OMSTREDEN STUK OVER PIUS XII IN ROTTERDAM OP DE PLANKEN De missieclub van „St. Bonaventura" doet aanval op (hopelijk) veel portemonnees MENS WERD MARIONET AAN DE HANDEN VAN ROLF HOCHHUTH DUITSE en OOSTENRIJKSE KINDEREN NAAR ONS LAND HOOFDPIJNPOEDERS Burgerlijke Stand ZATERDA^J^APRIL^M^ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „De Plaatsbekleder^ thans ook opgevoerd in ons land geschiedschrijving is een hachelijke zaak. Vooral als dit gebeurt over recente geschiedenis. Des te hachelijker wordt dit als men geschiedenis schrijft in de vorm van een toneelstuk en men per sonen gaat opvoeren. Deze personen zijn aan de macht (en on macht) van de auteür overgeleverd. Hij kan ze maken en breken, hij kan ze zichzelf laten veroordelen in hun eigen woorden, alleen door de woorden in een bepaalde houding of in een bepaalde om standigheid te laten zeggen. Dit vinden wij is de onvergeef lijke kant van het toneelstuk „De Plaatsbekleder", dat door het Nieuw Rotterdams Toneel op het repertoire is gezet. Een positieve kant is, dat het stuk de discussie losmaakt over naastenliefde in de praktijk, over waarachtige christelijke moraal. de enkelen, die uit het ghetto wisten te ontsnappen niet konden geloven. Als wij bij onze herinnering te rade gaan, hebben ook wij het niet ge loofd, c.q. geweten, c.q. doorlééfd, tot de foto's van de kampen en de gaskamers werden vrijgegeven; juist zoals wij geschokt zijn door de foto's van Hiroshima en Nagasaki en over het ware verhaal van de Japanse Jansens en Pietersens, die levend verbrandden. /"Vok wat dit aspect van de zaak be- treft is het geredeneer van Hochhuth in „Der Steilvertreter": achteraf redeneren of om het in zijn landstaal te zeggen: hineininterpre- tieren. Bovendien: één woord van de Paus zou hebben kunnen leiden tot de verschrikkelijkste represailles. Het is bekend, dat na een protest van kardinaal De Jong tegen de Jo den vervolging in ons land méér Jo den werden opgehaald en gedepor teerd dan voorheen. De Paus had niettemin moeten spreken, zegt Hochhuth echter en hij gebruikt daarbij in zijn toneelargumentatie dramaturgische effecten, die met het begrip geschiedschrijving in strijd zijn. We hebben geen bezwaar tegen toneel als middel om een vraagstuk duidelijk aan de orde te stellen, maar in dit toneelspel is Paus Pius de Twaalfde een statische en dogma tische figuur, meer machine dan mens, terwijl de jonge pater Riccar- do een geëmotioneerde christen is, wien het woord als welig gras voor de voeten opschiet. Riccardo behoeft maar te maaien en is daarbij naar Hochhuths visie werknemer nummer één op Christus' akker. Het toneelstuk ontpopt zich hier als voos, hoezeer Hochhuth ook zijn best heeft gedaan zo veel mogelijk documentatie te verzamelen. In oor spronkelijke versie duurt het stuk ruim zes uur. Hochhuth had toen zelf al enige „uren" uit tekst ge schrapt, omdat hij wel begreep, dat het publiek geen twaalf uur achter een naar een toneelstuk kan kijken. /"\ver de opvoering gisteravond in Rotterdam kunnen we kort zijn. Hochhuth is geen auteur die voor toneel feeling heeft. Misschien ligt het voor een deel aan de vertaling, maar de zinnen die men moest spre ken waren lang en gekunsteld, met veel loden woorden. Hochhuth is in deze aan het gevaar, dat elk tenden tieus stuk loopt, niet ontkomen. Eric Schneider had het als pater Riccardo, telg uit een adellijk Ro meins geslacht, moeilijk. Hij gleed in zijn toneel-enthousiasme dikwijls over die lange zinnen uit. Die kwaal sloeg over naar de anderen. Het bes te spel zagen we van de kardinaal: Jan Teulings, die van zijn rol een duidelijk type maakte. Met kleine ge baartjes trok hij zijn kardinaals-rol om naar de kant van het karikatu rale. „Pius de Twaalfde" deed in het spel van Johan Schmitz denken aan een wit, uitgeblazen ei. Dat is niet de schuld van Johan Schmitz. Hoch huth maakte van dit karakter geen mens. Steye van Brandenberg, als de vader van Riccardo, stelde niet te leur. Noemen we nog Pleunie Touw als Helga en Leo de Hartogh als Kurt Gerstein S.S. Oberstormfürer en vele anderen die waarlijk hun best hebben gedaan een goede op voering te geven. Niet in het minst ook de man van de décors Johan Gre- ter. De vertaling van het stuk was van Gerrit Kouwenaar. De drama turge van het gezelschap Anty Wes terling heeft het stuk voor het gezel schap bewerkt. Weer adressen gevraagd in Leiden en omgeving Het bestuur van de Kath. Stichting „Mensen in nood", gevestigd aan de Hekellaan 6 te Den Bosch, heeft be sloten wederom een aantal kinder transporten, afkomstig uit Duitsland (Roergebied, Bonn, Salzgittergebied) en uit Oostenrijk, naar Nederland te organiseren. Voor de hieraan verbon den werkzaamheden is een beroep gedaan op de afdelingsbesturen van deze stichting, die ter plaatse de or ganisatie ter hand zullen nemen. Daarnaast blijft echter voor diegenen die een pleegkind zouden willen op nemen, de mogelijkheid open zich rechtstreeks te melden bij het cen traal bureau van de stichting, dat dan voor verdere geleiding naar de plaatselijke afdelingsbesturen c.q. contactpersonen zal zorgdragen. Bet betreft hier in het algemeen de overkomst van kinderen van Duitse en Oostenrijkse nationaliteit, waar van echter vele ouders oorspronkelijk van andere nationaliteit zijn. In de Oostenrijkse en Duitse samenleving zijn langzamerhand miljoenen vluch telingen opgenomen, die zich voor het overgrote deel een aandeel heb- Lijm kunststofplaat, Ultrapas, Formica etc. met.^ SNELFIX (Advertentie) OPVOERING DOOR NIEUW ROTTERDAMS TONEEL VIEL TEGEN Rolf Hochhuth, een 33-jarige Duit se protestantse schrijver stelt in zijn stuk Paus Pius XII en de jonge mon nik Riccardo tegenover elkaar in een drie uur durend toneelstuk, dat gis teravond te Rotterdam in première werd gebracht door het Nieuw Rot terdams Toneel. Mag de mens lijdelijk toezien als aan een naaste verschrikkelijk on recht wordt aangedaan? Mag hij zwijgen als naast zijn deur het kwaad geschiedt? Als Rolf Hochhuth deze gedachte had uitgewerkt in een zuiver hypothetisch gegeven over niet na der aangeduide personen zou men als het goed geschreven was over zo'n toneelstuk in vuur kunnen ge raken. Het zou pasklaar voor onze tijd moeten zijn, niet voor twintig jaar geleden! Hochhuth bezat echter de hoogmoed paus Pius de Twaalfde uit te kiezen, die hij in de titel aan duidde met de naam, waarmee hij elk gelovig katholiek (Christen) smar telijk in het hart moest treffen: „Der Steil vertreter": „De Plaatsbekleder". Hij noemde het stuk niet: „Eugenio Pacelli", niet „Pius XII", maar „De Plaatsvervanger". „Zie eens (zegt hij) wat de plaatsvervanger van Christus (de mens der mensen) heeft nagelaten in de oorlogsdagen. Hij heeft geen woord van protest laten horen tegen de vervolging der Jo den". De katholiek, die deze klap incas seert, doet er goed aan naar christe lijk gebruik Hochhuth de andere wang toe te keren. De tweede klap krijgt hij prompt bij de gedachte, dat het juist een Duitser moest zijn, die zich geroepen voelde dit stuk te schrijven. We hebben geen derde wang meer, maar als we hem zouden kunnen toekeren, zouden we blijk geven van een Christelijke gezind heid, die verre uitgaat boven de ge zindheid, welke Hochhuth op het oog heeft. Mogen we, nu de wangen toch op zijn, éven een onchristelijke klap teruggeven: de beschuldiging ach teraf van deze Duitser ervaren wij als typisch Duits. Want wat is er aan de hand? Een verblinde Duitse natie bleek het ge zonde verstand en/of de moed te mis sen om tegen een geleidelijke ver wringing der moraal collectief halt te roepen. Nu klinkt de beschuldiging: de Paus had het sein moeten geven! Maar het is niet de dubbele klap, die ons treftmen zou zo ver kunnen gaan, dat men indien terecht de nagedachtenis van Paus Pius de Twaalfde, de Pastor Angelicus, zou willen offeren aan de groei van een nieuw besefhet is de onvolledige Op de foto: Eric Schneider die de rol speelde van Riccardo Fontana op het moment, dat deze het besluit neemt om zich bij een transport van Joden aan te sluiten. Daarachter Jo han Schmitz als Paus Pius XH. subjectieve, demagogische en daarom onjuiste argumentering van de klap pen, die ons treft. Aan een boekenplank vol dubbel- dikke boeken heeft men nog niet genoeg om tegen een achtergrond van de psychologie van de oorlog de ondergang-van het Joodse volk te be schrijven. Het zou te ver voeren hier alles aan te voeren wat ons voor de ogen komt als dit onderwerp wordt aangeroerd. In een tijd, dat per dag tienduizen den stierven als gevolg van het oor logsgeweld werd de ondergang van de Joden nauwelijks opgemerkt door de grote oorlogsleiders. Een welgedo- cumenteerd auteur als Leon Uris be schrijft de totale vernietiging van het Joodse ghetto in Warschau. De Joden, die ware meesters zijn in.het lijdzaam lijden, stierven zwijgend en zelfs hun gekreun trachtten zij te on derdrukken. In Polen zelf had dit tot gevolg, dat zelfs de grote macht van het ondergrondse leger, de klacht van /"\P HET St.-Bonaventuralyceum aan de Mariënpoelstraat bestaat een actieve missieclub. We noemen verder geen namen, maar de club geeft gisteravond begonnen tot zondagavond op aantrekkelijke en tegelijk indringende wijze blijk van bestaan. Gisteren n.l. werd de Bona fancy-fair geopend in een der zalen van de school. Die opening ging geheel onofficieel met een toespraakje van pater Wem- pe o.f.m., die 15 jaar in de missie van Nieuw Guinea heeft gewerkt en nu, sinds anderhalf jaar in patria nog voor die missie werkt. Het doel en de resultaten van deze fancy-fair zijn n.l. op West Irian gericht. Pater Wempe vertelde in zijn toe spraak iets van de moeilijkheden. Moeilijkheden met de taal, met het vervoer van mensen en materiaal. Met de omschakeling van het be wind ging de omschakeling van veel gepaard, ook van de scholen. Veel scholen zijn reeds gesloten, maar we moeten vasthouden met behulp van de missie. We moeten veel meer doen, maar daarvoor wordt veel ge ëist. De missie beschikt over drie vliegtuigen, hopelijk komt er spoe dig een vierde bij. Er zijn tien zen ders, per zender kost dat drieduizend gulden. Dat is voor onderling con tact, maar daarmee zijn we er nog niet. De missionarissen moeten con tact hebben met het binnenland, dat gaat per pedes apostolorum, of varen aan de kust, per prauw met buiten boordmotor. Maar het onderhoud daarvan eist weer veel omdat er geen service is. In de missie is een cursus in techniek van meer nut dan een leergang in filosofie, aldus pater Wempe. Moderne missie is niet al leen een oecumenische maar vooral een economische beweging. Per maand moet voor duizend gulden veevoer naar onze boerderij. Die is nodig om de bevolking tot betere landbouwmethoden te brengen. Ook dat is missiewerk, zo besloot pater Wempe, maar dat alles kost ver schrikkelijk veel geld. En na deze toespraak begon dan het feest en er heerste al spoedig een prettige, zij het wat luidruchtige drukte. Er werd geschoten, met bal len gegooid op alles en nog wat, zelfs op een kop, die de trekken van De Gaulle vertoonde. Men kon „touwtje trekken" en met een spoor tje spelen, er was een werptent en dan vooral niet te vergeten de bilk- semloterijtjes. Nèt echte Javaanse meisjes in sa rong en kabaja en lieftallige deern tjes in kleurige sari, nèt echt met de mouche van de kaste op het voor hoofd, verkochten de lootjes. En biedt dan maar eens weerstand aan zo veel lieftalligs. Zelfs de paters ont kwamen er niet aan. Maar allee, het is voor een goed doel, en hou dan je handen maar eens stijf op je beurs. Ga er ook eens heen, lezers. U kunt vanavond terecht tot 11 uur. Ook morgenmiddag van 2 uur af. En kijk maar niet op een gulden of wat, want ook u zult er niet aan ontko men. GEM. AANKONDIGING EENRICHTINGSVERKEER IN LEIDEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de raad der gemeente heeft be sloten de volgende wegen en wegge deelten gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee: 1. de Korte Mare in de richting van de Oude Singel; 2 de Nieuwe Mare in de richting van de Marepoortsbrug; 3. de verbindingsweg tussen de Zoe- terwoudseweg en het geprojecteerde benzinestation aan de noordwest zijde van het Lammenschansplein in de richting van het benzinestation; 4 de Planteynstraat, voorzover ge- gen tussen de Lammenschansweg en de gemeentelijke beheersgrens, in de richting van de Lammenschansweg. Afschriften van dit besluit zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur - Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minis ter van Verkeer en Waterstaat aan gewezen verenigingen behartiging van verkeersbelangen ten doel heb bende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. (Advertentie) Een goede kans voor invaliden Als iedereen wil helpen De katholieke bond voor in validen, St. Lidwina, te Leiden heeft de grootste moeite het hoofd boven water te houden, ondanks de inspanning van het bestuur. Dit is wel te gegrijpen, als men weet, dat alle activi teiten moeten gebeuren zonder enige subsidie van welke in stantie dan ook. Aktiviteiten als revalidatie van gehandicap ten, hulp bij het leren van jon ge invaliden, bijbetaling voor speciale lessen om verder te komen (want ook de invalide kinderen moeten vooruit in het leven). Het betalen van de zo broodnodige vakantie van een invalide huisvrouw, fruit voor bedlegeren, zwemlessen voor de invaliden, die armen of be nen moeten leren gebruiken, dat alles moet het bestuur bij een zien te scharrelen uit bij dragen van donateurs en schenkingen. 14 April aanstaande bestaat de plaatselijke afdeling 15 jaar. De voorzitster heeft ge probeerd wat kleingoed bij el kaar te krijgen voor de verlo ting, die zij ter ondersteuning van de schamele kas op de feestavond op die dag wil hou den. Het was maar weinig wat zij kreeg, niet genoeg om een behoorlijke tombola of verlo ting te houden. Eerst dus hier een oproep aan de Leidse win keliers. Maar mevi. J. Creigh- ton, presidente van de plaatse lijke afdeling, blij met wat aar dige voorwerpen, die verloot kunen worden. Zij wil het ook graag komen halen, haar adres is Wiardi Beckmanstraat 29 Leiden. En voorts tot u allen die dit leest, begrijpt en in uw hart heeft vertaald: haar giro nummer is 611217. De propagandafeestavond is op 14 april aanstaande om 8 uur in het Antonuis Clubhuis, toegankelijk voor leden, dona teurs en alle andere belangstel lenden, die voor deze avond kaarten kunnen kopen aan het zelfde adres. Pater Wempe o.f.m. tijdens zijn toespraak bij de opening van de Bona fancy-fair. ben weten te verwerven in het ar beidsproces, maar waaronder er nog zijn, dae te kampen hebben met aan passingsmoeilijkheden. AI kunnen velen van hen zich thans de luxe van een auto, t.v. en koelkast permitteren, dan neemt dit toch niet weg, dat men gescheiden leeft van degenen in het vaderland, die dierbaar zijn. Het nieuwe vaderland heeft hen spon taan opgenomen en al is hun be staanszekerheid door vele maatrege len op sociaal terrein veilig gesteld, toch blijven zij zich „vreemdeling" voelen. Welke gevolgen heeft dit voor de kinderen? De tijd dat de meest elementaire levensbehoeften als goede voeding en kleding moesten worden ontbeerd, is voorbij, maar helaas moet worden geconstateerd, dat het levensmilieu toch niet beant woordt aan de eisen, die men b.v. in „ons" land daaraan zou willen stellen. ONTHAAL Wat veel van deze kinderen nodig heben is, ook al is het maar tijdelijk, een liefderijk onthaal in een normaal goed en degelijk gezin. Indien zich dat enige jaren kan herhalen groeit hieruit niet alleen een hechte band tussen pleegkind en pleegouders, maar kan het kind in zijn latere le ven ook profiteren van deze heilzame ervaring. Het ligt in het voornemen, dat in de maanden juli en augustus een aan tal Oostenrijkse kinderen in Neder landse gezinnen zal verblijven, de kin deren afkomstig uit het Roergebied (dit betreft in hoofdzaak kinderen van Poolse vluchtelingen) komen in de maand augustus naar ons land, terwijl de kinderen uit het Salzgit tergebied van eind juni tot begin au gustus kunnen worden opgenomen. Het bestuur van de Stichting ver trouwt, dat er vele gezinnen zullen zijn, die zich voor deze - misschien niet altijd gemakkelijke maar o zo dankbare - taak zullen aanmelden. Men kan zich hiervoor opgeven bij de afd. Leiden van de Stichting Men sen in Nood, mevrouw Van Wely- Deene, Breestraat 12 Leiden, uitslui tend schriftelijk. S.v.p. duidelijk ver melden, wat voor kind men wil heb ben en hoe oud. Jazz naar de top bij jamsession Onder impresariaat van de heer W. Joh. Kuiper organiseerde de Leid se jazzsociëteit „The Beat" gister avond een grote jamsession in de gro te zaal van „De Burcht". De jazz club probeert door deze avonden het publiek meer vertrouwd te maken met muziek. Sinds de laatste ontwik kelingen van rock and roll, twist, maspad potatoes en de anti-muziek van de Beatles en ander gitaarge- schuivel is de echte jazzmuziek wat in het gedrang geraakt. „The Beat" heeft daarom verschil lende jonge musici, die allen ama teurs zijn, bij elakar laten komen om samen te musiceren. Op de wijze van een echte jamses sion biedt dit bijzondere mogelijkhe den. Een kleine groep musici, meestal bestaande uit trompet, alt- of tenor- saxafoon, piano, bas en drums ont moet elkaar voor het eerst voor het voetlicht. Op een afgesproken thema beginnen zij te musiceren en zij tast ten tijdens dit spel eikaars mogelijk heden af. Dit kan tot verrassende re sultaten leiden. Zo was het eerste combo een echte mislukking, maar slaagde het tweede al veel beter. De algemene indruk van de avond was. dat er enthousiast werd gemusiceerd, al kleefden er bepaald wel af en toe enige schoonheidsvlekjes aan. In de loop van de avond tekenden zich langzamerhand wal de beste combi naties af. In 'de pauze traden de „Moanin Attics" op, één van de zeven combo's van de Leidse jazzsociëteit. Intussen was er ook gelegenheid om te dansen, waarvan door velen gretig gebruik werd gemaakt. 18 April houdt Miehiel de Ruyter een lezing over „Cannonboll Adder- ley en Eric Dolphy" in Leiderdorp. SANCTA VERONICA Men schrijft ons: A.s. dinsdag 7 april worden de dames weer in de gelegenheid gesteld mate riaal te komen halen om kindergoed te breien en nachtgoed te naaien voor eigen stadgenoten, die in moeilijke om standigheden verkeren en de hulp van de Vereniging Sancta Veronica drin gend nodig hebben. De laatste twee maanden was de opkomst niet zo groot. Moge het a.s. dinsdagmiddag tussen 2.30 en 4.30 storm lopen naar de Haze- windsteeg, 2e deur rechts vanaf de Oude Vest. Daar is het klooster van de Zusters Carmelitessen, die voor die middag gaarne gastvrijheid verlenen. Geboren: Jolanda Johanna, d.v. J Beij en F. Gorree; Eric Abraham, z. v. A. Henzen en W. A. Gijzenij; Hei- moed Jacobus Maarten, z.v. J. H. van der Maat en A. M. Been; Anna Elisabeth, d.v. M. Vooijs en J. van der Meij; Johanna Frederika, d.v. A. J. Josemans en B. H. M. Kruip; Aaf- je, d.v. C. van der Plas en A. Vlie land; Dorith, d.v. G. J. Ligtvoet en M. van de Water; Desirée Maria Eli zabeth, d.v. C. J. J. Hoogeveen en H. A. Gessener; Hendrik, z.v. S. Pracht en T. N. van der Hoogt; Ot- mar Boudewijn, z.v. R. O. Zaalblok en J. M. van Tilburg; Carolus Adria- nus, z.v. L. H. van Noort en C. M. Duivenvoorde. Gehuwd: P. Philippo en J. Seriier. Overleden: R. de Roode, 8 jaar, dochter; T. J. M. Houben, 12 jaar, zoon; J. J. Wiesing, 73 jaar, man; F. J. de Meij, 1 dag, dochter.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3