Prinses Anne-Marie krijgt zware taak Nieuwe mode: vlek verdringt streep Brief uit Onder onó gezeefd Vrouwen in het nieuws Eigen ruimte voor tiener TIPS MOEILIJKHEDEN BIJ BABY'S Stilte alstublieft als U met mijn hoofd druk bezig bent Handschoenen zijn langer dit seizoen TIPS Goed gevormde onderdanen Zij is altijd een echte kwajongen geweest. Als kind vond ze het tl001' ,ee" schoolvriendin doen dan door v J - i. een kapper. Zal haar achtergrond haar ln staat stellen een democrati sche wind door de Griekse monarchie te doen waaien? heerlijk in de bomen te klimmen van de koninklijke paleistui nen te Kopenhagen. Zelfs nu, op zeventienjarige leeftijd, weet zij zich geducht te weren bij een sneeuwballen gevecht. Bij haar verloving verleden jaar zei men begrijpelijk „Gaat Anne-Marie trouwen Maar het is nog maar een kind!" Doch dit was geen gemeende tegenwerking; koningskinderen trouwen vaak jong. Jongste koningin ter wereld Om te zien een aardig stel, glim lachend op hun verlovingsfoto, prin ses Anne-Marie van Denemarken en prins Constantijn van Griekenland. In een steeds republikeinser wordende wereld is jonge koninklijke liefde iets speciaals geworden. De kranten kwamen met gezellige artikeltjes van het koninklijke paar; hoe zij samen het meer van Genève bezochten, hand in hand in het maan- Woninginrichting Al op de jeugdige leeftijd van der tien jaar heelt prinses Anne haar mucuer, koningin Elizabeth, ervan overtuigd, dat zij oud genoeg is om haar eigen flatje te hebben, bestaan de uit twee kamers, een slaapkamer en een gecombineerde studeerzltka- me met modern Zweeds meubilair. Het schoolmeisje prinses Anne is er al vroeg bij een ruimte voor zich zelf te verlangen, waar zij haar huis werk kan doen en haar eigen, .boeken Deze dingen verzwaren allemaal de taak, die een koningin altijd heeft, glimlachen in 't openbaar, fabrieken bezoeken, belangstelling tonen voor scheepswerven en elektrische installa ties, oneindige toespraken aanhoren en het grootste deel van haar persoon lijk leven op geven. Hoe zal Anne-Ma rie dit alles doorstaan? Anders dan haar twee oudere zus ters (die een traditionele kostschool opleiding hebben gehad) werd zy op npgal progressieve wijze opgevoed. ten lievtllngsvoorwerpen kan neerzet- Zij ging naar een Zwitserse school. die Chatelard heet, boven Montreux. Maar vroeger of later vindt elke tiener, dat een slaapkamer in een huis niet genoeg is voor hem of haar. En dan wordt er iets van U verlangd, 'n Eenvoudige verandering van slaap kamer in zit-slaapkamer is gemakke lijk en het is werkelijk gunstig voor het kind zijn eigen omgeving te heb ben. die hij of zij zelf netjes tracht te houden. Als men reeds een kamer heeft met muurkastjes en een divanbed, is men reeds halverwege. Anders is een kast van plafond tot vloer indien mogelijk of een bed zonder hoofd of voeten einde a! voldoende. Een bureau is een stuk meubilair, dat het maken van huiswerk aange namer maakt en dat voorkomt, dat de tafel vol boeken ligt als U wilt gaan dekken. Voor een meisje moet u eens uitkijken naar mogelijkheden tot combinatie van bureautje en kap tafel. Ze zijn er waarvan het blad opgeslagen kan worden waarbij een laatje en een flinke spiegel zicht baar worden. Lange planken op een muur van de kamer zijn heel praktisch. En dit geldt ook voor een lamp, die in ver schillende richtingen gedraaid kan worden, op het bureau, over de divan of boven het kleine tafeltje waar tus- se het leren door een drankje'en een hapje genoten wordt. Als uw kind lid is van een of an dere fanclub is het een goed idee een flinke plaat board aan de muur te hangen, zodat U niet de hele muur vol krijgt met losse foto's en voorwer pen. Wat de kleuren betreft, doet u vooral niets zonder eerst het kind te raadplegen, anders is alles verknoeid U kunt natuurlijk zeggen dat felge- streepte gordijnen en divankleed in combinatie met effen stoffen het zo aardig doen. vooral met wat vrolijk gekleurde kussens op het divanbed. Als U planken aan de muur bevesti gen wil maak dan een scheiding voor boeken, grammofoonplaten en eventu ele hobby-artikelen. i>og wat extra kleur kunt u aan brengen door Uw tiener een oude kof fietafel met. oeramlek-moziMek tegels te laten beleggen. Deze tafels zijn ook gemakkelijk schoon te houden. En be plak kleerhangers met fleurig plastic. Strooi wat zout op de bodem van de bakoven en u hebt vrijwel geen last van aanbranden tijdens het bakken. Geel geworden bloemkool kookt u met iets melk, dan zal ^eze groente weer wit worden. Water waarin eieren gekookt zijn, is zeer geschikt voor het verwijderen van aanslag op zilveren lepels en vor ken. licht wandelden; hoe Anne-Marie ko ken leerde en huishouden cp een Zwit serse school. Nu is die droomwereld weer tegen de realiteit te pletter gevallen. Na de dood van zijn vader, koning Paul, Is Constantijn op tweeëntwintigjarige leeftijd, koning van Griekenland. Bij hun huwelijk dat in 1965 zou worden gesloten, maar nu waarschijnlijk eer der, zal Anne-Marie koningin zijn. Zij zal de jongste koningin ter wereld zijn en haar positie wordt niet ~emak kelQk. Koningshuis en regering hebben vaak onenigheid over Griekenlands buitenlandse en binnenlandse politiek en koningin Frederika is er van be schuldigd een ondemocratische in vloed op staatszaken te hebben. Zij zal waarschijnlijk geen gemakkelijke schoonmoeder zijn. Zware taak Op Chatelard werden weinig beper kingen opgelegd en straffen en regels waren zeer mild. gemakkelijk haar liever Anne-Marie maakte vrienden. Zy liet haar Vrouw aan het stuur Ze mag dan bijzonder slank zyn, breekbaar is zy allerminst. Elisabeth Jones uit Engeland, blond haar en blauwe ogen, zL er niet uit als een sportieve wonderdoenster, maar zy is toch een van 's werelds meest belo vende autocoureurs. Onlangs startte zij met een vrien din in Minsk voor de beroemde rally van Monte Carlo en zij waren daar mee de enige dames, die in Rusland aar. deze jaarlijkse autobeproeving be gonnen. Zij rijdt al meer dan vier jaar in dergelijke wedstrijden. Elisa beth is 32 jaar. Toen zij 5 was hield zij zich al met de r&cery bezig al was het toen met speelgoed race wa gentjes en een motorbril... Haar vader was garagehouder, waardoor zij, gro ter geworden, gemakkelijk toegang had tot het autopark. Eenmaal in het bezit van het rij bewijs kon zij haar rijlust bot vieren in auto's die van de fabriek naar de dealers gereden moesten worden. Vyf jaar geleden deed zy een po ging toegelaten t© worden tot de Coo- per-race-school en zij was een van de zes uitverkorenen, die uit de 5.000 sol licitanten gekozen werden. Bij de pasgeborenen zijn er nogal eens moeilijk heden met het naveltje. Ieder moment dat het kind schreeuwt of zich op een of andere ma nier inspant ontstaat er vaak een zwelling en gaat het er gevaarlijk uitzien, ofschoon men niet de indruk krygt dat de baby er last van heeft. Er zijn twee typen van navelbreuken (hernia umbilicalis in medi sche taal) die wij het gemakkelijkst onder scheiden indien wij ons de buikwand voorstellen als een vest dat gesloten wordt door twee rits sluitingen waarvan de een van boven naar be neden en de andere van beneden naar boven wordt dichtgetrokken die elkaar in het mid den ontmoeten. Bij de eerste vorm van hernia zijn de twee rits sluitingen niet geheel gesloten zodat tussen beide een gat blijft. Ge lukkig komt het bij kin deren slechts zelden voor dat zich een darm lis door. deze opening wringt en afgekneld wordt. Meestal zal deze gaping zich van nature sluiten ofschoon som mige artsen menen dat een pleisterverband hierbij een helpende hand biedt. Het nadeel van het pleisterverband schuilt in het oproepen van huid irritaties. Sommige verpleegsters laten de moeder een met watten omkleed geld stuk in de navelband naaien die dan stevig over de navelbreuk wordt aangelegd. In het buitenland ge bruikt men ook rubber banden, die geregeld of periodiek worden aan gelegd bijvoorbeeld tij dens periode wanneer het kind veel huilt. In de praktijk komt van WAT DE DOKTER ER VAN ZEliT deze steunverbanden echter niet altijd dat te recht wat men ervan verwachtte daar ze niet op hun plaats blijven zitten. Het verband doet dan meer dienst als versiersel dan als steun By het tweede type van hernia hebben de beide ritssluitingen zich. vol komen gesloten mafcr door een verhoogde druk binnen de buikhol te (bij persen) laat het „stiksel" waarmee de ritssluiting" aan de buikwand vastzit los. Ook nu ontstaat er een gat, dat zich gewoonlijk vlak boven de navel be vindt. Deze vorm van hernia is veel zeldza mer. Hy geneest niet van zelf eri verbanden hebben niet de minste uitwerking. En nu betreffende de navelbreuk by volwas senen. In de regel ont staat deze langzamer hand maar soms zeer plotseling door een over matige spierinspanning Deze breuken genezen nimmer spontaan. Op den duur bevinden zich bijna zonder uitzonde ring darmlissen in de breukzak, die aanlei ding tot allerhande com plicaties kunnen zijn. Tenzij er belangrijke tegenargumenten zijn behoren deze breuken aan de chirurg te wor den toevertrouwd, die de breuk radicaal ver wijderd door de spier- lagen die beiderzijds van de middejlyn liggen over elkaar te leggen en ste vig vast te héchten. Bij ernstige afwijkingen, bijvoorbeeld hartaan- doeningen, zal'de chi rurg vin een j! ingreep afzien. De leeftijd is voor operatie geen be zwaar ofschoon het van zelf spreekt, hoe jonger hoe beter. Roddelen met clientèle Sherlock Holmes en een watergolf. Ik breng per week een uur tot anderhalf uur by de kapper door en dus leek het me een goed idee deze week eens wat naspeurwerk te doen in de tyd, dat mijn haar gewassen en gewatergolfd werd. De reden ik had juist een voor mij nogal verontrustend artikel gelezen, waarin stond dat meisjes, die een tweejarige kapsterscursus volgen, ook leren hoe zy moeten roddelen met de clientèle. En dat terwijl ik altijd geloofd heb, dat de prettige, gezellige kapsalon een oase van rust voor de vrouw betekende, middenin de drukte van haar dagelijks bestaan. Is dat nu wel waar? Hier volgt m(jn rapport van wat besproken werd van het moment van binnenkomst tot het ogenblik dat ik keurig gekapt de sa lon verliet. Ontvangst: Commentaar op het weer Klachten van een kapster dat zij haar middageten was misgelopen omdat de assistente niet was komen opdagen. Mededelingen omtrent de drukte in de zaak en de verwarde toestand van de afspraken Wachttijd: Verontschuldigingen dat ik moet wachten plus meer oommen- taar op het weer,. By het wassen: De assistente begon met het weer en vertelde mtf toen dat mijn haar veel droger was dan ver leden keer. Tweede wachttijd: Een andere as sistente vraagt of ik soms koffie lust Zegt mg iets over het weer en gart mijn koffie halen Styliste: De styliste, die de water golf verzorgt begint met haar com mentaar op het weer, zegt, dat mijn haar er op vooruit gegaan is sedert het permanent. Bespreekt haar plan nen voor het week-end, brengt me op Wees geraffineerd in broodbeleg Wat hebben we vandaag op brood? In vele huisgezinnen zal drie vraag telkens weer opnieuw worden gesteld, wanneer de jeugd hongerig uit school thuis komt. Ook de kunst van de keuze van het beleg vertoont tal van fijne punjes, al is het wel zo, dat normaal witbrood tegenwoordig een zodanig uitgebalanceerde samenstel ling heeft, *at men er met alle soor ten van beleg een goede combinatie mee kan vormen. Bruinbrood echter heeft een eigen karakter: kaas, bacon en leverworst verdienen als beleg op bruinbrood de voorkeur. Bruinbrood verdraagt jam niet zo goed: wil men er toch zoet beleg bij gebruiken, dan neme men keukenstroop. Een ei smaakt beter by wit- dan bij bruinbrood. Er zijn speciale combinaties, die m Nederland tot dusver ongebruikelijk zijn, maar die men eens moet pro beren. Een; verrassing zalblijken te zyn: krentenbrood met ei, een maan zaadbroodje met stneerleverwör&. Andere goede samenstellingen a(Jn: een luxe broodje met roastbief of Gel derse worst, een hard broodje met pekelvlees, een waterbroodje met ou* de kaas. Mijn Romeinse ogen zullen er wel aan wennen, maar nu sta ik te knipperen tegen die vlekkerige mode. De vlekken zijn overal en zij variëren van afmetingen van soepborden tot speldeknoppen. De beroemde Italiaanse prinses van de mode, Irene Galitzine, gebruikt ze op aantrekkelijke wijze op zijden zomer japonnen. Op de Italiaanse regenkledingweek, die ik in Florence heb meegemaakt, zag ik nog meer gevlekte zijde, dit de boven omschreven mantels en japonnen. Tassen en handschoenen zijn bedoeld als completering. In twee Romeinse boutiques zag ik handtassen van wit suède en kalfs- lee met vlekken van uiteenlopende maten van blauw patent leer. De tas sen zyn groter dan zy enige seizoenen geweest zijn en hebben nu extra zak jes aan de buitenzijde of een ritsslui ting of knips in het midden. De handschoenen zijn langer ai de boorden lopen van de polr af iets uit, zodat het een soort kap-handschoenen worden. Wat denkt u verder van een vlek kerige huid? De ja po., heeft ronde uitsnijdingen in het rugpand en U kunt de contrasterende kleur met uw zomerteint zien. Er zijn ook hand schoenen met deze ronde uitsnijdingen op de handrug, maar naar mtfn idee zier die eruit of de muizen eraan ge knabbeld hebben. Hier volgt nog een idee voor het zomerjurkje van Uw dochtertje, van Zingone te Rome. Gebruik een ge- door Giria Martellj keer voor regenjassen en met wit op ee blauwe achtergrond aan één kant en blauw op een witte aohtergrond aan de andere kant. Ik heb zelfs bij passende paraplu's van waterproof zijde gezien, die aan twee kanten draagbaar zijn al naar gelang de zij de, die men prefereert. De grootste en grilligst gevormde vlekken vindt men wel op die door zichtige mantels, die over japonnen Va., dezelfde stof gaan. Maar het doet me genoegen te kunnen zeggen, dat de maat van de vlekken voor de Ja ponnen in zoverre in bedwang is ge houden, dat de draagster ervan er niet uitziet als het een of ander vreemdsoortig dier, dat een dagje uit mag. De accessoires volgen hetzelfde patroon, maar hopelijk zal niemand proberen deze te combineren met vlekt stuk als plooi In het midden van, een eenvoudige witte shift. Ik heb dit zelfde idee ook met een bloempand geziea. Men ziet het contrasterende pand nauwelijks, totdat de draagster gaat lopen. Geweldige zeven Het team van jonge ontwerpers, dat onder Zingone Bamenwerkt noemt die stijl zelf GEWELDIGE ZEVEN en zij hebben heel wat meer Ideetjes voor de jonge klantjes. Bijvoorbeeld de shdft met hoge taille, aangebracht met bandjes of gevlekt of gebloemd lint. Het lijkt zo of de jurk een bolero heeft. Coor tieners is de stijl meer aan gesloten, met gladde lijfjes, die over zwaaiende plooirokken bloezen. Japon- ner in tuniekstyl hebben wijde mou- nylon-chlffon en kragen wit met het marineblauw vlekpatroon we derom, terwijl de Japon voor de rest van een van die nieuwe soorten na- maakllnnan is. De vlekken sullen waarschijnlijk ook de strepen verdringen van de bad pakken. Vooral opvallend zijn al die grote vlekken op dese stjjl van 1930 badpakken met lage oelntuun, brede schouderbanden en diepe rugdecolle- té's met kruisbandjes. Vlekken vormen het mode patroon voor de komende maanden. Zingone, Rome's beroemde mode ontwerper voor kinderkleding, gebruikte marine blauw en wit als tussenstuk op een witte linnen japon met klepjes op het voorpand. (.Links) Prinses Irene Ga litzine gebruikt ie op een somerja pon met opstaand, rond kraagje en knoopgarnering (Rechts). de hoogte van het feit dat haar doch tertje mazelen heeft, beklaagt zich over de gemeenheid van de baas en eindigt met een nauwgezette opsom ming van wat zij 's middags gege n heeft Onder de droger: Conversatie on mogelijk Na een half uur: Ik wil er graag onderuit, maar ik slaag er niet in iemands aandacht te trekken Na 35 minuten: De styliste gaat myn haar opkammen en vraagt of ze me al verteld heeft, dat haar doch tertje mazelen heeft. Zegt, dat ze blij zal zijn als het werk er weer opzit. Vraagt of ik ergens in de buurt een goed restaurant weet. Zegt, tenslotte dat mijn haa- erg mooi zit. Voor de grap laat ik het artikel over kappersopleiddng inclusief rod- de. aan de eigenaar van de zaak le zen. Hij zegt er van: „Wat een onzin. Onze meisjes hoever alleen maar vriende lijk en beleefd te zijn tegen de cliën- tele, maar verdere kletspraatjes kun nen achterwege blijven Als de klant zelf graag praat, dan praten üe meisjes wel mee. Maar tyd om te roddelen hebben zij niet. trou wens een vrouw bomt niet alleen bij ons om haar haar te laten doen, maar ook om een unrtje rust te hebben. Verfkwasten moeten na het gebruik direct uitgewassen worden in petro leum, om ze zacht en soepel te ma ken. Daarna naspoelen in water en goed laten drogen. Gepolitoerde meubelen wrijven we bij voorkeur niet met was, maar met een schone wollen doek. Een eventue le waslaag op deze meubelen kimt u verwijderen met een zacht lapje met petroleum. Witkalkvlekken verwijdert u met schoon koud water; nawrijven met een doekje gedrenkt in petroleum en tenslotte het „was" lapje er over heen. Tinnen theepotten mag u niet op een electrisch ot waxine theelichtje plaatsen. Er bestaat namelijk kans op smelten. Hier is de theemuts op z*n plaats. Indien uw televisieantenne het hoogste punt in de omgeving is, ver dient het aanbeveling deze te aarden. Hiervoor neemt u een aan de onder zijde van de metalen mast verbonden koperdre 1 van minstens 4 mm door snede. Deze draad moet zonder boch ten of hoeken aan een zich in het grondwater bevindende pijp worden bevestigd. Maak het ln bed liggende zieke ge makkelijk door hem of haar een ge kleurde zakdoek te geven. De pa tiënt kan deze namelijk gemakkelij ker terugvinden. Moet u kleine pofmouwtjes strijken, neem hiervoor dan een hete gloei lamp, het brede s.rijkvlak van een strijkijzer is hiervoor niet zo ge schikt. Een natte zijden paraplu mag niet „gespannen" worden gedroogd. In slappe toestand laten drogen is beter voor de stof. Vuurvaste schotels en vuurvaste bakjes die nieuw zijn, zet u voor het gebruik een halve dag in warm, zout water. Van top tot teen Met de nieuwe kleuren, zoals rose- achtig beige tot licht abrikoos, is het ty« onze onderdanen eens kritisch te beschouwen, want van nu af moeten ze glad zijn en zo goed gevormd als maar mogelijk Is. Is dat een moeilij ke opgave? Niet indien men de benen dezelfde verzorging geeft als gezicht en handen. Regelmatig gebruik van een ont- haringsmiddel is een vereiste. En in dien met een langdurig resultaat ver langt, dan is een wasbehandellng goed Maak de huid zacht door deze na het wassen in te wrijven met een vochtinbrengende creme in verberg rode plekken van te dicht bij de ka- cv N1 zitten door er wat gekleurde be schermende creme op te doen. Zet de voeten naast elkaar en ga tienmaal achtereen cp de .enen staan en terug. Nu de tenen naar el kaar toe, hielen apart en hetzelfde nog eens doen. Derde manier hie len naast elkaar, tenen apart en weer tienmaal op de tenen staan. Dagelijks oefenen tot men deze oe fening twintigmaal achtereen kan doen. Ga op een stoel met een harde rug leuning zitten met de benen gekruist bi) de knieën. Maak tien grote cir kels met de voet. die niet de grond raakt. Ga verzitten en herhaal de oefening met de andere voet. Lang- Zè> maan opvoeren tot twintigmaal pe dag.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7