K9"?Dampo Biechten-nieuwe-stijl voor velen een werkelijk „vieren' geworden Na beloken Pasen een nieuwe huwelijksritus De Nerveuze Nerviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN DONDERDAG 26 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA l Indrukwekkende biechtcelebratie in Haagse Moerwijk-parochie JJE PAASTIJD is ingegaan. Voor een gezond geestelijk leven is voor de katholieke chris ten hieraan het ontvangen van het Lichaam des Heren verbonden. Om dit sacrament te ontvan gen is er de voorwaarde, dat men werkelijk op een verantwoorde wijze in de Kerk met Christus verbonden is. Met schrik denken velen van ons dan weer aan het biechten. De reacties hoort men overal om zich heen: biechten? vreselijk het is al meer dan drie jaar geleden (en dat zijn nog niet eens de „slechtsten onder ons) een onding. Kortom, velen vinden biechten een misère een verplichting, waarmee men het steeds minder nauw gaat nemén. Een niet gering aantal katho lieken komt niet meer naar de kerk om de een voudige reden, dat zij het niet meer over zich kunnen krijgen te gaan biechtenDus dan helpt „de rest" ook niet meer. De biechtpraktijk zoals wij die sinds eeuwen kennen is voor velen en dat is zonder meer duidelijk een barrière op de weg naar God geworden in plaats van het aansporen om Gods uitgestoken hand te grijpen. „Mij niet meer gezienEn dan zie je ze ook niet meer. Maar ook op dit terrein van het vieren der sacramenten zoekt men naar nieuwe vormen om te ontkomen aan het gevoel van plichtple gingen en formalisme, die men ervaart als stof fige overblijfselen uit oude tijden. /~VP SOMMIGE PLAATSEN in ons land rekent men finaal af met de bekende biechtvorm, in de zuide lijke provincies en nu ook in de gloednieuwe parochie van O. L. Vrouw van het Allerheiligst Sacrament van de paters van het Allerheiligst Sacrament in de Haag se Moerwijk. Deze week was de grote kerk, die onge veer 1300 plaatsen telt, geheel gevuld met gelovigen, die voor het eerst van hun leven het sacrament der biecht werkelijk kwamen ..vieren". Men vormde geen queue, geïrriteerd, ongeduldig elkaar in het oog hou dend of niemand voor zijn beurt ging. Men ging er zitten voor een plechtigheid, waaraan de hele gemeen schap deelnam. En toch werd er werkelijk gebiecht, een enkel element werd uitgeschakeld. Binnen drie kwartier hadden 1300 gelovigen gebiecht en wel op een manier, die pastoor J. A. Loerakker tot grote te vredenheid stemde en niet weinig gelovigen tot een zeker het is allemaal nog nieuw enthousiasme. LITANIE Veertien priesters, paters van het Allerh. Sacrament en enige „geleende" Salesianen van Don Bosco, leidden de biechtcelebratie. De plechtigheid werd geopend met een boetegebed en boetegezang, waarna de verzamel de parochianen in litanievorm een collectieve schuld belijdenis aflegden: We zijn tekortgekomen in eerbied en ver trouwen en overgave aan Gods heilige wil, Heer ontferm U over ons. We zijn ons te weinig bewust geweest, dat wij zooder U tot niets in staat zijn, Heer, ontferm U over ons. Van alle roekeloosheid in het verkeer, waardoor we een gevaar zijn voor anderen, verlos ons Heer. Van alle gebrek aan liefde en rechtvaardigheid jegens elkaar, verlos ons Heer Dit zijn enkele passages uit deze „biechtlitanie". Nog meer in algemene en in meer concrete termen werd de schuld van ieder persoonlijk en van allen gezamen lijk in het publiek beleden. FNE LITANIE ging vooraf aan een korte bezinning. een laatste gewetensonderzoek van iedere gelovige persoonlijk. Dit gedeelte van de plechtige biechtviering werd besloten met het gezamenlijk bidden van „Ik be lijd voor God", het Confiteor, en de andere voorbe reidingsgebeden in het Nederlands. Het door de nieuwe televisiezender Lopik 2 (kanaal 27) effectief uitge zonden vermogen bedraagt 250 kw. De veertien priesters verlieten vervolgens het priester- Zodra de definitieve zender is ge- koor om in de verschillende biechtstoelen de strikte installeerd (streefdatum is het derde privé-belijdenis van ieder afzonderlijk te aanhoren, kwartaal 1965) zal het vermogen Deze zeer korte belijdenis was in algemene termen worden opgevoerd tot 1000 kw. Het gehouden. De biechteling behoefde slechts te zeggen verzorgingsgebied (met een straal tegen welk gebod men had gezondigd en of dit naar Van pl.m. 70 km om de zender) zal parochie van de H. Pastoor van Ars te Amsterdam (Nieuwendam-Noord) benoemd de z.e. heer J. P. H. Koo- men, die reeds in augustus 1961 de opdracht had gekregen de oprich ting van deze parochie voor te be reiden. Vervolgens heeft de bisschop aan de z.e. heer D. H. H. Hettema eervol ontslag gegeven als rector van het pensionaat Mariënburg te Bus- sum en als dienstdoend geestelijke van het bisdom Haarlem, en in zijn plaats benoemd de z.e. heer drs. T. B. van der Linden. Door snel ingrijpen heeft de direc trice van het protestantse bejaarden- (Advertentie) centrum in Varseveld een vierjarig -- jongetje van de verdrinkingsdood ge- nmrr red. Vermoedelijk is de jongen van Raadgevingen van "11 schrik in het water gevallen. De c concierge dook de drenkeling na en bracht hem op het droge. De direc trice paste onmiddellijk met succes kunstmatige ademhaling toe. voor goede ontvangst van „tweede net" uit de zuiverste tabakken (Advertentie) PRIVé-BELIJDENIS Gemeste kalveren verwonden chauffeur van veewagen socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 9.00 Ochtend gymnastiek voor de vrouw, 9.10 Klas siek strijkkwartet (gr.), 9.40 Morgen wijding, 10.00 Grammofoonmuziek, 10.30 Passiedienst, 11.30 Grammofoon muziek, 11.40 Voor de kleuters, 11.55 Orgelspel: lichte muziek, 12.20 Rege ringsuitzending: Uitzending voor de H.ITerwijl hij bezig was met het laden landbouw, 13.00 Nieuws, 13.15 Mede- eerlijke overtuiging een ernstig of licht vergrijp tegen hierdoor echter niet veel groter wof- van een paar dozijn gemeste kalveren delingen, eventueel actueel of gram- Gods wetten was geweest. De belijdenis werd niet ge- den. Wel zal de ontvangst in de in zijn veewagen op de Rotterdamse mofoonmuziek, 13.30 Klein koor en volgd door vragen van de priester in de biechtstoel, randgebieden verbeteren. Dit deelt veemarkt, raakte de 41-jarige chauf- orgelbegeleiding: Gewijde muziek, Deze liet de biechteling gaan met een heilwens: „Ga de PTT mee om misverstanden bij feur S. de Groot uit Hoofddorp be- 14.00 Paasprogramma, 14.45 Gewijde in vrede". de ontvangst van het televisiepro- kneld tussen het achterschot van zijn klassieke muziek (gr.), 15.45 Voor de Het was even een vreemde aanblik, dit biechten-nieu- gramma op het tweede net te voor- wagen en de opdringende kalveren, jeugd, 16.15 Voor jonge men en, 16.45 we-stijl. Het ging allemaal zo vlot in zijn werk, dat de komen. Ai~ ai~n*a w Rnhm, die zo'n grote druk op hem uitoefen- Mattheus Passion, H. Schütz (gr.), den, dat de chauffeur een bloeduit- 18.00 Nieuws, 18.15 Moderne grammo- storting en enkele inwendige kneu- foonmuziek, 18.20 Na drie uren duis- BENOEMINGEN zingen opliep. ternis een programma gewijd BISDOM HAARLEM De heer De Groot werd naar het aan de indruk, die het lijden van Je- De bisschop van Haarlem, mgr. dr. ziekenhuis Dijkzigt overgebracht, het zus heeft gemaakt op kunstenaars en van Dodewaard, heeft tot transport van de kalveren aan een denkers, 19.30 Avondmaaldienst 4~ deuren van de biechtstoelen bleven openstaan. Het hield weinig tijd op. Het beklemmende gevoel, dat velen vroeger hadden bij het naderen van het biecht- moment was thans verdwenen. Maar de opluchting bleef. Tijdens de privé belijdenis speelde het orgel, en zong het jongenskoor enkele boetepsalmen, waardoor de belijdenis een zaak tussen God, biechtvader en pastoor van de onlangs opgerichte collega overlatend, biechteling bleef. GEZAMENLIJKE ABSOLUTIE DEZE PERSOONLIJKE belijdenis van de biech- telingen gaven de veertien biechtvaders op het priesterkoor gezamenlijk de absolutie. En het was juist dit plechtige ontslaan der zonden, dat een bijzonder diepe indruk op de gelovigen heeft gemaakt. Velen beleefden deze week het biechten als een feest. Pastoor Loerakker is van plan bij grote kerkelijke fees- Aetherklanken VRIJDAG 27 MAART 1964 HILVERSUM I 402 m vrouw, 14.15 Omroeporkest, groot omroepkoor en solisten: Klaagzan- Doopsgezinde kerk, 20.40 Tijd en dood ontbonden, programma van poëzie over de Goede Vrijdag, 21.00 Prome nade orkest: amusementsmuziek, 2.00 Machten in onze economie: le- ?ennVanRJerem^H.55vOrgelmuz1ek, ensver2ekering documentaire 22.30 Nieuws, 22.40 Marimba, wekelijks 15.00 R.K. Goede Vrijdag-dienst, vóo? vrijdagavond magazine, 23.10 Strijk- Voor de jeugd, 17.40 Instrumentaal Haccioiro 93 4* Sn- 7.00—24.00 KRO listen: amusementsmuziek, 18.50 Azië en de nieuwe wereld, lezing, 19.00 ■■■■■■■HM7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, 7.15 Ka^lf.k" ten deK biecbtcelebratie te houden. „Elke week gaat Ouverture ra^eJJ°°[n. Vr°gH Parallellogram,' klankbeeld, 22.00 Ka niet. Ik kan moeilijk steeds veertien priesters moblli- 7 55 Ovewegmg JM mermu21ek 22 25 Boekbespreking, seren als er misschien maar twintig of dertig biechte- Nieuws, 8.15 Amusementsmuziek 00 on •khZ.ZL ----- - - 1Ö nr- r,- mon kwartet: klassieke muziek, 23.45 So- cialistisch nieuws in Esperanto, 23.55 TELEVISIEPROGRAMMA'S IKOR: 19.00 Oud-Katholieke dienst van Goede Vrijdag; NTS: 20.00 Jour- lingen komen. Het is nu ook niet meer nodig. Twee of (gr.), 8.30 Gospel songs (gr.), 9.00 09 ao'Moderne orkestmuziek n NCRV: 20.20 Attentie; 20.45 Hy drie keer per jaar een grote „schoonmaak" haalt in Ik geef het uit mijzelf, overweging c'leeft documentaire film, 21.15 deze vorm meer uit dan de traditionele wijze van rond Goede Vrijdag, 9.35 Waterstan- biechten". Pastoor Loerakker is er zich van bewust, dat den, 9.40 Requiem, van Fauré (ste de nieuwe biechtviering bij de gelovigen nog moet reofonische uitzending), 10.20 In de HILVERSUM H 298 m groeien. Wellicht was het nu nog een nieuwtje, dat platensoos: programma voor oudere overigens zijn waarde op een indrukwekkende manier luisteraars, 11.00 Voor de zieken, 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00 VA- al bewezen heeft. „Ik hoop, dat we een goede greep 11.40 Moderne orkestmuziek (gr.), RA, 10.30 IKOR, 11.30 VARA, 13.00 hebben gedaan", zei pastoor Loerakker, die erg blij is, 12.00 Angelus, 12.04 Licht instrumen- AVRO, 15.45 VPRO, 21.0024.00 VA- dat zowel priesters als leken hebben beleefd, wat het taal ensemble en zangsolist, 12.30 RA. sacrament der biecht in diepste wezen is. Mededelingen t.b.v. land- en tuin- bouw, 12.33 Modern en klassieke or- 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas- kestwerken (gr.), 12.55 Katholiek tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 hüf'13-00 Nieuws, 13.15 Lichte Lichte grammofoonmuziek (Om 7.30 géblevvn! D^resTTsgeheel geplaatst ^mmofoomnuziek. 14.00 Voor de Van de voorpagina), 8.00 Nieuws en tussen preek en offerande. Doorlopend verraad, documentair programma: 21.55 Amsterdams ka merorkest: klassieke muziek, 22.25 Dagsluiting; NTS: 22.35—22.40 Jour naal. (Advertentie) Door deze verplaatsing is een dui delijke eenheid gebracht in de ont vangst van het huwelijkssacrament en de huwelijksmis. De inleidende onderrichting in de huwelijksritueel, maar staat als te- woorddienst van epistel, evangelie en ken van eigen actieve betrokkenheid preek komt nu beter tot zijn recht, bij dit sacrament. In het vroegere ritueel kwam de on derrichting pas na de huwelyksslui- Aanpassing ting. De andere veranderingen beteke- In het ritueel voor het gemengde loken pasen van kracht zal worden. nen voornamelijk een aanpassing van huwelijk komt door deze beslissing Na 4 april zal het huwelijk niet meer het verloop van het ritueel aan zijn van het episcopaat geen verandering, worden ingezegend vóór de H. Mis, nieuwe plaats in de H. Mis. Van de Dit ritueel is trouwens pas enkele maar is de ritus geplaatst tussen plechtigheid vóór de H. Mis is thans jaren geleden veranderd, preek en offerande. De Nederlandse bisschoppen heb ben gisteren in hun bisschoppencon ferentie beslist, dat de nieuwe huwe lijksritus. waartoe besloten is door het concilie en die vastgelegd is in de constitutie over de liturgie, na be Een vervolgverhaal van Suske en Wiske De voornaamste veranderingen 1 machinist uit Noordwijk, aan wie Haagse politierechter huisvredebreuk tenlaste was gelegd. l Want ook zij zouden de consumptie machinist uit Noordwijk, aan ■■■■■HHMilras HM| de consumptie -tent hebben betreden, terwijl de eigenaar hen de toegang had gewei- „Dergelijke jungle-praktijken zijn gerd. Wat beide laatstgenoemden betreft lag de zaak wel wat merkwaardig, want beide verdachten zeiden dat zij WARBOEL IN WASSEN A a. plaatsing van het huwelijksri tueel tussen preek en offerande. Tot dusver was dit vóór de H. Mis; b. het gehele ritueel is in het Ne derlands. Tot dusver waren enkele misschien op het betreffende ogen- delen, zoals b.v. de zegening der rin- blik wel leuk, maar die kunnen we gen, nog in het Latijn; hier toch niet hebben", luidde het niet" binnen waren geweest" c. het bruidspaar knielt niet meer oordeel van de officier van justitie, Naar de mishandelde eigenaar van bij het eigenlijke moment van het mr De Lint de zaak te„en een de tent uiteen zette, klopte dat wel, want de toonbank van de consump- 25-jarig. grondwerker uit Wassenaar. Uetent staat eigenlijk bulten- d0£h die op 21 ang. de eigenaar van een volgens de Verlofbepalingen binnen, consumptietent te Wassenaar over de De officier en rechter hielden het stoelen en tafels in diens bedrijf had er evenwel op, dat het buiten was - en daarom werd het tweetal vrij ge- geslingerd en vervolgens de haak van sproken do telefoon gerukt. Wat de grondwerker betreft, tegen „Als je de politie waarschuwt, sla hem eiste de officier vier maanden ik je in elkaar, is het nou niet, dan gevangenisstraf waarvan twee maan- later weieens", luidde de verdere aan- den voorwaardelijk, zulks omdat kondiging. verdachte reeds eerder moeilijkhe- Vanwege dat optreden had de den heeft gegeven, hetgeen voorna- grondwerker zich voor de Haagse po- melijk aan de alcohol is te wijten, litierechter te verantwoorden en De rechter veroordeelde tot twee naast hem stonden 'n 28-jarige chauf- maanden gevangenisstraf waarvan (Advertentie) feur uit Katwijk en een 25-jMge een rfiaand voorwaardelijk. 54 Begrijpend, dat hij Billy aanspra kelijk stelde voor het mislukken van zijn snood plan, vond ik zijn voorstel wel vermakelijk. „Je hebt gelijk", zei ik. „Ik zal te vens van de gelegenheid gebruik ma ken om te zien, of de auto al nage keken is; je ziet dus wel wanneer ik terugkom. Wat ik zeggen wil, is er vanavond niet ergens een theepar tijtje of zo iets?" Maurice knikte. „De familie Cuth- bert geeft een tuinfeestje en ik ge loof, dat tante Mary graag had, dat enigen van ons er ook even heen zouden gaan, maar laat dit geen be letsel voor je zijn, als je soms an dere afspraken hebt". Dit laatste zei hij met een gebaar, dat mij duidelijk aantoonde, dat hij op lady Baradell zinspeelde. „Wel bedankt", zei ik koeltjes. „Je bent een ideaal van een gastheer, Maurice." Ik liet hem alleen om, zo hij wilde, dit compliment uit te leg gen zoals hij zelf verkoos, en slen terde naar „De Ploeg". Billy zat alleen in de gelagkamer de krant te lezen, hetgeen hij afwis selde met nu en dan een teug uit een kan ale te nemen. „Ik hoop niet, dat ik je in je ont bijt stoor, Billy", zei ik. Hij sprong glimlachend overeind en gooide de krant op zijn stoel. „Ik had er een voorgevoel van, dat je vroeg zou komen", zei hij, op zijn oude joviale manier. „Dan voelde je meer dan ik", lachte ik. „Wat ben je geheimzinnig". Hij liep naar het buffet en haalde tussen de flessen een enveloppe van daan, welke hü mij toewierp. gen", zei hij. „Ik heb tegen het fetmeisje gezegd, dat je vanmorgen aan zou komen." Ik nam de enveloppe van de tafel op, waar zij was neergekomen en met een plotselinge vreugdetrilling herin nerde ik mij, dat ik Mercia had ge schreven. „Wanneer is hij bezorgd, Billy?" vroeg ik. „Hij is gisterenavond om half tien door een kleine jongen hier gebracht. Toevallig was ik juist thuis en ver telde hem, dat je op Ash ton logeerde, maar dat je zeker vanmorgen na het ontbijt hier zou komen. Goed gezegd, is het niet? Van wie komt het? Van het dametje met het pistool?" Ik scheurde de enveloppe open en las haastig de inhoud: „Om vier uur ben ik in de oude windmolen even voorbij Barham Bridge." Er stond geen handtekening onder, maar die had ik ook niet nodig. „Sedert jü voor detective speelt Billy, leer je de kunst van gevolg trekkingen maken hoe langer hoe beter." Hij grinnikte en kwam achter het buffet vandaan, waarna hij de glazen deur opende. „Laten wij in de tuin gaan", zei hij. „ik heb wagonladingen nieuws voor je en het buffetmeisje komt aanstonds terug." Wij gingen het trapje af, dat naar het vierkante grasveld achter 't huis voerde en namen plaats op een oude houten bank in de zon. „Er komt nu leven in de brouwe rij", zei ik, terwijl ik mijn pijp uit mijn zak haalde en met zorg begon te stoppen. „Maurice en ik zijn bij de commissaris geweest, om de zaak aan te geven. De moordaanslag op Stuart Northcote is nu politiezaak gewor den." Billv floot zachtjes. „Dat wordt ge zellig zei hij. „Gaf Maurice hem nog enige inlichtingen?" „Neen", antwoordde ik, „die ver wachten zij van jou. Ik heb verteld, dat een vriendelijke toerist, die in „De Ploeg" logeert, aan het zeilen was en mij te hulp is gekomen. Jij wordt nu de held van de dag, Billy. De politie wenst je zo spoedig moge lijk te spreken en Maurice heeft mij verzocht, je te inviteren morgen op Ashton te komen, om de cricketwed strijd bij te wonen." Billy gaf een klap op zijn knie. „Dat wordt goed", zei hij, „allemachtig leuk! Maar", vervolgde hij, „ver beeld je niet, dat jij de enige bent, die een avontuur beleefd heeft. Het schokkende nieuws, waarmede ik je zal verrassen, dringt het jouwe ge heel op de achtergrond." Hij hield even op en tikte vervolgens tegen het briefje, dat ik nog steeds in mijn hand hield. „Weet jij waar de vrien delijke moordenaars van jou uithan gen?" Ik schudde ontkennend het hoofd. „Mercia Solano", zei Billy, terwijl hij achterover leunde en zijn armen over elkaar sloeg, „is op het ogen blik de gevierde gast van mijnheer Baretti." Ik sprong van de bank op. „Goede hemel, Billy, is dat werkelijk waar?" Hij knikte. „En wat meer is", voeg de hij er aan toe, „ik heb haar ge zien ook. Gisteravond, nadat het briefje was bezorgd, ben ik uitge gaan en naar de „Hollies" getogen. Om te beginnen, had ik, vanaf de weg een goed uitzicht op' de plaats. Alle blinden waren gesloten en de rolluiken aan de voorzijde eveneens. Ik maakte dus een omweg en ging door het heestergewas naar de ach terkant. Op de eerste bovenverdie ping was een raam open en er brandde licht in de kamer. Om kort te gaan, ik klom in een van de bo men, die het dichtst bij het Tiuis stond en heb een kijkje naar binnen genomen." „En zag je werkelijk Mercia?" vroeg ik. „Ik zag de gehele mooie bende", zei Billy. „Daar was de huisknecht- vergiftiger, en die mijnheer, die een kogel door je hoed joeg, dan nog een erg slordig uitziend vrouwmens en tenslotte de dievegge van je ge moedsrust. Tenminst, dat veronder stel ik. Een goed gevormd meisje, met mooie grote ogen." Ik keek hem medelijdend aan. „Je bent heel wat mans, Billy, maar probeer niet, om mooie vrouwen te beschrijven. Maar zeg, wat waren zij aan het doen?" „Zij waren aan 't schelden op haar, zover ik kon nagaan", antwoordde hü grinnikend. „Natuurhjk kon ik niet alles verstaan, daarvoor was ik niet dicht genoeg by, maar ik zag, hoe ze hun hoofden schudden en hun schouders ophaalden, alles zuiver op zyn Zuid-Amerikaans vol actie, 't Maakte op rnjj de indruk, alsof zü haar wilden overhalen, iets te doen, waar zü geen zin in had ik denk een mes of degen in jouw lijf plan ten." „Dat zou mij niet verwonderen", zei ik, „maar dat zal ik vanmiddag el te weten komen, want om vier uur heb ik een onderhoud met haar." (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2