Amerikaanse Leidenaar houdt morgen „talentenjacht" in Stadsgehoorzaal Eervolle uitverkiezing voor Leidse jeugd door ministerie van Buitenlandse Zaken „Niet naar de haaien'... Sam Heman biedt een unieke kans aan avontuurlijke geesten DINSDAG 31 MAART 1964 DE LETDSE COURANT PAGINA 14 Mr. Heman heeft op Tijn „jacht" op vrouwelijk schoon in Europa al een goede vangst gedaan in de hostesses: v.l.n.r. 7,line van der Mast 'it België, Fatima Tafiz uit Iran en ngeborg Elfström uit Sweden, die hier op en contactbijeenkomst van hostesses in zalig nietsdoen op de chommelbank zijn 'efotografeerd. ^e Belgische en Tweedse dragen de take-it-easy-outfit" van de hostesses, ^e Perzische is ge- -leed in haar officiële ileding, die gebaseerd v s op de oude mythe van de Ramadan. De beroemde Amerikaanse „talent-scout" ta lentenjager) Sam Heman komt woensdag in op dracht van de Canadese regering een bezoek brengen aan de Sleutelstad om voor de wereld tentoonstelling van Montreal, die van april tot oktober 1967 wordt gehouden, hostesses gast vrouwen) aan te trekken voor de Leidse inzen ding op die tentoonstelling. Sam Heman, de ro- Al jong toonde hij over uitzonderlijke kwaliteiten te beschikken. Hij door liep de lagere school in slechts vier jaar, ging daarna naar de middelbare school, maar had het daar al gauw bekeken. Zijn ondernemende geest en zijn rusteloos karakter dreven hem op 14-jarige leeftijd naar zee, zijn ouders in tranen achterlatend. De bezorgdheid, die vooral van moeders zijde kwam, bleek echter ongegrond, want Sam ging niet „naar de haaien", zoals men wel van jonge varensgezellen pleegt te veronderstellen. In nog geen twee jaren klom hij van ketelbinkie op tot derde stuurman op een Italiaanse vrachtvaarder. Twaalf ambachten.. In 1938 keerde Sam, met een buidel vol geld en een onwaarschijnlijke dosis levenservaring rijker, huis waarts, waar hij voor het laatst zijn ouders zagWant nog geen drie maanden later begon zijn bloed weer te koken. Hij vertrok, met de drei ging van de tweede wereldoorlog duidelijk voor ogen, naar de States. Aanvankelijk scheen Vrouwe Fortu- na hem de rug toe te keren, want hij wist geen werk te krijgen, dat aan zijn intelligentie was aangepast. Achtereenvolgens was hij werkzaam als schoenpoetser, krantenverkoper, liftboy in n.b. het Waldorf-Astoria hotel en jongste bediende op de ex peditie van een grammofoonplaten- maatschappij. Daar begon hij inte resse op te vatten voor de techniek van het platenvak, 's avonds, in zijn eigen tijd, experimenteerde hij met grammofoons en alles wat daar mee te maken had. Juist had hij een bril jant idee op het gebied van de me chanisatie van de platenproduktie in grove lijnen ontwikkeld, toen de in middels tot Amerikaan genaturali seerde Sam opgeroepen werd om zich in dient te stellen van het Ame rikaanse leger, dat de bevrijding van Europa zou verwezenlijken. Na een bliksemopleiding werd hij als ser geant-telegrafist ingedeeld bij de Amerikaanse zevende vloot; op de torpedobootjager „Lincoln", die zo veel heeft bijgedragen tot de verove ring van Frankrijk vanuit het zui den, zwalkte hy twee-en-half jaar over de wereldzeeën, waarna hij be laden met roem als luitenant-ter-zee in 1945 afzwaaide. Uitvinder van eerste volautomatische Daarna is ziin ster nas echt cn#»l «re steren. TVnis- in ziin «relief**#» New York wer'rie hii veriicr aan ziin idee en in mei IQAr hzd hii bet zover ere- bracM. dat bii de #»*»r«*e moderne juke-box on de markt bracht. Daartoe had hij zich van de mede werking verzekerd van Greta Garbo, die zóveel in zijn uitvinding zag, dat zij het plan voor hem financierde, Sam Heman is nu een van de groot ste juke-box-fabrikanten ter wereld, zijn zaak heeft een omzet van vele miljarden per jaar en in zijn fabrie ken en kantoren in o.a. Chicago, De troit en New York werken bij elkaar 20.000 mensen. Ontdekte George Chakiris De grootste ontdekking van de ex- Leidenaar, die zich hoe langer hoe meer voor de show-business ging in- buuste en karaktervolle veertiger, zal aan de ouderen onder u nog wel bekend zijn, wanneer wij tenminste zijn veramerikaanste naam even omzetten in de oorspronkelijke lezing: Samuel Heymans. Sam is een geboren maar geenszins een getogen Leidenaar, die op 11 november 1920 aan de Oude Vest voor het eerst het levens licht aanschouwde. teresseren, was wel George Chakiris, aan allen welbekend door zijn hoofd rol in de verfilmde versie van de Westside Story. En nu komt hij dan naar Nederland de multi-miljonair Sam Heman, de man die door zijn ondernemingsgeest het voorbeeld is geweest voor zo vele emigranten, de 43-jarige pionier van de juke-box, die ondanks zijn roem en rijkdom een hartelijke, eenvou dige, maar gewiekste zakenman is gebleven. Zijn ouders zal hij niet meer in Leiden aantreffen. Die zijn in de laatste wereldoorlog kort na el kaar gestorven Voor meisjes uit Leiden en omstreken Zoals wij enige weken terug reeds meldden, heeft de Nederlandse rege ring besloten aan de wereldtentoon stelling in Canada deel te nemen, om dat de banden tussen Nederland en Canada, die ook in de Atlantische gemeenschap tot uitdrukking komen, op grond van zovele gelukkige con tacten zo hecht zijn geworden. Aangezien de Nederlandse regering het grootste deel van de inzending heeft toegewezen aan vooraanstaande Leidse industrieën, waarvan de na men om technische redenen nog niet vermeld mogen worden, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken besloten de gastvrouwen, die Neder land zullen vertegenwoordigen en de bezoekers van de tentoonstelling in de Nederlandse paviljoenen zullen ontvangen, eveneens uit Leiden en omstreken te recruteren. Voorwaarden En daarvoor komt dus de beroem de ex-Leidenaar Sam Heman naar de Sleutelstad, waar hij woensdag a.s. een auditie zal verzorgen in de Stadsgehoorzaal en wel van 's mid dags twee tot half zes. Alle jonge meisjes, die aan de navolgende voor waarden voldoen kunnen zich per soonlijk opgeven voor deze auditie bij de WV, Steenstraat lb, Leiden, woensdagmorgen tussen tien en één uur. De voorwaarden zijn: 1. Men moet op 1 oktober 1967 tenminste achttien en ten hoogste dertig jaar oud zijn. 2. Een vriendelijk uiterlijk knap is beslist geen voorwaar de bezitten. (Brildragend vormt geen enkel bezwaar). 3. Behoorlijke omgangsvormen en een gezond gestel hebben. 4. Tegen een uitmuntend salaris een half jaar in Canada wil len werken als hostess op de wereldtentoonstelling. Betaalde vakantie Beheersing van de Engelse of Fran se taal wordt niet gevraagd, aange zien de uitverkorenen in maart 1967 (Advertentie) een maand lang een cursus zullen volgen in het zonnige Florida, alwaar men volgens een opzienbarende en revolutionaire methode in korte tijd de elementaire kennis van deze talen zal worden bijgebracht. Men behoeft beslist geen studiehoofd te zijn om deze cursus, waar men ook onder richt in houding en elegant lopen en lessen in make-up, huidverzorging en omgangsvormen zal krijgen, te kunnen volgen. In een exclusief in terview, dat Sam Heman ons giste ren toestond bij zijn aankomst op Schiphol, verklaarde hij dat deze cursus meer het karakter heeft van een unieke vakantie dan van een schoolse serie lessen. Bovendien, al dus Sam, is het een volledig betaalde vakantie met een uitmuntende gelde lijke vergoeding, met gratis kleding (zie foto). Op onze vraag, hoeveel meisjes uit Leiden en omgeving voor deze interessante en leerzame uitver kiezing in aanmerking zullen komen, antwoordde Sam ons: „Wij in Ameri ka pakken alles in het groot aan. Komen er twintig leuke en vlotte meisjes, dan worden ze alle twintig uitgezonden. Zijn er meer liefheb sters dan is dat prima. We kunnen er wel vijftig gebruiken Nog onder de indruk van zijn kracht uitstralen de en imponerende persoonlijkheid namen wij afscheid van deze een voudige Leidse jongen, die is uitge groeid tot één van de kopstukken van de Amerikaanse show-business. juke-box Meisjes van 14 tot 27 jaar kunnen gratis naar wereldtentoonstelling IN HET ARTIKEL hiernaast staat het uitvoerig beschreven: de grote talenten jager, impres ario en miljonair Sam Heman is morgen in Leiden in de Stadsgehoorzaal om daar van twee tot half zes een audi tie te houden. Hij zoekt vlotte, jonge meisjes, die als hostess gast- vrouwe) naar de wereldtentoonstelling in 1967 in Canada willen. EEN IEDER die aan de hiernaast vermelde voorwaarden meent te voldoen, geve zich dus op en wel PERSOONLIJK bij de WV, Steenstraat lb, (vóór het museum voor Volkenkunde), van 's morgens 10 Uur tot 's middags 1 uur. Vanwege de. verwachte grote toeloop wor den telefonische opgaven NIET in behandeling genomen. EVENTUELE BELANGSTELLENDEN, die niet aan de voorwaarden voldoen, of geen interesse hebben voor deze unieke betaalde va kantie van ruim zeven maanden in Canada, zijn uiteraard van harte welkom in de Stadsgehoorzaal, om de auditie bij te wonen. Nog een goede raad aan allen, die in aanmerking menen te komen voor uit zending: Weest er vlug bij, de aanvragen worden in volgorde van bin nenkomst behandeld. J Sam Heman kon niet nalaten op zijn weg van Schiphol naar Leiden even een kijkje te gaan nemen bij de zandafgravingen in Noordwijkerhout. „Hier ging ik in mijn jonge jaren dikwijls kamperen", zei hij. „Eerst met mijn ouders, later met vrienden en ook met de padvinders." Mr. Heman was zeer verbaasd, geen duin, maar dal aan te treffen. De zandafgraving voor de kalkzand steen is inmiddels zo ver gevorderd, dat er van zijn plekjes uit de jeugd niet veel meer over was gebleven. Maar onze fotograaf leverde dit bezoek een spectaculair plaatje op, kenmerkend voor Sam Heman. (Foto: De Leidse Courant). '65-Jarig bruidspaar in Zwammerdam - hartelijk gehuldigd Hoewel vandaag de eigenlijke trouwdatum is, werd zaterdag in het Verenigingsgebouw te Zwammerdam het 65-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Schouten-Van Veen, verblijf houdende in het Zwammerdamse rusthuis „Ruimzicht", hartelijk ge vierd. Onder de velen, die ter recep tie kwamen, bevonden zich burge meester en mevr. Z. Bruins Slot van Alphen aan den Rijn. De uitgebreide familie van het nog vrij vitale bruidspaar heeft er een weliswaar drukke, maar gezellige dag van gemaakt. De bruidegom (90) vooral is nog zeer vitaal; zo leest hij nog dagelijks zijn krantje zonder bril en naar de directrice van het rusthuis mevr. Neeltje Kwaker- naak-Van Oosterom verklaarde, schilt nog elke dag de aardappelen voor het hele huis. Moeder Schouten (85) is helaas niet meer zo goed ter been, maar overigens geestelijk nog kerngezond. De echtelieden zijn geboren in Reeuwijk en daar ook getrouwd. Ruim 30 jaar was de bruidegom op het tuinderbedrijf van de firma Gul- demond te Boskoop. Vele jaren heeft hij ook turf gevaren, een harde stiel en verder was alle werk hem lief, dat zijn handen maar te vinden plachten. Er waren zaterdag veel geschen ken en veel bloemen, door de vele bezoekers geschonken. Het huwelijk werd gezegend met 12 kinderen, waarvan er nog 9 in leven zijn. 34 Kleinkinderen en 16 achterkleinkin deren maken, dat de familie nog lang niet aan uitsterven toe is. Vandaag werd 't feest in meer in tieme kring in huize Ruimzicht ge vierd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14