Mammoetconferentie - met weinig zin - Lading geroofd van gezonken schip in Rotterdam SCHIETPARTIJ IN KASTEEL BIJ PUTTE Knipperlichten als auto stilstaat PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE BEZOCHTEN WERKKAMP VELUWE WEEKELYKSE CRONYCKE DUITSLAND BETROK IN 1963 VOOR 65 MILJOEN BLOEMEN uit NEDERLAND Mysterieuze inbrekers bleken zigeuners Amerikaanse vliegers door Sovjet-Unie vrijgelaten ZATERDAG 28 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 P)E WERELDHANDELSCONFERENTIE die onder auspiciën van de V.N. in Genève begonnen is, zal nog wel 'n tijdje moeten duren, al was het alleen maar omdat ruim tweeduizend gedelegeerden hier aanzitten en een dergelijk gezelschap door zijn omvang alleen al niet vlot tot resultaten kan komen. Er is overigens goede reden om niet op te veel resultaat te hopen, daarvoor zijn de doeleinden van ver scheidene groepen afgevaardigden te zeer uiteenlopend. En daarvoor is de achtergrond van de conferentie ook wat te bizar. Het hoofddoel is wel een aanval op de G.A.T.T., de algemene overeenkomst over handel en tarieven en waarom die wordt ondernomen is het duide lijkst door de bijnaam die de G.A.T.T. al snel heeft gekregen: de club der rijken. Achttien landen sloten in oktober 1947 een contract met elkaar, de overeenkomst over handel en tarieven, die op 1 januari 1948 van kracht werd met 23 leden, die samen toen tachtig procent van de we reldhandel dreven, de rijken dus. BEGUNSTIGING lyiEN MAG het hun eigenlijk niet kwalijk^ nemen dat de statuten van hun club vooral handelen over de belangen de de leden. Intussen is het ledental van de club uitgebreid, ook met armen, maar de statuten zijn de oorspronkelijke gebleven, die der rijken. En de armen klagen, dus wel wat over de G.A.T.T. De ontwikkelingslanden grepen met graagte een Russisch voorstel aan om de wereldconfe rentie te beleggen die nu is begonnen. Het Russische doel van de con ferentie was de handel tussen oost en west uit te breiden, maar de ontwikkelingslanden hebben deze aanval op de G.A.T.T. omgedraaid tot hun eigen offensief op die organisatie die eigenlijk geen organi satie is maar een stuk papier met handtekeningen. De armen zeggen niet ten onrechte dat ze steeds dieper in de put raken. De Ver. Naties hebben berekend dat in 1970 de ont wikkelingslanden moeten rekenen op een nadelig saldo van tegen de honderd miljard gulden per jaar. Deze landen moeten leven van de opbrengst van grondstoffen, van erts of olie, van pinda's, cacao of rubber, van katoen of hout. Maar de prijzen daarvan dalen sterk, ten dele omdat er goedkopere vervangingsmiddelen gevonden worden. Voor rubber bijvoorbeeld en voor katoen in kunstvezels. MINIMUMPRIJS /^OED, ze krijgen veel hulp, maar dat is bij elkaar nog altijd min- der dan hun inkomsten uit de handel teruglopen. Zo worden de armen steeds armer, eer ontwikkeling die de rust en de kans op vrede in de wereld niet "bepaald vergroot. En daarom is men in de industrielanden ook wel overtuigd, dat er iets gebeuren moet. Een voorstel uit de kring der armen is, dat de rijke importeurs van grondstoffen minimumprijzen en minimumafname garanderen, dan hebben zij een basis om de economie op de been te helpen. Het is op internationale schaal zoiets als in de rijke landen zelf vaak is te zien als steun voor de eigen landbouw. Het idee is niet onredelijk, maar de uitvoering wel moeilijk. En ze zou vergen dat de gedelegeer den van alle 122 vertegenwoordigde landen er hun onverdeelde aan dacht aan konden besteden. Maar dat is niet zo. Zijn de ontwikkelingslanden er op uit voor zich een soort sub sidiesysteem te verwerven, de V.S. zitten voorlopig meer in hun maag met het probleem van de handel met Europa, die ze door de Kennedyronde als sloper van douanetarieven willen intensiveren. De EEG tobt met het probleem dat ze al verplichtingen heeft om bepaalde geassocieerde ontwikkelingslanden voordelen toe te staan boven andere. De Russische afvaardiging is niet vergeten dat het voor hen vooral gaat om uitbreiding van de oost-westhandel. Het is zeker, dat de ontwikkelingslanden, nu de zwakken in de wereldhandel, kansen moeten krijgen om tot sterkte uit te groeien. De rijken zullen hun dié kansen moeten geven, maar ze zijn er nog niet aan toegekomen daarvoor eensgezind een plan te ontwerpen in hun kleine kring. Daarom is er ook weinig hoop, dat ze het in deze grote kring, met een overladen agenda en een wirwar van voorstel len (zesduizend pagina's beslaat het uittreksel tot dusver al en er komt nog veel meer bij), zullen klaarspelen. Daarom ziet deze we reldhandelsconferentie er voorlopig uit als de meest zinloze bijeen komst van het jaar. POLITIE DOET ARRESTATIES Verdacht van beroving van een schip heeft de Rotterdamse rivier politie niet minder dan dertien man nen aangehouden. Op de avond van de moord op pre- terdamse haven uit te zien," zo zei sident Kennedy zonk in de Nieuwe Waterweg het Duitse schip „Eilbeck" na een aanvaring. Het schip is daar na geborgen, maar uit het ruim, dat door de aanvaring beschadigd werd, rijn grote hoeveelheden levensmid- In café „Hollands Hof' op de Bel gisch-Nederlandse grens nabij Put- te-Kapellen kwam een dame binnen - echtgenote van notaris P. H. uit Antwerpen - met het verzoek de po litie te bellen, omdat er „op haar man was geschoten". Wie er echter op haar man had ge schoten kon mevrouw niet zeggen. Er waren verschillende schoten ge lost uit een karabijn. Een der scho ten trof de ongelukkige notaris in het hoofd. Het echtpaar logeerde in „het kas teel" en de vrouw was na het ge beurde per auto naar de grens gere den, in de hoop daar een politieman te vinden. Deze hoop ging niet in vervulling en daarom was zij door gereden naar „Hollands Hof". Er waren wel vermoedens omtrent de oorzaak; mevr. H. leefde n.l. in onmin met haar jongere broer wegens een erfeniskwestie. Deze broer woon de met zijn moeder ook in het kas teel, dat eigendom was van de va der van mevr. H. De politie nam nu aan, dat er een fikse ruzie is geweest, die uiteindelijk resulteerde in een schietpartij. Dat bleek ook inderdaad het geval te zijn. De notaris werd licht aan het hoofd gewond. De verbolgen schut ter is aangehouden. De prinsessen Beatrix en Irene hebben vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de „Hunneschans" bij het Ud- delermeer op de Veluwe. Op die plaats zal n.l. een van de centra verrijzen, waarvoor hun ouders ter gelegen heid van hun 25-jarige huwelijksfeest de grond aan de Nederlandse jeugd hebben geschonken. De foto toont de prinsessen bij de opbouw van het kamp, dat I imiddag geopend werd. Rechts: de heer M. B. van de Werk, voorzitter van de stichting Zilveren jeugdcentrale. Vinding ter voorkoming van kettingbotsingen Om kettingbotsingen te voorko- Daer sitten we dan, met weemoed op de lente te wachten, die er volqhens de caelender, al langhe had moeten maer schyn. Wel is de Keuckenhoff De prinsessen Beatrix en Irene zijn nog wel even een kwartiertje af voor gistermiddag een kijkje gaan nemen een zelfgezet kopje thee in de „Nis- op „De Hunneschans" bij het Udde- senhut", een soort hangar van golf- lermeer, een van de twee zilveren platen die voorlopig als dag- en eet- oojeugdcentra, waarvoor de terreinen verblijf dienst doet. men heeft een Nijmeegse automobiel- dooF hun ouders bij hun 25-jarig hu- De prinsessen grepen deze pauze bedrijf een nieuw soort knipperlicht- welijksfeest aan de Nederlandse aan om zich uitvoerig te laten voor- installatie ontworpen, dat in wer- jeu&d zijn geschonken. Het informele lichten over de Stichting Internatio- king gaat zo gauw de auto stilstaat, bezoek van de prinsessen volgde op nale Werkkampen, waarvan de voor- lek zit hij de Crocussen Het wordt aan de achterzijde van een vergadering van de Raad van zitter, de heer H. D. ten Brink, ver- en de Narcissen de wagen bevestigd. Advies van de Stichting Zilveren telde dat de groep, die nu op „De met myne gedachten, Een electrisch apparaatje zorgt er- •'«t&dcentra, waarvan ook zij beiden Hunneschans" is nog niet zo erg maer tot huyden is voor dat het licht knippert zo gauw ,d z'Jn' D! vergadering werd ge- „internationaal" is. Dit eerste kamp is dat lenteqevoelen het rempedaal wordt losgelaten en Ie,d J1"™ de voorzitter mr. M. B. namelqk ook een soort leerkamp voor de wagen stilstaat. Zet de wagen va" d« Werk. Nederlandse jongelui die deze zomer zich weer in beweging, dan is het ook Aanlefdln« *°t. een en ander was ,n andere landen gaan werken Tus- afvelonen met het kninneren de opening van het eerste werkkamp, sen de timmerende, schrobbende, za- OTJicieel oopen, De uitvinder hivju metdat op de Hunneschans wordt gehou- gende en gravende jongelui liepen met grappen, een dranck)en, raat in een behoefte te voorzien ?en den' Het g«>rganiseerd door de ook vijf Antilliaanse meisjes rond, een ruck aen een coord bekend euvel van de wee is inder- stichtinS Internationale Werkkampen leerlingen van de r.k. kweekschool door onze ministers B.Z. daad dat men niet bemerkt of een en eI nemen 27 jongelui aan deel. Zij in Schijndel, en een Amerikaan. Aan Maer oock hy heyt, my dunckt, voorliggende auto rijdt dan wel stil- hebben de ^ak om in een week te de volgende werkkampen zullen hoog- niet 0p de caelender gelet. staat. Er is octrooi aangevraagd. De ™TJ?en v®or4 de voorlopige accommo- stens twee of drie Nederlanders Doch morgen is 't Paesen, aanschaffingskosten liggen rond de °P ®memen- zonder haes, maer van dit jaar nog verschillende ande- De prinsessen stopten stapels fol- f 0..0T0V. \„0iiinh+ re werk- eri ontmoetingskampen zul- ders over de stichting in hun hand- mei eyeren weuicni len worden gehouden. tasjes, maar ze vertelden, dat ze het daeromwilick, maer sluyten In de eerste plaats moesten zij er fijn vonden, nu al zelf getuige te dit rammelgedicht. natuurlijk voor zorgen, dat ze zelf kunnen zijn van het begin van de Het sal wel weer koud sijn jo_ tonderdak hebben. Vandaar dat het uitvoering van alle plannen voor „De en guur, Slappendeel uit Reeuwijk is op een al een gehamer ^n een gedraaf van Hunneschans" die ze tot dusverre in de winderigh en kil: bouwwerk te Delft bij het smeren belang was, toen de prinsessen arri- raad van advies alleen nog maar „op Als de eyeren maer vers syn, van de stoomschuif uit een heistel- veerden. Tenten werden opgezet, papier" hadden gezien. sipyqh ick verder maer stil. tachtig gulden. DODELIJKE VAL UIT HEISTELLING De. 50-jarige bouwvakarbeider A. ling van 13 meter hoogte gevallen, slaapzakken uitgerold, lampen opge- Hij overleed op weg naar het zieken- hangen, kortom, er werd inderdaad huis. heel hard gewerkt. Maar er kon toch FOLDERS LANCERING BRITSE KUNSTMAAN GESLAAGD Maassluis, Delft, Den Haag, Amster dam en Den Bosch. De politie is van mening, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. In totaal is voor meer dan 20.000 gulden aan goederen gestolen. In specteur A. van Straten van de Rot terdamse recherche, onder wiens lei ding het onderzoek naar de diefstal len uit de geborgen lading van de „Eilbeck" staat, kon nog niet zeggen hoeveel arrestaties in deze zaak in totaal zullen worden verricht. „Als we ieder die bijvoorbeeld meer dan vijf blikjes conserven uit de la ding heeft genomen gaan grijpen, dan begint het er slecht voor de Rot- inspecteur Van Straten, waarmee hij wilde zeggen, dat zeer velen in deze zaak betrokken zijn geweest. Tulpen uit Amsterdam De prinsessen wandelden nog een half uurtje rond tussen de tenten op het terrein, waarin de hakjes van Prinses Irene's pumps diep wegzak- De tweede Britse kunstmaan van ten. Prinses Beatrix had minder het type Ariel is gisteren met be- moeite met de natte grond en de hei- hulp van een Amerikaanse Scout-ra destruikjes, zij droeg stevige laars- ket in een baan om de aarde ge- jes. Hun bezoek werd besloten met bracht. De Scout werd afgeschoten de bezichtiging van de Hunneschans van het eiland Wallops voor de kust zelf, een aarden wal aan het Udde- van de Amerikaanse staat Virginia, lermeer, die eeuwen geleden een van Het doel van het experiment met de eerste menselijke nederzettingen de satelliet is het onderzoeken van op de Veluwe beschermde en waar- de ilonosfeer. De baan variëert van Onder het motto „Tulpen uit Amsterdam" publiceert het jongste num mer van „Europa Union", het orgaan van de Europese beweging in Duit land, een overzicht, waaruit blijkt dat de waarde van de bloemeninvoer m d<= archeologen de afgelopen ja- 272 km tot 1.490 km tot het aard- in di Bondsrepubliek in twaalf jaar is vertienvoudigd en dat Nederland vond" S' het leeuwenaandeel van de omzet op de Duitse markt heeft behouden. De waarde van de bloemeninvoer beliep in 1963 118,1 miljoen mark, waarvan voor 65.1 miljoen uit Nederland, tegen 11.0 miljoen mark in 1952 met een Nederlands aandeel van 6,8 miljoen. De andere grote bloemenleveranciers van Duitsland zijn Italië (in 1963 42,6 miljoen mark tegen 2,9 miljoen in 1952) Frankrijk (5 miljoen in 1963) 1.2 miljoen in 1952 en Spanje (3.1 miljoen in 1963). De ruim tweejarige Carlo Bron- delen in blik en ook andere goederen ner gistermiddag uit de nieuwe gestolen. woonwijk Overwhere te Purmerend Ingesloten zijn thans dertien haven- bij het spelen vlak bij het ouderlijk arbeiders, niet alleen Rotterdammers, huis in een diepe sloot terecht geko- maar ook pendelaars uit Vlaardingen, men en verdronken. Eerst nu is bekend geworden wel ke vreemde groep inbrekers in het jaar 1961 door geheel Nederland ïn- evenals dat zij gedurende de gehele vlucht hun positie wisten", aldus ADN. Het zei verder, dat de „uit wijzing" van de twee vliegers was Een ontploffing, die vrijdagochtend op het terrein van de Kon. Nederlandse Zout-industrie in Hengelo opstond, toen dicht bij een vrachtwagen met flessen gas, een w aterstof-cilinder tijdens het vullen uit elkaar vloog, heeft drie arbeiders en de chauffeur van de auto verwond. In wijde omgeving sneuvelden duizenden ruiten. Foto: grote schilderactiviteiten in de Wethouder Kampstraat in Hengelo, waar de schilders hun uiterste best deden om alle huizen voor de Paasdagen weer glasdicht te krijgen. De Sowjet-Unie heeft volgens eer- Het officiële Oostduitse persbureau der gedane aankondiging gisteren de ADN beschuldigde gistermiddag de twee zich nog in Oost-Duitsland be- Amerikanen van spionage. Volgens vindende vliegers van 't Amerikaan- ADN had het onderzoek „aange- se RB-66 vliegtuig, dat op 10 maart toond" dat de RB-66 opzettelijk-, met boven Oostduits gebied werd neer- het doel een militaire verkenning uit geschoten, vrijgelaten. Het zijn de te voeren, het Oostduitse luchtruim 0kapiteins David E. Holland en Mei- schond. braken heeft "gepleegd en daarbij win. J. Kessler. Zij werden bij de Het bureau zei, dat gebleken was, zeer mysterieuze voetsporen achter- zone-grenspost Helmstedt in Neder- dat het vliegutig tot het allerlaatste liet. O.m. in Vlissingen werden in Saksen in vrijheid gesteld. ogenblik radioverbinding met de de nacht van 12 op 13 november 1961 Het derde bemanningslid, de of- Amerikaanse basis heeft gehad. „De diefstallen gepleegd in huizen aan de ficier Harold W. Welch, die bij het bemanningsleden bevestigden dit Vrijdomsweg, waarbij voetsporen neerkomen aan zijn valscherm ge- 1_ J~A werden achtergelaten van een pro- wond raakte en nadien in een hos- fiel dat bij de Nederlandse politie pitaal in Maagdenburg werd ver totaal onbekend was, zo deelt de ge- pleegd, was zoals gemeld reeds vo- meentepolitie te Vlissingen mee. rige zaterdag aan de Amerikanen geschied op buitengewone gronden, overgedragen. na overleg tussen de Oostduitse au- De zaak werd doorgegeven aan In- toriteiten en de Sowjet-Unie. Het terpol daar men, aldus de gemeente- Johnson „tevreden" besluit was genomen omdat de Ame- politie in Vlissingen, vermoedde te rikaanse regering haar spijt over het maken te hebben met buitenlanders. President Jonhson was „tevreden en incident had betuigd en de verze- Interpol heeft nu bekend gemaakt ingenomen" met de vrijlating van de kering had gegeven, dat dergelijke dat de mysterieuze inbraken zijn ge- twee vliegers, zo deelde zijn pers- - pleegd door een groep Franse zigeu- secretaris mee. ners, bestaande uit twee mannen en een vrouw. Het inbrekerstrio is on langs in Frankrijk voor diefstal ver oordeeld tot resp. vijf, twee en an derhalf jaar voor de aanvoerder, de vrouw en zijn medeplichtige. De zaak kwam aan het rollen toen eind 1962 Interpol uit Wiesbaden in een pand jeshuis te Mannheim een horloge ont dekte dat afkomstig bleek van dief stal, gepleegd in Maastricht. De ver koper van het horloge kon worden aangehouden. Begin 1963 kon het in brekerstrio worden aangehouden te Straatsburg, waarna zij zijn overge leverd aan de Franse justitie. Bij huiszoeking in hun caravan, waarmee de zigeuners geheel West-Europa doortrokken, werden tal van voor werpen gevonden, afkomstig van in braken, die o.m. ook in Nederland werden gepleegd. De vreemde voet afdrukken bleken veroorzaakt te zijn door speciaal vervaardigde schoenen van een zeer plomp model, die de zigeuners aantrokken wanneer zij op rooftocht uitgingen, aldus deelt de politie te Vlissingen mede.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9