Laten we wèl wezen... JONGEMAN STAK UIT HAAT HAAGSE LAAKKERK IN BRAND Middenstanders protesteren tegen afschaffing van de prijsbindingen 400 a.s. rekruten kunnen thuisblijven GOEDKOPERE HUISBRANDOLIE VOOR BEJAARDEN Proef met nieuwe beveiliging van middenberm STRAATROVER GEARRESTEERD SmSwBHSBbBBBB WOENSDAG 18 MAART 1964 DE LEIDSE COUR-INT PAGINA 7 Mogen we voorzatter De Gast geloven - en waarom zouden we niet - dan hebben enkele leden van de Vereniging „Koninginnedag" voor het lidmaatschap bedankt. De reden? Irene is rooms geworden, dus dag Koninginnedag! Gelijk hebben ze, die brave en verdraagzame borsten. Wat drommel, zijn we nu een protestantse natie of niet? Die roomsen dringen zich maar op, met hun niet meer dan goed vijftig kamerzetels van de hon derdvijftig. Dat is al erg genoeg, maar gelukkig zijn er nog twee maal zo veel protestantse kamerstoelen, bezet als ze zijn voor Pvdarbeiders, communisten, Peeëspeeërs, Koekoekmannen, Vrijheddsdemoncraten, SGP'ers, CHTTers en ARianen. Die roomse splijtzwam moet nu maar eens met wortel en tak worden uitgeroeid, vooral nu ze reeds woekert in de kring der „nazaten" van de Zwijger. We willen er dus niets meer mee te maken hebben, laten we wèl we zen. En daarom.dag Koninginnedag! Nog enkele dagen en het is weer 21 maart, de klassieke datum waarop de lieve Lente haar intrede zou moeten doen met naar het woord van J. A. Alberdink Thym „aan haar voeten wassend leliën en zoete geuren". Helaas, het Ne derlandse klimaat stoort zich zelden aan de kalender. Zei dominee de Genestet niet, dat „onze noordse mei helaas, is arm aan zonneschijn; ze kan zo koud, ze kan zo guur, ze kan november zijn". Hetgeen we maar al te dikwijls aan den lijve ondervinden. Maar „de dertelende schaep- jens" in de wei storen zich er niet aan, die gaan maar ge woon door, spijts koud en gum- weer. Dat ervoer ook onze fo tograaf toen hij dezer dagen in de landelijke omgeving van Leiden dit pastorale tafereeltje aanschouwde en het meteen maar optisch en optimistisch vastlegde om te tonen, dat de lente toch echt wel in aan tocht is. Al merken wij er dan op andere wijze maar weinig van. Met de aanhouding zaterdagmiddag j.l. van de 22-jarige monteur G. G. P. van D. en de 17-jarige machinebankwerker B. F. H., die beiden uit Den Haag afkomstig zijn, blijkt de Haagse politie een bijzonder goede vangst te hebben gedaan. Zoals gemeld gaven beide knapen dezelfde dag reeds toe de 63-jarige mejuffrouw A. J. Brienne woensdagavond 11 maart j.l. in haar drogisterij aan de Hugo de Grootstraat in Den Haag te hebben neer geslagen en haar te hebben beroofd van een bedrag van zestig gulden. Thans heeft de jongste van de twee, H., bekend op zaterdag 22 februari j.l. in Den Haag brand te hebben gesticht in de gereformeerde Laakkerk aan de Isingstraat, die toen vrijwel geheel afbrandde en waardoor een schade van naar schatting een miljoen gulden werd aangericht. de kerkdienst niet zou kunnen door gaan". Met twee flessen, gevuld met benzine, is H. toen omstreeks zeven uur volgens zijn verklaring naar de kerk gegaan waar hij net een cate chisant naar binnen zag gaan. Hij sloop achter de jongen aan, gooide de benzine onder de kansel, stak het aan en nam de flessen mee. H., die tegenover de politie verklaarde be slist geen pyromaan te zijn, is daar na naar huis gegaan, maar is later teruggekomen om bij de blussings- werkzaamheden te kijken. Ongeveer 500 afgevaardigden van de Nederlandse middenstandsorgani saties hebben gisteren tijdens een vergadering in Den Haag een motie aangenomen om te protesteren tegen de door minister Andriessen en staatssecretaris Bakker voorgenomen plannen "tot afschaffing van de col lectieve en individuele prijsbinding. De vergadering was belegd door de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond en de Chris telijke Middenstandsbond. De heer De Mooy, sprekende na mens de Christelijke Middenstands bond, gaf uiting aan de grote onge rustheid in middenstandskringen over de voorgenomen maatregelen van het ministerie van Economische Za ken. „De overheid wijkt met deze plannen af van het advies, dat een meerderheid in de commissie econo mische mededinging in een rapport heeft neergelegd, waardoor de ver trouwenspositie, aldus de heer De Mooy, van de middenstand bij de consument wordt ondergraven. Hij achtte het onjuist, dat de regering de belangen van de middenstand on dergeschikt maakt aan haar beleid om de prijzen ten koste van alles laag te houden. Drs. Bakkenist was van oordeel, dat de fabrikanten van merkartike len zelf de prijzen moeten vaststel len. De tegenstanders van prijsaf spraken zijn er naar zijn mening nog niet in geslaagd hun bewering, dat zij in het algemeen belang handelen, waar te maken, aldus drs. Bakke nist, die sprak van een „inbreuk op de vrijheid van de ondernemer". Mr. H. J. Nelissen, lid van de Tweede Kamer en algemeen secretaris van de katholieke middenstanders meen de, dat de overheid door de aange kondigde maatregelen het gehele prijsbeleid in gevaar brengt. Ongeveer 400 a.s. recruten, die hun oproep voor eerste oefening reeds thuis hebben, kunnen binnenkort een brief van het ministerie van Defen sie verwachten, waarin de oproep on geldig wordt verklaard. Zij zullen dus thuis kunnen blijven, daar zij door de opheffing van de LuA over bodig geworden zijn. In plaats van gewoon dienstplichtig worden zij nu buitengewoon dienstplichtig. Voor de GELUKKIG TOEVAL De recherche heeft dit succes te danken aan het feit, dat H. en van D. elkaar bleven beschuldigen de be jaarde vrouw in haar zaak te hebben neergeslagen. Het verhoor moest daarom worden voortgezet en daar bij heeft de oudste knaap gezegd dat de ander de brand in de Laakkerk zou hebben gesticht. Voor de recherche vormde dat nog meer reden de jongen geducht aan de tand te voelen, temeer daar men nog steeds geen aanwijsbare oorzaak voor de brand had kunnen vinden en omdat bovendien bleek dat de knaap in de omgeving van de kerk woonde. VERKERING Bij het op deze onthulling volgen de verhoor, dat H. werd afgenomen, werd bekend wat het motief van H. was geweest om de brand aan te ste ken. H., die katholiek is, had name lijk enige tijd omgang gehad met een gereformeerd meisje. Eind novem ber vorig jaar maakte de vader van het meisje een einde aan de omgang, hetgeen de knaap maar moeilijk kon verkroppen. Hij gooide een ruit in bij de vader en schreef hem ver scheidene anonieme dreigbrieven. Op de dag van de brand had H. samen met een vriend des middags naar de televisie zitten kijken toén de vriend na afloop van het pro gramma tegen hem zei, dat hij des avondsmet een vriendinnetje ging schaatsen. H. Vófid, toet! hij dit van zijn vriend hoorde, nu wel het tijd stip aangebroken om de geréfor- meerden dwars te zitten. Hij wilde deze geloofsgroep treffen „door te zorgen dat de volgende dag, zondag, Zij rookten een te zware pijp De algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft gisteravond op een persconferentie meegedeeld, dat de matiging onder de rokers en het overschakelen van de si garet op de pijp weer tot de verleden tijd gaan behoren. Aan de hand van mededelin gen, verstrekt door de" voorzit ter van de adviesgroep rokers- benodigdheden, gisteravond tij dens de slotzitting van de Jaar- be^rsadviescommissies gedaan, verklaarde-^ïijj dat- de- -^pijp- rage" voorbij is. De rokers worden misselijk van een pijp, zo zei hij. Zestig man van de 480ste genietroep uit Schaarsberg, zo langzamerhand be kend om het snelle slaan van Bailey-bruggen op punten waar in Nederland het verkeer dreigt klem te lopen, zijn dinsdagmorgen begonnen met het bou wen van een dergelijke brug in de IJsselpolder bij Rheden. In het kader van het kanaliseren van de IJssel ter plaatse is nl. door het graven van een hon derd meter breed kanaal een bocht van die rivier afgesneden, waardoor evenwel de bewoners van de z.g. „Muggenwaard", waarin een steenfabriek is gelegen, van het dorp afgesneden geraakten. Door de Baileybrug is het dreigend isolement opgeheven. De foto toont de mannen van de genie bij de bijna voltooide brug in de weer. De staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, heeft maat regelen getroffen om vrijstelling van het bijzonder invoerrecht en de om zetbelasting voor huisbrandolie te verlenen voor bejaardencentra. Deze vrijstellingen gelden ook voor gas, elektriciteit, vaste brandstoffen en warmte, De vrijstellingen werden onder be paalde voorwaarden reeds toegepast bij de verwarming van flatgebouwen, waarbij de verwarming wordt ver zorgd door de eigenaar-verhuurder of de coöperatieve vereniging, waar van de flatbewoners de leden zijn. Op een vraag, die in het voorlopig verslag van de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer over de wet op het accijns van minerale oliën werd gesteld, of het niet juist zou zijn aardgas, L.P.G., enz. met ac cijns te belasten, zegt de staatssecre taris in zijn memorie van ant woord dat deze vraag thans niet aan de orde is. De staatssecretaris zal de ontwikkeling in de gasdistributie ech ter nauwkeurig in het oog houden. Ambassadeur opent de Linnaeushof Het park Linnaeusho£-te Benne- broek zal op 21 april officieel ge opend worden door de ambassadeur van de Verenigde Staten in ons land John S. Rice. Op Pasen zal het park echter al ge opend zijn en ook de speeltuin. Deze tuin is aanzienlijk groter geworden en thans aangelegd op vroegere bollengrond. Het aantal toestellen is vergroot van vijftig tot 110. Ook is een vijver gegraven waar waterscooters kunnen varen. Verder zal er gelegenheid bestaan in het park met een pony te rijden. Dagelijks zal de Haagse beeldhou wer Bruggeman demonstreren hoe beeldhouwwerken tot stand komen. Evenals vorig jaar zal' de Haagse Carolus-groep op het terrein met beeldhouwwerken exposeren. Volgens de directie is de speel tuin thans de grootste van Neder land. Mr. J. V. W. v. d. Hoeven Positie Zuidhollandse waterschappen is zorgelijk De voorzitter van de Zuidhollandse Waterschapsbond, mr. J. W. W. van der Hoeven, heeft gisteren tijdens de algemene vergadering in Rotterdam gezegd dat de positie van de meeste Zuidhollandse waterschappen aanlei ding geeft tot ernstige bezorgdheid, waardoor het dikwijls onmogelijk is de aan de waterschappen opgedragen taken naar behoren te vervullen, ter wijl het tevens bijzonder moeilijk is goed onderlegde administratie en technische krachten aan te trekken, aldus mr. Van der Hoeven. Hij vervolgde met te zeggen dat de waterschappen pijnlijk zijn ver rast door het wetsontwerp tot ver ruiming van het belastinggebied van de gemeenten. „De gevolgen, die aan neming van dit wetsontwerp voor de waterschappen zouden kunnen hebben, zijn niet te overzien. Men moet goed in het oog houden dat vol gens het ontwerp het onroerend goed door de gemeenten worden aangesla gen en dat juist dat onroerend goed het belastinggebied van de water schappen is", aldus mr. Van der Hoe ven. Hij was van mening dat door aanneming van dit wetsontwerp de al scheef getrokken verhouding tus sen de pachtopbrengsten van het on roerend goed en de watersohappslas- ten volledig verstoord kan worden. Mr. Van der Hoeven pleitte ten slotte voor een spoedige totstandko ming van wettelijke voorzieningen ten aanzien van de waterschappen om het verbroken evenwicht tussen inkomsten en uitgaven te herstellen. Hij wees in dit verband op het uitblij ven van een wet op de wegenfinan ciering waardoor de waterschappen „sinds jaren op onredelijke wijze worden belast met uitgaven voor in- terlocaal verkeer, waar geen inkom sten tegenover staan." Op een gedeelte van rijksweg 26, tussen Waardenburg en Deil, zal een Belgische aannemer binnenkort een aanvang maken met het aanbrengen van een nieuw soort (de vierde op een rij) middenbermbeveiliging, waar van proefnemingen hebben uitgewe zen, dat het de beste beveiliging is, die er tot nu toe bestaat. De constructie bestaat uit een dub bele afrastering van harmonikagaas, waar men aan beide zijden op 70 cm hoogte een dikke stalen kabel voor zal spannen. De samenstelling is zo danig, dat de auto die er tegen aan vliegt niet al te veel wordt bescha digd. De paaltjes, waaraan het gaas is bevestigd, zijn los in betonnen ko kers geplaatst, waardoor bij bij even tuele breuken gemakkelijk kunnen worden vervangen. Modern kinderversje met gewichtige moraal Iene miene mutten 5000 gram grutten 5000 gram kaas Iene miene mutten speelt de baas. Vraag: wie is Iene miene mutten? Antwoord: krentenwegende ambtenarij aanwijzing van deze 400 jongelui gaat het ministerie uit van de keu ringsrapporten. Als criterium zal dus de mate van geschiktheid voor de militaire dienst gelden. Al deze 400 jongens behoren tot de lichting, die in april a.s. zou opkomen. Ook de volgende lichtingen zullen worden ingekrompen, maar daar de oproepen voor de dienstplichtigen van deze lichtingen nog niet zijn verzonden, blijft deze zaak binnen de militaire administratie. Het door de opheffing van de LuA overtollig geworden, reeds in mili taire dienst verblijvende, personeel zal voor het grootste deel vervroegd met groot verlof wordengezonden. Het is echter wel mogelijk, dat een gedeelte van het technische perso neel zal worden verspreid over an dere onderdelen van het leger. De Amsterdamse politie heeft gis teren weer een buitenlander, de 35- jarige C. E. C. uit Trinidad, aange houden in verband met de straaf- berovingen die de laatste weken in Amsterdam zijn gepleegd. Hiermee is het aantal arrestanten verdacht van straatroof gestegen tot vijf. De man, die zegt de Engelse nationali teit te bezitten, verbleef al een jaar in ons land zonder verblijfsvergun ning. „Ook als hij niets met de straat- berovingen te maken zou hebben, zouden we hem aangehouden hebben omdat zijn inkomstenbronnen zeel kennende verdachte worden overge dragen aan de vreemdelingenpolitie. De man zal vrijwel zeker over de grens worden gezet Dinsdagochtend is op de kruising Johan Huizingalaan-Albert Plesmanlaan in Amsterdam een personenauto in bot sing gekomen met een busje. Het busje sloeg hierbij over de kop. In totaal moesten elf gewonden naar het zieken huis worden overgebracht.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7