Lijm en plak alles met VELPON vanCeta-Bever Marine-opstand in Brazilië een kermisachtige „flop" HUIBERS ZATERDAG 28 MAART 1964 DE LETDSE COURANT PAGINA S WATERBALLET OP DE NIEUWE RIJN Het Braziliaanse leper is pisteren op bevel van de president in actie gekomen om de ongeveer 1500 op standige marinemannen die zich in 't gebouw van de vakbond voor me taalarbeiders hadden verschanst tot de orde te roepen. Toen militairen en tahks het gebouw hadden omsingeld kwamen de rebellen naar buiten. Zij werden vervol pens overgebracht naar een kazerne in Rio de Janeiro. De opstandige marinemannen had den eerder laten weten, dat ze het gebouw pas zouden verlaten, wan neer de autoriteiten vijf eisen zouden inwilligen: geen bestraffing, officiële erkenning van de „vereniging van matrozen en mariniers", die als sub versieve organisatie te boek staat, vrijlating van alle gearesteerde la gere officieren, „humanisering" van de marinebenaiingen en verbetering van de voeding. Dat het herstel van de orde was toevertrouwd aan het leger en niet aan de marine zelf heeft de aandacht van alle waarnemers in Brazilië ge trokken. Het overlopen van een een heid mariniers van admiraal Aragao naar de opstandelingen, die overigens niet gewapend waren, zal daar niet vreemd aan zijn. In tegenstelling tot eerdere berichten schijnt Aragao bij de autoriteiten in ongenade te zijn gevallen. Diens opvolger, admiraal Sinai, legde overigens ook het bijl- Polen dringen aan op vermindering censuur Vierentwintig vooraanstaande Pool se instellingen hebben een brief aan de Poolse premier, Jozef Cyrankie- wicz, ondertekend, waarin dringend verzocht wordt om vermindering van de censuur „overeenkomstig de waar borgen van de Poolse grondwet". Enkele van de ondertekenaars deel den mee, dat de brief er de aandacht op vestigt, dat de censuur een „be dreiging voor de nationale cultuur" vormt. Er wordt in gepleit voor eer biediging van de rechten van de mens in de vorm van 'n vrije nieuws voorziening en uitwisseling van me ningen. tje er bij neer toen zijn bevel aan het „Riachuelo"-bataljon de elite van de marine-infanterie het ge bouw waar de rebellen ziqh bevon den binnen te trekken, van hoger hand werd herroepen, naar wordt aangenomen op last van president Goulart zelf. Kermis-sfeer De admiraal schreeuwde daarop met tranen in de ogen van woede: „Ik dien m'n ontslag in, ik ben geen clown". Overigens had de sfeer ter plaatse veel weg van een tragi-co- medie. Vrouwen kwamen de rebellen mandjes met eten brengen en vorm den een rij. Een officier in burger die het toneeltje gadesloeg merkte op: „het is gewoon een insubordinatie- kermis". De persdienst van de Braziliaanse president deelde later mee, dat nu in het gehele land weer een volmaakte rust heerst. De president zal naar de federale hoofdstad Brasilia vertrek ken om er de paasdagen temidden van zijn gezin door te brengen, aldus een communiqué. Een waar waterballet is gis teren opgevoerd door emplo- yé's van de firma Den Heeten en Co., aan het Utrechtseveer op het water van de Nieuwe Rijn te Leiden. Een schip van de firma Van Herwaarden uit Amsterdam, dat gerepareerd moest worden op de werf van Den Heeten, werd gistermorgen gelicht om verplaatst te wor den naar de werf. Een van de kabels echter brak met ge volg dat de boot onderstebo ven op het water kwam te liggen. Toen een van de em- ployé's probeerde om door aan een zijde van het onderschip te gaan staan, het schip te ke ren, zonk het vaartuig. Met vereende krachten werd daar na het gezonken vaartuig ge licht waarvan bijgaande foto een beeld geeft. Het verkeer over de Nieu we Rijn ondervond van de ma noeuvres geen vertraging. Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 12} leides Tel 01710-228M f Hooikoorts geen rijbewijs Hooikoorts, superioriteits complex en grootheidswaanzin gelden voor de Fransen voort aan als reden om hen een rij bewijs te weigeren. Deze ge breken worden opgesomd in een nieuw decreet van de mi nister van transport, Mare Jacquet. Als veiligheidsmaatregelen heeft hij een nieuwe lijst op gesteld, waarin verder onder meer nog vermeld staan: niet kunnen lezen omdat men niet kan leren, suikerziekte, hoge bloeddruk en neurose. Leidse Agenda ZATERDAG 28 MAART Show Langezaal. Radio televisie Stadsgehoorzaal. MAANDAG 30 MAART (2e Paasdag) Show Langezaal. Radio televisie Stadsgehoorzaal. ZONDAG 29 MAART EN MAANDAG 30 MAART Rijksmuseum voor Volkenkunde: in verband met Pasen: geen films. Russische kunstmaan in Canada neergestort De Russische kunstmaan Kosmos-23 is gisteren in de dampkirng in stuk ken uiteengevallen. De witgloeiende brokstukken sloegen te pletter in de Canadese provicie Quebec, zo heeft een woordvoerder van de Harvard- universiteit te Cambridge, Massa- chussetts, meegedeeld. De directeur van het Australische observatorium in Bellfield, Gordon Patson, had eer der op de dag gewaarschuwd, dat het wrak van de satelliet mogelijk in Sydney terecht zou kunnen komen. Politie en brandweer waren daar ge alarmeerd. De Kosmos-23 woog min stens enkele tonnen. Nieuwe kunstmaan. De Sowjet-Unie heeft gisteren een nieuwe kunstmaan gelanceerd, de Kos mos-27. De afstand tot de aarde va rieert van 192 tot 237 km en de om looptijd bedraagt 88 min. Alle in strumenten functioneren naar beho ren, aldus het Russische persbureau Tass. Ook uw adres voor DUITSER MOEST ONDERSCHEIDING TERUGGEVEN De plaatsvervangend president commissaris van de „Ruhrchemie Oberhausen", Heinrich Bütefisch, heeft het hem op 11 maart verleende grootkruis van de Westduitse orde van verdienste teruggegeven. President Lübke had woensdag de teruggave van de hoge orde gelast, daar Bütefisch in de nazi-tijd SS- Sturmbannführer blijkt te zijn ge weest en in het proces van Neuren berg tegen de IG Farben tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld is. Vol gens het toenmaal gevelde vonnis had Bütefisch zich als directeur van de IG Farben fabriek Leuna in Aus- witz aan „slavenhandel" met gevan genen uit het concentratiekamp schuldig gemaakt. Na het bekend worden van deze feiten had het bu reau van de president meegedeeld, dat Lübke niet voldoende op de hoogte was gesteld van de rol van Bütefisch in de nazi-tijd. Het grootkruis was de industrieel met een persoonlijke lof rede door de minister van economi sche zaken van de deelstaat Noord ry n-Westf alen uitgereikt Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Mevrouw Kennedy vraagt om boek over de moord William Manchester, auteur van „Portret van een president" over wij len president Kennedy heeft van me vrouw Jacqueline Kennedy het ver zoek gekregen een gezaghebbend verhaal te schrijven over de gebeur tenissen rond de moord op haar echt genoot. Manchester, voormalig bui tenlands correspondent van de „Bal- timore Sun", zal verlof nemen uit zijn huidige functie van leider van de „Wesleyan university press". Chroesjtsjow zondag naar Boedapest Premier Chroesjtsjow vertrekt zon dagavond uit Moskou voor een be zoek aan Boedapest, zo hebben diplo matieke kringen vrijdag bekend ge maakt. Het bezoek vindt plaats op uitno diging van de Hongaarse regering en de communistische partij. Het bezoek, dat al eerder was aan gekondigd, werd vorige week in ver band gebracht met een mogelijke communistische topconferentie in de Hongaarse hoofdstad. Deze berichten werden echter in goedingelichte krin gen in Moskou tegengesproken. De Gaulle stelt departementsreis uit President De Gaulle heeft een reis door drie departementen in Noord- Frankrijk, die hij van 16 tot 19 april zou bezoeken, uitgesteld tot juni. De reis door West-Frankrijk, die voor juni op het programma stond, is tot een nader te bepalen tijdstip uitge steld. Naar in regeringskringen werd verklaard is het sterk helaste pro gramma van de president de reden van dit besluit. Er doen echter ge ruchten de ronde, dat De Gaulle zijn bezoeken aan de overwegend agrari sche gebieden in het noorden en noordwesten uitstelt met het oog op de slechte stemming onder de boe ren van deze streken. GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en Wehouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Sweelincklaan met ingang van 1 aprü 1964 voor de duur der bestratings- werkzaamheden zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. (Advertentie) De houding van PiusXII Kardinaal Tisserant, de deken van het college, heeft in een gesprek met het Italiaanse weekblad „Vita" naar aanleiding van Rolf Hochhuts om streden toneelstuk „De Plaatsbekle der" gezegd, dat Paus Pius XII er meermalen nauw aan toe is geweest de door Hitier ontketende tragedie aan de kaak te stellen. Pius XH had zoals bekend verklaard bereid te zijn om in een concentratiekamp gezet te worden. Hij had echter boven alles rekening gehouden met het dodelijke risico dat de slachtoffers van het na zisme zelf zouden kunnen lopen in geval van een protest, dat in ver gelijking met de op aanwijzing van de Paus door de gehele Kerk onderno men concrete reddingsactie ineffec tief zou zijn geweest. Pius XII had overigens nog geen volledig beeld gehad van de terreur van het nazi regiem zoals men dat pas na het ein de van de oorlog kreeg. Neutronensterren in de Melkweg Een groep Amerikaanse astrofysici heeft in een brief aan het Engelse wetenschappelijke blad „Nature" ge schreven, dat zij twee nieuwe sterren hebben ontdekt, die niet met een normale telescoop en evenmin met een radiotelescoop kunnen worden waargenomen. Deze twee sterren werden ontdekt bij het zoeken naar röntgenstraling in de Melkweg. Een daarvan bevindt zich in de omge ving van de Krabnevel, de andere, in het sterrenbeeld Schorpioen, is nog acht maal sterker. De geleerden menen hier te doen te hebben met „neutronensterren", overblijfselen van een geweldige ont ploffing die zich lang geleden in de Melkweg moet hebben voorgedaan. Schilderijen van Van Dyck ontdekt Twee schilderijen van Van Dyck „Charles de Eerste van Engeland en zijn gemalin koningin Henriëtta Ma ria" en „Hoofd van een oude man", zijn in het Bruckenthal museum in de Roemeense plaats Sibiu ontdekt, zo heeft het Roemeense persbureau Agerpress vrijdag gemeld. Het pers bureau zegt, dat het weekblad „Con- temporanul, dat in Boekarest ver schijnt, dit heeft bekend gemaakt. Achttien doden bij ongelukken in het Ruhrgebied Door twee ernstige ongelukken in het industriegebied Nordrhein-West- falen, waarbij 18 doden vielen en minstens 26 mensen werden gewond, is vrijdag een schaduw gevallen op de Paasstemming in West-Duitsland. In een mijn in Hessen bij Dortmund sloeg een stalen kabel door een lift kooi met 15 mijnwerkers. Tien van hen, waaronder vijf Turken, waren op slag dood, de andere vijf werden TERLENKA STORES met prachtrand, 200 cm, hoog, 7.25 per meter VOOR IETS BIJZONDERS. Eerst de Zelfkeuze- zaak bezoeken van GORDIJNEN HAARLEMMERSTRAAT 179 hoek Hoogl. Kerkkoorsteeg MIDZA LEIDEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha, dr van A. Ver- blaauw en E. Plokkaar; Elisabeth Fran- cesca Caterina, dr van R. di Gregorio en K. Dürr; Geertruida Josepha Maria, dr van C. T. Borsboom en G. A. Tette- roo; Petronella Sophia, dr van B. M. Vermolen en J. S. Breedeveld; Caroline Fernande Erica, dr van J. Ketel en G. van Aalst; Elisabeth Gerardina, dr van van H. T. Brunt en M. C. Onvlee; Jan netje Florentina, dr van F. D. Schonen berg en J. Nijgh; Ronald Jacobus Nico- laas, zn van J. H. Baak en H. M. Plan ting; Elisabeth Petronella Apolonia, dr van J. G. Gevers en C. A. Suijkerland; Jozephus Adrianus Maria, zn van F. P. Koelewijn en J. de Jong; René, zn van C. Apon en N. J. v. d. Linden; Janetta Magdalena, dr van W. Langeveld en L. P. de Lange; Inge, dr van E. J. Fris en J. I. Thiele; Freek Maria, zn van V. E. v. d. Sapellen en C. P. Peters; Renske, dr van J. Immink en H. Coesel. Gehuwd: J. A. van Heel en P. Kempff; G. J. L. Bernard en J. C. Colpa; P. van Rijn en E. L. Brandsen; W. W. Sanders en M. S. van Nieu- lande; A. Farid en E. B. Wagenaar; T. Vossepoel en N. M. C. Verhoeven; J. Stikkelorum en P. J. Tisseur; L. A. den Hollander en C. van Hove; W. C. Pouw en M. van Putten; A. A. Staphorst en G. C. M. van Loon; J. C. Bosman en A. van Delft. Overleden: M. J. van Meygaarden, 70 jaar, wed. van N. J. van Vliet; A. Beerten, 67 jaar, echtg. van A. C. van der Kuip; H. B. Neuhuijs, 76 jr, man. Twee uur na het ongeluk konden zij uit de schacht worden gehaald. Het ongeluk gebeurde tijdens het aanbrengen van een nieuwe kabel, waarbij de oude losraakte en omlaag stortte. Een tweede ongeval gebeurde in de metaalfabriek „Hoesch-AG" te Dort mund, waarbij door een ontploffing acht arbeiders overleden en 21 wer den gewond. De oorzaak zou zijn het terugslaan van de vlam in een gasleiding van 80 centimeter door snee en twintig meter lengte. De gas leiding is op drie plaatsen ge scheurd. De slachtoffers waren werk nemers van een bouwmaatschappij die op het terrein van de fabriek bezig waren met het monteren van een nieuwe hal. Russische kritiek op Oekraiens boek over Jodendom Het officiële Russische persbureau „Tass" publiceerde gisteren een arti kel waarin felle kritiek geleverd wordt op een Oekraiens boek over het Jodendom, dat in het buitenland als antisemitisch is bestempeld. Vol gens een boekbespreking in het te Kiev in de Oekraiense taal verschij nende blad „Radyanska Kultura" (Russische cultuur), dat zelden door „Tass" wordt geciteerd, heeft het werk „Judaisme zonder vernis" van T. K. Kitsjko „enkele aanzienlijke tekortkomingen". De schrijver wordt o.a. verweten: „De onwaardige gedragingen van in dividuele leden van de Joodse gees telijkheid op te sommen" om „het door de godsdienst veroorzaakte kwaad" aan te tonen, te beweren, dat de oude Joden noch in de industrie, noch in de landbouw, noch in de cultuur iets bijzonders hebben gepresteerd terwijl dit „door wetenschappelijke gegevens wordt weerlegd". Het boek is reeds door verschei dene communistische partijen in het Westen aangevallen. Volgens weste lijke berichten is het uitgegeven door de Oekraiense academie van weten schappen. De BONA-Jeugd gaat in de Paas week weer een grote Missie Fancy- fair organiseren, ten bate van de Franciscaanse Missie onder de Pa poea's in West Irian. Dank zij de vrijgevigheid van vele goede mensen weer een fancy-fair met onnoemlijk vele en mooie prij zen! In een school, die dan omgeto verd is in een gezellig feestpaleis! Ook nu weer aan het Rad het ge renommeerde trio: Fisser, Fisser- Castelein, Castelein. Amusement! Vertier!! Pleizier!! Lieftallige nimfen, zo maar weg gelopen uit Duizend en één Nacht! U komt binnen met volle portemon- nai! En U gaat weer naar buiten met armen vol prijzen! Nee, deze kans mag U beslist niet laten voorbij gaan! Wij openen op vrijdagaovnd 3 april om 8 uur precies, draaien tot 11 uur en zijn verder open op zaterdag 4 april van 14 tot 18 en van 19 tot 23 uur; zondag 5 april van 14 tot 18 en van 19 tot 23 uur. Wij rekenen vast op uw komst! Enbrengt U ook veel kennissen en vrienden mee! OEGSTGEEST Restauratie boerderij Bij besluit van 10 oktober 1962 is aan ir. O. J. Schreuders de boerderij met omlig gende grond aan de Rhijngeester- straa.tweg nr. 91 (thans: De Vos- cuyl nr. 17) verkocht. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft inmiddels medegedeeld, dat hij bereid is in de f 51.600 geraamde restauratiekosten een subsidie te verlenen ter grootte van een vastbedrag van f 5000. De provinciale staten van Zuid- Holand hebben besloten eveneens subsidie toe te kennen en wel een bedrag ter grootte van 1/3 van het rijkssubsidie, derhalve f 1666,65. Daar de gemeente in de regel bij de restau ratie een gelijk bedrag geeft als de provincie, stellen b. en w. voor even eens e enbedrag van ƒ1666.65 als sub sidie toe te kennen. De schooltanddienst op voorschot. Binnen enkele maanden hoopt de werkcommissie voor oprichting van een schooltand-dienst in de gemeen ten Oegstgeest, Rijnsburg en War mond mei de nodige voorstellen te komen. Het is nodig reeds een chassis te kopen voor de te bouwen dental-car, daar de levering van een dental-car een half jaar vergt. Onze gemeente zal t.b.v. de Stichting in oprichting hiervoor 12.000 moeten voorschie ten. De verkopen, de netto-inkomsten, de lonen en het aantal werknemers van de Ford Motor Co bevonden zich in 1963 op record-hoogte. De totale verkoop van personen- en bedrijfswagens van alle Ford-fabrie ken ter wereld beliepen 3.692.300 ('62 3.376.100) stuks. De opbrengst hiervan bedroeg 8742 miiljoen dollar, dat is 8 pet. hogen dan het vorige record in 1962. De netto-inkomsten waren met een totaal van 488 miljoen dollar 8 mil joen hoger dan het voorgaande jaar. Aan lonen werd 1983 miljoen dollar uitbetaald, dat is 161 miljoen dollar meer dan in 1962. In 1963 had het Ford-concern ge middeld 316.568 mannen en vrouwen in dienst, in 1962 was dit aantal 302.563. 250.000ste TAUNUS 12M Op 18 februari jl., zeventien maanden na de introductie, liep in Keulen de 250.000ste Taunus 12IM (met V4 motor) van de band. Dezer dagen is met in de Duitse Fordfabriek ook met de produktie van de Taunus 1<2M coupé begonnen. (Advertentie) SCHIPPER ZETTE BLOEMETJES BUITEN Eén maand voor „joy-riding" Een 22-jarige schipper uit Gouda, die met zijn schip in de buurt van Leiden lag, zette in de Sleutelstad de bloemetjes buiten. Het late avond uur was hem nog niet laat genoeg en toen in Leiden de café's sloten, op perde de schipper met een mede- feestvierder het plan naar Den Haag 1 te gaan, waar men wat later sluit. Zo gezegd, zo gedaan. Op het Sta tionsplein te Leiden nam de schip per een daar geparkeerde auto en reed met zijn vriend naar Den Haag. Doch vanwege de drank ging 't zo danig, dat de politie de laverende schipper aanhield en dat betekende het eind van de tocht. „Het is op 16-jarige leeftijd al mis met u gegaan, wat moet dat wor den," zo vroeg de officier van Jus titie zich af en verdachte bleef er 't antwoord op schuldig. Er moest even worden uitgezocht, wat verdachte nu eigenlijk van plan was met de auto. „Terugbrengen", zei verdachte, doch de officier had daar geen vertrouwen in en hield het bij diefstal, waarvoor hij drie maan den gevangenisstraf eiste. De rechter geloofde in het terug brengen en vond daarom „joy-riding" bewezen en legde een maand gevan genisstraf op. OEGSTGEEST Zadeldak of plat dak De heer A. J. Grootenboer, Wijttenbachweg 63, alhier, heeft zich met een adres d.d. 4 februari 1964 tot de raad ge wend, waarbij hij in beroep komt te gen een afwijzende beschikking van b en w. tot het verlenen van ver gunning voor de bouw van een bun galow aan de Lange Voort. De heer Grootenboer wenst een bungalow te bouwen met een zadel dak, terwijl onzerzijds de eis is ge steld, dat de bungalow moet worden voorzien van een plat dak. Tot drie maal toe heeft het Instituut Stad en Landschap Zuid-Holland te kennen gegeven, dat gelet op de omgeving waar de bungalow gebouwd zal wor den, een type met zadeldak moet worden afgeraden en de voorkeur gegeven moet worden aan een type met platdak. B. en w. geven in overweging het door de heer Grootenboer ingestelde beroep ongegrond te verklaren. De commissie voor openbare wer ken kan zich met dit advies vereni gen. Eén lid van deze commissie heeft verklaard zich met dit advies niet te kunnen verenigen. LEIDERDORP 5 Sierduiven vermist Omstreeks tien uur jl. dinsdagmorgen, miste on ze plaatsgenoot, de heer W. Ramak, Brg. Brugplein, 5 van zijn 150 sier duiven. De vijf gestolen duiven ver tegenwoordigen een waarde van f 125. Mevr. Ramak zag op de bewus te datum twee nette jongelui achter de hokken wat rondscharrelen, maar vermoedde nog geen kwaad. De po litie is gewaarschuwd en de heer Ra mak verzocht ons de ringnummers van 4 van de ontvreemde duiven te vermelden: 10669' - 15822 - 14163 - 15843. Eén doffer is zonder ring het ras van de vermiste duiven is „Nor wich". DE SPORTTOTO De uitslagen van de voetbalwed strijden die gelden voor de sporttoto (no. 29) van donderdag en vrijdag luiden: SpanjeBelgië 40 TurkijeLuxemburg 80 ItaliëPortugal 12 Tsj echo-SlowakijeBulgarije 10 West DuitslandZweden 21 EngelandPolen 11 OostenrijkRoemenië 11 TottenhamLiverpool 13 BlackburnBlackpool 12 EvertonWest Bromw. Albion 11 FülhamManchester United 22 Westham United—Stoke City 41 Grimsby Town—Preston N.E. 03 Er was geen extra-pry's van de ge lijke spelen. Juist ingevuld zag het totoformu lier er als volgt uit: 1-1-2-1-1-3-3-2-2-3-3-1-2 1 MILJOEN VOOR CASSIUS CLAY De wereldkampioen zwaargewicht Cassius Clay heeft een aanbod gehad van 1 miljoen dollar om uit te ko men tegen zijn landgenoot Dough Jones.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3