VERDACHTEN IN VERKLARINGEN LIJNRECHT TEGENOVER GETUIGEN I De Nerveuze Nerviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN WOENSDAG 25 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER WIE SPAART BOUWT BURCHTEN HULP VAN RAADSMAN BAATTE NIET Zowel een 67-jarige vertegenwoor diger uit Den Haag als een 66-jarige machinist uit Leiden oogstten geen succes toen zij dwars tegen de oogge tuigen-verklaringen in hun schuld categorisch bleven ontkennen en de gevolgen van hun onverantwoorde lijke wijze van rijden nogal lakoniek bleken op te vatten. De vertegenwoordiger, haalde met zijn auto op Rijksweg 4 onder Oegst- geest een voor hem rijdende auto in en wel op het punt waar de Rijksweg van een vierbaansweg overgaat in 'n driebaans. Hoewel zich op de inhaal- baan reeds een inhalende tegenlig ger bevond zette de vertegenwoordi ger toch door waarop prompt 'n fron tale botsing en grote materiële scha de volgden. Hoewel drie getuigen unanieum verklaarden, dat verdachte pas ging inhalen toen de tegenligger zich al geruime tijd op de inhaalbaan be vond, ontkende deze dit ten stellig ste. „Niet ik maar hü had even moe ten wachten want ik reed al minstens over een afstand van 50 meter op de middenbaan", was verdachte van oordeel. De officier, mr. N. J. Out, zag geen enkele aanleiding om de getuigen-verklaringen in twijfel te trekken en achlte het feit, dat ver dachte 'n grove verkeersfout had be gaan wettig en overtuigend bewezen. 1 Mede gezien de grote materiële scha de en de gevolgen die hieruit voor de bestuurders hadden kunnen voort vloeien eiste hij een boete van 150 subs. 30 dagen. Verdachtes raadsman bestreed op enkele punten de getuigen-verklarin gen en nam zonder meer aan, dat z'n cliënt de enige juiste lezing van het geval had gegeven. Het in het pro ces-verbaal geuite vermoeden, dat zijn cliënt alcohol had gebruikt al vorens op weg te gaan, wees hij als „een grove onwaarschijnlijkheid" van de hand. Er kon hier z.i. dan ook slechts een vrijsprekend vonnis vol gen. De kantonrechter mr. W. de Ko ning, bleek hiertoe geenszins bereid te zijn. „Het vooraf gebruik van al cohol is hier niet voldoende komen vast te staan en daarom zal ik dit maal het rijbewijs nog niet in het geding brengen, doch van enige cle mentie inzake de geldboete kan geen sprake zijn", diende hij de raadsman van repliek. Na enkele details uit de getuigen-verklaringen nog eens te hebben gereleveerd, laakte ook hij verdachtes levensgevaarlijke stunt en afschuiving van de schuld op een ander. „De geëiste boete komt ver dachte dan ook volledig toe", vond hij en vonniste derhalve conform. SPELE-,, V AREN". De Leidse machinist tornde met z'n pertinente ontkenning op tegen vier getuigen, die volgens hun in het pro ces-verbaal vastgelegde verklaringen voor elkaar niet onderdeden in het uiten van hun verontwaardiging over de reeks van levensgevaarlijke stun ten, die verdachte op 16 december j.l. met zijn auto had uitgehaald. Uit deze verklaring bleek, dat verdachte het traject prov. weg te Waddinx- veen-Hoge Rijndijk, Zoeterwoude vrijwel geheel van links naar rechts over de wegen slingerend had af gelegd en aldus rijdende een ware paniek onder - de door hem inge haalde en tegemoetrijdende automo bilisten had gezaaid. Twee getuigen- automobilisten, die reeds onder Wad- dinxveen ternauwernood aan 'n bot sing met verdachtes auto waren ont snapt, zetten een achtervolging in teneinde te proberen verdachte tot staan te brengen. „Onderweg zagen wij, dat hij rake lings langs meerdere tegenliggers schoot en dat enige automobilisten nog juist bijtijds de wegberm konden inrijden om een botsing te voorko men", omschreven beide getuigen oe paniek, dat zich van meerdere au tomobilisten had meester gemaakt. Toen zij er niet in slaagde verdachte tot staan te brengen, had een van hen de achtervolging voortgezet en de andere de Rijkspolitie te Hazers- woude gewaarschuwd. Deze zette eveneens een achtervolging in en slaagde er op de Hoge Rijndijk in verdachtes auto uiteindelijk tot stop pen te dwingen. „Hij kwam toen waggelend uit zijn auto en was ken nelijk niet nuchter meer", luidde het eensluidend oordeel van verbalisan ten en getuigen. Verdachte ontken de ten eerste dat hij enig gevaar op de weg had opgeleverd. „Door een mankement aan de benzinetoevoer moest ik weliswaar de gehele weg met mijn linkerhand cho ken en met mijn rechterhand sturen, doch mijn afwijkingen van de rechte weg wa ren zo minimaal, dat er van enig ge vaar voor botsingen geen sprake was", verklaarde hij de reden van z'n „uiterst matige slingergang". Voorts ontkende hij ook maar één druppel alcohol te hebben gedronken. „Ik ge bruik nooit geen sterke drank, dus ook toen niet", zei hij op verontwaar digde toon. „U staat anders bij de po litie bekend als een stevige drinker en. Uw vrouw heeft zich hierover blijkbaar ook al meerdere malen be klaagd", ontdekte de kantonrechter „Rond prijzen af," zegt Rijksmunt mees ter Op 1 januari 1963 waren er in ons land 1.539.000.000 munten in omloop, waarvan 797.000.000 centen. In 1963 zijn er nog eens 150.000.000 munten geslagen, waarvan 70.000.000 cen ten. Meer kunnen we er niet maken want de capaciteit van onze machi nes gedoogt dat niet, zo schrijft 's Rijksmuntmeester in een brief aan de Haagse Kamer van Koophandel. De kamer had 's Rijks Munt mee gedeeld dat er in Den Haag zoals elders in het land ook het geval is een nijpend tekort aan centen is. 's Rijksmuntmeester schreeft 'n brief terug waarin hij zijn produktiecijfers noemde. Die brief werd in de giste ren gehouden vergadering van de kamer voorgelezen. De Rijksmunt meldde verder dat er wel nieuwe machines besteld zijn, maar dat de aflevering daarvan op zich laat wach ten. Inmiddels doet hij de Kamer van Koophandel een middel aan de hand om de vraag naar centen af te rem men. Adviseer de door u vertegen woordigde middenstanders zo schrijft hij de kamer, hun prijzen af te ron den. Geen prijzen meer dus van 1.99 of 24,68. Botsing in Velsertunuel Files van enkele tientallen kilometers Gistermorgen is drie kwartier lang verkeer door de Velsertunnel onmo gelijk geweest. De ene tunnelhelft was aan het verkeer onttrokken in verband met werkzaamheden. In de andere botste een militaire wagen op een auto, waarna nog drie auto's op de obstakels inreden. Het duurde drie kwartier eer het verkeer weer op gang kwam. Inmiddels hadden zich volgens de politie 'aan beide kanten van de tunnel files gevormd die reik ten tot Amsterdam en Alkmaar. Bij de botsing werd een militair zo ern stig gewond, dat hij naar een zieken huis moest worden overgebracht. De materiële schade was groot. TREINBRIEVEN WEER 15 CENT De directie van de N.V. Nederland se Spoorwegen deelt mee, dat zij na overleg met de minister van Econo mische Zaken heeft besloten, de prijs voor het vervoer van treinbrie- ven met ingang van 12 april weer te brengen op 0.15. Het tarief is op 1 maart met 35 cent verhoogd tot 50 cent. De Spoor wegen stelden toen, dat het bedrag van 15 cent, dat al sinds 1946 voor een treinbrief werd gevraagd, ver be neden de kostprijs was komen te lig gen. Er zjjn inmiddels al nieuwe 50 cent-zegels gedrukt. De NS-directie wenste gisteren geen commentaar te geven op haar besluit, toch het oude tarief weer in te voeren. in het proces-verbaal. „Hoe komen ze daarbij want bij mij komt nooit alcohol in huis en in een café kom ik ook nooit", reageerde verdachte nog verontwaardigder. „De politie vond ook een lege jenever-kruik in Uw auto", las de kantonrechter ver der. Terwijl verdachte bedoelde kruik uit zijn tas haalde en omhoog hield verklaarde hij dit feit als volgt: „Dat was een monsterkruik want ik zit momenteel in de kurkenbranche en heb dus monsters bij mij voor de onderscheidene maten". „Waarom weigerde u dan om een bloedproef af te leggen", informeerde de officier op zijn beurt nieuwsgierig. De ma chinist bleek niet voor één gat te vangen: „Ik ben licht-diabetes en wilde geen gevaar lopen om de in fectie te krijgen, die na een bloed proef kan optreden". Dat rechter en officier toen heel nadrukkelijk het hoofd schudden, be hoeft nauwelijks vermelding. Even min, dat de spanning steeds groter werd. Het requisitoir was dan ook kort maar krachtig. „Hoewel ik het ge bruik van alcohol hier wel degelijk een strafbezwarende factor acht, zou zonder deze factor het feit al ernstig genoeg zijn om een gevoelige correc tie toe te passen", vond de officier, die „en passant" nog memoreerde, dat verdachte destijds tegen de po litie met geen woord over een mo tor-mankement had gerept. Een en ander tegen elkaar afwegende kwam hij tot de eis van 150 boete subs. 30 dagen en de onvoorwaardelijke ontzegging van verdachtes rijbe voegdheid voor de tijd van 1 jaar „Ik sta alleen tegen vier getuigen en die worden nu eenmaal geloofd, doch het is al meer voorgekomen, dat iemand op getuigen-verklaringen onschuldig werd veroordeeld", con stateerde verdachte alvorens de kan tonrechter erop te wijzen, dat hij voor het uitoefenen van zijn beroep een rijbewijs nodig had. „Bij intrek king van mijn rijbewijs ben ik tot werkeloosheid gedoemd", zo verze kerde hij de rechter. Deze achtte het bewijs, dat verdach te om welke reden dan ook op een hoogst gevaarlijke wijze had gere den en de nodige paniek had gezaaid afdoende geleverd en zag daarom geen enkele reden tot clementie aan wezig. „Ik moet hier het algemeen boven een particulier belang stellen en kan het niet in overeenstemming met mijn verantwoording brengen om u nog langer achter het stuur van 'n auto op de weg te laten" zo deelde hij verdachte nog nadrukkelijk mede, alvorens conform te vonnissen. Luchtkastelen kunnen reële burchten worden, solide en hecht. Door te sparen. Want uw spaargeld Is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst Is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken, Meer dan 1000 banken en bijkantoren. Do spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT (Advertentie) Thans ook Eerste Kanier sigaretten en benzine duurder per 1 april a.s. De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met de verhoging van de be lasting op benzine en sigaretten. De prijsverhoging betekent ongeveer een kwartje op een pakje sigaretten en bijna vier cent op een liter ben zine. De nieuwe prijzen zullen nog per'ltè'tf aanstaande ingaan. Het is de bedoeling met deze maatregelen, die deel uitmaken van het ontspan ningsprogramma van de regering in onze overspannen economie wat geld uit de omloop te halen. Het gaat dus om bestrijding van het inflatiegevaar. De voorgestelde regeringsmaatregel dient als tegenwicht voor de loonex. plosie, de spanningen op de arbeids markt en dergelijke, zei de minister van financiën Witteveen. De PSP en de PvdA stemden tegen. Met de bouw van een nieuwe hal van 15.000 m2 zal in september bü de DAF in Eindhoven worden be gonnen. Deze uitbreiding zal een in vestering vragen van 15 miljoen gul den. De nieuwe hal zal de noodzake lijke ruimte gaan scheppen voor voorzieningen, die nodig zijn om in 1965 te komen tot een produktiever- hoging van personen- en bedrijfs wagens. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske M te rusten. Y UjtnuTtHebbenX Och, niskuesdomdetikif! Sus! n*»* JmI Mom titer iets mMk miktyxiiiulieSrot bemf. Me! RVD ZWIJGT OVER NATIONALITEIT VAN DON CARLOS De rijksvoorlichtingsdienst beves tigt ons desgevraagd, dat het onder zoek naar de nationaliteit (en) van Don Carlos is afgesloten. Er is nog geen beslissing genomen of de resul taten van dit onderzoek openbaar zullen worden gemaakt. Het onder zoek was erop gericht om vast te stellen of de verloofde van prinses Irene, behalve de Franse ook nog een andere nationaliteit bezit. Op de voorrangsweg Helmond- Eindhoven onder de gemeente Mier- lo is gistermiddag omstreeks vier uur een aanrijding gebeurd, waarbij drie wagens waren betrokken, en waarbij de heer Verzeil uit Hilvarenbeek om het leven kwam. Een bestelwagen stond voorgesorteerd te wachten op een tegenligger uit de richting Hel mond. Plots kwam een vrachtwagen, bestuurd door A. uit Valkenswaard, de voorgesorteerde wagen links voor bij gereden en greep de tegenligger, i waarin de heer Verzeil zat. Hij is bij aankomst in het ziekenhuis overle den. Hij was 59 jaar oud. Aetherklankpn DONDERDAG 26 MAART 1964 HILVERSUM I. 402 M. 746 kc/5. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.25-24.00 NCRV KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture. radio voor vroe ge mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Mod. gram. 9.00 Verraden door een vriend, overw. rond het mysterie van Witte Donderdag. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mod. orkestmuz. (gr). 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Klass. gram. 10.45 Kerkorgelmuziek. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Van alle markten thuis: praatjes, die verschijnen, blijven en verdwijnen. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Deze week, lezingen. 13.00 Nws. 13.15 Pianorecital (gr): klass. muz. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Klass. gram. 14.30 Gesprekken van Nicode- mus, hoorsp. 15.45 Oude kamermuz. (gr). 16.00 Jesus steeds eenzamer, overdenking. 16.30 Oude en mod. ka mermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.45 Klass. kamermuz. (gr). 18.15 Sportrubriek. 18.30 Vocaal ensemble en solisten: Geestel. liede ren (stereo, uitz.). 18.50 Sociaal per- spektief, lezing. 19.00 Nws en weerpr. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Kerkorgelmuz. (gr). 19.30 Radiokr. 19.50 Kerkorgelmuz. 20.00 Die Mat- thaeuspassion van Bach. 21.30 Het gelaat van Christus, overdenk.). 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n. 298 M. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Licht gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Progr. overzicht; aansl. Lichte gram. 9.00 Ocht. gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Klass. kamermuz. (gr). 9.35 Christus Rex, hoorsp. (IH). 10.00 Lichte gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huish. zaken, lezing. 11.15 Orgelrecital: oude muz. 11.40 Mod. gram. 12.00 Licht en semble met zangsoliste. 12.30 Mede del. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Licht in strument. kwartet en zangsollsten. 13.00 Nws. 13.15 Mededel., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dans- orkest en zangsol. 14.00 Sopraan en piano: mod. muz. 14.30 Klank-om rankte levens, radiobiografie. 15.30 Operamuz. (gr). 16.00 Van vier tot vijf, gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 De gesproken brief. 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitz. v. CHU. 18.30 Licht orkest met zangsol. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Sport- parade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Strijkkwartet. Mod. muz. 21.05 Gehoord, gezien, gelezen: kunst symposion. 21.35 Sopraan en piano: Spaanse liederen. 21.55 Voordracht. 22.05 Variété-orkest en solisten. 22.30 Nws en mededel. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Licht gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19.30 Voor export, document, progr. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Achter de schermen, documentaire. 21.00 De dertig secon den, TV-spel. 22.15 Document, report, v. d. militaire vliegbasis Woensdrecht. NTS: 23.00-23.05 Journ. 23.05-23.10 Sport in Beeld: UEFA jeugdtournooi. HET 2e NET (KANAAL 27) NCRV: 20.30 De Marcus Passie, Georg Phi'lipp Teleman. (-22.00). 53) „Ja, maar wij hebben hun beloofd, revanche te geven op het tennisveld" zei miss York. „Ik wist niet, dat er in Woodford iets op zakelijk gebied te doen was. Ik dacht, dat de mensen er niets an ders deden dan op de hoeken van de straten over politiek praten", zei lady Baradell. „O, 't is niet zo'n tijdrovende bood schap". zei Maurice. „Als je gaat", zei tante Mary, „wil je dan bij Cooper marmelade bestel len. Je wilt het hem wel helpen ont houden nietwaar, Stuart? Maurice vergeet alles." Ik gaf de stelli ge belofte, dat de marmelade prompt op tijd bezorgd zou worden en met deze twee zo uit eenlopende boodschappen voor ons, gingen wij na het ontbijt er op uit. Maurice scheen zeer weinig haast te maken. „Ik hoop, dat de politie er in sla- Sen zal, de schurken te pakken, zon- er veel ophef over de zaak te ma ke", zei hij. „Het is niet nodig, dat de kranten er de hand op leggen." Ik twijfelde er geenszins aan, dat niets hem meer zou ergeren. „Wij zullen er het beste maar van hopen", zei ik vriendelijk. „Ik zie niet tegen een beetje moetie op, als ik je kan helpen deze omgeving van dat gespuis te zuiveren." Ik twijfelde er niet aan of hij was dankbaar voor mijn grootmoedigheid, maar hij bracht zijn gevoelens niet onder woorden. Wij spraken onderweg niet veel meer en hadden weldra het politie bureau van Woodford bereikt, waar voor een agent op wacht stond. Juist kwam er een hoofdagent met een ta melijk sufferig gezicht de hoofdin gang uit slenteren. Hij bracht lang zaam twee vingers in contact met zijn helm, toen hij Maurice herkende. „Is de commissaris binnen?" vroeg mijn neef. De politieman werd opeens wak ker. „Zeker, mijnheer, juist gekomen, een halve minuut geleden. Wenst u hem te spreken, mijnheer?" Maurice knikte en samen gingen wij, voorafgegaan door dé dienaar der orde het gebouw der gerechtig heid binnen. De commissaris, een grote man met een zeer gezond voorkomen, zat aan zijn bureau ijverig te schrijven. Toen wij binnenkwamen legde hij zijn pen met een zucht neer en veegde zijn vingers op dat gedeelte van zijn broek af, dat door de slippen van zijn jast bedekt werd. „Goede morgen, mijnheer Furni- vall", sprak hij. „Waarmede kan ik u van dienst zijn?" En toen zag hij mij schijnbaar pas. „Goede morgen, mijnheer", voeg de hij er toen met een lichte hoofd neiging aan toe. „Goede morgen, commissaris", zei Maurice, „wij hebben een vrij ernstig geval aan de hand." De commissaris zette zich, naar het mij voorkwam in hetgeen hij duide lijk wilde laten uitkomen, een offi ciële houding. Hij legde zijn handen op zijn knieën, gaf de punten van zijn schoenen een buitenwaartse richting en keek ons in voorovergebo gen houding tamelijk bars aan. „Verklaar u eens nader, mijnheer", zei hij gewichtig. Ik wilde juist beginnen, toen Mau rice al het woord nam en in het kort en ogenschijnlijk verontwaar digd een beschrijving gaf van het schandelijk vergrijp, dat de vorige avond had plaats gehad. Telkens wendde hij zich naar mij, om zijn aanklacht te bevestigen, hetgeen automatisch door een hoofdknik mij nerzijds werd gevolgd. „Stropers en wilddieven kan ik zelf wel behandelen", besloot hij, „maar als het zover komt, dat er een koelbloedige moordaanslag op een van mijn gasten wordt gepleegd, dan geloof ik, dat het tijd wordt, dat de politie tussenbeiden komt." Ik heb nooit iemand zo versteld zier. staan als die arme commissaris. Hij hoorde de geschiedenis aan met een verbijstering, die aan het aan doenlijke grensde en toen Maurice ophield, haalde hij een rood katoe nen zakdoek van bijna vlagafmeting voor de dag en begon zijn voorhoofd van overtollig vocht te ontdoen. „De hemel bewaar me, mijnheer Furnival!" zuchtte hij, toen zijn hoofd, dank zij de capillaire kracht van het dundoek, weer behoorlijk toonbaar was. „Wie had zo iets durven den ken?" Toen nam zijn ambtsinstinct de overhand „Ik zal, terwijl het nog vers in mijn geheugen ligt, een paar notities ma ken", sprak hij, terwijl hij een groot register opensloeg. „Hoe laat heeft de aanslag plaats gehad?" „De aanslag had plaats ongeveer om kwart voor zessen", antwoordde ik. „O", zei hü, terwül hü schreef, „en zou münheer in staat z(jn, de daders te herkennen?" Ik schudde mün hoofd. „Daar twü- fel ik aan", zei ik, „het begon al enigszins te schemeren en ik ver keerde niet in een toestand, om hen te kunnen opnemen. U zou het beter aan die heer kunnen vragen, die in „De Ploeg" logeert en die mij te hulp is gekomen." „O", zei de commissaris, „hoe heet hü?" „Eh Loman", antwoordde ik, „tenminste zo iets." De commissaris schreef het op en sloot het boek vervolgens met een flinke klap. „Ik zal de zaak onmiddellük in be handeling nemen, heren", zei hy ern stig. „Ik kan natuurlijk niets belo ven, maar ik reken, dat wü er mor gen wel iets naders van zullen we ten. 't Is een ruwe bende, die moe rasjagers, maar dit zal een goede les voor hen zün Ik zal hun leren, dat ze zo maar niet ongestraft op heren kunnen schieten zolang ik commissa ris ben." „Ik dank u zeer", zei ik. „Ik ben er zeker van, dat de zaak in geen be tere handen kan berusten. Ik zal nu even naar „De Ploeg" gaan en die münheer Loman, of hoe hij ook heet, zeggen, dat hü bij u komt, om over die zaak te spreken." Wü gingen naar buiten, waar de agent nog steeds trouw op zün post stond. „Ga je met mü mee?" vroeg ik Maurice; „ik zou je graag aan mün redder willen voorstellen, 't Schünt een fatsoenlük mens te zijn." Maurice schudde zijn hoofd, naar mijn mening ietwat nors. „Ik moet naar huis, om te tennissen", zei hü- „Vraag je vriend of hü morgen naar Ashton komt, misschien ziet hü graag cricketten."

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2