T W EERST MAAR REKLAME, VOOR LUISTERGELD WORDT VERHOOGD DE SCHADUW VAN EEN MAN SLA UW VLEUGELS UIT: SPAAR „Omroepen moeten cijfers op tafel leggen" HOOFDPIJNPOEDERS Kruispunten van 4 verdiepingen in Nederland Dividend van Philips gehandhaafd Dt NKRWUZ* NtRVKRJ. /Ep0f WOENSDAG 18 MAAKT 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Mevr. Van Someren laat Kamer-debat schorsen: In verwarring heeft de Tweede Ka mer gistermiddag het debat over de luistergeld-verhoging geschorst. Me vrouw v. SomerenDowner (VVD» had een motie ingediend, die nogal wat opschudding bracht. Vanmiddag worden de beraadslagin gen voortgezet. De mogelijkheid van de door minister Bot gewilde ver hoging van het luistergeld van 12 tot 18 gulden, zit er nog wel in. Maar de Tweede Kamer zal hem zeker de gevraagde machtiging niet geven om de bijdrage, daarna zo nodig zonder parlementaire tussenkomst tot 24 gulden te verhogen. Het amendement van freule Wtte- waal (CH) kan op zoveel steun reke nen, dat er nog niet eens gestemd be hoeft te worden over het al of niet verhogen tot 24 gulden. Daar voe len de Kamerleden niet voor. Het is waarschijnlijk voor de minister aan leiding om het amendement maar over te nemen. Hij ging er althans niet op in in zijn antwoord. Mevrouw Van Someren (VVD) echter greep het wetsontwerp aan om haar weer zin tegen het huidig wetsontwerp en omroepstelsel nog eens tot gelding te brengen. Het budgetrecht van de Kamer is hier in het geding, zei hij. Zij wilde het maar liever eens met radio-recla me proberen, alvorens de luisterbij drage te verhogen. Als haar grootste oezwaar gold haar gering inzicht in •ie financiële situatie van de om roepverenigingen. Zij wil niet alleen meer weten van de besteding der luistergelden, zij wil ook rekening en verantwoording zien over de eigen inkomsten van de omroeporganisa ties. Meer weten. Toen de bewindsman haar bij zijn antwoord niet tevreden kon stellen en dat stond bij voorbaat al wel vast kwam zij met een motie, waarmee zij al eerder had gedreigd, zonder uit de doeken te doen, wat de motie precies inhield. Zij wilde schorsing van het beraad, opdat de Kamer nader geïnformeerd zou kunnen worden over het geheel van inkomsten en uitgaven van de omroepinstellingen, die voor een groot deel betrekking hebben op de publieke gelden. De heer Kieft (AR) stelde voor de motie nog even door te praten met de voor het wetsontwerp ingestelde Ka mercommissie en de minister en dit werd overgenomen. Niet mogelijk. Minister Bot vertelde, dat men bij de huidige wettelijke regeling de omroep-verenigingen nooit kan ver plichten verantwoording af te leg gen over de besteding van de con tributie en de abonnementsgelden. Daarop bestaat alleen de controle die de statuten en reglementen voor schrijven. De kosten van het om- roepwerk van de organisaties moeten ZOETERWOUDE OUDERAVOND H. HART8CHOOL Gisteravond werd in het parochie huis te Zoeterwoude een ouderavond gegeven door personeel en leerlin gen van de H. HartschooL Door om standigheden kon de jongensschool daaraan niet meedoen. Namens het oudercomité werden de aanwezigen verwelkomd door de heer Bosman. Het programma werd geheel door de leerlingen verzorgd. Elke klas bracht voor de pauze een schetsje. Na de pauze trad de heer Maas, hoofd der school, voor het voetlicht, „vermomd als streng diri gent", die met de kinderen enkele liederen teh gehore bracht, w.o. het bekende „De Uil". Het hoogtepunt van de avond was een ballètje door acht meisjes. Het programma werd besloten met koorzang. De heer Bosman sloot de avond met dank te brengen aan de heer Maas en het onderwijzend personeel. Van eèn onbekende gever mocht hij planten voor de klaslokalen over handigen. Aan deken Van der Boog bracht de heer Bosman dank voor de spontane medewerking bij de re organisatie van het schoolbestuur. volledig uit de luistergelden gedekt worden. Over de besteding daarvan moeten de omroepen wel rekening en verantwoording afleggen. Algemeen ongenoegen. De minister had zich al bereid ver klaard in het vervolg over de beste ding van de luistergelden volledige opheldering te geven. En daar had hij wel reden toe. De financiële terughoudendheid van de omroepverenigingen had bij bjjna alle sprekers misprijzen geoogst. De Kamervoorzitter Van Thiel gaf het gevraagde uitstel, maar wees er op, dat het publiek niet de indruk mag hebben, dat de beraadslagingen in het geheim worden voortgezet. De motie zal immers in discussie blijven. De Kamerleden zullen ruggespraak houden en confereren. Het ziet er naar uit, dat men mevr. Van Someren ervan kan overtuigen, dat haar motie op juridisch drijfzand is gebouwd. Wachten met verhoging. Freule Wttewaal waagde zich aan de veronderstelling, dat de omroep verenigingen geweigerd hebben meer gegevens publiek te maken, omdat zij een best-gevulde kous hebben. De minister echter zei, dat men de ver hoging hard nodig heeft. De verho ging van de luistergelden is nodig om de tekorten, waarmee de omroep sinds 1962 zit het luistergeld is sinds die tijd niet verhoogd te dekken. Daarom voelde hij niets voor het amendement-Voogd (P. v. d. A.), dat de verhoging van het luistergeld uit wil stellen tot tenminste midden 1965. De P. v. d. A. vindt het tijdstip van de verhoging niet geschikt. Al les wordt al duurder en bovendien staat voor juli 1965 een nieuwe wet telijke regeling voor radio en televi sie op stapel. De heer Albering (K VP) zei nog, dat de kwestie van re clame in de radio, die door mevr. Van Someren was aangesneden, nu niet aan de orde was. De minister zei te zullen overwegen of bij de nieuwe wettelijke regeling er andere bronnen dan alleen de luistergelden moeten worden aangeboord. (Advertentie) Sla uw vleugels uit. Dat kunt u, als- u spaart. Dat is alleen maar goed voor u. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling In effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. HOOFDREDACTEUR VOLKSKRANT NEEMT ONTSLAG Blijkens een mededeling van de voorzitter van de raad van commis sarissen van De Volkskrant heeft de hoofdredacteur van dit blad, de heer J. M. Lücker, zijn ontslag aangebo den. Dit ontslag is de heer Lücker op de meest eervolle wijze verleend. In afwachting van de benoeming van een nieuwe hoofdredacteur is drs. J. M. M. van der Pluym, sociaal- economisch redacteur van de Volks krant, belast met de tijdelijke waar neming van de hoofdredactionele taken. Aetherklanken Rijkswaterstaat is een diepgaande studie begonnen naar de mogelijk heid om grote kruispunten van auto wegen in Nederland uit te voeren in vier verdiepingen. Deze .torenflat- kruisingen, zoals ze worden genoemd zijn in Amerika reeds ontwikkeld, nadat het gewone klaverblad te veel bezwaren bleek te hebben. De voordelen van de torenflatkrui sing zijn, dat de „lussen" van het klavenad met hun korte bezwaarlijke straal komen te vervallen. De banen voor afslaand verkeer worden als tweede en derde verdieping twee aan twee tussen de ene rechtdoor- gaande en de andere rechtdoorgaan- de weg doorgeleid. De kosten van de torenflat zijn tweemaal zo hoog als van het kla verblad. De soepeler afwikkeling van het verkeer betekent echter ook veel. Naar verluidt bestaat zelfs de kans, dat rijkswaterstaat alsnog besluit het verkeersplein Ouderijn in torenflat constructie uit te voeren. Aanvanke lijk zou het een klaverblad worden. In ieder geval wordt de torenflat serieus overwogen voor grote nieu we wegkruisingen in de Betuwe, waar de oost-westweg no, 15 gesne den zal worden door de nieuwe noord-zuidweg Helmond-Zwolle en de bestaande weg Arnhem-Nijmegen. Starfighters naar Leeuwarden Zes pijlsnelle straaljagers zijn gis termiddag met loeiend motorgeweld neergestreken op hun nieuwe thuis haven, de vliegbasis Leeuwarden. Het waren de eerste zes Lockheed F-104-g Starfighters, die werden overgevlogen van de basis Twenthe naar Leeuwarden, waar ze de voor hoede vormen van het nieuwe vlie gend materieel van het 323 Squadron. Op de Leeuwarder basis en na ver loop van tijd ook op de andere vlieg velden van het commando luchtver dediging, zoals Soesterberg en Ypen- burg, neemt de supersonische Star- fighter de taak van de Hawker Hun ter over. Er is ook wel enig verschil tussen de capaciteiten van de Starfighter en die van de Hunter. De maximale snelheid van de Hunter is omstreeks 1130 kilometer per uur en die van de Starfighter ruim 2400 kilometer per uur, dat wil zeggen tweemaal de snelheid van het geluid. Aan de sta tionering van de eerste zes 323-Star- fighters op Leeuwarden ging een rondvlucht vooraf over de Friese elf steden, een soort Kennismaking met de Friese bevolking, die de komende tijd nog wel vaker van de Starfighter zal horen. Het was de snelste elfste dentocht, die ooit is gehouden. De vlucht duurde namelijk precies ze ventien minuten, en dat betekent dan ook nog dat de vliegers het kalmpjes aan hebben gedaan, want ze hadden het ook in elf minuten kunnen doen. In totaal zullen er op de vliegbasis Leeuwarden 36 opera tionele Starfighters worden gestatio neerd, bemand door het 823 en 322 squadron; het 324 squadron zal na een diensttijd van vijftien jaar op 1 april worden opgeheven. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Nettowinst 7 pet hoger Philips Gloeilampenfabrieken keert voor 1963 een onveranderd dividend uit. Aan de op 23 april te houden vergadering wordt voorgesteld weer een uitkering te doen van ƒ2 8 op de cumulatief preferente winst- delende aandelen en 4 16 op de gewone aandelen. Daar reeds een interim dividend van 1,5 6 op de preferente en gewone draagt het slotdividend 0,50 2 op de preferente aandelen en 2,50 10 2 op de gewone aandelen. Daarboven wordt overgegaan tot een uitkering in ge wone aandelen ten laste van agio en en wel van 1 aan de houders van preferente aandelen en van 5 aan de houders van gewone aandelen. De nieuwe aandelen zullen delen in de resultaten van 1964. In het boekjaar 1963 bedraagt de omzet van de vennootschap en de United States Philips Trust 6.224 miljoen, hetgeen een stijging van 12 ten opzichte van 1962 (5.535 miljoen) betekent. Het bedrijfsresul taat bedraagt 833 miljoen, of een stijging van 9 ten opzichte van 1962 (767 miljoen). Na aftrek van de overige baten en lasten inclusief de netto-opbrengst van niet geconsolideerde deelnemin gen van per saldo 114 miljoen, de belasting van 338 miljoen en ƒ15 miljoen minderheidsbelang derden, bedraagt de nettowinst 366 miljoen tegen vorig jaar ƒ343 miljoen, het geen een stijging van 7 uitmaakt. Van de netto-winst wordt 175 «miljoen of 48 (vorig jaar 161 miljoen of 47 in het bedrijf ge houden. Op de Vechtbrug over Rijksweg 1 te Muiden is de 75-jarige heer Th. H. Vrolijks uit Muiden gisteren door een auto overreden en gedood. De man stond op het voetpad van de brug naar de werkzaamheden te kij ken voor de bouw van twee nieuwe bruggen, die Rijksweg 1 daar zal krijgen. Toen hij weer naar huis ging, stak hij de weg over zonder op het verkeer te letten. Een uit de richting Amsterdam komende auto bestuurd door de heer Van de B. uit Ede greep de man, die ter plaatse overleed. Gisteren is de 25-jarige monteur W. Vissers uit Zundert overleden, enkele uren nadat hij in Breda met zijn scooter in botsing was gekomen met een auto. WEG WOERDEN-VINKENVEEN IN JUNI OPEN Het provinciaal bestuur van Utrecht deelt mee, dat de weg Woerden-Vin- keveen via Kamerik, Kockengen en Wilnis naar wordt verwacht begin juni voor het verkeer opengesteld zal kunnen worden. Er zijn vele verzoe ken binnengekomen om de weg nu al te mogen berijden, terwijl er ook al clandestien gebruik van wordt ge maakt. Provinciale Staten achten echter de openstelling van deze ver binding uit het oogpunt van de ver keersveiligheid niet verantwoord, voordat de noodzakelijke bebakening is aangebracht en voordat de nodige verkeersmaatregelen, zoals voor rangsregelingen zijn getroffen. 0*N NifUW AVONTUUR VAN 0PG<MtA«N AAN m MOK sa/uiten inTXlM lOHKRtlm- DONDERDAG 19 MAART 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Inleiding Hoogmis. 8.25 Plech tige hoogmis. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Stereof. uitz.: Mod. ork.muz. gr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte gram. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze Week: act. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Film melodieën gr. 14.30 Geef acht op de jaren, klankschets over de tweede wereldoorlog (herh. v. 8 mrt j.l.). 15.00 Mod. gram. 15.40 Vocaal ens. en sol. 16.00 Bijbeloverzicht. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.45 Promenade- ork. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Meis jeskoor en licht instrum. sextet (ste reof. uitz.). 18.50 Soc. perspektief, lezing. 10.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen gr. 19.30 Radio krant. 19.50 Lichte gram. 20.10 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (dl 34). 20.40 Samen uit - samen thuis, gevar. progr. 22.00 Kerkorgelcon cert: oude Italiaanse muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespreking. 23.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang voor school en gezin. 23.30 Klass. gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Progr. overzicht. Aansl.: lichte gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Klass. gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huish. zaken, praat je. 11.15 Parels der muz. in mozaiek: gevar. muz.progr. 11.45 Hollandse dorpen in Italië, lez. 12.00 Lichte ork.muz. en zangsol. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrum. ens. en zangsol. 13.00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte ork.muz. 14.00 Klass. en mod. kamermuz. 14.30 Hou je aan je woord: progr. vol speel se en literaire spitsvondigheden. 15.10 Licht instrum. kwintet met zangsol. 15.30 Piano recital: Mod. Franse werkjes. 16.00 Voordracht. 16.20 Lichte gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Partij dig. In het kader van de door de regering ten behoeve van de politie ke partijen gevorderde zendtijd volgt een uitzending van de PvdA, waarin iedere luisteraar wel ongeveer weet wat hij waagt met presentator The Erdmans. 18.30 Metropole-ork. en so list. 19.00 Voor de kinderen. 19 05 Sportparade. 19.30 Dansork. en zang sol. 20.00 Nws. 20.05 Radio Kamer- ork. en solist: klass. muz. 20.45 De Nobelprijs, hoorspel. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. 23.05 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00 3/4 in de middag. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19.30 Van onze sportredacteur. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brand punt. 20.40 Kijk op kunst. 21.10 Een engel komt naar Babyion, toneelstuk. 22.55 Zie de mens: 5e vasten-epiloog. NTS: 23.10-23.15 Journaal. 47) Hij schudde zijn hoofd. „Neen, ik dacht, als iemand er lust in heeft, kunnen wij vanmorgen wel een paar konijnen verschalken; voor eenden moeten wij later in de middag zijn. Wat denk jij er van, Stuart?" „Ik schiet liefst eenden", zei ik. Ik zag niet in, waarom ik mij onno dig in gevaar zou begeven. „Laten wij dan gaan tennissen", zei miss York; „wij hebben de baan nog niet geprobeerd. U tennist toch ook. mijnheer Northcote?" Aangezien ik nooit een racket in mijn handen gehad heb, werd ik al hoewel tegen mijn zin, gedwongen te liegen. „Ik geloof, dat het 't beste is, dat ik toeschouwer ben en op de daarvoor in aanmerking komende ogenblikken zal applaudisseren. Ik heb een paar dagen geleden een kleine aanrijding met mijn auto gehad, waaraan mijn pols nog steeds herinnert." Er volgde enig sympathiek gemom pel, hetgeen Maurice aanleiding gaf, mij te vragen (wel wat al te bezorgd naar mijn zin) of ik wel zou kunnen schieten. ,0 ja", zei ik onverschillig, „ik kan nog best een geweer rechtuit steken." Na enig beraadslagen werd bepaald, dat miss York en Maurice tegen haar broer en Vane zouden spelen. Vane bleek de sukkel van het gezel schap te zijn, terwijl York, die in het leger veel had getennist, natuurlijk ver boven de anderen uitstak. De tennisbaan was op zij van het huis gelegen en toen het ontbijt w&s afgelopen en we de morgenbladen hadden doorgezien, namen we enige stoelen mee en plaatsten ze op de meest beschaduwde plekken van waar men een overzicht over 't veld had. Ik ging juist in behaaglijke hou ding zitten, toen ik tante Mary op mij af zag komen. Voor zover ik uit de weinige ge sprekken met mijn gastvrouw had kunnen afleiden, had vooral onze eerste begroeting alhoewel die ogen schijnlijk beleefd en hartelijk genoeg was, mij duidelijk aangetoond, dat ik van haar standpunt gezien, geen zeer welkome gast was. Sedertdien was zü echter zichtbaar milder geworden en bij deze gelegenheid kwam zij naar mij toe met een glimlach op haar vriendelijk, doch bezorgd gelaat. „Ik zou graag eens een praatje met je houden, Stuart", sprak zij, toen ik een stoel voor haar bijsleepte. „Heel graag", antwoordde ik, niet wetend en nieuwsgierig, wat zij te zeggen had. „Wij hebben er haast geen gelegenheid toe gehad, zolang ik hier ben." Ze keek me peinzend aan. „Ik weet niet, hoe ik het moet zeggen, maar ik vind dat je de laatste tijd erg ver anderd bent." Dit was zoveel als een directe aan val, maar ik doorstond hem kalm. „Ja", zei ik, „ik ben veranderd." „En in je voordeel", voegde ze er aan toe. Stuart, toen je voor het eerst hier kwam, na je aankomst uit Zuid-Amerika, had ik een hevige afkeer van je". „Ik weet niet, hoe je levenswijze daarginds is geweest", vervolgde ze, „en daarom past het mij niet een oordeel over je te vellen, maar mijn gevoel, mijn instinct zei mij, dat je slecht was, door en door slecht. Ik vreesde het ergste van je invloed op Maurice." Het idee, dat iemand in staat kon zijn, Maurice, indien mijn oordeel over genoemd jongmens juist was, nog meer te demoraliseren, kwam mij voor de grens van het hu moristische te bereiken. Haar plotseling ontleden van North- cote's karakter was ontstellend ge noeg om mijn glimlach te weerhou den. „Het zal zijn eigen schuld zijn", zei ik openhartig, „als Maurice door mij in ongelegenheid zou komen." Zij legde haar hand op mijn arm. „Ik geloof je, Stuart", sprak zij. „Se dert je hier bent, hebben zich al mijn vroegere meningen over jou ge wijzigd en wel dermate, dat van mijn eerste indrukken niets is overgescho ten. Het is opmerkelijk, want in de regel faalt mijn eerste indruk nooit." „Het doet mij genoegen, dat ik de uitzondering op die regel mag zijn", antwoordde ik. „En ik ben blij dat. Mau rice iemand heeft, die waarachtig be lang in hem stelt", voegde ik er bij. - „Ach zei ze, „het was juist over hem, dat ik eens met je wilde spre ken." Ze aarzelde een ogenblik. „Ik vrees, dat Maurice in slecht ge zelschap verkeert", vervolgde ze. „Se dert een paar maanden is er iets, dat hem vreselijk heeft veranderd. Het 16 mogelijk, dat het zijn financiële toe stand is. Ik weet, dat hij zwaar ge wed heeft op de wedrennen, maar ik kan niet van mij afzetten, dat er nog iets anders is, iets veel ergers". Ik was overtuigd, dat ik vrij nauw keurig wist, wat dat iets anders, veel ergers was. „Er is behalve jou niemand, bij wie ik daarover mijn hart eens kan luch ten", ging ze voort. „Jij bent ten minste onze naaste bloedverwant en hebt veel in je leven ondervonden. Jij weet aan welke verleidingen een jongmens als Mauricfe bloot staat. Daarom vraag ik je, of je mij de dienst zou willen bewijzen, te trach ten hem te helpen. Ondanks al zijn gebreken is hij toch het kind van mijn dierbare Alice. Als het alleen een geldkwestie is, dan zouden wij wel in staat zijn, dat onderling te regelen. Ik vraag hem echter niet graag zelf iets over die aangelegen heid. Hij zou het veel beter met jou kunnen bespreken. Ik had werkelijk met de goede vrouw te doen. Maurice lag haar blijkbaar na aan het hart en ofschoon ik vast geloofde, dat de hondsvot van plan was mij te vermoorden, was ik niet voornemens nog meer voren op haar zorgdoorploegd gelaat te brengen. „Ik geef u mijn woord", zei ik een voudig, „dat ik alles zal doen, wat in mijn vermogen is om Maurice buiten ongelegenheid te houden." Zij schonk mij een zwak, doch zeer duidelijk dankbaar glimlachje. „Ik bedank je, Stuart", sprak zij. „Het spijt mij, dat ik je verkeerd be oordeeld heb." Toen stond zij op van haar stoel en keek naar de tennisspelers die nu lachend en pratend uit de deur van de biljartkamer kwamen, welke in de tuin uitkwam. „Ik moet nu voor mijn huishouden gaan zorgen", zei zij. „Ik heb nog niet eens het menu voor vanavond vastgesteld. Wat ik zeggen wilde, als je op de eendenjacht gaat, zal het wel laat worden, denk ik. Ik zal het Maurice even vragen." (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2