Deputatie van Tilburg naar huwelijk prinses Irene Comité Huwelijksgeschenk Prinses Irene gevormd MILITAIR GEDOOD V-kIJDAG 24 APRIL 1964 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Prinses Irene en haar verloofde prins Charles bewonderen een boeket azalea's op de Parijse internationale bloemententoonstelling, welke zij donderdagmiddag bezochten. Mooie kwaliteit GEBLOEMDE BADDOEKEN grote maat 2.45 per 2 stuks 4.50 Overal kijken maar kopen bij Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 Koningin ontving internationale iachtraad Het Tilburgse gemeenteraadslid, (prinses Irene onthulde ook een mr. C. van der Mortel, (kvp) heeft in standbeeld voor de brigade) noodza- Koningin Juliana en Prins Bern- een brief aan de gemeenteraad voor- ken tot een passende vertegenwoor- hard hebben gistermiddag om half gesteld een afvaardiging van inwo- diging. zes op Huis ten Bosch de internatio- ners met enige vertegenwoordigers Verder wil hij met zijn voorstel nale jachtraad, die zoals bekend in van de voormalige prinses Irene-bri- uiting geven aan de trouw aan het Scheveningen heeft vergaderd, ont- gade naar de plechtigheden rond het wettige gezag en het misnoegen over vangen. huwelijk van prinses Irene en de wat hij noemde: de poging van ex- „Q„ w a* prins De Bourbon te zenden. Verder treme groepen om bevolkingsgroepe- - belangstelling van H. M. de Ko- wil hij dat da gemeenteraad een be- ringen tegen elkaar op te hitsen drag van 1 2500 beschikbaar stelt De gemeenteraad zal zich vrijdag t kT i a a" voor de aankoop van een passend hu- over dit schrijven moeten uitspre- zonder gegrond op het feit, dat de welijkscadeau. ken. Verwacht kan worden dat het raa ,0,a 7e. stand heeft ge- als ingezonden mededeling behandeld J™*4 °P. het 8ebled van de natuur" Mr. van der Mortel, die zijn voor- wordt, omdat het vereiste aantal erming- stel indiende zonder voorafgaand hafidtekeningen ontbreekt. overleg met zijn fractiegenoten, stelde dat de banden tussen de prin ses en de Irene-brigade, een der een heden van het geallieerde leger dat medehielp Tilburg te bevrijden Prins Bernhard opent winkelcentrum in Dordrecht Vanmiddag om half vier opende zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard in Dordrecht het winkel centrum „Crabbehof". De prins deed dit door in een supermarkt bood schappen te doen. Het levensmidde lenpakket, dat hij op deze wijze sa menstelde zal in 50-voud worden klaargemaakt en naar sociale instel lingen in Dordrecht en wijde omge ving worden verzonden. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard het door het architechten- bureau Sitter en Fiolet te Rotterdam ontworpen complex te openen, om dat het tot stand gekomen is dankzij een unieke vorm van samenwerking van 40 Dortse middenstanders. Zij hebben, toen de „Crabbehof" in wor ding was en't in de bedoeling lag in dit stadsdeel de normale wijk voorzienin gen te creëren, met succes pogingen in het werk gesteld het zuidelijk deel van Dordrecht een centrum te geven, dat een afspiegeling zou zijn van de winkelstand in de binnenstad. De 29-jarige heer H.'van Wan- rooy uit Oosterhout gehuwd en vader van 2 kinderen, is gistermiddag om het leven gekomen toen zijn auto op rijksweg 16 Breda-Dordrecht slipte en enkele malen over de kop sloeg. De 18-jarige J. de Heus, eveneens uit Oosterhout die ook in de auto zat, werd licht gewond. Dr. GRIBLING ZET DOOR Op initiatief van dr. J. Gribling uit Nijmegen is gisteren een defini tief „comité huwelijksgeschenk prin ses Irene" gevormd. Dit comité gaf gisteravond een communique uit. Dr. Gribling deelde in aansluiting daarop mee dat hij gisteren (de eer ste dag van de geldinzameling) reeds ongeveer 500 gulden in contanten heeft ontvangen en dat hem toezeg gingen werden gedaan tot een totaal bedrag van ongeveer duizend gul den. Naast adhesiebetuigingen heeft hij uit het hele land ook veel beledigen de brieven en dreigbrieven ontvan gen. Per telefoon hebben vele onbe kenden hem verwijten gemaakt. Dr. Gribling, die zich om deze voor hem onplezierige reacties niet druk zegt te maken, heeft de indruk dat de bij valsbetuigingen en de blijken van af keuring, zowel uit protestantse als katholieke kring komen. De tekst van het communique luidt: „Het in de tweede helft van maart geopperde denkbeeld, om prinses Ire ne een huwelijksgeschenk aan te bie den, heeft uit vele kringen honderden bewijzen van adhesie gekregen. Dit heeft - geheel buiten de politieke sfeer - geleid tot de vorming van een comité „huwelijksgeschenk prinses Irene". Het is onze overtuiging, dat tallozen uitzien naar 'n gelegenheid de diepe gevoelens van genegenheid jegens de geliefde prinses en jegens de koninklijke familie tot uitdruk king te brengen in een geschenk, dat voor de prinses een duurzame herin nering zal zijn. Dit geschenk hopen wij op een gepast ogenblik te kunnen aanbieden. Het comité heeft hiertoe een rekening geopend bij de Neder landse Credietbank N V. te Nijmegen, waarvan het gironummer luidt: 926203". Leden van het comité zijn: mevr. W. Albers Pistorius-Fokkelman uit Schalkwijk, mevrouw B. Bahlmanrt- Verhoeven uit Nijmegen (secretares- se-penningmeesteresse), drs. E. K. Bal jon uit Eindhoven, prof. dr. P. Callon uit Nijmegen, de heer B. H. Kuyten uit Maastricht, ir. J. G. Chris- tinaanse uit Wassenaar, mevrouw M. L. A. Dijckhoff- van Rijn uit Wasse naar, dr. J. P. Gribling uit Nijmegen (voorzitter), de heer Ph. van 't Hoff uit Rotterdam, mevrouw Ten Horn- Jonkvrouwe Verheijen uit Loon op Zand, mej. M. Looij uit St. Jansteen, de heer H. G. Mignot uit Eindhoven, jhr. G. P. Mollerus uit Eindhoven, dr. J. E. van Renesse uit Amsterdam, drs. W. J. M. Mulders uit Roosen daal, dr. J. E. Schulte uit Maastricht, de heer E. M. J. de Vlam uit Eindho ven, mevrouw M. Swane-de Vlam uit Utrecht en mevrouw A. Steenberghe- Berkvens uit Utrecht. Het adres van het secretariaat is: Joh. Vijghstraat 63 te Nijmegen. Staatspensioen in Noorwegen voorgesteld De Noorse regering heeft donder dagavond, aan het parlement voorge steld een algemeen staatspensioen in te voeren. De laagste inkomensklasse, tot ongeveer elfduizend gulden per jaar, zou honderd procent van het laatst genoten inkomen moeten ont vangen, de gepensioneerden in de hoogste inkomensklasse 55 procent. Het staatspensioen zou verplicht worden, de gezamenlijke fondsen worden volgens het voorstel door de staat beheerd, die de gelden inves teert in staatsprojecten zoals regio nale economische ontwikkeling. Oostduitse steun voor Chroesjtsjow Oost-Duitsland heeft zich ge schaard achter premier Chroesjtsjows voorstel voor nieuwe besprekingen tussen de Sowjet-Unie en China de volgende maand, gevolgd door een wereldconferentie van communisti sche partijen. Volgens de Prawda, die een verklaring van de Oostduitse communistische partij aanhaalt, wordt in dit stuk volledige steun be tuigd aan Chroesjtsjows standpunt in het ideologische conflict met China. Het blad schrijft voorts dat de Italiaanse communistische leider Togliatti de Sowjet-Unie eveneens steunt maar het laat achterwege zijn verklaring dat een internationale conferentie tot uitstoting van China uit de communistische wereld zou kunnen leiden, met alle schadelijke gevolgen van dien. Twijfel over de wenselijkheid van een wereldconferentie is ook uitge sproken door de Poolse leider Go- mulka die vorige week zei dat zorg vuldige voorbereidingen nodig zijn. Premier Chroesjtsjow heeft overi gens laten weten dat hij niet van plan is de betrekkingen met China te verbreken, ondanks de felle pole miek die gaande is. Ben Essing in het ongelijk gesteld De president van de rechtbank in Den Haag, mr. G. Witsen Elias, heeft vanmorgen de eisen, gesteld door de amusementspromotor Ben Essing, op alle punten afgewezen. Door de heer Essing was een kort geding aangespannen tegen de EMS, waarin geëist werd: uitbetaling van een totaal bedrag van 13.500.-, zijn de een maand en een week salaris, uitbetaling van tantième over het tijdvak 1963 tot maart 1964, bene vens vergoeding van zijn onkosten. De heer Essing was in die periode belast met de verzorging van de amusementsaangelegenheden bij de EMS, doch werd 7 maart van dit jaar op staande voet ontslagen. De president besliste in zijn von nis, dat de tantième eerst opeisbaar kan worden gesteld, nadat deze door de algemene vergadering, welke waarschijnlijk in mei zal woren ge houden, is vastgesteld. Al stelde de heer Essing, dat deze tantièmes een deel van zijn salaris uitmaakt, dan kan dit nog niet maandelijks opeis baar worden gesteld. Daarom werd deze eis afgewezen. Wat de onkos- tenrekening betreft was de president van oordeel, dat naar zowel eiseres als gedaagde erkennen geen spe cificatie is overgelegd, zodat ook hiervan geen toewijzing kan volgen. Tenslotte wat de salariskwestie be treft overwoog de president, dat dit salartë weliswaar opeisbaar moet worden gesteld, doch daar de heer Essing gelden die aan de EMS toe behoren nog te zijner beschikking heeft deze daarop in mindering kun nen worden gebracht. De president wees dan ook deze eis af, mede om dat niet van een noodtoestand kan worden gesproken. Soevanna Phoema blijft premier Prins Soevanna Phoema blijft eer ste minister van Laos, zo heeft gene raal Koeprasith, de leider van de staatsgreep door een aantal rechtse generaals op zondag jl. vandaag ver klaard. Hij zei, dat het „revolutio naire comité" had besloten, dat de coalitieregering aanblijft, mits de neutralistische premier het kabinet „overeenkomstig de toestand" wij zigt en uitbreidt. De 38-jarige generaal las na een dag van besprekingen met 20 rechtse generaals een verklaring voor, waar in voorts werd gezegd, dat men be sloten had „over en weer concessies te doen in het belang van het Lao- tiaanse volk". De betrokken gene raals zullen een verenigd leger vor men, dat niet het instrument van enige politieke groep zal zijn. Het was niet direct bekend of prins Soevanna Phoema met de eisen van de generaals akkoord gaat. Diploma tieke waarnemers zien in de „weder zijdse concessies" een poging om het gezicht van de betrokkenen te red den. De actie van de rechtse gene raals op zondag had van de zijde van de westelijke mogendheden krachtig verzet ontmoet. Bij een brand in een cellulose- fabriek te Buzet in het Franse de partement Lot en Garonne zijn twee reservoirs met stookolie ontploft, waardoor twee mensen om het leven kwamen en vier zware brandwonden opliepen. Het personeel van de „Union Mi- nière du Haut Katanga", dat sinds 17 april in staking was, heeft woensdag avond het werk hervat, waarmee een einde is gekomen aan een van de ernstigste sociale conflicten die Ka- tanga heeft gekend. Na tussenkomst van het Kongolese nationale leger gingen de arbeiders weer aan het werk, ondanks de dreigementen van de stakingsleiders, van wie de voor naamste een veertigtal zijn ge arresteerd. Jeep sloeg om: Gistermiddag is de 20-jarige dienst plichtig soldaat J. A. Schoonvelde uit Koekange behorende tot de afdeling Lichte Luchtdoelartillerie Mobiel te Wezep bij een ongeval om het leven gekomen. De militair was na schietoefenin gen op de Oirschotse Heide, nabij Best met zijn jeep, na het nemen van de bocht, even in aanraking gekomen met de rechter wegberm. Vermoede lijk heeft S. toen te sterk naar links gestuurd zodat de aanhanger van de jeep een boom raakte. De jeep sloeg om en S. werd vrijwel op slag ge dood. De drie andere inzittenden ble ven ongedeerd. Een combinatie van boeren in de streek van Noord-Fini stere in Bretagne neemt dit jaar voor het eerst een proef met het kweken van tulpen. Zij zijn begonnen met Ned erlandse bollen en zullen, als in juni de bollen uit de Franse aarde komen, deze terugleveren aan Nederlandse bedrijven. Zij mogen in Frankrijk geen bloemen ver kopen. In een andere streek van Bretagne wordt een proef genomen met het kweken van Irissen. Foto: bij fentec in Bretagne, vlak bij de zeekust, plukt een Fran gaise tulpen van de stengels in een Nederlands land schap dat hier is ontstaan. Johnny Lion met Jumping Jewels naar Pakistan Onder de belangstelling van vele fans is gistermiddag van Schiphol met het vliegtuig naar Pakistan ver trokken de 24-jarige Nederlandse zanger Johnny Lion (Jan van Leeu warden) met zijn uit vier personen bestaande ensemble The Jumping Je wels. Bij hun vertrek naar het verre oosten waren tevens uit de artiesten wereld aanwezig: Willeke Alberti, Rob de Nijs, Peter Koelewijn en de Lords. „Het is hun eerste grote toernée", vertelde de heer H. Batelaan op Schip hol, die de leiding heeft van het ensemble en hen op hun reis verge zelt. „Zij hebben er hard voor ge werkt. Het succes dat ze thans met hun liedjes hebben verdienen ze dan ook echt", aldus de heer Batelaan. The Jumping Jewels zullen het eerst optreden in Karachi, waarna zij hun reis voortzetten naar Lahore, Singa pore en Koeala Loempoer. Over de datum van hun terugkeer is nog niets bekend. Het zal afhangen van hun succes of zij nog enkele andere ste den in het oosten zullen aandoen. Ziekenhuisbouw eist komende 15 jaar 2 miljard In de komende vijftien jaren moet er twee miljard gulden worden ge ïnvesteerd in ziekenhuisbouw. Die zullen goed besteed moeten worden. Maar er is geen ingewikkelder bouw denkbaar dan een ziekenhuis met zijn talrijke gespecialiseerde eisen. De re volutie in de medische wetenschap gaat nog steeds voort. De ziekenhui zen zijn er verantwoordelijk voor dat jaarlijks rond 800.000 Nederlanders de best mogelijke klinische verzor ging krijgen". Deze mededeling deed dr J. C. M. Hattinga-Verschure, voorzitter van de voorlichtingscommissie van de Am sterdamse ziekenhuizen aan de voor avond van het Nederlands Sympo sium Ziekenhuisbouw Amsterdam, dat in de nieuwe RAI wordt gehou den. Er zullen 500 architecten en zieken huisdirecteuren discussiëren over de huidige en toekomstige problematiek van ziekenhuisbouw. De belangstel ling voor dit eerste grote Neder landse symposium is zo groot dat men enkele honderden belangstellenden heeft moeten teleurstellen. Nat. Instituut. Men hoopt dat beide congresdagen aanleiding zullen zijn om een wens die reeds lang bij deskundigen leeft te realiseren: namelijk de stichting van een nationaal instituut voor zie kenhuisbouw, waar men in de vorm van een studiecentrum de problemen onder de loep zou kunnen nemen. Ter gelegenheid van dit symposium is een uitvoerig boekwerk versche nen waarin tal van deskundigen het woord voeren en stellingen hebben gepubliceerd. Amsterdam bezit thans 22 ziekenhuizen waar 6000 patiënten kunnen worden verpleegd. Sinds 1946 dit is een landelijk cijfer is de personeelsbezetting in de ziekenhui zen verdubbeld en zijn de technische voorzieningen vertienvoudigd. NAM vertrekt weer van Terschelling De voorgezette exploratieboring van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (N.A.M.) in Oldenzaal op het eiland Terschelling heeft geen re sultaat opgeleverd. Binnenkort zal worden begonnen met het verwijderen van de boortoren en het terugbrengen van het boorter- rein in zijn oorspronkelijke toestand. Sinds enige tijd draait een boor zich diep in de Noord zeebodem ten noorden van Schiermonnikoog. Staande op drie stevige stalen poten is daar het booreiland „mr. Cap" geïnstalleerd om uur na uur, dag in, dag uit zijn boor dieper in de grond te drijven, op weg naar de naar men hoopt aanwezige bodemschatten. Onze foto graaf werd in de gelegenheid gesteld een vlucht naar het eiland mee te maken. De 76 mannen aan boord van het eiland worden n.I. regelmatig afgelost en bevoorraad met behulp van enkele schepen en helikopters. Voor de wentelwieken is op het eiland een hooggelegen landingsterrein (links), vanwaar vele trappen naar het eiland voeren Hier het booreiland gefotografeerd uit een helikopter, op weg naar „mr. Cap".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7