WESTEN „HELPT" COMMUNISTEN beter een CANON in de hand HUN EENHEID TE BEWAREN Canon W$/e DE SCHADUW VAN EEN MAN DRIE KLEUTERS OM HET LEVEN GEKOMEN wm VRIJDAG 17 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 WIJ KRIJGEN sterk de "indruk dat 't Chroesj- tsjow niet erg meevalt om zijn geestverwanten in Oost-Europa mee te krijgen voor een grote wereldconferentie, waar op kennelijk de Chinezen zo'n beetje uitgebannen moeten worden uit de communistische wereldge meenschap. In de satellie ten voelt men er voorna melijk niet voor omdat men vreest, dat bij een betrekken van fronten binnen de rode beweging door de nood haast wel een situatie moet ontstaan waarbij zij meer dan de laatste tijd het geval was naar Moskous pijpen moe ten dansen. Intussen gaat Chroesj tsjow voort op allerlei wijzen de Chinezen te ho nen, waarbij hij - het lijkt wel om Mao Tse-toeng extra te jennen - zich niet ontziet om de V.S. te prijzen. Af en toe richt hij dan het woord spe ciaal tot de westelijke verslaggevers om hen te vermanen niet al te veel voordeel te verwachten van een splijting in het communistische blok. Hy heeft daar waarschijnlijk groot gelijk in. GROOT VERSCHIL DIENT eerst vastge- gesteld, dat de me ningsverschillen tussen Moskou en Peking alleen maar een wat overgroot symptoon zijn van een ontwikkeling, die al lang aan de gang is in de com munistische samenleving. Onder Stalin lagen de kaarten vrij duidelijk: er was één centrum en dat was Moskou. Maar gelei delijk aan openbaarde zich een tendens naar wat de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou, George Kennan, in Fo reign Affairs polycentris- me noemt. Starre politieke houding maakt toenadering onmogelijk De Joegoslaven sticht ten hun eigen centrum Belgrado en gingen hun eigen gang, wat Stalin ook deed, en na hem Chroesjtsjow. die uitein delijk het beste probeerde te maken van een kwade situatie door maar vriend schap te sluiten. Maar de neiging naar meer centra zette zich voort Niet alleen, dat Pe king afwijkend ging den ken, maar er kwamen specifieke soorten com munisme ook in Polen, la ter in Hongarije en nu vooral opvallend in Roe menië. Het communisme is niet meer een grote eenheidsbeweging, er zijn allerlei nuances. Het merkwaardige is, dat de politiek van het Westen door zijn starheid veel heeft bijgedragen om toch nog een soort eenheid te behouden in D de groep van allerlei af wijkende communismen. TE STAR POLITIEK van de V.S. is geïnspireerd door een onverbloemd anti-communisme, welk etiket het ook draagt; het is in feite net zo tegen Tito's versie als tegen die van Chroesjtsjow of van Mao Tse-toeng. Een der gelijke neiging is ook de basis van de N.A.V.O. De E.E.G. kenmerkt zich ook door uitsluiting van alle Oosteuropeanen. En voor al de Westduitse princi pes als de Halstein-doc- trine - geen relaties met een staat die Oost-Duits- land erkent - dragen er enorm toe bij de Oosteu- ropese naties toch in een gezamenlijk isolement bij een te houden. Men moet vooral niet onderschatten, dat men in oost-Europa de groeiende macht van de bondsrepu bliek met grote argwaan gadeslaat, temeer omdat Bonn nog altijd op het standpunt staat, dat er eens een hereniging moet komen. Met vreedzame middelen weliswaar, maar de historie zit vol geval len waar het ongeduld op den duur de vreedzaam heid doet verdwijnen. De starre westelijke po litiek is gericht op doel einden die voor de Oost- europeanen volslagen on aanvaardbaar zijn. Men kan daar niet hopen op een militaire ontspanning en men blijft daarom al- Voor f 195,- biedt Canon U een sierlijke semi- automatische halfkleinbeeld camera met belichting*r«ge- ling, ragscherp tekenend 28 mm f 2.8 objectief, afstand-i: instelling, 72 opnamen op één normale kleinbeeldfilm, slui ter 1/30 tot 1/250 seconde. En uw fotohandelaar vertelt u gaarne nog veel meer over de voor perfekte foto's goed werk verricht en nog eens aan dacht voor de bejaardenzorg ge vraagd. Het programma „Jan en Al leman" van Jan Blaaser was deze keer beneden de maat. Een goede uitzondering maakte Sadha Denisant met haar franse chansons, helaas van te korte duur. Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG drongen. Inplaats van rustige beel- een den van een vroeger kleinkunst-pro van gramma kreeg de kijker een fors gezorgd voor een boeiend toneel- dan zouden vele duizenden kijkers werk, zij het dan, dat daarbij veel die graag sport zien, zyn gedupeerd drinkwaterleiding van Rotterdam (en enkele omliggende gem.) vinden onverminderd voortgang - zo melden B. en W. van Rotterdam ».4e gemeen teraad in een nota waarin zij verder een krediet van f 33.400.000 vragen voor verdere werkzaamheden. In december 1965 zal dit nieuwe waterwinwerk kunnen functioneren BIJ EEN ONGELUK in de ge- ®n zal de smaak van het Rotterdamse meen te Sevenum is gisteren de drinkwater dus aanzienlijk beter kun- anderhalfjarige Josje Dorsers om het nen worden, leven gekomen. Het jongetje was met zijn vader bij de buurman op bezoek en heeft waarschijnlijk aan een van de ijzeren staven, die daar waren opgestapeld getrokken, zodat het ijzer op het hoofd van het kindje kwam. TIJDENS HET SPELEN is het VERONTREINIGDE LUCHT VERSTIKT WATERWEGGEBIED De ministerraad zoekt tijd aangewezen op een grote mate van afhanke lijkheid van de sterke broer in Moskou. GEBONDEN r\E ATMOSFEER kan wel wat verzacht zijn, er kunnen wat betere re laties ontstaan, maar in grote trekken blijft de on overbrugbare tegenstel ling. De satellieten kun nen wat meer handelsbe trekkingen aanknopen, er kan wat culturele uitwis seling komen, wat toeris me, maar het blijft dan nog een „vreedzame co ëxistentie" in details ter- adoptie, heeft de kijker donderdag wijl de grote tegenstelling avond zich kunnen verdiepen i onserept blijft. boeiend toneelspel. „Brieven En ten opzichte van een dichter", met de eminente Caro partijtje voetbal voorgeschoteld. Had China is de houding van van Eyck in de belangrijke hoofdrol men hier een opinie-onderzoek inge- het Westen - en omge- van Tina Bordereau. Zij vooral heeft steld, dan geloven we wel, dat de keerd trouwens - niet reliëf verleend aan een stuk, dat voetbal het van de kleinkunst had minder star. Voor een eerder in de schouwburgen met groot gewonnen. Daar niet van; maar nu toenadering hier lijkt he- succes werd opgevoerd. Aanvanke- hebben we de vraag vernomen: had lemaal geen plaats, nog lijk was het lange en ouderwetse ge- men het cabaret niet op het eerste minder dan in Europa. En geven van de Engelse auteur Henry net kunnen laten en de voètbalwed- zo blijven de twee grote James nauwelijks speelbaar. Doch strijd kunnen overbrengen op het communistische centra tydig had de toneelgroep Theater tweede net? Misschien wel, maar ondanks onderlinge klo ven toch door de gemeen schappelijke tegenstand van de novelle-sfeer moest verloren omdat 't tweede net nu eenmaal niet vanuit het Westen tot eni- gaan. Zo ook donderdagavond, toen op hun t.v.-toestel zit. Gedane zaken ge samenhang. de kijker werd geconfronteerd met nemen echter geen keer en nu ver- Door wat meer echte een «vreede oude dame. moedig ge- schijnt Wim lbo na vier weken op toenadering van de indi- speeld door de hoogbejaarde, maar het scherm. De VPRO had in deze viduele ^communistische krasse Jacqueline Royaards-Sanberg, besproken uitzending een ontwape- staten in Europa tot de na- echtgenote van wijlen Willem Ro- nende dokter Van Swol, die vol zorg ties van het westelijk blok yaards. Deze oude dame, Juliana Bor- en huiselijk zich bezig hield met een mogelijk te maken zou dereau, was in haar jonge jaren de patiënte met rug klachten, het Westen het verval van minnares van een beroemd, jong ge- die communistische een- storven dichter. De schrijver Henry heid in de hand kunnen Jarvis, knap gespeeld door Jan Re- werken. Maar de starheid tèl, toonde zioh geïnteresseerd in de waartoe men zichzelf heeft „brievenschat", die de oude damein we in het KRO-programma op een gebonden maakt dat haast de looP der jaren had vergaard en laat uur het forum gevolgd, dat on onmogelijk. Wj trachtte op slinkse wijze bij haar der leiding van Henk Neuman was 1door te dringen. Allengs week de gewijd aan het veelomstreden to- belangstelling voor de brieven om neelstuk over de plaatsbekleder. Dit plaats te maken voor interesse voor werd eens 'n discussie, waarin de Tina, de hoofdfiguur van het stuk. juiste vragen aan de juiste mensen Aan het,slot van de avond moest werden gesteld. Aldus werd de kij- „Brandpunt" wijken voor het expe- ker-luisteraar diepgaand geïnfor- riment van een Japanse uitzending; meerd in een zaak. waar ook dit fo- iets nieuws dus. Om terug te keren rum niet geheel kon uitkomen. Dr. tot het punt van uitgang. Het onder- Brenninkmeijer s.j. trachtte de fi- werp „adoptie van een kind" werd guur van paus Pius XII zoveel mo- gesitueerd in een Nederlands gezin, gelijk te rechtvaardigen; maar tegen- bestaande uit vader, moeder en vijf over hem stonden twee journalisten pleegkinderen. Er werd antwoord die min of meer de hoofdgedachte gegeven op een lang gekoesterde van Hochhuth waren toegedaan. Be langrijk vooral was hetgeen de Jood se auteur mr. Abel Herzberg te ber de bracht over de jodenvervolging in het algemeen. Aan dit forum voor- De voetbal-interland tussen Dord- af ging het tweede deel van een do cumentaire over de bejaarden. Ad Zonneveld heeft met zijn beelden Aetherklanken ZATERDAG 18 APRIL 1964 HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. orgelmuz. (gr). 7.45 De zingende kerk: geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Djinn, gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.04 Kath. nws. 12.10 Coutry Western Express (opn).^ 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht ensemble met licht vo caal ensemble. 12.55 Platennieuws. 13.00 Nws. 13.15 Marktber. 13.18 Mu sicerende dilettanten: mandoline- ver. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Jeugdmuz. wedstrijd. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazzmuz. met commentaar. 16.40 Fragm. uit de musical Oklahoma (gr). 17.00 Lichte gram. 17.30 Boekbespr. 17.40 Lichte gram. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Licht orkest. 18.50 Lichtbaken, lez. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 Brabants kamerork. en Antwerp vocaal kwar tet: klass. muz. 20.30 Rieleksen gevar. progr. 21.30 Buurmans krant: informatie uit het buitenl. 21.50 Bric a brac, cabaret. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kruis punt: religieuze discussie 23.10 Nieuwe klass. gram. pl. 23.55-24.00 Nieuws. „Der Stellvertreter" Met volle belangstelling hebben •a»**-'- op - televisie „Brieven van een dichter" Voetbal boven cabaret Toegerust met wat moderne we-mund en Milaan heeft Wim Ibo's ca- tenschap over het vraagstuk van de baret-kroniek van het scherm ver- tweejarig dochtertje en enig kind regelen om op korte termijn het eu- van de familie G. W. van Putten te vel van de luchtverontreiniging met Reeuwijk gisteren in een sloot voor kracht en met meer adequate de ouderlijke woning terechtgekomen middelen te weren. Het verzoek daar- en verdronken. toe IS de ministerraad gëdaan in een adres van de vereniging tegen lucht- HET BUNA TWEEJARIGE jon- verontreiniging in en om het nieuwe getje W. H. Vellinger, is op de Twee- waterweggebied, de Buitenrustbrug in Haarlem in de Spaarne geraakt en verdronken. De bemanning van een politieboot heeft, nadat de vader het kind uit het wa ter had gehaald, nog mond-op-mond beademing toegepast, evenwel zonder resultaat. prij sopdrijving zwaar gestraft Met het doel een duidelijk voor- RECHTSZAAK TEGEN CAREL BKII.IJS EN ZOON UITGESTELD De raadsman van de heer Caret Briels en diens zoon Rutger, mr. dr. B. Stokvis, heeft bij de rechtbank te Arnhem een bezwaarschrift inge diend tegen de dagvaarding, waarin vader en zoon Briels worden beschul- digd van mishandeling van de Nij- beeld te stellen heeft de officier van meegse journalist J. H. Eilander. Op Justitie tijdens de zitting van de woensdag 22 april zouden de heer Bredase economische politierechter Briels en zijn zoon voor de politie- gistermiddag tegen de 65 jarige auto- rechter te Arnhem terecht hebben rijschoolhouder J. van S. een geld- moeten staan. Dit gaat nu niet door. boete gevorderd van 1250 gulden, Volgende maand kan de raadkamer waarvan 1000 gulden voorwaardelijk beslissing van de rechtbank op het met twee jaar proeftijd wegens prijs- bezwaarschrift worden verwacht, opdrijving. a Deze mishandelingszaak houdt ver- De verdachte had begin van dit band met ie nieuwjaarswens de jaar de prijs van een autoris wel- journaü^ voor <je Schouwburg had per uur 8.25 mocht bedragen, geschreven en waarin voor de heer verhoogd tot negen gulden. Briels minder aangename dingen zouden hebben gestaan. In het ziekenhuis te Veghel is de veertienjarige Anneke Dieters uit St. Oedenrode overleden. Zij werd ernstig gewond toen zij bij het per De werkzaamheden op de Beren- fiets oversteken van de verkeersweg plaat ten behoeve van de bouw van naar Veghel door een bestelauto werd een nieuw waterwinwerk voor de aangereden. Lekkerwater voor Rotterdam HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Social, strijdl. 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 Van de voorpagina, praat je). 8.00 Nws., postduivenber. en so cial. strijdl. 8.18 Lichte gram. 8.30 Wegwijs, tips voor trips en vakan ties. 8.40 Lichte gram. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Lichte gram. VPRO: 9.40 Bijbelse miniatu ren, lez. 9.55 De school van morgen, praatje. VARA: 10.00 Buitenl week overzicht. 10.15 Orgelspel. 10.30 Het mooie meisje van Samos, hoorspel. 12.05 Melodieën-Expres. 12.30 Me dedel. t.b.v. land- en tuinb. Aansl. postduivenber. 12.33 Sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 VARA Varia. 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 Uitlaat, progr. voor de twintigers. 14.25 Gevar, gram. 14.45 Kinderkoor. 15.05 Ne derland gashouder van Europa?, lez. 15.20 Radio Filharm. ork. en solist: Klass. muz. 16.25 Boekbespr. 16.45 Pianoduo: lichte muz. 17.05 Tango- Rumba-ork. en zangsolisten. 17.35 Licht instrument, kwintet. 18.00 Nws en comment. 18.20 Draaiorgel klanken (gr). 18.30 Muziekkiosk: Nieuwsflitsen uit de wereld van de lichte muz. 19.00 Paulus de Boska bouter. 19.10 Tijd voor teenagers 20.00 Nws. 20.05 VARA's Bekercom petitie. 21.00 Social, comment. 21.15 Promenade-ork 21.45 Langs verge ten wegen: Zwerftochten door tijd en ruimte. 2.15 Lichte ork. muziek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Hitparade: dansork en zangsolisten. 23.30 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 15.00 Filatelistisch aller lei. 15.20 Alles draait om moeder, TV-film. 15.45 Jeugdforum. 16.20 Walt Disney-film. 16.35 Dier in 't vi zier, TV-film. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Barend de Beer, kinderfilmpje. 19.35 Lassie, TV-film. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Beverley Hillbillies, TV-film. 21.00 Capriolen, muz. progr. 21.50 Hoe bestaat 't: Vlooientheater, populair - weten schappelijk progr. 22.20 Wat 'n we reld. 22.40 Morgen is het zondag. NTS: 22.45-22.50 Journaal. EXPERIMENT. PERIODE 2e NET 20.20 Uit de voeten; licht progr. 21.15 Licht instrument, kwintet, met zangsolist. 21.35-22.25 Dc Gouden Jaren van Hollywood, overz. van de geschiedenis van deze filmstad. 72 De volgende 20 minuten hield ik mij bezig met nauwkeurig het ge hele avontuur, met datums en om standigheden, in mijn geheugen te prenten, vanaf het eerst ogenblik van mijn noodlottige ontmoeting met Prado op de lpde, tot gisteravond toe. Ik was besloten, aan Lammers field de volle waarheid te openbaren en ik hoopte in staat te zijn mijn geschiedenis zo kort en duidelijk mogelijk te kunnen uiteenzetten. Ik was juist met deze beslissing klaar, toen inspecteur Neil terug kwam. „De rechter van instructie is juist gekomen", sprak hij. „Zij zullen uw zaak het eerst behandelen." Ik stond van mijn stoel op. „Ik ben gereed, inspecteur", zei ik vrien delijk. Mijn vermoeden, dat mijn arresta tie al bekend zou zijn, bleek juist, zodra ik de gerechtszaal binnenstap te. Niettegenstaande het vroege mor genuur was de zaal stampvol. Het enige bekende gezicht, toen ik naar een soort houten schapenhok liep, dat inspecteur Neil mij aanwees, was dat van Maurice Fumivall, die opzet telijk mijn blik vermeed, toen ik strak naar hem keek. Hij zat midden in de zaal tussen het volk in. De pers was ook in actie en toen ik in het hokje der beklaagden plaats nam, ging er een gezoem van fluisterende aan- en opmerkingen door de zaal. Dit werd echter onmiddellijk afge broken door een krakend „Stilte", van een ernstig uitziend heer, een klerk van de rechter, vermoed ik. De rechter vond ik nogal sympa thiek van uiterlyk. Het geleek enigs zins op Lord Lammersfield. Een aan gename verschijning met pittige ogen naar mijn schatting een zestiger. Hij droeg een gouden pince-nez, waar hij overheen keek, als hij niet las, het geen de pittigheid van zijn ogen nog scherper deed uitkomen. Ik maakte een beleefde buiging naar hem en hij beantwoordde mijn compliment, met een vlugge blik, die mijn gehele per soonlijkheid in zich scheen op te nemen. De behandeling welke volgde was kort en zakelijk. Het eerst van allen trad inspecteur Neil in het getuigen- hokje en gaf een korte duidelijke be- schijving van mijn arrestatie; het bleek dat een andere inspecteur met dit doel naar Woodford was gezon den, zodat mijn thuiskomst per auto in Park-Lane ene dramatisch onver wachte geweest was. Op hem volgde inspecteur Curtis, die de rechter onmiddellijk om uit stel van de zaak verzocht tot de vol gende dag. De rechter keek hem over zijn pince-nez doordringend aan. „Misschien wilt u wel zo goed zijn de gronden hiervoor aan te voeren", zei hij streng. Ik zag, dat dit de inspecteur niet aangenaam aandeed, doch hij was doorkneed genoeg om het niet te laten merken. Hij begon kort en duidelijk het politierapport voor te lezen. Om te beginnen, deelde hü de rechter mee, dat het lijk van de vermoorde in Baxter's Rent herkend was als zonder enige twijfel te zijn dat van Stuart Northoote. Ten twee de, was er voldoende bewijs, dat ik enige tijd met de verslagene in Hotel Milan had doorgebracht. Op 't bal van Lord Sangatte had ik ge fungeerd als Stuart North co te en Zijn Edelachtbare geliefde in aanmerking te nemen, dat ik het bal vroegtijdig in opgewonden stemming had ver laten. Ik was eerst een paar uur na middernacht in Park-Lane thuisge komen met bloed aan mijn kleren. De zaak vertoonde nog verschillen de geheimzinnigheden, maar hij hand haafde zijn gevoelens dat het voor gaande voldoende zou zijn, om een dag uitstel met preventieve hechte nis te rechtvaardigen. De rechter hoorde hem, zonder in de rede te vallen, aan en wendde zioh toen tot mij. „Wenst u de getuigen een kruisver hoor te doen ondergaan?' vroeg hij. Ik schudde mijn hoofd. „Ik zal door een advocaat vertegenwoordigd worden, als ik wederom moet ver schijnen", antwoordde ik. „Ik zal hem moeten betalen, dus veronder stel ik, dat hij zich niet onbetuigd zal laten." Op het gelaat van de rechter van instructie verscheen iets, dat aan een glimlach in zijn eerste stadium deed denken. „In dat geval zal ik u een uitstel toestaan tot morgen. Ik veronderstel dat de politie u met de gebruikelijke welwillendheid bijstaat om uw ver dediging voor te bereiden." „Ik heb mij, over niets te be klagen", antwoordde ik met 'n vrien delijke blik en knik naar inspecteur Neil. Het gefluister en gemompel brak nu weer los en toen ik de zaal rond keek, zag ik voor de eerste maal Mer- cia en Billy. Zij zaten middenin achteraan, maar zelfs op die afstand onderscheidde ik het gelaat van Mer- oia, dat mij voorkwam als een of andere wondere witte bloem. Ik gaf geen teken van herkenning, want ik wist, dat de persmannen mij met roofgierige aandacht bespieden, en ik was wanhopig beangstigd, hun aan dacht op haar te'vestigen en zo onze connectie wereldruchtbaar te maken. Ik geloof, dat mijn lofprijzing op de beleefdheid van de politie aan in specteur Neil veel genoegen verschaf te, want hij geleidde mij op aller vriendelijkste wijze naar mijn ka mer terug. Werkelijk, behalve het feit dat hij zorgvuldig de sleutel in het slot omdraaide, behandelde hij my meer als een persoonlijke logé dan als van moord aangeklaagde ge vangene. Het kwam mij voor, dat hij niet zo zeker van mijn schuld was als sommigen van zijn collega's. Ik bleef niet lang alleen met mijn nabetrachting. Een kwartier later misschien kwam mijn bewakei weer terug, met een zenuwachtige trek van ernst op zijn gemoedelijk gelaat.. „Daar is de minister", sprak hij op een toon, die het non plus ultra van gewichtigheid uitdrukte. „Hij wil terstond by u toegelaten worden." „Ik dank u, inspecteur", zei ik plechtig. Een minuut later werd lord Lam mersfield binnenge I r, ten. Ik stond onmiddellijk op en toen de inspecteur verdwenen en de deur op slot was, maakte ik een buiging voor mijn hooggeplaatste gast. ,,'t Is zeer vriendelijk van u, dat u spoedig is gekomen", zei ik. Gedurende enige seconden gaf Lammersfield geen antwoord. Hij keek mij scherp aan; half ver ward, half vrolijk was de uitdrukking op z'n welgevormd, cynisch gelaat. Dan opeens strekte hij lachend beide handen naar my uit. „Zelfs een minister houdt wel eens woord, mijnheer Northcote", zei hij. Ik lachte en schudde hem hartelyk de handen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2