het paasei Welke film deze week? ESPANA! resultaat van vakmanschap en artistiek gevoel „CHOCOLADEBRODEN" ZATERDAG 28 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 MlSl tRIOS S ROSARIO jp'- co maken lange weg door bakkerij (Advertentie) OMERSPROETEN «tm w ■IIIW Ook w MOEDERVLEKKEN OUDERDOMSVLEKKEN ZWANGERSCHAPS* VLEKKEN SCHWANENWEISS Bij drogisten mn parfumerieën Imp. N.V. Icapharm, Nijmegen, tel. 20866 „I^IJK, hier hebt u nu zo'n stuk van de chocolade, die wij voor de fabricage van paaseieren gebrui ken", legt ons een gerenomeerde Leidse banketbakker, en hij toont ons een enorm stuk gesmolten cho colade, dat door de fabrieken recht streeks aan de banketbakkers wordt geleverd. banketbakkers, die geen vormen be hoef te lenen, omdat ik een bedrijf heb, dat al enkele generaties oud is en ons vormenbezit zich in een eeuw tijd voldoende heeft uitgebreid". Produktiemethoden „In vaktermen heten deze stukken „chocoladebroden", want zij worden meestal geleverd in broden van 5 kilo, terwijl er ook sommige fabrie ken zijn, die ze in een gewicht van tien kilo leveren. Het zijn deze brok ken chocolade, die door de banket bakkers gebruikt worden als basis grondstoffen voor de vervaardiging van paaseieren en vele aanverwan te artikelen. Daarnaast moet men beschikken over een groot aantal vormen voor de paaseieren, paashazen in alerlei maten en verscheidenheden, om aan de vraag van de mensen te voldoen. Vormendepot Wij hebben een Leidse banketbak ker eens gevraagd naar het fabrica- gegeheim van de kunstige paashazen en kleurige chocolade-eieren. „Veel banketbakkers, die zich met de ver vaardiging van de eieren en hazen bezig houden doen omstreeks enkele weken, soms maanden al voor Pasen, een beroep op het vormendepot van de NBV (Nederlandse Banketbak kersverenigingen). DE BANKETBAKKER, compleet in bakkersbroek en bakkerssloof, maar zonder bakkersmuts - „die schijnt uit de mode te geraken" - demonstreert ons hoe de paaseieren- fabricage in haar werk gaat. „Er zijn eigenlijk twee methoden", zo vertelt hij, „en beide zijn eenvoudig, als jê het eenmaal maar weet. De in broden aangevoerde choco lade wordt in een grote slede in de onderoven in vloeibare toestand ge bracht. De tinvorm van het paasei be staat uit twee stukken. Iedere helft wordt eerst volgego ten, maar even later weer leeggego- tena. Aan de wanden van de vormen blijft intussen voldoende chocolade kleven. De beide cormen worden nu op elkaar geplaatst en men geeft het geheel enige tijd om af te koelen. Als de chocolade is afgekoeld zijn een paar zachte tikjes voldoende om' het ei in zijn geheel uit de vorm te laten komen. De aanschaf van de tinnen vor men, waarin de vloeibare chocolade gegoten of „gekwast" wordt is nogal kostbaar en voor velen is een vor mendepot dan ook echt een middel om de vrij arbeidsintensieve fabrica ge ook economisch verantwoord te maken. De tinvormen zijn behoorlijk prijzig en men is er al toe over ge gaan vormen van plexiglas te ver vaardigen, maar deze vormen zijn evenmin goedkoop en hebben bo vendien het nadeel, dat als men ze per ongeluk te warm maakt zij van vorm veranderen en onbruikbaar worden. Toevallig ben ik een van de weinig De chocolade behoeft niet al leen in de vormen gegoten te worden, maar kan ook aan de buitenkant aangebracht wor den. De banketbakker, die men hier in actie ziet, gebruikt daar voor een spuit en het effect is bijzonder aardig. Het resultaat is namelijk een grillig openge werkt half ei, dat b.v. als dek sel kan dienen voor een met bonbons opgevulde helft. Een banketbakker met fanta sie en creatief vermogen kan op deze wijze een prachtig gevari eerd assortiment eieren produ ceren. „De 2e methode het „kwasten" bevalt beter. De 2 helften van de tinvormen word eneenvoudig met 'n kwast, ge doopt in de vloeibare chocolade, be streken. Even worden zij gekoeld, daarna gaat men er nogmaals met de kwast over. De scherpe kanten wor den extra-aangedikt. Bij figuren worden dan dev beide bestreken vormen op elkaar gezet. De helften worden vervolgens met knij pers vastgezet en de nog warme cho colade kan zich aansluiten. Eieren worden niet aan elkaar geknepen, maar na afkoeling uit de vormen ge tikt De helften van het ei moeten hierna nog aan elkaar „gelijmd" wor den. „Het aan elkaar lijmen" van de eie ren is erg simpel. „Wij leggen een voudig een marmeren plaat op het gasstel, totdat deze iets warm begint te worden, wij nemen de twee helf ten van ons ei in onze handen, hou den ze even op de plaat totdat de rand begint te smelten en drukken ze dan aan elkaar, eenvoudiger kan het al niet". Artistiek gevoel Nauwkeurig werk ALS MEN HET de vakman ziet doen lijkt het allemaal verbazend eenvoudig. Er blijven echter gehei men. Een daarvan is de temperatuur van de chocolade. Op de tempera tuur komt het nauwkeurig aan, maar aan 'n thermometer heeft men in dit geval ook niet alles. Officieel heet het dat de chocolade bij het gieten in de vormen een temperatuur moet hebben van ongeveer 31 graden Cel sius. 31 Graden is echter maar een richtlijn, omdat de temperatuur afhankelijk is van de klimatologische omstandigheden, waaronder de cacao bonen gegroeid zijn. „Ik weet het niet, maar de jaren lange ervaring, die ik er mee heb, doet mij aan de kleur van de choco lade zien, of de temperatuur goed is. Is zij in vloeibare toestand hoogglan- zend, dan is de temperatuur te hoog, is zij te dof, dan is ze te laag". De afwerking Het maken van de eieren en de fi guren is eigenlijk nog maar het be gin. Voordat het produkt verkoopge- reed is volgt er nog een hele be- HOEWEL ER ENORM veel tijd gaat zitten in het versieren, (de laatste weken voor Pasen is overwer ken tot laat in de avond een gewone zaak) wordt het werk met liefde ge daan. Voornamelijk ook, omdat artistiek gevoel en de fantasie ten volle uit geleefd kunen worden. Zoveel mo gelijk variatie is het devies, want de klant moet kunnen kiezen. In zaken, waar meerdere winkelmeisjes zijn, woedt omstreeks Pasen dan ook een sportieve strijd. Ieder winkelmeisje doet haar best om het eerst haar eigen „schepping" te verkopen (Het feit, dat een klant bij het zien van de kunstwerken vaak zijn bewondering niet onder stoelen of banken steekt, zal van deze ge zonde eerzucht waarschijnlijk ook wel een van de oorzaken zijn). DE TELEURSTELLING van het meisje ,dat plotseling ziek werd en er geen getuige van kon zijn hoe „haar" eieren door een tevreden en opgetogen klant werden gekocht, is dus echt wel te begrijpen. En hoe vergaat het U, die de bezitter wordt. Dagen lang staat het ei op een ere plaats je bewonderd te worden. U vindt het zonde om het stuk te slaan. U wilt zelf niet de „schuldige" zijn en daarom blijft het ei pronken. Tot dat kleine Piet het uit zijn knuistjes laat vallen ■K2SS339 (Advertentie) EDDIE CONSTANTINE: „Van zessen klaar" TRIANON Eddie zet zich schrap" en vanzelfsprekend redt hij het weer. De regelmatige bezoeker van de Eddie Constantine-films is het natuurlijk bekend: met vuisten als mokers, die hem geen „hammer" te wensen overlaten, met zijn soepele gang en de eeuwige grijns op zijn sympathiek - maar bepaald niet knap pe - gezicht, werkt hij zich door de schier onoverkomelijke moeilijkhe den. Zelfs zes tegenstanders kunnen hem nog niet verontrusten, want, zo deèlt Eddie ons zelf mede, hij js immers „van zessen klaar". Het beproefde persiflage-recept doet het ook dit keer goed, waar nog bij komt, dat deze rolprent aJs extra pluspunt een ongemene sparv ning vertoont, die weldadig (en moorddadig) aandoet, vergeleken bij de doorsnee Eddie-produkties. Hoe Eddie van brodeloos schrijver wordt gepromoveerd tot Spanje's best betaalde „secretaris", hoe hij een antwoord zoekt en vindt op de prak tijken van de „meesterschurk", hoe hij meehelpt de Nationale Bank voor ettelijke miljoenen peseta's op te lichten en - tenslotte - hoe hij de feilloze misdaad verijdelt en de gent- leman-boef een roemloos en heel dood einde bezorgt, kan een ieder die ge zonde spanning en de humoristische - zij het weinig originele - streken waardeert, deze week gaan bekij ken in Trianon. Aanbevolen. KFC- keurinig: 14 jaar. GEK VERHAAL Het programma van de Paasdagen in de Leidse theaters is van luchtige aard. Alle-leeftijden-films zijn ech ter ditmaal alleen in Lido en Rex, terwijl Studio een jeugdochtendpro- gramma heeft voor de vakantiedagen. LIDO vertoont de film „Een vrouwtje aan de haak" een gek ver haal voor alle leeftijden over een erkend deskundige in zaken de sport- visserij betreffende, die nog nooit van zijn leven een vis heeft gevan gen. Dit is zijn grootste geheim, maar het dreigt aan het licht te komen, als hij onder aandringen van zijn baas mee moet doen met een grote viswedstrijd in het Wakepoogeemeer. De „sportsman", schrijver van een veelgeprezen boek over de sport- visserij, weet nog niet eens hoe hij de hengel moet voeren. Met hulp van de beeldschone Abby zal hij drie dagen een stoomcursus hengelen vol gen, die van de ene dolle situatie tot de andere leidt. Het tweetal komt tenslotte mid den in het meer op een luchtbed te recht, langs een weg, die onweer staanbaar naar het gelukkig einde leidt. Rock Hudson en Paula Prentiss spelen de hoofdrollen. KFC: alle leeftijden. CONCURRENTIE IN DE REKLAME CAMERA Er moeten al vreemde dingen gebeurd zijn als je als on gehuwd paar een pyama met zijn tweeën moet delen. De film „Een pyama voor twee", dde in Camera draait is gemaakt volgens, het re cept van de zotte, pikante situaties, waarvan Doris Day sinds „Pillow talk" het alleenrecht heeft. In deze film speelt zij samen met Rock Hudson in een spell van zet en tegenzet in het reolamebedrijf. Bei den zijn werkzaam in deze branche; zij trachten elkaar vliegen af te van gen. Dat Jerry Webster lak heeft aan de leuze „deugd overwint alles" blijkt uit het succes, dat hij heeft met zijn methoden om klanten aan zich te binden, methoden, diie zijn charmante concurrente omschrijft als „Romeinse orgiën". Carol Temple- ton (Doris Day) blijkt bij voortdu ring niet tegen haar slimme con current opgewassen. Hij verzint zelfs een wonderstof, waarop al orders binnenstromen nog voor zij gemaakt is. Alles bijeen is het een dolle dwaze film, die enkele uurtjes onbezorgde ontspanning belooft. KFC-keuring: 14 jaar. GEPROLONGEERD In Luxor is de grote Amerikaanse filmproduktie geprolongeerd: Elisa beth Taylor in Cleopatra. De film duurt drie en een half uur. Met lette dus op de gewijzigde aanvangstijden. ARSèNE LUPIN STUDIO Edouard Molinaro is een man, die niet ailleen een kundig regisseur is, maar als zodanig ook bijzonder goed weet, wat humor is. Met allerlei hulpmiddelen weet hij zijn doel: het brengen van een geesti ge, hier en daar bijna satirische film, te bereiken. Hij heeft zijn „Arsène Lupin contre Arsène Lupin" op een ouderwetse manier ingedeeld in hoofdstukken, waarvan de titels van te voren op het doek verschijnen. De zin van de titel wordt in de loop van de film duidelijk: het gaat hier om twee zoons van de grote Arsène Lupin, die niet weten dat zij broers zijn. Beiden trachten zij de naam van hun vader, het echte type van een „gentleman-dief", hoog te hou den, waardoor zij aanvankelijk her haaldelijk met elkaar in conflict ko men. Een gemeenschappelijke vijand brengt hen tot nauwere samenwer- kink, waardoor zij ook ontdekken dat zij broers zijn. Samen weten zij hun tegenstander, een zeer gevaar lijk heerschap, onschadelijk te ma ken. Voor het zover is, heeft de aandach tige toeschouwer kunnen genieten van vele voortreffelijke staaltjes van filmhumor. Het best geslaagd vinden wij de eerste scène, waarin de sfeer op de begrafenis van de grote Ar sène Lupin raak wordt getroffen. De film heeft één bezwaar: door dat Molinaro iedere gelegenheid voor humor heeft aangegrepen en - uitste kend - uitgebuit, wordt het geheel enigszins brokkelig, soms zelfs een weinig onlogisch. Naarmate de film vordert, weet de regisseur dit be zwaar meer en meer te ondervangen. Overigens een rolprent, die het aan zien zeer zeker waard is. KFC keur de voor 14 jaar en ouder. Het theater Studio geeft 's morgens om half elf behalve op de Paasdagen „Sjors van de Rebellenclub". KLEINZOON VAN PHILEAS FOG REX De roman van Jules Verne diende alls basis voor het scenario van een nieuwe komische film. Het bekende verhaal moet voor veel span ning zorgen, de rest wordt aange smeerd en een beetje liefde geeft kleur aan het geheel. Het is een dol komische boel geworden. De klein zoon van Phileas Fogg wordt door enkele misdadigers uitgedaagd om dezelfde wereldreis te maken zonder een cent uit te geven én in 80 dagen Zijn drie trouwe knechts gaan mee en beleven doldrieste avonturen in Turkije, India, China, Japan, Ameri ka en natuurlijk* Londen. In het begin wordt de beste hu mor gepresenteerd in een persiflage op de Engelse adel. Dit vormt wel het sterkste deel van de film, de overige humor ontaardt vrij spoedig in het effectvolle gooi- en smijtwerk, dat soms ook wel zijn bekoring kan hebben. In ieder geval gezonde ont spanning voor iedereen, die eens har telijk wil lachen. KFC-keuring: alle leeftijden. NOORD WIJK Geboren: Carola M. F. dr v. L. H. v. Rijn en M. L. Kempfers; Carel H. F. zn v. L. J. M. Doove en E. E. Zieltjens; Cornelia Th. M. dr v. J. W. de Haas en G. Th. M. Duijndam; Bea dr v. P. J. Ornje en J. A. Duijndam; Annetje dr v. J. Plug en J. de Mol; Catharina J. M. dr v. F. G. Groenewoud en C. M. Ver kade; Elfride A. Chr., dr v. B. F. Lu- schen en J. Bakker. Ondertrouwd: A. Blum en H. A. Barn- hoorn; J. L. J. v. d. Hulst en A. J. M. van Rijn; M. J. den Hollander en G. J. Bonnet Getrouwd: F. J. F. de Groot en M. den Haan. Overleden: Nicolaas Glasbergen 61 jaar; Pieter de Groot 66 jaar; Wilhel- mina H. Kleindijk 63 jaar, geh. met Heppener; Cornelia v. Duin 65 jaar; Hendricus P. Caspers 80 jaar. HAZERSWOUDE Nieuwe Bibliotheek draait. Reeds enkele weken kunnen de inwoners van het dorp wat lectuurvoorziening betreft een ruime keuze maken uit de zeshon derd boeken, die een plaats hebben ge vonden in de R.K. bibliotheek in het St. Michelshuis aan de Dorpsstraat. In genoemde lokaliteit is genqemd aantal boeken, voor ouderen en jongeren, met voor elk wat wils, ondergebracht en de heer J. Rietveld en de dames M. Stol wijk en A. Fianen staan hun plaatsge noten als bibliothecarissen ter zijde, waar 't de kekus van jong en oud aan gaat. Het ligt in de bedoeling het aan tal boeken nog uit te breiden. WARMOND „Steeds Vooruit" „Steeds Vooruit" wist op de Haagse Kampioenschappen vijf prijzen te winnen. Mej. W. Beu- gelsdijk wist de eerste prijs te behalen in de 4e klas, W. Beugelsdijk en M. Broxsterman wonnen de 2e prijs van het dames dubbel 4e klas. N. Sikking wist de tweede prijs te winnen in het heren enkelspel 2e klas; Ook in het he ren-enkel 4e klas wist T. v. d. Voort de tweede prijs te behalen. Uitslagen (Heren 2e klas): SETT I- Steeds Vooruit I 1—9. Dames 4e klas: Salamanders 7-Steeds Vooruit 1 28. Door deze overwinning moet ook „Steeds Vooruit 1 Dames promotiewed strijden spelen. Tonido 2-Steeds Voor uit 2 34. Er is maandagavond geen training. werking. Kunstige garneringen van marsepein of chocolade, glanzende linten, penselen en zilverpapier ko men er nog aan te pas om het ei op zijn paasbest op te tuigen. Het deco reren is een hele kunst apart en ver eist bepaald een grote smaak en aan leg. Opmerkelijk is, dat in vele ban ketbakkerijen de vrouw des huizes, geasisteerd door het vrouwelijk per soneel van de winkel, te hulp wordt geroepen voor de laatste fase.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8