S)e£eidóeSoii^cmt AUSKA HEEFT MASSALE FEDERALE HULP NODIG Paus sprak over christendom in het licht van Pasen Griekse Cyprioten schoten „per ongeluk" op Britten BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 31 MAART 1964 54e JAARGANG No. 16.190 Directeur J. F. J. M. KOENS HooMredakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes 1,75 Beetje (kouwe) drukte met Pasen Militairen bewaken straten WAARSCHIJNLIJK RUIM 100 DODEN Anchorage bood gisteren een zeer triest beeld. Militairen bewaakten de verlaten straten. Mensen stonden met flessen, emmers en kruiken in de rij bij grote tankauto's niet water. Anderen stonden voor een 'schoolge- stad en omgeving) de grootste plaats ?0U5 te wachten °P injecties tegen van Alaska is. In Anchorage is voor typ£us en weer aderen in het stads- een bedrag van naar schatting 200 paric op soeP- miljoen dollar schade aangericht. 6 De scheuren m de bodem zijn op sommige plaatsen tien meter diep en Andere zwaar getroffen plaatsen zijn: 15 meter breed. Hun bruine kleur steekt fel af tegen de sneeuw. De VALDEZ een vissersplaatsje: scheuren lopen zigzag door de stra- negentig procent van de woningen ten als enorme bliksemschichten. Er- ïs beschadigd. Ongeveer 900 mensen |n liggen puinhopen en op de rand zijn geëvacueerd. Aantal doden: 32, proberen huizen nog hun evènwicht hoofdzakelijk doordat de plaatselijke te vinden. De ravages van puin, pa- scheepswerf ingestort is. ien, bomen, hout en leidingen en auto's is enorm. In andere huizen ko- SEWARD 12 tot 20 vermisten men nog steeds nieuwe scheuren, en 4 gewonden. Het havenfront heeft doordat de fundamenten verder weg- zwaar geleden van de vloedgolven zakken, en ziet er uit alsof het gebombar deerd is. Spoorwagons en locs zijn Alleen de zwaarst geteisterde wij- omvergeworpen en de rails verbo- ken hadden gisteren nog geen elec- gen en weggerukt. triciteit, gas of water. Voor de men- rwFNTTrrA n AnArkWt sen in deze wijken bereidden vrijwü- c.riEJNEtjA 11 doden. ligers een keer per dag een warme maaltijd. Grote gebouwen, zijn om- KODIAK 11 a 12 doden. Deze gevormd in grote slaapzalen. De le- ■icnv^inntn zwaar vensmiddelenvoorraad in de stad Terug van een vliegreis Alaska heeft het hoofd van het Ame rikaanse bureau voor hulp bij na tuurrampen, McDermott, aan presi dent Johnson gezegd, dat massale federale hulp nodig zal zijn, om de eind vorige week door een aardbe ving geteisterde staat weer op de been te helpen. Volgens nog steeds voorlopige ge gevens heeft de zeer hevige beving ruim 100 mensen (van wie er onge veer 80 gisteren nog vermist werden) het leven gekost. Gouverneur Egan heeft de materiële schade geraamd op meer dan 350 miljoen dollar. De aardbeving was zo hevig, dat zwakke vloedgolven die erdoor wa ren veroorzaakt, de oostelijke kusten van Hokkaido, het noordelij ksé ei land van Japan, bereikten. Dit is meegedeeld door het centraal metef r lologisch instituut in Tokio. belangrijke J boven geteisterd door de vloedgolf die op blijkt voor 30 dagen voldoende te de aardbeving volgde. VERTROOSTING VOOR GELOVIGEN EN NIET-GELOVIGEN Paus Paulus VI, gefotografeerd tijdens het uitspreken van zijn zegen „Urbi et Orbi" aan de stad Rome e. aan de hele wereld aan het einde van zijn Paastoespr aak, zondagochtend. Duizenden gelovigen waren ook ditmaal weer vereend op het immense plein voor de St. Pieter in Vaticaanstad. De Paus richtte zich in het bijzon der tot de velen, wier godsdienstig bewustzijn in een crisis is geraakt door factoren,die volgens hem juist dat besef hadfen moeten opwekken. Hij doelde hierbij op de culturele, wetenschappelijke en sociale en Paasboodschap uitgesproken nadat technische vooruitgang, „welke het hij op de trappen voor de St. Pieter bewustzijn van de moderne mens Het hoofdbureau van de rijkspoli- i?ome een w Mis had ouffedraeen J?eneveld .»De?e vooruitgang tie in Tokio zei, dat een deel van de m B°me een H MlS had Wangen, heeft de overtuiging m de hand ge- - - - werkt ofschoon deze overtuiging Paus Paulus heeft zondag zijn inwoners van de stad Kushiro aan Zijn woorden werden via Radio Va- de oostkust van Hokkaido was ge- ticaan uitgezonden en overgenomen evacueerd, toen hoge golven, voor- afgegaan aan de vloedgolven, de kust door talrijke stations van West-Euro- begonnen te beuken. Er vielen hier pa> Canada, de Ver. Staten en Zuid- Amerika. Voordat de Paus zijn toe- al reeds op een teleurstelling begint uit te lopen dat de mens knap ge noeg is om zichzelf te verlossen en anderen niet nodig heeft om de prin cipiële en nog steeds duistere probk men in zijn leven op te lossen. De menselijke geest van sommigen is spraak besloot met de traditionele verward door deze „karakteristieke zegen Urbi et Orbi aan de stad Rome ervaring van deze tijd" en houdt zich verbitterd vast aan een ver in Californië het zwaarst door de en aan de hele wereld, herdacht hij ouderde wetenschappelijke opvat aardbeving geteisterd. Men telde er slachtoffers van de aardbeving in ting- Van anderen is de geest onrus- elf doden; nog 15 mensen werden gis- tig. Maar velen interesseren zich ner- teren vermist. Een 300 gebouwen Alaska en van het vliegtuigongeluk gens meer voor en hebben zich erbij werden verwoest; de schade wordt Napels. neergelegd, dat voor hen het leven geen slachtoffers. Elf doden in Californië Buiten Alaska werd Crescent City Machtsstrijd in Saoedi-Arabië ten nadele van koning Een conflict tussen koning Saoed en zijn broer, kroonprins Faisal, de premier van Saoedi-Arabië, over hun bevoegdheden, is er mee geëindigd, dat de eerste-minister meer macht heeft dan hij ooit bezat. Dit heeft de Saoedi-Arabische onderminister van buitenlandse zaken, Omar al Saqqai, maandag in Bejroet verklaard. Volgens betrouwbare kringen in de Libanese hoofdstad zou het conflict zich in het midden van deze maand hebben voorgedaan. Koning Saoed zou toen de bevoegdheden willen te rug hebben, die hij vorig jaar me de met het oog op zijn gezondheids toestand aan zijn broer had over gedragen. Onder druk van o.a. de Mohammedaanse schriftgeleerden zou hij echter niet in zijn opzet zijn Oe Thant heeft „Turkse terroristen" in Saint Hila- rion Castle, ongeveer twintig km ten noordwesten van Nicosia, op een bus de ZeS miljoen me* schoolkinderen hadden gescho- op 50 miljoen dollar geraamd, stad van 3.000 inwoners werd getrof fen door vier vloedgolven. Het grootste aantal slachtoffers in Alaska viel in Anchorage, dat met zijn honderdduizend inwoners (de geen doel en zin meer heeft, tj „Maar hoe U ook tegenover de Men moet, zo zei de P us, godsdienst staat", zo riep de Paus uit, universele waarde van Christus ver- u fi d0 uitnodi; rijzenis veel nadenken, want van J VERHOGING BENZINEPRIJZEN menselijk drama afgeleid. Zij bete kent de oplossing van het probleem van het kwaad, het ontstaan van een nieuwe levensvorm: het christen dom. waJde wordt de zinvan he het licht te aanvaarden, dat de waarde wordt de zin van net vervrjj zenis van Christus over de we reld uitstraalt". De Paus zei vervolgens, dat elke godsdienst lioht in zich heeft, „ook al is dit licht niet voldoende om de mensheid klaarheid te geven". Elke In Jezus Christus wordt het plan echte godsdienstige waarheid is zijns Gods gerealiseerd. Het sedert eeu- ^niZfiens. de ochtendschemering van wen verborgen geheim van de ver- g^oo*- lossing der mensheid is in Hem ge- rQ,o Aanstaande woensdag (1 april) openbaard. In Christus zijn wij allen Onverstandige o„ zullen de prijzen voor autobenzine gered. In Christus loopt het lot van Zich richtend tot degenen zonder in Nederland worden verhoogd. Voor ieder van ons uit. In Christus vindt geloof of die het geloof haten zei de superbenzine bedraagt deze verho- het menselijk drama een gelukkig Paus, dat zij godsdienst misschien ging 4.7 cent en voor gewone benzine einde. In Christus vinden onze smar- verkeerd bezien, als anti-weten- 4.6 cent per liter. ten opluchting, in Christus krijgen schappelijk of als een rem voor de Deze prijsverhoging is voornamelijk onze verwachtingen gestalte. Op het vooruitgang, „maar", aldus de kerk- een gevolg van het gestegen bijzonder historische feit der verrijzenis is het vorst, „past toch op, dat U niet de invoerrecht (3 3/4 cent) en de daar- christendom gegrondvest. En zo last op U neemt van onverstandige over geheven omzetbelasting (0.22 groot is het licht, de kracht, het ge- dogmata, past toch op voor twijfel cent). Daarnaast komt in deze prijs- luk, de heiligheid, die uit het door zonder vrede, voor de vlucht in de verhoging tot uitdrukking een stij- hem in de wereld ontstoken geloof vertwijfeling en in het niets. Mis ging van de aanvoerkosten en een uitstralen, dat de christelijke gods- schien zijn er onder U, die eigenlijk verhoging van de distributiekosten, dienst niet slechts een overvloed van verlangen naar het licht. Laat hen zowel van de benzinemaatschappijen vrede eh vreugde de mensheid aan- de ogen toch openen voor het Paas- als van de wederverkopers. biedt, maar ook daarvoor uitnodigt, licht". Een kijkje in de hoofdstraat van Anchorage. Een aantal huizen en auto's zijn in een enorme scheur verdwenen, zodat balkons op dezelfde hoogte als de oorspronkelijke weg zijn gekomen. Radio-Mekka heeft omgeroepen dat prins Feisal, die de titel van onder koning heeft gekregen, in het ver volg verantwoordelijk zal zijn voor de binnen- en de buitenlandse poli tiek van Saoedi-Arabië. Hij behoeft zich niet meer over staatszaken met koning Saoed te verstaan. Somalische stad gebombardeerd Vier Ethiopische vliegtuigen, waar onder twee zware bommenwerpers, hebben vandaag tweemaal de hoofd stad van het noorden van Somali, Hargeisa, gebombardeerd, zo is in- regeringskringen in Somali verno men. De Dthiopiërs ontketenden tegelij kertijd een massale aanval op de grenspost Toegwajaleh. Hargeisa ligt ter hoogte van het midden van de grens tussen Ethio pië en Somali. Er is de laatste dagen geregeld gevochten. Maandag werd door twee afgevaardigden van beide landen in Khartoem een bestands overeenkomst gesloten. Het bestand zou morgen, 1 april, ingaan. „Staatsgreep" in Zuid-Vietnam bleek staking PTT-personeel Uit Tokio werd zaterdag gemeld, dat het aanbieden van telegrammen voor Zuid-Vietnam vanuit Japan voor onbepaalde tijd was opgeschort van wege „binnenlandse aangelegenhe den" in Zuid-Vietnam. Gedacht werd toen aan een nieuwe staatsgreep. Deze binnenlandse aangelegenhe den bleken volgens nadere berich ten een staking van PTT-personeel te zijn. Daardoor werd het telègraaf- verkeer met het buitenland onmoge lijk. De Zuidvietnamese PTT-be- ambten eisen dertien maanden salaris per jaar. Nadat was onderhandeld met afgevaardigden van de stakers werd het werk tegen het middaguur hervat. Jordanië heeft een organisatie in het leven geroepen die zich zal be zig houden met het zenden van fles sen met water uit de Jordaan, waas Jesus werd gedoopt, als geschenk aan moeders om hun kinderen te do pen. Duizenden flessen zullen over de wereld worden gedistribueerd. nog niet bij elkaar De Cyprische regering heeft gis teravond toegegeven, dat Griekse vei ligheidstroepen „door een misver stand" op Britse troepen van de V.N. hebben geschoten. Het incident deed zich in de middag voor in Halefka, 25 km ten noordoosten van Nicosia. Een woordvoerder van de regering zei, dat men de Britse patrouille voor „Turkse terroristen" had aangezien. De Grieken schoten op de tien gewa pende mannen die zij op hun post za gen afkomen. De Britten schoten terug taar de Grieken staakten het vuren toen zij him vergissing bemerkten, aldus de woordvoerder die zei, dat de V.N. de lezing van de regering hadden aanvaard. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De Cyprische regering en de V.N. zijn na dit incident overeengekomen, dat de veiligheidstroepen in het ver volg tevoren van elke operatie der V.N. op de hoogte zullen worden ge steld. CYPRUS BETAALT ZELF OOK Cyprus heeft V.N.-secretaris-gene raal Oe Thant meegedeeld, dat het 100,000 Pd. St. (ruim een miljoen gul den) zal bijdragen aan de kosten die verbonden zijn aan de legering van de V.N.-macht op het eiland. Hierdoor kan Oe Thant tot dusver op vijf van de zes miljoen dollar re kenen die in de voorlopige periode van drie maanden nodig zijn. Griekenland is bereid zijn contin gent militairen uit Cyprus terug te trekken wanneer Turkije dat ook doet, zo heeft een zegsman van de Griekse regering, vandaag in Athene verklaard. President Makarios heeft terugtrekking van de Griekse en Turkse militairen van het eiland ge ëist. Toestand ambassadeur Reischauer ernstig De toestand van de Amerikaanse ambassadeur, dr. Edwin Reischauer, op wie vorige week dinsdag een aan slag werd gepleegd, is verergerd door een inwendige bloeding. Na eni ge uren kwam er een einde aan de bloeding. De artsen achten de toe stand ernstig maar niet kritiek. GlpilTI trekt kandidatuur Dinsdag j.l. stak de 19-jarige Ja- Uicim UCKl KdllUlUcUUUl panner Norikazoe Sjioja de ambassa deur met een mes in het rechterdij- been, toen deze het gebouw van de kanselarij verliet. De 53-jarige di plomaat die in Japan geboren is en hoogleraar is geweest aan de Har vard universiteit, werd na de aan slag in een ziekenhuis in Tokio ge opereerd. BUS BESCHOTEN De woordvoerder van de Griekse regering verklaarde verder, dat voor senaatszetel in De Amerikaanse astronaut John Glenn heeft in San Antonio in Texas meegedeeld, dat hij zijn kandidatuur voor een senaatszetel voor de staat Ohio intrekt. Oorspronkelijk had de 42-jarige voormalige luitenant-kolo nel mee willen doen aan de democra tische voorverkiezingen op 5 mei a.s. Op 26 februari maakte Glenn een val in zijn woning te Columbus, als gevolg waarvan hij aan evenwichts stoornissen lijdt. Hij had op 1 maart ontslag uit de dienst willen nemen, maar hij had zijn besluit daarom trent opgeschort tótdat hij zou zijn hersteld. Commandant van RB-66-eenheid uit funktie ontslagen Kolonel Arthur Small is op 25 maart ontheven van zijn functie van bevel hebber der eenheid waartoe de RB- 66 behoorde die op 10 maart boven Oost-Duitsland werd neergeschoten. Hij heeft een andere functie gekre gen. Dit blijkt uit een mededeling van het Amerikaanse ministerie van defensie. Een woordvoerder van het ministe rie weigerde elk commentaar. Hij ging o.m. niet in op de vraag of er verband tussen de vervanging en het vliegtuigincident bestaat. In wel ingelichte Amerikaanse kringen ge looft men evenwel, dat de bemanning van de RB-66 zich schuldig heeft ge maakt aan onachtzaamheid tijdens de betrokken vlucht. Een van de navigatie-instrumenten werkte niet. De Amerikaanse luchtmacht verwijt de mannen, dat zij geen gebruik heb ben gemaakt van andere navigatie middelen, aldus deze kringen. VEEL BEWOLKING In de algemene circulatie boven Europa komt maar weinig verande ring. In de omgeving van Spanje en boven het Middellandse Zee-gebied handhaaft zich depressieactiviteit ter wijl boven Skand'inavië en het noord westelijke deel van de Atlantische oceaan de luchtdruk hoog blijft. In onze omgeving is de wind zwak en veranderlijk in verband met de aan wezigheid van een kleine storing bo ven het zuidelijke deel van de Noord zee. Deze storing veroorzaakt veel bewolking en plaatselijk wat regen. Voor morgen wordt een zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen verwacht waarmee opnieuw koude lucht uit Duitsland met veel bewol king naar ons land wordt gevoerd. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON- en MAANSTANDEN Zon: op 06.15; onder 19.13. Maan: op - onder 08.18. Hoogwaterstanden v.m. 5.43; n.m. 18.00. KORRELTJE Wie zich lang bedenkt, kiest niet steeds het goede.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1