V 4? lïf „V. D.s modemanifestatie" „ontmoeting met de nieuwe mode" MAANDAG 6 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT Wat lezers schrijven Antwoord in laatste instantie aan de heer P. te Zoeterwoude Hazerswoude, april 1964 Geachte redactie. Tot onze spijt moeten wij toch nog honorering vragen van uw toezegging ons nog één keer plaatsruimte af te staan voor onze discussie met de heer P. Na zijn „antwoord aan de heer Koot", waarin hij zich bereid verklaarde, onder bepaalde voorwaarden een openbaar debat te willen aangaan, hebben onder getekenden getracht tot overeenstem ming te komen. De voorwaarden, welke de heer P. stelde, konden wij echter niet accep teren, omdat enkele daarvan ingrepen in onze persoonlijke vrijheid. Door ons gestelde redelijke voorwaarden werden door de heer P. niet geaccepteerd. Intussen is veel tijd verlopen en de publieke mening schijnbaar iets veran derd, ten onrechte echter, want nog steeds moet de boer zich ongehoord in spannen om het hoofd boven water te houden. Mogelijk is er na twee slechte jaren nu een verademingspauze inge treden, want al kunnen degenen, die aan de gi-ond zijn geraakt, er maar weinig van profiteren, allicht pikken ze toch iets mee van de hogere vleesprijzen; de melkprijs is nog lang niet rendabel en daar ging het toch eigenlijk om. Dat hier Landbouwschap en Boeren- organisaties bij werden gehaald lijkt ons zeer normaal Die organisaties die nen de belangen van de boeren te ver dedigen. Als zij denken ook met de belangen van het algemeen rekening te moeten houden dan trekken hun leden aan het kortste eind. De verenigde arbeidersorganisaties gaven het voorbeeld. Hun stelling was bij de jongste loon eisen: Wilt u niet buigen, dan moet het maar barsten, dan moet het maar zon der de Stichting van de Arbeid., Niemand heeft de moed gehad die heren publiek op het ongepaste van hun standpunt te wijzen. Voor de boe ren gold dat niet. Moeten wij Wim Kan napraten: „Het zijn geen boeren". Dat ook de KVP erbij betrokken raakt is logisch. Zij stellen „Landbouwdeskundigen" aan. Als van hen dan geen aktie uitgaat, heeft men toch het recht ontevreden te zijn! Als het hoofdbestuur van de KVP eens bedenkt, dat zij eigenlijk drijven op de kurk van het platteland. En wat de financiën betreft en het stemmental, dat wordt uitgebracht, kan men wel spreken over democratie, maar men ver geet, dat de daad alleen de democratie waar kan maken. „Het is niet haalbaar" beweren onze vertrouwensmannen, als wij een uitkering per ha. vragen. Moet daarom een poging ongedaan blijven? Als een drenkeling dreigt ten onder te gaan, vraagt men toch ook niet of hij „haalbaar" is. Duizenden hebben be wezen dan levensgevaar te willen trot seren. Onze politieke voormannen wil len nog niet het gevaar lopen van een politiek risico. En dan de boeren maar trouw blijven. Kom nou! Laat wie het aangaat de gevolgen bedenken, want al leen met leuzen kan men de 20e eeuwse boer niet meer in het gareel houden. Typerend was een gesprek voor de radio op 19 maart jl. in „Het leven op het platteland". Daar kon men mr. Biesheuvel horen zeggen, dat de af stand tussen het bestuur en leden veel te groot is: dat het b.v. in Engeland niet mogelijk is, dat een voorzitter van een agrarische vereniging ook kamer lid is. Vindt u niet, dat onze actie-voerders gelijk krijgen voor hun stelling: „Ons hoofdbestuur hoort onze kritiek wel aan, maar aanvaardt ze niet". O.i. om dat de vele nevenfuncties het hun on mogelijk maken zich in boerennoden in te leven en ze voldoende de behartigen. U. heer P., verwijten wij, dat u het begrip, dat bij het publiek reeds aan wezig was voor de slechte situatie in de boerenbedrijven, hebt willen inper ken. U suggereerde, dat de boer luxe bedreef door een auto te bezitten. U zwijgt echter, als wij stellen, dat ook vele werknemers zo'n apparaat bezit ten. U zwijkt erover als wij stellen, dat de veeboer zonder gratis hulp van vrouw, kind en opa niet kan blijven bestaan. U zwijgt erover, dat een van de voormannen der werknemers hoog van de toren blies: „Blijf af van onze vrouwen en laat onze ouden van dagen met rust", toen de minister bij de strubbeling over de loonsverhoging sug gereerde de vrouw iets te laten bij dragen in het inkomen van het gezin en het als goed aanprees als de ouderen nog wat om handen zouden hebben. Maar diezelfde voorman schaamt zich niet, en velei> met hem, om de door mede-arbeid van de boerin, de kinde ren en opa verkregen melk tegen on derbetaling te accepteren. Uw lijstje van inkomsten is o.i. ook gericht op het vertroebelen van het publieke inzicht over de inkomsten van de boer. Wat weten de meeste gewone mensen van AOW-premie, belasting en dokterskosten enz.. Hoeveel gaat dit belopen. Wij stellen 20%. Wat schiet er dan als uur-inkomen voor de boer over, inclusief de gratis hulp van zijn gezin: nog geen daalder per uur. Dat is aan merkelijk minder dan een werknemer verdient. U slaat de door de redactie belangrijk gevonden punten in ons betoog (want ze werden door haar vet afgedrukt) gewoon over. Dat doet men niet, als men een naar zijn mening- verkeerd opgezette aptie in goede banen wil lei den. Maar als men de feiten wilt ver doezelen. En de feiten zijn heus nog wel erger dan die wij stelden en die u betwist. Het inmiddels verschenen verslag van de LEI geeft voor 19621963 in het consumptiemelkgebied bij 17 ha. een bedrijfsinkomen voor de boer van ƒ2900.dat is pl.m. 4000 arbeidsuren!!! Spreekt dit u nu eindelijk eens aan heer P? De kostprijs van de melk bedroeg 31.20 per 100 kg. en de boer ontving inclusief alle toeslagen ƒ27— a ƒ28 per 100 kg. Gelukkig heeft de minister iets gedaan voor de meest schrijnende gevallen door middel van een renteloos voorschot, maar diezelfde minister stel de ons weer danig teleur in zijn televi siepraatje van 31 maart jl. Hij stelde de melkprijs 2 cent per liter lager dan het Landbouwschap ad viseerde! Waarom? Ook in dat praatje werd verdoezelingspolitiek gevoerd, want wel stelde de interviewer de vraag „zullen de boeren nu tevreden zijn", doch de vraag, die ons allen op de lip pen brandt bleef achterwege: „Waarom, excellentie, stelde u de melkprijs 2 cent lager vast als het advies van het Land bouwschap?" Volgens verslag in de Leidse Courant van 1 april heeft minister Biesheuvel gezegd, niet te weten op welke gronden het Landbouwschap gekomen was tot een advies van 33 cent per liter melk. Maar op welke gronden stelt hij dan de melkprijs vast? Als het Landbouwschap voor hem geen betekenis heeft waarom wox-dt het dan gehandhaafd? En waar om trekken de heren, die het Land bouwschap vormen, niet de consequen tie uit zo'n ministeriële beslissing? De gevolgen van een te schriel landbouw beleid beginnen zich aan te kondigen: suiker te kort, omdat men, bevreesd voor te hoge consumptieprijzen, die bie tenteelt de kop indrukte door lage prij zen. Na moet de regering importeren tegen zeer hoge prijzen en als de rege ring daarom de suikerprijs moet verho gen, stelt zij, dat dit gebeurt om de hogere bietenprijzen! Ongeveer 1 jaar duurde het nog voor de suiker van die duurdere bieten in de consumptie zou komen, maar ja de boer is een gemak kelijke zondebok. De boter is op! Het VIB heeft geen voorraden meer! De produktie is te ge ring en er schijnt ook elders weinig boter te koop te zijn. Naar kaas schijnt meer vraag dan aanbod! De melkproduktie wordt dit jaar weer 4minder geraamd! Omdat eindelijk de boeren het eens gaan ver tikken om voor een hongerloon te wer ken. Of het daarom de boeren beter zal gaan? Wij zijn bang van niet. De kost prijs zal meer stijgen dan de opbrengst van de melk. Krijgen dan, heer P.. de boeren weer de schuld? Als de regering niet gezwind een hoger inkomen voor de boeren ga randeert, voorzien wij in de naaste toe komst een toestand als in Rusland. Of denkt u, dat alleen Chroesjtsjow zich in de mentaliteit van de boeren vergis sen kan? De Nederlandse boeren willen hard en lang werken, met weinig recre atie, desnoods zonder vakantie of vrije dagen, maar dan zal men moeten zor gen. dat ze redelijk beloond worden. Blijft nog de kwestie van de regerings toeslagen. Zijn die voor de boeren of voor de consument? Als onze boterprijs een paar gulden per kg. lag onder die van België en onze regering verkoopt dan tegen dump-prijzen naar Engeland! Ziet u dan nog niet, dat de consument bevoordeeld wordt ten koste van de boer. Heel anders handelt de regering Brigadier Piet en de semi-prof 49. „Ja, dat is jammer, maay er is niets aan te doen," zei brigadier Piet. „De zaak heeft zich in elk geval zó toegedragen, dat je ze hiernaar toe hebt gebracht. Van dit opslagterrein zijn ze via het hek op het emplace ment beland, waar ze zich met Karei Kleuntjes hebben verborgen in een goederentrein, die vannacht om drie uur tien bij Zevenbergen over de grens is gegaan. En zie nou maar hoe je Karei terugkrijgt „Het is allemaal mijn schuld...." snikte de chauffeur ontdaan. „Ik kan het leven zo niet verder dragen Onze eer als natie is geschonden. Zonder Karei wordt het niks met het nationale team.... O wee mij!" „Man.. zanik niet," mompelde de brigadier en even later was hij alweer op weg naar het hoofdbureau van politie. Eerlijk gezegd trok het dagelijkse leven van de stad zich blijkbaar niet veel aan van geschonden sporteer en geschokt prestige en al dat soort dingen. De bakkers gingen gewoon met hun brood uit en de ambtenaren begaven zich ijverig als altijd op weg naar kantoor, zodat niets er op wees, dat er nog maar zo kort geleden in Bonckelhoven een wondervoetballer was ontvreemdToen Piet weer op het bureau was beland, vroeg com- missarig Kaasnagel natuurlijk vol be langstelling of hij nog wat bereikt had. „Ja," antwoordde Piet. „Het ver dwenen ijskarretje is dus inderdaad ontdekt op het Mestpad bij boer Knol- leneus. Doch dat wist al. Belang rijker is het feit te noemen, dat de twee Italianen met de ontvoerde Ka- rel Kleuntjes in een vrachtwagen van Sjouwerman en Vrachtjes naar het spoorwegemplacement gereden zijn." Noordwijkse middenstand vierde gouden feest onder veel waardering De seven Braziliaanse gouverneurs, die de actie van het leger hebben ge steund om president Goulart af te setten, hebben het emigres aanbevolen de stafchef, generaal Castello Branco (foto), te kiezen als de nieuwe president. Op waardige wijze heeft de Kath. Middenstandsvereniging te Noord- wijk gisteren de herdenking van haar gouden bestaansfeest ingezet. Te half tien werd in de parochiekerk van de H. Jeroen een plechtige H. Mis op gedragen uit dankbaarheid en ter in tentie van de levende en overleden leden. In de namiddag vond een druk bezochte receptie plaats in de zalen van hotel „Het Hof van Holland", waarbij een schat van bloemen stond opgesteld o.a. van het gemeentebe stuur, van de plaatselijke standsor ganisaties,'VVV Noordwijk. verschei dene instellingen en persoonlijkheden binnen en buiten Noordwijk. Ter re ceptie kwamen deken P. H. v. d. Bosch, em. deken v. d. Brink, pas toor Perquin. kap. De Groot en kap. Straathof, burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, wethouder G. Vogelaar en P. den Otter, gemeentesecretaris B. Ike, de notarissen Muller en Pas- ma, verschillende raadsleden, F. de Lincel directeur van de Kath. Mid denstandsavondschool, de heer Dek ker, directeur VW, afgevaardigden van de middenstandsverenigingen uit Noordwijkerhout, de Zilk en Sassen- heim, drs. Coenders van het hoofd bestuur NRKM, afgevaardigden van NKV, NKVB, LT' KJB, Wit-Geie Kruis, BBC, Noordwijk Actief. Als eerste voerde het woord bur gemeester Van Berckel, die op dit gouden bestaansfeest nogmaals wilde bevestigen, hetgeen hij by het 40- jarig bestaan reeds gezegd: de grote activiteit van de middenstanders in Noordwijk. Hieraan heeft het ge meentebestuur steeds de volle mede werking gegeven en zal dit in fle toekomst gaarne blijven doen, doch hiervoor is ook nodig dat alle leden het actieve bestuur bijstaan om de bestaansmogelijkheden van de mid denstanders op te voeren, hetgeen hun eigen belang is. Een der groot ste mogelijkheden noemde spreker de bevordering van het vreemdelin genverkeer in onze mooie badplaats, een streven hetwelk alleen vrucht zal opleveren als alle middenstan ders en verdere gegadigden hun bij dragen schenken aan de Stichting VVV Noordwijk. De actieve direc teur van VVV zal dan kunnen zor gen dat men alles viervoudig terug zal ontvangen. Hierna verkreeg drs. Coenders het woord om namens het hoofdbestuur op dit gouden bestaans feest hulde te brengen aan de pio niers van voorheen, maar ook aan hun opvolgers en huidige bestuur voor het moeizame werk, dat zij voor de middenstand hebben gedaan. Als blijk van waardering overhandigde hij aan de bestuursleden F. Timmer mans en J. Zwetsloot de oorkonde van de organisatie en aan de voor- met grote heren. Dan lijkt zij veel toe schietelijker met prijsverhoging. Voor beeld: Onlangs werd het brood 1 cent duurder, omdat de bakkers er niet van konden komen. Direct daarop weer 1 cent verhoging, omdat de tarwe duurder geworden was, wat een pertinente leu gen is! De boer krijgt in zijn bedrijfskosten ook nog verkapte subsidies te betalen. Voorbeeld: De kolenmijnen zijn wei nig rendabel. Het Stikstof Bindings Be drijf zoveel te beter. Zo krijgt de kolen- industrie feitelijk subsidie van de boer en kan de huisbrand iets voordeliger afgeleverd worden. U weet natuurlijk wel, dat onze import in 1962 de export zo'n dikke 2,2 miljard gulden overtrof, maar weet u ook, dat de agrarische ex port bijna IV» miljard gulden hoger was dan de import? Bovendien hebben de boeren en tuinders het Nederlandse volk nog voor een zeer groot deel gevoed. Die 1"/» miljard kwam niet alleen van de boeren, ook de tuinderij heeft daar aan meegewerkt, in de totale export bedroeg het percentage van akkerbouw en veehouderij 22,4%. Dit werd gepres teerd door minder dan 11% van de be roepsbevolking! De zo hoog geprezen industrie veroorzaakte een tekort op de betalingsbalans van 2,2 plus de IV» mil jard gulden welke de land- en tuin bouw meer exporteerd, dat is 3.7 mil jard. O.i. een resultaat, dat bewijst, dat de Nederlandse boer een vakman is, die door stoere arbeid en zijn sobere levens wijze een groot gedeelte van de Neder landers in staat stelt, na een matig aan tal arbeidsuren, soms met prestaties waarover Verolme heel lelijke dingen zei, van hun vrije zaterdagen, zondags rust en betaalde vakanties te genieten. Moet u dan de boeren tot dank vertel len, dat het een eigen schuld is, dat vele in financiële nood verkeren! U, geachte redactie, dankend voor dé plaatsruimte, P. v. d. HULST, Zevenhoven C. LANGESLAG, Rijnsaterwoude J. VERTEGAAL, Haaerswoude zitter M. C. J. Sedelaar de zilveren bondsmedaille, een ere-teken dat deze niet alleen als plaatselijk bestuurder maar ook als lid van het hoofdbe stuur volkomen verdiend heeft. Nadat nog meerdere sprekers hul de hadden gebracht aan de jubileren de vereniging, dankte de voorzitter namens bestuur en leden voor de waarderende woorden, bloemen en verdere geschenken. Tot aller ver rassing kwam het Fanfarekorps Ex celsior een serenade brengen ter ge legenheid van dil gouden jubileum. De feestelijkheden zullen worden be sloten dinsdagavond met een feest avond in het Casino voor de leden met huisgenoten en genodigden. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Zaterdagmiddag verzamelde om 4 uur de Drumband „De Rijntamboers" zich in de ,3 Eendjes". In keurige en fleurige uniformen gestoken wachtten zij de komst af van pastoor Kouwenhoven, die de installatie-plechtigheid zou verrich ten. Dit wachten werd natuurlijk gekort met het slaan van enige marsen. Pastoor Kouwenhoven, prompt op tijd, zegende de insignes en de vlag en hield de Rijntamboers voor, dat hun getrom mel de lauwe mensen wakRer zal ma ken en uit hun geestelijke slaap zal ha len. De voorzitter dankte vervolgens pastoor, kapelaan en vooral het dames comité voor het vele werk dat is ge schied. Des avonds werd voor het eerst uitgerukt; een prachtige groep, die hun neomist gingen inhalen in „De Meer burg". i. - 4v: A - f Tijdens een zaterdagmiddag in het stadhuis van Deventer gehouden bui tengewone algemene ledenvergadering van het Deventer landbouw comité is Z.K.H. Prins Bernhard geïnstalleerd als ere-president van dit corps. Op de foto zet de prins als ereteken de studentenpet op. Links de heer A. J. Kuiper, president van het hoofdbestuur van het Deventer landbouw corps. ZOETERWOUDE Jaarverslag Coöp. Raiffeisenbank Het jaarverslag 1963 geeft in alle opzichten een bevredigend resultaat te zien. Zowel ledental, aantal spaar ders, het totaal van de ingelegde spaargelden en ook de omzet verto nen een stijgende lijn. Het aantal leden, is gestegen met.33 naar 400. Het aantal spaarders is met 170 om hoog gegaan en gekonien op 2940. De spaargelden gingen met 650.000 omhoog en kwamen op 4.216.000. De omzet steeg met f 5.700.000 naar 31.000.000. Het balanstotaal ging met 800.000 omhoog naar 4.800.000 De reserve is van 141.000 gekomen op 147.000. Het aantal dagboekpos- ten bedroeg 27440, ook hier een stij ging van bijna 4000 posten. Voorgesteld wordt de winst ad. 6.015.55 bij de reserve te boeken. De aftredende bestuurders, de heren J. G. L. Captein en Adr. v. Diemen zijn opnieuw kandidaat gesteld. De algemene vergadering wordt gehou den op 15 april. Nu de nieuwe kabel voor de dam over de Grevelingen, welke in de plaats komt van de kabel, welke door een technische fout bij het spannen destijds is geknapt, uit Frankrijk is aangevoerd, kan weldra worden begonnen met het .afbouwen van de Gondelbaan, welke zal moeten dienen voor het geleidelijk volstorten met steen van het laatste sluitgat in de dam. Een foto van de situatie aan de zuidzijde. Onder het vaste railgedeelte, dat dient als een soort „eindstation" waar de, elk door twee man hediende, gondels zullen worden volgeladen, ligt nu nog stevig in plastic verpakt de enorme rol met de nieu we kabel. Op de voorgrond de nieuwe klem, via katrol len verbonden met een lier, wel ke de kabel zal moeten spannen. A.S. DONDERDAG 8 APRIL organiseert VROOM EN DREESMANN een welke zal plaats vinden in de bovenzalen van RESTAURANT VAN DER HEYDEN BREESTRAAT 85 - LEIDEN 's Middags 2.15 uur 's Avonds 8 uur La|'fp'»!eTkaarten Varkrygb°ar a"n de afdelin« Inlichtingen, Parterre, a ƒ2.50 (inclusief con-

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15