MEXICO ONTVANGT VANDAAG KONINKLIJK NEDERLANDS BEZOEK Belgische artsen dreigen met stopzetten van 'wachtdiensten' Bomans over de literatuur en de Nederlandse Antillen Dode bij rassenbetoging r Sowjet-waardering voor De Gaulle Barbara's zevende WOENSDAG 8 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Postzegel met beeltenis van koningin Juliana Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn vanmorgen vroeg op doorreis naar Mexico, voor een officieel bezoek van 10 dagen aan dat land, in Houston, in de Ame rikaanse staat Texas, aangekomen. Het persoonlijk toestel van presi dent Lopez Mateos van Mexico staat sinds maandag op het vliegveld van Houston om de koninklijke familie naar de Mexicaanse hoofdstad te brengen. Het koninklijk gezelschap is per auto naar een hotel in Houston ge reden waar het de nacht doorbracht. In de etalages van vele winkels In de Mexicaanse hoofdstad zijn grote kleurenfoto's van koningin Juliana en prins Bernhard opgehangen en wordt de vorstelijke bezoekers een welkom toegeroepen. Inmiddels heb ben ook grote groepen arbeiders, vlaggen en versieringen aangebracht langs de route die zal worden ver volgd. Verder verwacht men, dat van daag de postzegels in omloop zullen komen met de beeltenis van de ko ningin. Mexico verwacht veel van dit be zoek, omdat het de eerste maal is, dat een gekroond staatshoofd 't land officieel zal bezoeken. Mede in ver band met het verblijf van het ko ninklijk gezelschap in Mexico kan melding gemaakt worden van een tentoonstelling van Nederlandse schilderijen uit de 15e, 16e en 17e eeuw. Moeilijkheden bij restauratie van Haarlems stadhuis BEZOEK VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE AAK MEXICO B. en W. van Haarlem hebben be sloten om géén verdere opdrachten ten aanzien van de restaurdtie van het Haarlems stadhuis te verstrekken aan de architect C. W. Royaards te Am sterdam. Ter toeliching delen zij mee dat zij tijdens de tot dusverre ver richte restauratie-werkzaamheden gaandeweg hebben moeten ervaren dat de zakelijke belangen van de ge meente en de artistieke instelling van de restaurateur te ver uiteen lie pen, waardoor het wederzijdse ver trouwen en de goede samenwerking in de relatie opdrachtgever-architect verloren zijn gegaan. Op het ogenblik is de eerste fase van de restauratie, de Librije, gereed gekomen. De tweede fase omvat het herstel van de Gravenzaal met de daarbij behorende uitbouwen. Het staat wel vast, dat hiermee in de loop van 1964 niet begonnen kan worden door de financiële toestand van de gemeente. Wordt aan de tweede fase begonnen, dan zal de Gravenzaal ge ruime tijd aan het gebruik worden onttrokken, waardoor het gemeente bestuur voor een zeer moeilijk oplos bare situatie komt te staan. Volgens B. en W. moet zekerheid bestaan over de aan het werk verbon den kosten, die beperkt moeten wor den tot het strikt noodzakelijke. Voor de uitvoering van dit belangrijke werk is een op wederzijds vertrou wen gebaseerde goede samenwerking tussen opdrachtgever en architect on misbaar, aldus B. en W. Luchtvaartovereenkomst Nederland-Maleisië Gisteren is te Kuala Lumpur een luchtvaartovereenkomst tussen Ma leisië en Nederland ondertekend. De ze overeenkomst voorziet voor wat Nederland betreft in landingsrechten te Singapore en te Kuala Lumpur. Anderzijds heeft de Maleisische lucht vaartmaatschappij het recht gekre gen Amsterdam in haar luchtnet te betrekken, indien en zodra zij be sluit haar luchtdiensten tot Europa uit te breiden. Op bijgaande kaart zijn de belang rijkste punten van het a.s. bezoek van koningin Juliana, prins Bern hard en prinses Beatrix aan Mexico, aangegeven. Zoals bekend zal minis ter Luns de koninklijke familie ver gezellen. Het bezoek begint in Mexi- co-City waar de familie van woens dag 8 april tot zondag 12 april blijft; op vrijdag 10 april zal een bezoek worden gebracht aan San Juan de Teottihuagan. Zondagmiddag zou het gezelschap naar Merida gaan, maan dag naar Oaxaca. Daarna vertrekt men voor een particulier bezoek naar Acapulco. Vrijdag 17 april vertrekt de koninklijke familie vanuit Mexi- co-City naar Nederland. Het parti culier bezoek is door de laatste ont wikkelingen met betrekking tot prin ses Irene op losse schroeven gezet, zodat dit nog niet vaststaat. 4e Dies Antilliaanse Studenten „De moderne litteratuur gaat van het verkeerde standpunt uit, dat wanneer het de erotiek betreft, alles beschreven moet worden", aldus Godfried Bo mans gisteravond in de Stadsgehoorzaal op de vierde dies natalis van de Vereniging van Antilliaanse Studenten te Leiden (OASA). Aldus Bomans naar aanleiding van zijn ontmoetingen met bekende eilandbewoners, waar onder ook de schrijver Boeli van Leeuwen. Deze jonge auteur, die werke lijk knap schrijven kan, legt zich, aldus de spreker, op het gebied van de erotiek te weinig beperkingen op. Van Leeuwen gaat van het foutieve standpunt uit, dat op dit gebied alles beschreven dient te worden. Zijn romans verwekten op Curasao direkt een schandaal,,, maar de eilandbe woners zullen er wel aan wennen, evenals wij hier". uit Amsterdam, Delft en Nijmegen. Met haar vierde diësviering is de vereniging nog jong en pas het laatste jaar is zij voor het eerst naar buiten getreden. Om wat sfeer te scheppen werd de film „Caribbean Carroussel", die Ted de Wit en G. Raucamp in opdracht van de KLM maakten vertoond. Het was een bonte rapsodie over het kleurrijke leven op de Beneden- en Bovenwindse eilanden. Na de pauze las Frank Martinus Arion eigen gedichten voor, „President Ken nedy" en „Bonairiaanse Wandelingen". Het is de vraag of de schrijver met zijn gedetailleerde erotiek zijn doel wel bereikt. Naar Bomans' mening treft de versluierd beschreven erotiek veeleer het hart en het gevoel, dan de recht streekse uitdaging. Als voorbeeld voer de hij aan de schrijftrant van Tolstoi, bijvoorbeeld in het boek Anna Karenina waarin geen onvertogen woord wordt geschreven en men toch erotische span ning als het ware kan aanvoelen. De roffels en paukenslagen van de hedendaagse erotiekbeschrijving maken de lezer doof en na de beëindiging van de roman is hij nog verveeld ook. De lezing van Godfried Bomans was wel het hoogtepunt van de avond. Ver tellend over de ervaringen en indruk ken, die hij tijdens zijn bezoek aan de West had opgedaan, zwaaide Bomans met een zoeklicht over de Antillen. Te gen zijn verwachting in had hij een opvallende overeenkomst geconstateerd tussen Curasao en Haarlem. Eenzelfde intieme kennis van de inwoners van eikaars gedragingen, deed hem zich di rect op het eiland thnisvoelen. En de geruchten over des schrijvers gedragin gen op het eiland snelden hem vooruit tot in de verste uithoeken. KLEURRIJKE ANTILLEN Bij de opening van de avond verwel komde de Diës-praeses R. Brown de rector magnificus, de studentenkapelaan en verder het bestuur van St. Augus- tinus, SSLB en SSV en de leden van de Antilliaanse Studentenverenigingen Als gearresteerde collega's niet worden vrijgelaten De stakende Belgische artsen heb ben gisteren gedreigd de „wachtdien sten" stop te zetten, indien hun twee gearresteerde collega's niet worden vrijgelaten. De twee art9en werden maandag aangehouden. Zij worden er van beschuldigd geen hulp te heb ben verleend aan een persoon in le vensgevaar, een misdrijf volgens de Belgische wetgeving. Een anderhalf jaar oude baby zou zijn overleden, doordat de twee tot de „wachtdienst" in Herentals behorende artsen pas na twaalf uur gevolg gaven aan een op roep voor medische hulp. Op een persconferentie in Brussel verklaarden woordvoerders van de nationale federatie van geneesheren zich solidair met hun twee collega's. Zij herhaalden, dat de „wachtdienst" perfect functioneerde en zeiden de aanhouding te betreuren, waarvoor „geen voldoende redenen" aanwezig zouden zijn. Belgische regeringskringen rea geerden gisteravond onmiddellijk op de eis van de stakende geneesheren tot vrijlating van hun twee collega's. „Een bewijs van gemis aan kennis van de werking der Belgische instel lingen en de scheiding der mach ten", zo werd de eis van de stakers hier genoemd. De Belgische minister van binnenlandse zaken, Gilson, sprak van een „gevaarlijke toestand" die in sommige ziekenhuizen in Brus sel is ontstaan doordat de artsen wei geren patiënten in particuliere kli nieken te behandelen. Hij kondigde regeringsmaatregelen aan als de toestand door de verdere gróte toevloed van patiënten zou ver ergeren. Beroep van kardinaal Suenens In naam van het Belgische episco paat heeft kardinaal Suenens giste ren aangedrongen op een hervatting van het overleg tussen de regering en de geneesheren om een einde te maken aan de reeds zeven dagen durende artsenstaking. In een telegram aan minister-presi dent Lefèvre en de nationale federa tie van Belgische geneesheren wordt gevraagd „absolute voorrang te geven aan de eisen van een voldoende ver zorging van de zieken". Patiënten mogen thuis worden bezocht. De staking van de 12.000 artsen is vandaag de achtste dag ingegaan. De artsenvereniging in Brugge heeft haar leden nu toestemming gegeven patiënten thuis te bezoeken in plaats van hen te verwijzen naar de wacht diensten in de ziekenhuizen. Tijdens een betoging tegen rassen- ongelijkheid in Cleveland is gisteren een deelnemer onder een bulldozer terechtgekomen en dodelijk gewond. De man, een blanke predikant, zou zich voor de machine hebben gewor pen toen de aandacht van de be stuurder door andere betogers werd afgeleid. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Een andere predikant verklaarde, dat het voertuig stopte omdat som mige betogers ervoor waren gespron gen. Toen het achteruit reed werd de predikant gegrepen. De man was gehuwd en had drie kinderen. Onge veer vijftig betogers werden gear resteerd. Chroesjtsjow verbetert Hongaarse „opschepper" Alle eer aan het Amerikaanse graan Tijdens zijn bezoek aan een land bouwkundig instituut in de Hongaar se plaats Martonvasar, heeft premier Chroesjtsjow gisteren de directeur van het instituut gecorrigeerd toen deze cijfers aanhaalde van de Ame rikaanse mais- en tarweproduktie. „Ik weet wel beter", aldus de Sowjet- Russische eerste-minlster. Chroestsjow zei, dat het niet waar is, dat Hongarije meer tarwe per ha produceert dan Amerika. „U moet niet opscheppen", zo zei hij onder hilariteit. Volgens Chroesjtsjow gebruiken de Amerikanen meer graan en berei den zij het „erg smakelijk". Hierna corrigeerde hij de cijfers die de di recteur had genoemd. „Ik vertel het u zeer tactvol, omdat ik mij bewust ben, dat ik uw gast ben. Maar ik ben een ander soort gast." Hij zei, dat de Amerikanen 'n goe de maisproduktie hebben. „Wij zijn in dit opzicht tamelijk zwak". Chroesjtsjow zei plannen voor te bereiden ter ontwikkeling van de Sowjetrussische landbouw, die hij zou voorleggen aan het centrale co mité van de communistische partij. Zij hebben betrekking op de nood zaak tot specialisatie, op het voorbe reiden, de mechanisatie en op de in vesteringsprogramma's op grote schaal. Hij zei niet wanneer de nieu we plannen zullen worden ingediend. Trouw maar op Curagao Curasao zou bijzonder in zijn nopjes zijn als prinses Irene en haar verloofde prins Hugo op dit eiland hun huwelijksreis zouden maken. De eilanden- raad van Curasao heeft de Prinses en Hugo op 24 maart reeds 'n uitnodiging gestuurd. Een autoriteit op het eiland zei hierover dat Curasao bijzonder geschikt zou zijn. Het eiland heeft sterke banden met Ne derland, maar zo zei de man,- ook met Spanje. In 1634 werd Curasao nl. op de Spanjaar den veroverd. Het volgende programma-onderdeel werd verzorgd door Julian B. Coco. Al lereerst werden zes klassieke werken voor guitaar ten gehore gebracht. Hier na speelde hij enige voorbeelden van de populaire Antilliaanse muziek als 'n Antilliaanse wals, een Samba en Bossa Nova en een Tumba. Tot slot zong Hor- tense Sarmaat met begeleiding van Ju lian Coco enkele volksliedjes. Dc avond werd besloten onder het gemeenschap pelijk zingen van het Antilliaanse volks lied Hymna di Bandera. FRONTALE BOTSING Op de rijksweg Den Bosch-Nijme gen ter hoogte van de gemeente Schaijk is gistermiddag omstreeks vijf uur een personenauto frontaal in botsing gekomen met een vracht wagen. De bestuurder van de perso nenauto, de 40-jarige J. Vertogen uit de gemeente Zeeland (N.-Br.), was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en va der van drie kinderen. Oe Thant zet spoed achter versterking van V.N.-vredesmacht V.N.-secretaris-generaal Oe Thant heeft er bij Finland, Ierland en Zwe den op aangedrongen, alles in het werk te stellen zo spoedig mogelijk militairen naar Cyprus te zenden ter versterking van de V.N.-vredesmacht op het eiland. Momenteel maken nog alleen Britse en Canadese militairen deel uit van de internationale troe penmacht, die Oe Thant snel ver sterkt wil zien met troepen uit „neu trale" landen met het oog op de re cente incidenten tussen V.N.-mili tairen en Cyprioten. President Makarios heeft gisteren in een vraaggesprek met het Cypri sche persbureau gezegd, dat hij de zaak voor de Veiligheidsraad zal brengen als Turkije zijn militairen niet van Cyprus terugtrekt. Hij wil deze militairen de faciliteiten, die zij op grond van het door Cyprus op gezegde bijstandsverdrag bezitten, onthouden. Makarios gaat morgen voor besprekingen met de Griekse regering naar Athene. Schip ramde brug over meer van Maracaibo Het herstel van de „Rafaël Urda- neta"-brug, de trots van Venezuela, over het meer van Maracaibo zal ze ker acht maanden vergen, zo hebben deskundigen gisteren meegedeeld. De brug werd maandagavond geramd door het 24.727 ton metende Venezo laanse tankschip „Esso Maracaibo", dat met 250.000 barrels aardolie op weg was naar Aruba. Een gedeelte van ongeveer 50 meter van de twee jaar oude en bijna 9 km lange brug stortte in het meer. De ramp schijnt veroorzaakt te 2ijn doordat de stuurinrichting van de „Esso Maracaibo" geblokkeerd was geraakt. Voorlopig heeft men drie lijken geborgen uit het meer. Volgens oog getuigen zijn er drie personenauto's en een vrachtauto in het meer ge vallen. De schade bedraagt naar schatting ruim zeventig miljoen gul den, waarbij de schade aan 't schip is inbegrepen. De „Creole Petroleum Corporation", de eigenaresse van 't tankschip, heeft laten weten, dat zij alle kosten van het herstel van de brug voor haar rekening zal nemen en uitkeringen zal doen aan de na bestaanden van de slachtoffers. In 't betrokken gebied is de noodtoestand afgekondigd met het oog op het ge vaar, dat de uit het schip gestroom de olie oplevert. DE ETNA WERKT WEER De vulkaan Etna op Sicilië is dins dagochtend gaan werken. Zware ont ploffingen veroorzaakten zwarte en witte rookwolken die een hoogte van 2.000 meter bereikten. Deskundigen van het vulkanologisch instituut in Catania beklommen de berg om een onderzoek in te stellen. Eén frank schade aan goede naam Bourbon Prins Felix van Bourbon, de echtgenoot van groothertogin Charlotte van Luxemburg, heeft gisteren in Parijs 'n sym bolische schadevergoeding van één frank gekregen, nadat een Franse rechtbank tot de con clusie was gekomen, dat de 34-jarige zakenman Henry Freeman uit New York twee maal ten onrechte de naam Bourbon had gebruikt. Free man kreeg ook een boete van 3.000 frank. Freeman had ge steld, dat in 1946 een Franse rechtbank had bevestigd, dat zijn vader afstamde van nako melingen van Karei van Bour bon, hertog van Berry, uit een huwelijk dat deze in Engeland zou hebben gesloten. Deze uit spraak was reeds tweemaal door een Franse beroepsinstan tie vernietigd, zulks op verzoek van prins Felix. De hoofdredacteur van de Izvestia, Alexei Adzjoebei, schoonzoon van Chroesjtsjow, heeft gisteren bij een vraaggesprek in Parijs gezegd, dat de Sowjet-Unie „de realistische ver klaringen die generaal De Gaulle over een aantal problemen heeft af gelegd, ten zeerste waardeert, voor al die over de toestand in West-Euro pa en de onschendbaarheid van de grenzen die na de laatste oorlog wa ren ontstaan". De Sowj et-Unie waar deert de Franse erkennning van com munistisch China als „een realisti sche politieke daad". Óp Frankrijk wordt in de Sowj et-Unie echter kri tiek geoefend omdat het niet deel neemt aan de ontwapeningsconferen tie in Genève en wegens enige an dere zaken. De Sowj et-Unie probeert op geen enkele manier ,de Franse aspiraties naar grootheid" te verhin deren. Adzjoebei zei, dat de Sowjet-Unie gelooft, dat het ideologische geschil met China kan worden bijgelegd. Hij sprak afkeurend over de westelijke pers die de Sowjetrussische houding tegenover de godsdienst bekritiseert, terwijl nooit wordt geprotesteerd te gen „de aanvallen van de godsdienst tegen de staat". De Izvestia publi ceert dikwijls godsdienstig nieuws, aldus de hoofdredacteur. Het te New York verschijnende blad Daily News heeft vandaag ge meld, dat de schatrijke Barbara Hut ton dinsdagavond in Mexico in het huwelijk is getreden met de Vietna mese prins Doan Vinh, haar zevende man. Rechtbank geeft rijbewijs aan reclassering in bewaring De 53-jarige bouwkundige S. G. van der H. is door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek, wegens het herhaaldelijk ver kopen van gehuurde auto's. Een bijzondere clausule werd bo vendien in het vonnis opgenomen: 't rijbewijs van Van der H. blijft drie jaar - de proeftijd die de Arnhemse rechtbank verbond aan een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering in bewaring bij reclassering. Daarmee kwam de rechtbank in haar uitspraak de eis van de officier van Justitie enigszins tegemoet; deze had verbeurdverklaring van het rij bewijs geëist, zodat verdachte niet meer in de gelegenheid zou zijn auto's te huren. Brigadier Piet en de semi-prof 91. „Die ellendige telefoon ook al tijd!" riep drs. J. J. Delijn Trecker nijdig uit. „Je kunt op ons departe ment ook nooit eens rustig aan je werk blijven." „Zeg dat wel, mijn waarde," viel mr. Fatsjes hem bij. „Als je niet op past heb je zo een hartkwaal op ons departement. Er worden hier veel te hoge eisen aan je werkkracht ge steld, maar jagelukkig geeft een pokertje wat afleiding op zijn tijd. Dat komt een hoge ambtenaar wel toe, dunkt mij." En wiens pen zal nu in staat zijn de schrik en ontsteltenis te beschrij ven, die zich aftekende op de be schaafde gelaatstrekken van drs. De- lijn Trecker toen hij hoorde wie daar aan de lijn was. „Juistjuist, commissaris," sta melde hij. „Wij zullen de zaak on middellijk iin handen van Zijne Ex cellentie de minister leggen," Toen legde hij volslagen wanhopig te te- ondernemen. We zullen naar de baas lefoon weer op de haak. moeten, Fotsjes. Er zit niets anders „Wat is er, is er oorlog?" vroeg op,..." mr. Fatsjes ontdaan. En kijk, daar lopen de twee ijveri- „Was het maar waar. Het is veel ge dienaars van het vaderland al erger," antwoordde drs. Delijn Tree- door het gebouw, op weg naar de ker somber. „We zullen aan het werk- werkkamer van de minister, moeten, want er schijnt de een of „Belachelijk! Diplomatieke stap- andere voetballer ontvoerd te zijn. pen voor een doodgewone voetbal- Karei Kleurtjes of Geertjes of zo Ier!" sir eerde mr. Fotsjes. iets. Hij is op weg naar Italië. De po- „Zeer juist," zei drs. Delijn Trec- litie verwacht nu van de minister, dat ker op zijn beurt. „Zo iets kan de deze zekere diplomatieke stappen zal regering doen vallen. Het stoffelijk overschot van generaal MacArthur opgebaard in het arse naal van het zevende Amerikaanse regiment in New York. Militairen van de verschillende wapens houden de dodenwacht.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8