V erklaring van Kardinaal Alfrink over de opname van Prinses Irene in de Katholieke Kerk Nederlandse regering niet uitgenodigd bij huwelijk Overval op benzinestation Wist recherche dat Kennedy gevaar liep Ontsnapte oud-SS'er vloog ongehinderd naar Zwitserland DANSEN ZATERDAG 25 APRIL 1964 54e JAARGANG No. 16.210 KAfelNET MAG Directeur J. F J M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NAAR T.V. KIJKEN Telel 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tossen 17.30 en 19.00 q.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm„ Telefoontjes 1,75 Het schrijven dat door het mode- ramen van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk aan Kardinaal Alfrink werd gericht naar aanleiding van de opname van HKH prinses Irene in de RK Kerk heeft op uitnodiging van de kardinaal ge leid tot een langdurig beraad tussen het moderamen en de kardinaal. In dit beraad heeft de kardinaal het volgende gesteld: „Nu ik de vrijheid meen te kun nen hebben de omstandigheden waar onder opname van HKH prinses Ire ne in de RK Kerk heeft plaats ge vonden, bekend te maken, gevoel ik mij gedrongen u opening van za ken te geven omtrent mijn handel wijze in deze en de motieven, die mij hebben geleid. Gezien de beroering en de mis verstanden, die op deze overgang zijn gevolgd, wil ik er allereerst op wijzen, dat mijn bemoeiingen, waartoe ik mij bereid verklaarde op verzoek van de prinses met mede weten van haar koninklijke ouders, alleen betrekking hebben gehad op de uiteindelijke opname in de Kerk. De wijze waarop deze kerkelijk is geschied, is een zaak geweest van mijn persoonlijke verantwoordelijk heid. Op de vragen door het moderamen gesteld, moge ik het volgende ver klaren: Met het moderamen ben ik het eens dat een daad van overgang in zich een daad is ten overstaan van de gemeente en derhalve - behoudens bijzondere omstandigheden - een openbare. Ik heb niettemin gemeend mij aan de wens om die overgang voorals nog in de particuliere sfeer te hou den te kunnen conformeren, omdat het in de bedoeling lag de publi- katie op korte termijn te doen plaats vinden. Ik moet toegeven en betreur dat door deze situatie de interkerkelijke verhoudingen in het gedrang zijn ge komen, al teken ik hierbij aan dat in ddt opzicht de praktijk van de re gelen, tussen ons in acht te nemen by een overgang, onvoldoende dui delijk vastligt. Met betrekking tot mijn beslis sing ben ik nochtans van oordeel, dat onder deze bijzondere omstan digheden bezwaarlijk kan worden geesproken van een strijd met de waardigheid van haar, die hierbij direct betrokken was en van de Kerk, waartoe zij behoorde. Voorts betreur ik, dat de moge lijkheid van verdere consequenties - gegeven de situatie - mijnerzijds niet meer aandacht heeft kunnen vinden." DE DOOP Met betrekking tot de tweede vraag moge ik stellen dat ik door 'n onge lukkige samenloop van omstandighe den met name door de onver wachte afwezigheid van getuigen op het ogenblik van opname (3 ja nuari 1964, te Rome) niet beschikte over gegevens aangaande de wijze, waarop de doop destijds was toege diend, terwijl anderzijds uitstel van de 'plechtigheid onuitvoerbaar leek. Dit is de reden geweest, dat ik mij in geweten verplicht achtte de op name in de kerk te doen geschieden door de positieve belijdenis van het Geloof verbonden met een voorwaar delijk toegediende doop. In de liturgische bediening is na drukkelijk alles uitgesloten wat kwetsend zou kunnen zijn voor an- dere kerken. Ik hoop dat uw mode ramen bij de beoordeling van dit al les rekening zal willen houden met de delicate positie waarin ik ver keerde. In zover anderen, die hierbij betrokken waren, mochten hebben gefaald, zou men rekening willen houden met het gebrek aan ervaring in deze sector en met de verwach ting, dat de gegevens aan mij bekend waren. Tulpen (uit Amsterdam) en (Franse) lelies Ook prinses Armgard niet naar huwelijk Een woordvoerder van prinses Armgard heeft gisteravond in ant woord op vragen meegedeeld, dat de houding van de familie Bourbon Par ma tegenover het Koninklijk Huis haar heeft doen besluiten een uit nodiging af te wijzen tot het bijwo nen van het huwelijk van prinses Irene en prins Charles Hugues. GEEN HUWELIJKSCADEAU VAN TILBURG Het Tilburgse raadslid mr. C. van der Mortel (KVP) heeft in de ge meenteraad van deze stad niet vol doende steun gekregen voor zijn plan, dat de raad f 2500 beschikbaar zou stellen om voor prinses Irene een passend huwelijkscadeau te ko pen en dat een aantal vertegenwoor digers uit Tilburg de huwelijksplech tigheid in Rome zou bijwonen. Zijn plan stond in een ingekomen stuk en was nog geen voorstel. Daar toe zouden drie andere leden van de raad hun handtekening moeten plaatsen. Twee raadsleden verklaar den zich bereid, de heren A. van Vliet (KVP) en F. van Liempt (van een katholieke splintergroep). Num mer drie meldde zich niet en zo bleef het ingekomen stuk een inge komen stuk. Het werd voor kennisneming aan genomen. Ten antwoord op een vraag is van de R.V.D. vernomen, dat de Neder landse regering niet is uitgenodigd de huwelijksplechtigheid van prin ses Irene en prins Charles Hugues de Bourbon-Parma bij te wonen. Pr' j Armgard, de moeder van prins Bernhard, zal het huwelijk ook niet bijwonen. De houding van de familie Bourbon-Parma tegenover het ko ninklijk huis heeft haar tot dit be sluit gebracht, zo deelde een woord voerder gisteravond mee. Volgens het Franse persbureau AFP is de kapel der Borghese thans definitief de plaats waar 't huwelijk van Prinses Irene en prins Charles Hugues zal worden voltrokken. De basiliek van Maria de Meerde re, waar de kapel zich bevindt zal gesloten zijn en niemand buiten de genodigden zal er toegang hebben. Prins Lobkowicz, een zwager van prins Charles, heeft gisteren tegen over de Italiaanse persbureau „An sa" verklaard dat prinses Irene op haar huwelijksdag een bruidsjapon van het bekende Franse modehuis Balmain zal dragen en een diaman ten diadeem, die reeds lang in het bezit is van de familie van Bourbon Parma. Prins Lobkowicz, die een kort be zoek aan Rome heeft gebracht in ver band met de huwelijksvoorbereidin gen, verklaarde dit voor zijn terug reis, per vliegtuig, naar Parijs. Hij zei ook, dat de Borghese-kapel van de basiliek „Maria de Meerdere" bij de huwelijksvoltrekking met le lies versierd zal zijn en de ontvangst zaal van het Romeinse „Grand Ho tel", waar na de huwelijkssluiting een ontvangst zal worden gegeven, met tulpen - „Nederlandse, natuur lijk". BLOEMENTENTOONSTELLING Prinses Irene en prins Charles hebben gisteren de opening bijge woond van de internationale bloe men- en plantententoonstelling „Flo ralies 1964", die van 24 april tot 3 mei in Parijs wordt gehouden. Op uitnodiging van de gemeente raad van Parijs nemen 17 landen aan deze tentoonstelling deel. Uit Ne derland worden onder meer tulpen en anjers getoond. Naar verwachting zullen ongeveer twee miljoen bezoekers hun schreden naar deze expositie richten. GEEN SPAANSE NATIONALITEIT VOOR PRINS CHARLES HUGUES Volgens een monarchistische bron in de Spaanse hoofdstad is het ver zoek van prins Charles Hugues van Bourbon-Parma om de Spaanse na tionaliteit te verkrijgen, afgewezen. Op 13 februari heeft hij tijdens zijn korte gesprek met generaal Franco zijn verzoek kenbaar gemaakt. De Caudillo heeft toen aldus de mo narchistische bron geantwoord: „Ik heb hier niets mee te maken, vraag het de minister van justitie (Antonioni Iturmendi)". Toen deze minister het schriftelijk verzoek van de prins ontving, schreef hij op het papier: „No hav lugar", wat vertaald kan worden als: „Onvoldoende gron den om uw verzoek in te willigen". AMERIKAANSE KERNPROEF De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat vrijdag op het proefterrein in Nevada een ondergrondse kernproef van gemiddelde kracht is gehouden. Het is de zesde ondergrondse proef van dit jaar. Ik stel er overigens prijs op te ver klaren, dat indien ik met betrekking tot de doop, die in 1940 plaats vond, over de gegevens had kunnen be schikken, die mij thans zijn ver strekt, geen voorwaardelijke doop had behoeven te geschieden. DE OECUMENISCHE GEDACHTE Bijzonder doet het mij leed, dat ook aan de oecumenische gedachte zoals u stelt in de derde vraag schade is berokkend. De pastorale bezorgdheid welke uit uw vraag naar voren treedt, deel ik ten volle. Ik acht het dan ook van het hoogste be lang, dat alles in het werk wordt ge steld om de goede verhoudingen, voorzover deze geleden hebben, te herstellen. Als basis hiertoe moge ik na over leg met het Nederlands Episcopaat de volgende gedachten voorleggen. Ter verduidelijking van de oecu menische situatie en ter bevordering van een gezonde ontwikkeling der kerkelijke verhoudingen stel ik er prijs op nadrukkelijk te verklaren, dat ook naar katholieke overtuiging de weg naar christelijke eenheid niet bestaat in het bewerken van zoveel mogelijk individuele overgangen. Slechts in een gezamenlijk zoeken van alle kerken, die de Christus be lijden, naar de ene, Heilige Kerk, zo als die door Christus is bedoeld, zal de verloren eenheid hervonden kun nen worden. Zolang de verdeeldheid duurt zal echter de persoonlijke vrijheid ge ëerbiedigd moeten worden, om over eenkomstig eigen gevormd geweten tot een andere Kerk. over te gaan. De Kardinaal weidt voortdurend uit over de doop-formule en dringt aan op een gemeenschappelijk beraad der Kerken over hun houding bij een individuele overgang. Naast souvenirs, prentbriefkaarten en dia's verkoopt deze venter bij de basiliek Santa Maria Maggiore in Rome, waar het huwelijk zal worden voltrokken, nu ook foto's van prinses Irene en prins Charles. Vannacht is een overval gepleegd op het benzinestation aan het kruispunt van de Hilversumse weg en de Rijksweg in Laren. De 21-jarige bediende E. van Sloten uit Bussum, die pas maandag jl. in dienst van de eigenaar van het ben zinestation is getreden, is door de over valler of overvallers, terwijl hij in een achtervertrek van het station was, be wusteloos geslagen. De jongeman, die ter observatie in een ziekenhuis is op genomen. vertelde de politie, dat hij niemand heeft gezien of gehoord. Blijkens de boekhouding wordt uit de geldkisten in het benzinestation in to taal ƒ460.vermist. Een hoge politiefunctionaris uit Dallas heeft gisteren journalisten meegedeeld, dat hij een FBI-agent tijdens de overbrenging van Lee Os wald naar het hoofdbureau van po litie in Dallas had horen zeggen, dat de federale recherche wist, dat pre sident Kennedy gevaar liep, door Oswald te worden vermoord. Daarmee bevestigde de politiefunc tionaris, luitenant Jack Revill, een bericht in het dagblad „Dallas Mor ning News" waarin een bron werd geciteerd „die in nauw contact staat met de commissie-Warren", die door president Johnson in het leven is geroepen om licht te werpen op de omstandigheden waaronder Kennedy vermoord werd. De bewuste FBI-agent, James Mos- ty, bevond zich op het politiebureau toen Oswald er werd binnengebracht. Hij had volgens het blad gezegd: „Wij wisten, dat hij (Oswald) in staat was de president te vermoorden, maar wij konden ons in de verste verte niet voorstellen, dat hij het zou doen". Luitenant Revill had het tweede gedeelte van de zin niet gehoord. Hij had onmiddellijk de opmerking van Mosty ter kennis gebracht van com missaris Jesse Cury, het hoofd van de politie in Dallas. De directeur van het FBI Edgar Hoover, heeft de beweringen van Revill inmiddels met klem tegenge sproken. Tijdens het ophangen van mar kiezen aan de ambtswoning van bur gemeester mr. G. van Hall aan de Herengracht 502, is de 29-jarige tim merman G. Munnik van de tweede etage naar beneden gevallen. Met ernstige verwondingen is de man opgenomen in het B.G. Voor het gerechtshof in de Duitse stad Frank fort begint maandag 27 april a.s. het proces te gen de voormalig plaats vervanger van Joden vervolger Adolf Eich- mann in Hongarije, de drogist Hermann Kru- mey en tegen diens ju ridische verbindings man in het hoofdkwar tier van de „Sicher- heitsdienst" in Berlijn, de advocaat Otto Hun- sche. De tenlastelegging luidt: „gezamenlijke moord in Boedapest en andere plaatsen in een veelvoud van gevallen". Foto: links Krumey, die drogist was in Korbach in Hessen en rechts Hunsche, die voor zijn aanhouding in Datteln in Westfalen een advo catenpraktijk had. De autoriteiten in Brunswijk heb- De Zwitserse politie is een groot- ben gisteravond meegedeeld, dat 'n sc-heepse jacht begonnen op de voor malige SS-officier Hans Walter Zech- tweede man gearresteerd is op ver- Nenntwich, die met behulp van een denking, Zech-Nenntwich bij zijn cipier uit zijn Brunswijkse gevange- ontsnapping uit het huis van bewa- niscel is ontsnapt en met een parti- ring geholpen te hebben. Men neemt culier vliegtuigje naar Zwitserland is aan, dat deze man de vluchteling van gevlogen. In gezelschap van zijn 32- de gevangenis naar een vliegveld jarige secretaresse, Margit Steinhau- heeft gereden. De speciale commissie er, heeft hij na aankomst in Basel de van de politie, die belast is met het sneltrein naar Schwyz in Midden- onderzoek in deze zaak gelooft nu, Zwitserland genomen en is sinds- dat nog minstens twee anderen Zech- dien spoorloos. Nenntwich moeten hebben geholpen. In Zuid-Zwitserland oefenen poli tie en grenswachten verscherpte con trole uit nu ernstig rekening gehou den wordt met de mogelijkheid, dat Zech-Nenntwich naar Italië zal po gen te vluchten. Hij wist door de douanecontrole te komen en kon toen de luchthaven van Basel ongehinderd verlaten, omdat een alarmboodschap van Interpol te laat werd ontvangen. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist. (Advertentie) „Zilveren Roosvoor Rudy Carrell Op het vierde internationale tele visiefestival, dat te Montreux, in Zwitserland, wordt gehouden is de „Gouden Roos van Montreux" met al gemene stemmen toegekend aan de „Zwitserse radio- en televisiemaat schappij. Aan de prijs, die de Zwitserse maat schappij kreeg voor haar show „Hap py end", is een geldprijs van tiendui zend Zwitserse frank verbonden, De jury kende de „Zilveren Roos van Montreux" toe voor de Netjerr lands* „Rudi Carrell-show". Vader van Sjoukje Dijkstra verongelukt De vader van de wereldkampioene kunstrijden Sjoukje Dijkstra, de Am- stelveense huisarts L. Dijkstra, is gisteravond in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Dokter Dijkstra had zijn auto ge parkeerd op de burgemeester van Sonweg. Bij het oversteken werd hij tweemaal door een auto overreden. Hij was 55 jaar. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Overivegend droog Een voor de kust van Noorwegen gelegen hogedrukgebied trekt over Zweden naar het zuidoosten. Een ander hogedrukgebied bevindt zich boven Frankrijk en verandert maar weinig van plaats. Beide zijn ver bonden door een rug, die zich mor gen geruime tijd boven ons land zal ophouden. In verband hiermee zal het bijna overal droog blijven. Heel langzaam stroomt nu drogere lucht het land binnen. De kans op opkla ringen wordt daarom groter en de temperaturen zullen morgen een paar graden hoger zijn dan vandaag. Over de Britse eilanden trekken af en toe fronten van oceaan-depres sies. Ze brengen daar regen, maar de regengebieden bewegen zich in noordoostelijke richting en dringen niet tot Nederland door. ZON- en MAANSTANDEN 26 April: zon op 05.21, onder 19.56; maan op 19.37, onder 05.43. Volle maan 18.50. 27 April: zon op 05.19, onder 19.58; maan op 20.46, onder 06.01. Hotel De Beurs Noordwijk Hoogwaterstanden Zondag 26 april, tevens donderdag 30 april (Koninginnedag) _3 April: v.m. 3.11; n.m. 15.30. 27 April: v.m. 3.44; n.m. 16.02. KORRELTJE ivan 3—6 uur; van 811 uur. Kaarten vanaf heden verkrijgbaar. Voorspoed in het leven kan niet altijd stand houden, omdat een mens tegenslag moet ondervinden, wil hij ,ten volle leren hoe groot Gods gun- (Adverteh.ti,e) sten jegens hem zijn.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1