Neem mij nou. „HERVORMD" SUBSIDIE-VERZOEK VINDT ONVERWACHTE TEGENSTAND De Nerveuze Ncrviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN WOENSDAG 1 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 'Als het koud is, hoef ik het niet eerst van De Bilt te horen. Ik merk het zo al. De hele dag buiten en de hele dag in het zadel. Mag ik dan alsjeblieft echte warmte voelen als ik thuis kom? Kolen - en niks anders!' De heer B. Idzenga, Soembawastraat 26'in Amsterdam, windt er geen doekjes om. Hier is wat hij ver der zegt over binnenwarmte na buitenkou: 'Ik zie het wel eens bij mensen waar ik kom. Daar staat dan zo'n plaatijzeren ding. Goed, er blaast verwarmde lucht omhoog. En je kan aan een knopje draaien en dan blaast ie harder. Maar er iets aan belévenho maar. Voor mij is dat bijverwarming. Niet voor de kamer waar je lééft. Daar moet leefwarmte zijn. Vuur, echt vuur. Waar je als man 's in porren kan. Een massief brok straling in een massief brok gietijzer. Dat maakt een mens door en door warm. Daar beleef je wat aan. Daarom zeg ik: kolen!' Zo is het! gezellige mensen stoken Claxon-concert voor Paus Paulus De taxi-chauffeurs van Rome waren traditiegetrouw dit jaar het eerst erbij om de Paus een Zalig Pasen toe te wensen. Zij deden dat op hun manier. Rond half zeven zaterdagavond ver zamelden de hónderden taxi's zich op het St. Pietersplein, en hieven daar een claxon-concert aan totdat de Paus voor het venster verscheen. Paus Paulus wenste de taxichauffeusr een Zalig Pasen. De claxon, zo zei hij, is wel een karakteristieke stem van onze technische tijd, maar ook dynamische tijd. ..Wanneer Christus in uw hart is", aldus de H. Vader tot de chauffeurs, „dan zal hij u ge leiden over de straten van het leven". Hij dankte de chauffeurs voor hun geschenken, zoals altijd 'n lèm, een paaskaars en bloemen. De chauffeurs besloten de ont moeting met de Paus met een nieuw claxon-concert, dat mi nutenlang werd volgehouden. de gemeente op 8 april tegen hem in het krijtperk zal treden voor de kan tonrechter te Leiden. Zoals bekend, verschilt mr. Pabon met de gemeente van mening over het bedrag, dat be taald moet worden voor het onder houd van zijn voortuin. De gemeente, die het onderhoud verzorgt, bracht 13,— in rekening, maar mr. Pabon vond, dat de geleverde prestatie slechts ƒ2,50 waard was. De raads leden waren het bijzonder goed eens met hun voorzitter, die nogmaals verklaarde, dat de kansen van de gemeente in het geding goed zullen zijri, want naar zijn oordeel heeft de gemeente aan haar plicht voldaan. Markant feit Een markant feit tenslotte is wel, dat de heer W. van der Sluys (CHU) zich principiëel niet kon verenigen met het voorstel 100,— subsidie te verlenen aan de Hervormde Vrou wendienst. De heer Van der Sluys stelde zich op het standpunt, dat deze subsidie een inmenging in kerkelijke zaken zou zijn, terwijl hij bovendien aanvoerde, dat in het verzoek van de Vrouwendienst niet gebleken was, dat het tekort niet op de een of an dere manier uit particuliere midde len aan te zuiveren zou zijn. De raad echter was van mening, dat de subsidie terecht was aange vraagd, aangezien de Hervormde Vrouwendienst ook werk van alge meen belang doet ït! de héér Van der Sluys tegen werd het voorstel aangenomen, waar na de vergadering spoedig ten einde was. Afscheid H J. Kap- teyn bij N.Z.H. De heer H. J. Kapteyn, adjunct directeur en tevens chef van de Technische Dienst bij de N.Z.H., is gisteren een hartelijk afscheid be reid. Hij verlaat de N.Z.H., waar hij als volontair-monteur is begonnen en waar hij twee en veertig jaar in dienst is geweest, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. In de vergaderzaal van het hoofdkantoor aan de Leidsevaart te Haarlem was een groot gezelschap ten afscheid bijeen. De scheidende adjunct-directeur was vergezeld door zijn echtgenote. Namens de directie sprak de heer N. Hortensius, die een exposé gaf van de verdiensten van de heer Kap teyn. De vertrekkende functionaris heeft onder meer bemoeienis gehad met de electrificatie van het tramnet in het gehele gebied, dat de N.Z.H. toentertijd reeds bestreek. Daarna had hij weer een belangrijk aandeel in de omschakeling van tram naar bus. Maar daar bleef het niet bij. De heer Hortensius memoreerde de stich ting van haltegebouwen in Leiden, Katwijk en Haarlem en de bouw van grote garages in Leiden en Haarlem. De heer Hortensius was er zeker van, dat de N.Z.H. nog vele jaren zal pro fiteren van de activiteit, die de heer Kapteyn heeft ontplooid. Een bekro ning van diens werk is ongetwijfeld geweest de centrale werkplaats aan de Leidsevaart in Haarlem. Als ge schenk ontving de heer Kapteyn een projectie-filmapparaat en een ge schenk onder couvert. Zijn echtge note werd verrast met een ruiker bloemen. Aan het eind van de plechtigheid, waarbij behalve de directie ook de ondernemingsraad en verschillende bedrijfsvertegenwoordigers aanwezig waren, verklaarde de heer Kapteyn het zich niet te kunnen voorstellen, dat hij geen N.Z.H.-problemen meer zou hebben op te lossen. Hij bekende openhartig heel veel van die proble men gehouden te hebben. Hij verze kerde tenslotte met de prettigste her- innerig de N.Z.H. te zullen verlaten, dank zij de prettige samenwerking met de diverse afdelingen en dien sten. Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Gewijde muz. (gr). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte gram. 12.15 Leven op 't land, gesprek. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Deze week: ber. van buitenlandse corresp. en lez. 13 00 Nws. 13.15 Oude- en klass. ka- mermuz. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Reportage van het 50-jarig jub. v. d. N.C.A.B. te Utrecht. 15.00 Oude kamermuz. (gr). 15.15 Kamerork. en solist: klass. en mod. muz. 16.00 Bij- beloverd. 16.30 Koorzang. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.45 Promenade ork.: Ned. werken. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koorzang. 18.50 Halve eeuw N.C.A.B.: samenvattende report. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestel. liederen (gr). 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte gram. 20.10 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. (35). 20.40 Samen uit - Samen thuis, gev. progr. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23.00 Rondom het kind: pedagog. ether leergang. 23.30 Viool en piano: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M.. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pro- gramma-overz, aansl. lichte gram. 9 00 Ocht. gymn. 9.10 De groentem. 9.15 Klass. gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Lichte gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Huishoudel. zaken, lezing. 11.15 Kamerorkest: klass. en mod. muz. 11.45 Shakespeare en Burgers- dijk, lezing. 12.00 Dansork. en zang solisten. 12.30 Mededel. t.b.v. land en tuinb. 12.33 Promenade-ork. 13.00 Nws. 13.15 Mededel., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht en semble en zangsoliste. 14.00 Piano recital: klass. muz. 14.30 AVRO's Ra dio Revue (herh. van 31-3-64). 15.25 Moderne liederen. 15.55 Voordracht. 16.20 Lichte gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Uitz. v. d. PvdA. 18.30 Licht orkest en vo caal ensemble. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Sportparade. 19.30 Muz. uit Joegoslavië (gr). 20.00 Nws. 20.05 Stereo uitz.: Guilietta en Romeo, ope ra. In de pauze (21.25-21.40): Nagels knippen, hoorsp. (herh.). 22.30 Nws. en mededel. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Discotaria: nieuwe gram. platen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S HILVERSUM I. 402 M. NCRV: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19 30 Voor de kleintjes. 19.35 In ge sprek. NTS: 20.00 Journaal en weer- overz. NCR: 20.20 Special Report, re- KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed, portage. 20.45 Nachttrein naar Han- 7.15 Ouverture radio voor vroe- nover, TV-spel. 22.15 'n Liedje m. Ca ge mensen. 7.55 Overweging. 8.00 roline. 22.35 Dagsluiting. NTS: 22.45- Nws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.25 22.50 Journaal. 4etherklankpn DONDERDAG 2 APRIL 1964 (Advertentie) LEIDERDORP Hoewel de gemeenteraad van Lei derdorp gisteravond in een bijzonder voortvarend tempo de omvangrijke agenda heeft afgewerkt, is er toch bij enkele van de 41 punten nog ste vig gediscussiëerd. Het belangrijkste punt van discussie was wel het voor stel tot aankoop van de woningen Hoofdstraat 86 en 88 van de heer P. Koning, tezamen voor de somma van 20.001 De aankoop is uiteinde lijk bedoeld om het Komplan gedeel telijk te verwezenlijken. Dit plan voorziet in een open of half open be bouwing van de Hoofdstraat aan de Rijnzijde. In het voorstel was dit ook als re den gegeven, maar even verder in de toelichting spraken b. en w. ech ter over een huuropbrengst van de panden. De heer J. Tieken (KVP) informeerde derhalve of het Kom plan niet in het gedrang zou gaan komen. Bovendien verwachtte hij hoge kosten van het onderhoud van de woningen. De heer A. Kleisj (KVP) steunde zijn fractiegenoot en merkte op, dat de woningen in de naaste toekomst niet gebruikt zullen worden voor het doel, waarvoor ze gekocht zouden moeten worden (slo pen). De heer P. Evers (KVP) voor zag eveneens, dat de gemeente voor hoge kosten geplaatst zal worden. Noch de geruststellingen van de voor zitter en wethouder C. Meerburg, noch de verzekering van wethouder J Nievaart, dat het een voordelige aanbieding was, vermochten de drie opponerende raadsleden voor het voorstel te winnen en het besluit tot koop werd dan ook genomen met de KVP-fractie als één man tegen. Lagere Technische School? De heer P. Andrik (Pvd A) gaf b\j het voorstel tot stichting van een openbare ULO-school in de Zijllaan en Meijepolder (dat zonder tegen stemmers werd aangenomen) het college de stichting van een lagere technische school in overweging. De voorzitter zegde toe, dat b. en w. de ze suggestie van de heer Andrik in overweging zullen nemen. De heer J. H. F. v. d. Berg, die aan de beurt van aftreden was werd we- De Graaf werd benoemd de heer H. derom benoemd en in de vacature Bouman. Voor het organiseren van wedstrijden voor vrijwillige brand weercorpsen op 23 mei te Leiderdorp gaf de raad een subsidie van 500,—. Jachthaven De raad besloot voorts tot aankoop over te gaan van de zandput voor 19.000,-- voor de aanleg van een jachthaven. In Achthoven zal nu binnenkort een speeltuin zijn, want de raad ging akkoord met het in bruikleen aanvaarden van een stuk grond van mevrouw Visscher. Bij het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de Hervormde Schoolvereniging ging de raad in ge heime zitting. Na de geheime zitting, die nodig was om enkele volgende punten nader toe te lichten, aldus de voorzitter, besloot de raad 400,— beschikbaar te stellen voor het res taureren van de rijwielbewaarplaats bij de Hervormde lagere school. Goedgekeurd zonder op- of aan merkingen werd ook het voorstel om het bouwrijpmaken van een gedeelte van het uitbreidingsplan Zijllaan en Meijepolder onderhands aan te be steden, omdat daardoor een gunstige financiële uitkomst voor de gemeente en een vlotter gang van zaken ver kregen zal kunnen worden. De voortuintjes Mr. J. W. S. Pabon, zittend op de publieke tribune, hoorde hierna, dat Een vervolgverhaal van Suske en Wiske 58) Wij gingen de heuvel af en twee mi nuten later stuurde ik, met York naa mij en lady Baradell achterin geplant, de auto over Barham Brid ge en op de kronkelende wegen van Suffolk langs malse weiden en kreu- York kende de weg natuurlijk en op zijn aanwijzing kregen wij weldra een oud gebouw in het gezicht, dat da teerde uit de tijd van James I, en dat. nog vrij goed geconserveerd, schil derachtig tussen hoog geboomte ver scholen lag. „Hoe gaan jelui straks terug? vroeg ik. „Furnivall en mijn zuster komen met een taxi", zei York^en daarin is plaats genoeg voor ons." „In dat geval", zei ik, „zal ik jelui verlaten, zodra ik je aan de deur heb gebracht." „Toe kom mee naar binnen", drong York aan. En zich toen tot de deur wendend, zei hij lachend: „Zeg hem dat hij het moet doen, u zal hij wel gehoorzamen." Z!j schudde haar hoofd. „Het spijt me, maar ik geef hem groot gelijk. Ik ben er van overtuigd, dat hij zijn tijd aangenamer kan besteden dan met de vicaris te praten en een ver handeling over knolrapen aan te ho ren." York bromde. „Nu, ik vind het niets aardig van je, Northcote", zei hij afkeurend, toen wij de poort inre den. „Jij en Vane maken je er aardig van af." „Het is het voorrecht van de leef tijd", zei ik, terwijl ik de auto in hield, toen wij de deur naderden. „Ik zie jelui aan tafel weer terug en hoop een volledig verslag te horen." Indien York nog een opmerking had willen maken, zou die toch onder broken zijn door het verschijnen van- de huisknecht. Lady Baradell gaf me bij het uit stappen een koket knikje en ik reed in snelle vaart de aan af en nam de weg naar Woodford. Ik brandde van verlangen, om Billy mijn wederva ren te vertellen, doch toen ik „De Ploeg" binnenkwam, bemerkte ik, dat hij, zoals ik eigenlijk wel vermoed de, nog niet van zijn mensenjacht in het moeras was teruggekeerd. Ik ging naar de garage het een en ander aan de auto doen en slenterde daar na in de onmiddellijke omgeving van „De Ploeg" nog ruim een uur rond, in de hoop, dat hij terug zou komen. Eindelijk ging ik de gelagkamer bin nen en schreef hein een kort briefte, waarin ik meldde, dat ik belangrijk nieuws had en hem verzocht zonder mankeren morgenochtend op Ashton te komen. Ik gaf het briefje aan de buffetjuffrouw om het Billy te geven en haastte mij toen met de auto naar huis, want ik begreep, dat ik al veel te lang was uitgebleven en daardoor de achterdocht van Maurice in niet geringe mate zou opweken of ver meerderen. Ik naderde de villa juist na de an deren en toen ik aan de voordeur kwam, stonden ze allen in de por tiek. „Nu, ik geloof, dat je wel een beetje verlegen met je zelf zal zijn, Northcote", lachte York. „Je ziet hier voor je vier menselijke wrakken, doof gekletst en lamgezeurd, terwijl jij en Vane en Baradel er tussen uit geknepen zijn en je op een andere manier vermaakt hebben." „Was het er zo vervelend?" vroeg ik belangstellend. „Hoe maakt het de vicaris en hoe staat het met de knol rapen?" „De vicaris maakt het uitstekend" zei miss York terwijl zij een scheef gezicht trok. „Hij was ook geno digd". ,Was dat de vicaris?" vroeg hij lady Baradeli „ik dacht, dat het een pach ter was, omdat hij over niets dan knolrapen sprak". Er volgde een algemeen gelach, dat echter onderbroken werd door de komst van de huisknecht van Mau rice, die deze een telegram op een zilveren blad aanbood. „Pardon, mijnheer", begon hij. „Dit werd bezorgd even nadat u was weggereden." Maurice nam het telegram en ter wijl hij het openmaakte hervatten de anderen het gesprek. Miss York wilde met alle geweld weten, hoe ik mijn middag had besteed. Terwijl ik haar antwoordde na tuurlijk geheel bezijden de waarheid keek ik toevallig in de richting waar Maurice stond. Ik zag, dat hij mij over het telegram heen aanstaar de met een blik, die een combinatie vormde van duivelse haat, triomfge not en twijfel. Het duurde slechts een ogenblik. Toen onze blikken elkaar kruisten, veranderde de uitdrukking op zijn gelaat, alsof zij er met een spons werd afgeveegd en frommelde hij het telegram tot een balletje ln zijn hand. Met een kort, onaangenaam lachje voegde hij zich bij ons. „Ja, dat is een vervelende bood schap", verklaarde hij. In koor klonk nu de vraag; „Wat is er aan de hand?" „Het spijt mij, maar ik moet van avond nog naar Londen. Er schijnt iets niet in orde met een maatschappij waarvan ik commissaris ben. Zo iets moet het tenminste zijn: het tele gram is niet erg duidelijk, maar zij vragen of ik onmiddellijk wil tornen om een conferentie te houden." Allen, behalve ik, gaven met warm te te kennen, dat zij het jaanmer von den. „O", zei Maurice, ,,'t is niet zo erg. Ik geloof, dat ik morgenavond en op z'n allerlaatst overmorgenochtend weer terug ben. Blijven jullie alle maal hier. Ik ben overtuigd, dat de besprekingen misschien niet langer dan een paar uur zullen vorderen en vooral tante Mary zal blij zijn jullie allen om zich heen te hebben. Ah. daar is ze." Tante Mary, die intussen naderbi] was gekomen, gaf blijken van grote teleurstelling, toen ze het bericht van Maurice had gehoord. „Moet je werkelijk weg, beste Mau rice?" sprak zij. „Wat vreselijk ver velend! Je moet zeker met de trein van negen uur vijftig. Natuurlijk mag niemand zijn bezoek verkorten. Stuart zal wel zo goed willen zijn, je plaats van gastheer waar te nemen en wij zullen proberen, ons zo goed mo gelijk te vermaken". „Ja", zei Maurice met een vrien delijk glimlachje tot mij, „jij zult wel goed voor mijn gasten zorgen, niet waar, oude jongen? Ik moet nu naar boven om een en ander te regelen. We dineren natuurlijk op de gewone tijd Terwijl hij sprak, ging de gong ten teken dat wij ons voor het diner moesten gaan kleden. Ik ging naar boven en toen ik op mijn kamer was, stak ik een sigaret op en ging op de sofa liggen. „Wat drommel", zei ik bij mezelf, „kan er in dat telegram staan?" Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2