Nieuwe uitgaven De Nazi-processen in Duitsland ZATERDAG 18 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Albert de Klerk gaf orgelconcert in Lisse Acoustiek van kerk en kwaliteit van instrument waren „spelbrekers" IN DE BOLLENSTREEK is een lof- waardig streven realiteit geworden. De aldaar wonende of spelende or ganisten hebben een orgelcomité ge vormd met het doel muzikaal ver antwoorde orgelconcerten aan te bie den. Gisteravond vond in de St. Aga- thakerk te Lisse het eerste concert plaats. Daarvoor had men de inter nationaal bekende stads-organist van Haarlem en organist van de St. Jo- zephkerk aldaar. Albert de Klerk, uitgenodigd. Zeker 1000 personen waren opgekomen om hem te horen spelen, hetgeen een unicum in Ne derland is. Want de belangstelling over het algemeen voor het orgel, dit koninklijk en moeilijk te bespe len instrument, is niet zó groot. De pastoor van de parochie opende met een kort inleidend woord en las Psalm 130 uit de vertaling van Ga- briël Smit voor. DAT DIT EERSTE CONCERT ons niet ten volle heeft bevredigd lag niet aan Albert de Klerk. Hij heeft wederom getoond een organist te zijn met een grote begaafdheid en MEDISCHE DIENSTEN Leiden en Omgeving Leiden Dkt. v. Leeuwen, Haag- weg 60, tel. 26509; dkt. Pleiter. Fruin- laan 11, tel. 31337; dkt. H. Jasperse. Witte Singel, tel. 24961; dkt. Frijling, Johan de Witstraat 49, tel. 51873; dkt. Jansen, Rijnsburgerweg 29B, tel. 53024. Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Herdingh Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Voor weekenddiensten tandartsen zie de raamborden. Alkemade Dkt. v. d. Werf, Kop- poellaan 1, Rijpwetering, tel. 01712- 202; dkt. v. Hasselen, Kerkstraat 91, Oudewetering, tel. 01713-217. Alphen a. d. Rijn Dkt. van der steen, Wilhelminalaan 66, tel. 2738; apotheek Somberg. Wilhelminalaan*" 67, tel. 3500 en wijkverpleging zuster G. Burger, Kerkstr. 7, tel. 2506. Bodegraven Dkt. D. Ragay, Noordstraat, tel. 2030 en zr. P. Con- radi, Prins Bernhardstraat, telefoon 2086. Dierenarts G. Hofland, Vijver laan, tel. 3798. Boskoop Dkt. De Wilde, tel. 2740. Wijkverpleging zuster De Haan, tel. 2805. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. J. J. Versluys, Hoofdstraat 142, tel. 5121; Wijkver pleging zuster E. Snellenberg, M. Trompstraat 29. tel. 6316. Tandarts Bollenstreek K. Werkman, Sassen- heim, Hoofdstraat 322, tel. 7457 Apo theek voor Hillegom en Lisse: Hille- gomse Apotheek. Hoofdstraat 78, Hillegom. tel. 5272. Katwijk aan den Rijn Dkt. E. E. van der Laan, tel. 2810. Apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk aan Zee Dkt. I. J. W. Schonenberg, tel. 2336. Apotheek zie. Katwijk aan den Rijn. Koudekerk aan den Rijn Zie Leiderdorp voor dokters- en apo- theekdienst. Wijkverpleging voor Koudekerk, Hazerswoude en Leider dorp zuster Van Leeuwen, Dorpsstr. 50, Koudekerk aan den Rijn, telef. 01714-505 Bij ongevallen aan de Rijndijk, tel. 01714-278. Langeraar Dkt. J. A. Sandkuyl, Langeraar, tel. 01722-139. Wijkver pleging zuster Verhaar, tel. 01722- 345, b.g.g. 012976-245. Leiderdorp Dkt. Hennink, Mau- ritssingel 166, Leiderdorp, tel. 33686. Wijkverpleging zie Koudekerk aan den Rijn. Apotheek zie Leiden. Leidschendam Dkt. Ludwig, tel. 3532. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, tel. 4161. Ambulance tel. 3923. Leiulden Zie Alkemade. - Lisse Dkt B. Net, Nassaupark 45, tel. 3996; tandarts zie Sassenheim; apotheek zie Hillegom; Wit-Gele en Groene Kruis zr. A. J. Appelman, Schoolstraat 4, tel. 3353 of Huize Pius, tel. 3305. Nieuwkoop en Noorden Dkt. M. Sanders, Beatrixlaan 11, Nieuwkoop, tel. 01725-555. Nieuwveen Zie Langeraar. Noordwijk Dkt. H. Kruyt, tel. 2030. Wit-Gele Kruis zuster J. van Stigt, tel. 3388. Apotheek alleen De Duinrand. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt. B. C. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 02533-2285. Tandarts Bollenstreek zie Hillegom. Wijkverpleging Wit- Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. E. W. F. van Walcheren, Oranjelaan 29, tel. 52130, dkt. A. B. J van der Vliet-de Vries, Nachtegaallaan 13, tel. 51321. Wit- Gele Kruis zuster Warmenhoven, tel. 51188, b.g.g. 52426 Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dkt. J. M. van Nes, Hoofdstraat 151, telef. 7119; wijkver pleging „Bethesda" en Wit-Gele Kr., Zr. Groenestege, Hoofdstraat 82, tel. 7645; wijkverpleging „Het Groene Kruis", Sassenheim en omstreken, zr. Mulhaus, Dr. Kuyperlaan 3, Voor hout, tel. 8122. Tandarts J. N. Werk man, Hoofdstraat 322, Sassenheim. Valkenburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, Prof Aalberselaan 2, tel. 02532-7393 Voorschoten Dkt. W. I. v. Dam. Prof. Asserlaan 26, tel 3960 Warmond Zie Voorhout. Wassenaar Dkt. R. S. ten Grave, Burchtlaan 9, tie. 3027 en H. S. Boo- gaart, Storm v. 's-Gravesandseweg 1, tel. 4466; apotheek Wassenaarse apo theek, Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge Zie Langeraar. Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. 01726-2527. uitgerust met een gedegen techniek. Neen, aan hem lag het niet wel aan de kerk en aan het instrument. De imitatie gothiek van dit bouw werk, moge imponeren, de kerk mist goede acoustiek. Er was in deze enor me ruimte niets van enige nagalm te bespeuren^ terwijl men een na galm van 3 a 4 seconden veronder stelde. Daardoor was van een vloei end klankspel geen sprake. De klank wordt dor en droog. En dan het orgel. De dispositie van dit Adema orgel schijnt niet erg uit gebreid te zijn. De stemmen hebben niets persoonlijks. Er is geen harmo nie tussen de klavieren onderling. Het pedaal is niet zwaar maar hard en bij volwerk domineert het hinder lijk. Dit alles had Albert de Klerk tegen. Zo kan een groot organist spelend op een ongeschikt orgel geen bevredigend concert geven. VOORAL IN DE VIER Franse werk jes uit de 17e eeuw betekende de dispositie een weinig medewerkende factor. Er was geen mooie tongwerk aanwezig. Dit laatste bleek in „Dia logue" van Marchaud. En de acou stiek werd spelbreekster bij „Noël" van le Bègue, dat overigens zeer knap in variatievorm werd gespeeld. Bij Bach was- een en ander minder hinderlijk omdat bij Bach een door lopende vloeiende lijn aanwezig is. Heel mooi was de vertolking van de a moll preludium en fuga. Knap op gebouwd en met een juiste analyse. De „fantasie" van Mozart in f moll, gemaakt voor een mechanisch uur werk, werd onder De Klerks handen een groot orgelwerk met uitstekende vingertechniek gespeeld, maar waar in het pedaal in de tutti sterk domi neerde. Voor het bekende Cantabile' van Cesar Franck had de organist niet de juiste stemmen ter beschikking. Het werd alles te dik. Ten slotte de 6e orgelsonate van Felix Mendelssohn, zijnde variaties op het „Onze Vader" Koraal. Het zou een grandioze weergave geweest zijn op een volwaardig orgel. Was het plan van de organist om het slotandante weg te laten of had het publiek te grote haast? We heb ben het niet mogen horen. We hopen zeer dat het opgerichte orgelcomité voor onze grote meesters van het orgelspel een hen waardig orgel in de bollenstreek kunnen aan bieden. Met grote aandacht is er echter geluisterd. THEO TEN HOOVEN NOORDWIJK Grond rond de Gereformeerde kerk Bij het uitbreidingsplan „Vinke- veld" is een perceel grond ter groot te van pl.m. 860 m2 aan en nabij de Achterzeeweg bestemd voor uitbrei ding van de Gereformeerde kerk en in de exploitatie-opzet is er rekening mee gehouden dat die grond voor kostende prijs, zijinde f 23.68 per m2, aan genoemde kerk zou worden aan geboden. Nu de straten zijn aange legd blijkt de oppervlakte van het be treffende perceel slechts pl.m. 765 m2 te bedragen. Daarnaast bleek na de uitwerking van het plan voor de bouw van wo ningwetwoningen aan de Ranokel- straat het bouwperceel voor enkele van die woningen niet de gewenste diepte te hebben, welke diepte al- leer. kon worden verkregen indien zou kunnen worden beschikt over een gedeelte van de tuin der naast de Gereformeerde kerk gelegen pasto rie. B. en W. hebben daarom bij de aanbieding van de in de eerste ali nea bedoelde grond het voorstel ge daan slechts een oppervlakte van pl.m. 682 m2 te verkopen en de res terende oppervlakte, zijnde 83 m2. te ruilen tegen een gedeelte van gelijke oppervlakte van de pastorietuin. Hoewel node afstand wordt gedaan van bedoeld gedeelte van de pasto rietuin heeft de kerkeraad van de Gereformeerde kerk medegedeeld met ons voorstel akkoord te gaan, onder voorwaarde dat op de nieuwe per- ceelsgrens van gemeenteweg een goede afscheiding tussen de tuin en de aangrenzende brandgang wordt geplaatst. HOGEVEENSE POLDER OVER WEEGT RUILVERKAVELING Woensdag heeft de vergadering plaats gehad van de Ingelanden van de Hogeveense Polder in hotel Van der Geest. Na opening van de voorzitter en voorlezing van de notulen, werd de rekening 1963 en de begroting 1964 overeenkomstig vastgesteld. De verdere agenda had een vlot verloop tot men kwam aan het voor stel van het bestuur tot een bespre king en voorlichting verkaveling van de polder. Het bestuur zette uiteen welk be lang elke ingeland heeft bij 'n even tuele verkaveling en haalde voor beelden aan van polders welke al een verkaveling achter de rug heb ben. Men was unaniem van oordeel, dat als dit enige jaren geleden hier zou zijn geweest veel onheil en el lende was voorkomen, ja zelfs de kosten aan een verkaveling verbon den, er uit waren gekomen. Het ver heugde het bestuur iemand van de Cultuurtechnische Dienst, de heer Staal, bereid te hebben gevonden een uiteenzetting te geven over een ver kaveling. De Nederlandse regering stelt voor miljoenen voor verkaveling beschik baar en met recht. Immers, een goede waterontslui ting en waterbeheersing is alleen mogelijk met een verkaveling. De gronden komen in betere conditie en zijn tot meerdere groei in staat. Er komen goede aan- en afvoerwegen en belastinggelden worden dienst baar gemaakt voor het verbeteren van het land. De heer Staal spoorde de aanwezige Ingelanden aan tot het houden van een voorlichtingsavond, waarbij de verkaveling zal worden HILLEGOM Geboren: d.v. C. H. J. Nijman en A. A. Straathof; d.v. H. Mulder en W. Assendelft; z.v. D. Veldhuyzen van Zanten en G. C. Veldhuyzen van Zanten; z.v. W. J. Teeuwen en M. E. de Groot; d.v. A. v. d. Wereld en T. Besse. Ondertrouwd: H. W. v. Berkel en E. M. C. W. Elstgeest; C. A. Maat en M A. Wijtvliet. Getrouwd: J. Koeman en C. S. Seijsener; F. J. J. Fransdonk en C. M. B. Turkenburg; R. Roesingh van Iterson en G. v. Werkhoven. Overleden: W. Faas 89 j., m. Kindercorso op Koninginnedag Ook dit jaar zal het „kindercorso" op Koninginnedag (30 april) plaats vin den. Het wordt verdeeld in 'n vijftal groeperingen: a) enkelingen op de fiets; b) enkelingen op autoped; c) enkelingen met andere attributen, poppenwagen enz.; d) groepen tot 8 personen; e) groepen van meer dan 8 personen. Om 1 uur begint wederom de keu ring in de Hoftuin en om 2 uur trekt het corso door Hillegom. Men kan opgave doen bij C. P. Bakker, Sta tionsweg 11 of bij J. Huiskes, Prins Bernhardstraat lb. KATWIJK BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der ge meente Katwijk maken, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12, lid 2, van de wegenwet, bekend, dat het raadsbesluit d.d. 23 januari 1964 tot ont- trekking aan het openbaar verkeer van: een gedeelte, ter lengte van ca. 100 m aan de Cleijn Duinweg, zoals dat gedeel te nader op de overzichtskaart is aan geduid, zulks in verband met de aanleg van de verbindingsweg tussen de Ko ningin Julianalaan en de in aanbouw zijnde brug over het Uitwateringska naal, door gedeputeerde staten dezer pro vincie is goedgekeurd bij besluit van 25 maart 1964. G.S. no. 542. Genoemd raadsbesluit ligt vanaf he den gedurende 14 dagen op de gemeen te-secretarie ter inzage, terwijl van dit besluit, krachtens artikel 11a der we genwet, voor iedere belanghebbende be roep op de Kroon openstaat, uiterlijk tot op de dertigste dag nadat deze be kendmaking heeft plaats gehad. KATWl'K AAN DEN RIJN Bridgeclub „De Brug" In hotel „De Roskam" speelde de bridgeclub „De Brug" de zesde en tevens laatste drive in een onderlingen competitie. De uitslagen luiden als volgt, waar bij de tussen haakjes geplaatste cij fers en getallen resp. de eindstand en het totaal aantal in de competitie behaalde punten aangeven: groep A: 1 de heer en mevrouw D. Parlevliet 127 m.p. (5-6638); 2 mevrouw Groe- neveld-B. de Bruijn 126 m.p. (4 652); 3 mevrouw Den Duik—J. Par levliet 117 m.p. (2—207); 4 en 5 W. Klos—M. D. Hage 112 m.p. (3—689) en S. VisserC. Duijndam 112 m.p. (7626); 6. J, de JongD. van der Plas 108 m.p. (1740)); 7 mevrouw CoenraedsH. Booij 101 m.p. (9 599); 8 de heer en mevrouw A. de Lange 100 m.p. (5-6638); 9 de heer en mevrouw M. van den Anker 98 m.p. (8606); 10 B. H. AgemaA. E. O. Saij 79 m.p. (10585); Groep B: 1 M. HermansM. van Duijvenvoor- de 88 m.p. (6360); 2 en 3 C. Ouwe handP. van Duijvenbode 72 m.p. (3 380) en mevrouw Van der Valk mevrouw Saeij 72 m.p. (4376; 4 A. de RuiterE. J. van Leeuwen 69 m. p. (2=—423); 5 en 6 G. Hardenbol A. P. Boselie 53 m.p. (5361) en de heer en mevrouw P. van Paridon 53 m.p. (7341); 7 W. GuijtP. van der Plas 49 m.p. (8329); 8 C. den Duik P Parlevliet 48 m.p. (1454). Door deze uitslag werd het paar J. de Jong-D. van der Plas clubkampi oen, de paren C. den DuikP. Parle vliet, A. de RuiterE. J. van Leeu wen en C. OuwehandP. van Duijn promoveren van groep B naar groep A, terwijl tenslotte de paren de heer en mevrouw M. van den Ankerme vrouw CoenraedsH. Booij en B. H. AgtmaA. E. O. Saeij degraderen van groep A naar groep B. LUNS NAAR SURINAME EN ANTILLEN De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, is vrijdag avond uit Mexico-City naar New York vertrokken. Vandaar zal hij doorreizen naar de Nederlandse An- tillen en Suriname. Tijdens zijn ver blijf in de West zal de minister een PERSONEEL conferentie van de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordigers op het Amerikaanse continent leiden. Het ligt in het voornemen van mr. Luns om op 25 dezer naar Neder land terug te keren. Elizabeth de Grote, door Eli zabeth Jenkins Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. De schrijfster van deze historische roman over de grote Elizabeth I van Engeland heeft haar gegevens geput uit andere reeds gepubliceerde bron nen, maar deze geromantiseerd en doet aldus iedereen kennis maken met deze grote uit de geschiedenis. Deze goede soms echter iets te veel in details tredende roman, is het lezen zeker waard. „De arbeidende mens in de toekomst" Uitg. De Lan- teern, Utrecht. Bij gelegenheid van het 70-jarig be staan der Utrechtse Diocesane Bond der KAB, verscheen een boekje met vier artikelen van p. M. G. Platteel O.P., prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp. prof. dr. R. C. Kwant en prof. dr. ir F. Ph. A. Tellegem, over resp. Eigen dom en democratische bewustwor ding, Democratisering van de gezag- verhoudingen, Taak van de vakcen trales en De arbeidende mens in de toekomstige maatschappij. Een boek je, dat het lezen waard is. KORTE GOLF De 56-jarige Westduitser Max Ehrit is donderdag in Stade tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeld, om dat hij in september 1939 in de dooi Duitsers bezette Poolse plaats Vands- burg een 30-jarige Joodse vrouw had vermoord. Een 24-jarige Duitser die in de cember uit Oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek was uitgeweken, heeft nu zijn verloofde uit Oost- Duitsland gehaald. In de nacht van donderdag op vrijdag kwamen zij bij Hannover heimelijk over de grens. Op andere punten langs de grens kwamen in totaal vijf Oostduitsers naar de Bondsrepubliek. Een 21-jarige Westduitse soldaat is, naar het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka vrijdag heeft gemeld, begin april naar Tsjecho-Slowakije uitgeweken, waar hij nu werkt als chauffeur op een trekker op een co- operatieve boerderij. In de Kralingse Plas is het lichaam aangetroffen van de 70-jarige J. Tuinzing uit Rotterdam, die sinds 24 maart werd vermist. Hij verliet op die datum zijn woning om ken nissen te bezoeken* De politie neemt aan dat de man, wiens gezichtsver mogen matig was, te water is ge raakt en verdronken. Op de Hengelosestraat, halverwege Enschede en Hengelo, is gisteren de 22-jarige motorrijder W. J. C. Vis- scher uit Enschede om het leven ge komen. De jongeman botste in volle vaart tegen een stilstaande vracht auto en overleed ter plaatse. V., die ongehuwd was, was niet in 't bezit van een rijbewijs. De 38-jarige Jerie Mock heeft als eerste vrouw een solovlucht rond de wereld gemaakt. Vrijdagavond landde zij met haar een-motorig vliegtuig, de „Spirit of Columbus", op het vliegveld van Colombus, in de staat Ohio, vanwaar zij op 19 maart was vertrokken. Tevens was zij de eerste vrouw, die in haar eentje een vlucht over de Stille Oceaan maakte. Dit was het traject van Ho- noloeloe naar Oakland, in Californië. dat zij in achttien uur aflegde. De 29-jarige Amerikaanse technicus Sidney Dagle, die dinsdag zeer ernstige brandwonden opliep bij een raketontploffing op Kaap Kenne dy, is vrijdagochend overleden. Drie politiemannen zijn vrijdag in de Amerikaanse staat Georgia ver- „De woestijnpatrouille", door David Lloyd Owen Uitg. Het Spectrum (Prisma). Een eerlijk boekje over een korte periode van de oorlog in Noord- Afrika. „Nachtschim", door Dell Shannon Uitg. L. J. Veens Uitgeversmij N.V., Amster dam. Een Californische politieman lost in dit deeltje twee tragische moorden op. Hij leert er twee jonge meisjes en een schoonheidsspecialiste ken nen. „De vrouw in de mist", door Hildegard J. Kaeser Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag-Rotterdam. Een gelukkig huwelijk loopt na 17 jaar verkeerd, maar al staat de vrouwspersoon in deze roman hier mee alleen met haar kinderen, toch slaat zij zich hier krachtig doorheen „Gangsters terroriseren Amerika" (Het Dillinger rapport), door John Foland. Een kroniek van dertien ongelofe lijke maanden in het begin van de dertiger jaren, toen John Dillinger en andere misdadigers Amerika terro riseerden. Een zeer boeiend en ook interessant boek over deze voor Amerika angstige dagen. „En morgen is het zondag", door A. J. Verwey o.f.m. en M. Clarenbeek-van Klaveren Uitg. N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem. Omdat de epistels van de zondag veelal moeilijk zijn vooral voor kin deren, verscheen dit boekje dat voor elke zondag en de andere grote ker kelijke feestdagen een verhaaltje geeft voor de kinderen. De kinderen zijn ook in de preek niet altijd de toegesprokenen en derhalve voorziet dit boekje hierin ook. Naar aanlei ding van het epistel van de zondag, geven de schrijvers een eenvoudig gbed begrijpelijk en aansprekend verhaaltje van ongeveer twee pagi na's, waarin zij een goede gedachte aan het kind meegeven. Een boekje dat onze aanbeveling verdient voor de komende kommuniefeestelingen. De geschiedenis van de Verenigde Staten door André Maurois L. J. Veens Uitgeversmij. In de Pocketserie is nu ook een veelomvattende geschiedenis van de Verenigde Staten uitgekomen. Het is een dubbeldikke met veel cijfers en feiten, maar meer nog met een intel ligente beschouwing van niemand minder dan de bekende Franse au teur André Maurois. Rozen en motoren, dichtbun- den van Hans Verhagen. Uitg. Nijgh en van Ditmar, Rotterdam. Hans Verhagen, een der mannen van het geruchtmakende litteraire blad Gard Sivik, heeft een aantal notities gebundeld, die met poëzie weinig te maken hebben. Zonde van het pa pier en (voor een evtl. nieuwsgierige koper) van het geld. BOSKOOP Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen metaalkundig ingenieur de heer G. van Bemmel (Boskoop). Overleden: Maria de Gier 77 j., w. v. J. v. d. Boer; Golof v. Driel 62 j., e.v. J. Theijssen; Etienne Louis Paul Fruitman 3 d.; Johannes Leonardus v. d. Hoorn 2d.; Arie Joren 62 j., e.v. E. Beers; Petrus Bokhorst 73 j., e.v. J. C. v. d. Pol; Dirk v. Staverden 87 j., w.v. M. v. Gelderen; Agatha v. Wissen 87 j., e.v. P. Steevens; Hendrika Wilhelmina Bies 71 jaar, ongeh.; Dirk de Geus 86 j., w.v. M. Groenveld. NIEUWE ZAAK TEGEN SS-SERGEANT In het Auschwitzproces in Frank fort heeft een 52-jarige Tsjechoslo- aakse oud-gevange als getuige ge schetst, hoe op kerstdag 1941 een schijnproces met de dood van een ge vangenen eindigde. De uit Praag afkomstige Georg Beranovsky vertelde, dat alle gevan genen ter gelegenheid van kerstmis een half brood en wat andere rant soenen extra kregen. „Er was in ons blok erg weinig ruimte. We konden nergens ons brood opbergen", aldus Beranovsky. „Enkelen aten het brood onmiddellijk op, anderen stopten het brood onder hun hoofdkussens, maar van een gevangene was het brood ge stolen. Broodroof was in het kamp iets verschrikkelijks", aldus de getui ge. Emil Bednarek, zelf gevangene en als vertrouwensman belast met de leiding van het blok, had opdracht gegeven tot berechting van de man, die schuldig aan de brooddiefstal was bevonden. Bednarek staat nu, met 20 anderen, zelf terecht „Uit de gevangenen", zo deelde Be ranovsky mee, „werden twee rech ters benoemd". Dit was niet zo moei lijk, omdat zich onder hen een aantal rechters bevond. Ook het benoemen van een verdediger en een aanklager was een eenvoudige zaak. Het „hof" veroordeelde de man tot 50 zweepslagen, 25 onmiddellijk te ondergaan, en 25 14 dagen later. Bednarek was woedend. Hij zei: „ik zal zelf voor de straf zorgen". Volgens de getuige had Bednarek de man toen op een tafel gedrukt en hem 50 sla gen met een stuk ijzer toegediend. Lang voordat hij de 50 had volge- maakt was de man,dood. „Dat was het eind van het proces en van onze kerst", aldus Beranovsky. PROCES TEGEN VOORMALIGE SS.-SERGEANT In de Westduitse plaats Bochum wordt thans een proces gevoerd te gen de 63-jarige voormalige SS-ser- geant Hermann Blache, die ervan wordt bechuldigd in de afgelopen oorlog in Polen met eigen hand ruim honderd joden te hebben vermoord. Voorts is hem medeplichtigheid aan het vermoorden van 61110 mensen ten laste gelegd. Tegen Blache werd getuigd door de Amerikaanse jood Simon ber Sin ger, die verklaarde dat Blache zijn grootmoeder levend had verbrand en vier van zijn bloedverwanten had la ten doodschieten. Blache ontkende de juistheid van Singers verklaring, daarop stond de ze op, liep naar hem toe en zei iro nisch: „Nee, u heeft niets van dat al les gedaan, he Blache? U was het niet, die benzine goot in de kelder, waarin mijn grootmoeder zich bevond, om deze vervolgens aan te steken, zodat zij levend verbrandde". T elefoontjes 3? Gevraagd wegens dienstplicht, te 19 mei een chauffeur. Brandstoffen- handel v. d. Meer, Boska- de 9, Hoogmade, tel. 01712 —305. behandeld van kop tot staart. Deze voorlichting zal pl.m. 1 y, uur in be slag nemen en hierna komen van zelfsprekend de vragen naar voren. Allereerst wordt een schets ge maakt en het ligt in het voornemen bij een voorlichtingsavond gedocu menteerd te verschijnen met kaar ten van vóór en na de verkaveling. Er zullen nog wel 3 vergaderingen nodig zijn alvorens tot stemming zal moeten worden overgegaan. De hoofdzaak is en blijft de ontsluiting der gronden, de kwaliteit doet er niet zoveel aan toe. Normaal heeft men bij een verkaveling met 'n vier tal gronden te doen. De kosten wor den zo laag mogelijk gehouden en dikwijls komen nog werkzaamheden naar voren welke na beëindiging van de verkaveling ten uitvoer worden gebracht. Na dit inleidend woord kwamen al enige vragen naar voren in verband met de aard en gesteld heid van de bodeftn. Algemeen voelde men veel voor 'n voorlichtingsavond, welke na medio mei zal worden gehouden. De heer Staal deed een beroep op de aanwe zige ingelanden om hun buurman mee te brengen naar deze vergade ring. Het bestuur sloot zich hierbij aan en verzocht de ingelanden ze tevens warm te maken voor deve vergadering. 3T Van Dam Superette vraagt voor direct meisje voor zelfbedieningswinkel. Herenstraat 128, Voorhout fS Beschaafd meisje als assistente van de huis vrouw gevraagd, in gezin zonder kinderen, van ca. 9 tot 3 uur. Aanmelding persoonlijk of telefonisch Woelwijklaan 9, Voorscho ten, tel. 01717—2267. 3T R.K. Meisje, 20 jaar, zoekt betrekking voor d. en n. in r.k. gezin te Lei den of omgeving. Br. on der no. 7774 bur. v. d. bl. leerling-verkoopster, leef tijd 15 jaar. Sollicitaties- 3? Gevraagd: wie kan mij helpen om de 14 dagen of 3 weken kindergoed te maken of te vermaken. Br. onder no. 7812 bur. v. d. blad. 3? Werkvrouw of meisje gevraagd, 3 a 4 halve da gen per week, van 9-12.30 uur, niet op maandag. Haarlemmerstraat 91, tel. 22456. TE HUUR 3T Uw adres vopr het hu ren en kopen van 1ste klas oruidstoilet en trouwkos tuums is Fa. Sloos, Stille Rijn 11. tel 20868 Be spreekt vroegtijdig! 3? Wie kan ons helpen aan 2 kamers met keuken? Br. onder no. 7795 bur. v. d. blad. mVF,RSEN 'S 10 hele uren autorijles voor 49 50 met volledige garantie Uw rijbewijs is inderweg Auto-scooter- rijschool „Diana" Veiling kade 13. Leiden tel 22928 32* Trouwrijden? Verras uw bruid! Bespreekt onze nieuwe 7-pers. Chrvslers. heerlijk verwarmd. Alle inl.: Zeemanlaan 12a. Lei den. telef. 23055. Kampeerders. Wist U dat onze zaak 40 m diep is en dat U daai iedere tent opgezet kunt zien? Natuurlijk weer bii Kam peerparadijs Van Delft Steenstra-it 45 Leiden Parkeerruimte aanwezig. 3? Kampeerders Verhuui zonder borg var meer dan 1000 dubbeldaks- Bunga lowtenten Luchtbedden kooktoestellen slaapzak ken enz. en 10% korting als u huurt van mei tot 15 juli Natuurlijk weer bij Kampeerparadb'- Van Delft Steenstraat 45 3? Kampeershow 1964 Iedere dag vaD 96 uur nebben wij een uitgebrei de Kampeershow ir onze enorme showroom achter onze winkel Natuurlijk weer oii Kamoeerparadiis Van Delft Steenstraat 45 Leiden Parkeerruimte aanwezig GEVRAAGD fg Meisje zoekt zit-slaap- kamer met kookgelegen heid. Br. onder no. 7763 bur. v. d. blad. 3? 10 volle uren autorijles 47 50 Modern lesmateriaal gediplomeerde instructeurs losse lessen 6 50 gulden Halen en brengen gratis Theorieavonden met licht beelden Erkende bonds autorijschool De Centrale Veerstraat 31 Leiden, tel 24600 3? Particulier verzamelaar vraagt te koop schilde rijen van oude Holland se meesters Brieven mei aanbiedingen aan Dostbu? 4078 Rijswijk Z H 3f Per 1 mei gezocht voor tijdelijk een ai of niet ge meubileerde kamer. Amb tenares. Veel afwezig. Br. onder no. 7793 bur. v.d. bl 3? Behangwerk. Wilt U uw kamers laten behan gen? Bel dan eerst 25813 en wij komer kijken en orüs opgeven Keuze uil 1000 dessins Verfhandel Pelikaan. Pelikaanstr 27 Voor alleenstaand meisje van 22 jaar zoeken wij een gezellig kosthuis pleeggezin. Br. onder no. 3703 bur. v. d. blad. 3? Nog nooit gekampeerd? Laat U zich Jan eerst vrij blijvend voorlichten door 3? Jong Belgisch acade misch echtpaar zoekt en kele kamers of etage. P. Claeys, Sociologisch Insti tuut, p.a. Breestraat 130A, Leiden, tel. 32433. één onzer kampeerexperts, want ieder persuneelslid is een ervaren kampeerder Natuurlijk weer bij Kam peerparadiis Van Delft Steenstr. 45 1 eiden Par keerruimte aanwezig. Vico Torriani in „San ta Lucia". Filmavond op dinsdag 21 april en woens dag 22 april in de grote zaal van „Den Burcht", aanvang 19.30 u. Kaarten verkrijgbaar bij „Leids Onderling Ziekenfonds", Zoeterwoudse Singel 2, Leiden. 3? Alt op de Mare 112. Zware bankschroeven 100 mm. bekbreedte van 37.50 nu 29.50 nog maar 6 stuks. Van 80 mm. bekbreedte 27.-. 22.-, 20.15 en 16.10. Klauwhamers geheel staal 7.40. Compressor 37.50, 75.-. 3T Alt op de Mare 112 Jongensfiets 55.-, Gazelle meisjesfiets 75.-: heren fiets remnaat 55.-; Phoe nix herenfiets 75.-; Jun- cker herenfiets 85.-; he- rensport Gazelle 85.-; Lo- cosport knijpremmen ver snellingen 105.-; heren- sport trommel remmen versnellingen 105.-. 3? Alt op de Mare 112 Auto imperiaal, uitneem - baar .past op alle auto's van 75.-, nu 49.50, voor alle auto's sierringen per stel 21.-, alle soorten impe riaal snelbinders, spinne- koppen, fietssnelbinders, riemen en bagagedrager- vergroters. 32* Kleurenfilm „Santa Lucia" met Vico Torriani op dinsdag 21 april en woensdag 22 april in de grote zaal van ,De Burcht' aanvang 19.30 u. Kaarten verkrijgbaar bij „Leids Onderling Ziekenfonds", Zoeterwoudse Singel 2, Leiden. 3? Autorijles Frans God- dijns erkende (VAMOR) rijschool. Snelle dus voor delige opleiding in nieuwe Opeis. Madoerastraat 29, Garenmarkt 5. tel. 34430.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5