S)e £oid6e(Eou^a/nt fleXa OE THANT BENOEMT ZICH TOT OPPERBEVELHEBBER V.N.-LEGER Vorming politiemacht komt te traag op gang Vrolijke prinses Irene kreeg eerste vliegles in Piper Cub CALEX Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAFENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 19 MAART 1964 54e JAARGANG No. 16.181 OE THANT: 'er is er maar één GESCHIKT Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tossen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes f 1,75 Britse regering zou graag willen De secretaris-generaal van de UNO, Oe Thant, heeft zichzelf aan- veten of de „blauwhelmen" (de gesteld als opperbevelhebber van de UNO-vredesmacht op Cyprus. V.N.-militairen) het recht zullen Oe Thant heeft derhalve alleen verantwoording af te leggen aan de Sjii™ Veiligheidsraad van de UNO. De secretaris-generaal heeft een wanneer de Grieken deel uitmaken programma van „14 punten en principes opgesteld, die als hand leiding dienen bij het instrueren van de vredesmacht. De „punten" zijn nog niet bekendgemaakt, maar de landen, die troepen voor de vredesmacht beschikbaar hebben gesteld zijn wel op de hoogte ge bracht. De Veiligheidsraad zal binnenkort worden ingelicht. Oe Thant zal met „geen enkel land" onderhandelen over de te onder nemen acties van de vredesmacht. Dit standpunt zou, volgens een woordvoerder van de UNO, „min of meer" door alle betrokken landen worden aanvaard. van de politie van Makarios. De Westduitse regering heeft be sloten 500.000 dollar voor het V.N.- leger bij te dragen. Verwacht Wordt, dat het Zweedse troepencontingent van 700 man op 10 april gereed zal zijn. Het Braziliaanse ministerie van marine heeft meegedeeld, dat Brazi lië een bijdrage van 260 mariniers, die onder leiding staan van 10 of ficieren, zal leveren aan de V.N.-vre- desmacht voor Cyprus. TURKS DORP OMSINGELD Weer gevecht op Cyprus uitgebroken In het Turks-Cyprische dorp Gha- ziveran, 64 kilometer ten westen van Nicosia, is vanochtend vroeg een ge vecht uitgebroken, waarbij mortie- schouwen, de internationale troepen- ren worden gebruikt aldus een Brit macht in haar zending zou falen. se militaire woordvoerder. Het schie ten begon om 5.45 (04.45 Ned. tijd) OOK BRITTEN ONGERUST plaatselijke tijd en was anderhalf uur later nog niet opgehouden. In officiële Britse kringen in Lon- De crisis om Cyprus is op een dood de^ was men ongerust over de traag- De woordvoerder zei, dat Griekse punt gekomen in afwachting van een heid waarmee de V.N.-macht wordt Cyprioten het dorp hebben omsingeld nadere definiëring van de taak welke gevormd en beklaagde men er zich De toestand ter plaatse is gespan- de troepen van de Verenigde Naties over: dat df Verenigde Naties geen nen omdat de Turken wegversper- irrii,ro„ 4* preciese richtlijnen hebben gegeven, ringen hebben aangebracht, op het eiland krijgen uit te voeren. z0iang deze richtlijnen uitblijven is Het incident is het eerste sinds Oe Thant heeft in een rapport aan het niet waarschijnlijk dat de Britse tien dagen geleden, toen in Ktima Het Russische persbureau „Tass' de Veiligheidsraad gezegd, dat de troepen in het V.N.-leger zullen wor- en Malia in het zuidwesten van het heeft gemeld, dat de Sowjet-Unie gis- V.N.-macht operationeel zal worden den °P£en°men, zo zei men. De eiland werd gevochten. teren een onbemande kunstmaan, de zodra voldoende troepen op het eiland zijn aangekomen. Gisteren wa ren er echter nog niet meer dan een vierhonderdtal Canadese manschap pen ter plaatse. Het aantal vap ze venduizend is genoemd als de voor genomen totale sterkte van de orde macht. De Canadezen zullen daarvan met ongeveer 1.100 man een zeven de gedeelte gaan uitmaken, de Brit ten met 3.500 man de helft. De tunnel onder de grote Sint Bernhardpas, Europa's eerste tunnel voor wegverkeer onder de Alpen, welke vandaag donderdag officieel wordt geopend, is woensdag aan de internationale pers gepresenteerd. Vijftienhon derd Italiaanse en Zwitserse arbeiders hebben vijf jaar gewerkt aan deze tunnel van 5,8 km. I»ij de bouw waar van zeventien mensen om het leven zijn gekomen bij arbeidsongevallen. In de tunnel, welke twee rijbanen heeft, mag niet worden ingehaald. De foto laat zien hoe de auto's met genodigden woensdag de eerste tocht on der de Alpen maakten Uitwijzing Westduitse diplomaat bedoeld als tegenmaatregel „Kosmos 26", heeft gelanceerd. Dochter van Soekarno helpt „verpletteren" EEN RUS WAS AL EERDER UITGEWEKEN OPZIENBAREND De oudste dochter van president Soekarno, Megawati Soejarnopoetra, In westelijke kringen in Moskou heeft gehoor gegeven aan de oproep vond men zijn uitwijzing opzienba- van haar vader en zich als vrijwil- WflcWllitM rend omdat deze 47-jarige diplomaat hger gemeld om „Maleisië te ver- als exponent voor een verdere uit- pletteren". Haar voorbeeld werd door oic breiding van de handelsbetrekkingen haar klasgenoten opgevolgd. De Turken hebben zich van hun f"J aüJ»! tussen de beide landen bekend staat, Na de rede van de Indonesische kant een weinig ongerust betoond n woora vaö moskou op ae uu- - Sow jet-kringen in Moskou zei president van maandag zijn woens- over de eventuele taak-omschrijving wuzing van een fcowjetriKsiscne ai- men njet_0fficieel, dat Nauperts ac- dag in Djakarta vrachtauto's vol vrij- voor de vredesmacht. In Turkse pers- p??ma. u" «esl*i'u,*s,ana- "eze tiviteit aan spionage had gegrensd, willigers aangekomen om zich te la- berichten wordt gesteld, dat, als de deeerste secretaris doch da(. n-et kan worden geZegd dat ten inschrijven. Het hoofdkwartier bevelhebber van de vredesmacht de X,*11 "e Sowjetrussische ambassade in hi- werkeiijk had gespioneerd. van het nationale front kreeg woens- H""" Westelijke waarnemers zijn van dag een telegram uit Zuid-Sumatra, mening, dat hier gedoeld wordt op waarin gemeld werd, dat 950.000 jon- regering van Makarios en haar „vei ligheidstroepen" als legaal zou be- Bonn, J. Morosov, trof, werd aan vankelijk geheim gehouden en pas V.S. willen strengere controle op vluchten van Naupert, bekend ge lichtingen. gelui zich hebben opgegeven om een jeugdregiment te vormen. De maatregel tegen Naupert wordt in Bonn niet opgevat als het gevolg van een nieuwe politieke campagne TTo i x tegen West-Duitsland, maar als een De V.S. zijn van plan strengere tecenmaatreeel controle uit te oefenen op vluchten van vliegtuigen in het Navo-gebied, Morosov werd op 15 januari uitge- aldus militaire kringen in Washing- wezen. Beide partijen bewaarden het ton. Er zou o.m. gebruik worden ge- stilzwijgen daarover. Een woord- maakt van een verbeterd radarstelsel, voerder in Bonn verklaarde gisteren, (Dit jaar zijn, zoals bekend, twee dat Morosov zich bij een bespreking Amerikaanse vliegtuigen Oost-Duits- op het Westduitse ministerie van land binnengevlogen). Minister Luns sprak met Oe Thant Secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, heeft gisteren de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, op het hoofdkwar tier der Verenigde Naties in- New York een lunch aangeboden. Aangenomen wordt, dat Oe Thant, minister Luns raadpleegde over za ken van wederzijds belang voor Ne- buitenlandse zaken een pas van een Rus had toegeëigend, die in augus tus vorig jaar in West-Duitsland om politiek asiel had verzocht. Hollandia- Kotabaroe- Soekarnapoera VLUCHT PRIMA VERLOPEN ontkennend antwoord, zeer tot ver bazing van haar instructeur, die ver- Doet groothertogin Charlotte afstand van de troon Groothertogin Charlotte van Lu xemburg zal dit jaar afstand doen van de troon. Dit meldt „De Tele graaf" hedenochtend. Volgens som mige Belgische bladen zou de troons afstand al binnen enkele weken plaatsvinden. Gisteren werd vrij on verwacht een aantal Luxemburgse Belangstelling voor Londense jüwelierszaak Verscheidene bandieten heb ben gisterochtend een overval gepleegd op een bekende juwe lierswinkel in het hartje van Londen. Prinses Margarethe van Zweden had in deze win kel vorige week nog haar ver lovingsring uitgezocht. De ro vers gingen er met ongeveer twintigduizend pond sterling (f 200.000) aan juwelen van door. De Amerikaan dr. Norbert Wie ner, schrijver van „Cybernetics" (de leer der regerings- en informatieme chanismen) die bekend staat als de „vader der automatisering", is op 69- jarige leeftijd op een vakantiereis in Zweden overleden. Dazing van naai uisu uvicui, uic vei- -n onderstelde da. zij in het vliegtuig J*? van de prins wel eens de stuurknup- pel had bediend. Zoals wij gisteren reeds meldden, gaat prinses Irene leren vliegen. Haar yjjp MAANDEN LES verloofde, don Carlos, is een ver woed sportvlieger en begrijpelijk wil Getuige van opstijgen en dalen van de prinses de hobby van haar aan- de prinses waren de luitenant-gene- staande echtgenoot kunnen delen. raal-vlieger H. Schaper, die voorzit ter is van de Koninklijke Nederland- Gisteren heeft zij haar eerste les se Vereniging voor Luchtvaart, ver- gehad van de chef-instructeur van der de heer P. J. Yperlaan, directeur -*-!* de afdeling Hilversum van de Natio- van de Luchtvaartschool en mr. W. yens de leden der regering en tekent nale Luchtvaartschool, Paul Wesse- J. Blaisse, voorzitter van de raad van in naam van zijn moeder de wetten, lius, en die les is tot beider tevre- beheer van de Luchtvaartschool. denheid verlopen. Vrolijk lachend De heer Yperlaan vond dat de onderwerp van het gesprek zou de aanstaande abdicatie zijn. Een offi ciële mededeling hierover bleef even wel uit. De groothertogin zal worden op gevolgd door haar 43-jarige zoon prins Jan, die sinds 1961 al als stad houder van de groothertogin op treedt. Hij vertegenwoordigt zijn moeder bij alle openbare plechtig heden die zij normaal zou hebben bijgewoond. Prins Jan raadpleegt te- Official dealer Leiden e.o. (Advertentie) acu ni.ut.mjua Het officiële Indonesische persbu- stapte de prinses na afloop van het uc ueer uichmu wuu uai ut derland en voor de Verenigde Na- reau Antara heeft gisteren gemeld, eerste halfuur vliegles uit de kleine, viucht prima was verlopen. „Het N66OT £(6611 NSIC0.. V6n H16I nummer bestaat Uit ZO pagina tipt H P t (rpcrtrplf 7(111 VPrhnnrt kun- A n 1 i et No. - -.1. 1 -) A k Dinn. P.iR „roQr_ ties. Het gesprek zou verband kun- dat de hoofdstad van voormalig Ne- roodgeschilderde Piper Cub, waar- nen houden met berichten, dat Oe derlands Nieuw-Guinea (West-Irian) mee zij de Eemvlakte had verkend. Thant de mogelijkheid overweegt een voortaan Soekarnapoera zal heten. Nederlandse diplomaat tot bemidde- Hollandia werd na de overdracht op Zij heeft geleerd, hoe de roeren be- laar van de Verenigde Naties op i mei 1963 van Nieuw-Guinea aan diend worden en hoe men het vlieg- Cyprus te benoemen. In dit verband Indonesië omgedoopt in Kotabaroe; tuig recht in de lucht moet houden, werden vorige week de namen ge- met ingang van 1 mei wordt de nieu- Ze was reuze enthousiast en dat is noemd van mr. C. W. A. Schurmann We naam gevoerd. Kolonel Soetjipto, begrijpelijk voor iemand die altijd en van dr. H. van Roijen, de Neder- minister voor West-Irian, zei, dat de in grote toestellen hèeft gevlogen en landse ambassadeur in Londen. naam Kotabaroe „door de buitenlan- nu voor het eerst in de „mug" onder Minister Luns is op weg naar de ders" was gegeven en dat bovendien de vliegtuigen zit. Op de vraag van Bilderberg-conferentie in Williams- verscheidene plaatsen in Indonesië Paul Wesselius of de prinses al eens burg in de staat Virginia. die naam dragen. ooit zelf had gevlogen, volgde een weer was trouwens bijzonder goed, de lucht was helemaal niet tikkerig. De prinses ziet niets bijzonders in de lessen. Wij evenmin, vliegen le ren moet net zo iets worden als auto- rijles nemen", aldus de heer Yper laan. Na afloop stapte een opgewekte - - - prinses Irene in haar lichtblauwe 6X03 SpellHg VOOT de dOe het-ZeiVer sportwagen, onder haar arm het dik- De verf met flexabiliteif taat waarin de theorielessen worden behandeld. Nog vijf maanden, met iedere week drie tot vier lessen van een half uur, wachten haar, alvorens zij het brevet voor sportvlieger (het (Advertentie). WEEROMSLAG Het komende etmaal is te verwachten dat er een weersomslag zal plaats vin den. De koude continentale lucht wordt namelijk steeds verder teruggedrongen. De begrenzing met de zachte oceaan- lucht bevond zich vanochtend even ten noorden van Parijs en strekt zich van daar naar Ierland uit. De luchtdruk daalt gestadig als gevolg van randsto- ringen van een omvangrijke oceaan depressie. Een van deze randstoringen is bijzonder actief en bevindt zich voor Naar het Hongaarse persbureau de Ierse kust Aan zijn oostelijke flank vliegbewijs-A) hoopt te hebben be- mTI heeft gemeld, heeft de Hongaar- breidt zich een stormveld over de haald Spaanse studenten van universiteit geschorst ZOEKT U EEN GOLDEN Dit is een archief opname van het Zweedse vrachtschip „Mangarella" uit Gothenburg, dat met 32 man aan boord op de Indische Oceaan wordt vermist. Het schip, dat ge laden met tarwe op weg was van Sydney naar Dublin, moet in het centrum van een orkaan terecht zijn gekom en. Er is al vijf dagen niets meer van het schip ver ver nomen. De 102 studenten die vrijdag in de universiteit van Madrid demonstreer- den tot zij zaterdag door de politie kruik "ad gemaakt werden verwijderd, zijn tot nader order van de universiteit geschorst. Maandag was door het bestuur van de universiteit reeds meegedeeld, dat „energieke disciplinaire maatregelen zouden worden getroffen om de nor male academische gang van zaken te verzekeren". De afgelopen dagen zijn negen stu denten gearresteerd. Officieel werd bekend gemaakt, dat zij na het be talen van een boete in vrijheid zou den worden gesteld. De faculteit der politieke wetenschappen was giste ren nog steeds gesloten. se regering de Albanese handels- Noordzee uit. In ons land wordt ver attaché Vasil Tasellari uitgewezen wacht, dat de frontale begrenzing met wegens „onwettige inmenging in de regen zal passeren, daarna ruimt de binnenlandse aangelegenheden van wind van zuidoost naar zuid tot zuid- de Hongaarse volksrepubliek". west en stijgt de temperatuur. Hiermee In een mededeling van het Hon- komt een einde aan de periode van gaarse ministerie van buitenlandse droog en koud voorjaarsweer die bijna zaken werd gezegd, dat Tasellari van drie weken geduurd heeft De komende ,zijn uit zijn diplomatieke onschend- nacht zal vrijwel nergens meer vorst baarheid voortvloeiende rechten mis- voorkomen. RING voor een dame of heer? Juwelier v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207. heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. ZON- en MAANSTANDEN 20 maart: zon op 6.43; onder 18.53; maan op 10.17; onder 2.01. Hoogwaterstanden 20 maart: v.m. 7.21; n.m. 19.50. KORRELTJE Wij kunnen niet scheiden van wat (Advertentie) we Zyn.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1