DREEF Goed geslaagde startavond „Bloemfestijn" te Lisse 12!/--jarig bestaan Kath. huishoudschool te Lisse hartelijk gevierd ONBEKENDEN TREKKEN VERNIELEND SPOOR DOOR NACHTELIJK LEIDEN De inflatie op postzegels en stempels VRIJDAG 24 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Donderdagavond heeft in de Bloem- lusthal van HBG de startavond plaats gehad van de 6 feestavonden, geor ganiseerd door VW en comité „Lis- se Vooruit". Namens de organiseren- den werd het inleidend woord ge sproken door de heer J. de Vos. Het was hem een groot genoegen zoveel belangstellenden namens VW en „Lisse Vooruit" een welkom te mo gen toeroepen en dan in deze zaal. Er moest ontzaggelijk veel werk ver zet worden om een bloembollenhal in een feestzaal om te zetten, maar het geheel is uitnemend geslaagd te noemen. Allen die op enige wijze aan dit schitterend rèsultaat hebben medegewerkt wilde hij heel hartelijk dank brengen. In zijn dankwoord noemde hij ook de directie van de HBG voor het belangeloos beschik baar stellen van de zaal. Het gezelschap van deze avond welkom te heten was de heer De Vos een dankbare taak, aangezien de hoofdfiguur, Joop Doderer, in den lande overbekend is en vele van zijn medewerkenden eveneens vermaard heid hebben verworven. Aan het ge zelschap Joop Doderer gelegenheid gevende het programma uit te voe ren maakt deze daarvan een dank baar gebruik en wist de zaal direct te pakken met een zeer vlotte ope ningsrevue waarvan de vele aanwe zigen, waaronder ook veel logerende gasten in de bollenstreek, bijzonder genoten hebben. Het programma HILLECOM Het Centraal Comité Nationale Feestviering heeft voor 30 april het volgende programma vastgesteld. Om 8 uur klinkt er carillonmuziek op het Hof. Om 9 uur verlaten de kin deren de scholen om zich naar de Hoftuin te begeven. Daar is onder leiding van de heer L. de Vreeze kinderzang waarna leerlingen van de Julianaschool een gedicht zullen opzeggen voor de burgemeester en bloemen zullen overhandigen aan diens echtgenote. De loco-burgemeester, de heer W. F. van Dam zal de kinderen toespre ken. Nadat de kinderen naar hun scho len zijn teruggekeerd worden z(j daar getrakteerd. Het muziekcorps van de Hillegomse Harmonie Kapel zal een rondgang maken door de ge meente, met als eindpunt de rol- schaatsenbaan om ongeveer 10.30 uur waar een demonstratie wordt gege ven door de Haagse Rollerschool „De Hofstad". Om 12 uur wordt 25 oudere inwoners van Hillegom een verras sing aangeboden. Om 1 uur is de Hoftuin open voor de deelnemers aan het „Kinder-Bloe- mencorso", om zich op te stellen ten einde de jury in de gelegenheid te stellen de verschillende groepen te keuren. Om 2 uur vertrekt het corso uit de Hoftuin. De beide muziek korpsen zullen hierbij medewerking verlenen. Na afloop is er prijsuitrei king in hotel Sisuermans. Om 3 uur is er een „Rugbywedstrijd" op het Hillegom-terrein tussen elftallen van Hilversum en 't Gooi. Om 4 uur een voetbalwedstrijd tussen jeugdelftal len van de Haagse en de Haarlemse Voetbal Bond. 5 uur: Oranje cycle-cross op de fiets, onder leiding van de ren- en toervereniging „De Bollenstreek". Start aan de St. Joannesschool in de Mariastraat. Om 8 uur rondgang mu ziekcorpsen en om 10 uur vuurwerk. KATWIJK AAN ZEE JAARVERGADERING VW De jaarvergadering van VW Katwijk werd gisteren gehouden in „De Zwaan" waar voorzitter mr. J. van der Plas een optimistisch geluid liet horen voor wat betreft het jaar 1963, zowel als voor 1964. De verwachtingen voor 1964 zijn nL onverdeeld gunstig. Alhoewel het weer de laatste jaren in mei en juni tegenviel, gaf diezelfde tijd veel drukte en in alles meegevallen. Over de ge meentelijke subsidie was de voorzitter vol lof, doch de propaganda kost veel. Iets bijzonders is dit jaar, dat de gas ten uit Lengede (Duitsland) in Katwijk op bezoek komen. Voor dit plan is volop medewerking ondervonden van de bur gerij. De directeur, de heer Verplan- cken, is al vroeg naar Duitsland ver trokken om contacten te leggen met di verse reisbureaus en is hiermede goed geslaagd. Het bestuur is vol lof over de medewerking ook van het personeel. Volgens het verslag van secretaris J C. Tieleman willen in Zweden 50 reisbu reaus een belangrijk bedrag uittrekken om een vakantiereis naar Holland, 3 da gen naar Arnhem en 7 dagen naar Kat wijk, te maken. De periodiek aftredende bestuursleden J. G. Schoneveld en A. Verdoes werden herkozen. BODEGRAVEN HET FEEST VAN DE ST. WILLIBRORDUSSCHOOL Het gouden feest van de Kath. Jon gensschool is naar wens verlopen. Na de H. Mis van half negen verzamel de de jeugd zich in het parochiehuis om een paar uur te genieten van de goocheltrucs van mr. Johnny uit Bussum, die de kinderen werkelijk wist te boeien. De kinderen werden in de pauze en na afloop onthaald op een rijke tractatie. Bij dit och- tendfeest was de geestelijkheid der parochie en het schoolbestuur mede aanwezig. De middagschooltijd ver viel en de kinderen kregen een vrije middag, die natuurlijk hopelijk ge waardeerd werd. Des avonds kwamen bestuur, kerk bestuur en het onderwijzend perso neel met hun dames in intieme kring bijeen om het gouden feest te vie ren. Hier werden nog enkele woor den van gelukwens en waardering gesproken. was zeer afwisselend en alles werd in non-stop-tempo afgewerkt. Aan het einde stemde het publiek geheel in met de woorden van dank van de heer De Vos tot het gezel- schap-Doderer en bekrachtigde die woorden met een ovatie aan het adres van Joop Doderer en zijn me dewerkenden. Betreffende de feestavonden van het grote Bloemenfeest wordt er nog op gewezen, dat de avond met de operette geheel uitverkocht is, voorts dat de avond van zaterdag 2 mei na genoeg ook geheel uitverkocht is. LISSE Raadsagenda De openbare ver gadering van de raad der gemeente Lisse wordt gehouden ten gemeen tehuize op maandag 27 april a.s., des avonds 8 uur. Voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan de open bare lagere school; voorstel tot wij ziging van de vergoeding voor dien sten tijdens brand "an de leden van de vrijwillige brandweer; voorstel inzake verkoop van een perceeltje grond aan de Witte de Withstraat; voorstel inzake aankoop van het huis Kanaalstraat no. 81; voorstel inzake aankoop van enkele percelen aan de Stationsweg; voorstel inzake onteigening van gronden Poelpolder H; verklaring, dat herzieningen van het uitbreidingsplan „Plan De En- TOONKAMERS BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 Toonkamers met enorme sortering van eigen fabrikaat en de meest vooraanstaande fabrieken. blijvende service. (Advertentie) gel" worden voorbereid; voorstel in zake vaststelling voorschriften m.b.t. behandeling aanvragen om bijstand en bezwaarschriften algemene bij standswet; voorstel tot opheffing van de gemeentelijke instelling van wel dadigheid; nota inzake verbetering van de sportaccommodatie in de ge meente; voorstel inzake aanleg atle tiekbaan in het gemeentelijk sport park. De viering van het koperen feest van de Kath. Huishoudschool heeft in het middelpunt van de belan- stelling gestaan. Het jubileum is eerst kerkelijk gevierd met een mis in de St. Agathakerk, gecelebreerd door pastoor J. van den Boogaard Rector Banning hield een predicatie met als thema de geest van waar achtige naastenliefde in alle harten. Onder leiding van de adjunct-direc teur C. A. Baat, werden de gezangen door de leerlingen uitgevoerd. Na de kerkelijke herdenking vond een ge meenschappelijk ontbijt plaats in de school, waaraan deelnamen het Be stuur, de docenten en het personeel en alle leerlingen, 300 in getal. Alle leerlingen hebben een zeer leuke viering gehad door de opvoe ring van een blijspel getiteld „Aard appelen" door docenten van de school, hetgeen bij de jeugd bijzon der goed in de smaak is gevallen. Voorts werd woensdagmiddag een wandelpuzzeltocht voor alle leerlin gen gehouden in de duinen van de Amsterdamse Waterleiding. Déze tocht is zeer goed geslaagd. Woensdagavond werd in het KAB- gebouw een feestavond gehouden voor de ouders, waarbij door ver schillende sprekers het woord werd gevoerd en namens de ouders een gesohenk werd aangeboden. Deze feestavond, stond onder leliding van de heer Baat. Deze hield een inlei dend woord, waarin hij velen dank bracht. DANK DER OUDERS Namens de ouders werd het woord gevoerd door de heer J. Salman, die zeide, dat op 't jubileum van „onze" school grote dank is voor alles wat door God in de school gegeven werd. Hij bood het Bestuur een prachtig uitgevoerde kelk aan voor het te plaatsen altaar in de Huishoud school. De' voorzitter van het be stuur, de heer W. F. van Dam uit Hillegom zeide, dat de eerste leer lingen van de school nu wel zo on geveer op hun bestemming zijn ge komen. Hij bracht in herinnering de arbeid van de eerste voorzitter, pas toor G. P. A. van Zuylen en van de heer P. Romijn, die door leeftijd af getreden zijn. Van zuster Nicomeda zeide de heer Van Dam een vast houder en doorzetter. Hij bracht ook dank aan de Prot. Chr. Huishoud school voor de goede verstandhou ding. De gedenkplaat in de hal van de school is een bewijs van dank van de Protestantse ouders, die hun kinderen op deze school moesten doen, omdat de Chr. Huishoudschool nog in voorbereiding was. Hartelijke woorden sprak hij tot de Bisschop pelijke Adviseur, pastoor J. van den Boogerd, die op tactvolle wijze van advies weet te dienen in de kring van het bestuur. SASSEINHEIM Ronde van Sassenheim ifgelast a: De door de wielervereniging „Sassen heim en Omstreken" te houden Ronde van Sassenheim voor nieuwelingen en adspiranten, die zou plaats vinden op donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) kan niet doorgaan. De autoriteiten verwach ten op die datum een druk bezoek aan de bollenstreek en wilden daarom geen toestemming geven voor het houden van een wielerkoers in Sassenheim. Vooral de in het parcours voorkomende Zand- slootkade, die van veel belang is voor het doorgaande Verkeer op die dag, bleek het grote knelpunt. De Sassen- heimer ronde voor jongeren, reeds drie maal eerder op Hemelvaartsdag gehou den, zal nu op zondag 14 juni doorgang vinden. De amateurs komen van het najaar, tijdens de jaarlijkse Oranjefees ten, weer in Sassenheim aan de slag. Het komende weekeinde worden door bovengenoemde wielervereniging de clubkampioenschappen sprint en lange afstand gehouden. De strijd om de sprinttitel vindt zaterdag en de lange afstand zondag plaats. De prijsuitreiking van beide kampioenschappen vindt plaats in het KSA-gebouw. Hierna werd het bijzonder leuke toneelstuk „Aardappels" opgevoerd van Jacques van Tol, welk stuk zeer goed gespeeld werd en de aanwezi gen deed genieten. Zuster Nicomeda sprak een zeer vlot slotwoord, riep de medewerking der ouders in en wees op de hoge taak, welke de school heeft. In haar dankwoord gaf zuster Ni comeda als een hartewens te kennen - in het belang van de school - ver nieuwing van de keuken, waarvoor zij de medewerking van het bestuur inriep. Geboren: Anna Erlanda Jannetje d.v. C. R. Gort en H. v. d. Tang: Ni- colaas Adrianus Cecilia z.v. B. A. Augustinus en A. M. Wassenaar; Ni- colette Elisabeth Maria d.v. L. J. v. Berkel en C. C. Th. Wassenaar. Ondertrouwd: Leonardus A. van Maris en Jacoba J. M. Warmerdam; Rudolphus H. Hoogeboom, te Haar lemmermeer, en Ida C. A. v. Diest. Gehuwd: G. Berghoef en P. J. v. d. Wetering; Th. L. Möllers en J. C. W. G. Berbee; Ch. Blom en J. C. A. Lanser; Th. v. d. Linden en M. van Leeuwen. Overleden: Elisabeth Pieterse 86 j. NOORD WIJK Jaarvergadering Wit Gele Kruis Gisteravond hield het Wit-Gele- Kruis afdeling Noordwijk haar jaar vergadering in restaurant Flora. Zonder twijfel is iedereen over tuigd van het grote nut en het ze genrijke werk van de Kruisvereni gingen, zowel plaatselijk als in de lande en daarom vonden wij het een aanfluiting, dat slechts 4 leden van de 1600 op deze bijeenkomst tegen woordig waren. Het moet voor het hardwerkende bestuur en voor de beide wijkverpleegsters, welke dag en nacht klaar staan in het belang van de leden, toch wel teleurstel lend zijn. Nadat de voorzitter dr. Goudriaan deze bijeenkomst had geopend en had verwelkomd de g.a. Deken P. A. v. d. Bosch, sprak hij zijn vreugde uit over de goede vooruitgang in de bouw van het Kruisgebouw aan de Van Panhuysstraat, bestemd voor 't Wit-Gele en Groene Kruis. De sa menwerking tussen beide Kruisver eniging is prijzenswaardig en de medewerking van het gemeentebe stuur is buitengewoon goed. Ook in het keurig verzorgde jaarverslag van de secretaresse mevr. A. Boelen-de Winter werd dank gebracht aan de royale medewerking van 't gemeen tebestuur voor het nieuwe wijkge- bouw en uitstekende samenwerking met het bestuur van het Groene Kruis. De verwachting is dat het gebouw in het najaar in gebruik kan worden genomen. In het afgelopen jaar hebben de wijkverpleegsters veel werk verzet: verpleging in huis: 85 patiënten ont vingen in totaal 2828 bezoeken, waar bij 714 verplegingsartikelen werden uitgeleend; tuberculosebestrijding: 27 gezinnen met 28 patiënten vereisten 106 bezoeken, uitzending naar een sanatorium 3; spreekuren: de zusters hielden 253 zittingsuren; hoogtezon- bestralingen: 4 personen werden 68 maal bestraald; zuigelingenzorg: het toezicht omvatte 326 zuigelingen met 510 huisbezoeken, consulten 1234 in 52 zittingen; praenatalezorg: huisbe zoeken 134, gymnastieklessen 48, deelname 120 dames, en een moeder- cursus deelname 20; sociale en ove rige huisbezoeken 568; vaccinaties: de zusters assisteerden op de scho len bij D.K.T. en polio-inentingen; rheuma-bestrijding: 10 patiënten met 25 bezoeken; kankerbestrijding 10 pa tiënten hiervoor werden 11 huisbe zoeken afgelegd; zorg voor lichame lijke gehandicapten; 14 patiënten met 24 huisbezoeken; bejaardenzorg: 33 met 52 bezoeken; geestelijke volks gezondheid: 22 patiënten werden 25 maal bezocht; ziekentriduum: de zus ters verleenden 31/* dag medewer king. Dank werd gebracht aan de dames Van Bohemen en Elstgeest voor hun belangloze assistentie by de werk zaamheden bij het kleuter- en zuige lingenbureau. Ondanks de geringe investeringen, dit in verband met de inrichting van het komende nieuwe gebouw, sloot het financieel overzicht van de penningmeester slechts met een klein batig saldo. Boeken en bescheiden waren in orde bevonden, waarna deze functionaris onder dank voor zijn beheer werd gedegarcheerd. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren S. Langeveld en W. Schelvis Wz. met als reserve Jac. de Ridder. In het bestuur werden herkozen mevr. Boelen en de heer P. Schenkeveld. Na de rondvraag waarin enkele interne zaken werden besproken, dankte de voorzitter de beide wijkverpleegsters voor hun op offerend werk, terwijl de heer A. Mesker dank bracht aan dr. Gou driaan voor de activiteit en de vele werkzaamheden voor de vereniging. Noordwijkerhout CARNAVALSVERENIGING „DE KANINEFAATEN" Maandagavond j.l. heeft de Carna valsvereniging „De Kaninefaaten" ten huize van de heer W. van Duin vergaderd. Het carnaval 1964, dat reeds eèr- der uitvoerig onder de loupe was ge nomen, gaf aanleiding tot het nemen van de volgende besluiten. Om de taak van het slechts uit drie mensen bestaande bestuur te verlichten werd het bestuur uitgebreid met de he ren F. Groot en C. Heemskerk. De heren Jac. J. Aartman, W. v. d. Burg en Fr. Aartman zullen dus in het vervolg door beide genoemde heren worden bijgestaan. Om de taken straks beter te kun nen verdelen werden verschillende commissies benoemd. Die commis sies hebben tot taak om onder super visie van het bestuur er voor te zor gen, dat het carnaval 1965 nog groot ser wordt dan in 1964 en dat de Noordwijkerhouters in het algemeen nog meer deel hebben in het feeste lijke gebeuren, waarvan men in wij de omtrek versteld zal staan. De verschillende commissies zijn als volgt samengesteld: Kinderoptocht: V. F. Vink, J. Dui venvoorde en W. v. Duin. Pers en propaganda: H. Th. Bemel- man, F. Groot, M. v. Bezouw, G. v. Dam en C. Noordermeer. Zaal versiering: C. v. d. Berg-Smit, Jac. J. Aartman en J. A. Broekhof. Muziek: C. Noordermeer, C. Heems kerk en J. Beyens. Financiën: Jac. J. Aartman en C. Heemskerk. Voor de kindercarnavalsoptocht zijn verschillende suggesties gedaan Vannacht is een groep inbrekers in Leiden aan het werk geweest, die een vernielend spoor door de hele stad trokken. Allereerst werd er in gebroken in een winkel in de Haar lemmerstraat, maar er werd niets van hun gading gevonden. Vandaar trokken zij over de Hooigracht en vernielden met een scherp voorwerp, vermoedelijk een dolkmes, de banden van daar geparkeerde auto's. Tot nu toe zijn er bij de politie zeven aangiften gedaan. Vervolgens trokken de daders naar het Levendaal en sloopten er een sigarettenautomaat! Ze zijn er naet in geslaagd de geldla open te breken, maar hebben wel enige pakjes sigaretten meegenomen. In de onmiddellijke omgeving van de automaat vond de politie drie stukken van een dolkmes. Hun spoor werd weer gevonden in het kantoor van de Provinciale Waterstaat op de Ho en deze vonden algemeen een geest driftig gehoor. De gehele vergadering was het er over eens, dat de kinderoptocht van dit jaar een succes is geweest, mede dank zij de enthousiaste medewer king van de parochiële jeugdraden, van de padvinderij en van het be stuur der kleuterschool „Schapen- del". Het was een zeer gemengd gezel schap van oudere en jongere dames en heren, dat donderdagavond ge hoor had gegeven aan de oproep van het bestuur van de R.K. Sportver eniging VVSB voor een bijeenkomst van liefhebbers van de tennissport. De heer W. Oostdam, voorzitter van VVSB, heette in de zaal van hotel Van der Geest dit uit bijna 40 personen bestaande gezelschap wel kom. In zijn openingswoord legde de heer Oostdam er de nadruk op, dat het niet de bedoeling van de initia tiefnemers is om een nieuwe afdeling van VVSB te stichten, maar dat men slechts als vereniging gemeend heeft het initiatief te moeten nemen om te komen tot een geheel zelfstandige tennisvereniging. Het gemeentebe stuur heeft n.l. het plan om in het sportcomplex De Boekhorst naast voetbalvelden ook tennisbanen op te nemen. Of dit plan voor verwezen lijking vatbaar is, hangt echter af ge Rijndijk waar ze via de achter deur naar binnen gedrongen waren. Hier vond de politie enige lege pakjes van het merk dat uit de automaat ge stolen was. In het kantoor richtten ze grote schade aan door de laden van de stalen bureaus en de deuren van stalen archiefkasten te forceren. In een van de bureaus vonden zij een bedrag van 110. Verder ontbreekt van het illustere gezelschap ieder spoor. van de belangstelling voor "de tennis sport in het dorp. Dat deze daadwerkelijke belang stelling bij veel mensen voor zich zelf of voor hun kinderen aanwezig is, is gisteravond wel overtuigend gebleken, want bij het einde van de bijeenkomst beschikte het oprich tingscomité over een lijst met bijna 70 namen van personen, die graag willen gaan tennissen en daarvoor zich een financieel offer willen ge troosten. Staande de bijeenkomst werden mevrouw Buiter en de heren Brandt, Ligtvoet, v. d. Berg en Driessen on der applaus benoemd tot oprichtings- comité. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de aanleg en exploitatie van de tennisbanen. Binnenkort kan iedere inwoner van Noordwijkerhout een oproep ver wachten voor een bijeenkomst, waar in de vereniging met reglement en al definitief zal worden opgericht. NOORDWIJK AAN ZEE SPORTÜITWIS SELING MET SCHWERTE (DLD.) Op maandag 27 april is er van 8 tot 9 uur in het clubhuis van WSB gelegenheid voor de definitieve aan melding van hen, die in het kader van de sportuitwisseling met VVSB de reis naar Viktoria '20 in Schwerte mee zullen maken. De kosten hier van zullen ongeveer f20.- bedragen, waarvan de helft bij de aanmelding moet worden voldaan. Ook zij, die met eigen vervoermiddel reizen en of zelf voor logies zorgen, moeten zich maandagavond melden. Alleen zij, die op de deelnemerslijst voor komen, krijgen toegang tot de diver se evenementen. De reis naar Schwerte wordt ge maakt op vrijdag 5 juni. Vertrek om 13 30 uur. De terugreis wordt zondag avond gemaakt. POSTE RESTANTE Zodra ik mijn album opensla, is voor mij het uur der herinneringen aan gebroken. Zwijgend ver tellen mij de bladzijden van het verleden en van het nu. Er zijn bladzij den, die weten van oorlog en revolutie, van bezet ting en ontruiming, res pectievelijk bevrijding, van kunst en van weten schap, van techniek en re ligieen van inflatie. Kijk, geachte lezer (es), over dat laatste onderwerp in verband met postzegels wilde ik u wat vertellen. Na de „eerste wereld oorlog" is er in verschei dene landen inflatie ge weest: in Duitsland, in Oostenrijk en Hongarije, maar ook in Polen en Rus land. Een vreselijke tijd en de ouderen onder mijn lezers zullen zich dit het beste herinneren door hun vakantietrips naar Duits land. „Met een rijksdaalder naar Duitsland kon men grote festijnen aanleggen en dat hebben dan ook ve le Nederlanders wel ge daan," schreef mij nog on langs een oud-Zaankanter die nog steeds door de krant met deze streek in contact blijft en met wie ik door mijn „postzegel rubriek" in corresponden tie ben geraakt. De postzegel met de hoogste nominale waarde, die in november 1923 ver- sqheen was een zegel van 50 Milliarden Mark In middels was men echter reeds in vele plaatsen er toe overgegaan „Gebühr bezahlt"-stempels en -strookjes te gebruiken, soms ook in het Frans ge steld: „Taxe persue" (por to ingehouden, betaald), Men was bijv. door de voorraad zegels heen of beschikte slechts over ze gels van geringe nominale waarde. Soms behielp men zich hiermee en beplakte de gehele voorkant en ach terkant ermee, of zo dit niet voldoende was, wer den de zegels tegen elkaar geplakt en als aanhangsel aan de brief gehangen. In mijn collectie bevindt zich zo'n brief uit Polen. Drucksacbel /aerial. De hierbij afgebeelde brief uit Keulen (Cöln nog met „C"), verzonden op 24 juli 1923 en beplakt met 810 Mark heeft blijkbaar gezworven en kwam eerst op 26 augustus 1823 blij kens de afstempeling Krommenie aldaar aan. In middels was het porto reeds vele, vele malen ver hoogd, hetgeen u kunt zien aan de afstempeling Solin- gen van 31 augustus 1823, waarop door de postbe ambte Walter met de pen is bijgeschreven: „Taxe perfue/60.000 Mark/Wal ter". Een Gebühr bezahlt- stempel vindt u op de brief uit Darmstadt van 8 november 1823, waarbij het duizelingwekkende be drag niet eens meer is ver meld. Andere plaatsen ge bruikten ook wel Gebühr bezahlt-strookjes in de vorm van de bekende aan- tekenstrookjes. Maar niet alleen de post zegels, ook de zgn. fran keermachinestempels maakten de inflatie mee. hetgeen u weer kunt zien aan de stempels van ande re brieven waaruit u tevens kunt opmaken in welk tem po de portoverhogingen el- groot deze waren. Op 29 september bedroeg het port voor drukwerk naai het buitenland „nog maar" 300.000 Mark, op 31 oktober d.a.v. reeds 12.000.000 Mark. Deze laatste brief (uit Berlijn) kwam op 4 november 1823- in Krom menie aan. Kunt u zich voorstellen, dat het verzamelen van brieven en kaarten uit de tijd der inflatie, buiten gewoon interessant is? In Duitsland heeft men zelfs een aparte vereniging, die zich uitsluitend bezighoudt met deze materie. Deze groep van specialisten - want dat zijn het een voor een - keurt ook stukken en losse zegels met afstem peling op hun echtheid. Verscheidene inflatiezegels zijn nl. gebruikt - mits echt gebruikt en dus niet nagefabriekt! - zeldzaam. Er zijn natuurlijk nog talt loze brieven en kaarten uit die tijd, maar er zijn eveneens talloze stukken afgeweekt, waardoor hun waarde zeer belangrijk is verminderd. Bega daarom nooit de grote fout door postzegels direct maar van de brief af te weken. In de loop van de 100 jaar, dat er postzegelverzamelaars zijn (vermoedelijk zijn de eers ten omstreeks 1860 op het toneel verschenen) heefl men heel wat interessan te stukken totaal of gedeel telijk en dus voor goed vernield oftewel onherstel baar verminkt. Een gebruikte postzegel vertelt u alleen wat van zijn voorstelling, een af gestempelde al iets meer een zegel op briefstuk vaak weer meer, maar eerst de postzegel op gehele brief of briefkaart is in staat u praktisch volledig in te lichten over zijn postale dienst, waarvoor hij ten slotte werd gecreëerd want op zo'n brief staan veelal meer dan één stem pel en andere postmerken en -aanduidingen. Een rechtgeaard filatelist ver smaadt daarom dergelijke gehele stukken niet, maar lijft ze graag bij zijn ver zameling in, die daardoor slechts aan waarde (finan cieel en filatelistisch-post- taal!) stijgt. K. E. KöNIG

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9