IE OUE MET 24 ÜR1GE WERKDAG HIER IS DE MOTOROLIE 1964 DINSDAG 31 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT Paasviering. De pauselijke ze gen „Urbi et orbi" op Eerste Paas dag is opnieuw een gebeurtenis voor de t.v. geweest. We constateerden, dat het ook ginds in Rome niet bepaald lenteweer was; de camera registreer de zelfs honderden paraplu's boven de tienduizenden die het Pietersplein bevolkten, toen paus Paulus de log gia betrad. De telelens maakte, dat men thuis een fraai beeld ontving van de heilige vader in groot pontifi caal ornaat en tiara. De toespraak had een optimistische toon, zij het dan zonder het markante gebaar dat de kijkers van paus Joannes gewend waren.. De Paaswens, die in het Ita liaans werd uitgesproken, kreeg na afloop geen vertaling mee, zodat we op de radio moesten afstemmen, om Dick de Vree een verkorte weergave in het Nederlands te horen uitspre ken. Vóór de plechtigheid heeft men uit Schiedam een plechtige hoogmis kunnen volgen. Het deed ons deugd, te ervaren, dat tijdens het heilig Of fer veel latijn door de volkstaal was vervangen. Hoogtepunten van amusement. Maandag kreeg de sport een extra termijn op het beeldscherm door de ingelaste reporgate van de voetbal- strjjd Uefa-jeugdtournooi. 's Avonds bracht de VPRO na een herhaling van het programma „Wie is Julian B. Coco" een filmportret van de Britse acteur Peter Sellers, onder andere in een gesprek met Simon van Col- lem. In de film „Indische jongen" werd aangetoond, dat Indisch-Neder- landers een groep vormen, die in de Nederlandse samenleving geen eigen stem en identiteit bezit. Het spel „Boule de suif" was de eerste dra matische productie van Huib de Vries en had Ria Vroemen in de hoofdrol van het meisje van lichte zeden. In beheerst spel hebben de zestien spe lers en speelsters een hekeling gege ven van huichelarij, van de moraal met twee gezichten. Even teruggrij pend naar zaterdagavond, vermelden we een, evenals verleden jaar, boeiend schouwspel van het Gala de runion des artistes, met in meerderheid vrouwelijke artisten, die geheel be langeloos iets anders presteerden dan men van hen gewend is. Er waren adembenemende nummers bij, com pleet met dodensprong en andere acrobatentoeren. Het tv-spel „Zeven uur thuis" was intelligent en span nend geschreven en werd in hoofdza ken natuurlijk gespeeld, met Andrea Domburg en de Vlaming Julien Schoe- naerts in de hoofdrollen. De spanning bleef er tot het slot in. Het KRO- programma van zondag bracht een kleine teleurstelling, omdat Omer Crawet door ziekte verhinderd was een gesprek te hebben met de pas tot arts verheven artist Jan de Cler. We houden dat dus tegoed. In de plaats kwam het Spaanse dansencem- ble Susanne y José met het danswerk „La Verbena", waarin de geschiedenis van twee, met een orgeltje rondtrek kende zigeuners wordt verhaald. De sobere muzikale begeleiding was van het Zuidhollandse orkest. De linker hand van pianist Daniël Wayenberg bleek wel sterk ontwikkeld, toen hij bij het Kunstmaandorkest van con cert voor de linkerhand van Maurice Ravel speelde. Het was een drama tisch bewogen programmadeel. De Tsjechische bijdrage voor Montreux 1963 was gemakkelijk te volgen amu sement; in dit werkstuk werd nauwe lijks gesproken. We blijven er bij, dat de flauwe tek sten voor Erik Sikkes een artist van allure als Willy Walden onwaardig zqn, en dat ze de regie van Kees Brusse weing kans geven. Zo ook nu in het stuk over een kraan. „Kieke boe" bracht een leuke taartjesaffaire, iets over „goeie" mensen en een aar dig geval van dubbelparkeren. Komende uitzendingen. De uit gestelde film die vanavond draait heet „Calamity Jane" en brengt Doris Day op het scherm. Woensdag heeft de AVRO een nieuwe Dick van Dyke- show, Scala en literaire ontmoetingen. Het tweede net vertoont de film „Kapitein van Küpennick, die eerder werd gedraaid. Het toneelstuk van donderdag het „Nachttrein naar Han nover". Opnieuw zingt Caroline Kaart haar liedjes. Regeringshulp voor de Havik In aansluiting op de „Operatie Ha vik", ondernomen door het Natuur- Noodfonds-Nederland, de Nederland se afdeling van het World Wildlife Fund, heeft de directie Faunabe heer van het ministerie van Land bouw en Visserij bepaald, dat in 1964 voor ieder paar haviken, waarvan de jongen met succes het ouderlijke nest hebben verlaten f 100 zal worden uit gekeerd aan de betreffende tereinbe- heerder. De „Operatie Havik" werd in sep tember 1963 ingeluid met een lande lijk congres te Baarn. In de daarop volgende herfstmaanden werden een veertigtal haviken vanuit Noord- Duitsland overgebracht en in voor hen geschikte terreinen op de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwe uitgezet. Het Rijksinstituut voor Onderzoek ten behoeve van Natuurbehoud (RI- VON) heeft zich belast met onderzoek 5000 deelnemers aan „Jeugd Actief De nationale manifestatie „Jeugd Actief", een reeks van wedstrijden, concoursen en tournooien op het ge bied van sport, cultuur en vrijetijds besteding, die in deze paasweek vijf duizend jongens en meisjes uit het gehele land naar Den Bosch zal bren gen, is gisteren door burgemeester R. Lambooy in de raadszaal van het stadhuis officieel geopend. Door een brief, inhoudende geluk wensen aan het adres van het stich tingsbestuur, in een speciale brieven bus te deponeren, opende burgemees ter Lambooy tevens de postzegelten toonstelling, die gedurende deze week in de hal van het stadhuis te zien zal zijn. De brievenbus blijft op de tentoonstelling en de PTT zal op de en controle op de Nederlandse havi kenstand, die in 1963 niet meer dan veertien paar bedroeg. daarin bezorgde post een gelegen- heidsstempel aanbrengen. De voorzitter van de stichting „Jeugd Actief', ir. F. Suykerbuyk, vroeg spe ciale aandacht voor twee concoursen op cultureel gebied, die deze week in Den Bosch worden gehouden, n.l. het concours voor jeugdige amateur- organisatiec en dat voor gezinsen sembles. Voor de evenementen op Tweede Paasdag, waaronder een concours hippique voor New Forest-pony's en een wedstrijd ballroomdancing voor amateurs, bestond van de zijde van het publiek een grote belangstelling. Op de Bestseweg te Oirschot is gistermiddag de 74-jarige F. C. Ven- nix uit Middelbeers verongelukt, toen hij per bromfiets deze weg wilde oversteken. Hij werd aangereden door een Duitse personenauto, schoot met het hoofd door de vooruit en werd ongeveer 25 meter op het weg dek geslingerd. De man was op slag dood. De bestuurder heeft door rem men en uitwijken nog getracht een aanrijding te voorkomen. 15-jarige chauffeur rijdt meisje dood De 15-jarige chauffeur Den H. uit Klundert heeft Paaszaterdag in zijn woonplaats de 12-jarige Pieternella de Ruyter op de Noordschans aan gereden. Het meisje overleed ter plaatse. De jongen, die werkzaam is op het expeditiebedrijf van zijn vader en op de niet-openbare wegen bij de detail werken zand vervoert, was zaterdag met een vrachtwagen van een garage in Klundert op weg naar de ouder lijke woning, toen het ongeluk ge beurde. Het meisje De Ruyter was op de Noordschans, een weg zonder trottoirs, aan het hinkelen en had niet tijdig gemerkt dat de vracht wagen niet stopte. Expediteur Den H. was 's morgens met zijn zoon in een personenauto naar de garage gegaan. Hij zag toe, dat de jeugdige chauffeur van de garage vertrok om de gerepareerde vrachtwagen over een afstand van ongeveer drie kilometer naar huis te rijden. Brigadier Piet 44. „Hoezoantwoord op mijn vraag?" vroeg de chauffeur, die er hoe langer hoe minder van begreep. „Ik zal het je uitleggen," zei bri gadier Piet. „Terwijl iedereen uit keek naar een ijskarretje met twee Italianen, zat het hele stel in jouw auto. Zonder lastig gevallen te wor den reed jij dit terrein op. Toen al het personeel hier naar huis was ge gaan, stapten de schurken rustig uit en verborgen ze het ijskarretje op het erf van boer Knolleneus. Be grepen?" „Ja, zo is het misschien wel ge beurd," mompelde de chauffeur. „We hebben nu eenmaal geen nachtwaker dus iedereen kan hier rondschar relen zoveel hij wil." „Mooi," vervolgde de slimme bri gadier. „Jullie opslagterrein ligt vlak naast het spoorwegemplacement. Wat ligt er nu meer voor de hand dan dat die twee kerels met Karei hun toe vlucht hebben gezocht op het spoor wegterrein? Vermoedelijk hebben ze zich listig in een goederenwagen verstopt en zijn ze doodleuk uit Bonckelhoven weggereden." De chauffeur, die kennelijk goed naar de radio had geluisterd, krabde zich aandachtig en energiek op het hoofd. „Ik dach dtat alle trei nen gecontroleerd waren," merkte hij op. „De personentreinen wel," zei Piet somber. Maar aan de goederentrei nen heeft natuurlijk niemand ge dacht. Nou ik wil toch achter elkaar te weten komen of er vannacht een trein naar Italië is vertrokken." En nu volgde onze slimme brigadier dezelfde weg, die de twee Italianen nog maar zo kort geleden ook ge volgd hadden. Behendig klauterde hij over het hek. Doch dit wekte de woe de op van ene Theodorus Vlampyp, arbeidzaam machinist der spoorwe gen. „Hela, smeris! Wat mot dat?" riep Theodorus nors. Ja ja;; Theodorus had een kwade bui, want zijn vrouw had vergeten suiker in de koffie te doen, die hij meevoerde in het be kende, blauwgeëmailleerde spoor wegkannetje. Gevraagd: ENIGE NETTE MEISJES om opgeleid te worden voor buffet en bediening. Boven 18 jaar. Zondags vrij. VOORTMAN'S CAFETARIA - LEIDEN HAARLEMMERSTRAAT 20 LEIDEN fZ Gaat O trouwen of heeft U een nieuwe wo ning? Kredieten voor iedereen tot 5000 - voor aanschaf meubilair/wo ningtextiel. Vraagt graus folder, dan krijgt U alge hele inlichtingen Postbus 1371. Rotterdam. moeite met G.acial, 50 dra gees 2.35. Bij apoth. en drogist Z Te koop gevraagd: vol ledige platencursus Duits, §een toeristencursus. Tel. 1710—33152. Z 2 Bas-speakers aange boden, nog niet gebruikt 25.- per stuk. v. d. Waals straat 46. Z 10 volle uren autorijles 47 50 Modern lesmateriaal gediplomeerde instructeurs iosse lessen 6.50 gulden Halen en brengen gratis Theorieavonden met licht beelden. Erkende bonds- autorijschool De Centrale. Veerstraat 31, Leiden, tel. 24600. Z Wie heeft er tijd om thuiswerk te verrichten? Inl. De Tipgever, Postbus 21, H.I.Ambacht. Z Teakhout windscherm- latjes. 160 cm lang. 9 cent per stuk. Th. Ludlage, Westeinde 67c, Roelof- arendsveen. -X - Nieuwe verpakking, nieuwe inhoud, nog meer EXTRA, kwaliteiten! EXTRA bescherming zowel tijdens starten, rijden als stilstaan! j Automotoren worden steeds meer vervolmaakt. De Esso produkten voor deze motoren eveneens. Vandaar de komst van Esso Extra Motor Oil 1964, die de eisen van alle autofabrikanten overtreft.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6