We zijn geen revisionisten en sullen het nooit wezen DOOR HOFHOUDING VAN EXPERTS OMRINGD Vier thema's, vier vragen Heeft Mao Tse Toeng gelijk'f (VI) TWEE UREN BU PREMIER TSIOE EN-LAI 5? Onmiddellijk na zijn aankomst in Pe.king gaf ik het verlangen te kennen de eerste minister te ontmoeten. Het Chinese protokol is bijzonder strikt: wie een audiëntie vraagt, moet ieder ogenblik klaarstaan om de oproep te beantwoorden van degene bij wie hij om een onderhoud heeft verzocht. Op 19 augustus be merkte ik, dat mijn reisgids en mijn tolk herhaaldelijk telefoneerden met de „bureaus". Op dinsdag, 20 augustus verzocht men mij mijn verblijf niet te willen verlaten. Tegen elf kwamen mijn gids en mijn tolk mij vertellen: „Onze leiders zullen u ontvangen." Om twee uur 's middags bevond ik mij in het bureau van premier Tsjoe En-Lai. Was het te mijner ere, dat de eerste-minister voor die gelegen heid omringd was met zes deskundigen inzake economische en internationale problemen De aanwezigheid van die kleine hofhouding van experts leek mij als het ware een oratorische voorzorg: mijn gastheer zou mij de officiële standpunten laten horen. Ik had liever een gesprek van man tot man gevoerd, in het bijzijn van slechts één tolk I gebied. In tal van Europese landen concurreert de particuliere sector reohtstreeks met de overheidssec tor. Ook de vakbonden spelen In de kapitalistische landen een rol die Mary zich niet kon voorstellen. De economische macht ls zodoende he den min of meer verdeeld. Als u zou kunnen erkennen, dat het kapitalisme vandaag niet meer het kapitalisme is van de 19e eeuw, dan zou u de spanning in de wereld ver minderen en aan de wedloop tussen het kapitalistische systeem en het socialistische een vreedzamer uitzicht geven. Toen ik verleden jaar premier Chroesjtsjov in het Kremlin heb ont moet,heeft h(j mij een m.i. zeer be langrijke verklaring gegeven: ,,Het is volstrekt noodzakelijk, dat elk econo misch systeem het beste van het an dere overneemt". Is u het op dit stuk eenu met premier Chroesjtsjov en zoudt u bereid zijn dezelfde verkla ring af te leggen? Tajoe En-Lai, die in Frankrijk en België heeft geleefd, spreekt Frans. Maar hij liet mij desondanks meede len, dat hij zelden gelegenheid had om Frans te spreken en zodoende moei lijk een gesprek in die taal kon voe ren. Daarom ga" hij er de voorkeur aan dat wij via zijn tolk.zouden con verseren. Hij stelde mij vervolgens de vraag waarover ik een gesprek wei.ste te voeren. Ik antwoordde met de volgende vier vragen: Waarom zou de coëxistentie van kapitalisme en socialisme, ja zelfs communisme, niet te realiseren zijn? Gelooft u wer kelijk, dat het mogelijk zal zijn het communisme te vestigen? Welke moeilijkheden zijn er gerezen tussen China en de Sovjet-Unie? Waarom schynt uw land een ongebreidelde iso latiepolitiek te willen voeren? ,,Dat zijn vier thema's" zo ant woordde Tsjoe En-Lai. ,,Ik geloof, dat ik reeds een aantal van uw op vattingen ken, die u aan mijn mede werkers hebt uiteengezet. Maar 'k zou niettemin uw standpunt willen vernemen". Samengevat luidde mijn uitvoerige uiteenzetting als volgt: „Mijn boeien de reis in China bevestigt mijn over tuiging, dat kapitalisme en socialis me wegen volgen, die op één punt sa menkomen. Dit verschijnsel vindt zijn verklaring grotendeels in de evolutie die de kapitalistische landen hebben doorgemaakt. Zij zijn niet meer, wat zij in Lenin's tijd waren en zij ver tonen geen gelijkenis meer met het beelr dat Marx ervan heeft gegeven. Tegenwoordig stemmen onze kapi talisten in met de plan-economie. Zij aanvaarden, dat de staat een be langrijke rol speelt op economisch De Koreaanse oorlog heeft de Amerikaanse openbare opinie zeer tegen Peking ingenomen. De ver halen over de vele ontberingen die Amerikanen in China moesten on dergaan, hebben van communis tisch China een afschrikwekkend beeld gegeven! scheppen de communistische mens, de volmaakte mens, wiens voornaam- kenmerk een belangeloze ijver zal zijn. Zult u ook niet gewaar worden, dat de geestdrift slinkt en het ideaal ver bleekt als u de fase bereikt, waarin de Russen nu verkeren? Het lijkt me een paradox, maar ik heb de Indruk, dat het gemakkelijker zou zijn de communistische maatschappij te ves tigen door de socialistische dan om gekeerd". Nooit Het valt mij niet gemakkelijk het antwoord van de eerste-minister Tsjoe En-Lai hier in een samenvatting weer te geven want anders dan de Sovjet premier Chroesjtsjov heeft hij mij de tekst ervan niet ter hand gesteld. De grootste voorzichtigheid met mijn herinnering is hier geboden om te Gelijk Ik voor mij geloof, dat Chroesjtsjov gelijk heeft, des te meer omdat ook het socialisme een evolutie heeft door gemaakt en nog kent, al was het maar omdat het in steeds meer lan den wordt toegepast, waar verleden, tradities en omstandigheden telkens de vorm ervan bepalen. Overigens is hat mijn mening, dat na zekere fases in de economische groei het socialistische collectivisme moet wordenvervangen. Het lijkt my Inderdaad onbetwistbaar dat u voor het ogenblik, net als de Russen, het bewijs levert, dat het socialisme Ui terst doeltreffend is om de infrastruc tuur de investeringsgoederen en de produktlegoederen te scheppen. Maar he+ lijkt mij even onbetwistbaar dat het in de periode van massaproduk- tie der verbruiksgoederen nodig blijkt bepaalde mechanismen te ontlenen aan uarkteconómiê. Dit gebeurt nu in de Sovjet-Unie: de arbeiders werken voor een stuk loon, de boeren mogen de produkten van hun eigen grond vrij verkopen; de bedrijfsleiders krijgen een deel van de winst. Dit gebeurt ook bij u in China. In de volkscommunes bijvoor beeld zön sommige velden eigendom van de boeren, die ze bewerken.De produkten ervan worden op dezelfde markt verkocht en dit stelt de boeren in staat hun inkomens met 20 procent te verhogen Ik heb tijdens mijn be zoek aan de fabrieken ook bemerkt dat uw arbeiders premies krijgen Vergis ik mij als ik geloof dat die feiten doen blijken, dat u in zekere mate - particulier eigendom erkent in zekere mate een beroep doet op het winstmotief? Wat later? Die vraag impliceert in feite mijn veel belangrijker tweede vraag: Ge looft v werkelijk, dat u het commu nisme kunt opbouwen? Persoonlijk ben ik van mening, dat de vestiging van de communistische maatschappij een onmogelijkheid is. De reden daar- vaa. is, dat ik niet kan inzien hoe «Ie reactionaire geestdrift het succes van de revolutie zou kunnen overleven. Het communisme neemt zich In derdaad voor iedereen dat te ver schaffen, wat hij nodig heeft. Het kan derhalve slechts zegevieren als de goederen overvloedig aanwezig zijn, op het moment dus, dat men niet langer verplicht zal zijn werken om te leven. Hoe zult u dan de medewerking van alle burgers verkrijgen? Ik weet wel, dat u rekent op de deugd en spant u in om de nieuwe mens te „Is het omgekeerde niet het geval? Naar mijn mening zijn de Russen re visionisten omdat zij bourgois werden en morgen zal wellicht in China Geen sprake van. Wij zijn geen re visionisten en zullen het nooit worden. Wij appelleren niet aan het winstbe jag, dat de grondslag en de motor vormt van de markteconomie. beweert, dat onze arbeiders meer wordt betaald, als zij meer presteren en u concludeert daaruit, dat zij door eigenbaat worden verlokt. Maar verliest alle voor waarden uit het oog waaraan de toe- kennning van de premie onderge schikt wordt gemaakt: de arbeider krijgt die toeslag slechts als hij zich correct gedraagt en het Collectieve be zit eerbiedigt, als hij initiatief aan de dag legt, tenminste 28 dagen per maand werkt en in hoeveelheid en kwaliteit de voorgeschreven normen bereikt of overschrijdt. Het is waar, dat onze boeren over een stuk grond beschikken maar dat geschiedt om iedereen toe te laten af wisseling te brengen in zijn voeding en de groenten te kweken, waar hij de voorkeur aan geeft. Ik kan u vanzelfsprekend niet vol gen als u bewéert, dat het onmoge lijk is een communistische maat schappij op te bouwen. Wij zullen erin slagen die maatschappij te scheppen en de verburgerlijking te vermijden". Twee China's Toen het gesprek bij de internatio nale politiek terecht kwam, zei ik mijn gastheer, dat het mij moeilijk leek de be'rekkingen tuss i Oost en West te verbeteren en de Verenigde Staten en andere Westelijke landen te bewegen tot diplomatieke erkenning van de regering in Peking er commu niatisch China tot de UNO te doen toetreden zolang de kwestie van de „twee China's" niet was geregeld. door Raymond Scheyven (oud-minister van Economische Zaken in België) voorkomen, dat ik de opvattingen van mijn gastheer geweld zou aandoen. „Nooit", zo begon Tsjoe En-Lai, „zullen de communisten de standpun ten aanvaarden, die u verdedigt. Ik kan bjjna niet geloven, dat premier Chroesjtsjov de woorden heeft uitge- die uaan hem toeschrijft". ,Maar de premier van de Sovjet- Unie heeft mij de tekst van het „ver var het onderhoud bezorgd en in die tekst staat de zinsnede: „Ieder economisch systeem moet het beste uit het andere overnemen", woorde lijk vermeld. Premier Chroesjtsjov heeft overigens twee maanden na dit onderhoud ongeveer hetzelfde ver klaard: „Waarom zouden wjj ons niet laten inspireren door al die kapitalis tische realisaties, die rationeel z$n of economisch voordelig? Men moet het goede in het buitenland leren na volgen". Wellicht dacht premier Chroesjtsjov bij die woorden er alleen maar aan bepaalde kapitalistische technieken over te nemen zonder daar om in het minst iets te wijzigen aan de marxistische ideologie". Die opmerkingen schenen eerste-mi nister Tsjoe En-Lai gerust te stellen en hjj ging verder: ,,U vergist zich als u meent, dat de kapitalistische structuur van uw Westelijke staten gewijzigd is omdat zekere sectoren door de staat worden beheerd. De essentiële produktiemiddelen zijn im mers in kapitalistisohe handen geble ven. Uw landen zfln overigens in po litiek opzicht kapitalistisch gebleven want de leidende kringen en de rege ringen zfln de vertegenwoordigers van hen,die het kapitaal bezitten. Uw landen zijn nog altijd verscheurd door de contradicties, die het kapita lisme oproept. Als Marx zou terugke ren in de Verenigde Staten, zou nij van de Amerikaanse regering kun nen zeggen, wat hfl honderd jaar ge leden over de Europese regeringen zei: „Die bourgois-regering ls niets meer dan een verzameling van de vertegenwoordigers van de verschil lende kapitalistische consortiums en trusts". „Uw vakbonden hebben die situa tie in genen dele gewjjzigd: zij ver dedigen niet de belangen van de ar beider; in vele kapitalistische landen lopen zij aan de leiband van de werk gevers en van de politieke vertegen woordigers van de werkgevers. Dat is de reden waarom beiden de ar beidersklasse nog beter kunnen uitbui ten. Geen evolutie U vergist zich voorts als u gelooft, dat ons regime een evolutie door- maakt. Ons economisch systeem coherent en werd in het geheel niet gewijzigd. Wat u in de Sovjet-Unie gezien heeft, bestaat niet by ons. Om dat zij revisionisten werden, zgn de Russen bourgois geworden". „Landen zoals het mijne, die de regering van Formosa hebben er kend, kunnen toch niet de ambassa deur van Tsjang Kai Sjek wegja gen en vervangen door de ambassa deur van de Chinese Volksre publiek? Is het ln feite niet teveel gevraagd van de Verenigde Staten, dat zij tegelijk uw aa wezigheid in de UNO zouden aanvaarden, Formo sa aan zijn lot zouden overlaten en belangrijke steunpunten in de Stil le Oceaan zouden prijsgeven? En als de toestand niet helemaal ineens kan worden gewijzigd, waar om zoudt u er dan voorlopig geen vrede mee hebben, dat de twee Chi- na'j 2etelen in de UNO, met dien ver stande dat de Volksrepubliek een ze tel zou hebben in t" Algemene Ver gadering en ln de Veiligheidsraad? U zult mij ongetwijfeld antwoorden dat 't ■"oorstel onaanvaardbaar is en dat China zonder moeite op zijn een tje kan leven. Maar lk denk toch, dat u uw economie veel sneller tot ont wikkeling zoudt kunnen brengen als u zich van de medewerking van be paalde groepen zoudt kunnen verzeke ren". Wij willen vrede Eerste-minister Tsjoe En-Lai ant woordde daarop het volgende: Zon der een Chinees-Amerikaans verdrag kan de vrede inderdaad niet worden hersteld. Alaar China en de Verenig de Staten kunnen geen diplomatieke betrekkingen onderhouden vooraleer de kwestie Formosa en het probleem van do Straat van Formosa zijn op gelost. Wij beseffen zeer goed, dat de op lossing van die problemen tijd en mcoite zal vergen. Daarom dringen wij er voortdurend op aan met on derhandelen te beginnen. U mag niet vergeten dat de toestand verslech terd is in juni 1950 toen president Tru man zijn troepen naar Korea stuur de, de "V "ende Vloo' opdroeg in de Straat van Formosa te patrouilleren en Formosa militair liet bezetten. Kort daarop wekten de Amerikaanse troepen in Korea de indruk, dat zij de 38ste breedtegraad zouden over schrijden en "ouden oprukken naar de Chinese grens. Pas op dat ogenblik, toen onze grenzen bedreigd waren, heb ben wij beslist om vrijwilligers naar Korea te sturen. Vier maanden lang bad de Zevende Vloot voor onze kust gekruist zonder dat wij militaire maarregelen namen. (Noot van de auteur: Op dat ogen- bi' hadden alle vrienden van de vre de Truman geprezen, omdat de Ze vende Vloot Tsjang Kai Sjek moest verhinderen tussenbeide te komen in Korea of.... elders). „t? eet nog wel, at de vrede in Korea is hersteld na twee jaar on derhandelen. In 1959 reeds verlieten de Chinese troepen dit land maar de Amerikaarse troepen bezetten Korea tot op de huidige dag. Moet lk daar bij nog de vele pacten vermelden, dank zij welke de Amerikanen over bijna geheel Azië beschikken over mi litaire bases, die tegen ons zijn ge richt? Voorwaarde China daarentegen heeft geen enkel garnizoen buiten zijn grenzen en het heeft met geen enkel Aziatisch land een militair-akkoord gesloten. Al in 1958 heb ik op de conferentie van Bandoeng verklaard, dat China be reid was met de Verenigde Staten te onderhandelen zonder zelfs de vooraf gaande diplomatieke erkenning van de regering van Peking te eisen. De Amerikaanse en Chinese ambassa deurs in Warschau houden, zoals u weet, sinds lang contact met elkaar. Wij zjjn volledig bereid een vreedza me oplossing te zc '*en voor alle pro blemen in onze betrekkingen met de Verenigde Staten. Onze enige voorwaarde is: de Ver enigde Staten moeten zich van hun kant bereid verklaren hun strijdkrach te- »"it Formosa en uit de Straat van Formosa terug te trekken. Hoe en wanneer deze tjrugtocht concreet ge schieden kan is een andere kwestie, waarover opnieuw onderhandeld kan worden. Ik voor mij ben ervan over tuigd, dat de regeringen van Washing ton en Peking goede betrekkingen zou den kunnen onderhouden als de Ver enigde Staten hun politiek van de twee China's zouden willen verzaken. Het Amerikaanse volk ls zich daar overigens van bewust en het zal niet eindeloos dulden, dat zijn regering de- z 'fde agressieve politiek voert. Je vijandigheid van de Amerikaan se regering belet ons overigens niet goede betrekkingen te onderhouden met een groot aantal landen, wy ztjn niet geïsoleerd. Vijf zuilen Voorts moet u niet vergeten, dat China een van de promotors is van de beroemde vijf beginselen der vreedzame coëxistentie. Op die vijf zuilen hebben wy een politiek van vriendschap tegenover een groot aan- ta. landen opgebouwd. Wij hebben vriendschapsverdragingen ondertekend met Jemen, Afghanistan, Ghana en Guinea, vrienöschaps- en non-agressie pacten met Birma, Nepal, Cambodja en Indonesië. Wij hebben een bevre digende oplossing gevonden voor de grensproblemen met Birma en Nepal. In overeenstemming met Pakistan hebben wij een gelukkige regeling ge troffen voor Kasjmir. Onze betrek kingen met Pakistan worden trou wens voortdurend beter. V/IJ hebben kortgeleden een akkoord gesloten over een Pakistaans-CMnese luchtvaartlijn die Sjanghai en Karatsji verbindt via Kanton en Dacca. Voorts onderhouden wij goede be trekkingen met tal var Westelijke landen. Sommige daarv .n hebben on ze regering erkend, zoals Zwitserland Zweden, Denemarken, Finland en Noorwegen. Andere hebben ons er kend maar hebben' hun betrekkingen met Formosa niet afgebroken, zoals Groot-Brittannië en Nederland, die hier door een zaakgelastigde verte genwoordigd zijn. Wij hebben zelfs goede betrekkin gen, en speciaal innige handelsbetrek- Wiflen Diems verklaring voor het prestige van Peking in Zuid'Viet- nam: de efficiëntie van het com- munisme. President Diem Cl.) verleende de schrijver van deze artikelen, Ray mond Scheyveneen audiëntie en kele weken voor de staatsgreep Saigon kingen met landen die, zoals hei uwe, een expeditiekorps hebben gestuurd naar Korea, hun betrekkingen met Formosa hebben gehandhaafd en ge weigerd hebben ons te erkennen! De Japanners heb" m ons tientallen jaren slecht behandeld maar dat be let ons niet nu uitstekende handels betrekkingen te onderhouden met hen In de laatste eeuwen heeft Groot-Brit tannië nooit blijk gegeven van grote genegenheid voor ons maar dit verle den schaadt geenszins onze goede be trekkingen met dit 1% nd. Wij zijn tenslotte zo weinig geïso leerd. dat wij met het meeste gemak Amerikaans produkten kunnen ver krijgen als wij dit *"snsen!" Gebaar In öj korte tijd die de eerste-mi nister mij nog na die woorden kon gunnen, heb ik mij t t hem ^ericht met het volgende 'verzoek: „Ik wil open kaart spelen. Uw land staat ln België il^oht aangeschreven en ik er ken zonder meer, dat China dikwijls belasterd werd ln het Westen. Ik acht het ichter mijn plicht van uw land een zo objectief mogelijk beeld te ge ven; maar mijn verslag zal de ver houding tussen China en het Westen slechts weinig verbeteren. Waarom zoudt gij de mensen van goede wil geen handje toekeken? Waarom zoudt u niet enkele „ge baren" kunnen maken, die diegenen zouden aanmoedigen die proberen China zijn plaats tusse.i de andere volkeren van de wereld te geven? Er is bijv. één gebaar mogelijk dat mij als rooms-katholiek een zeer groot genoegen zou doen Waarom zoudt U de Chinese bis schoppen niet toelaten naar Rome te gaan? Ik weet, dat de rooms-katholieke kerk in China niet zeer groot is maar lk weet ook, dat de deelneming van de Chinese bisschoppen aan be langrijke kerkvergaderingen een aanzienlijke weerklank zou hebben. De gehele wereld zou dan geloven, dat de rooms-ka tholieke kerk in China over vrijheid beschikt Premier Tsjoe En-Lai antwoordde niets daar op; hij glimlachte alleen maar Het onderhoud was afgelopen. (Copyright Opera Mundi)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5