HU HEEFT brinta -larve- ONTBETEN! TWEE DODEN VIJF GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING B. EN W. WORMERVEER GELASTEN SLUITING VAN „STANKFABRIEK" Vals signaal zet sneltrein stil 0 H 1 P T DONDERDAG 19 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Bij een botsing tussen een perso nenauto en een vrachtwagen op rijks weg 15 bij de kruising Nijbeets-Bees- terzwaag zijn gisteravond 2 inwo ners van Waskemeer om het leven gekomen en vijf gewond. De inzittenden van de personen auto, die werd vernield, keerden te rug van een begrafenis. De bestuur der, de 30-jarige J. Hofman en de 16-jarige Aukje Hoogeterp werden gedood. Ernstig gewond werden de echtgenote van de bestuurder, de 20- jarige Fokke Hoogeterp, de 14-jarige Fokke Hoogeterp en de 21-jarige Ja cob ten Hoor. De bestuurder van de vrachtauto werd licht gewond. De gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis te Drachten. Zaterdagavond zal in Tivoli te Kopenhagen de internationale finale van het Eurovisie liedjesfestival 1964 plaatsvinden. Televisiekijkers in geheel Europa zullen de verrichtingen van de vocalisten uit de deelnemende landen via de beeldbuis kunnen volgen. Bij de foto: Boven v.l.n.r.: Tim, Nelly en Tony (Spanje) Björn Tidmand (Noorwegen) Nora Nova (Duitsland) Sabahudin Kurt (Joegoslavië) Anneke Grönloh (Nederland) Midden v.l.n.r: Gigliola Cinquetti (Italië) Robert Cogoi (België) Arne Bendiksen (Noorwegen) Anita Traversi (Zwitserland) Antonio Calvario (Portugal) Lotte Waever (Denemarken) Onder v.l.n.r.: Udo Jürgens (Oostenrijk) Romuald (Monaco) Lasse Martenson (Finland) Hughes Aufray (Luxemburg) Matt Monro (Engeland) Rachel (Frankrijk) zingen „Caracola" zingt „Sangen om dig" „Man gewöhnt sich so schnell" „Zivot je sklopio Krug" „Jij bent mijn leven" „Non ho Feta" „Prés de ma Rivière" „Spiral" „I Miei pensieri" „Prière" Zal de nummers aankondigen „Warum nur wanim?" „Oü sont-elles passées" „Laiskotellen" „Dés que le printemps revient" „I love the little thinks" „Le chant de mallory" Hinderlijke stank en verontreiniging van slootwater Wegens het verspreiden van een voor de naaste omgeving ondragelij ke stank en wegens hinderlijke ei genschappen, o.a. het verontreinigen van slootwater zal een gloednieuwe fabriek van de Naarden Chemie te Wormerveer, die 6 miljoen gulden heeft gekost, moeten worden geslo ten. De fabriek, een installatie voor de geractioneerde destillatie van tall- olie, verspreidt een stank, die voor de omwonenden niet te harden is en verder in een groot deel van de 14.500 inwoners tellende gemeente hinder veroorzaakt. Ook in de omgeving lig gende fabrieken van consumptie-ar tikelen klaagden erover, dat hun pro- dukten naar de fabrieksstank gingen ruiken. B. en w. van Wormerveer hebben op grond van hun constatering van het feit, dat de voorraden, die bij de overeenkomst tussen fabrieksdirectie en gemeente zijn gesteld, niet zijn nageleefd. De directie van de Naarden Chemie heeft als commentaar op het besluit van b. en w. van Wormerveer gege ven, dat het voor de hand ligt, dat bij de bouw van een zo gecompliceer de installatie in het proefstadium, dat aan de overdracht voorafgaat - de fabriek is nog niet geheel gereed - onvolkomenheden optreden. Een klei ne hoeveelheid tallolie is twee weken geleden in een rioolputje terecht ge komen, en vandaar in een afwa- teringssloot. De directie heeft onmiddellijk, al dus dirs. H. W. Knol, technisch di recteur van het bedrijf, alles in het werk gesteld om herhaling te voor komen. Dat terzelfdertijd een zeer onprettige geur zich verspreidde, was er de oorzaak van dat bij de buurt bewoners de veronderstelling post vatte, dat men hier met een blijvend verschijnsel te maken had. maar drs. Knol stelde vast, dat de hinder ten gevolge van stank sedert een week tot een minimum is teruggebracht. Of ficiële instanties als het staatstoe zicht op de volksgezondheid, verte genwoordigd door dr. D. L. Kedde, en de hoofdinspecteur - directeur van de arbeid, dr. G. W. R. Overdijkink, hebben geen termen aanwezig gevon den voor een sluiting van de fa briek. De situatie is inmiddels nog ver der verbeterd, zodat de directie ook geen reden ziet de produktie ook maar enigszins te vertragen. Indien een ge sprek tussen burgemeester en direc tie geen voor de laatstgenoemde par- De zilveren broodmand, de prijs, die de Nederlandse vereniging van meel fabrikanten jaarlijks schenkt aan een persoon of instelling, die zich op het gebied van de voedselvoorziening bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, is voor 1963 toegekend aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. Woensdagmiddag heeft de rector-magnificus van de Hogeschool, prof. drs. H. W. Lambers, op een bijeenkomst in de Wittebrug in Den Haag, de on derscheiding ontvangen uit handen van de heer H. J. de Koster, voorzitter van de vereniging. Op deze foto van de uitreiking links prof. Lambers en rechts de heer De Koster. tij gunstig resultaat oplevert, zal de Naarden Chemie waarschijnlijk in be roep gaan bij de Kroon. Toen gisteravond de sneltrein Am sterdam-Utrecht plotseling stopte vie len tientallen reizigers door elkaar heen. Er was ditmaal niet aan de noodrem getrokken maar onbekenden hadden twee rode lampen tussen de rails gezet ter hoogte van het Amstelstation. De machinist kon zich vrij snel in verbin ding stellen met het Amstelstation, waar al het gaande en komende treinverkeer stil werd gezet. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat de twee lampen waren gestolen bij een straatafzetting in de buurt. Het trein verkeer liep een vertraging op van ruim een kwartier. Midden- en kleinbedrijf wil zijn bij overleg vertikale prijsbinding De raad voor het midden- en klein bedrijf heeft gistermiddag een motie aangenomen waarin hij een dringend beroep doet op de bewindslieden van economische zaken het overleg over de voorgenomen maatregelen op het gebied van de vertikale prijsbinding te openen en dan ook de raad voor het midden- en kleinbedrijf in dat beraad te betrekken. Staatssekretaris Bakker houdt radio-causerie Ter inleiding van een korte rege ringsuitzendingen ten behoeve van de middenstand zal de staatssecreta ris van Economische Zaken, dr.s J. A. Bakker, op vrijdag 20 maart a.s. van 18.50 tot 19 uur over de zender Hilversum 1 spreken over enkele punten van het regeringsbeleid m.b.t. de middenstand. In de volgende van deze uitzendin gen, die op 3 april a.s. zal worden gehouden, zal het onderwerp zijn „de wet op het afbetalingsstelsel". Heide-Mij. adviseert Indonesië inzake voedselproduktie De Nederlandse Heide-Maatschap- pij gaat de Indonesische regering ad viseren over de uitbreiding van de voedselproduktie op Sumatra en Bor neo. De president-directeur van de Hei de-Mij., ir. Staf, die onlangs met zijn mede-directeur, ir. A. Franke, een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, veronderstelt, dat de Nederlandse re gering bereid zal zijn bij te> dragen in de kosten van het ongeveer vier maanden durende onderzoek, dat in Indonesië door vier deskundigen van de Heide-Mij. zal worden ingesteld. De bevoegde Haagse instanties heb ben dit echter nog niet kunnen be vestigen. Hij draait op volle toeren... (Advertentie) PROF. LINSCHOTEN OVERLEDEN Dinsdagmiddag is in Utrecht prof. dr. J. Linschoten, hoogleraar in de Tijdens een bespreking met zijn naas te medewerkster in het psychologisch experimentele psychologie, overleden, laboratorium van de universiteit werd hij door een hartaanval getroffen. Binnenkort zou een boek van zijn hand verschijnen over „Idolen in het psychologisch dienken". Hij was 38 jaar. De 3-jarige Peter Pronk uit de Boegstraat in Scheveningen is gis termiddag in het water van de Bad huiskade geraakt en verdronken. De kleuter was met zijn vierjarig broer tje bij de waterkant aan het spelen. Het oudere broertje is naar huis ge rend om hulp te halen, maar toen men de jongen uit het water had ge haald waren de levensgeesten reeds geweken. Zelfs het schaalmodel van de toren van het hoofdpostkantoor in Londen (schaal 1:100) stelt de president-directeur van de Britse posterijen, de heer Reginald Bevins, in de schaduw. De toren is ongeveer 175 meter hoog waarbij nog een antennemast van ongeveer 12 meter komt. Hij is bestemd voor het T.V.- en telefoonverkeer tussen Londen en de andere delen van Groot Brittannië. Het bouwwerk moet zo hoog zijn, omdat Londen in een schaalvormige laagvlakte ligt. Minister moest wachten op de Eerste Kamer Gistermorgen heeft minister Toxo- peus vijftig minuten moeten wach ten, omdat het verplichte minimum aantal leden nog niet aanwezig was. Kamervoorzitter zei verontschuldi gend tot de minister: „De treinen uit Brabant schijnen vertraging te heb ben, maar de sneeuw in Engeland heeft de heer Vos niet verhinderd aanwezig te zijn." Op de beschouwingen van de Eerste Kamer van dinsdag j.L-over. de be groting van binnenlandse zaken ging die minister uitvoerig in. Er is een nieuw advies gevraagd aan de kies raad over de mogelijkheid voor Ne derlanders om in het buitenland te stemmen. En wanneer er in 1967 een grond wetsherziening komt dan zal dit een ingrijpende moeten zijn, waarop weer geen kleine wijzigingen moeten wor den aangebracht. Staande klokken hoog in prijs Gisteren zijn in de veilingszalen van Paul Brandt in Amsterdam meu belen, kronen, staande klokken en pendules verkocht uit de handelsvoor raad van de onlangs overleden Die- rense kunsthandelaar Benjamin Katz. Er werden evenals voor de dinsdag geveilde schilderijen uit deze nalaten schap weer zeer hoge prijzen ge maakt. De totale opbrengst giste ren was 156.000 gulden. Voor staande klokken had het pu bliek, dat weer zeer talrijk was, heel veel geld over. Een wortelnotenhou ten staande klok kocht een Neder landse verzamelaar voor 7600 gul den. Nog twee staande klokken gin gen weg voor resp. 4700 en 6200 gul den en een consoleklok in schildpad- denkast voor 4000 gulden. Zelfs een los uurwerk van een staande klok, waarvan men zich op de veiling af vroeg wat men daarmee zou aan moeten, bracht nog 1300 gulden op. Morgen zijn op deze driedaagse vei ling de antiquiteiten aan de beurt. 't helpt en RED BANC 't is lekker )- ROOSENDAAL (Advertentie). De 27-jarige Amerikaanse test- pilote Joan Merriam is dinsdag in een tweemotorig vliegtuigje uit Oakland in Californie vertrokken om te po gen als eerste vrouw alleen rondom de wereld te vliegen. SCHEIDSRECHTERS VOOR UEFA-TOERNOOI Voor het UEFA-jeugd toernooi, dat van 26 maart tot en met 5 april in ons land zal worden gehouden, zijn de volgende scheidsrechters aange wezen: Hans Carlsson (Zweden), Ko- stadni Dinov (Bulgarije), Henri Fau- cheux (Frankrijk), dr. Decio Victor Bentes de Freitas (Portugal), Ma nuel Gomez (Spanje), André Hauben (België), Leo Horn, Andries van" Leeuwen, Joop Martens en Piet Roo mer (Nederland), Alois Obhilone (Tsjechoslowakije), Igino Rigato (Ita lië), Yosif Ritter (Roemenië), Ger hard Schulenberg (West-Duitsland), J. Taylor (Engeland) en Istvan Zsolt (Hongarije). Doordat woensdagmid dag in de sluis in het Van Starkenborghka- naal bij het Groningse Gaarkeuken, gemeente Grijpskerk, een binnen schip van ruim 300 ton, geladen met grind, is gezonken, is zowel het scheepvaartverkeer, als het verkeer op de weg de brug over de sluis was nl. opgehaald volkomen gestagneerd. Het ongeluk gebeurde toen het schip de sluis wilde verlaten; 't raak te de sluisdeur en scheurde vervolgens met zijn eigen anker de scheepshuid open. Het schip zonk onmiddellijk. Foto: Bergers doen hun uiterste best om het ob stakel leeg te pompen en uit de sluis te ver wijderen. V1

Leidse Courant | 1964 | | pagina 13