NIEUWE SCHOUWBURG VAN LEIDEN MOET NU 18,5 MILJOEN GULDEN KOSTEN FELLINI 81/2 - GROTESK BEELD VAN ARMZALIG LEVEN GOLDEN FICTION VERKOUDHEID? VRIJDAG 17 APRIL 1964 DE LEID SE COURANT Camera De Italiaanse filmregis seur Fellini heeft met zijn film „8^" een werk geschapen, dat in de we reld van het witte doek toch wel een eigen plaats inneemt. Technisch uitermate knap met een probleem stelling, die van het begin tot het einde als een rode, zij het niet altijd duidelijk te volgen draad door het verhaal loopt, toont Fellini hier de desillussie van een mens van goede wil, maar die constateren moet als hij de balans van zijn leven op maakt dat hij het geloof in zich zelf en in de wereld heeft verloren. Die mens, de filmregisseur Guido Anselmi (gespeeld door Marcello Mastroianni) wil zich aan dat schrik beeld ontworstelen. Hij wil in een film de grote levenswaarheden ver kondigen, maar vorm en inhoud van die boodschap ontglippen hem steeds als los zand door de vingers. Hij raakt overspannen en zoekt rust in een badplaats, waar hij zich onder werpt aan een genezingskuur. Hij geeft zich over aan zijn herinnerin gen en zijn leven rolt als een film aan hem voorbij: zijn ouders, zijn kostschool jaren, waarin hij werd op gevoed door strenge paters, die in hun fanatisme kleine jongenszonden met al te strenge hand straffen. Maar in de jonge actrice Claudia (Claudia Cardinale) ziet hij dan de belicha ming van het reine en zuivere. Zijn huwelijk dreigt een misluk king te worden; hij neemt de actrice De Italiaanse actrice Claudia Cardi nale in de film „8^", die deze week in Camera draait. Carla (Sandra Milo) tot zijn maitres- se, maar in een opwelling laat hij zijn vrouw Luisa (Anouk Aimee) overkomen, omdat hij geestelijk tot rust wil komen. Het wordt een mis lukking, want Luisa ziet in Ca Ja 'n rivale. Het dreigt tot een breuk te komen als Guido enkele proefopna- men uit zijn film laat draaien, waar in de tragiek van zijn leven met Luisa naar voren treedt. Een persconferen tie groeit uit tot een schandaal, om dat hij niet weet hoe de film te maken en de producer laat de dure, reeds gebouwde decors voor de film afbreken. Als een charlatan probeert Guido de menigte te ontlopen, maar dan komt er een keerpunt. Hij wil weer in zichzelf en de mensheid geloven. Het leven hoeft niet verward te zijn als men maar niet van alles de zin wil weten. Hij sluit vrede met de mensheid in de persoon van Luisa. Hij neemt haar bij de hand en voert haar in de kring van zijn medewer kers. Het idee voor de nieuwe film is geboren. Fellini, dei deze film bekroond zag met twee oscars, heeft het verhaal op indringende wijze op het doek gebracht. Dagdromen, herinneringen en realiteit vloeien in een opvolging van beelden en verbeeldingen in el kaar tot het tableau van een armza lig leven, een leven zonder zin en zonder inhoud. Het is in wezen een tragische film, waarin de tragiek soms extra wordt geaccentueerd door groteske scenes, die de zinloosheid van alles nog eens extra onderstre pen. In deze geest moet men ook de film zien en wij raden liefhebbers van filmkunst aan deze rolprent te gaan zien. De KFC keurde goed voor 18 jaar en ouder. ROMANTIEK IN VENETIAANSE REPUBLIEK Lido Venetië is een prachtige achtergrond van een romantisch filmverhaal, zo blijkt wel uit de rol prent: „De beul van Venetië", waar in liefde, strijd en intrige zich af spelen voor rijkbewerkte muren van paleizen en op het groenblauwe zee water. De gondel sluipt over de Ca- nale Grande en onder de „Brug der Zuchten" door. In dit verhaal gaat het om de, on echte, Zoon van de Doge in de Ve- netiaanse republiek, die de eerzuch tige en valse „Groot-Inquisiteur" 'n gevoelig lesje geeft. De „Groot-In quisiteur" bedient zich in zijn slink se praktijken van een beul, die de schrik van Venetië wordt. Techni- color-opnamen maken goed wat er aan het verhaal ontbreekt. KFC-keu- ring 14 jaar. „GROTE" NAMEN „KLEINE" FILM Trianon Dat het meespelen van sterren van enige allure geen garan tie behoeft te zijn voor een goede film, bewijst de „Panavision-pictu- re" „Koningen van de zon", die deze week in Trianon op het programma staat. Yul Brynner, George Chakiris en Shirley Anne Field hebben echt wel wat meer in hun mars, dan uit deze monster-produktie blijkt. In een oer-vervelende, ongeloofwaardi ge en lachwekkende rolprent, zonder enige actie en in de bekende valse spektakelstuk-kleuren, blijft het tel kens weer een raadsel, waarom de namen van genoemde acteurs toch zo'n bekende klank hebben. Of er voor de liefhebbers van het „lawaai-stuk" nog iets te genieten valt, hangt bovendien nog af in hoe verre zij geneigd zijn het „verhaal" te slikken. Balam de negende, laat ste koning der Maya's in Centraal Amerika, gaat met zijn overgebleven onderdanen op de vlucht voor de woeste Hunac Ceel, die het land van de Maya's geheel wil onderwerpen. Balam c.s. trekken over zee en ko men na een toch vol ontberingen in een onbekend land aan. Zij vestigen zich daar, doch zie: nieuwe moeilijk heden doen zich voor in de vcrrnv van Zwarte Adelaar, de hoofdman van de oorspronkelijke bewoners van het land. Hoe de volken zich verzoenen en aan het eind samen optrekken tegen de over zee nade rende Hunac Ceel en - natuurlijk - de overwinning bevechten, kan een ieder die ouder is dan veertien jaar in Trianon gaan meebeleven. U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. w Voor rokers met een eigen stijl EEN UURENS PRODUCT DE MAN MET DE VIJF PASPOORTEN Luxor Audrey Hepburn ditmaal temidden van een groep gewetenlo ze schurken, die uit zijn op een niet eens zo grote som geld, maar daar voor over lijken gaan. De dood van mr. Lambert geschiedt onder vreem de omstandigheden, nog vreemder wordt het als mr. Lambert over vijf verschillende paspoorten bleek te beschikken. Audrey Hepburn valt van de ene verbazing in de andere als blijkt dat verschillende mensen op de erfenis uit zijn, die onvindbaar is. Eerst nu komt de film goed op dreef. Ontvoering, suspense, vecht partijen in hotelkamers en op de da ken van Parijs, achtervolgingen in de metro, enz. zijn taferelen een Hitchcock waardig. Zoals gebruike lijk een onverwacht slot met een happy ending. Maar ondanks de spanning overheerst een bevrijdende humor. De dialogen zijn zeer goed, maar de spitsvondigheden kunnen door een publiek dat de Engelse taal niet machtig is, vaak niet be grepen worden. Maar voor veertien- jarigen en ouderen, die van span ning houden en de logica even opzij kunnen zetten, kan de film aanbe volen worden, vooral wanneer men er rekening mee houdt, dat het een genre betreft, dat niet veel te zien is. GOED FILMVERHAAL OVER PRECAIR ONDERWERP Studio ,,De mooie Antonio", de film, die deze week in Studio ver toond wordt, is een goed voorbeeld van de laatste liefhebberij van Ita liaanse regisseurs, nl. het goochelen met een pikant onderwerp. In het kort komt het verhaal hier op neer: een huwelijk wordt ontbon den omdat de mannelijke partner niet in staat is aan zijn verplichtin gen te voldoen. Behalve voor de ech telieden had dit nog ndet zo'n vrese lijk probleem behoeven te zijn, ware het niet, dat de geschiedenis op Sici lië speelt. De gehele zaak wordt in de openbaarheid gebracht, vooral door de vader van de ongelukkige jongeman, die nogal trots gaait op zijn viriliteit. De jongeman wordt in zijn woon plaats, waar de vruchtbaarheid als de hoogste norm schijnt te gelden, het voorwerp van bespotting. Zyn eer staat op het spel, maar de eer is gered, wanneer een dienstbodetje met een blijde boodschap komt. De film laat het niet zo duidelijk uitko men, maar een neef schijnt zich „op geofferd" te hebben. Geen betoog, dat deze film voor strikt volwassenen voorbehouden dient te blijven. Weet men uiteinde lijk alles op waarde en in de juiste verhoudingen te zien, dan blijft er veel te genieten over. Marcello Mal- troianni speelt goed de rol van de hoofdfiguur, Claudia Cardinale die van Barbara, de bedrogen echtgeno te. Een lust op zich zijn de dialogen, waarin Pierre Brasseur, de vader van de jongeman, betrokken is. Tot onze spijt moet het program ma van deze week in Rex worden ontraden. Jf- NU ÓÓK IN VOORDELIGE GEZINSDOOS Bij een telefooncel in Singa pore is donderdag een bom ontploft. Vier voorbijgangers werden gewond. Het afgelopen halve jaar zyn in Sin gapore vier mensen gedood by bom aanslagen, die door de overheid worden toegeschreven aan Indonesi- werken, schouwburgcommissie en ar- van de gemeente Leiden geen gena- ff**®Cle" chitecten heeft geleid tot wijzigingen de zullen vinden bij het ministerie tegen Maleisie zyn. der plannen, zodat de schouwburg- van Bouwnijverheid en dat de bouw- plannen thans welhaast hun tweede vergunning lang op zich zal laten restaurant met eetzaal en bybeho- lustrum gaan vieren. wachten. Voegt men daarby, dat de rende keuken, artiestenfoyers, etc. /-x nC mcc u j* j t a bouwtijd zeker drie tot vier jaar zal Men betwijfelt of by de huidige j i v heeft de Leidse bedragen, dan is het zelfs de vraag en toekomstige stand van zaken een raad al besloten om in beginsel over of Lekten vóór 1970 nog een nieuw zo hoog bedrag voor een schouwburg te gaan tot de bouw van n Schouw- gebouw op het Schuttersveld zal kim- wel verantwoord is in een stad, die burg, daartoe een plaats op t Schut- nen begroeten. Overwogen wordt geen eigen toneelgezelschap heeft, tersveld aan te wy zen en een kre- daarbjj dat de oude Schouwburg aan Zelfs indien men toekomstige groei h .v ®nen van gulden de Oude Vest reeds in 1959 werd af- van de agglomeratie Leiden in aan- RedrSkff in VU \aar van Lekten al in het begin van de ^ten ontwerpen van een schets" gekeurd, waarna noodvoorzieningen merking neemt. De verenigingen zul- OCUIdg O 12 Jddl vijftiger jaren in voorbereiding wa- P werden getroffen. len de grote bedragen van de huur ren. De vrees werd geuit, dat het Eerst op 18 december 1961 werd Het in 1961 ter tafel gebrachte plan van deze schouwburg niet op kun- Leidse college de plannen van de besloten het schetsplan van de inge- voor een nieuwe schouwburg omvat- nff brengen. De invloed van de tele- schouwburg al te cultureel en al te nieurs Postma goed te keuren. te een grote zaal, welke van een vol- doet zl£~ n*? f op het pro- monumentaal wil benaderen in de ledige toneel-accommodatie zou wor- gramma van K en O, de Leidse Volks den dat in eemêentêliïke krineen geest van „met cultuur hoef je niet LANG WACHTEN den voorzien en plaats zou bieden universiteit, gelden. Onlangs moest zeer verschiLnd wo?dt gedacht ove? op een dubbeltje te kijken". Voort- aan 800 bezoekers, een kleine zaal, een toneelvoorstelling door het be- deze nieuwe verhoging der prijzen, durend overleg van vele betrokken Thans wordt door velen gevreesd, plaats biedend aan 400 bezoekers, JF. van ,®n worden afgelast, In september 1963 toen alleen al voor instanties, zoals dienst gemeente- dat de nieuwe, peperdure plannen foyers, halls en garderobes, 'n café- om?a ff ff fff, ?,vo5 eenvoet bal- Naar wij vernemen zal de nieuwe Schouwburg van Leiden acht tien en een half miljoen gulden moeten kosten. Deze schouwburg zal zoals men zich zal herinneren op het Schuttersveld, nabij het viaduct gebouwd worden. Dit is tien miljoen meer dan in 1961 door de architecten Postma te Gorssel was geraamd. Toen meende men met een bedrag van 8.928.750 te kunnen volstaan. De nieuwe ver hoging van de lasten is niet alleen het gevolg van de drastische stijging der prijzen in de laatste maanden. Zij is mede het gevolg van nieuwe wijzigingen in de bouwplannen, die van de schouw burg een Leids cultuurmonument van de eerste orde zullen maken. in 3V2 jaar meer dan verdubbeld Inmiddels is wel duidelijk gewor- de dekking der kosten van ontwerp en adviseurs door de raad een be drag moest worden uitgetrokken van vier-en-een-half ton bestond er inde gemeenteraad al grote ontstemming over de voortdurend stijgende kos- tenlast en vooral ook over het uitstel die de plannen ondervonden. TWEEDE LUSTRUM Men riep in herinnering, dat de plannen voor de nieuwe schouwburg Toen er nog match op de beeldbuis verscheen. tijd was Ter vergelijking hebben wij de prijzen van enkele schouw burgen, die de laatste tien jaar in Nederland zijn verrezen, op gevraagd. De aangegeven be dragen zijn exclusief de grond prijs. Sittard 4 miljoen Tilburg 6 miljoen Heerlen 4,5 miljoen Deventer 2,25miljoen De schouwburg van Sittard werd in gebruik genomen in mei 1958, die van Tilburg in maart '61, die te Heerlen in november '61 en de schouw burg te Deventer kwam in ok tober 1954 gereed. Koning Constantijn trouwt 18 september Het huwelyk van prinses Anne- Marie van Denemarken met koning Constantijn van Griekenland zal op 18 september in Athene worden vol trokken, zo is gisteren door 't Deense hof bekend gemaakt. Prinses Anne-Marie verloofde zich met de toenmalige prins Constantijn toen zij zestien jaar was. Naar ver luidde was haar vader, koning Fre- derik van Denearken, tegen een hu welijk vóór haar achttiende verjaar dag (31 augustus van dit jaar). Prinses Anne-Marie zal by haar huwelyk haar rechten op de Deense troon automatisch verliezen en wel omdat zij trouwt met de koning van een ander land en omdat zij overgaat van het protestantse naar 't Grieks- Orthodoxe geloof. Volgens de Deense grondwet moet het staatshoofd lid van de Deense Lutherse Kerk zijn en kan hy (of zij) geen koning of koningin van een an der land zijn. In Zweden dienden 310 artsen ontslag in De Zweedse artsenfederatie, die ongeveer 2.500 leden telt, heeft van daag voor 310 aan ziekenhuizen ver bonden artsen een ontslagaanvrage ingediend, nadat de onderhandelin gen met de vereniging van graaf schapsraden over verhoging met 50 procent der artsenhonoraria en ver hoging met dertien procent der sala rissen van de aan de graafschapszie kenhuizen verbonden artsen waren mislukt. Waarschijnlijk zal thans van rege ringswege een bemiddelingscommis sie worden ingesteld. Een woordvoerder van de federa tie verklaarde, dat er geen kans be staat op een artsenstaking als in België. Huisartsen en de artsen in de ste delijke ziekenhuizen zijn niet bij het conflict betrokken. By een overval op een juwe lierszaak in Milaan heeft een bende van zeven gewapende en gemaskerde bandieten zich van juwelen ter waar de van ruim anderhalf miljoen gul den meester gemaakt. Met schoten in de lucht hielden zij het publiek op straat in bedwang. Het was de bru taalste roofoverval in Italië van de laatste vijftig jaren.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3