7&ww Kerriesoep T&ICVlr GROTE BOSBRAND IN OVERIJSSEL Klanten moeten meer brood kopen Joegoslaaf reisde op eigen houtje Vers geplukt in de „modehof" van fe il samen tafelen begint met EEN ADVERTENTIE IN DEZE KRANT WORDT GELEZEN IN STAD EN LAND j DONDERDAG 19 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Beter ten halve /"\p het debat van de Tweede Kamer in de afgelopen twee dagen en het daarop gevolgde eindbesluit zou men wellicht het aloude gezegde van toepassing kunnen achten, dat het be ter is een zaak ten halve te keren dan ten hele te dwalen We bedoelen uiteraard de beslissing het wetsvoor stel van minister Bot tot verhoging van de radio-luisterbijdragen wèl van de nu geldende f 12.per jaar naar f 18.te accepteren, maar hem de machtiging te onthouden op een door de regering verkozen moment eventueel die verhoging naar f 24. uit te strekken. Deze conclusie houdt in, dat wij dat gehalveerde besluit dus wel gemotiveerd achten, maar ten aanzien van het tweede deel van oordeel zijn, dat de Kamer aan een verwerping juist heeft gedaan. (Tot «en concrete verwerping is het ove rigens niet gekomen, omdat minister Bot wijselijk een amendement tot afwijzing overnam). Wij geloven, dat de evenbedoelde stelling wel kan worden verdedigd, ai willen we daarbij nadrukkelijk voorop stellen een wat nare smaak te hebben overgehouden van de sfeer van geheimzinnigheid, waarin de kwestie van de financiën-verantwoor- ding in het debat heeft gedomineerd. Afgezien daarvan echter kan men - dunkt ons - gevoeglijk stellen, dat een verhoging van de luisterbij dragen met vijftig procent geen irre ële zaak is. Reeds in 1950 deed zich de behoefte aan ruimer inkomsten voor de omroepen voor, waarna pas in 1957 het gisteren aanvaarde wets voorstel werd ingediend. In al die ja ren zijn uiteraard de kosten sterk ge stegen en de inkomsten allerminst evenredig. Nu kan men wel stellen, dat de omroepen dan maar in de eer ste plaats hun eigen contributies die nen te verhogen, maar ons radio-be stel is nu eenmaal van een zeer merk waardige structuur. Enerzijds moe ten uitgaven worden gedaan voor de omvangrijke en kostbare technische outillage, welke grotendeels onder de hoede van de PTT, dus van de over heid staat en daarnaast komen de kosten van de strikte programma's waarnaar echter niet uitsluitend door de bij de onderscheidene omroepen aangesloten leden of contribuanten wordt geluisterd. Er is dus alles bij een een vermenging van gelden, die zowel de verantwoording naar bui ten, als het inzicht in de werkelijke behoeften allesbehalve duidelijk maakt. TFonder twijfel mag men echter op gezag van minister Bot aanne men, dat er dringend behoefte is aan een verruiming van de inkomsten, zoals hij die in zijn wetsvoorstel had gesuggereerd en men kan er volledig vrede mee hebben, dat de Kamer die wens in meerderheid heeft gehono reerd. Dat daarbij de sterke verhoging naar een eventuele verdubbeling van het huidig niveau (op f 24.niet werd geaccepteerd, valt toe te juich en. De Kamer had daartegen vrijwel unaniem het krachtige argument, dat het gehele radio-wezen zozeer in ont wikkeling is, dat men op dit moment onmogelijk kan uitmaken, hoe straks de verhoudingen tussen inkomsten en uitgaven zullen liggen. Het wachten is op een nieuwe wettelijke regeling voor het radio-bestel en daarnaast is ook de technische ontplooiing in volle opmars. Er is een duidelijk streven straks van de extra zendmogelijkhe den gebruik te maken door méér ge gadigden in de ether in aanmerking te laten komen, hetgeen de financiële verhoudingen volkomen zou kunnen veranderen. Minister Bot heeft dat blijkbaar ook zelf wel ingezien, toen hij het amendement van freule Wit- tewael overnam, dat anders zeker door de hele Kamer zou zijn aan vaard. Alles bjjeen een per saldo niet on bevredigend debat, aangezien de om roepen beter in hun middelen zullen worden gestoken tegen een lasten verzwaring, die toch wel voor zeer weinig luisteraars werkelijk te hoog moet worden geacht en bovendien heeft het debat stellig wel de open baarheid in de verantwoording van de gelden bevorderd. Ook dat was een winstpunt van belang! Tussen Vilsteren en Rechteren in Overijssel is gistermorgen een com plex bos en heide afgebrand met een oppervlakte van ongeveer 100 ha. De brand is het gevolg van een uit de hand lopen van de verbranding van een complex oude hei van 10 ha, waarmee men in de loop van de och tend was begonnen. Tegen half een gistermiddag breidde het vuur zich plotseling uit buiten het af te bran den gebied. Een goed uur later was men de situatie weer meester. Een gebied van ongeveer 100 ha was toen echter zwart geblakerd. Brandweren uit Ommen, Dalfsen en Lemelerveld zijn in het geweer geweest om de vlammen te doven. LEEN T HART NAAR ZWEDEN EN AMERIKA De stadsbeiaardier van Delft en Leiden en directeur van de beiaard school te Amersfoort, de heer Leen 't Hart, is naar Zweden vertrokken. Hij zal daar het gemeentebestuur van Landskornia adviseren inzake het aanschaffen van een beiaard in een van de torens van die stad. Voor zijn vertrek deelde de heer 't Hart mede, dat hij op uitnodiging binnenkort een toernee zal maken van vier of vijf weken door de Ver enigde Staten, Canada en Mexico. De Londense elektricien Char les Cooper heeft deze week een prijs van 2.250.000 gulden in de voetbaltoto gewonnen. Zijn inzet bedroeg slechts een penny (nog geen vijf cent). IN DEN HAAG: De Haagse broodbakkerijen Hus en Lensvelt-Nicola hebben in een schrij ven hun klanten gevraagd per week voor minstens f 7.a 7.50 aan brood of baketbakkerswaren af te nemen, daar anders de huis-aan-huis- bezorging in gevaar komt. De bedrij ven kampen namelijk met een te kort aan broodbezorgend personeel, dat onmogelijk zal kunnen worden opgeheven, als de arbeidsvoorwaar den niet worden verbeterd, vooral in financiële zin. Om tot verbetering in staat te kunnen zijn hebben de bakkerije de hulp van hun klanten ingeroepen. De Haagse afdeling van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen heeft deze zienswijze van de bakke rijen goedgekeurd en geen bezwa ren geopperd tegen de maatregel. BERAAD OVER SOCIAAL MINIMUM Het kabinet beraadt zich nog op het SER-advies over de optrekking van het A.O.W.- en A.W.W.-pensioen tot een sociaal minimum. Minister Veldkamp (Soc. Zaken en Volksgezondheid) heeft dit meege deeld in antwoord op de schriftelijke vragen van de socialistische Twee de Kamerleden Berger en Van Lier. In het antwoord wordt er aan herin nerd, dat in de troonrede in uitzicht is gesteld, dat zo spoedig mogelijk wetsvoorstellen bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. Bij een ontploffing en de daar opvolgende brand in een fabriek voor raketbrandstof bij de Ameri kaanse stad Baltimore is dinsdag avond een dode gevallen. Enkele an deren werden gewond. WEGRESTAURANT REEUWIJK Nog dit jaar verwacht men te kun nen beginnen met de bouw van een wegrestaurant aan de weg Utrecht Den HaagRotterdam onder de ge meente Reeuwijk. Over twee jaar denkt men het gereed te hebben. Het complex, dat één miljoen gul den kost, zal bestaan uit een café- restaurant met terras met capactieit van respektievelyk 200 en 100 be zoekers en een snack-bar voor 70 personen. Op de eerste etage is nog accommodatie geprojecteerd voor 200 bezoekers. Er is parkeergelegenheid voor circa 150 auto's, bussen en vrachtwagens. Een benzine-service- station maakt deel uit van het com plex. Het wegrestaurant zal geëxploi teerd worden door de N.V. Formosa. INVAL IN AMSTERDAMS SPEELHOL Agenten van het bureau Aertz- straat te Amsterdam hebben van nacht een inval gedaan in de wo ning van de schilderes mevrouw G. de K. aan de Rijnstraat ter hoogte van de Vrijheidslaan. Het was de Amsterdamse politie al lange tijd be kend, dat zich daar een speelhol be vond. Er werden 16 mannen en 3 vrouwen gearresteerd. Speelmateriaal en een hoeveelheid drank werden in beslag genomen. Tegen de bewoon ster, de portier en de bankhouder is proces-verbaal opgemaakt wegens gelegenheid geven tot hazardspel. De politie is vannacht onmiddellijk na de arrestatie met de verhoren be gonnen. Vanochtend moesten nog 5 arrestanten worden verhoord. De an deren zijn op vrije voeten gesteld. In september van het vorig jaar heeft de politie al eens eerder ge tracht een inval te doen in de woning vein mevrouw De K. De inval mis lukte toen echter, omdat de voor ingang van het huis met drie ver schillende deuren is beveiligd. Van nacht drong de politie met getrok ken pistool aan de achterkant van het huis binnen. In wagon te Venlo ontdekt Op het station in Venlo is gister middag een 36-jarige Joegoslaaf aan getroffen in een met hout geladen, afgesloten wagon, die met een trein uit Joegoslavië was gearriveerd. De verstekeling werd ontdekt, toen hij enige latten uit het plafond van de wagen had verwijderd, en daar zijn hand door stak. Nadat de verzegelde wagon onder toezicht van de douane was geopend, kwam de man te voor schijn, het was de 36-jarige T. A. F. gehuwd en vader van twee kinderen. De man had een jaar lang als tim merman in Essen (Duitsland) ge werkt en was toen met vakantie naar zijn geboorteland teruggekeerd. Daar kreeg hij aanwijzing om als bouwvakarbeider in Skopje te gaan werken. Hij vond dat hij daar te weinig verdiende, IV2 mark per uur, veel minder dan hij in Duitsland (4 mark) gewend was. Maar omdat zijn paspoort werd ingetrokken, kon hij niet terug naar West-Europa. Toen hij in zijn geboorteland op een spoor wegemplacement de wagonlading zag en constateerde dat de wagen be stemd was voor Holland, is hij za terdag met een welgevulde tas met levensmiddelen in de wagon gekro pen, waarin hij verbleef tot hij woens dag op het emplacement in Venlo werd ontdekt. De Joegoslaaf is aan de marechaussee overgegeven, maar aangezien hij de wens te kennen gaf wederom in Duitsland te willen gaan werken, is hij als vreemdeling zon der middelen van bestaan over de Duitse grens geleid en aan de Duitse autoriteiten overgegeven. Smj De bloemrijke fantasie van de Zwitserse mode koning Geny Spielmann toverde deze „zomer idylle op luchtig linnen" te voorschijn. En wat voor linnen! Soepel en diskreet glanzend in drie biezondere kleuren: polar-blauw, Turks rood en warm gold, gekombineerd met stralend wit. Dit kokette uitgaanspakje met 3/4-mouw vol kleur en fleur heeft vrolijke margrieten als speels motief ■••98.- LEIDEN ALPHEN i in het verre India ontdekten Zwitserse Knorr- koks de geheimen van een meesterlijke kerriesoep, de oorspronkelijke'mullygatawny' Zij keurden en proefden, vermengden de inheemse ervaring met eigen kookkunst en kwamen tot een zéér bijzonder resultaat In deze nieuwe Knorr Kerriesoep is een weelde van Kostelijke en kostbare kruiden bijeengebracht. De befaamde Knorr-koks verklappen U er graag enkele vanmadras, marjolein, foelie, cardamon, peper. Stukjes uitgezocht vlees, edele rijst en rode snippersvan Spaanse peper verrijken deze verrassende culinaire prestatie van Knorr. Maak kennis met Knorr Kerriesoep, een soep zoals U alleen van Knorr kunt verwachten if++++++++++++++++.|. Uw smaakgarantie 600 Nederlandse huisvrouwen hebben de nieuwe Kerriesoep van Knorr aandachtig gekeurd en beproefd. Een bijzondere soep moet bijzonder goed zijnNog een paar wensen, nog een enkele kruidenvariant en enthousiast was de eenstemmige instemming met de nieuwste soep van Knorr Knorr Kerriesoep

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11