P«!ü„DamP° W. J. ZIRKZEE DE SCHADUW VAN EEN MAN VRIJDAG 24 APRIL 1964 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 Gouden bruidspaar in St. Josephpension te Alphen aan den Rijn Het Sint Josephpension te Alphen aan den Rijn heeft een bruidspaar binnen zijn muren; geen kersvers, piepjong bruidspaar, maar een paar, dat de komende dagen er precies 50 jaar als echtpaar op heeft zitten. Het zijn de heer en mevr. Gerardus Jo hannes Straathof (74) en Geertruida Margaretha Straathof-van Dijk (71), die op 28 april a.s. de dag herden ken waarop ze 50 jaren geleden in de parochie te Uithoorn zijn ge trouwd. Het burgerlijk huwelijk slo ten ze op het gemeentehuis van Mij drecht, de gemeente waarin ze beiden werden geboren als kinderen van veehoudersfamilies. Na him huwelijk najnen ze bezit van een bedrijf in Zevenhoven, Noordeinde. Precies op de kop af tien jaren heeft de heer Straathof dat bedrijf geleid en naar hartelust geboerd. Maar voordat de heer Straathof zich aan zijn maatschap pelijk werk volop kon geven, riep hem eerst een nationale taak, toen hij door de mobilisatie omstreeks de jaren 1914 in militaire dienst moest opkomen. Na de Zevenhovense jaren ver huisde de heer Straathof met zijn echtgenote en kinderen naar Alphen aan den Rijn, waar ze zich vestigden op een veehouderijbedrijf in 't Riet veld. Tot 1953 bleef de heer Straat hof baas op de boerderij. Toen droeg hij het bedrijf over aan zijn zoon Johan. De heer Straathof sr. heeft gedu rende ruim 20 jaren een bestuurs functie vervuld bij de plaatselijke afdeling van de Katholieke Land en Tuinbouwbond en had zitting in vele comité's, die de agrarische be langen voorstonden; bovendien had hij in de jaren 1930 zitting in het bekende crisis-comité. Mevr. Straathof hield zich actief bezig met verscheidene agrarische werkzaamheden in en om het bedrijf en belastte zich het veel toewijding met zelfkazen. Beiden genieten een blakende gezondheid en wonen se dert de herfst van het vorig jaar in het Sint Josephpension. Voorlopig iceinig kansen voor kleuren-televisie Het zal in Europa zeker nog enige jaren duren, voordat zich een markt voor kleuren-televisie zal gaan afte kenen, indien binnen afzienbare tijd tussen betrokken landen overeen stemming wordt bereikt over het te kiezen zendsysteem. De verwachting is dat dit in april 1965 het geval zal zijn. Het zal daarbij stellig niet zo zijn, dat de zwart-wit-TV door kleu- ren-TV zal worden verdrongen. In 1963, pas 10 jaren nadat met de uitzendingen was begonnen, zette de kleuren-TV in Amerika zich door. In dat jaar werden bijna tweemaal zo veel kleuren TV-ontvangers verkocht als in het jaar daarvoor. Toch bete kende dit nog, dat van elke tien ver kochte apparaten er één een kleu- renontvanger was. Op lange termijn zal overigens de kleurentelevisie- markt voor Philips van grote bete kenis zijn, aldus ir. F. J. Philips in een rede over het onderwerp „Tele visie" tijdens de algemene vergade ring van aandeelhouders. BEDRIJFSTELEVISIE De bedrijfstelevisie geeft, volgens ir. Philips, nieuwe mogelijkheden, omdat men één man meerdere func ties kan laten verrichten, door hem bijv. tegelijkertijd vanuit één plaats een proces te laten besturen en con troleren. Philips verwacht dan ook, dat haar activiteit zowel op het ge bied van de professionele televisie als van de televisie voor huiskamer in de komende jaren nog zal stijgen. i Advertentie) Het gouden echtpaar heeft tien kinderen, zes meisjes en vier jon gens; allen hebben intussen hun be stemming gevonden; acht kinderen zijn getrouwd en hebben een goed bedrijf; twee dochters volgden hun roeping en traden in de Congregatie van de Orde van Sint Jozef te Amers foort. De oudste dochter (Annie) is thans werkzaam in Terborg, een jon gere dochter (Jo) verblijft in het tehuis van de Congregatie in Doetin- chem. Bij elkaar heeft het gouden echtpaar 36 kleinkinderen. Het feest wordt op 3 mei a.s. ker kelijk en buitenkerkelijk gevierd in het Sint Josephpension. Daar zal des morgens om 10 uur een gezongen H. Mis tot hun intentie worden opge dragen. Van 2-3 uur recipieert het bruidspaar en de familie in de con versatiezaal van het pension. JAARWEDDE GED. STATEN Aan Provinciale Staten van Zuid- Holland is door Gedeputeerde Staten gevraagd een oordeel uit te spreken over de verhoging van de jaarwedden van Gedeputeerde Staten. Minister Toxopeus heeft om dat oordeel ge vraagd. Hij wil de jaarwedde, die thans voor de G.S. in Noord- en Zuid-Hol land f 22.000 bedraagt, per 1 januari 1963 verhogen tot f 23.000 en per 1 januari 1964 tot f 24.000. Dr. Kouwenhoven chef Jongeren Vrijwilligers Programma Van de zijde van het Jongeren Vrijwilligers Programma verneemt het ANP, dat, te beginnen op 1 mei, de leiding van het jongeren vrijwil ligers programma in handen is ge legd van dr. W. J H. Kouwenhoven. De heer Kouwenhoven promoveerde te Leiden op het onderwerp: Nim- boran, a study of social change and social-economic development in a new guinea society. Enige weken geleden keerde hij terug uit Afrika, waar hij voor het Europees ontwikkelingsfonds deel nam aan een studie voor een ont wikkelingsplan voor de Centraal Afrikaanse Republiek. Drs. A. van dei Goot, tijdelijk be last met de leiding van het JVP, is teruggekeerd tot zijn functie als plaatsvervangend directeur van het bureau Internationale Technische Hulp. Als vertegenwoordiger van het Jongeren Vrijwilligers Programma voor de opleidingen in het Konink lijk Instituut voor de Tropen zal bin nenkort fungeren mr. A. L. Schnei ders, thans adjunct-secretaris van het College van Curatoren van de rijks universiteit te Leiden. De heer Schneider was eerder werkzaam bij het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen en bij de stichting culturele samen werking Suriname en de Antillen. Groot winkelbedrijf tegen maandagsluiting De Raad voor het Grootwinkelbe drijf, waarin alle verenigingen van grootwinkelbedrijven zijn gebundeld, is tegen winkelsluiting gedurende de gehele maandag. Dit verklaart de raad in een gistermiddag verstrekt communiqué naar aanleiding van plaatselijke acties om tot een derge lijke sluiting te komen. Het groot winkelbedrijf wil een vijfdaagse werkweek bereiken door aan het per soneel per toerbeurt vrije dagen te geven, terwijl de winkels open blij ven. Op deze gedachte steunt, aldus de raad, ook een advies dat een commis sie uit de SER heeft uitgebracht aan de staatssecretaris van Economische Zaken: een advies dat de instemming heeft van een grote meerderheid der betrokken groepen (middenstanders, coöperaties, werknemers, en groot winkelbedrijven) en bovendien op 'n overeenkomst tussen nagenoeg alle centrale organisaties die deze groepen vertegenwoordigen. fN Regerings- belangstelling voor muur van B.B. De Franse minister van bin nenlandse zaken, Roger Frey, heeft in het Franse parlement meegedeeld, dat een officieel onderzoek zal worden ingesteld naar aanleiding van het op trekken van een hoge muur van Brigitte Bardots villa in St. Tropez naar de zee. De filmster wil zich op deze ma nier aan nieuwsgierige blikken onttrekken. Een parlementslid had geklaagd, dat de muur af breuk deed aan „de toeristi sche attractie" van het gebied. Nederlandse delegatie in China eregast aan diner De leden van de Nederlandse eco nomische delegatie, die onder leiding van de heer Sydney J. van den Bergh een bezoek aan China brengt, waren gisteren eregasten aan een diner, aangeboden door de vice-voorzitter van de Chinese raad voor de bevor dering van de buitenlandse handel, Li Sjoe Sjen. Mede aanwezig waren Loe Sjoe Sjang, vice-minister voor de buitenlandse handel, Sjiao Fang Sjoe, vice-voorzitter van genoemde raad en leidende figuren van de on derscheidende handelsorganisaties. Er werden heildronken uitgebracht op de groei van de vriendschap en handel tussen China en Nederland. Mijnen en granaten in de Haagse grond De mijnopruimingsdienst heeft gis teren op de Monsterseweg in Den Haag elf landmijnen en 17 brisant- granaten uit de grond verwijderd. Bij graafwerkzaamheden waren woens dag 3 landmijnen voor de dag geko men. Het werk werd stopgezet en de politie plaatste bij de plek een wachtpost Gistermorgen heeft de mijnopruimingsdienst het terrein ver der onderzocht en toen werden in to taal 28 mijnen en granaten gevon den. Bij het oversteken is gisteren in Den Haag het vierjarige meisje C. I. d- Best om het leven gekomen. Zij liep tegen een oplegger op. TREDFORT TAPIJT 120 br. f 27,50 p. m. Alle kleuren voorradig Ook zeer geschikt voor trappen, VRAAGT PRIJSOPGAAF TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING „Jeugdproces" Het t.v.-spel „Jeugdproces" van de psycholoog Manuel van Loggem, dat donderdag onder regie van Peter Oosthoek bij de AVRO werd opge voerd, was kennelijk gebaseerd op de beruchte Baarnse moordzaak. De toneelgroep Studio had het spel al meer dan honderd maal in de schouwburg opgevoerd, en nu voor de camera's kwamen de zelfde vier jonge acteurs Joop Admiraal, Jules Hamel, Jack Horn en Erik Plooyer. Misschien hebben sommige kijkers wat opgezien tegen de iet te gewil de dialogen, maar de presentatie was toch wel spannend, mede dank zij 't sterke slot. In dit drama over jeugd misdadigheid hebben de vier jonge spelers duidelijk de jongens voorge steld, die de puberteit bijna waren ontgroeid. In de vooravond werd ge sproken over centrale verwarming met aardgas en tot slot werd een ver volg gegeven op de uitzending van 26 maart, toen de stuntvliegerij niet kon doorgaan. Nu waren zekere voor zieningen getroffen waardoor de be langstellende kijker kon worden in gewijd en kennis kon maken met de militaire vliegbasis in het Brabantse Woensdrecht. Verknipt KRO-programma Liefhebbers van een gevarieerd woensdagavondprogramma hebben 'n paar uur moeten offeren terwille van de voetbalenthousiasteri. Dus ver scheen wèl Zürich-Real Madrid Op het scherm, maar niet het t.v.-dan- sant en de éénacter van Feydeau. En op het tweede net konden de meeste kijkers niet terecht vanwege de schaarse bereikbaarheid op het toe- stèl thuis. Wat wèl gehandhaafd bleef, was de epiloog van aalmoezenier (Advertentie) Groenendijk. Men zag hem deze keer voor het eerst met boord en lichte das, dus niet met priesterboord. Hield dat verband met het onderwerp van deze avond: de zin van het priester schap in deze wereld? Vooraf ging het vierde deel van een serie over de problemen rondom de bevolkings groei in ons land. Er was ook nu een rijke keuze gemaakt van beelden, die door Daniël de Lange met inzicht werden toegelicht. Dr. Van Egeraat op school Er hebben nu al verschillende be kende Nederlanders, die op de t.v. plegen te verschijnen, bij de AVRO „uit de school geklapt". Deze keer was dr. L. v. Egeraat aan de beurt, de man van de reisgidsen, die alles in de wereld even mooi vindt. Nu zat hij in de schoolbanken, samen met jongelui uit Breda en onder lei ding van de evenwichtige leraar ir. H Mulder. De kijkers zullen wel niet veel hebben opgestoken van hetgeen werd te berde gebracht, zeker niet, toen met name Van Egeraat zelfs filosofen in het geweer riep. Bepaald oneens waren we het met zijn op vatting over communicatiemiddelen en informatie. Tevoren waren we verbonden met de Stadsgehoorzaal in Leiden, waar een half uur dans en muziek, speciaal voor jonge men sen, werd gegeven. We hebben o.a. Ria Valk horen zingen en zeer in dividuele dansuitingen kunnen aan schouwen. Komende uitzendingen Vanavond is er „toekomstmuziek" bij de NCRV en opnieuw komen Rita Corita en Bueno de Mesquita in één amusementsprogramma. Tot besluit verschijnt de Amerikaanse zanger Pete Seeger. Op het tweede riet gaat o.a. de opera „De bedrogen Kadi'-'. Het Vara-amusement van zaterdag brengt een Engelse zanggroep, 'n to neelspel en „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". De NTS heeft in de vooravond van zondag een in teressante reportage over de snelste trein van Europa. In de avond is er de KRO, o.m. met Willy Walden als Erik Sikkes, met het uitgestelde ge sprek tussen Omer Grawet en dok ter-cabaretier Jan de Cler en met het. Kunstmaandorkest. Op het twee de net 's avonds zingt de vermaarde sopraan Joan Sutherland en is er 'n reportage Europese kampioenschap pen judo. uit de zuiverste tabakken (Advertentie) A etherklanken ZATERDAG 24 APRIL HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. gram. 7.45 Geestelijke liede ren. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip v. d. jeugd. 8.20 Djinn: gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.04 Kath. nws. 12.10 Liedjes over het verre Westen. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht instrumentaal kwartet en zangsol. 12.50 Regeringsuitz.: Bemid deling bij de beroepsovergang uit de landbouw, een vraaggesprek met ir. A J. de Wildt, consulent voor de arbeidsvoorziening in de landbouw van het Rijksarbeidsbureau. 13.00 Nws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musicerende dilettanten: dameskoor. 13.40 Franse les. 14.00 V. d. jeugd. 15.00 Reisbureau Musica: Muziek uit vele landen. 15.20 Lichte gram. 15.30 Karakteristiek: lichte muziek. 16.00 Grensland, progr. voor jonge men sen. 16.15 Jazzmuz. met commentaar. 16.40 De Springplank. 17.00 Lichte gram. 171.30 Boekbespr. 17.40 Instru mentaal Octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte orkestmuz. 18.50 Licht baken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 Radio- kamerork. en sol.: klass. en mod. muz. 20.30 Rieleksen amusements- progr. 21.30 Buurmans krant: berich ten van buitenlandse corresponden ten. 21.50 Bric Brac, cabaretprogr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 2.40 Kruispunt: discussie over de verschijningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Radio- Philh. ork. en sol.: mod. muziek van Nederl. componisten. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nws. soc. strijdlied en postduivenber. 8.18 Lichte gram. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 8.40 Lichte gram. (verv.). 9.00 Loon naar werken, le zing. (Uitz. in samenwerking met het NVV). 9.10 Lichte gram. 9.40 Bijbel taal en Moedertaal, gesprek. 10.00 Buitenl. weekoverz. 10.15 Geknipt voor herhaling. 11.30 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. en postduivenber. 12.33 Act. sport nieuws. 13.00 Nws. 13.15 Vara-varia. 13 20 Radio jazzclub. 13.50 Voor de twintigers. 14.25 Metropole-ork. 15.05 Gesproken portret. 15.20 Bel canto (In de pauze: pl.m. 16.15-16.35 Boe kenwijsheid). 171.30 Licht ensemble met zangsol. 18.00 Nws. en commen taar. 18.20 Nieuwe gram. 18.45 Orgel spel: lichte muz. 19.00 Muziek voor kinderen (gr.). 19.10 Lichte gram. voor teenagers. 20.00 Nws. 20.05 En nuAntwerpen, gevar. pro^r. (verv. van het progr. van 11 april jl.)20.50 Lichte gram. 21.00 Soc. commentaar. 21.15 Vijf seconden van Woef, teenager-show. 22.00 Lichte gram. 22.30 Nws. 22.40 Balans: act. kroniek. 22.55 Licht ork. 23.25 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 15.00 Rawhide - een vrouw in het spel, TV-film. 15.50 Binnen en buiten de grenzen, vakantieprogr. 16.30 Sport. 17.00-17.45 V. d. kinde ren. 19.30 De oude bok, TV-film uit de serie vrije nieuwsgaring. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nieuws. NTS: 20.45 Instrumentaal ensemble en zanggroep. 21.25 Goed gedaan George, TV-spel. VARA: 22.25 Zo is het toevallig ook nog eens een keer. NTS: 23.05-23.10 Journaal. 78) Ik sprong bijna uit mijn vel. Het was Milford; in levende lijve stond hij daar in het middenpad; ja, hij was het zonder de minste twijfel. Hij zag er bleek en vervallen uit en zijn anders zo onberispelijke kleren wa ren verfomfaaid en vuil, maar om trent zijn identiteit kon niet de min ste kwestie ontstaan. Zenuwachtig van blijdschap keerde ik mij naar Gordon toe, doch eer ik er in geslaagd was, zijn aandacht te trekken, was de heer, die als geeste lijke was gekleed, naar het midden van de zaal gedrongen en begon het woord tot de rechter te richten. „Mijnheer Cowden, ik moet u mijn verontschuldiging aanbieden, dat ik op deze wijze de rechtszitting onder breek", zei hij met heldere stem en een zweempje Iers dialect. Ik ben Father Merrill uit Stepney, en ik breng u een zeer belang rijke ge tuige". De opwinding van de toeschouwers stond natuurlijk op kookpunt en het herhaaldelijk stilte" van de klerk kon niet meer verhinderen, dat het geroezemoes van stemmen zijn na tuurlijke loop nam. De praktische rechter van instructie werkte de natuur niet tegen en na enige ogenblikke n stierf het gemom pel zijn eigen dood en zou er weer een speld bij de hand geweest moe ten zijn om te bewijzen hoe stil het was. De rechter maakte een beweging, die 't midden hield tuseen een bui ging en een knik.„Er is geen reden tot verontschuldiging, Father. Als u in staat is enig licht in deze zaak te brengen, heeft u volkomen het recht hier te verschijnen. Wie is uw ge tuige?" „John Milford, de huisknecht van de verslagene. Hij zal een verklaring afleggen, die deze geschiedenis zal ophelderen. Dokter Robbins en ik kwamen mee om zijn getuigenis te bevestigen." Er volgde een korte pauze. Ik zag, dat de advocaat van de politie en in specteur Curtis elkaar haastig eni ge woorden toefluisterden, terwijl de rechter een ogenblik zijn klerk raad pleegde. Gordon boog zich naar mij toe. „Logan noch miss Solano zie ik onder het publiek", fluisterde hij mij vlug toe. „Weet u niet, hoe dat komt?" Ik schudde nujn hoofd. Zelfs de buitengewone spanning van het ogen blik kon niet verhinderen, dat ik mijn hart van angst voelde bonzen. Toen weerklonk de stem van de rechter boven het gegons uit. „Ik wil horen wat deze getuigen hebben te zeggen, alvorens ik het verzoek tot verlenging der preven tieve hechtenis inwillig." De advocaat van de politie stond by wijze van protest op, doch de rechter beduidde hem met een hand gebaar, dat hij moest gaan zitten en riep, dat Milford in het getui- genhokje zou geleid worden. Tussen mijn opwinding over de onverwachte onderbreking en mijn vrees, dat er misschien iets met Mer- cia en Billy mocht gebeurd zijn, ver liepen een paar ogenblikken, alvo rens ik in staat was, mijn hersens weer tot normaal denken te dwin gen. Toen werd ik er mij van be wust, dat ik Milford in het getuigen bank] e zag staan en dat het in de zaal muisstil was geworden. De rechter zette zijn bril recht. „Het zal het beste zijn", sprak hij kalm, „dat u de verklaring op uw eigen ma nier aflegt. Maak vooral geen haast en spreek kalm en openhartig. Ik zelf - zal u zo nodig vragen stellen, doch verder zal niemand u in de rede mo gen vallen, voor uw verklaring ten einde is." Met een lichte buiging deed Milford een stap voorwaarts en legde zijn handen op de rand van'het hokje Toen keek hij strak naar de rechter en begon op kalme, waardige, onbe wogen toon van welopgevoede huis knecht te spreken. Er lag een heerlijke tegenstelling tussen zijn volkomen zelfbeheersing en de koortsachtige gretigheid waar mee alle anderen zonder uitzondering aan zijn lippen hingen. Mijn naam, edelachtbare, is Mil ford Joihn Milford. Tot voor negen maanden geleden, was ik steward bij de Blue Star Line. In die kwaliteit maakte ik voor het eerst kennis met mijnheer Stuart Northcote. Hij was een van de passagiers van de „Cale donia", die in oktober van New York kwam". „Reisde hij alleen?" vroeg de rech ter. „Ja, mijnheer, hij kwam op het laatste ogenblik aan boord. Hij had een van de dekhutten, die ik be diende". „Hoe kwam hij er toe u de betrek king van huisknecht aan te bieden?" Milford aarzelde een ogenblik. „Het gebeurde nadat hij mijn leven gered had. Ik was door een hoge golf over boord geslagen; 't was de, derde dag, nadat wij waren uitgevaren en mijn heer Northcote, die aan dek was, sprong in zee en hield mij net zolang boven, tot men een boot had uitgezet Ik was natuurlijk zeer dankbaar, mijnheer en ik denk, dat dit hem op het idee bracht. Hij voelde, dat hij mij kon vertrouwen, omdat hij mijn leven had gered." Iets, als een trilling van opgewon denheid, ging door de zaal. „Wat bedoelt u?" vroeg de rechter voorover leunend. „Dacht hij dan. dat zijn leven in gevaar was?" „Niet alleen dacht hij dat, maar hij wist het, mijnheer. Mijnheer North cote was Ignace Prado, de president van San Luca." Deze zeer kalm door Milford afge legde verklaring had niet de sensa tionele uitwerking, welke ik ver wachtte. Ik vermoed, dat er bitter weinig mensen in de zaal waren, die iets van San Luca afwisten, behalve, dat het in Zuid-Amerika lag. In dat geval kon de naam van Prado hun niets zeggen van zijn ongunstige be tekenis. De rechter scheen echter beter op de hoogte. „Dat is wel een eigenaardige, vreemdsoortige verklaring", sprak hij, terwijl hij Milford scherp aan keek. „Ik meende, dat Prado bij de laatste revolutie was gedood." „Ja, mijnheer, dat was de algemene indruk. In werkelijkheid echter ont snapte hij in de nacht, toen het pa leis in de lucht vloog, met een bootje, waarmeè hij naar de haven voer en daar op een stoomboot passage nam voor New York. Niemand wist daar destijds iets van; er bestond niet de minste argwaan, dat hij nog in leven kon zijn, tot voor een paar maanden geleden." „Vertelde hij u dat alles op de boot?"

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2