NAALDHAK VERDWIJNT Het knutselhoekji De Nerveuze Nerviërs ZATERDAG 4 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Wat kan vergeven Niet alleen een geheel veranderde meester, maar ook z'n miskende zoon «••v en diens hele gezin werden door het toch moeilijk zijn gJjgJjJjS feestelijk en voor altijd EINDE (Slot) Maar ondanks deze mooie christe lijke gedachte, kwamen in Jacobs- BRUG OF TUNNEL? u u !im Zoeken jullie eerst maar eens in geest beelden op, die t hem moeilik de atlas op waar Engeiand en Krank. °m ®.uf wrok zonder enige ryk het dlchtst by clkaar komen En bitterheid opzij te kunnen zetten. Hij dan zien Jullie dat de stad Dovcr aan zag zijn woedende vader weer voor de zuid.00st.kust van Engeland, heel zich staan, toen hij de meisjes, die dicht ligt bij Calais, aan de noord- hij graag als schoondochter had aan- westku3t van Frankryk. Hier wor- vaard, door Jacob zag afgewezen en den de twee janden gescheiden door hoe briesend hij was geworden by Het nauw van Calais" of „straat ?e«S8k^nlenlS Van Ji.aC0,b' d0t hun?vn van Dover", die de verbinding vormt liefdehad weggeschonken aan^Tru- tussen de Noordzee en Het Kanaal. MM Al jaren geleden waren er heel da Zelen, een meisje zonder geld. Maar 't tweede tafereel, 't wegzen- kn'appe°"memen" die "het mógelijk den van Truda, toen 't huishouden achtten, dat daar een verbinding tijdens zijn ziekte in grote nood tUssen die twee grote landen tot kwam, lag hem nog veel zwaarder stand kwam. Dat zou dan moeten zijn op«*z w maa£" - een tunnel of een brug. Reeds in i ^aS j t ee*n u 026 ^e6i,a i?m 1802 had ingenieur Mathieu zijn plan- ïnfluisterde: „Laat hem rustig lig- nen klaar voor een tunnel en hy gen, geen vreemde is getuige ge- iegde deze plannen voor aan Napo- weest van het ongeluk. Morgenvroeg ieon Door de onrustige tijden van zal je vader dan wel dood zijn en oorlogen is er niets van gekomen, dan is er een eind gekomen aan jul- maar de belangstelling voor het idee lie armoede; de^Kastanjehoeve wacht bleef voortduren. je dan immers!' Na veel berekeningen en cijferen Maar geen halve minuut kregen de kwam men t0, de ontdekking dat pijnlijkste herinneringen de kans om een brug veel meer zou kosten dan Jacobs gevoelens te vertroebelen, t een tunnel en bovendien zou een Was of de woorden van de goede brug ook een belemmering voor de pastoor, die hem tijdens zijn ziekte scheepvaart kunnen vormen, zo vaak bezocht en getroost had: Denken jullie echter niet dat zo'n „Hoor eens, Jacob, t is wel bitter grapje zo goedkoop is. Men heeft de voor jou en je gezin, dat je vader zo k0sten van een tunnel geschat op hard en koppig is, maar je moet hem (schrik niet) 1.6 miljard. President geen haat toedragen, je moet hem De Gaulle van Frankrijk is enthou- vergeven volgens 't voorbeeld, dat siast voor het plan en ook Engeland Christus ons gegeven heeft. Dan mag heeft er zijn goedkeuring aan ge- je ook hopen, dat God de rest zal hecht. Beide landen moeten dan ook doen de kosten dragen, maar men denkt Als bij toverslag weken de wrange een groot gedeelte van dit kapitaal gevoelens uit Jacobs ziel en maakten terug te krijgen aan „tolgeld" voor plaats voor innig medelijden met 't het vervoer door de tunnel. Als een slachtoffer aan zijn voeten. „Truda, maal de tunnel er zijn zal, dan heeft zouden we hem met z'n drieën kun- men berekend, dat het jaarlijks on- nen dragen?" „Oh, Jacob, wat beh derhoud ook 150 miljoen zal kos- ik blij, dat je dit vraagt. Maar laat ten. Frans even de handwagen gaan ha- Intussen zijn de voorbereidingen len, want jij bent nog veel te zwak voor de tunnelbouw al begonnen, om zo'n zware last te helpen dra- maar die zullen nog maanden duren, gen". Wanneer zo iets klaar zou kunnen De jongen haastte zich weg en zijn? Dat zal nog van heel veel din- even later kwam hij met 't voertuig, gen afhangen, men hoopt echter van waarop hij een laagje stro had uit- de eerste jaren van 1970. gespreid, terug. Met vereende krach- Het gehele verkeersnet déar in de ten en tedere voorzichtigheid geluk- buurt 2&1 moeten worden herzien en te het 't zware lichaam op 't wagen- dat zal óok door een gedeelte van tje te torsen. België gaan. Naar een reeds nu ge- Toen de oude Willems met veel maakte schatting zullen en door de moeite op 't beste bed was gehesen dubbele tunnel 3600 voertuigen per en Truda zijn bebloede hoofd met uur worden vervoerd. De auto's zul- liefdevolle zorg gereinigd en verbon- len, met de inzittenden, op platte den had, sloeg de boer zijn ogen op wagons door de tunnel gebracht wor- en keek even met vragende, niet be- den voor een prijs naar schatting grijpende blik om zich heen. Doch f 75 per auto en f 15 voor elke pas- na een ogenblik sloot hij ze weer en sagier. verzonk weer in zijn bewusteloos- De doortocht zal ongeveer 15 mi- heid. nuten duren, hetgeen betekent dat Het paard, dat men intussen geheel de reis Londen-Parijs met drie uur vergeten was, had zich weten te be- bekort wordt. vrijden en had zijn weg gevonden Men heeft ook berekend dat na naar de Kastanjehoeve. 1970 er jaarlijks op 1 miljoen auto's De knechts hadden natuurlijk on- en 3 miljoen passagiers kan worden middellijk begrepen, dat er een on- gerekend. De tunnel zou een lengte geluk gebeurd was en waren er op krijgen, tenminste volgens de voor hun fietsen op uitgetogen om hun lopige plannen, van 51 km, waarvan baas te zoeken. Toen zij de ontred- 37 km onder zee zullen liggen, derde tilbury vonden zo dicht bij Natuurlijk zullen er eerst uitvoe- Jacobs huis, vermoedden zij terstond rige geologische onderzoekingen ver waar ze hem zoeken moesten. Zij richt worden met boringen in de zee vonden hem nog steeds in bewuste- bodem om "het geschikte traject vast loze toestand. te stellen. Aan vervoer viel natuurlijk niet te de bouw van de tunnel zal de denken Zij keerden dus naar huis Nederlandse methode worden geko- terug en waarschuwden onmiddellijk zen nd- bet laten zinken van tevoren de dokter. Deze kwam en na zijn on- vervaardigde tunnelelementen van derzoek bleek Willems, behalve een gewapende beton, die aangepast wor- bloedige hoofdwond ook een gebro- den in een sleuf in de zeebodem. Met ken been te hebben. Terwijl de dok- zekerheid valt nu reeds te voorspel- ter het spalkte, kwam de boer, kreu- len, dat de nieuwe kanaaltunnel de nend van pijn, weer tot bewustzijn, langste en grootste van de wereld zal Ondanks zijn krachtig gestel gin- worden, gen er wel drie weken voorbij, voor hij weer naar de Kastanjehoeve kon SLIM BEDACHT terugkeren. De eerste dagen kwam zijn oude norsheid nog wel eens bo- Jaren geleden stond aan een grint - ven en kon hij zich maar moeilijk weg dways door de bossen van de Ve- schikken in zijn verblijf in het huis luwe een zeer mooi landhuis, 't Stond van zijn .ondankbare, ongehoorzame' er wel eenzaam, maar de heer die zoon. Maar de liefderijke, zorgvolle het bewoonde hield van de stilte. Ve- verpleging van zijn „gehate, misken- le jaren had hij hard gewerkt en nu de" schoondochter misten haar uit- hij voldoende geld had om stil te le- werking niet en op een goede dag ven, had hij dit plekje uitgekozen en stak hij met tranen in z'n ogen Tru- er een huis laten bouwen. Jammer da eh zijn zoon z'n beide handen ter genoeg, was zijn vrouw gestorven en verzoening toe. kinderen had hij niet. Zijn huishou- Na drie weken had er een blijde den werd gedaan door een oude intocht plaats op de Kastanjehoeve, dienstbode. De oude heer was een hartstochte lijk verzamelaar van allerlei mooie kunstvoorwerpen maar het meest was hij gehecht aan zijn verzameling gouden en zilveren munten, welke hem veel geld had gekost. Uren en uren kon hij doorbrengen in zijn schatkamer, die Veel op een museum leek. De munten lagen keurig opge borgen in de laatjes van een kastje. Jullie kunnen dus wel begrijpen hoe hij schrok, toen hij op een mid dag, na zijn middagdutje, zijn heilig dom binnenging en ontdekte dat het deurtje van zijn muntenkastje open stond. Onmiddellijk zag hij dat er enige gouden munten verdwenen waren. Het zijraam stond op een kier, zodat het wel zeker was, dat er iemand van buitenaf in de kamer was geweest. Hij verloor geen ogen blik en snelde naar buiten om te zien of hij iemand in de verte zag lopen of ryden. Niets te zien, wel ontdekte hij eigenaardige voetsporen op de grond. Het waren geen sporen van menselijke voeten, maar van een of ander groot dier. Welk dier? Dat was hem ook een raadsel. Hij liep de grintweg af en zag daar een man lopen met een grote bruine beer aan een ketting. Nu wist hij me teen waar die voetafdrukken vandaan kwamen en wie zijn munten gestolen had. Maar de bewijzen? Het zou hem niet geraden zijn op deze eenzame weg de dief ter verantwoording te roepen, want hij zag er heel onguur en ruw uit. De heer bleef dus achter het stel aanlopen en toen hoorde hij hoe de dief de arme beer in het Frans, af snauwde en met een zware knuppel sloeg. De heer liep er langs, groette vriendelijk en liep door, onderdehand nadenkend hoe hy zUn kostbare mun ten terug zou kunnen krygen. Enfin, maar even afwachten. Ze waren nu by een dorpje gekomen, waar de school uitging. De kinderen bleven nieuwsgierig staan kyken vooral toen de man zyn beer kunsten liet maken. Veel mensen die langs kwamen ble ven ook kijken. De here voegde zich by de toeschouwers en gaf de beren leider, toen hij met een bakje rond ging een dubbeltje. De heer begon een praatje met de berenleider, die niet anders dan Frans verstond. „Een mooie beer hebt u daar! Weet u dat deze beer behoort tot het soort dat men praten kan leren?" „Nooit van gehoord", zei de beren leider. „Heeft u het dier al lang?" „Neen, een jaar geleden heb ik hem gekocht". „Mag ik eens proberen of de beer spreken kan?" „Ga uw gang", zei de dief spottend. „Waar ben je geboren?" vroeg de oude heer in het Frans. „In de Alphen in Zwitserland" klonk het verbaasde man in de oren. „Nou wat heb ik je gezegd", vroeg de heer triomfantelijk. „Bevalt dit reizen en trekken?" vroeg hy aan de beer. „Nee, helemaal niet" zei de beer. „Waarom niet?" „Myn baas mishandeld me met een knuppel als hy dronken is". „Jammer", zei de heer, „hy ziet er niet zo kwaad uit". „Wat niet kwaad. Hy is een dief. Hij heeft goudstukken gestolen". „Niet waar!" stotterde de berenlei der. „Je liegt", zei de beer. „Roep de veldwachter maar eens, en laat hij z'n zakken m ar eens nazoeken". „Hoor eens vriend", zei de oude heer. „Dit dier spreekt de waarheid, want een kwartier geleden heeft ie mand z'n gouden munten gemist. Ga maar mee, dan zal ik de veldwachter waarschuwen. Of wil je me ogenblik- keiyk de munten teruggeven?" De dief koos de wyste party en zei: „Ach mynheertje lief, ga de po litie niet waarschuwen. Ik zal ze u allemaal terugeven". Hy bond de beer aan een boom, haalde zyn zakken leeg en gaf de gouden munten terug. De oude heer keerde gelukkig huis waarts. Hij was biy dat hy z'n Fran se taal nog zo vlot had kunnen spre ken, maar ook dat hy het buikspre ken niet verleerd was, waarmee hy in vroeger jaren zyn vrienden zo had kunnen vermaken. Dag allemaal. Nog een weekje een fyne vakantie. TANTE JO EN OOM TOON Nieuwe heristmode al bekend Dat de „schoenenconsumptie" in de afgelopen tien jaar met 96 procent is gestegen, is voor 73 procent te danken aan de toegenomen welvaart. Dit verklaarde de voorzitter van de Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten, de heer F. I. M. Man- naerts gistermiddag in Utrecht op een persconferentie ter inleiding van de Zevende Internationale Schoenen- beurs Nederland die van 13 tot en met 15 april in Utrecht wordt gehou den. Volgens de heer Mannaerts neemt de „modegevoeligheid" zeer toe naar mate de welvaart groter wordt: de mensen lopen niet alleen niet meer met opgelapte schoenen, ze gaan ook met de mode mee en leggen graag wat meer guldens op de toonbank voor schoenen van het duurdere soort. LAARZEN BLIJVEN Wat de mode zelf betreft: de heer J. Bergmans vertelde op de perscon ferentie, dat de tendens naar bre dere en rondere leestvormen zich in de komende herfst en winter zal voortzetten. De naaldhak is tot de ondergang gedoemd en moet plaats maken voor lagere, bredere en spor tiever hakken. De teenagers zijn de belangrijkste klanten van de schoe nenfabrikanten en daarom wordt er veel aandacht besteed aan wat men de „college fashion" noemt. De laar zen blijven populair en zullen nog wat hoger worden. Als materialen worden gebruikt kalfsleer, suède, slangenleer voor geklede schoenen en behaard veulenleer, varkensleer en zeehondenvel voor het wat spor tievere genre. De modekleuren voor het volgen de seizoen zijn behalve zwart vela tinten bruin en enkele groene tinten ook marineblauw en donkerrood. De herenschoenen passen zich aan bij die van de dames en worden ronder en zwaarder. Ook lage laarzen, be stemd voor auto of vrije tijd, zullen voor de heren der schepping volop te koop zijn. Moderne Vikings geven het op Een plan om de Atlantische Oce aan over te steken in een nagebootst Vickingschip is op een fiasco uitge lopen. Het schip heeft het zwaar te verduren gehad in een storm op de Middellandse Zee, waardoor schipper Robert Marx en zyn vyf bemannings leden gedwongen werden, van ver der reizen af te zien. ,\Het schip is onbruikbaar en wij gaan naar huis", zei Marx in een te lefoongesprek uit de Tunesische ha ven Bizerta. Marx en zijn bemanning waren aanvankelijk voornemens, met het ruim 21 meter lange vaartuig naar Lissabon te varen en vandaar de Atlantische Oceaan over te steken. Twee jaar geleden heeft Marx als navigator van de Nina II - een na bootsing van het schip van Colum bus - een reis van Spanje naar West- Indië meegemaakt. EEN FABEL VAN AESOPUS 'N VROLIJKE VOGEL FIG. A: Hy zit op 'n takje in Piets kamer. Hij heeft hem zelf gemaakt van kar ton en dun draad. Een driehoek voor de kop (2) knipte hij uit gewoon kar ton. Toevallig had hij 2 nagemaakte edelsteentjes liggen die hij als fon kelende oogjes kon opplakken. Na tuurlijk kun je ze ook schilderen net als je de snavel doet. De vleugels knip je aan één stuk uit een strook dun karton, dat je eerst dubbel legt, zodat je de twee laagjes precies gelijk kunt uitknip pen. Je ziet aan de vleugel wel, dat je ze spits toelopend moet knippen en daarna vouwen (voorzichtig doen!) Een stuk draad, waarvan je één eind ombuigt voor de hals, lym je vast, waar de 2 vleugels samenkomen, 't Andere eind laat je iets uitsteken, zodat je er de staart - enkele snip pers stijfachtig papier aan kunt be vestigen. De kop lijm je natuurlijk aan de hals vast. Nu de poten. Je wikkelt de 2 draden, die daarvoor dienen enige malen om 't takje, steek ze daarna door de vleugels en beves tig (ombuigen en lijmen) ze dan aan de binnenkant. Enfin, de rest zie je wel op de tekening. Je eigen smaak met kleuren volgen, al naar 't soort Vogel, dat je maken wil. Engelse opgravingen in de oude Assyrische hoofdstad Nimrod hebben aangetoond, dat 't in de oudheid al gebruikelijk was nagemaakte antiqui teiten te vervaardigen, misschien ook al om ze voor echte te doen aanzien. Er werd een werkplaats uitgegra ven in een deel van het zogenaamde fort Shalmaneser. Hierin vond men beeldjes uit alpenbeen (olifantstand) gesneden. Hun kleding was de in As- syrië gebruikelijke, terwyl de beeld jes zelf nagemaakt waren naar 't mo del van de Egyptische, dat honderden jaren ouder was dan 't Assyrische. Zij werden evengoed duizend jaar ge leden aan vreemdelingen voor oud- Egyptische verkocht. Onder de preek zoet met prentenboek De kinderen die met hun ouders zondags de kerkdienst in de Deense plaats Seest by- wonen, krijgen voortaan een prentenboek als de predikant met zijn preek begint. De Lu therse voorganger, Niels Sto- rebjerg, hoopt op deze wijze te voorkomen, dat de jeugdige kerkgangers ongedurig worden en de ouderen hinderen. Eens viel de vos in een diepe put, waar hij onmogelyk uit kon, hoezeer hij zich ook inspande. Eindelijk kwam een geit aan de put voorbij. Toen zy de vos ontdekte, vroeg zy: „Is 't water onder in de put goed en fris?" Ha, daar kreeg de vos 'n slimme inval, waarvan hy z'n redding ver wachtte. Hij deed net, alsof hij voor z'n genoegen in de put rondzwom en riep toen tot de geit: „Kom ook naar beneden, het water is heerlijk en er is voor ons beiden ruimte genoeg". Zonder aarzelen sprong de geit daarop ook in de put. Onmiddellijk kroop de vos op haar rug en was toen net hoog genoeg om met 'n fikse sprong over de rand van de put te ko men. Toen hij in veiligheid was. keek hij over de betonnen putring naar be neden en riep toen spottend: „Als je maar zoveel hersens had als je sik groot is, had je eerst wel even nage dacht, voor je in de put sprong. Men moet eerst overleggen, voor men handelt', voegde hij er nog by. Dan liep hij onder honend gelach heen. Een vervolgverhaal van Suske en Wioke KONING ARTHURS MOEDIGSTE MAN 15. De mannen van koning Bagde- magus en van de koning van Noord- Wales reden op elkander in. Midden op 't toernooiveld stieten ze op el kaar met luid gekletter. By het eer ste samentreffen vielen 12 mannen van koning Bagdemagus, terwyl de vorst van Noord-Wales er slechts 6 verloor. Koning Bagdemagus werd een heel eind teruggedrongen. 16 Toen na enkele aanvallen de toestand voor hem steeds hachelijker werd, kwam eindelijk Sir Lancelot hem te hulp snellen. Hij stortte zich als een lawine op de ridders van Noord-Wales' koning en met zijn machtig zwaard deed hij de één na de ander ter aarde tuimelen. Maar aan zyn zijde sneuvelden ook heel wat mannen van koning Badgemagus of ze waren te uitgeput om verder aan de stryd te kunnen deelnemen. Ten laatste streed Sir Lancelot al leen nog maar voor zijn koning te gen 28 tegenstanders. Maar, de machtige slagen van Lancelot dunde hun rijen zozeer dat de mannen van de koning van Noord-Wales de stryd staakten en zich overgaven, zodat ko ning Bagdamagus tot winnaar van het toernooi werd uitgeroepen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7