Brief van mr. Geertsema bleek - kort voor publikatie - vals Belgische aktie met artsenstaking misdadig aspekt Douanekantoren aan Belgische grens vanaf mei langer open ZATERDAG 4 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Politieke onrustzaaier of grappenmaker Op het nippertje is een politieke mystificatie, waarvan de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer mr. W. J. Geertsema en het socialistische kamerlid de heer J. J. Voogd slachtoffers zouden zijn geworden, ontmas kerd. De heer Voogd was initiatiefnemer van een door 91 parlements leden, onder wie vier liberalen uit de Tweede en Eerste Kamer, onder tekende verklaring, waarin ongerustheid werd uitgesproken over de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. In deze aan de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Den Haag gerichte verklaring werd verzocht namens deze parlements leden zijn regering o.a. te verzoeken om „met representatieve vertegen woordigers van de niet-blanke bevolking in overleg te treden teneinde gezamenlijk een uitweg te vinden uit de thans perspectiefloze situatie". Kimsthandel Haarlemmerstraat 123 Ufo T«L 01710*22389 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Overleg vakraad metaal geschorst Het overleg in de vakraad voor me- Verleden woensdag ontving de heer was geschreven. Nadere beschouwing wH je" d'ilté'rentia'tie Is we" Voogd een, achtera! vervalst gebleken, leerde, dat de brie! sell niet was ge- „broken De werkJimer. Troeeen hriof irnri mr P.pertcpmü waarin nntipr Hof oord TDo u.z.georoKen. ite werknemers vroegen schorsing van het beraad, nadat 's mor gens anderhalf uur lang vergaderd was. Zij overwegen om hun standpunt bin nenkort schriftelijk aan de werkgevers mee te delen. Het conflict is ontstaan toen enkele De heren Geertsema en Voogd hebben dagen geleden de werkgevers een brief 203 a ïoH h vvn frnotig» p a vrijdagmiddag een lang gesprek met naar de werknemers hebben gestuurd Tn?mm 2o verkl"rde dl heer VooTd <lka" Z« overwegen mogelflt met een aantal vragen In het antwoom ■a a a heden om de schrijver van deze ver- hierop zouden werkgevers laten zien vrijdagavond, .deze en dergeiyke detaü» valste brie( ale bjj pubMkati(. „aar_ b0e zij hun verantwoordelijkheid voor brief van mr. Geertsema, waarin onder dateerd. De enveloppe droeg het referte aan twee voorgaande brieven stempel „Amsterdam Centraal Station, van de heer Voogd aan alle kamer- 31 maart, 21 uur'" leden, werd medegedeeld, dat veertien van de zestien liberalen uit de Tweede Kamer zich achter de verklaring stel den. De brief bevatte tal van details, zoals fel verzet van twee met namen genoemde leden van de VVD-fractie e.a. ONDERZOEK? ontwapenende openhartigheid zake o.a. een verdere regeling van sa- a pw«ien menwerking na de vakantie van de af zender alsmede de verzekering, dat ik geen ogenblik doen twijfelen". ANP REDDE DE SITUATIE Daarom zond de heer Voogd te goe der trouw een mededeling aan het ANP met de essentie van de ontvangen ge gevens. Het ANP vroeg mr. Geertsema hoeveel leden van zijn fractie zich ach ter de verklaring stelden. Toen kwam uit, dat de brief, getikt op papier van de Tweede Kamer met de naam van mr. Geertsema er boven en een (vervalste) handtekening er onder, door een of adere politieke on rustzaaier of grappenmaker (1 april?), maar zeker niet door mr. Geertsema NEDERLANDER STAAT TERECHT IN NEW YORK op de hoogte gesteld. weer op gang te krijgen. De 26-jarige Rotterdamse zaken- man J. Lodewijk heeft zich vrijdag maakt in New York voor de rechter te ver- jjet gaat hier zowel om het vervoer antwoorden gehad voor een hem ten over de landwegen als om het scheep- laste gelegde samenzwering voor het vaartverkeer. uitvoeren van onderdelen van loko- motieven naar Cuba. Tezamen met WEGVERKEER de Fransman Pierre Contresty zou hij de wet op de controle op de export j)e grensovergang Wernhout-Wuust- wc„ hebben overtreden en in scheepsdo- wezei, die de belangrijkste is voor het keer cumenten onjuiste gegevens hebben wegverkeer, zal dag en nacht voor alle verstrekt voor de uitvoer van be- goederenverkeer worden opengesteld, doelde onderdelen naar Cuba. Een zelfde maatregel zal voor wat be- De heer L. ontkende zich aan de treft het TIR-vervoer worden getroffen hem ten laste gelegde feiten te heb- voor de grensovergangen Eijsden-Me- ben schuldig gemaakt. lingen en Ittervoort-Kessenich terwijl De rechter bepaalde de verdere het andere goederenverkeer tot midder- behandeling van de zaak op 27 april nacht aan deze grensovergang de for- a.s. Hij bepaalde de borgstelling voor maliteiten zal kunnen vervullen. Tot de heer L. op 50.000 dollar. eenzelfde tijdstip zal de grensovergang Bij het aftreden van mr. D. U. Stikker EEN GEWONE „CENTENKWESTIE"; ZO HOOG MOGELIJKE REKENINGEN 'T'WEE DINGEN spelen door elkaar in de Belgische geneesheren- staking. De artsen staan op de bres voor het principe, dat hun be roep volkomen vrij moet zijn. Daarover gingen de onderhandelingen met regering, vakbonden en ziekenfondsen dan ook. Maar die ketsten af op een doodgewone centenkwestie. Er zijn daarom wel enige rede nen om zich af te vragen, of de Belgische artsen van alle huichelarij zijn vrij te pleiten. Nu door de houding van de artsen zelfs slachtoffers vallen onder de mensen die recht hebben op medische bijstand, mag de houding van de stakende medici wel buitengewoon onverantwoordelijk genoemd' worden. Niet weinigen zullen dergelijke actie zonder meer onmense lijk en misdadig vinden. r\E VRIJHEID van het beroep tast de nieuwe wet niet aan. De arts die niets met contracten met ziekenfondsen te maken wil hebben, kan zich rustig beperken tot particuliere patiënten. Het probleem echter is, dat die particuliere patiënten vrij schaars zijn, daar iedere loontrekkende verplicht verzekerd is, hoeveel hij ook verdient. En voor iedere verzekerde is het van financieel belang naar een arts te gaan die over zijn tarieven een akkoord met de fondsen gesloten heeft. Dan krijgt hij driekwart van zijn rekening vergoed, anders minder. Omgekeerd wensen de fondsen enige controle op de tarieven die hen berekend worden. Alle klachten van de doktoren die te maken hadden mèt het handha ven van het beroepsgeheim, werden door de regering aanvaard en de al aangenomen wet zou op die punten aangepast kunnen worden. Dit betrof ook de tijd die de „geconventioneerde" artsen zouden kunnen besteden aan hun eigen praktijk met vrije rekeningen. Maar als ge zegd: de botsing ontstond over de tarieven die de artsen toegestaan zou worden te rekenen. VRIJHEID VAN VRAGEN pN AL ZEGGEN de Belgische syndicale kamers van geneesheren nu, dat ze strijden voor de principiële vrijheid van hun beroep en tegen de „socialisatie" der geneeskunde, juist het punt waarop de on derhandelingen afbraken doet sterk vermoeden, dat het hun voor namelijk te doen was om de vrijheid, zo hoog mogelijke rekeningen te schrijven. En bovendien, dat ze strijden tegen een controle die de belasting wellicht enig inzicht zou verschaffen in hun inkomen, zodat het moeilijker zou worden de belasting te ontduiken. Een standpunt, dat de artsen bepaald niet veel respect zal bezorgen. Nog daargelaten, dat een staking dat is het in de steek laten van de patiënten moeilijk met de medische eth iek valt te verenigen..En helemaal niet, als er zelfs slachtoffers vallen ten gevolge van de sta king. Als door falen van de zeer povere wachtdienst voor noodgeval len de Belgische doktersstaking ook nog mensenlevens kost, dan kan men behalve een zeer onfrisse rechtszaak bovendien in de toch al ge spannen sfeer ernstige onrust verwachten. schynlijk veel politieke stof zou hebben het slagen van het Stichtingsakkoord zien. Hierover zijn de werknemers bij zonder kwaad geworden. Mr. H. Ph. de De ambassadeur van de Unie van Canter, directeur van de Federatie voor De ministers van Buitenlandse Zaken van Indonesië en Nederland, H. Exc. Soebandrio en Luns, hebben vrijdag in Den Haag een verdrag ondertekend, waarin is vastge legd, dat hun regeringen technische samenwerking zul len bevorderen. Op de foto: even een blik van verstand houding voor de beslissende pennestreek. ^no^nhlik^o^n fwüfelerf' Zuid-AMk. is inmiddels van deze mys- de metaal en de elektronische industrie tificatie door mr. Geersem. persoonlijk door informeel gesprek tussen v de voorzitters proberen het overleg Voor verkeer ter land en ter zee De staatssecretaris van financiën en Nispen-Essen geopend zijn voor alle de Belgische minister van financiën zijn goederenverkeer. Het sluitingsuur voor overeengekomen de douanekantoren aan de grensovergangen Lommel-Bergeijk, de Nederlands-Belgische grens langer Goirle-Poppel en Kapellebrug-Kemzeke open te stellen. zal voorts verschoven worden naar 22 De maatregelen, die waarschijnlijk uur. medio mei zullen ingaan, zullen een be- Verder zullen de bevoegdheden van korting van de wachttijden en ook een enkele Nederlandse kantoren voor de efficiënter gebruik van het vervoers- behandeling van het goederenverkeer apparaat mogelijk maken, zo heeft het worden uitgebreid, ministerie van financiën bekendge- SCHEEPVAART Voor het scheepvaartverkeer zal de overeenstemming leiden tot een dag- en nachtopenstelling van de belangrijke grensovergangen Hansweert, Sas van Gent-Zalzate en Terneuzen voor verre weg het grootste gedeelte van het ver - hMmi Aangezien de vliegbasis Sec -berg vrif" e gens het slechte weer onbruikbaar was voor de Friend ship van het koninklijk huis, de „Gerhen Sonderman", .Tandde het toestel met aan boord Prins Bernhard op Schiphol. Foto: dat het niet aiieen op Soesterberg siecn t weer was, merkte Z.K.H. direct bij het uitstappen. Mr. D. U. Stikker, die gisteren, naar wij reeds berichtten, op een bij eenkomst van de permanente Navo- raad in Parijs ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Na- vo. zijn voornemen tot aftreden als secretaris-generaal bekendmaakte, is de derde secretaris-generaal van de Navo. Zijn voorgangers waren de Brit Lord Ismay (1952-1957) en de Belg Paul-Henri Spaak van 1957 tot 1961. Aangenomen wordt, dat het be sluit van mr. Stikker geen verande ring zal brengen ten aanzien van de voorjaarsbijeenkomst van de Navo- raad van ministers, die midden mei in Den Haag zal worden gehouden. Mr. Stikker is 67 jaar. In 1962 onderging hij in het Walter Reed hospitaal in Washington een darmoperatie. Sindsdien hebben her haaldelijk geruchten de ronde ge daan, dat hij zijn functie bij de Navo zou neerleggen. Volgens Navo-kringen in Parijs trekt mr. Stikker zich terug, omdat zijn artsen hem hebben gewaar schuwd, dat hij niet voor onbepaalde tijd zijn werkzaamheden zal kunnen voortzetten, hoewel hij niet ziek is. ANWB-kampeer feest in Apeldoorn De ANWB zal in tegenwoordigheid van naar schatting 2000 kampeerders met Pinksteren het 20-jarig bestaan van zijn mentorkorps vieren op de boswei- den van Berg en Bos te Apeldoorn. De bond heeft van de gemeente, die eige naresse is van het park, speciale toe stemming gekregen om het terrein, te voorzien van een tijdelijke accommo datie, zoels sanitaire inrichtingen, voor maximaal 2500 kamperende gasten. Niet alleen de mentors ervaren kampeer ders die de ANWB assisteren bij de vele taken op dit gebied zullen bij de feestelijkheden aanwezig zijn, ook vele honderden die eens deelnamen aan een van de ANWB-kampen te Ommen, waar nieuwelingen ervaring kunnen opdoen in het kamperen, hebben voor het vier de mentor-lustrum in Berg en Bos in geschreven.. Dit jaar zal tevens het honderdste Ommen-kamp worden ge houden. De ANWB grijpt dit aan als tweede reden om het feestkamp te orga niseren, dat op zaterdag 16 mei zal aan vangen en zal voortduren tot de avond van maandag 18 mei (Tweede Pinkster dag). Door een wervelstorm die vrijdag de stad Wichita Falls in Texas teisterde, zijn zes mensen omgekomen en 58 gewond. Meer dan 150 huizen werden verwoest. De schade wordt op twee miljoen dol lar geschat De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Th. H. Bot heeft vrijdagochtend in de Rotterdamse Ahoyhallen de derde nationale onderwijstentoonstelling geopend. Met veel plezier volgde de bewindsman onder meer de verrichtingen van een demonstratieklasje. Premier Nikita Chroesjtsjow voor het Russische oorlogsmonument bij de Amerikaanse ambassade in Boedapest, waar twee Sowjet-militairen een krans hebben gelegd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9