3)e Gcld6eSoiiAcmt Cyp Alle partijen aanvaarden Fin als bemiddelaar op rus SOEBANDRIO VOLGENDE WEEK IN ONS LAND Prisco had Colombo voor de moord willen waarschuwen Indonesië en de kwestie-Maleisië Bondsrepubliek staat alleen in graanprijzenkwestie WOENSDAG 25 MAART 1964 54e JAARGANG No. 16.186 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT tt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EIS OMSTREKEN LENTE en KEUKENHOF nog vreemden VOOR ELKAAR Telef 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten beaorglng 3.38.39 (tossen 11.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,18 p.w„ 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes f 1.15 Grieken uitgewezen uit Turkije. Turkije verscherpt koude Een woordvoerder van het Griekse oorlog tegen Griekenland |-^e] van buit€rüandS€ zaken JEMENITISCH OFFENSIEF De Jemenitische royalistische strijd krachten hebben een aanval gedaan op de troepen van de Ver. Arabische Republiek. Hierbij zouden, aldus in Aden uit Sanaa ontvangen berichten, vijfduizend Egyptenaren zijn gedood terwijl aan weerszijden 2000 gewon den zouden zijn gevallen. gisteravond gezegd, dat zeven Griekse inwoners van Istanbul het bevel hebben gekregen Turkije on middellijk te verlaten. De woord voerder noemde dit „een verscher- ping van de Turkse koude oorlog te- hebben alle de Finse ambassadeur gen Griekenland". De vier rechtstreeks bij de kwestie- Cyprus betrokken landen, Cyprus, Griekenland, Engeland en Turkije, als bemiddelaar aanvaard. De Ierse regering zal 600 militai ren naar Cyprus sturen, waarschijn- tenlandse De Indonesische minister van Bui- fw_ Zaken, dr. Soebandrio, Sakari Severi Tuomioja, ambassa- lijk begin april, zo is dinsdagavond wordt op 1 april op Schiphol ver deur van Finland in Stockholm, die in Dublin bekend gemaakt. wacht voor een bezoek van enkele zich bereid heeft verklaard als be- dagen aan Nederland. Hij zal naar middelaar op te treden in het ge- Ierse voorwaarde. Nederland reizen met het vliegtuig schil op Cyprus, is behalve ambas- uit Parijs dat om tien uur 's ochtends sadeur in Londen, secretaris van de De Ierse minister van buitenlandse moet aankomen. Dit heeft een woord- economische commissie voor Europa zaken, Frank Aiken, heeft dit aan voerder van het ministerie van Bui van de Verenigde Naties geweest. Tij- secretaris-generaal Oe Thant meege- tenlandse Zaken in antwoord op een dens de crisis in Laos zond de Vol- deeld. Aiken heeft in zijn brief aan vraag meegedeeld, kerenorganisatie hem naar dit land Oe Thant geschreven, dat de Ierse Dr. Soebandrio zal tijdens zijn be- om uit te zoeken welke hulp Laos militairen onmidellijk zullen worden zoek aan Nederland besprekingen nodig had. Waarnemeijs zijn van me- teruggetrokken wanneer Engeland, voeren met zijn Nederlandse ambt- ning, dat zijn raadgevingen de hoek- Griekenland of Turkije interventie genoot, mr. J. M. A. H. Luns. Over steen vormden van de werkzaamhe- plegen of pogen het eiland met ge- het programma van het bezoek kon den der Verenigde Nateis in dit ge- weid te verdelen of een oplossing de woordvoerder nog geen bij zonder- bied. op te leggen. heden meedelen. In Finland was Tuomioja, die 52 jaar is, minister van financiën en ge durende een half jaar, in 1953, minis ter-president. Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel, dat hij een voorzichtige aard bezit. Hij overweegt alle feiten zorgvuldig alvorens zijn mening be kend te maken. ALLE SCHULD OP SQUAZZARDI Enrico Prisco, een van de twee Ita lianen die in Rome terechtstaan voor de moord op de Milanese industrieel Bruno Colombo, in 1961 in Amster dam gepleegd, heeft gisteren voor de rechtbank verklaard, dat hij getracht heeft Colombo te waarschuwen vlak voor zijn metgezel Squazzardi hem doodschoot. Op de vraag hoe hij dat gedaan had. antwoordde Prisco, dat hij Co lombo had aangekeken, maar dat deze hem niet begrepen had. De rechter vroeg Prisco of Squaz zardi, voor zij in de auto stapten, ge zegd had, dat hij zijn plan zou uit voeren. Waarschijnlijk niet, antwoordde Prisco, maar ik geloofde, dat hij het zou doen, omdat het toen het juiste ogenblik ervoor was. Later stopten ze onder het voor wendsel, dat een van hen achterin zou gaan zitten. Zodra zij weer waren ingestapt, loste Squazzardi een schot. Colombo viel voorover op het stuur. Squazzardi had hem gezegd, dat het schot per ongeluk was afgegaan. La ter had hij echter verteld, dat hij met opzet had geschoten. Daarna reden zij verder. Op een afgelegen plek hadden ze het lijk in de bagageruimte ge stopt. Squazzardi had Colombo's zak ken vermoedelijk doorzocht, omdat er later in Squazzardi's kamer geld was. Zij brachten daar ook verschei dene koffers naar toe. „Ik was op van de zenuwen, maar ik kan mij alles herinneren", aldus Prisco. Ze huurden toen een auto op Prisco's naam, omdat Squazzardi's rijbewijs in Nederland niet geldig was. Zij reden in de wagen rond en wierpen de dingen, die zij Colombo hadden afgenomen, in het water. Zij zochten ook naar een plek om het lijk te verbergen. Herrie om het geld. Toen zij besloten hadden het in een bos te begraven, kochten zij een schop. Zij groeven een gat, gingen het lijk uit de stad halen en ver brandden dit. Daarna gingen zij te rug naar Squazzardi's kamer en ver deelden het geld. Zij hadden herrie om het geld gekregen omdat hij, Prisco, maar 300.000 lire had ont vangen. Squazzardi had hem aanvankelijk verteld, dat er een miljoen lire was. Maar toen ze het geld verdeelden, ontdekte hij dat er niet zoveel was. Prisco en Squazzardi werden daar na apart verhoord over de datum waarop de schop gekocht was. Pris co zei, dat dit waarschijnlijk op 13 november was gebeurd. De auto had den ze een of misschien ook twee da gen na de moord gehuurd. Squazzardi bevestigde dit laatste en zei, dat dé schop daarna was gekocht. Het pro ces wordt vandaag voortgezet. ZEVENTIEN CUBANEN OP ZEE OMGEKOMEN Een 29-jarige Cubaanse vluchte ling Is de enige overlevende van een gezelschap van achttien Cubanen, die ongeveer drie weken geleden in een vissersbootje hun eUand verlieten. De man dreef vier dagen geleden met de vissersboot bij. het eiland Grand Cayman, 320 kilometer ten noordwesten van Jamaica toen hij werd opgemerkt. Zijn overleden vrouw bevond zich nog aan boord. De Cubaan 2ei, dat hij geen kracht meer had bezeten om haar lijk over boord te zetten. Hij had dit wel ge daan met de lijken van de zestien andere opvarenden, die allen waren gestorven door gebrek aan water en voedsel. De motor van het vissersvaartuig was onderweg defect geraakt en men dobberde toen, onopgemerkt door passerende vaartuigen, dagenlang rond terwijl de voorraadjes water en voedsel spoedig waren uitgeput. De een na de ander stierf door ontbe ring tot tenslotte de 29-jarige alleen over was. Oostduitsers verscherpen grensbewaking De Oostduitse grensbewaking is aan de grens met West-Duitsland begon nen een dicht net van draden te spannen. Als men de draden aan raakt, wordt een lichtkogel afgescho ten of wordt er op andere wijze alarm geslagen. Volgens de Westduitse grenspolitie worden er ook steeds meer mijnen gelegd. Van de 1.381 km. lange grens tussen Oost- en West-Duitsland is al 780 km aan de Oostduitse kant van landmijnen voorzien. MALINOVSKY NAAR OOST-DUITSLAND Maarschalk Rodion Malinovsky, de Sowjetrussische minister van defen sie, zal „in de nabije toekomst" een bezoek brengen aan Oost-Duitsland, zo heeft het Sowjetrussische persbu reau Tass meegedeeld. Malinovsky zal een Sowjetrussische militaire de legatie leiden, die „een officieel, vriendschappelijk" bezoek brengt op uitnodiging van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij en de regering. Maarschalk Malinovsky bracht vo rig jaar oktober een bezoek aan Po len, in april bezocht hij Indonesië. Tijdens zijn bezoek aan Polen waar schuwde Malinovsky tegen de geva ren van „de wedergeboorte van het militarisme in West-Duitsland" en zei hij, dat de communistische landen hun strijdkrachten moesten verster ken. AKKOORD OVER DE MELKPRIJS IN EEG De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft gis teren in Brussel overeenstemming bereikt over de richtprijzen voor melk. Voor Nederland, de Duitse bonds republiek, Frankrijk en België werd een maximum-richtprijs vastgesteld van 34.7 cent per kilo melk, voor Italië van 37.8 cent en voor Luxem burg van 35.5 cent. Deze prijzen gel den voor het melkprijsjaar 1964/65. In het akkoord wordt gezegd, dat bij de toekomstige vaststelling van de gemr.-nschappelijke richtprijs - die voor M komende jaar wordt na tionaal vastgesteld binnen de gestel de limieten - rekening zal worden gehouden met een redelijk inkomen van de producenten en met het voor komen van melkoverschotten. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag in Bangkok verklaard, dat de Indonesische regering „onder bepaalde voorwaarden" instemt met door de Phüippijnen gedane voor stellen tot regeling van de kwestie- Maleisie. Maandag had vice-president Pe- laez van de Philippijnen een beroep op Indonesië gedaan om in te- gaan op de eis van Maleisie, dat de Indo nesische troepen uit Maleisisch Bor neo moeten worden teruggetrokken alvorens er van politiek overleg spra ke zou kunnen zijn. Door inwilliging van deze eis zou een top-conferentie tussen Maleisie, Indonesië en de Phi lippijnen mogelijk worden. MISLUKTE LANCERING Doordat de tweede trap van de „Thor Delta"-raket niet op het ge wenste ogenblik functioneerde is T disdag de lancering van 't „Asset"- In Den Haag is dinsdagochtend het verdrag ondertekend tussen Luxemburg en Nederland over de samenwerking ruimtevoertuig vanaf kaap Kennedy tussen beide landen op het gebied van de diplomatieke vertegenwoordiging. De ondertekening geschiedde door mislukt. De raket had het ruimte- de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken, Z. Exc. E. Schaus (r.) en zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. voertuig naar een hoogte van 60 km J. M. A. H. Luns. moeten voeren. Japanse regering geschokt over aanslag op Amerikaan De Japanse minister van binnen- - landse zaken, Takasji Kayakawa, heeft vandaag zijn ontslag ingediend in verband met de aanslag op de Amerikaanse ambassadeur Reischau- er, waarvoor de aftredende minister de politieke verantwoordelijkheid op zich neemt. Van de zijde van de Amerikaanse ambassade in Tokio wordt meege deeld, dat de ambassadeur buiten ge vaar verkeert en kans maakt op een spoedig herstel. Zoals gemeld werd de ambassadeur door een jonge Ja panner met een mes in zijn been ge stoken. De Japanse eerste minister, Ikeda, heeft dinsdag persoonlijk zijn veront schuldigingen aan mevr. Reischauer aangeboden terwijl hij dit eerder per telegram bij president Johnson had gedaan. De 53-jarige ambassadeur verklaar de in het ziekenhuis, te hopen dat- de aanslag de vriendschappelijke be trekkingen tussen de Ver. Staten en Japan niet zal schaden. Het hoofd van de Japanse veilig heidsdienst, Takasji Hayakawa, is van plan zijn ontslag in te dienen omdat hij zich mede verantwoorde lijk acht voor de aanslag, die hij niet kon voorkomen. De negentienjarige Norikazoe Sji- oya, die de Amerikaanse diplomaat aanviel toen deze de ambassade ver liet, heeft volgens de politie gezegd, dat hij zeer bijziend is en dat „de reden waarom Japan geen facilitei ten biedt aan mensen met zwakke ogen is gelegen in de slechte Ameri kaanse bezettingspolitiek". Twee mannen hebben dinsdag in Londen de vrouw van een industri eel beroofd van juwelen en geld ter waarde van 800.000 gulden. De die ven liepen de ongeopende achterdeur van het huis binnen en sloegen de vrouw, die alleen thuis was, neer. ZEVEN JAAR VOOR ZWITSERSE ARTS De Zwitserse zenuwspecialist dr. Gerard Savoy is gisteren tot zeven jaar cellulaire gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord op een van zijn patiënten, de Amerikaanse mil- jonaire mevrouw Winifred Marjorie Bird. Hij werd vrijgesproken van het plegen van moord met voorbedachte rade, poging tot moord en fraude, maar werd schuldig bevonden aan zeven andere punten van de tenlaste legging, waaronder het ernstig ver wonden van mevrouw Bird en het uitschrijven van een valse overlij densakte. De trouwe metgezel van mevrouw Bird, de in Roemenië geboren Nicho las Sturdza, die zichzelf de titel van „prins" had toebedacht, werd tot vier jaar cellulair veroordeeld we gens diefstal van juwelen van me vrouw Bird ter waarde van 250.000 dollar. Sturdza mag bovendien tien jaar lang Zwitserland niet binnen komen. Beide veroordeelden moeten bo vendien de proceskosten van 39.200 Zwitserse frank aan de erfgenamen van mevrouw Bird betalen. Het voor arrest, 19 maanden voor Savoy en 20 maanden voor Sturdza, zal van de straftijd worden afgetrokken. De Piëta, het wereldbefaamde beeldhouwwerk van Michel Angelo, dat een van de pronkstukken is van de Sint Pieterskerk in Rome, zal, nadat daar vele onderhandelingen en zelfs betogingen aan zijn gewijd, worden verscheept naar de Verenigde Staten om te worden tentoongesteld op de komende wereldtentoonstelling. Foto: in de Sint Pieter wordt de Piëta voor het transport gereed gemaakt. De regering van de Duitse Bonds republiek staat zo is dinsdag in de ministerraad van de Europese Econo mische Gemeenschap in Brussel over duidelijk gebleken in de kwestie van de graanprijzen in de EEG alleen. „Bij de bespreking van het „plan- Mansholt" voor de éénmaking van de graanprijzen in de EEG hebben de vijf overige EEG-landen de West- Duitse minister van Landbouw, Schwarz, dinsdagmiddag laten we ten, dat zij een oriëntatieprijs voor granen absoluut noodzakelijk achten. Dit niet alleen voor de komende onderhandelingen over landbouwpro- dukten in de GATT de Kennedy- ronde maar ook voor de regeling van de prijspolitiek voor granen in de „zes" zelf. In de ochtendvergadering had hij de verklaringen van bondskanselier Erhard, vorige week in Bonn afge legd, herhaald, dat de Duitse rege ring nog geen verplichtingen voor de toekomst voor de vaststelling van gemeenschappelijke EEG graan prijzen kon aangaan, die voor de Bondsrepubliek dalingen van deze prijzen van 11 tot 15 procent met zich zouden meebrengen. De beslissing zal zoals de Bel gische voorzitter van de EEG-minis- terraad, Heger, dinsdag aan het eind van het debat verklaarde hope lijk op de volgende ministeriële bij eenkomst van de EEG-landen in Brussel (van 13 tot 15 april) vallen. Deze bijeenkomst zal behalve door de ministers van Landbouw, ook door hun collega's van Buitenlandse Zaken en van andere ministeries worden bijgewoond. De vaststelling van gemeenschap pelijke graanprijzen in de EEG is een onderdeel van de afspraken, die werden gemaakt tijdens de „mara thon-zitting" over landbouwkwesties van de EEG-ministerraad, in decem ber vorig jaar. Nieuwe verdediger Dit nnminer bestaat uit 16 pagina'' voor Jack Ruby Hubert Winston Smith, hoogleraar in de rechtswetenschappen aan de universiteit van Texas, heeft zich op verzoek van de familie van Jack Ru by bereid verklaard zich te belasten met diens verdediging in hoger be roep, als opvolger van Percy Fore man die zich na een conflict met de familie Ruby heeft teruggetrokken. Ruby heeft inmiddels verklaard, dat hij armlastig is. De nieuwe verdediger zal geen ho norarium verlangen voor zijn werk zaamheden ten behoeve van Jack Ruby, die kortgeleden ter dood werd veroordeeld wegens het doodschieten van de van moord op president Ken nedy verdachte Lee Harvey Oswald. SPANJE ËN~ DE EEG Gaullisten en liberalen hebben giste ren, in het Europese parlement ver klaard, dat verzoeken van Spanje om toelating in de een of andere vorm tot de Europese gemeenschap alle aandacht verdienen. Van Europese socialistische zyde is echter nogmaals met alle klem betoogd, dat er voor het huidige Spanje geen plaats in de gemeenschap is. De Duitse afgevaardigde Margulies verklaarde als woordvoerder van de Europese liberale fractie, dat Spaanse pogingen om de banden met Europa nauwer aan te halen, moeten worden aangemoedigd. Dit standpunt werd ge deeld door zijn christen-democratische landgenoot Burgbacher die overigens niet voor de christen-democratische fractie als geheel sprak. De Belgische socialistische senator Dehousse sprak echter bij voorbaat een socialistisch veto over toetreding of associatie van Spanje uit OPKLARINGEN Boven de Noordzee bevond zich van morgen een kleine depressie die dins dag boven Engeland ontstaan was. Het bijbehorende front bracht nog enige regen in het oosten van het land. Het zwaartepunt van het hogedrukgebied boven Scandinavië heeft zich naar Fin land verplaatst. Een oceanisch hogedrukgebied trok ten noorden van de Azoren langs in de richting van West-Europa. Het veroor zaakte vanmorgen overal op de Britse eilanden flinke stijging van de lucht druk. De kleine depressie boven de Noordzee verplaatst zich hierdoor al opvullend naar 't oosten. Voor ons land heeft deze ontwikkeling tot gevolg, dat de wind uit west tot noordwest gaat waaien en dat de bewolking gaat afne men. Ofschoon de aangevoerde lucht van oorsprong kouder is dan de lucht de temperatuur morgen onder invloed van de zon tot ongeveer dezelfde waar de kunnen stijgen. ZON- en MAANSTANDEN 26 Maart: zon op 6.29, onder 19.05; maan op 17.06, onder 6.26. Hoogwaterstanden 26 Maart: v.m. 2.13; n.m. 14.32. KORRELTJE Men vergeet maar al te dikwijls, dat niemand zijn eigen vader en moeder kiest.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1