IRMA LA DOUCE: KLEURRIJK EN DWAAS FRANS SPEKTAKEL KREYMBORG-TIP 2. Wagen met bouwvakkers bij Woubrugge tegen trailer ONDERGOED 95 Shakespeare-tentoonstelling in De Lakenhal gisteren geopend C. H. NOLET ZONDAG EERSTE BOLLENZONDAG (als het weer geen parten speelt) Leidse Agenda VRIJDAG 24 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 BIOSCOPEN IN LEIDEN Trianon. Toneel stuk, film en musical: „Irma la Douce" be handelen alle drie een pikant en merkwaardig onderwerp. Hoofdfiguur is een vrouw van het rosse leven in Parijs. Samen met enige tien tallen andere vrouwen leunt zij tegen de muur in een pittoresk straat je nabij de hallen. Het merkwaardige ligt- niet in het feit, dat men een prostitué als hoofdfi guur heeft gekozen, maar dat zij een „voor- te-lachen" rol speelt in een comedie en dan nog wel met ongeëvenaard goede afloop. Zij stapt nl. in de huwelijksboot met haar „Mac" op een moment, dat de ooie vaar met trage slag komt aanwieken. De geboorte vindt plaats in de sacristie van de kerk. Deze „Irma" heeft, nadat zij in Frankrijk geboren is, een triomf tocht over de aardbol gemaakt. Een toneel stuk werd een musical, die o.m. ook door het Nieuw Rotterdams To neel op het repertoire is genomen en zoals het met de meeste succes volle verhalen gaat, thans is er een kleur rijke film in cinema scope van gemaakt. Re gisseur Billy Wilder heeft het vooral in het pittoreske en groteske gezocht. De figuren zijn flink aangezet. De vrouwen van de steeg, lige dames en 'n adembenemend, man die notabene aan het slot als bruids- nelijk vechtwerk, brengt hij zijn op- meisjes fungeren, zijn lachwekkende dracht tot een goed einde. Maar dit karikaturen en hetzelfde kan van is misschien het enige goede, dat van haar beschermers worden gezegd, deze rolprent te vertellen veilt Shirley Maclaine, die voor een pi- De KFC acht deze film toegankelijk kante rol niet terugdeinst, heeft zich voor achttien jarigen en ouderen, met veel moed aan de figuur van Irma gewaagd. Zij krijgt leuk tegen- BLOED VOOR GOUD spel van Jack Lemmon als Nestor, die zijn loopbaan in de steeg aan- Rex Om het goud van de Ne- vangt als zeer plichtsgetrouwe agent vada vloeit veel bloed in dezé echte van politie, maar in zijn overmaat wild-west-rolprent. Andrew krijgt van puriteinse ijver ontslagen wordt, de opdracht de gouden schat, die in Ook als de beschermer van Irma de Sierra verborgen is, «via het spoor blijft hij een komische maar aan- van de ontsnapte bandiet Tom Tan- vaardbare figuur. Hij geeft zich uit ner te ontdekken. Ook Karen, de voor een rijke Engelse lord, om met dochter^van een gewetenloze rancher zijn in de hallen zuur-verdïèndé ik ld speelt een rol in deze film. Zij maakt Irma van de straat te kunnen hou- de onontbeerlijke romance1 mogelijk. ■i -- sterke katoen in f QfóCftd- getrokken naald Singlet 1.7S Slip 1.75 2 STUKS mm (Advertentie) den. De behandeling van dit .onderwerp brengt het KFC-voorbehoud: strikt volwassenen met zich mee. Dit is be paald geen onderwerp, waarvan men KFC-keuring: 14 jaar. PROLONGATIES Camera Fellini's 8 J4 is niet ten zou willen, dat men er een série films onrechte in het theater Camera ge- over zou maken. Maar voor 'n enkele prolongeerd. Fellini geeft in dit drie keer kan men voor zo'n onderwerp uur durende filmwerk een surrealis- nog wel waardering opbrengen tisch aandoende visie van de dro- maar het moet een uitschieter blij- men en angsten van een filmregis- ven. seur, die in de essentie te herkennen Dagelijks 2 en 8 uur; zondags 2, 5 en 8 uur. ONVERSCHROKKEN OP DE VUIST Lido Lemmy Caution is 'n film held van de oude stempel. Hij raakt steevast in een of ander wespennest verdwaald,maar met eerlijk, kei hard vuistwerk weet hij steeds zijn tegenstanders de baas te blijven. Om deze „cannot-die-figuur" een modern tintje mee te geven, wordt hij in iedere film omgeven met soms slim me, maar meestal onbenullige vrou welijke schoonheden. Dat trekt pu bliek, vooral als Lemmy een van zijn aandoenlijk-romantische buien heeft. De verhalen van Peter Cheyney zijn bij uitstek geschikt voor 'n film verhaal van dit soort, en de makers, dit inziende, hebben er blijkbaar een zenuwcrisis voor over om de gulzig heid van him toch wel vrij talrijke fans te bevredigen. „Incognito" heeft, laten wij eerlijk zijn, iets nieuws: het is deze keer geen verhaal van Peter Cheyney, dat model heeft gestaan, doch van een van zijn blijkbaar allertrouwste leer lingen, Albert Simonin. De geschiedenis is gauw verteld: Lemmy Caution moet als agent van de FBI de herkomst van een serie valse dollarbiljetten achterhalen. Door bemiddeling van een aantal lieftal- ieder mens. De regisseur, gespeeld door Marcello Mastroianni, gaat ge bukt onder de last die elke kunste naar moet dragen, nL dat hij aan zijn Scène uit Irma la Douce. De voor malige „Mac" van Irma: Hypolite laat zien wie de baas is. Links Irma gespeeld door Shirley Maclaine. intenties niet zal kunnen voldoen, dat hij niet zal slagen. Daarbij komen hem vele beelden uit zijn leven voor ogen, die zijn onmacht illustreren. De film geeft aldus een doorkijkje in het menselijk onderbewustzijn en mag in die bedoeling ook geslaagd heten. KFC-keuring 18 jaar. Dage lijks 2.30 en 8 uur. Luxor „De man met de vijf pas poorten" krijgt gestalte in de film ster Cary Grant, die samen met een merkwaardige vrouw (Audrey Hep burn) in een miljoenenzaak verwik keld raakt. Het gaat om gelden die in de oorlogsjaren verdwenen zijn. Ondanks vier moorden wordt het on derwerp met ontwapenend optimisme benaderd. KFC-keuring 14 jaar. Studio De mooie Mastroianni is het idool van alle jonge meisjes op Sicilië als hij met een bedenkelijke reputatie als lady-killer uit Rome terugkeert. Naar de oude Siciliaanse mores gemeten stelt hij echter teleur. Een lichtzinnig verhaal, dat door de KFC nog net geschikt voor strikt vol wassenen werd geacht. Acht gewonden Een stationcar met zeven bouw vakkers uit Capelle aan den IJssel is hedenmorgen op het kruispunt Hee- renwegKruisweg onder Woubrugge in botsing gekomen met een trailer van de fa. Amersfoort uit Alphen aan den Rijn. Alle inzittenden van de stationcar, alsmede de bestuurder van de trailer werden gewond. De toe stand van de chauffeur, die de bouw vakkers vervoerde, de 29-jarige heer J. Verhoef uit Capelle is ernstig. Hij is met vijf van zijn passagiers opge nomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De chauffeur van de trailer, de 19- jarige A. W. uit Woubrugge, liep ver moedelijk een lichte hersenschudding op. De zesde passagier van de sta tioncar, die ook lichte verwondingen had opgelopen, kon op eigen gelegen heid haar zijn woonplaats terugke ren. Voorrangfout. De stationcar, die met hoge snel heid reed op de Heerenweg een vorrangsweg kreeg op het kruis punt met de Kruisweg geen voorrang van de trailer. Men heeft nog getracht een aanrij ding te voorkomen, maar door de hoge snelheid gelukte dit maar gedeelte lijk. De stationcar werd half in de flank ter hoogte van de bestuurders plaats geraakt door de voorkant van de trailer. Beide wagens leipen zeer zware schade op. De auto van de firma Kromme, waarmee de bouwvakkers vervoerd werden naar een bouw werk in Amsterdam, kan als total- loss beschouwd worden. Ter plaatse werd ook nog een lichtmast vernield. Ter gelegenheid van de 400ste ge boortedag van de Engelse toneel schrijver William Shakespeare wor den in Nederland drie tentoonstellin gen gehouden onder de verzamel naam „Rondom Shakespeare", te we ten in De Lakenhal te Leiden (Shake speare hoe en waar), in het Maagden huis te Amsterdam (Shakespeare vertaald) en in het Toneelmuseum te Amsterdam (Shakespeare op de plan ken). Deze tentoonstellingen worden gehouden van 23 april tot en met 29 juni. Nadat des middags de tentoonstel ling in het Amsterdamse Maagden huis was geopend, vond eenzelfde plechtigheid gisteravond plaats in De Lakenhal, in het bijzijn van o.a. loco burgemeester S. Menken en de wet houder van onderwijs, S. Sannes, als mede van prof. dr. A. G. H. Bachrach. De opening werd verricht door de heer Menken, na een welkomstwoord van de heer H. G. Wayment, verte genwoordiger van The British Coun cil in Nederland. De heer Van Wessem getuigde in zijn welkomstwoord van de dankbaar heid, niet alleen aan de bruikleenge vers, maar ook aan de „ideegevers" Hij bracht ook dank aan prof. Bach rach voor zijn inspirerende medewer king en verder aan allen, die tijd en arbeid aan de inrichting der tentoon stelling hebben besteed, in het bij zonder aan de dames Begeman en Warre en de heer Schoneveld, die mét prof. Bachrach werden verrast met een waarderend geschenk. Voorts verwelkomde de heer Van Wessem de heer Wayment. Deze hield een toespraak in zijn moedertaal, waarin hij onder meer zeide zeer verrast te zijn over het geen de heren bachrach en Van Wes sem hebben weten te bereiken. Van Shakespeare is niet zo veel bekend als we wel zouden wensen, aldus mr. Wayment, die vervolgens een kort overzicht gaf van de tijd van konin gin Elisabeth en de figuren, die haar omringden, alsmed eeen karakteris tiek van Shakespeare's werken in het kader van zijn tijd. Wethouder Menken, die zijn toe spraak in het Engels begon „Leiden zal dit jaar klein-Straford on Avon zijn en wij hopen dat Pluvius ons ter wille zal zijn".), constateerde „dat er ter voorbereiding van deze culturele manifestaties een uitermate goede samenwerking is geweest tus sen universiteit en gemeente. Ik ge loof dat we op deze weg moeten voortgaan en dat we door een we derzijdse inbrengen bundeling van krachten optimale resultaten kunnen verkrijgen". Spr. gaf een enkele citaat uit een tijdschriftartikel over „King Lear" en sprak tenslotte de hoop uit, dat ook deze tentoonstelling zal bijdrage iets van de achtergronden van Sha kespeare's werk te laten zien. De tentoonstelling, voor welker catalogus prof. Bachrach een inlei ding heeft gesohreven, omvat voor wat de „Leidse editie" betreft, 172 Gisteravond is bij het oversteken van de rijksweg te Sittard de zestig jarige C. Heinen uit Sittard geschept door een motorrijder. Hij was op slag dood. De motorrijder liep een sche- delbasisfractuur op. nummers. Boeken en kaarten, gra vures en penningen, foto-copieën van documenten, voorwerpen en af-£ beeldingen uit de tyd van Shake-, speare, portretten van personen uit' zijn omgeving en vele andere zaken op tijd en personen van de auteur betrekking hebbende, zoals biogra fieën, handschriften en bronnen van} zijn werken. Er zijn vele inzenders, inzonder' de Universiteitsbiblotheek, maar ook stukken uit het Koninklijk huisar- chief, de Britse ambassade in Den Haag en verschillende musea, het gemeentearchief van Leiden en een groot aantal particulieren. ZOEKT U EEN mooi en goed KOSTUUM voor redelijke prijs? Komt U dan eens kijken bij: BOTERMARKT 8-9 Ook hebben wij een grote sortering FALCON REGEN JASSEN Echt TIROLER LODENJASSEN. En weet wat U doet: koopt bij Nolet uw HOED. In de bollenstreek bloeien nu grote velden narcissen en hyacinten, afge wisseld met veldjes fel gekleurde tu lipa's. De vroege tulpen zullen spoe dig volgen. De provinciale VW Zuid- Holland heeft a.s. zondag uitgeroepen tot eerste bollenzondag. Ook de Keukenhof staat in lente- tooi. In een week is deze toeristen trekker veranderd van een nog wat kaal park in een lentetuin met bloei ende heesters, tulipa's, hyacinten, duizenden narcissen, blauwe druif jes, anemonen en andere bolgewas sen. Tulpen zijn nog alleen te be wonderen in de tulpenkassen. Het bloemencorso zal, zoals be kend, op zaterdag 2 mei worden ge houden. Mozaiekenwedstrijd te Sassenheim Het Versieringscomité in de ge meente Sassenheim is druk in de weer om deze plaats weer als een der fraaist versierde dorpen van de ze streek te doen worden. Vooral aan de mozaieken zal grote aandacht worden besteed. Zij die aan de mo zaiekenwedstrijd wensen deel te ne men kunnen een keuze maken uit de volgende categoriën: grote moza ieken boven 16 m2, kleine mozaieken tot 16 m2, bedrijfsmozaieken, tuin en gevelversiering Men kan zich op geven bij de volgende adressen: L. A. Colijn, Wilhelminalaan 21, telef. 7558; J. Oostenrijk, Parklaan 76, tel. 7867; G. Demmink Parklaan 55, tel. 8203, op maandag 27 april a.s. des namiddags van 7 tot 9 uur. De uit reiking van hyacinten-nagels zal De Spaanse autoriteiten hebben donderdag de leerplicht uitgebreid tot kinderen van veertien jaar. Tot op heden gold de leerplicht voor kin deren tussen de zes en twaalf jaar. Gueorgui Trajkov, vice-premier en leider der Bulgaarse boerenpartij, is met algemene stemmen tot voor zitter van het presidium der Bul gaarse nationale vergadering geko zen, een functie, die overeen komt met die van staatshoofd. plaats vinden woensdagmiddag 29 april van 1.30 tot 5 30 uur bij de Fa. W. Moolenaar, Hoofdstraat 122 en wel één mand per vierkante meter. Deelnemers aan bovengenoemde wedstrijd zij er op gewezen, dat de mozaieken gereed moeten zijn op vrijdag 1 mei a.s. om 13 uur, waarna zij beoordeeld zullen worden door de jury bestaande uit de heren C. L. Mulder, Leiden; C. Soeteman, Noord wijk en G Demmink, Sassen heim. De prijsuitreiking zal op een nader te bepalen datum plaats vin den. VRIJDAG 24 APRIL Leidse Smalfilm Liga Club avond met bezoek van Rotterdamse smalfilmers. Zij vertonen hun werk. Café-rest. v. d. Heyden, Breestraat 8 uur. ZATERDAG 25 APRIL Litteris Sacrum Voorstelling van Noel Cowards „La Marquise". Schouwburg, aanvang 20 uur. BIOSCOPEN De films in de week van 23-29 april zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: Fellini's 8^, 18j. (Prol.) Dagelijks, ook zondag, 2.00 en 8 00 uur Lido: Incognito, Kj. Dag 2.30, 7 15 en 9.15 uur Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: De man met de 5 pas poorten, 14 j. (Prol.) Dag 2 30, 7 00 en y 15 uur Zondag 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Studio: II bell' Antonio, str. volw. (Prol.) Dag 2 30, 7 00 en 9 15 uur Zondag 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Irma la Douce, str. volw. Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 u. Rex: Om het goud van Nevada, 14 j. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uui Ma. t/m wo.: Mr. Sardoni- cus, 14 j. Zoals we gisteren reeds hebben gemeld kon Nieuwkoop de zesduizendste inwoner begroeten. We zien hier de prille Nieuwkopenaar in de armen van burgemeester M. P. van der Weyden. Verder staan op de foto van links naar rechts de zonen Gijsbert met daarvoor Kees-Jan, de burgemeester met de 6000ste, Jopie, vader Ver duin met Ria op de arm en de gelukkige moeder. (Foto Ruyterman)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4