Qzfc&idócQoiVtcmt Braziliaaanse president - bezweken onder druk van opstand - afgetreden OPVOLGER MAZZILI REEDS BEëDIGD Oorlogsschepen naar Santos vertrokken WIL GOULART DOORVECHTEN? De toestand in Brazilië is nog verward GOULARTIN PARAGUAY Nee, we noemen geen namen Belgische regering doet „laatste" beroep op artsen 'GLnS' CALEX DONDERDAG 2 APRIL 1964 54e JAARGANG No. 16.191 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ziek zijn, maar hoe beter' worden (Belgisch probleem) Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. G. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. ƒ0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. ƒ10,55. Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes 1,75 President Goulart van Brazilië heeft besloten af te treden. Hij is met onbekende bestem ming uit Rio de Janeiro vertrokken. Later werd gemeld dat hij naar de hoofdstad Bra silia is gegaan. In Recife hebben federale troe pen, die zich bij de opstandelingen hebben aangesloten, de woning van de gouverneur omsingeld. Niettegenstaande het besluit van Goulart, bleef Radio-Masrink Veiga, dat het eigendom is van een zwager van Goulart, tot het laatste ogenblik een stroom van berichten uitzenden, waarin uitspraken werden gedaan ten gunste van de afgetreden president. Dit hield aan tot een aantal soldaten bij de studio aankwamen. De op wacht staande matroos werd ontwapend, waarna de zender uit de lucht ging. Radio-Nacional, dat onder toezicht staat van het leger, heeft omgeroepen dat de voorzitter van het congres, Ranieri Mazzili, thans als fungerend president optreedt. Deze is inmiddels als zodanig beëdigd. Mazzili ver klaarde in een toespraak, dat het in het gehele land thans rustig is. De militaire leiders van Rio de Janeiro zijn begonnen met het laten arresteren van perso nen, waarvan men denkt dat zij communis ten zijn. Ook de leiders van het verboden „Al gemene arbeiders-opperbevel", die hun volge lingen hadden gelast in staking te gaan om de regering-Goulart te steunen, zijn gearresteerd. Ook admiraal Candido Aragao, de linksgezin- de bevelhebber van het Braziliaanse korps der mariniers, is gearresteerd. Hij wordt ervan be schuldigd mariniers gedurende de afgelopen crisis opdracht te hebben gegeven de redactie lokalen van radiostations en dagbladen te be treden, om de berichtgeving in voor Goulart gunstige zin te beïnvloeden. Volgens een te New York opgevangen bericht van een Braziliaans radio station zou Goulart in de hoofdstad Brasilia hebben medegedeeld, dat hij de strijd, om aan de macht te blijven, met de hulp van het derde Brazi liaanse leger wil voortzetten. Goularts zwager Lionel Brizzola, lid van het Braziliaanse congres, heeft woensdag qp een bijeenkomst te Porto Alegre, die was uitgeschreven om de regering-Goulart te steunen, verklaard: „Ik zal te Brasilia met Joao Goulart gaan spreken. Hij is niet afgetreden en hij zal niet aftreden". Volgens het hoofd van het presi- macht uit Ook het Uruguese radio- dentiële kabinet oefent Goulart, die station Colonia meldt, dat Goulart in zich in Brazilië bevindt, normaal de Brasilia heeft tegengesproken dat hg is afgetreden. Hij verklaarde volgens de radio dat hij nog steeds de macht uitoefent. In de stad Sao Paulo was het gis- TURKEN OP CYPRUS BLIJVEN IN STELLING Premier Inönu van Turkije heeft aan president Makarios laten weten, dat er geen sprake van kan zijn. dat de Turkse troepen op Cyprus zich in hun kampement terugtrekken zolang de orde op het eiland niet is hersteld. De Turkse troepen zullen de stel lingen, die zij na de bloedige gebeur tenissen van 21 december vorig jaar betrokken, blijven bezetten, aldus de Turkse premier. Griekenland heeft zijn op Cyprus gelegerde militairen opdracht gege ven zich uit de stellingen die zij nu innemen terug te trekken en naar hun kamp terug te keren. Dit werd vandaag bekend gemaakt door de Griekse minister van buiten landse zaken, Stavros Kostopoelos, die woensdagavond een telefoonge sprek over deze kwestie met presi dent Makarios had. Turk doodgeschoten. Op Cyprus heeft zich gisteren het eerste bloedige incident voorgedaan sedert de V.N.-macht op het eiland in actie kwam. Griekse Cuprioten be schoten nabij Selemani in het noord westen van Cyprus enige bewoners van Turkse afkomst die op het veld. werkten. Een Turk werd gedood en twee gewond. De mededeling is af komstig van het hoofdkwartier der V.N. in Nicosia. teren rustig. Alle zaken, behalve de banken, werkten normaal. Waar is hij nu In diplomatieke kringen in Wash ington verklaarde men later dat Gou lart uit Brasilia naar Porto Alegre, de hoofdstad van de staat Rio Grande do Sul, is vertrokken. De staat is de zuidelijkste van Brazilië en grenst aan Argentinië en Uruguay. Goulart wendde zich te midder nacht via een clandestien radiostation ergens in Rio Grande do Sul tot het Braziliaanse volk. In zijn boodschap geeft hij agenten van internationale trusts de schuld voor het gebeurde. Over het lot van Goulart is nog steeds niets met zekerheid bekend. Luchtverkeer met Argentinië gestaakt Het radiostation van de opstande lingen in Minas Gerais heeft gemeld, dat zich woensdagochtend belangrij ke eenheden aan hun zijde hebben geschaard. Van regeringszijde werden deze berichten „fantasie" genoemd. Eenheden van de kustartillerie, die zich tegen de regering hebben ge richt, hebben zich woensdagmiddag meester gemaakt van het fort van Copacabana, dat de baai van Guanabara bestrijkt. Naar het schijnt heeft de bezetting geen enkele tegenstand geboden. Volgens onbevestigde berichten uit Sao Paulo zou ook te Alfonso Arinos, in de staat Minas Gerais, een treffen hebben plaats gehad tussen regerings troepen en opstandelingen. Een afdeling mariniers, die de fe derale regering trouw zijn, heeft het paleis van Guanabara aangevallen, waar gouverneur Carlos Lacerda zich heeft verschanst. De aanval is slechts van korte duur geweest en werd aan een „misverstand" toegeschreven. In de straten van Copacabana wordt de „overwinning der democratie" op carnaval-achtige wijze gevierd, ter wijl velen ter kerke gaan om God te danken „voor de redding van Bra zilië van het oommunisme" In de staat Guanabara beschouwt men de overwinning reeds als be reikt, doch gouverneur Barros van de staat Sao Paulo, die zich het eerst bij de opstand aansloot, waarschuwde woensdagavond, dat de overwinning nog niet volledig is en dat nog steeds gevaar bestaat van ingrijpen van de kant der burgerij. Het luchtverkeer tussen Argenti nië en Brazilië is gestaakt. Lucht vaartfunctionarissen in Buenos Aires zeiden dat geen vliegtuigen uit Bra zilië in Argentinië waren geland en dat ook geen toestellen naar Brazilië waren vertrokken. Volgens een Braziliaans station, dat zich „Radio-Vrijheid" noemt, zijn uit Rio de Janeiro twee oorlogssche pen naar Santos vertrokken om stra tegische posities in te nemen „inge val Goulart-gezinde elementen in Rio Grande do Sul" een tegenbeweging willen organiseren. Volgens AFP is Goulart met on bekende bestemming uit Brasilia ver trokken, vergezeld van een groot aantal mensen. Volgens waarnemers zag hij er zeer teneergeslagen uit. De Braziliaanse radio heeft gemeld, dat ex-president volgens onbevestig de berichten in Ascuncion, de hoofd stad van Paraguay, is aangekomen. In Rio de Janeiro deelde een mili taire woordvoerder mee, dat het der de legerkorps, dat gisteren Goulart zijn steun betuigde, nu het nieuwe bewind steunt. Tevoren was uit Sao Paulo gemeld, dat troepen oprukten naar Rio Grande do Sul. Gouverneur Menegheti van deze staat zei in een radiotoespraak, dat federale inter ventie ophanden was. Hij deed een beroep op de bevolking van zijn staat zich aan te sluiten bij de opstand. Het congresgebouw in Brasilia wordt streng bewaakt door militai ren en er rijden pantserwagens door de stad. De nieuwe president heeft intussen generaal Arturo Costa e Sil- va benoemd tot minister van oorlog. De Russische premier Nikita Chroesjtsjow voor een borstbeeld van Lenin, Chroesjtsjow ifl Hongarije dat h'-' hee" onthuld 'Üdens «en bezoek aan de Tungsram fabrieken in De Russische premier Chroesjtsjow die een bezoek van ongeveer tien dagen brengt aan Hongarije, heeft gisteren geantwoord op de jongste aanvallen die Peking op zijn persoon en zijn beleid heeft gedaan. Hij noemde de Chinese volksrepubliek niet bij name. „Er zijn mensen", zei Chroesjtsjow ,-,die zichzelf communisten noemen en zeggen dat zij werken voor een betere wereld, maar zij vergeten hoe belangrijk het is, de levensstandaard te verhogen. Zij praten slechts van revolutie en geweld, maar de revolu tionaire impuls is op zichzelf niet ge noeg. Wij hebben ook goed voedsel nodig. Goede boeken en goede hui zen. Pas als men dat alles heeft weet men waarvoor men vecht". Chroesjtsjow sprak in een Hon gaarse fabriek. Hij gebruikte de Rus sische taal maar zijn woorden werden in het Hongaars vertaald. Het was voor het eerst sinds zijn aankomst in Boedapest dat uit iets bleek dat de Chinees-Russische ideologische strijd de gemoederen van de communisti sche leiders bezighoudt. Later op de dag had Chroesjtsjow een onderhoud met de Hongaarse premier Kadar. Het is zeer waar schijnlijk dat de ideologische geschil len met China uitvoerig zijn bespro ken. De heer en mevrouw Soebandrio is woensdagavond in het Scheveningse Kurhaus een diner aangeboden door de Nederlandse regering. Op de foto zien we een vrolijk moment tijdens de avond, met v.l.n.r. minister Luns, minister Soebandrio, mevrouw Soebandrio, mevrouw Luns en mevrouw Jonkman, echtgenote van de voorzit ter van de Eerste Kamer. Kardinaal Mindszenty geeft niet toe Gezaghebbende kerkelijke zegslie den in Hongarije en in het Vaticaan hebben verklaard, dat mededelingen van Hongaarse instanties over nieu we ontwikkelingen inzake kardinaal Mindszenty, niet juist zijn. Van de zijde der Hongaarse regering was namelijk te kennen gegeven, dat de kwestie van kardinaal Mindszenty was opgelost lós van alle andere re gelingen voor de verhouding Kerk en Staat. Naar het KNP thans van deze zegs lieden verneemt, heeft kardinaal Mindszenty zich niet bereid verklaard het land te verlaten om daardoor „normalisering der betrekkingen tus sen Kerk en Staat te vergemakkelij ken", zoals van Hongaarse zijde is gesuggereerd. De kwestie kardinaal Mindszenty blijft als voorheen „een der talrijke problemen, welke voorshands de nor malisering der betrekkingen verhin deren". ERHARD WEER NAAR V.S. Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland zal begin juni naar de V.S. gaan en daar voordrachten houden aan de Harvard-universiteit. Het zal het derde bezoek van Erhard aan Amerika worden na zijn benoe ming tot bondskanselier. In Oostenrijk zijn in het Oetz- tal-gebergte woensdag minstens zes mensen door een lawine bedolven. De Belgische regering heeft woens dagavond een „laatste" beroep gedaan op de artsen om zich niet aan hun plich ten te onttrekken. De oproep werd ge daan in een communiqué dat na afloop van een speciale kabinetsvergadering in Brussel werd gepubliceerd. Over de omvang van de staking wa ren gisteravond nog geen volledige ge gevens beschikbaar. De centrale orga nisatie van de Belgische dokters de federatie van syndicale kamers schatte woensdagmiddag op een pers conferentie, dat tussen de 90 en 96 pro cent van de ongeveer 10.000 praktise rende artsen aan de stakingsoproep ge volg had gegeven. De minister van so ciale zaken, Leburton, verklaarde ech ter, dat in verscheidene streken van België „weinig" geestdrift onder de artsen bestond om de wachtwoorden op te volgen. In het communiqué van de regering werd voorts gewezen op de verantwoor delijkheid, die de artsen door de staking op zich hebben genomen door de volks gezondheid in gevaar te brengen. „De regering heeft alle maatregelen ge troffen om aan de ontstane situatie het hoofd te bieden". In antwoord op vragen antwoordde de minister van justitie, Vermeylen, dat het vorderen van de geneesheren nog niet aan de orde is. „De toestand is trouwens niet zo alarmerend". Felle reacties Het felst werd gisteren op de artsen staking gereageerd door de vakbonden. Na een spoedvergadering werd de ge zamenlijke organisatie van massa-de monstraties tegen de „rampzalige" sta king aangekondigd. Ook in de Belgische pers wordt de artsenstaking ten zeerste gelaakt. De artsenorganisatie heeft laten we ten, dat de artsen hun activiteiten vol ledig zullen stopzetten, indien geweld daden tegen hen of hun bezittingen zouden worden gepleegd. In dat geval zouden alleen de allerdringendste ge vallen onder bescherming van de politie nog worden verzorgd. De artsenbond verklaarde woens dag, dat verdere besprekingen onmoge lijk zouden zijn indien de gespreks partners hun houding niet zouden wij zigen. Hoe er een einde moet komen aan het conflict is dan ook een vraag, waar op het antwoord vooralsnog niet voor de hand ligt. tend berichten, dat de meeste huis artsen hun praktijk hebben hervat en dat slechts in enkele plaatsen de staking wordt voortgezet. Bij de tandartsen is de staking-echter alge meen gebleven. Volgens officiële mededelingen zou ook in Brugge en omgeving de sta king afnemen. Van de 225 artsen in deze streek houden nog 70 zich aan de oproep van de nationale federatie. i;«»mi» kil Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3.33.55 Uit de eerste berichten over de tweede dag van de staking blijkt, dat in enkele streken in Vlaanderen het aantal stakende geneesheren terug loopt. Uit het Waalse gedeelte van België echter is daarvan geen mel ding gemaakt. Uit de plaats Genk in de Belgische provincie Limburg kwamen vanoch- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Aanhoudend koud In de algemene luchtdirukverdeling komt geen verandering van beteke nis. Op vrijwel het gehele oostelijk deel van de oceaan blijft de luchtdruk hoog, terwijl in Zuid-Europa de luchtdruk voortdurend laag is. In het zuiden van Frankrijk viel, in de nabijheid van een centrum van lage druk, veel régen. Ook in onze omgeving was een neerslaggebied aanwezig, dat in de noordelijke pro vincies plaatselijk sneeuw bracht. Het oude weer houdt ook morgen aan. De kans op neerslag blijft aanwe zig. ZON- en MAANSTANDEN 3 April: zon op 06.11, onder 19.17; maan op 01.10, onder 09.17. H oogwaterstanden 3 April: v.m. 6.43; n.m. 19.07. KORRELTJE Talent alleen maakt niet gelukkig.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1