheid hielp hij de buurt achter de Petruskerk zetten, het Morskwartier en het klooster van de Kruisheren in Zoeterwoude. Na de tweede wereld oorlog ging de heer Van der Zeeuw een firma aan met timmerman Mom- berg. Tot voor enkele jaren nam dit bedrijf burgerwerk en verbouwingen aan in de Sleutelstad. ECHTPAAR KORTEKAAS (VOORHOUT) 55 JAAR GETROUWD GOUDEN PAAR VAN DER ZEEUW Er gaan duizenden om in het meest-gevraagde amateur-gezelschap van Leiden Toen Sempre Avanti's Jong en Jolig onlangs in Woubrugge moest op treden bleek het toneeltje te klein om het gehele gezelschap te bevatten. De spelers en speelsters, zangers en zangeressen zijn toen maar in de zaal tussen het publiek gaan zitten en zij hebben er een daverende avond van gemaakt, een soort bruiloft met polonaises, walsen en volksdansen. Dit is kenmerkend voor de sfeer bij dit beste Leidse amateurgezelschap, echte vrolijkheid en enthousiasme is de basis van het succes. Dat dit succes geen kleinigheid is bewijzen de cijfers. De secretaris-impressario H. Chaudron ziet elk seizoen een omzet van enige tienduizenden guldens door zijn vin gers gaan. Het gezelschap treedt veertig tot vijftig keer op in een jaar en reist daarbij door het gehele land. Het is echter voUedig amateurgezelschap gebleven. De leden doen het werk uit liefhebberij en men is niet van plan daar ooit van af te wijken. Vuurpijl-succes in laatste 10 jaar van een kwart eeuw e* i v:ff ^r'ur Het werk werd veelal uitgevoerd vol gens zijn tekeningen, want in dit werk Twee «"rise en „elukkiee mensen, ren het er eelfs drie" Door hun be- ^"wordV^^ Vg dat lijn ze. de heer en mevrouw Van moeienissen met de Hongaarse kinderen voür tekJ.ine ten be* der Zeeuw-Montanus (heiden 78). die kreeg het echtpaar in 1938 de vereren- verbouwing Het bouw- op 6 mei 50 aar getrouwd «un. de uitnodiging om het Eucharistisch vak m daaromheen geniet 2ijn „De jaren zijn voor ons omgevlogen Congres m Boedapest mee te maken. Het en nog: zo is bet maandag en zo is het is hun mooiste belevenis geweest en bij weer zaterdag...." Iemand, die kniest een stapel prentbriefkaarten halen zij otuuic vaii en zün tijd in verveling moet doorbren- voor ons herinneringen op aan de oude ^o^mde" kerken gen kan dat niet zeggen. En daarmee Hongaarse hoofdstad. komen wij aan het grote geheim van het levensgeluk van het echtpaar Van der Zeeuw. Hun werk is altijd en nog steeds htm hobby geweest. Van leerling-voeger (van een kwartje grote belangstelling. Vele uren heeft de heer Van der Zeeuw al gewijd aan de studie van de bouwstijlen. De grote en Nederland heeft hij al bezocht en een hartewens van hem is om nog eenmaal in zijn leven Rome te bezoeken en de bouwwerken te zien, die hij tot de details zuiver kent Een laatste repetitie voor het jubileum optreden. Met de paraplu's in zaal Rehoboth aan het Rapenburg te bedenken, dat de club geboren werd na het komisch optreden van enige leden van de Christelijke Jongemannen- Vereniging Levendaal die met toeter- tjes en wat andere instrumenten voor het voetlicht traden toen de CJMV 60 jaar bestond. Thans bestaat het gezelschap, zoals het zich op het toneel vertoont, los dus van de medewerkers achter de coulis sen, uit ongeveer 50 personen en men kan niet voldoen aan het getal aanvra gen. Het kan verkeren HILVERSUMSE KVP-JEUGD De Hilversumse jongerenorganisa tie van de KVP heeft een motie aan genomen, waarin zjj haar ongerust heid uitspreekt over de houding die de Nederlandse regering, de fractie van de KVP in de Tweede Kamer en een deel van de katholieke pers in de affaire-Irene hebben aangenomen. De jongeren noemen die houding „onder druk van de protestantse par tijen bepaald weinig principieel en in vele gevallen zelfs onbegrijpelijk" i 35 uur baas en een van mijn eerste karweien ten huize van de fam. Janson, Mors- was de restauratie van het Spinoza-huis weg 7a. TE ZOETERWOUDE IN HET GOUD per week) tot zelistandig aannemer. Dat van foto's en beschrijvingen. Mevrouw Van der Zeeuw heeft van is in het kort de grote carrière van de haar huis een kraakhelder juweeltje heer Van der Zeeuw. Het hart van de 6 mei is de eigenlijke trouwdag, maar aan de Leuvenstraat 19 en haar tuin bruidegom werd hem al op zijn 13e het feest zal gevierd worden op zondag een liefhebberij gemaakt. Bij dit laatste, ïaar ontstolen door het bouwvak. 10 mei Om kwart voor tien wordt een haar tuin, wordt zij sinds korte tijd ..Eerst werd ik bij een zadelmaker in plechtige H. Mis opgedragen in de An- gedwarsboomd door de katten van de de Teer gedaan, maar ik bleef zeuren: toniuskerk ter intentie van 't bruids- buurt, die hun kans schoon zagen nu Ik moest en ik zou metselaar worden, paar. Voor vrienden en bekenden is er mevrouw Van der Zeeuw onlangs door MÜn vader vond uiteindelijk een nette gelegenheid tot feliciteren het introuwen van een van haar 4 klein kinderen naar boven verhuisde. Maar nog vele uren blijven er per dag over. Zij vult die met veel genoe gen als gastvrouw den en bekenden, voor wie het huis in de Leuvenstraat „de zoete inval" is en als trotse moeder, groot- en overgroot moeder van drie achterkleinkinderen. Vaak neemt zij de bus naar haar enige dochter en ook daar kan zij het niet laten. „Dat koper van jou moet eens een beurtje hebben, zei oma eens", ver telde ons haar dochter. „We gaven haar een werkverbod en stopten de poets middelen weg. Maar de volgenda dag was ze terug met haar eigen spulletjes. 'Er is geen kruit tegen gewassen". Een vergeefs beroep deed men nooit op haar. Moest er in de familie worden bijge sprongen, tante Cor kwam altijd; moes ten er kinderen „uitbesteed" worden, het huis in de Leuvenstraat stond altijd open; kwamen er Hongaartjes voor en na de wereldoorlog naar Nederland: in de Leuvenstraat vonden zij een liefde vol onderdak. „Bij elkaar hebben we hier vier Hongaarse kinderen in huis gehad", vertelt ons mevrouw Van der Zeeuw. „Op een gegeven ogenblik wa-

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8