WEG CHINA - V.S. VOL MET HINDERNISSEN Toenadering tot Amerika vergt tal van concessies DUISTERE PERSPECTIEVEN: NIET SNEL VERBETERING Heeft Mao Tse Toeng gelijk? (slot) Een toenadering bewerkstelligen tussen China en het Westen betekent vooral toenadering te verkrijgen tussen China en de Verenigde Staten. Beide landen kunnen niet nader tot elkaar komen indien zij niet beide een aantal stappen doen in eikaars richting. Stappen, die geen van beide jammer genoeg zo maar kan doen. Beide hebben zij immers eens en voorgoed besloten, dat zij geen toe nadering zouden zoeken vooraleer er een aantal hinderpalen op de weg tot elkaar, vooraf zijn opgeruimd. Welke concessies verwacht het Westen van China? China moet erkennen, dat het in de Koreaanse oorlog de rol van agressor heeft gespeeld; het moet derhalve berusten in de veroordeling, die de UNO tegen China heeft uitgesproken. Ik kan mij niet voorstellen, dat China dit openlijk zou bekennen, zonder dat het de kans heeft gekregen zijn standpunt te verdedigen. Ik kan mij even moeilijk voorstellen, dat China zijn weigering zou kunnen herzien om in te gaan op de UNO-aanbevelingen over algemene verkiezingen in de twee Korea's die mogelijk de her eniging van het land van de stille dageraad" zouden vergemak kelijken. rrr j en de communistische regering van lijd nog I Peking te erkennen? niet rijp JPeking zal er voorts nooit in be rusten, dat de eilanden Quemoi en Matsoe als pistolen gericht blijven op het hart van China. Evenmin zal China er in berusten, dat de Ameri kaanse Zevende Vloot in de Chinese wateren blijft patrouilleren. Het Westen verlangt eveneens, dat China zijn troepen uit Ti bét zal te rugtrekken: zijn hulp aan Vietminh stopzet en een zekere mate van neutra lisering van Noord- en Zuid-Vietnam Ik ben er bovendien niet zeker van, dat de erkenning van Peking door Washington een grote verwarring zou scheppen in de Aziatische landen. Sommige van die landen, o.m. India, Pakistan en Japan, die toch eerste- rangs-mogendheden zijn, zouden inte gendeel tevreden zijn, dat de Verenig de Staten eindelijk een realistischer houding zouden gaan aannemen. De Chinezen, die in de buurlan- ;n van de Volksrepubliek leven, zou den na de erkenning van Peking door Washington van houding veranderen. Een Chinese hoer, die zélf nog een stukje land mag bewerken, op weg naar de markt om zijn pro- dukten te verkopen. zou aanvaarden. Tenslotte zal het Westen de Chinezen natuurlijk verzoe ken het kernstopakkoord van Moskou te ondertekenen en zodoende van alle proeven met kernwapens, behalve on dergrondse, af te zien. Deze eis alleen is al voldoende om de onderhande lingen te doen mislukken. Kortgeleden heeft China inderdaad met trots verkondigd: „Ook al zou het Chinese volk nog in geen hon derd jaar een atoombom kunnen ver vaardigen, dan zal het nog niet krui pen voor de Russische stok noch de knie buigen voor de Amerikaanse kerawapenchantage". Wat de Chinezen van de Amerika nen verlangen is vanzelfsprekend niet minder veelgevraagd als wat Was hington van Peking vergt. Hoe zou Amerika ermee akkoord kunnen gaan de Zevende Vloot terug te roepen, de banden met Formosa te verbreken, de blokkade van China op te heffen Peking erkennen MAAR WAAROM weigeren de Ver enigde Staten en een aantal andere landen (o.a. België, maar Nederland niet), die niettemin zovele communis tische regeringen hebben erkend, eigen lijk de erkenning van Peking? Het is immers duidelijk, dat die regering in feite China bestuurt. De reden hiervan is, dat deze sta ten youw blijven aan de, juridische regeling, die door Dulles werd be dacht, omdat hij in de diplomatieke erkenning een instrument van de Amerikaanse politiek zag. Deze vreemde opvatting belet automatisch erkenning: 'n regering wordt niet er kend omdat zij in feite het bewind uit oefent of de bevolking vertegenwoor digt. In die theorie wordt de erken ning een soort voorrecht. De Amerikaanse regering is er nu nog van overtuigd, -dat de erkenning van Peking om verscheidene redenen haar politiek zou schaden. Eerst en vooral omdat de afzijdigheid van de Verenigde Staten de binnenlandse op positie tegen Peking moed geeft. In de ogen van Washington zou iedere wijziging in dit beleid de tegenstan ders van Mao Tse Toeng alle hoop ontnemen en zodoende Mao's positie verstevigen. Voorts zou de erkenning van Pe king het einde betekenen van het regime, dat de nationalisten op Tai wan (Formosa) hebben gevestigd. Het is voor de Verenigde Staten niet mogelijk verplichtingen te ver loochenen, die zij met Tsjang Kai- Sjek hebben aangegaan en die ove rigens slechts een „wederdienst" zijn uit dank voor wat Tsjang voor de Amerikanen heeft gedaan! Tenslotte is het een vraag welke reacties de erkenning in de Aziati sche landen, en speciaal in die lan den, die met Amerika verbonden zijn, zou uitlokken. De Verenigde Staten vrezen, dat alle Aziatische landen en vooral de Chinezen overzee van de diaspora, die in de landen waar zij zich hebben gevestigd zoveel sleutel posities in handen hebben, het gevoel zouden krijgen, dat de Verenigde Sta ten voor Chinese druk zijn bezweken en aanvaard hebben zich geleidelijk uit geheel het Verre Oosten terug te trekken Het is ongetwijfeld waar, dat de erkenning van Peking van de ene dag op de andere, de ineenstorting zou veroorzaken van het nationalistische regime op Formosa en de indruk zou wekken, dat de Amerikanen geen woord hebben gehouden. Dat zou de strategische posities van de Ver. Sta ten in het gebied van de Stille Oceaan verzwakken en de Aziatische landen, die met Amerika verbonden en ervan afhankelijk zijn, ontmoedigen. Maar men kan zich ook afvragen of de huidige houding van Washington de taak van Peking niet vergemak kelijkt. De communistische regering kan steeds alle Chinezen, communis ten of niet, tegen de „Amerikaanse imperialisten" in het geweer roepen. Het zou voor Mao Tse Toeng en zjjn ministers zeker moeilijker zijn een „heilig eedverbond" van alle Chine zen in het leven te roepen indien de Amerikanen niet op Formosa aanwe zig waren en hun Zevende Vloot niet voor de Chinese kust zou laten va ren. Verspeeld ZO KOM IK tot de vraag of de Amerikanen geen kostbare troeven verspeeld hebben door hun weigering tijdig hun politiek ten opzichte van de Chinese Volksrepubliek te wijzigen Die vraag rijst bij mij op, omdat bij de jaarlijkse stemming over de toelating van Peking tot de VN,'het aantal landen, dat in de VN samen met de Verenigde Staten een nega tieve stem uitbrengt, van jaari tot jaar kleiner wordt. De toelating van China tot de VN wordt momenteel slechts verhinderd omdat twintig Zuid zetelen. Ik schrijf „wellicht" om geen vergissing te begaan. De twee Chinese regeringen hebben immers, toen het te laat was, ver klaard, dat zij met die situatie nooit zouden hebben kunnen instemmen. (Eerste minister Tsjoe En Lai heeft er prijs opgesteld dat nog eens te be vestigen in het onderhoud, dat hg mij toestond). Geen opklaring HOE IS HET mogelijk ,dat de Ame rikaanse regering zich zo krachtda dig verzet tegen de argumenten van het politiek gezond verstand? Wel, ik geloof, dat enerzgds de Amerikaan se openbare mening de erkenning grondig vijandig gezind is en dat an derzijds het Pentagon gewichtige ar gumenten van strategische aard heeft. Men kan inderdaad niet loochenen, dat het Amerikaanse volk het com munisme hardgrondig verfoeit. Dit op zichzelf gewettigde gevoelen is op de spits gedreven door de plotselinge en brute breuk, die de communistische overwinning heeft veroorzaakt in de buitengewoon talrijke banden, die tus sen de Verenigde Staten en China wa ren aangeknoopt nadat de Kwomin- tang het bewind had overgenomen en vooral sinds beide landen bondgenoot waren in de strijd tegen Japan. Later kwam de Koreaanse oorlog, die Ame rika veel verliezen heeft gekost en die een verschrikkelijke nasleep had. Bijna tien jaar lang hebben de Amerikaanse kranten iedere dag volgestaan met verhalen over de mishandeling van Amerikaanse bur gers en soldaten. Een blik op de kaart van de Stille Oceaan leert voorts, dat de Ameri kaanse Westgrens onbeschut ligt in dien de Amerikanen hun bases in de Chinese Zee prijs zouden geven en hun Zevende Vloot zouden terugroe pen. Deze strategische noodzakelijk heid is zo duidelijk, dat Amerika er ook rekening mee zou moeten hou den als het zijn betrekkingen met Chi na zou willen verbeteren. Het Chinees-Russische conflict heeft bij al die hinderpalen nog nieuwe hindernissen gevoegd. Het klinkt pa radoxaal maar ik geloof, dat dit ge- door Raymond Scheyven (oud-minister van Economische Zaken in België) amerikaanse landen stemmen zoals de Verenigde Staten. Indien die trou we „keurvorsten" ooit van mening veranderen, zullen de Amerika nen in de minderheid komen en al dus een zeer zware diplomatieke ne derlaag te incasseren krijgen. zekere zin hebben de Ver enigde Staten overigens reeds onge lijk gekregen van sommige van hpn bondgenoten. Nu niet alle geïndustrialiseerde landen nog langer deelnemen aan "de economische blokkade van China dóór de Verenigde Staten, heeft die blok kade veel van haar doeltreffendheid verloren. Zgn er wel produkten, die China uitsluitend in de Verenigde Sta ten zou kunnen kopen en niet in Groot- Brittannië, Duitsland, Japan of Ne derland? Onmiddellijk na de overwinning van de communistische revolutie hebben de Britten de Ver. Staten meer dan eens voorgesteld een politiek van de twee China's te volgen. Had men naar die raad geluisterd, dan zou commu nistisch China nu waarschijnlijk deel nemen aan de werkzaamheden van de Veiligheidsraad en zouden de twee China's in de Algemene Vergadering schil een Chinees-Amerikaanse toena dering zal bemoeilijken. Ik kan mij niet voorstellen, dat al len, die verwachten, dat de regering van Mao Tse Toeng ieder ogenblik ten val kan worden gebracht - en in de Verenigde Staten zijn die verwach tingen groot - geen nieuwe hoop zou den koesteren nu Peking zijn bond genoten heeft verloren. Omgekeerd zie ik niet in, dat Mao Tse Toeng en zijn ministers hun anti-Sovjet-politiek kunnen voortzetten zonder dat hun anti-Amerikanisme een nieuwe vlucht neemt. Waar men ook kykt, de gezichts einder zit potdicht. Er bestaat geen kans op een aanzienlijke en spoedige verbetering van de betrekkingen tus sen China en de Verenigde Staten. Stapvoets lYV AT KAN MEN in dit geval dan wel doen? Ik geloof, dat men zich er bij moet neerleggen, dat men slechts kléine stappen kan doen op de weg naar een oplossing. Dergelijke kleine stappen zijn mogelijk want ze worden nu al gedaan. Wat heeft de verklaring van Wash ington, waarin aangekondigd wordt dat over vier jaar de economische hulpverlening aan Formosa zal wor den stopgezet, bijvoorbeeld te beteke- Waarom wordt dit voornemen zo vroeg bekendgemaakt? Is er een ver koeling in de betrekkingen tussen For mosa en de Verenigde Staten gaande? Zijn de Verenigde Staten van oor deel, dat-zij tegenover de erfgenamen- van Tsjang^ Kaj Sjek, die evenmin als Mao' Tse'Toeng eeuwig zal blijven leven, geen verplichtingen hebben? In Hong Kong hebben welingelichte zegslieden mij verzekerd, dat Formo sa de Verenigde Staten niet meer inlicht over de militaire acties die tegen communistisch China worden gevoerd. De Verenigde Staten van hun kant zouden niet meer, zoals vroeger, de regering van Formosa allo wapens leveren, waar zy om ver zoekt. Een andere kleine stap: daags na mijn vertrek uit Hong Kong was voorzien, dat een groep Amerikaan se zakenlieden daar zou aankomen voor handelsbesprekingen met verte genwoordigers van de Chinese rege ring... Zeker, men hééft mij gezegd, dat er aap die geheel onofficiële ont moeting niet teveel belang moet wor den gehecht... Er kunnen veel meer van zulke verzoenende gebaren worden gemaakt Peking kan bijv. de laatste Ameri kaanse krijgsgevangenen in vrijheid stellen: de Chinese communisten kun nen de laatste Amerikaanse missie bisschop, Mgr. Walsh, die in Sjang- Raymond Scheyven in gesprek met een groep studenten te Peking Overal waar Tsjoe En-Lai op zijn reis door Afrika een bezoek bracht, liet hij een spoor van onrust na. Na de onlus ten op Zanzibar, waarin rood-China kennelijk de hand had, kwam het ook tot onlusten in Tanganyika. Op deze foto een „loyaliteits-mars" van poli tiemannen voor president Nyerere, wiens positie door extreme elementen aan het wankelen werd gebracht. hal- gevangen zit, uit de gevangenis ontslaan. De Verenigde Staten kunnen Chinese burgers op. verzoek een inreis visum geven; de Amerikaanse rege ring kan het verbod opheffen voor journalisten en zakenlieden om zich naar communistisch China te bege ven; de Westerse landen kunnen hun culturele betrekkingen met China ver ruimen... Telkens als ik jonge Chinezen zei: ,,U zoudt eigenlijk onze Europese lan den eens moeten bezoeken", was het antwoord steeds: „Waarom nodigt u ons dan niet uit? Waarom geeft u ons geen studiebeurs?" Het lijdt geen twyid, dat de Chinese regering onze studiebeurzen zou weigeren. Maar zou zij dat eeuwig kunnen volhouden? B'okkade MEN ZOU OOK een einde kunnen maken aan de economische blokkade en nauwere handelsbetrekkingen kun ne:- onderhouden met China. Men moet zich daar echter niet teveel van voorstellen. De buitenlandse handel van China is niet zeer omvangrijk. Tengevolge van de jaren van tegen slag is de omzet gedaald van 3,5 miljard dollar in 1960 tot 2 miljard dollar in 1962. Het jongste economische herstel van China zal daar niet veel veran dering in brengen. Vooraleerst al om dat, zoals ik reeds zei, China's eco nomische ontwikkeling uiterst traag zal verlopen. Voorts omdat China ge noopt zal worden de produkten van mindere kwaliteit, die het naar de Sovjet-Unie exporteerde, in andere landen af te zetten. Tenslotte zal <3p Chinese regering zich uiteraard eerst richten tot HOng Kong, Maleisië en Japan. Zoals men weet ging mijn onder' houd meteerste-minister Tjoe En Lai vooral over internationale vraag stukken. Toen de Europese landen en de Euromarkt ter sprake kwamen, nam Tsjoe En Lai de gelegenheid te baat om de vroegere Britse premier, Eden, en de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, te prijzen. Ik heb daarvan gebruik ge maakt om één van mijn stok paardjes te berijden en ik heb Tsjoe En Lai gevraagd of de Europese landen zijns inziens hun „goede diensten" niet zou den kunnen aanbieden aan China en de Verenigde Staten met het oog op de verbetering van hun onderlinge besprekin gen. Premier Tsjoe En Lai heeft niet „ja" gezegd maar premier Tsjoe En Lai heeft ook geen „neen" gezegd i Copyright Opera Mundi)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8