Drs. H. B. P. A. Letschert burgemeester v. Medemblik BEATLES VOOR DE VARA-TV vislo televisfo De Nerveuze Ncrviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN MAANDAG 20 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Opvolger van Jhr. Van Nispen als voorzitter van Bloembollencultuur Vanmorgen is in de Algemene ver gadering van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem tot algemeen voorzitter gekozen drs. H. B. P. A. Letschert, burgemeester van Medem blik. 1769 Stemmen werden op hem uitgebracht tegen 1068 op zijn mede kandidaat, de heer H. A. G. de la Mar, Algemeen secretaris-penning meester van de „Koninklijke," en 27 blanco. Drs. Letschert is geboren te Am- Echtpaar schenkt bijna 1 miljoen voor restauratie Amersfoortse kerk De in Amersfoort getogen en ge boren heer B. M. Pon sr. en zijn echtgenote hebben besloten, alle kos ten over te nemen die de Ned. Herv. gemeente in Amersfoort de komende zeven jaar moet dragen voor de res tauratie van de beroemde uit de 13e eeuw daterende St. Joriskerk. De no tariële akte waarin een en ander is vastgelegd, is vanmorgen gepasseerd. De heer Pon heeft op deze manier zijn zestigste verjaardag een bijzon der tintje gegeven. De restauratie kosten die ten laste van de kerkvoog dij komen, werden enige tijd gele den geschat op 700.000 gulden. Het is echter waarschijnlijk, dat de heer Pon, gezien de steeds stijgende kos ten, niet veel minder dan een mil joen zal moeten fourneren voordat het werk voltooid is. De St. Joriskerk zal tijdens de res tauratie ook worden voorzien van gebrandschilderde ramen. Tussen de kerkvoogdij en de heer Pon is over eengekomen, dat de kerk zolang Amersfoort nog niet over een eigen stadsgehoorzaal beschikt tevens gebruik zal mogen worden voor het geven van concerten en dergelijke. Prof. Ponsioen overgebracht naar Ursula-kliniek Naar wij van de zijde van het St. Elisabeth-ziekenhuis vernemen, is prof. dr. Ponsioen SCJ, die vorige week tijdens zijn rede voor de katho lieke onderwijzers uit Leiden en om geving onwel werd, zaterdagavond voor verdere behandeling overge bracht naar de Ursula-kliniek te Was senaar. sterdam op 10 januari 1924 en is dus juist 40 jaar oud. Hij volgde een gym nasiumopleiding in Heerlen en Sit- tard en deed in 1943 eindexamen. Aan de rijks-universiteit van Utrecht studeerde hij geschiedenis, Ned. taal en letterkunde en staatsrecht, waar voor hij in 1950 met goed gevolg het doctoraal examen aflegde. Tot 1952 was drs. Letschert leraar bij het V.H.M.O. te Bolsward en na dien tot 1956 directeur van het Sociaal-Cultureel Vormingscentrum „Vinea Domini" te Witmarsum in Friesland. Per 1 mei 1956 volgde daarop de benoeming tot burgemee ster van Medemblik. Drs. Letschert vervult verschillen de functies in het sociaal-maatschap pelijke leven. Zo is hij voorzitter van het Sociaal-wetenschappelijk Bureau van West-Friesland, lid van het da gelijks bestuur Stichting Ontwikke ling West-Friesland, lid van de pro vinciale commissies voor resp. volks huisvesting en gemeentelijke plano logie en van de provinciale Plancom missie, lid van de Raad van Commis sarissen van de n.v. Gasvoorziening Kop Noord-Holland en vertegenwoor diger van de Vereniging van Neder landse Gemeenten te Brussel bij het beraad over de regionale ontwikke ling binnen de E.E.G. Voorts is hij voorzitter van de Rijkskieskring Den Helder van de Katholieke Volkspartij en als zoda nig lid van het partijbestuur. Drs. Letschert is gehuwd en heeft, zeven kinderen. ongecorrigeerd DE K.R.O. WIST HET ALLANG! In de rubriek van de KRO „Buur- mans Krant" is reeds zaterdagavond de huwelijksdatum van prinses Irene en prins Charles Hugues bekend ge maakt. In deze rubriek werd mede gedeeld dat prinses Irene en haar verloofde de Franse astroloog André Rabs te Parijs bezocht hadden. Deze had zich reeds geruime tijd geïnte resseerd voor het lot van wat hij „deze dramatische verloofden" noem de. Hij had hun astrologische kaar ten al opgesteld, maar er ontbraken nog tal van details aan zoals uur en plaats van de geboorte van prins Hugues en prinses Irene. Dit mate riaal is hem later ter hand gesteld. De sterrenwichelaar heeft het ver loofde paar medegedeeld dat Charles Hugues de Bourbon Parma koning zal zijn. Hij kan zelfs twee maal re geren. Irene en haar verloofde heb ben, aldus André Rabs, nog een goe de kans om al hun vraagstukken en moeilijkheden op te lossen, maar dan op voorwaarde, dat zij trouwen op woensdag 29 april. Treden zij op die dag in het huwelijk, dat zal Hugues nog eens tot staatshoofd worden ge kroond. Volgens de astroloog zijn er ook moeilijkheden te verwachten en wel begin juni. Maar die hebben slechts betrekking op de erfenis van Irene. De astroloog heeft verklaard dat wanneer het paar niet op de door hem vastgestelde datum in het hu welijk treedt, het best mogelijk is dat zij nooit meer zullen trouwen. Prins Hugues is door de astroloog op de hoogte gesteld van deze kritieke da tum en hij schijnt verzekerd te heb ben dat hij met dit tijdstip rekening zal houden. Voorts deelde de Parijse sterrenwichelaar mede dat koningin Juliana het huwelijk van haar doch ter wel zal bijwonen maar niet zon der veel moeilijkheden met het Ne derlandse parlement, aldus „Buur- mans Krant". The Beatles zullen vrijdagochtend 5 juni, vermoedelijk op Schiphol, in ons land arriveren. Die middag ma ken zij een tv-opname (voor de VA RA); zaterdagmiddag 6 juni treden zij op in de Houtrusthallen in Den Haag en des avonds in de veiling hallen te Blokker (N.H.) De volgende dag keren zij naar Engeland terug. Chauffeur-monteur bekent verduisteringen De Utrechtse recherche heeft eind vorige week de 38-jarige chauffeur monteur S. uit de Domstad aange houden. Hij heeft tien gevallen van valsheid in geschrifte, oplichting en verduistering bekend. Er is een be drag mee gemoeid van f 22.000. Benadeelden zijn financieringsmaat schappijen in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam en particulieren uit Utrecht. Sinds half januari werkte de chauf feur-monteur niet meer in loondienst hoewel hij zijn vrouw liet weten een baan in Bochum in Duitsland te heb ben. Hij was de hele week van huis. De chauffeur-monteur vulde die tijd om door oplichting, verduistering en het met eigen of valse naam tekenen van contracten met financierings maatschappijen geld in handen te krijgen. De chauffeur-monteur, die van het geld geen cent meer over heeft, liet auto's financieren die niet van hem waxen en hij kocht en ver kocht andere auto's die hij door huur koop of van kennissen in bezit had gekregen. Een zestienjarige Turk heeft zich op het plein van zijn dorp levend verbrand omdat zyn ouders geen toe stemming wilden geven voor een hu welijk met zijn geliefde. Voor de ogen van vei'bijsterde dorpsgenoten overgoot de jongen zich met olie en stak zich in brand. Gevangenen in „De Koepel". Het indrukwekkendste deel vam het zondagavondprogramma van de Vara was een documentaire van een so ciaal-bewogen Pier Tania over de gevangenis „De Koepel" in Breda, waar onder meer de vier levenslangen van na de oorlog hun straf uitzitten. Deze gevangenis met de bewapende wachttorens is wel het zwaarst be waakte gesticht in ons land. Mis schien heeft de kijker wel wat hui vering ondergaan tijdens deze docu mentaire, gewekt door het doordrin gende geluid van knarsende sloten en de aanhoudende galm onder de koe pel. Met hun toestemming werden de gedetineerden in hun cellen en op het werk, in de barakken en op an dere plaaasen gefilmd; maar uiter aard werd volledige anonimiteit ge handhaafd. We hoorden zelfs gevan genen aan 't woord en ook de ge vangenis-directeur met enige bewa kers. Deze documentaire wilde bij net publiek geen medelijden wekken voor de gedetineerden, maar aan dacht vlagen voor een hersocialisatie. De bekende strafi-echtgeleerde, prof. dr. R. Rijksen, opvolger van de grote Willem Pompe, heeft dit t.v.-werk stuk geheel meegemaakt en uren be steed om met deze en gene te pra ten. Reeds in zijn boek „Meningen van gedetineerden" heeft men twij fel kunnen bespeuren over het nut van lange cellulaire straffen. En ge durende de volle week, dat Pier Tania in „De Koepel" werkte, wer den hij, de cameralieden en technici en de hoogleraar opnieuw geconfron teerd met de klemmende vraag: is de gedetineerde geestelijk zó toege rust, dat hij deel kan uitmaken van onze maatschappij, zonder in oude fouten te her-vallen? Voor deze docu mentaire hadden verschillende gevan genen er geen bezwaar tegen, als men hen op het t.v.-scherm had kun nen herkennen. Maar deze gedachte is uiteraard van de hand gewezen, inbe grepen de mogelijkheid, de vier nog zittende oorlogsmisdadigers in het beeld te brengen. Matig amusement. Groots was het amusement niet, dat in het afgelopen weekeinde werd vertoond. Het seizoen loopt kennelijk af. Bij de Vara zat Henk Elsink voor de laatste maal „in de engelenbak" en bij de NCRV werden „Capriolen" vertoond, die eerder aandacht vroegen meer om het decor dan de mede werkenden. Na lange afwezigheid was Katje Beradsen weer eens terug en als tegenstelling verscheen de Duitse teenagerster Manuela met bossanova en twist. In zijn hobby- rubriek heeft Joop Doderer zich een onhandige bakker van pannekoeken getoond. Reeds in de namiddag was Joop er als Swiebertje; maar was de ze aflevering eigenlijk niet afgestemd op grote mensen i.p.v. op kinderen? „Wat 'n wereld" bracht te waarderen kolder, vooral het getekende „jour naal" van Dick van Bommel. Hoogte punt was wel het programma over het vlooientheater, waarbij bleek, hoe sterk deze nietige en ongewenste diertjes wel zijn. Maar dat ook men sen in staat zijn, honderden keren hun gewicht te kunnen verplaatsen, werd duidelijk gemaakt op een spoor wegemplacement, waar de weten schappelijke George Noordhof zijn ondervrager Dick van Ruien vier grote wagons liet optrekken. Het jongste Avro-programma vormde het dieptepunt van het weekeinde. Lang niet alles, wat Willem Duys in Bus- sum bracht was „voor de vuist weg". Een en ander bleek voorbereid, ook al werd het niet altijd even gracieus opgediend. En Willem maar stoeien met een jonge tijger. Ook de titel van „Kijk die Rijk" werd deze keer on waar gemaakt, omdat Rijk zelf slechts een enkel eigen nummer weggaf en verder opging in de parodie „Hoe ver, lady?" Hebt u verder in de afgelopen week bemerkt, dat de ondertiteling van films op het t.v.-scherm veel duidelijker is geworden? Men past nu een apparaat toe, dat de witte letters waar nodig, een zwarte achtergrond geeft, zodat ze steeds duidelijk te le zen zijn. Komende uitzendingen. Het programma voor de komende dagen verloopt vrijwel overeenkoms tig de aankondiging in de omroepbla den, behoudens enkele uitzonderin gen. Door de uitzending van de inter land Zürich-Real Medrid komt het KRO-programma te vervallen, vanaf acht uur. „Brandpunt" komt vlak vóór de epiloog. Voor Leiden is in teressant te vernemen, dat de „Com bo" van de Avro a.s. dinsdag komt vanuit de Stadsgehoorzaal. Behalve de zangeres Ria Valk zijn er andere jeugdige artiesten en ensembles, die bij de jongeren in de belangstelling staan. Donderdag hoopt de Avro haar uitgestelde stunt-programma „Whisky four" te kunnen waar maken; dat zal zijn omstreeks half elf. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgenge bed. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Lichte klassieke grammofoon muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Vol- aan vooruit, praatje. 12.00 Ange lus. 12.04 Lichte ritmische muziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.33 Voor de landbou wers. 12.45 Platennieuws. 12.50 Tul- penrallye 1964. 12.55 Katholiek nws. Een vervolgverhaal van Stiske en Wiske 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!!: lichte grammofoonmuziek met com mentaar. 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Rieleksen: licht pro gramma. 15.10 Voordracht. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voor rang; Godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzen ding: Landbouw en veeteelt op de eilanden Curacao, Aruba en Bonaii-e, door ir. F. F. Leupen. 18.00 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.20 Uitzending van de Boeren Par tij: Tot u spreekt de heer E. J. Harm- sen, sekretaris van de Boeren Par tij. 18.30 Radio Volks Universiteit: Metereologie door dr. Tj. F. Land meter. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.25 Dansorket. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Le coeur Révélateur, kameropera. 20.50 Wil liam Shakespeare en het kort begrip der tijd (3), lezing. 21.30 Moderne or kestmuziek (opn.) stereofonische uit zending. 22.00 De zingende kerk: be spreking over kerkmuziek uit ver schillende stijlperiodes. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws 22.40 Vreemd. een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.10 Lichte grammofoon muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma- oveiricht en lichte grammofoonmu ziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Tsjechisch-klassieke grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RVU: Binnenwegtoerisme, door Tom Hoog land. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Liaht ensemble met zangsoliste. 12.20 Regeringsuitzending. Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws, eventueel actueel of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 licht ensemble. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 schoolradio. 15.00 Lichte grammo foonmuziek. 15.30 De man met de hoge hoed, muzikaal klankbeeld over Oscar Hammerstein. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Promenade orkest. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Parijs. 19.10 Sopraan, piano en fluit: Klassieke en moderne mu ziek. 19.45 Inleiding tot muziekbe grip, muzikale lezing. 20.00 Nieuws 20.05 Kleurrijke klanken, muziekre- vue. 21.00 Radar: radiopei-iodiek. 21.45 Licht ensemble. 22.00 Pianore cital: moderne en klassieke muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Moderne gram mofoonmuziek. 23.45 Gitaarspel (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE-PROGRAMMA'S NTS: 14.00-14.25 Schooltelevisie: Engelse les. AVRO: 19.30 Combo, programma voor jonge mensen. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Uit de school geklapt, een educatief programma. 20.55 Televizier. 21.10 Naked city, film. 22.00 Confrontatie: De verslaafden aan narcotica in de Verenigde Staten. NTS: 22.45-22.50 Journaal. 74 Toen ik mij de opmerking van de minister betreffende advocaat Gor don herinnerde, kon ik een glimlach niet weerhouden. „Dat is zo", zei ik en zonder meer begon ik mijn ver haal, juist zoals ik het Lammersfield had uiteengezet, met uitzondering van de bijzonderheden die betrek king hadden op de privéleven van de minister. Voorover gebogen op de tafel leu nend, luisterde mijn bezoeker en liet zijn hoofd op een hand rusten, terwijl hij met de andere notities maakte op een half velletje papier. Een of tweemaal onderbrak hij mij, door scherpe korte vragen, welke be wezen, met hoe 'n gespannen aan dacht hij mijn geschiedenis volgde. Toen ik aan het einde van mijn verhaal was, ging hij achterover in zijn stoel liggen, kruiste zijn benen en keek peizend naar het plafond. Ik begon juist de mogelijkheid te veronderstellen, dat hij de gehele zaak als een grote leugen zou kun nen beschouwen, toen hij plotseling rechtop ging zitten en het papier toevouwde. „Ik veronderstel, mijnheer Bui- ton", zei hij langzaam, „dat u zult beseffen, dat u vanaf morgen, de meest beruchte man van Engeland is". „Als iemand zeker lichaamsdeel brandt, moet hij op de blaren zit ten", zei ik met enige spijt. „Integendeel", bracht hij met een droog glimlachje hier tegen in, „in dien u er zorg voor draagt, de kran ten op de goede manier aan te pak ken, geloof ik, dat het tegenoverge stelde het geval zal zijn. Uw memoi res zullen een fortuin kunnen op brengen. Wat ik echter bedoel is, dat vanaf heden elk persmens u op de hielen zal zitten en er zal hun bitter weinig van hetgeen de laatste vier maanden met u gebeurde, ontschie ten, dat zij niet zullen rondbazui nen". Hij keek mij, terwijl hij sprak, doordringend aan. Ik haalde mjjn schouders op. „Zij zullen het verdui veld onbenullig vinden", zei ik. „Tot verleden week was mijn leven een model van eenzaamheid." Hij bleef enige ogenblikken stil zit ten. „Als de door u genoemde feiten juist zijn", zei hij, „bestaat er natuur lijk niet veel gevaar voor u. Om te beginnen, stelt de getuigenis van die mijnheer Logan al een onomstotelijk alibi vast. Daartegenover staat, dat het zeer moeilijk zal zijn, een gerech telijk verhoor te ontgaan, hetgeen na tuurlijk gerechtelijk onderzoek na zioh sleept en dat kan lang duren. Uw geschiedenis is bijna te ongeloof lijk voor een rechter om aan te ne men." Ik trok een scheef gezicht. „Welnu, als alles uit moet komen, dan moet het maar uitkomen; dat is alles, wat ik zeggen kan." Hij knikte. „Ik ga onmiddellijk on derzoeken welke bewijzen de politie in handen heeft en mij direct geheel in de zaak inwerken Er zal toch ze ker geen bezwaar bestaan om miss Solano of uwe vriend, mijnheer Logan te laten verschijnen?" „In het geheel niet", zei ik. „Mijn vriend Logan is bij mij aan huis in Park-Lane onder bewaking van een politieagent. Hij zal straks wel hier komen. Miss Solano logeert bij de fa milie Tregattock, maar als het moge lijk is zou ik graag haar naam er bui ten houden" Hij nam van de laatste opmerking geen notitie. „Zend Logan dii'ekt naar mijn kan toor, zodra hij hier komt", zei hij kort af. „Het eerste wat ik nu ga doen is, een bevel tot inhechtenisneming van Guarez en de anderen aanvragen. Vervolgens moeten wij de huisknecht Milford opzoeken als hij nog in le ven is. Hij is de man, die de draad van de gehele zaak in handen heeft." „U zult hem waarschijnlijk in de Theems vinden, als hij ooit gevonden wordt. Mijn enige hoop is dat het hem gelukt is Da Costa eveneens te do den." Gordon stond plotseling vlug op. Zijn slepende, vermoeide houding, was opeens als een doek van hem af gegleden en zijn donkere ogen schit terden nu van scherpzinnigheid en vurige energie, die volkomen zijn merkwaardig succes verklaarden. „Ik zal doen, wat ik kan", zei hij. „De politie zal morgen zeker weer een verder uitstel vragen, en het zal het beste zijn, als het hun wordt toe gestaan. Bij het volgende verhoor zullen wij weten, hoe de zaak staat en kunnen wij dan beslissen, of wij in verzet zullen gaan, of het tot een gerechtelijk onderzoek laten komen. Wat ik zeggen wil, kunt u mij soms enige adressen van uw kennissen in Argentinië geven of ergens anders, die uw identiteit kunnen vaststel len?" Ik schreef de namen van mijn meest achtenswaardige kennissen die wisten, dat ik op reis naar Engeland was, op een vel papier, dat hij ver volgens in zijn zak stak. „Ik zal hun van middag telegrafe ren", zei hij. „Vbrgeet vooral niet Lo gan bij mij te sturen. Met miss Solano zal ik mijzelf wel in verbinding stel len." Hij liet mij alleen met de aangena me gewaarwording, dat, wat betreft rechtskundige bijstand, ik bij het beste adres was aanbeland. Het enige, wat mij werkelijk hinderde, was het vooruitzicht, dat Mercia er ook nog in betrokken zou worden en ik nam mij voor, dat, wat er ook met mij mocht gebeuren, ik alles in het werk zou stellen, om te voorkomen, dat mijn ware verhouding tot haar een publieke zaak zou worden. In Frank rijk zou dit misschien geen bezwaar geweest zijn, want de Fransen zouden haar boos plan om Prado te doden, wel als een natuurlijk en lofwaardig gevolg van haar kinderliefde be schouwd hebben. Maar in Engeland zou de openbaarmaking van zo'n voornemen nog al wat stof opjagen. Neen, wat ook gebeuren mocht, haar aandeel in de geschiedenis moest on bekend blijven. Ik was nieuwsgierig, welk figuur ik in de kranten sloeg. Ik kon mij voorstellen, dat alle krantenmensen van deze gelegenheid weer een over matig gebruik zouden maken en dat de fantasie weer op haar troon zou zitten. Het speet mij, dat ik de resul taten van al dat edel pogen niet kon aanschouwen. Daarom vroeg ik de agent, die mijn lunch binnenbracht, of het tegen het reglement was, da: er enige kranten voor mij gehaald werden. Hjj keek een beetje twijfelachtig en krabde achter zijn rechteroor. „Ik zal het vragen, mijnheer", zei hij ge wichtig. „Welke kranten zou u wil len hebben?" (Advertentie)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2